77ste Jaargang DINSDAG 9 JUNI 1936 No. 23374 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Onze Dienstregeling voor spoor-, tramwegen en autobussen. Heden ontvangen onze abonné's in Leiden en Oegstgeest onzen Zomergids voor spoor-, tramwegen en voor autobussen, terwijl onze abonné's in de omstreken deze morgen zullen ontvangen. DE DIRECTIE. GOUDEN HUWELIJKSJUBILEUM. Van het echtpaar J. Zitman—Marijt. Vandaag is het precies een halve eeuw geleden, dat een in 'breeden kring bekend en geacht stadgenoot, de heer Jac. Zit man, thans wonende Hooge Rijndijk 157, in het Leldsche Stadhuis in het huwelijk werd verbonden met mej. Marijt. De heer Zitman heeft een werkzaam leven achter den rug en daarnevens op verschillende manieren gelegenheid ge vonden om zich in hooge mate verdienste lijk te maken jegens de stad zijner inwo ning en zijn stadgenooten. Hij was tot voor eenige jaren toen hij zich uit het zakenleven en vele zijner functies terugtrok een der meest op den voorgrond tredende figuren uit de Leidsche aannemerswereld, in welke hoedanigheid zijn deskundige en door-en-door-soliede adviezen veel ge wicht in de schaal legden. Ook het ge meentebestuur maakte en maakt nóg her haaldelijk gebruik van zijn diensten voor het verrichten van taxatie's e.d. In den loop van zijn veeljarige loop baan heeft de .oude heer Zitman", zooals hij gemeenlijk wordt genoemd, zich den r.aam verworven van een bij uitstek des kundige op dit gebied, die zich het groote vertrouwen, dat hij bij velen genoot, steeds waardig heeft betoond. Van zijn vele andere functies noemen wij slechts zijn (voormalig) lidmaatschap van den gemeenteraad, zijn voorzitter schap van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, zijn werkzaamheid aan de Leidsche Hulpbank, zijn bestuurs lidmaatschap van de Ver. tot verbetering van het Jot der blinden afd. Leiden lange jaren was hij metterdaad de leider van de thans opgeheven werkinrichting voor blinden aan de Pieterskerkgracht en vele andere plaatsen, waarop hij zich verdienstelijk maakte op sociaal, maat schappelijk of charitatief gebied. De heer Zitman is thans evenals zijn echtgenoote juist de zeven kruisjes ge passeerd. maar beider gezondheid laat noz niets te wenschen over. Wij weten ons de tolk van vele stadge nooten, wanneer wij het gouden echtpaar op dezen gedenkwaardigen dag van gan- scher harte toewenschen, dat het zóó nog vele jaren moge blijven. AANBESTEDING. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen aanbesteed het uitvoeren van sloot-, dempings-, rioleerings- en be- stratingswerken. a. tot verlenging van de de Sitterlaan en lie van der Waalsstraat. b. tot verlenging van de Lorentzkade. Er waren 19 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: A. van Halem en I. Doornik perceel 1 '■4.780; perceel II f. 1070; in massa f. 5850; Th. de Winter en v. Weeren I f.4829; H 2029; de Geus en Strampraad, Stompwijk I f4400; II f.1586; de Later en Meyers, Oegstgeest I f.4950; II f.1800; massa f. 6650; P. J. en H. Visser, Wassenaar I 1-4495; II f.1100; massa f.5595; N.V. Hooge Morsch I f.4775; II f.1115; massaa f.5890; M. Konings I f.4200; II f.1350; massa 1.5500; Bunschoten I f.4472; II f.1127; Oassa f.5600; v. d. Geer en Stuifzand I 1-4700; II f. 1440; A. J. Langeveld I f.4980; h f.1450; Vollebregt, Oegstgeest I f.4299; f.1609; massa f.5900; B. C. Strijk. Lei- Jen en H. J. Strijk, Rijpwetering II f. 1280; O-V. Homawewa, Voorburg I f.4970; II 1673; massa f.6540; de Jong, Oegstgeest 1.5900; II f.200; massa f.7777; Heems kerk en Oudshoorn I f.4387; II f.1476; Jaassa f.5844; W. F. Marcelis I f.4890; II '■1220; Godschalk I f.4567; II f.1370; Kantebeen I f.5435; n f.2430; massa *■7865Gebrs. Schouls, Leiderdorp I f.4630 K 1090; massa f. 5720. De gunning werd aangehouden. Waar geen woonplaats is vermeld, is "eze Leiden. QUISQUE SUIS VIRIBUS. Viering van het 19de lustrum. Het oudste theologische dispuut aan de Leidsche Universiteit „Qulsque Suis Viri- bus" heeft gisteren onder groote belang stelling zijn 19de lustrum herdacht. Zeer vele reünisten hebben deze gelegenheid aangegrepen om nog eens een oogenblik in hun oude dispuut te verkeeren. Na een ontvangst in het „Theologen- hol" der Universiteit door den praeses. den heer J. A. de Jong had een zeer druk bezochte receptie plaats op het s.s. „De Duif", dat ligplaats had gekozen aan de Steenstraat. Onder de velen die hier het jubileeren- de dispuut kwamen gelukwenschen, merk ten wij o.m. op den rector-magnificus prof. mr. A. S. de Blecourt en voorts de professoren de Zwaan, Wensinck, Korff en Böhl. Van de vele reünisten noemen wij de professoren J. V. Bakhuizen van den Brink, G. A. v. d. Bergh van Eysinga, Eerdmans en G. Sevenster en voorts de predikanten J. F. L. A. Becht van Warns, J. F. Beerens van Utrecht, D. Boer van Den Haag, E. J. v. d. Brugh van Tiel. W. E. M. Egglnk van Zuiderwoude, H. A. Enklaar van Den Helder, J. C. A. Fetter van Den Haag, Frank van Bilthoven, J. Ohr. Fritzsche van Bergentheim, J. de Graaf van Utrecht, A. H. Haentjes van Haarlem. E. J. Jonges van Zwartewaal, F. Kleyn van Den Haag, F. E van Leeu wen van Amsterdam. G. F. D. Locher van Nijega, R. Miedema van Amersfoort, G. W. Oberman van Utrecht, F. Prins van Wijngaarden van Terwolde, J. R. van Royen van Rotterdam. H. M. Sasse van Amsterdam, A. 'W. Voors van Huis ter Heide en W. A. Zeydner van Rotterdam. Onder de schriftelijke gelukwenschen waren o.m. telegrammen uit Indlë van ds. Locher uit Batavia, uit Amerika van prof. Lake en van prof. Heering. Ook kwamen vele disputen, w.o. Secor Dabar te Utrecht gelukwenschen aanbie den. Na deze receptie volgde een diner aan boord, besloten door een werkvergadering. In deze werkvergadering heeft prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink ge sproken over: „Kerk en Traditie om streeks het jaar 200" gevolgd door een schriftelijke recefisie door ds. E. J. v. d. Erugh van Tiel. Door dr. G. W. Oberman van Utrecht werd een preekschets geleverd waarop een recensie werd uitgebracht door ds. F. Kleyn van Den Haag. Tenslotte gaf de praeses de heer J. M. de Jong nog een verhandeling over: „Het religieus Apriori bij Troeitsch". Het jubileum is heden besloten met een boottocht naar „De Kagèrplassen". LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" De jaarvergadering. In café-restaurant „In den Vergulden Tfck" hield de L.K.K. „Voor Allen" gister avond zijn algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de» heer P. v. d. Hoeven, opende de bijeenkomst en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Met eenige ge voelvolle woorden herdacht spr. het over lijden van mej. C. M. Oudshoorn, een van de oudste en trouwste bestuursleden van den L.K.K. Steeds was zij een rustig en kalm, maar toch ook gedecideerd bestuurs lid. Dit verlies, aldus spr. zullen we niet spoedig vergeten. De heer de Jong las de notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekurd. Bij de mededeelingen sprak de voorzit ter er zijn leedwezen over uit, dat ook in het afgeloopen jaar het ledenaantal weer is gedaald. Het voorloopig programma voor 1936/'37 is als volgt samengesteld: 8 October: Keith Falkner, zang, a.d. vleugel Theo van der Pas; 11 November: Calvet-Kwartet; 28 December: Jan Sme- terlin, piano; 12 Januari: Nicolai Orloff, piano (op verzoek); 11 Februari: Tibor de Machula. cello, a. d. vleugel Theo van der Pas; 11 Maart: Isolde Menges, viool. a. d. vleugel Theo van der Pas. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Hartkamp, ontleenen wij, dat de concerten een vlot verloop hadden. De kascommissie vond de financiën steeds in orde. Het jaarverslag eindigde met een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de groote medewerking. Aan het financieel jaarverslag, uitge bracht door den penningmeester, den heer L. Gerverdinck, ontleenen wij het vol gende De ontvangsten in het afgeloopen jaar hebben bedragen: controbutie f. 2190, belasting f. 220, verkoop losse kaarten f, 130, rente en diversen f. 40, totaal f. 2580. Uitgaven: concerten f. 2060, be lasting f. 220 en alg. onkosten f. 250, to taal f. 2530. Het voordeelig saldo bedraagt dus f. 50. Op 31 Mei 1936 was het bedrag der beschikbare middelen f. 865. De begrooting voor het Jaar 1936/'37 sluit in inkomsten en uitgaven op f. 2300. De secretaris bracht namens de kas commissie gunstig rapport uit, waarna den penningmeester decharge werd ver leend. Bij de bestuursverkiezing merkte mej. Muller op, dat haars inziens de termijn tusschen het aankondigen van de verga deringen per advertentie en de vergade ring zelf te kort wordt genomen. Verder achtte spr. het wenschelijk, dat in de be doelde advertentie de namen van de bestuurscandidaten worden genoemd. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie. Tenslotte zegde de voorzitter toe het voorstel aangaande het vroeger stel den van de advertentie in de volgende vergadering op de agenda te zullen plaatsen. De tweede opmerking, waarvan een voorstel werd gemaakt, werd met 132 stemmen en 1 stem blanco verworpen. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende leden mej. L. Sibbes, mr. A. J. Sormani en de heer J. Hartkamp. In de vacture mej. Oudshoorn werd gekozen mej. P. C. M. Spendel. De voorzitter verwelkomde mej. Spen del met eenige hartelijke woorden en sprak de hoop uit, dat zij de voetstappen van wijlen haar vader als bestuurslid van den L. K. K. zou drukkerf. Tot leden der Kascommissie werden be noemd mej. A. Muller en de heeren J. Faber en mr. W. Kuyck. Als plaatsvervan gers werden aangewezen de heeren T. A. ten Hove, G. L. Driessen en G. S. Neu teboom. De contributie werd wederom vastge steld op f. 3.per jaar. Bij de rondvraag bracht mevr. Muller het bestuur dank, dat het in het afgeloo pen seizoen naast de klassieke muziek ook een plaats had willen inruimen aan de meer moderne. De heer Van Asselen wenschte ook eenige Nederlandsche solisten in het pro gramma opgenomen te zien. De voorzitter antwoordde dat over het algemeen de Nederlandsche solisten niet gelijk gesteld kunnen worden met de buitenlandsche. Is er één Hollander, aldus spr., die het ver dient, dan zullen wij hem niet passeeren. Mej. Muller vestigde in dit verband de aandacht op het orkest van Glastra van Loon. De voorzitter merkte op, dat dit orkest reeds geregeld in Leiden optreedt. De heer ten Hove informeerde naar het werk van de propaganda-commissie, dit in verband met het royeeren van 73 leden wegens niet betaling der contributie. De penningmeester was van meening dat deze leden voor de vereeniging geheel en al als verloren moeten worden be schouwd. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer M. O C. Keulen (Delft). MILITARIA. De navolgende reserve-officieren behoo- rende bij het 6e Regiment-veld-artillerie zijn onder de wapenen gekomen in het tijdvak 827 Juni, de reserve 2e luit. v. d. Stok; 2e luit. Akkerman; in het tijdvak 4—27 reserve le lt. Hofstede de Groot en van 5—28 reserve le it. van Wijlrick. Het 6e Regiment Véld-Artillerie alhier vertrekt Donderdag a.s. naar de Leger plaats Oldebroek voor het houden van de jaarlijksche schietoefeningen en zal op 25 Juni wederom naar Leiden terugkeeren. De heenreis zal gedeeltelijk per trein en 3 marschdagen geschieden. ORGELAVOND-FEIKE ASMA. Het 5e orgelprogramma morgenavond ln de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren is samengesteld uit werken van Bach (Praeludium in C moll); Handel (Concerto II); Boëllmann (suite Gothique). De toegang is vrij. Blijkens het jaarverslag van het Car negie Heldenfonds 1935 zijn in het afge loopen jaar aan de volgende stadgenooten onderscheidingen of belooningen uitge reikt: aan A. A. Rozier, chauffeur, die op 6 October 1934 een jongetje uit het Leven daal heeft gered werd f. 25 geschonken; aan J. J. Bavelaar en C. Devilee die op 10 Mei 1935 een kind uit het Levendaal red den, werd eveneens f. 25 geschonken. Aan P. G. Kikkert, die op 1 Juni 1935 een kind uit de Groenhazengracht redde werd een bedrag van f. 20 geschonken. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Carl Th. Driessen is gisteren nog een krans op het graf gelegd door den heer A. L. Quant uit Amsterdam namens een groepje der oudste officieren van de voor malige Leidsche Schutterij. Gistermiddag zün in de van der Waalsstraat twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen tengevolge waarvan een van hen. de 60-jarige H. J. van der K. viel en ziin stuitbeen brak. De Eerste Hulp dienst vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis vanwaar hii na behandeld te ziin huiswaarts kon keeren Wij herinneren eraan, dat heden avond te halfacht over het radiodistri butienet vanwege de l^r. „Veilig Verkeer" door inspecteur van der Wal wederom een verkeerspraatje zal worden gehouden. Tot leeraar in de wiskunde aan de Chr. H.B.S. alhier is benoemd drs. D van Ltngen. leeraar aan het Chr. Gymnasium te Utrecht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen zonder tal. Verantwoordelijke kringen te Rome ont kennen het -bestaan v-an een Italiaansch- Duitsch niet aanvals-verdrag of een Ita- liaansch-Duitsch militair bondgenoot schap, zooals in het buitenland was mee gedeeld. Zij voegen hieraan toe, dat Italië voornemens is zich meer actief bezig te -houden met de Europeesche aangelegen heden. In dezen geest heeft men besloten goede betrekkingen met alle landen te onder houden zonder zijn lot met dat van eenig land in het bijzonder te verbinden, ten einde een stabiel politiek evenwicht in Europa te verzekeren. Men leest tusschen de regels door, dat dit dementi dus maar half is. Het wil zoo veel zeggen als: nog is het niet zoover, doch de Volkenbond bedenke: ik kan ook anders! Vandaar dat in Frankrijk de pers vol houdt, dat Italië de voelhorens naar Duitschland heeft uitgestrekt. Zoo schrijft mevr. Tabouis ln de „Oeuvre": Tijdens het onderhoud tusschen Mus solini en Schuschnigg zou practisch beslo ten zijn tot de restauratie der Habsbur- gers, die zou moeten plaats hebben op 26 Juni of 30 Juni. wanneer de Volken bondsraad of -vergadering besluiten mocht nemen, die Italië zouden mishagen. Italië zou zich dan uit den Volkenbond terug trekken en daarbij minstens Hongarije met zich meesleepen, welk land dan zou ver klaren, dat het verdrag van Trianon voor Hongarije niet meer bestaat. De groote kanselarijen zijn van meening, dat de Italiaansche beslissingen thans genomen worden, onafhankelijk van de besluiten die Parijs en Londen zouden kunnen nemen. Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat de nieuwe Fransche minister van bui tenlandsche zaken een zoo nauw mogelijke overeenstemming met Engeland zal zoe ken. De regeering te Londen volgt echter geen erg duidelijke lijn, zoodat het van belang is zich tot haar te wenden met volkomen uitgewerkte plannen. Delbos is voornemens alle diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk in Europa in de eerstvolgende dagen na el kaar naar Parijs te ontbieden, teneinde zich door hen op de hoogte te laten bren gen van den huidigen politieken toestand. Op 26 Juni zal Delbos zich, waarschijn lijk begeleid door den eersten minister, Leon Blum, naar Genève begeven, voor de raadszitting. Tevoren echter, zoo melden de bladen, zal de minister in persoonlijk contact treden met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, waaraan te meer belang wordt gehecht, daar in het ministerie van buitenlandsche zaken, in overeenstemming met Blum, het voor nemen -schijnt te bestaan in de kwestie van het Abessijnsche geschil in nauwe over eenstemming met Engeland op te treden. De „Oeuvre" is van meening. dat de ontmoeting tusschen de beide ministers in Folkestone of Boulogne zal kunnen plaats hebben, terwijl andere landen Parijs noemen als plaats voor de besprekingen, aangezien ook Léon Blum met Eden zou willen spreken in verband met de parle mentaire- en regeeringswerkzaambeden en hij voorloopig de hoofdstad niet zal kunnen verlaten. De Italiaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Suvich, heeft den Duitschen zaakgelastigde, den Pool- schen ambassadeur en den Hongaarschen gezant ontvangen. De conferentie der staatshoofden der Kleine Entente te Boekarest is geëindigd. Nu komen de chefs der generale staven 14 dezer te Boekarest bijeen! OOSTENRIJK. Otto v. Habsburg over aijn terugkeer. Nieuwe amnestie voor politieke delicten? De „Daily Herald" publiceert een be richt uit Weenen, volgens hetwelk aarts hertog Otto von Habsburg een schrijven heeft gezonden aan het Tiroolsche dorpje Munster, dat den troonpretendent kort ge leden tot eereburger heeft benoemd. In dit schrijven zegt aartshertog Otto: Het is hoog tijd voor een beslissende actie. Ik ben gereed op elk uur naar huis terug te keeren en Oostenrijk zijn oude eenheid, zijn oude kracht en zijn oude welvaart weer te geven. Ik alleen vertegen woordig het legitimistische beginsel, vast gelegd door God, boven alle worstelingen en boven allen wedijver. Tengevolge van 't ontbreken van een hoogste macht is er een voortdurende strijd om de macht in den staat. De concentratie van alle krachten is noodig. Ik zou dit tot stand kunnen brengen met de hulp van God, want ik ontleen mijn titel aan geen enkele groep." Naar verluidt zai de volgende week een uitgebreide amnestie worden afgekondigd, die vooral politieke delicten ten goede zal komen. Men zou daarmede willen aantoo- nen, dat de binnenlandsche toestand ge consolideerd is. BINNENLAND. Op bezoek bij den nieuwen gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. (3e Blad). Richtlijnen voor economische samen werking tusschen Nederland en Indië. (Binnenland, 3e Blad). De moord in den IJ-pelder; wegens nieuwe feiten is de zaak terug verwezen naar den rechter-commissaris. (Rechtza ken, 3e Blad). De nationale wegkampioenschappen voor wielrenners; de amateur Gommans algemeem kampioen; Pellenaars wint bij de beroepsrijders. (Sport, 3e Blad). Tegen gemeente-ambtenaar uit Hille- gom is, wegens verduistering en valsch- heid in geschrifte, in hooger beroep 4 maanden gevangenisstraf geëischt. (Recht zaken, le Blad). BUITENLAND. Rond de z.g. Duitsch-Italiaansche toe nadering. (Buitenland, le Blad). Vandervelde heeft in België de op dracht een kabinet te vormen, neergelegd, Van Zeeland heeft een opdracht aan vaard. (Buitenland en Tel., le Blad). Nog weinig wijziging in de Fransche stakingsbeweging. (Buitenland en Tel., le Blad). Een reeks ernstige vlieg-ongevallen eischt vele slachtoffers. (Luchtvaart 3e en le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. BELGIË. Vandervelde legt opdracht neer Van Zeeland weer aan de beurt. Volgend communiqué is uitgegeven: „De koning heeft gistermiddag te drie uur Vandervelde ontvangen. Naar aan leiding van de verklaringen, door Pierlot namens de katholieke rechterzijde en Max namens de liberale partij afgelefll, heeft Vandervelde den koning den wensch te kennen gegeven, dat Zijne Majesteit andermaal een beroep op van Zeeland zou doen voor het samenstellen eener nieuwe regeering. De koning heeft derhalve van Zeeland ten paleize ontbo den. Deze heeft gevraagd, de opdracht in beraad te mogen houden en heden zijn antwoord aan den koning te mogen ken baar maken." Tot zoover het communiqué. Zonder dat het dus in officieele termen in het communqué wordt medegedeeld, heeft de koning van Zeeland andermaal verzocht, als kabinetsformateur te willen optreden. Er verluidt, dat van Zeeland slechts onder twee voorwaarden bereid zou zijn, zich met deze taak te belasten: 1. De katholieke, socialistische en liberale partij moeten instemmen met de verkie zing van zijn medewerkers uit deze par tijen; 2. de parlementaire werkzaamheden moeten ernstig worden gewijzigd, ten einde een systematische obstructie der extremisten te vermijden. Later wordt gemeld, dat van Zee land de opdracht heeft aanvaard. Zijn slagen lijkt ons verzekerd! De staking te Antwerpen is ongewijzigd. Geruchten doen de ronde, dat ook de diamantbewerkers geneigd zouden zijn in staking te gaan. In verband met den be nepen toestand in deze nijverheid hecht men aan deze geruchten niet veel geloof. Niettemin zijn bij de diamantslijperijen de noodig geachte voorzorgsmaatregelen getroffen. ZWITSERLAND. 235 millioen francs voor nationale verdediging. De Nationale Raad heeft met 110 tegen 53 stemmen 235 millioen francs gevoteerd, welke de Bondsraad tot versterking der nationale verdediging had aangevraagd. De socialisten stemden tegen, Zii hadden 500 millioen gewaagd, waarvan 235 mil lioen voor het leger en de rest voor de economische verdediging bestemd zouden zün. Met 13910 stemmen werd de legerbe- grooting in slotstemming aangenomen. 20 socialisten stemden voor, 12 stemden blanco. BULGARIJ'1 Communisten gearresteerd. Opnieuw is een uitgebreide communisti sche samenzwering in Constantza ont dekt, in verband waarmee de politie 100 personen heeft gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1