LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 9 Juni 1936 IN EN OM ABESSYNIE. TELEGRAMMEN. LUCHTVAART. RECHTZAKEN SPORT. LAND- EN TUINBOUW. IAAÏ/TE EtpiCHTIN FRANKRIJK. De stakingsactie gaat op en neer. Coördinatie der nationale verdediging. Eensdeels ziet men ontspanning in de stakingsbeweging, anderdeels weer uitbrei ding. Speciaal in het Noorden is de uitbrei ding nog krachtig. De toestand blijft rustig. De bladen verschijnen weer gewoon, daar de staking bij Hachette is opgeheven. Men heeft den indruk, dat het nog wel tot het einde van deze week zal duren, al vorens de beweging geheel ten einde zal zijn. Het totaal aantal stakende mijnwer kers in Noord-Frankrijk wordt geraamd op 400.000. Overigens is het een waar va-et-vient van staking én opheffing daarvan. In een per radio uitgezonden redevoering verklaarde Leon Jouhaux de secretaris generaal der C.G.T. naar aanleiding van het accoord. dat door bemiddeling van de regeering is tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordigers der arbeiders en werkgevers: „In volkomen onafhankelijk heid hebben de in het land georganiseerde groote economische machten vraagstukken tot een oplossing gebracht, welke de basis zijn voor de nieuwe organisatie der Fran- sche economie. Men sprak sedert eenigen tijd van de noodzakelijkheid, een nieuwe formule te vinden. Zij is thans gevonden: samenwer king in volkomen vrijheid ter bespreking van de eischen en gezichtspunten van de verschillende partijen en het nemen van een beslissing in volledige onafhankelijk heid onder leiding van de regeering. welke in geval van noodzakelijkheid de rol van scheidsrechter speelt overeenkomstig haar functie van vertegenwoordigster van het algemeen belang der Fransche collectivi teit, Onze formule is in het geheel niet ontleend aan de formule van ^ltler of Mussolini. De resultaten ervan ^ijn van hooge moreele waarde en toonen afdoende aan, dat het niet noodzakelijk is, een tota- litairen en autoritairen staat te stichten, teneinde de arbeidersklasse te verheffen tot haar rol van medewerkster in de natio nale economie. Jouhaux besloot zijn rede met de woor den: „Overwinning en hoop. ziedaar de beteekenis van het algemeen accoord van 7 Juni voor den arbeider". De „Algemeene Bond van de Fransche productie" heeft een communiqué uitge geven. waarin o.m. wordt medegedeeld, dat tijdens de onderhandelingen met de afge vaardigden van de arbeiders gemakkelijk overeenstemming kon worden bereikt, over de vrijheid van vereeniging en de afvaar digingen. Wat de loonsverhooging betreft kon niet onmiddellijk overeenstemming bereikt worden, hetgeen nog moeilijker werd door de eischen betreffende de 40- urlge week en uitbetaling van loon tijdens vacanties. De kwestie is derhalve ter scheidsrechterlijke uitspraak voorgelegd aan den eersten minister die het aanpas- singscijfer voor de loonen heeft vastgesteld. In hun gemeenschappelijk communiqué aan de arbeiders zeggen het Algemeen verbond van den arbeid en de Unie van vakvereenigingen, dat de arbeiders on middellijk het werk moeten hervatten, overal waar de directies er in toestemmen een overeenkomst te teekenen met het personeel van hun bedrijf, gebaseerd op de algemeene overeenkomst van 7 Juni, tusschen het Algemeen verbond van den arbeid en het Verbond van de Fransche ïrroductle en tevens er in toestemmen onmiddellijk te onderhandelen met de vakvereenigingen om te komen tot een collectief contract. Het communiqué onderstreept vervol gens het belang van de getroffen over eenkomst en gaat dan verder: De arbei ders zullen zeer binnenkort, naast de aanneming van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties en een loonsverhooging van 35 pCt. krijgen. De regeering is voornemens, de Kamer te verzoeken, om Donderdag of Vrijdag te stemmen over de wetsontwerpen be treffende het collectieve arbeidscontract, de 40-urige arbeidsweek en betaalde va- cantie, welke vanmiddag na afloop van den ministerraad op het bureau van de Kamer zullen worden gedeponeerd. Waarschijnlijk zal de Senaat de wets ontwerpen vóór het einde van de week in behandeling kunnen nemen. De Staatscourant van heden zal een decreet bevatten, waarbij de minister van nationale verdediging en oorlog belast wordt met de coördinatie van het optre den der departementen van oorlog, ma rine en luchtvaart. De coördinatie beoogt onder meer het gebruik van de land-, vloot- en luchtstrijdkrachten, instelling en uitvoering van bewapeningsprogram ma's. industrieele mobilisatie, besparing der uitgaven van nationale verdediging, onderzoek der problemen met betrekking tot de uitwerking van internationale con venties op bewapeningsgebied. Het decreet stelt onder voorzitterschap van den minister van nationale verdedi ging en oorlog een blijvende commissie van nationale verdediging in. die tot uit sluitende taak heeft de studie van deze kwesties. De commissie bestaat uit ten eerste de minister van marine en lucht vaart, ten tweede maarschalk Pétain, ten derde de hoofden der generale staven van leger, marine en luchtvaart, en ten vierde eventueel hooge functionarissen, die met het algemeen beheer der drie departe menten var. nationale verdediging belast zijn. ■O- DUITSCHLAND. Een handelsbalans. Volgens het rijksbureau voor de statis tiek bedroeg het aandeel van Duitschland in de wereldexport in 1935 9,2% tegen 9% in 1934. De export van Duitschland naar de verschillende overzeesche landen vermeer derde met 23,8%, verminderde naar de Europeesche landen echter met 4,l°/o. De export verminderde in het bijzonder naar Rusland. Frankrijk, Nederland, België, Zwitserland. Tsjecho-Slowakije en Enge land. De Import van Duitschland daalde van 8,9% in 1934 tot 8.3% in 1935 en vermin derde in het bijzonder uit Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Nederland, België, Fin land en Zwitserland. De Negus te Londen. De Negus zal vandaag een receptie hou den in de tuinen van de Abessijnsche lega tie te Londen. Er zijn bijna zevenhonderd personen uitgenoodigd. De Negus en zijn kinderen waren giste ren te gast bij de vertegenwoordigers van 35 nationale en buitenlandsche vrouwen organisaties op het landgoed van Richard Seligman te Wimbledon. Sir Oswald Morley, de leider der Engel- sche fascisten heeft gisteren een protest- vergadering te Londen gehouden tegen het verblijf van den Negus in Engeland. Er waren een 20.000 personen. Het Argentijnschc voorstel. De onderstaats-secretaris van buiten landsche zaken Suvich heeft gisteren den Argentijnschen ambassadeur Cantilo ont vangen. Doel van dit onderhoud was, een bespre king voor te bereiden, die de ambassadeur zeer binnenkort met Mussolini zal hebben. Men geeft te verstaan dat de bedoeling van het bezoek was de Italiaansche regee ring een uiteenzetting te geven van den geest van het Argentijnsche voorstel om de Volkenbondsvergadering bijeen te roe pen en omtrent de plannen der regeering te Buenos Aires. Kerk op den Amba Aladzju Op den top van den Amba Aladzji zal een groote kerk worden gebouwd, waar de stoffelijke resten van de tijdens de Abes sijnsche campagne gevallen Italiaansche militairen zullen worden bijgezet. 1 TE IKilU WL METEEN^! lELT* ^^L*TELEF.€6€| 4536 clngcz. Med.) SPANJE. Gedwongen loonsverhooging Fusie van jeugdorganisaties. Te Madrid is de staking van het per soneel der liften en der centrale verwar ming geëindigd doordat de minister van binnenlandsche zaken den werkgevers be volen heeft, den arbeiders een loonsver hooging van 4.40 peseta per week. met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1935. toe te staan. De patroons, die hun zaken van morgen niet heropenen of zich niet hou den aan de orders van den minister, zullen een boete van 10.000 tot 20.000 pesetas hebben te betalen. De jeugdorganisaties der socialistische Dartii. der communistische oartij. der socialistische Catalaansche unie en der Cata'aansche Droletarische Dartii hebben besloten tot een fusie od de volsende erondslasenaanvaarding van de mar xistische en Leninistische tactiek in den klassenstriid erkenninz van het recht der volken od zelfrezeerlnz verdediging van een socialistische Catalaansche en soc:a- listische Iberische reoubliek. samenwer king tusschen arbeiders en boeren, een marxistische Dartii tezen samenwerking met de rezeerinz voor verdedizinz van de sovjet-unie. o LITHAUEN. Een protest op komst? Volgens berichten in de bladen zou de Lithapsche regeering voornemens zijn zich tot den Volkenbond te wenden met een protest tegen de vervolgingen der Li- thausche minderheden in het gebied van Wüna van den kant der Poolsche regee ring. o VEREENIGDE STATEN. De opening der Republikeinsche conventie. Te Cleveland wordt heden de republi keinsche conventie geopend, welke den republikeinschen candidaat voor de a.s. presidentsverkiezingen zal benoemen. Landon. die gesteund wordt door de Hearst-bidden, blijft de groote favoriet, maar tegenover dezen candidaat van den rechtervleugel staan twee liberaler opvat tingen, n.l Borah en senator Vandenberg. De vierde candidaat is Frank Knox, die als outsider wordt beschouwd. o UIT HET VERRE OOSTEN. De anti-Jgpansche strooming. Tsjang Kal Sjek heeft verklaard, dat de legeering van Nanking zal voortgaan de belangen der natie te beschermen. Hij gaf toe, dat er geschillen tusschen Nanking en Kanton waren, maar hij bleef gelooven, dat de leiders van Kwangtoeng en Kwang- si niet de buitenlandsche politiek der re geering als voorwendsel zouden gebruiken om een burgeroorlog te beginnen of de onafhankelijkheid te verklaren. Tsjang Kal Sjek legde er den nadruk op, dat de kwesties van oorlog en vrede geheel tot de bevoegdheid der centrale regeering be hoorden en hij kondigde verder aan, dat er een voltallige zitting zou worden ge houden van het centraal uitvoerend comité ter bespreking van den toestand, waarbij ook Kwangsi en Kwangtoeng, naar hij hoopte, ten volle vertegenwoor digd zouden zijn. Er verluidt, dat generaal Kita, de Ja- pansche militaire attaché, binnenkort een belangrijk onderhoud zal hebben met Tsjang Kal Sjek over het Japansche gar nizoen en den Japanschen handel in Noord China. Het hoofdkwartier van Kwangsi zou bevel tot mobilisatie hebben gegeven en tot verbreking der betrekkingen met Japr.r„ Aan boord der Engelsche en Amerikaan- sche oorlogsschepen zijn de verloven In getrokken. VERKLARING VAN VAN ZEELAND. BRUSSEL, 9 Juni (Reuter). Nadat van Zeeland de opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering had aanvaard, verklaarde hij: Ik heb de opdracht in beginsel aan vaard en zal thans zien, of de vervulling mogelijk ls en op welke wijze een gemeen schappelijk programma zou kunnen wor den uitgewerkt, dat beantwoordt aan de eischen van het oogenbllk en aan mijn persoonlijke opvatting. Naar mijn overtuiging ls het het beste, dat men het eens kan worden over een wel omschreven programma. Ik hoop mijn taak snel te kunnen volbrengen en misschien reeds vanavond of morgen een oplossing te hebben gevonden. o DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. RIJSSEL, 9 Juni. (Reuter). Gisteravond bedroeg het aantal stakers ln het Noor-, den 195.000. In 670 fabrieken en mijnen lag het werk stil. Er heerscht volkomen orde en men toont aan beide zijden zoo veel goeden wil, dat een spoedige oplos sing van het conflict verwacht mag wor den. Groote textielondernemingen te Rou- baux en Tourcoing, waar tot dusver nog werd gewerkt, liggen thans eveneens stil. De directie van de luchtbandenfabrieken van Dunlop te Mont Lucon, hebben col lectieve contracten geteekend, waarbij alle loonen met 12 pCt. worden verhoogd. BORDEAUX, 9 Juni. (Reuter). De ar beiders der marinewerven hebben het werk neergelegd. De terreinen zijn door 2000 man bezet. Daarentegen hebben de werklieden in de metaalindustrie den ar beid hervat. o TRAMBOTSING TE BERGEN. BRUSSEL. 9 Juni. (Reuterl. Te Bergen in Henegouwen, zijn twee electrische tramtreinen, die hl verband met herstel werkzaamheden op hetzelfde spoor reden, met elkaar ln botsing gekomen. 18 per sonen werden gewond; van 3 hur.ner is de toestand ernstig. o CYCLOON OP DE ZWARTE ZEE. BATOEM, 9 Juni. (Stefani). Een hevige cycloon heeft boven de Zwarte Zee ge woed. Langs de kusten en vooral bij Ba- toem is groote schade aangericht. Ver schillende schipbreuken werden veroor zaakt. o.m. van het Turksche schip „Fe- lengi Delia", dat met man en muls is ver gaan. o DE INSTORTING IN ROEMENIË. BOEKAREST, 9 Juni (Reuter). De bladen schrijven, dat het aantal slachtoffers van de instorting, die gisteren heeft plaats ge had, niet zoo groot is als aanvankelijk ge vreesd en gemeld werd. Er zijn niet meer dan drie dooden, terwijl de toestand der gewonden geen ernstige bezorgdheid wekt. Vanmorgen hebben vele gewonden de zie kenhuizen weer kunnen verlaten. Het onderzoek naar het instortlngs-on- geluk heeft aan het licht gebracht, dat men abnormaal veel publiek op de tribune heeft toegelaten, zoodat er driemaal meer bezoekers hadden plaats genomen dan de tribune kon dragen, en dat de tribune gebrekkig was. De rechtbank zal vandaag beslissen, of het arrestatie-bevel tegen de architecten en ondernemers gehandhaafd blijft. LIJNTOESTEL BIJ MALMOE VERONGELUKT. EEN DOODE, TWAALF GEWONDEN. STOCKHOLM, 9 Juni (Reuter). - Bij Malmoe ia een lijntoestel, dat naar het vasteland was vertrokken, verongelukt. Een Amerikaansch passagier werd ge dood, twaalf Inzittenden, allen Scandina- viërs, werden gewond. Naar laat ln den morgen op Schiphol bekend werd ls het bij Malmoe veronge lukte vliegtuig de „Lappland" van de Zweedsche Luchtvaartmaatschappij A.B.A. De „Lappland" is een vier-motorlge F. 22. welke den dienst onderhoudt tusschen Nederland en Scandinavië. Deze lijn wordt om de maand door de A.B.A. en door de K.L.M. gevlogen Gistermiddag was de „Lappland" van Schiphol vertrokken, om vandaag van Malmoe via Kopenhagen naar Amsterdam terug te vliegen. Het on geluk moet geschied zijn kort na het ver trek van Malmoe. Bijzonderheden over het ongeluk en over den aard der verwondin gen van de passagiers zijn nog niet be kend. Wij vernemen voorts dat hedenmiddag de dienst naar Scandinavië zal worden waargenomen door de K.L.M. Te 5 uur vertrekt de „Papegaai", even eens een F. 22. Naar nader bekend ls geworden, is het ongeluk vermoedelijk te wijten aan motor storing, tengevolge waarvan de piloot, onmiddellijk na den start op het vliegveld van Malmoe, getracht heeft de zware ma chine, die Zaterdag bij het Fokkerfeest te Amsterdam nog is bewonderd, weer aan den grond te zetten. De manoeuvre mis lukte ln zooverre, dat daarbij een schuur geraakt werd en het toestel grootendeels werd vernield. Zooals ls medegedeeld be vonden zich onder de passagiers geen Nederlanders en zijn, wat de slachtoffers van de ramp betreft, één Amerikaan ge dood, één Scandlnaviër zwaar en negen licht gewond. De A.B.A. had slechts de beschikking over één F. 22, het ander ma teriaal is kleiner en niet geschikt voor den dienst tusschen Nederland en Scan dinavië. In dit verband zal thans de K.L.M. den eersten tijd wel op deze lijn gaan vlie gen, want behalve de F. 22 „Paoegaai", heeft deze maatschappij nog een F. 22, de „Roerdomp", terwijl meermalen ook het vlaggeschip der K.L.M.de F. 36, op deze route dienst heeft gedaan. GEMEENTE-AMBTENAAR UIT H1LLEGOM VOOR HET HOF. VIER MAANDEN GEËISCHT. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde vandaag in hooger beroep de straf zaak tegen den 35-jarigen ambtenaar J. B. V., ex-hoofd van den dienst van steunverleening te Hillegom, die wegens verduistering en valschheid in geschrifte door de rechtbank te Haarlem is veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf en die uit den dienst is ontslagen. Hem is ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1933, 1934 en 1935 verschillende ■geldsbedragen, in totaal f.300.toebe- hoorende aan de gemeente Hillegom, heeft verduisterd. Voorts zou hij op verschillende steun- uitbetalingsstaten achter de steunbedragen valsche handteekeningen hebben geplaatst van verschillende personen, om te doen voorkomen alsof die bedragen werkelijk warén uitbetaald aan die werkloozen. De ambtenaar gaf toe zich de f. 300. te hebben toegeëigend. Anders stond hij echter tegenover de andere knoeierijen. De valsche handteekeningen had hij al dus zijn verweer gezet op bevel en op aanwijzing van de wethouders. De bedoe?- ling was de steunregeling zoo soepel moge lijk te maken. Aanvankelijk bestond er te Hillegom over de steunregeling groote ontstemming. Later gebeurde het dikwijls, aldus verd., dat uitgekeerde steunbedragen' onder andere hoofden, b.v. „verricht werk" werden geboekt. Burgemeester mr. D. F. Pont verklaarde, dat aanvankelijk de steunverleening onder hem ressorteerde, later werd het oppertoe zicht uitgeoefend door den wethouder. Verd. was voor zijn taak ads. administra teur niet berekend. Later is getuige ge bleken, dat steunbedragen, die inderdaad waren uitgekeerd, onder andere hoofden waren geboekt. Wethouder J. O. V. zeide. dat er geen sprake van was, dat hij ooit zijn toe stemming had gegeven tot de knoeierijen van vprrlnnhtp Wethouder K. verklaarde evenmin aan verd. toestemming te hebben gegeven tot het plaatsen van valsche handteekeningen of dit te hebben goedgevonden. Pres.: Was u bekend, dat er wel eens steun aan Inwoners werd gegeven zonder dat zij er eigenlijk reoht op hadden en dat die posten dan onder andere hoofden, b.v. „verricht werk" werden geboekt? Ook daarvan ls getuige, niet op de hoogte. Een Rijksambtenaar, die te Hillegom ge detacheerd ls geweest om toe te zien op de uitvoering van de rijkssteunregeling, verklaarde van den burgemeester alle medewerking te hebben ondervonden. Anders was dit echter ten opzichte van de beide wethouders en den directeur van publieke werken. De sfeer deugde daar door niet en ook administratief heersohte er verwarring en nonchalance. Over ver schillende gevallen van steunuitkeering waren meeningsverschillen met de wethou ders voortgekomen. Het reciasseeringsrapport, dat over ver dachte ls uitgebracht luidt gunstig. De procureur-generaal mr. J, Versteeg zetde in zijn requisitoir, dat uit het onder zoek is gebleken, dat administratief de zaak in Hillegom te wenschen overliet. Doch verdachte had geen enkele reden om te handelen, zooals hij gedaan heeft. Hij heeft zichzelf verrijkt door steunbe dragen .elf te houden en op de lijsten valsche namen en handteekeningen te plaatsen. De rechtbank, die hem tot vier maanden heeft veroordeeld, heeft onge twijfeld met de verzachtende omstandig heden rekening gehouden. SDr. achtte de strafmaat juist en requireerde bevestiging van het vonnis (4 maanden gevangenis straf De verdediger mr. W. Huijnen uit Den Haag pleitte vrijspraak, subs, drong hij aan op een voorwaardelijke veroordselBg. Arrest 23 Juni. o- STRIJD TEGEN BOKSERPRIJZEN. Vorderingen afgewezen. De rechtbank te Amsterdam heeft van daag vonnis gewezen ln twee procedures tusschen de N.V. Colgate Mij. en een tweetal winkeliers, gevestigd in de Regu- lierbreestraat en Nieuwendijk aldaar. Hierbij ls de principieele vraag beslist of een derde, niet door contract gebonden, onrechtmatig handelde, zoo hij met ver- waarloozlng van de door den fabrikant vastgestelde prijzen bepaalde marktartl- kelen i. c. tandpasta, te koop aanbood beneden de geldende prijzen. De Colgate elschte verbod van verko'op beneden de vastgestelde prijzen, beneven? een boete van f. 100 voor iedere overtre ding. De rechtbank wees de vorderingen af en veroordeelde de N.V. Colgate Maat schappij in belde zaken in de proces kosten. DUIVENSPORT. DE WITPEN (NIEUWVEEN). Wedvlucht vanaf Orleans (Frankrijk). Wegens het slechte weer van Zondag wer den de duiven Maandagmorgen te 9.40 ge lost. De afstand was 522 K.M. Er waren 22 duiven in concours. Uitslag: W. van Leeuwen Pz. 6-45; L. P. Becker 7.01; J. van Dijk 7.08; D. van Vliet 7.55; C. v. Leeuwen 8.00; W. v. Leeuwen Pz. 8.20. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Ingesloten eenige blaadjes van een sering, welke in een kuip geplant is. Vorig jaar heeft de sering gebloeid, dit jaar niet. Is in April gemest met koemest. Hoe te handelen? H. v. d. V. te L. Antwoord. De sering moet zeer veel voedsel en water ontvangen om den groei zóó krachtig te houden dat zij elk jaar kan bloeien. De mest van April kan voor den bloei ln dit voorjaar niet helpen omdat de bloem reeds in den vorigen zomer in de knop wordt gevormd. Geeft geregeld water en gedurende den zomer mest in den vorm van kunstmest in water. Om de BINNENLAND. HET CONGRES VAN TYPOGRAFENBOND Dc vergadering van heden. De 60ste bondsvergadering van den Alg Ned. Typografenbond is heden te Scheve- ningen onder presidium van den heer F, van der Wal, voortgezet. Namens het N.V.V. heeft de heer Linde man den bond gecomplimenteerd met zijn 70-jarlg bestaan en de bereikte resultaten, Spr. bood als geschenk een bedrag aan, bestemd voor de verfraaiing van de be stuurskamer in het bondsgebouw. De secretaris, de heer Ponstein, deelde vervolgens de uitslag mede van de giste ren gehouden herstemming voor verkie zing van vier hoofdbestuursleden. Geko zen zijn de heeren A. H. Gebing, Amster dam en R. Scheffer te Groningen. Voor de beide andere functies was een tweede her stemming noodig. Inmiddels werd de behandeling van de afdeelingsvoorstellen voortgezet. Den Haag lichtte een voorstel toe om een lichaam in het leven te roepen, dat op de naleving van de arbeidsovereenkomsten toeziet. Er werd op gewezen, dat vele over- tredingen niet aan het licht komen. Sfl De voorzitter was van meening, dat van 'een dergelijk lichaam geen resultaten te verwachten zijn. De vergadering besloot het hoofdbestuur te verzoeken met het Haagsche voorstel rekening te houden. Eenige afdeelingsvoorstellen werden toe gelicht, waarin verzocht wordt meer aan dacht te besteden aan het ongeorganiseer de bedrijf en contact te zoeken met onge organiseerde werknemers en werkgevers om deze terug te brengen ln het georgani seerd verband. Daarbij werd gewezen op de vermeerdering van het aantal ongeorgani seerde bedrijven. De voorzitter zegde toe, dat het hoofd bestuur al het mogelijke zal doen om het ongeorganiseerd bedrijf weer in de hand te krijgen. Voorts zeide de voorzitter, naar aanleiding van een voorstel van Leeuwar den, bereid te zijn de mogelijkheid te on derzoeken om niet-technische arbeiders aan de dagbladen in den bond op te ne men. Eenige afdeelingen hadden voorstellen ingediend om de salarissen van hoofdbe stuurders te herzien, in verband met de verlagingen, welke de loonen in het typo- grafenbedrijf hebben ondergaan. Een Haagsch voorstel om deze ounten van de agenda af te voeren werd met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. De redactie van het bondsorgaan en van bondsultgaven maakte een punt van bespreking uit. Verschillende afgevaardig den hadden bezwaar tegen de te scherpe onderschriften van den voorzitter, die de redactie verzorgt, van ingezonden arti kelen. Een meerhoofdige redactie werd even eens bepleit. De voorzitter wees de critiek op zijn onderschriften van de hand en had over wegend bezwaar tegen een meerhoofdige redactie Een voorstel van Amsterdam I om een pagina voor discussie beschikbaar te stel len, werd verworpen.. De tweede herstemming had tot resul taat, dat tot hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren A. F. Gouwentak, Den Haag en W. Sterk, Haarlem. De voorzitter sprak woorden van af scheid tot de aftredende hoofdbestuurs leden, die niet werden herkozen en dank te hen voor hun arbeid. (Applaus). Stemmen gingen op uit de afdeelingen Amsterdam en Den Haag om het „Gra fisch Weekblad" te modernlseeren en aan te passen aan de eischen des tijds. Het voorstel werd o.m. bestreden door de af deelingen Rotterdam en Leiden. De voorzitter wees er op, dat het week blad in de eerste plaats actueel moet zijn. Na de toezegging, dat deze kwestie de aandacht van het hoofdbestuur heeft, trok de afdeeling Amsterdam haar voor stel ln. ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. De directeur van dén rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede dat bij Koninklijk be sluit van 5 Juni 1936 no, 11, ls bepaald, dat werkgevers arbeid in den zin van artikel 1 van de wet van den 16en Mei 1934 (Staats blad no. 27) niet mogen doen verrichten zonder schriftelijke vergunning. Het vorenstaande geldt niet ten aanzien van arbeid: a. op zeeschepen, in den zin van de wet van 10 Juni 1926 (Staatsblad no. 178); b. op schepen of vaartuigen die den Rijn, de Lek en de Waal en haar uitmon dingen in zee of andere internationale wateren bevaren of plegen te bevaren. Door dit K. B. zijn dus, met uitzondering van de bovenvermelde beroepen, alle beroe pen onder de werking der wet van den 16den Mei 1934, tot regeling van het ver richten van arbeid door vreemdelingen ge bracht. Voor bedrijven en beroepen, waarvoor tot nog toe geen werkvergunning noodig was, o.a. voor huiselijke diensten, treedt de wet in werking, voor werkgevers ten aanalen van vreemdelingen, die zij in dienst hadden op den 5en Juni 1936, met ingang van f October 1936, en voor werkgevers ten aan zien van alle overige vreemdelingen, die zij na 5 Juni 1936 hebben genomen, of wen schen te nemen, op den 26sten Juni 193(1 De directeur voornoemd vestigt er de aandacht op dat het voor een vlotte ai- werking der aanvragen gewenscht is datae werkgevers tijdig hun aanvragen bij hem inzenden. WINDHOOS NABIJ B.AGAN SI API APL BATAVIA, 9 Juni (Aneta). Blijkens een bericht van het hoofd van het plaatselijs bestuur van Bagan Si Api Api, is 't nlaatsJ_ Koeboe aan de monding van de Koedoe- rivier waar onder meer de douane, opium- en de zout-regie is gevestigd door een windhoos getroffen. H'erdoo werden 34 woningen en winkeltjes 8enee verwoest, Twee Maleische kinderen van en 5 jaar zijn gedood. Tachtig personen zijn dakloos. twee jaar dient tevens de aarde in de ku P vernieuwd door kleiachtigen, voedzan grond. Zet niet te veel gewasjes in kuip, dit doet de sering nadeel. De 8 zonden blaadjes zijn door gebrek si» vallen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2