AKKERTJES LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Woensdag 10 Juni 1936 Kunt Ge niet slapen? GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. CENTRALE RAAD VAN DE HANZE. De voortgezette vergadering. In de voortgezette vergadering van den Centr. Raad van de Hanze kwam aan de orde de verkiezing van een hoofdbestuurs lid in de vacature P. Luyckx. Gekozen werd de heer V. Keysper, vice-voorzitter van de Hanze te Alkmaar, voorzitter van de federatie Hollands Noorderkwartier. Hierna volgde een voorstel van Sassen- heim om er bij de regeering op aan te dringen de zeer zwaar drukkende perso- neele belasting op ae hotel-, café- en res taurantbedrijven te verlagen. Van hoofdbestuurszijde werd erop ge wezen, dat de regeering deze kwestie heeft verlegd naar de gemeentelijke bevoegd heid. Alleen via gemeentebesturen is ln dezen resultaat te bereiken. Aan Sassen- hcim werd geadviseerd, zich in verbin ding te stellen met den vakbond De cen trale raad zal een eventueele actie gaar ne steunen. De afdeeling Hazerswoude stelde voor, stappen te doen, die ertoe kunnen leiden, dat verboden wordt aan de Hollandsche maatschappij van landbouw, aan coöpe ratieve graanmaalderijen en dergelijke lichamen het verkoopen van alle moge lijke artikelen, welke feitelijk buiten hun bedrijf vallen. Deze kwestie heeft reeds de voortduren de aandacht van het hoofdbestuur. Via den Nederlandsch r.-k. middenstands bond wordt doorloopend ln de gewensch- te richting gewerkt. De Hanze te Leiden verzocht het hoofd bestuur de noodige stappen te doen ten einde te bereiken, dat verschillende In koopcombinaties der vakafdeelingen al leen die artikelen gecombineerd inkoopen, die grondstof- of verkoopartikelen vor men voor hun bedrijf Het bestuur verwacht eventueele klach- »n deze te mogen ontvangen. De N. R. K. M. is dan gaarne bereid, een en ander met de betrokken inkoopvereenl- ging te bespreken. De heer J. Bakker, directeur van het diocesaan Hanze-bureau, sprak een pro- pagandawoord tot steun aan een georga niseerde loterij ten bate van het dioce saan voorschot instituut ften bate van den kleinen middenstand). De loterij zal den naam dragen van Lodivo en zal 30.000 loten tellen a f. X. In antwoord op eenige gestelde vragen deelde de voorzitter mede. dat wanneer niet spoedig tastbaar resultaat bereikt wordt bij de regeering ten aanzien van steun aan den kleinen middenstand, alle katholieke middenstanders zullen worden opgeroepen tot een demonstratieve bij eenkomst. Drs. H. L. Jansen, adjunct-directeur van het bureau van den Nederlandschen r.-k. Middenstandsbond heeft hierna een in leiding gehouden over het onderwerp: „Vestigingseischen en behoefte-element". Vervolgens kwamen aan de orde voor stellen van afdeelingen om den centralen raad uitspraak te laten doen in zake het behoef te-element. Een beslissing nam de centrale raad niet. De vergadering werd hierop gesloten. TH. G. C. HOOIJ. In den ouderdom van bijna 62 jaar is te Haarlem overleden de heer Th. G. C. Hooij, lid der Provinciale Staten van N.- Holland voor de R -K. Staatspartij De heer Hooi.i was om. oud-wethouder der gemeente Schoten, oud-lid van het Cen traal bestuur van den Ned. R.-K. Volks bond en redacteur van de Volksbanier, oud-voorzitter van de afdeeling kleinbe drijf van de Kamer van Koophandel te Haarlem: voorzitter van den Ned. Bond van groothandelaren in gedistilleerd en vice-voorzitter van het Centraal Verband van den Gedistilleerd Handel. (Msb.) SAMENVOEGING VAN POLITIE EN BRANDWEER TE AMSTERDAM. In den Amsterdamschen gemeenteraad zitn voorstellen cedaan om te komen tot samenvoeging van nor tic en brandweer in de hoofdstad. Voorgesteld wordt voor deze reorgani satie een crediet van f. 1 500.000 beschik baar te stellen De bezuiniging, welke met de samenwerking wordt bereikt kan ten gevolge van de daarmee geoaard gaande nersoneelvermindering van 110 man ge schat worden op ongeveer f 250.000 d iaar. ORDENING IN HET HOTEL-, CAFÉ- EN SLIJTERSBEDRIJF. In de Chineesche tuinen van de Haco- polis. de tentoonstelling op het gebied van hotel-, café- en restaurantbedrijf in de Nenijtohal te Rotterdam, werd een con gres gehouden, gewijd aan de ordenings gedachte in het hotel-, café en slijters- bedrijf, uitgeschreven door de R.-K. bon den van werkgevers en werknemers in dit bedrijf, welke bonden ook de tentoonstel ling organiseerden. Het congres werd geopend door den heer P J. van Dijk uit Helmond, voorzitter van den werkgeversbond St. Joseph. Als eerste spr. trad op prof. A H. P. Cleophas, hoog- lèeraar aan het Philosophlcum te War mond. die een rede hield getiteld „Richt lijnen". In de middagbijeenkomst, na een ge meenschappelijke lunch, werd het woord gevoerd door den heer Th. W. v. d Voor den, secretaris van den Ned. R.-K. Bond van hotel-, café- en restauranthouders en slijters. St. Joseph. De volgende spr., de heer J. F. van Bijs- terveld, secretaris van den Ned. R.-K. Bond van hotel-, café- en restaurant ge ëmployeerden „St. Antonius" schetste de ontwikkeling van het bedrijf Op deze beide inleidingen volgd' nog eenige ge- dachtenwisseling. Tenslotte werd een resolutie aangeno men. waarin de leden van St. Antonius en Si. Joseph de wenschelijkheid uitspraken tot samenwerking van allp bedrijfsgenoo- ten om te geraken tot een spoedige orde ning in het bedrijf in het bijzonder door uitbreiding en versterking van het C. V. G. en het vormen van een bedrijfsraad. Vervolgens had nog de huldiging plaats van vier leden van het hoofdbestuur van St. Antonius 'er "ere "an het feit, dat zij 12 .- Jaar hun functies "ervulden. Het wa- r -n de heeren Th. v d "'.Hik. H. J. Uyling J F. Mooyman en T. F. van Bljsterveld. Zij werden toegesproken door den tweeden voorzitter, den heer A. van Vlaardlngen. Neem dan voor 't naar bed gaan eens zoon "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door Volgens recept van Apotheker Dumont DRIE BOERDERIJEN IN ASCH. 4934 AKKER.CACHETS tlngez. Med.t CONGRES TYPOGRAFENBOND. Iifc de gistermiddag te Den Haag voort gezette vergadering van den Alg. Ned. Ty pografenbond deed het hoofdbestuur een voorstel om de uitgave van het twee- maandelijksche orgaan „Onze jonge leden" stop te zetten; het acht de uit gave ln verband met de kosten niet ver antwoord. De afdeeling Amsterdam stelde even wel voor, dit jeugdorgaan te laten redi- geeren door 'n jongeren hoofdbestuurder. Bij dit voorstel werd gewezen op het be lang. om de jeugdige vakgenooten tot zich te trekken; de artikelen behooren dan ook in den geest van de jonge gene ratie gesteld te worden. Verschillende afgevaardigden bestreden het voorstel van het hoofdbestuur. Nadat de voorzitter had toegezegd een gedeelte van het Grafisch Weekblad voor jeugd-artikelen te zullen reserveeren, werd het voorstel tot stopzetting van de uitgifte van het weekblad aangenomen. Ir. H. Vos heeft daarna een referaat gehouden over het Plan van den Arbeid els phase ln den strijd van de arbeiders beweging. Ten slote werd, na ampele discussie, goedgekeurd het voorstel van het hoofd bestuur om het ouderdoms-lnvallditelts- fonds te liquideeren en ten behoeve van een geleidelijke liquidatie f. 60.000 uit het fonds tot uitkeerlng bij overlijden over te brengen naar het te llquldeeren fonds. De vergadering ls daarop verdaagd. DE EXPLOITATIE VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Men schrijft ons: De berichten, die dezer dagen in de bladen verschijnen over het voorstel tot aankoop van den Dierentuin te Den Haag hebben bij tal van inwoners het vermoe den doen rijzen, dat nu de gemeente den tuin niet koopt, het einde gekomen ls. Niets is minder waar! De exploitatie van den Dierentuin wordt met denzelfden Ijver voortgezet zoolang de middelen het toelaten. Groote brand te Dwingelo. Gistel-middag te omstreeks kwart voor vijf ls door onbekende oorzaak brand ont staan ln een hooiberg van de aan een bin nenweg te Eemster, gemeente Dwingelo (Dr.) gelegen boerderij van den landbou wer T. Ynes. Het vuur. dat weldra groote uitbreiding onderging, taste ook de boer derij aan, die in lichter laaie stond. Hierna sloegen de vlammen, welke door den wind werden aangewakkerd, over naar de belde belendende boerderijen van de landbouwers Bazuin en Bouman. resp. ter linker- en rechterzijde van het eerstgenoemde perceel gelegen. Ook deze boerderijen waren weldra een vuurzee. Alleen bij den landbouwer Bazuin slaagde men erin den inboedel in veiligheid te brengen. De motorspuit van Dwingelo was kort na het uitbreken van den brand ter plaatse, doch deze kon weinig tegen de laaiende vlammen uitrichten. Alles ls dan ook volkomen verwoest. Een vierde belendende boerderij bleef, dank zij de gunstige windrichting ge spaard. De verbrande boerderijen waren van steen opgetrokken en met rieten daken bedekt. CONTACTCOMMISSIE KAPPERSBEDRIJF De federatie van Nedenandsche kaDoers- Datroonsvereeniginzen meldt: De federatlle van Nederlandsche kap- Derspatroonsvereenigingen en de roomsch- katholieke bond van karwersDatroons St. Franciscus van Assisie hebben een bespre king gehad on het departement van han del. nijverheid en scheepvaart, waartoe ook de Nederlandsche kaooersbond was ultgenoodled teneinde besDreklngen te voeren in verband met de positie van het kappersbedriif De Nederlandsche kaooers bond was niet verschenen. Allereerst kwam ln bespreking het uit treden van den Nederlandschen kappers- bond uit de contactcommissie. Deze bond meent dat. nu er een bedrlifsraad is. deze commissie overbodig ls. Gebleken ls uit de besprekingen dat de regeering bliift prijs stellen op het instandhouden van de con tactcommissie voor het kappersbedriif. aangezien dit het eeniee instituut is. dat. op economisch terrein de reeeerine zal moeten voor'ichten. De bedrlifsraad heeft alleen tot taak. de sociale aanze'egenheden te behandelen en mist. op economisch ter rein. iedere bevoegdheid. Besloten werd dat de federatie en de roomsch-katholleke bond we'ke nu de contactcommiss'e vormen, voorstellen ter saneering zul'en indienen, welke de regee ring ter bestudeering gal ontvangen ELECTRICITEITSCONGRES TE SCHEVENINGEN' OFFICIEEL GEOPEND. Het zesde congres van de „Union in ternationale des producteurs et distribu teurs d'energie electrique", dat van 10 tot 20 Juni te Schevenlngen wordt gehouden, is hedenmiddag met een plechtige zitting in de Ridderzaal geopend, ln tegenwoor digheid van vele autoriteiten, onder wie zich bevonden de minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, en de mlniste' van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen. De voorzitter, de heer ir. G. J. Th. Bak ker, directeur van het G.E.B te 's-Gra- venhage. sprak een welkomstwoord. Vervolgens werd het woord gevoerd door den minister van waterstaat, jhr. ir. Van Lidth de Jeude. De afzet van electriciteit moge in den laatster, tijd wat zijn teruggelöopen, al dus de minister, zeker is het. dat men lil de meeste landen nog lang niet aan het zenith van de curve is gekomen Spr. gaf uiting aan de hoop. dat de be lemmeringen, welke thans aan de natuur lijke ontwikkeling op dit gebied in den weg zijn gelegd, zoo spoedig mogelijk zou den verdwijnen en zeide, vertrouwen te hebben in de toekomst en ln het uitein delijk slagen van hen, die de electriciteits- ontwikkeling voorstaan. Tenslotte wijdde spreker nog eenige be schouwingen aan het belangrijke pro gramma van het congres. Na minister van Lidth de Jeude voerde de ondervoorzitter van de Union Interna tionale de heer Caillaux het woord, na mens alle congressisten. Na een lofzang op Holland te hebben gehouden, hield spreker zich bezig met hetgeen ln ons land op het gebied van electrlsche Industrie ls tot stand gebracht. Tenslotte betoogde hij, dat door het houden va dit congres een kleine maar reëele poging word' gedaan tot de ver wezenlijking van een gedachte, die den Hollanders zeer ter harte gaat en wel: de vredesgedachte. AUTÓ-DIEFSTAL TE AMERSFOORT. Maandagavond vervoegde zich bij den garagehouder van der S. te Amersfoort een zekere K., die een auto wenschte te huren. Aan dit verzoek werd voldaan en K. vertrok met de mededeeling, dat hij den wagen des avonds laat of den volgenden morgen zou terug brengen. 24 uren ver streken en nog kwam K. niet opdagen, weshalve de garagehouder besloot de politie van een en ander in kennis te stel len. Het resultaat was, dat eenige uren later bericht kwam van de marechaussee uit Zundert (N.B.), dat de wagen zich in een garage aldaar bevond. .Het bleek, dat K. de auto aan den garagehouder had verkocht Voorts werd nog medegedeeld, dat K. ln een café in de omgeving van Zundert was gearresteerd. De auto is in beslag genomen. Vanmorgen is K. op transport naar Amersfoort gesteld. DE ARBEIDSBEMIDDELING IN HET KUNST- EN AMUSEMENTSBEDRIJF. De vereeniging van Nederlandsche ar beidsbeurzen hield heden te Amsterdam een congres, waar behandeld werd het onderwerp: „De arbeidsbemiddeling in het kunst- en amusementsbedrijf". Hier over waren drie prae-adviezen uitgebracht. De heer W. F. Detlger, directeur der ge meentelijke en dlstrlcts-arbeldsbeurs te Amsterdam zegt in zijn prae-advles o.a. dat er sociale ordening behoort te komen in deze materie, een ordening, die verder gaat dan wat de arbeidsbemiddeling thans biedt. De ordening behoeft nipt mede te bren gen overnemen dezer-bemoeiing door de overheid. Integendeel, haar taak blijve in het algemeen beperkt tot toezicht en controle er. het eventueel verleenen van steun. De hder F. A. Pfelfer te 's-Gravenhage, secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Werkgevers ln hotel restaurant-café en aanverwante bedrijven „Horecaf" wil het Instituut van lnpres- sario's stellen onder een raad van toezicht waarin de belangen van werkgevers, werk nemers en gerechtigden tot de bijzondere arbeidsbemiddeling met winstoogmerk ln het amusementsbedrijf, gelijkelijk zijn vertegenwoordigd onder een onpartydigen voorzitter Deze raad van toezicht wordt bij wet erkend onder toekenning eener adviseerende bevoegdheid. De heer J. Olman te Rotterdam, voorzitter van den Ned. toonkunstenaarsbond zegt als conclusie van zijn prae-adves dat het noodzakelijk is dat een regeeringsorgaan actief deel neemt aan de leiding van een te stichten bemiddelings-Instituut voor het amuse mentsbedrijf, waarin verder de organl- nisaties van werkgevers en werknemers in dat bedrijf vertegenwoordigd zullen moe ten zijn. Een driehoeks-leiding derhalve: regee ring-werkgevers-werknemers. Met allen nadruk wordt verklaard dat uitsluitend langs dezen weg de uiteindelijke ophef fing kan worden verwacht van de mis standen, die op het gebied der arbeidsbe middeling in het amusementsbedrijf be staan. VERSPREIDE BERICHTEN. De onderkapelmeester der Kon. Mi litaire Kapel A. C. van Leeuwen ls met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot ka pelmeester en geplaatst bij het 6de regi ment Infanterie, te Breda. Door de arrondlssements-rechtbank te Haarlem is ter vervulling van eene vacature van rechter ln haar college op gemaakt de navoleende a'phabetlsche Utst van aanbeveling: Mr H J. Ferwerda. rechter-plaatsver- vanzer in de arrondlssements-rechtbank te Haarlem: Mr. J. H. P. E. MUnssen. substituut-grif fier bij de arrondlssements-rechtbank te Breda: Mr. L. Viiegenthart. substituut-griffier bit de arrondlssements-rechtbank te 's Gravenhage Mr. F. Tabingb Suermondt substi tuut-griffier bii de arrondissementsrecht bank te Amsterdam is met het lot tegen een van bovengenoemde candidaten afge vallen. Bij K. B. is od het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenanl A. Viruly vlieger van de luchtvaartafdeeling UIT NED. OOST-INDIË. BENOEMING HOOFDINSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART. Buitenzorg. 9 Juni (Aneta). Benoemd is tot hoofdinsDecteur van de scheepvaart, hoofd van den scheepvaartdienst, de heer J. W. Langeler thans Inspecteur en onder- hoofd van den dienst. OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Borculoschenweg in de buurt schap Avest, nabij Groenlo, ls het 4-jarig zoontje van den wegwerker B. bij het oversteken van den weg tegen een ln volle vaart zijnd motorrijwiel opgeloopen. De gevolgen waren zeer ernstig. Met zware hoofdwonden en een kaak- fractuur werd het slachtoffer opgenomen en naar het St. Vlncentiusgasthuis te Groenlo overgebracht, waar het aan de gevolgen ls overleden. Gistermiddag ls te Deventer een 17- jarlge dochter van den woonwagenbewo ner v. Engel bi) een botsing met een auto om het leven gekomen. Het meisje reed per fiets van Deventer ln de richting van Snippellng op den Rijksstraatweg Deven- ter-Holten. Volgens ooggetuigen hield ze goed rechts, toen van den kant van Snlppeling een auto naderde, bestuurd door een koopman uit Amsterdam, welke wagen de wielrljdster greep. De dood trad bijna oogenblikkelljk in. KIND IN WATERPUT VERDRONKEN. Een driejarig kind van den landbouwer F. Steeghs.te Helden-Grashoek ls bij het spelen in een waterput gevallen en ver dronken. Toen de vader de kleine vond, waren de levensgeesten reeds geweken. DIENSTMEISJE STAL FIETSEN. Een 17-jarlg dienstmeisje te Groningen was eenige weken geleden uit haar be trekking ontslagen. Ze durfde daarvan blijkbaar niets zeggen en ging op de gewone tijden van huls, terwijl zij 's Zater dags ook haar loon meebracht. Achteraf ls nu gebleken, dat het kind, om aan geld te komen, fietsen stal en deze verkocht. Tenslotte werd haar even wel de grond te warm onder de voeten en de vorige week verdween zij. De politie ontdekte dat zij naar Haarlem was ge gaan om kennissen op te zoeken en daar men intusscheji had ontdekt, dat zij zich aan bovenbedoelde diefstallen had schul dig gemaakt, werd zij gearresteerd en naar Groningen overgebracht. De gestolen fietsen zijn in beslag ge nomen. KINDJE UIT RAAM GEVALLEN. Opzet ln het spel? Gisteravond ts te Heemstede het één jarig kindje van de familie K. uit 't raam van de ouderlijke woning gevallen en kort daarop, na de overbrenging naar een dei Haarlemsche ziekenhuizen overleden. Aanvankelijk werd aan een ongeluk ge dacht, doch later kreeg de politie aanwij zingen, dat de kleine door de moeder uit het raam geworpen zou zijn. Deze daad ls vermoedelijk een gevolg van de zeer slechte verhouding tusschen de jonge vrouw en haar man, waardoor zij den laatsten tijd voortdurend ln over spannen toestand verkeerde. Men neemt aan, dat de vrouw ln een vlaag van waan zin gehandeld heeft. Na het gebeurde ls zij ln een inrichting ter verpleging opge nomen. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). BUITENLANDSCH GEMENGD, SPOORWEGONGELUK BIJ NAPELS. 15 DOODEN, 200 GEWONDEN. Tusschen Napels en Nola is een trein ontspoord Er zijn 15 dooden en 200 ge wonden. HET INSTORTINGSONGELUK TE BOEKAREST. In den loop van den middag heeft het O. M. te Boekarest het gisteren noodig geacht ook den vlce-burgemeester van Boekarest, Hasilescu, en den eersten stadsarchitect ln hechtenis te doen né men. Na urenlange besprekingen werd het bevel van arrestatie gisteravond beves tigd. De verdachten probeerden de schuld op den burgemeester te schuiven, die naar hun zeggen een te korten termijn voor het oprichten der tribune had ge laten. Inmiddels ls gistermiddag een brand uitgebroken op de andere tribunes van het paradeveld, welke door dezelfde aan nemers zyn gebouwd. De brandweer wist het vuur echter tydig te' blusschen. Men vermoedt, dat de verdachten dezen brand hebben laten aansteken, om de bewijzen van hun nalatigheid door de vlammen te laten verteren. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De hooibouw heeft reeds een aanvang genomen, al ls het nog op zeer beschei den schaal, toch zien we hier en daar de maalmachines al druk bezig. De tyd is dus daar dat de boer zyn meeste zorgen aan de hooioogst besteedt en den marktdag, die hy wel niet graag mist. er aan geeft. Zoo zagen we begin dezer week niet alleen aan de balles van het vee, vele hiaten, door dat er minder was aangevoerd, maar ook tusschen de belangstelling was veel minder Er was dus ln het algemeen niet veel te doen, maar er waren voldoende koopers voor wat er was aangevoerd. De prijzen konden zich dan ook handhaven. Op de slachtveemarkten was vooral Maandag le Rotterdam en Amsterdam de aanvoer tameiyk ruim en onder deze omstandigheden boden de slagers Iets lager. De pryzen daalden ook wel wat. Gisteren echter waren de verkoopen weer Iets meer de baas, doordat de vraag lets grooter was dan het aanbod, zoodat de pryzen zich weder konden herstellen. We kunnen dus nog altijd zeggen dat het eerste weldeproduct voor den boer dit jaar eenig voordeel brengt We hooren weidegelden noemen van 45. 50 tot f. 60 en extra zware beesten zullen nog wel iets meer geven. De vette kalverenmarkt daarentegen NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND, In verband met het voornemen der regeering om varkens uit de markt te nemen (per week 3000 stuks) om de pry. zen op te voeren, welke varkens tot ge hakt voor de werkloozen verwerkt zullen worden, hebben de besturen van den Nederlandschen Slagershond en den R.K. Hanzebond van slagerspatroons gemeend tegen een dergeiyk voornemen ernstige bezwaren te moeten Indienen en ingeslo ten telegrammen te moeten verzenden resp. aan den minister van landbouw en van sociale zaken. Het telegram luidt: De besturen van den Ned. Slagershond en den R.K. Hanzebond van Slagers- patroons. kennis genomen hebbende van (ie plannen der regeering om varkens uit de markt te doen nemen en tot gehakt te laten verwerken, advlseeren uwe Excellentie met aandrang aan dit plan geen uitvoering te doen geven, wyi de positie van de varkensmarkt reeds bete-' rende is en het ingrypen der regeering ontwrichtend zou werken. De varkenshouder!! is alleen gebaat by opheffing der crisisheffing op varkens- vleesch. Dit ls en ln het belang van den boer en in dat van den consument en van het noodiydend slagersbedryf, terwyi voor vlceschverstrekking aan de werk loozen andere en veel minder kostbare middelen, zooals de distributie van versch vleesch, openstaan. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ VOOR 1935. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot wyziglng en verhooging van oud-hoofdstuk 10 der rljks- begrootlng voor 1935, schryft de minister van landbouw en vlsschery by art. 2 on der meer: De hierbedoelde raadsadviseur, die van 1911 tot 1921 in 'sryks dienst is geweest en in de oorlogsjaren o.m. belast is geweest met de leiding der crlsisafdeellngen volks voeding en melk- en melkproductenvoor ziening, trad in 1921 ln dienst van de N V. Centrale Sulkermaatschappy als algemeen adviseur op een minimum salaris van f. 18.000 gedurende 10 Jaar. zyn overeen komst met deze maatschappij werd in 1931 verlengd, waarby zijn minim.-salaris werd bepaald op f. 10.000. met dien verstande, dat hy daarnevens zou genieten de in komsten, voortvloeiende uit connecties met ondernemingen uit Polen, van welk land hy sinds 1924 honorair consul was. Op grond van het voortreffeiyk werk, door hem in de oorlogsjaren als ambte naar verricht, deed in 1932 de regeering op den betrokkene een beroep, met verzoek, zich met de leiding van de crlsls-zuivel- centrale te willen belasten, aan welk be roep hy, in verband met 's lands belang, gemeendheeft, zich niet te mogen onttrek ken. Hy legde zyn functies als algemeen adviseur en consul neer en werd bij K. B. van 1 Juli 1932 benoemd tot regeerlngs- eommlssaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderü in vasten dienst, waar door hy als zoodanig automatisch opnieuw pensioengerechtigd ambtenaar werd, ln verband waarmede by latere pensionnee- ring hem een eenigszlns behooriyk pen sioen verzekerd werd. In hoedanigheid van regeeringscommis- sarls genoot hy een Jaarwedde van f. 12.000, tevens trad hy aanvankeiyk op als voor zitter van de crlsis-zuivelcentrale, waarby hy ook felteiyk de directeursfunctie be kleedde, zonder daarvoor nadere vergoe ding te ontvangen. Hy heeft voor de crisls-zuivelcentrale de richtiynen aangegeven, die ook thans nog worden gevolgd en zich met de meeste toe- wyding gegeven aan de vervulling vaneen zeer omvattende en zware taak, evenwel niet zonder schade voor zyn gezondheid. De regeering heeft gemeend, dat er niet voldoende aanleiding was, dezen verdien stelijken ambtenaar op wachtgeld te stel len. doch dat het aanbeveling verdiende, te kunnen blyven beschikken over zyn werkkracht en ervaring op economisch ge bied. met name in crisis-aangelegenheden. Met het oog hierop werd hem bij K. B. van 1 December 1935 op zyn verzoek eervol ontslag verleend als regeeringscommissa- rls, terwyi hy tegeiykertijd werd benoemd tot raadsadviseur by de directie van den landbouw van het deoartement van Land bouw en Visschery. zyn taak als raadsadviseur zal een twee ledige zijn. Eensdeels zal hij belast zyn met de bestudeering van en het advlseeren om trent algemeene landbouw-economische vraagstukken ln verband met de crisis, zoowel betreffende het binnenland als het buitenland, terwyi hy daarnaast zich be zig zal houden met het te boek stellen en het leiding geven aan de teboekstelllng van een documentaire geschiedenis van de crisiswetgeving ln haar geheel. Zijn groote ervaring en persooniyke eigenschappen maken hem voor de vervulling van be doelde tweeledige taak byzonder geschikt. Gelet op den opgedragen arbeid, alsmede op hetgeen de betrokkene eerst in het par ticuliere bedryf en later als regeerings- commissaris aan inkomen genoot, acht de minister het thans toegekende salaris, waarop, evenals op de overige rijkssalaris sen, met ingang van 1 Januari j.l. 5 pet. wordt gekort, een redeiyke bezoldiging. DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN was minder gunstig en niet geheel prijS" houdend. Uiterst fijne kwaliteiten liepen tot een kwartje per pond. maar de ge middelde prys v/as niet hooger dan 17 to» 18 cent. In nuchtere kalveren was een vlotte handel met iets hoogere prijzen. We in teerden van f. 5—f. 8 en voor 3- tol 4-weeksche fokkalveren werd van f- wr f. 15 per stuk besteed. De wolveemarsi was over de geheele linie vlot en i»n* prijshoudend. Ook in weidelammeren w» j.l. Maandag op Texel ten slotte een vlugge en goed prijshoudende markt. De vette varkens trekken heel langzaam iets omhoog. Zware 1717'/. en licht goe» 1616'/i cent per pond, met iets leven* dlgen handel. 2-J

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10