LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 Juni 1936 BUITENLAND. BUITENMIDDAG K.J.M.V. Opvoering: „Het spel van den Nar". ïn de zomersche omgeving van den Burcht organiseerde de K.J.M.V. een bui tenmiddag, die wat het gebodene betreft uiterst geslaagd mag worden genoemd. Om halfdrie opende de voorzitter van afd. Leiden, de heer J. Coster, dit openlucht festijn met een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de geestelijkheid van Leiden en omgeving, bondsmoderator Rector L. Beune, Mr. Tepe wethouder van onderwijs, en het Bondsbestuur, afgevaardigden der plaatselijke stands enJeugdorganisaties en de K.J.M.V. afdeellngen. Hierna was het woord aan den bondsvoorzitter, den heer J. v. d. Berg, die de aanwezigen in enthousiaste bewoordingen toesprak en een propagandistisch woordje voor de K.J.M.V. niet achterwege liet. De K.J.C. uit Lisse voerde hierna enkele zang- en dansnumers uit. terwijl dit gedeelte werd besloten met versierde wagenrennen. Hier na was het woord aan den bondsmodera tor Rector L. Beune, die in een korte toe spraak, de K.J.M.V.'ers nog eens extra wees op de groote gevaren van dezen tijd. Een retraite in dezen tijd op dezen leeftijd is hard noodig en daarom spoorde spr. allen nog eens aan de retraite te Noord- wijkerhout van 1921 Juni a.s. te bezoe ken. Na een korte pauze was de beurt aan de tooneelclub K.J.M.V., Lisse. die onder regie van den heer Anton Sweers, het spel van den Nar opvoerde. Het decor der aloude muren der Burcht leende zich uit stekend voor de opvoering van een derge lijk leekenspel. De rollen zaten er bij allen goed in en vooral de Nar. die zich bij de toewijzing van deze moeilijke rol voor een zware taak geplaatst zag, speelde voortreffelijk. Na dit leekenspel was het woord weer aan Rector L. Beune, die in zijn slotwoord allen dankte, die tot het wélslagen van dezen middag hadden mee gewerkt. 's Avonds werd eenzelfde uit voering gegeven voor de Leidsche K.J.C., welpen en verkenners en de E K, Vrouwe lijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie ..de Graal", terwijl ook velen, die 's mid dags verhinderd waren van hun belang stelling blijk gaven. Met dit al. kan de K.J.M.V. terugzien op een uiterst geslaag den buitenmiddag en -avond. TWEE INTERPELLATIES. Van mr. A. J. Komijn. Het raadslid, mr. A. J. Romijn heeft den raad verzocht in de eerstvolgende zitting de navolgende interpellaties te mogen houden: Heeft het College vah Burgemeester en Wethouders goedgevonden, dat door werk- looze ouders van kinderen, die de school Duivenbodestraat bezoeken, een speel plaats ten behoeve van die school, zonder eenigerlei vergoeding wordt aangelegd, met daartoe om-niet door de gemeente beschikbaar gesteld materiaal? Meent het College niet, dat het van goeden burgerzin getuigend aanbod van deze ouders had moeten zijn geweigerd, waar door den Gemeenteraad in zijn zit ting van 21 Februari jl. het voorstel van ondergeteekende werd verworpen, welk voorstel juist de strekking had aan het College een crediet van f. 5.000 ter be schikking te stellen teneinde dergelijke werkjes te kunnen financieren? Is het College voornemens in de toe komst de uitvoering van werken als hier bedoeld te bevorderen en zoo ja. op welke wijze denkt het dan uiting te geven aan zijn waardeering voor den aldus ten behoeve van de gemeenschap gepresteer- den arbeid? Is het juist, dat aan een leerkracht bij het Gymnasium hier ter stede omstreeks Hemelvaartsdag jl. verlof is verleend om aan een plezierreis van ongeveer 14 dagen deel te nemen? Is het College van Burgemeester en Wethouders bij bevestigende beantwoor ding van bovenstaande vraag niet van meening, dat een dergelijk tusschen- tijdsch verlof storend op den gang van zaken bij het onderwijs inwerkt en om die reden zooveel mogelijk moet worden voorkomen? Is het College voornoemd bereid te bevorderen, dat in den vervolge geen ge legenheid meer wordt gegeven voor het maken van dergelijke oritspanningsreizen buiten de gewone daartoe geëigende vacanties? CABARETCLUB „OKÉ". Een vroolijke avond. Zaterdagavond trad de cabaretclub „Oké" op in „Zomerlust". Toen om ruim acht uur de leider, de heer J. van Zeijst, de bijeenkomst opende, was de zaal goed bezet. Spreker heete allen hartelijk wel kom, in 't bijzonder de genoodigde bestu ren van diverse vakvereenigingen, terwijl hij met genoegen constateerde, dat zoo- velen aan de uitnoodiging om eens kennis te maken met de prestaties van „Oké" ge volg hadden gegeven. Verder deelde hij mede, dat de cabaret club optreedt voor andere vereenigingen i zonder echter de pretentie te hebben hierdoor beroepsgezelschappen te ver dringen) meenende, dat, waar het voor vele vereenigingen met hun groote aantal werklooze leden, meestal financieel onmo gelijk is jaarfeesten of jubilea te organi- seeren. in zulke gevallen de cabaretclub „Oké" zich verdienstelijk zou kunnen ma ken, terwijl voor liefdadige doeleinden, onverschillig van welke richting, de caba- retc'ub steeds bereid is belangloos mede werking te verleenen. Nadat de muziek, onder leiding van den heer J. Nederlof, met eenige pittige num mers er de stemming had ingebracht, wist mevr. PlezierPorreij met haar komische schets: „Zoo zijn nu de dames" de lach spieren in beweging te brengen. Het hoogtepunt van den avond was wel de revueschets: „Holland op straat" met Gel- dersche Jan en de Vrouwe, waarom onbe daarlijk gelachen is. Een succesvol aandeel hierin hadden ook. zoowel als in hun af zonderlijk optreden, het accordeon-duo „The Willy's". Ook het danspaar Morelll, de Oké-girls als „de vroolijke dienstmeis jes". het zwerverspaar en het vlinder-trio oogstten veel succes. De Oberkel'ner en zijn hotelpersoneel vormden een waardig slot van dezen vroo- l'.jken avond. Met een gezellig bal onder leiding v den heer H. J. Visser werd de avond be sloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. ITALIAANSCH-DUITSCHE TOENADERING? DE KLEINE ENTENTE BIJEEN. Opnieuw wordt van Fransche zijde een pleidooi gehouden voor Italië. „Uit de meest betrouwbare bron" ver klaart de Romeinsche correspondent van de „Matin" een aantal bijzonderheden te kunnen geven over een gemeenschappe lijke Dultsch-Itallaansche politiek, waar toe het zou kunnen komen, „indien de gebeurtenissen te Genève Italië buiten de Europeesche gemeenschap zouden stoo- ten". Tusschen Duitschland en Italië aldus de correspondent van het genoemde blad wordt een non-agressiepact voorbereid van onbeperkten duur en betrekking heb bende op alle eventualiteiten, die mogelijk zijn. Men diént evenwel te herhalén, dat men met een strikt voorwaardelijke poli tiek te doen hééft, dat wil zeggen met een daad, die afhankelijk is van de besluiten, welke Genève einde dezer maand zal ne men. Voor het geval echter de sancties ge handhaafd zouden blijven, zou het pact geteekend worden, in verband waarmede Mussolini den 30sten Juni als den uiter sten datum zou hebben bepaald, tot wel ken hij geduld zal oefenen. De kanselarijen te Rome en Berlijn, al dus het relaas in de „Matin", hebben haar maatregelen reeds genomen; in het diepst geheim hebben de ambassadeurs der belde landen hun instructies ontvangen; alles is gereed. Wat de draagwijdte van het eventueele accoord betreft, verneemt de correspon dent, aldus de „Tel.", dat beiderzijds vol strekt gelijkwaardige concessies gedaan zouden worden. Van Italiaansche zijde ko men deze op de volgende punten neer: 1. Italië zou met alle politieke, diplo matieke en economische middelen, waar over het beschikt, Dultschlands koloniale eischen steunen. 2. Italië zou zich niet verzetten tegen de nazi-expansie op den Balkan. In deze richting zou op de kaart van Europa een nauwkeurig omlijnde invloedssfeer aan gegeven worden. De Duitsche concessies zouden zijn: 1. Duitschland zou zich formeel ver plichten, zoowel metterdaad als moreel de onafhankelijkheid van Oostenrijk te eer biedigen. 2. Duitschland zou zich verplichten, geen wedertoelating tot den Volkenbond te vragen. Deze verplichting beoogt, zekere diplomatieke manoeuvres te doen falen, die ten doel hebben een eventueel ver trek van Rome uit den Volkenbond te comper.seeren door Berlljns wedertoetre- ding Behalve deze hoofdpunten zou het ver drag nog een aantal aanvullende bepa lingen en technische clausules bevatten, die echter pas in details opgesteld zou den worden, als het pact Inderdaad van kracht zou worden. Wat hiervan juist is? Men kan in ieder, geval zeggen: als het niet waar is. is lifet toch juist gevonden Te Boedapest zijn de drie staatshoofden der Kleine Entente bijeen geweest. De stad was geheel versierd, een groote parade werd gehouden, koning Carol bood een groot diner aan, waar de gebruikelijke speeches werden gehouden. Gisteren was de groote dag der beraadslagingen. Daar over wordt gemeld, dat de besprekingen in hoofdzaak betrekking hadden op den terugslag van het Italiaansche-Abessijnsch conflict en de schending van het verdrag van Locarno. Men zag alle mogelijkheden onder de oogen en kwam tot overeenstem ming aangaande de houding der Kleine Entente in zekere gevallen. Met betrek king tot het Donau-probleem zouden de staatshoofden opnieuw het door de minis ters van bultenlandsche zaken in de con ferentie van Bied in 1935 genomen besluit hebben bevestigd: alle staten der Kleine Entente zullen zich tegen de restauratie der Habsburgers verzetten en zullen met daden antwoorden op iedere poging tot herziening van den territorialen status quo in het Donau-bekken. Tegenstandster als de Kleine Entente is van de „Anschluss" zou zij in solidariteit met de groote mogendheden handelen. Met betrekking tot Locarno en de Rijn land-zone zou zij haar houding regelen naar die van Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Wat de sancties tegen Italië aan gaat, zou overeengekomen zijn, geen enkel initiatief te nemen en in eik geval de be sluiten van den Volkenbond uit te voeren. Tevens hebben de ministers der Kleine Entente in een geest van goed begrip de kwestie der re-militarisatie van de zee- engten beschouwd. In het bizonder werden de betrekkingen der Kleine Entente met sovjet-Rusland onderzocht wegens het groeiend aandeel van dat land in de Europeesche aangelegenheden. Tenslotte werd de veronderstelling van een wijziging van net pact van den Volkenbond behan deld. Te dien opzichte kan bevestigd wor den. dat de Kleine Entente elk voorstel zal bestrijden, dat een aanval beteekent op het principe van gelijkheid der staten binnen den Volkenbond. Von Ribbentrop is per vliegtuig te Berlijn teruggekeerd. Het schijnt dat hij geen officieele persoonlijkheden gesproken heeft. Bij het j.l. gehouden examen te Arnhem, ter verkrijging van het diploma Beschavingsleer, Belasting- en Admini- stratiefrecht, slaagde onze stadgenoot de heer A. Scheele (met de aanteekening „met lof"). Het instituut „Stad en Landschap van Zuid-HoUand" en de Stichting „Het Zuld- Hollandsch landschap" hebben Zaterdag in „Den Burcht" hier ter stede een ver gadering gehouden. Na afloop werden de werkzaamheden aan den gevel van het stadhuis bezichtigd zoomede het park van het Hul- Te Warmond" te Warmond. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Dinsdag 2 Juni 48 volwassen personen; Woensdag 3 Juni 47; Donderdag 4 Juni 47; Vrijdag 5 Juni 48; Zaterdag 6 Juni 48 volwassen personen. BELGIË. Zal Vanderveldc falen? De verkiezingen voor de Prov. Raden De stakingen te Antwerpen. Vandervelde voert tal van besprekingen, doch nog steeds geeft men hem weinig kans van slagen. Men is algemeen de meening toegedaan, dat Vandervelde zijn taak als kabinets formateur in het begin der week zal moe ten opgeven. De Katholieken toonen al zeer weinig lust ln een soc. dem. premier. Gisteren zifn de verkiezingen gehouden voor de provinciale Raden De uitslag is als volgt: Aantal- te verdeelen zetels: 696. De ver deeling hiervan is aldus: Socialisten: 221 (verlies 20); katholie ken: 224 (verlies 94); liberalen: 89 (ver lies 6); rexisten: 78 (winst 78); frontlsten: 50 (winst 19): communisten: 27 (winst 20); Eupensche volkspartij: 3 (winst 1); „voor België" (arrondissement Vervlers) 2 (winst 2): afzonderlijke katholieken (pro vincie Limburg) 2 (winst 2): landbouw- bond (provincie Luxemburg) 0 (verlies 2). De globale uitslagen der provinciale verkiezingen in vergelliking tot die van de Kamerverkiezingen van de vorige maand ziin als volgt: liberalen 322.841 (292.977) katholieken 688.278 (675.941) rexisten 280.625 (271.491) Viaamsche nationalisten 176.869 (166.737) socialisten 750.289 (767.522) communisten 138.791 (143.223) De havenstaking te Antwerpen duurt on veranderd voort. Troepen ziin gezonden ter verzekering der orde. De staking van het tram- en autobuspersoneel is eeëindled. De eischen der arbeiders zijn Ingewilligd. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Domlne Nlemoeller heeft te Frankfort tijdens het weekeinde den eisch der na- tlonaal-soclalisten tot bestuur der kerk betwist. Sprekend over den tekst „God is onze Heer boven Kerk en Volk", verklaar de ds. Nlemoeller, dat het probleem van Kerk en Volk geen theoretisch probleem is. Kerk en Volk zijn realiteiten, waaraan niemand kan ontkomen. Beider wegen gaan ln uiteenloopende richtingen en de afgrond tusschen deze beide springt in het oog, ln alle deelen van het openbare leven en ln alle besluiten. Het ls zeer han dig het probleem te trachten op te lossen door te verklaren, dat godsdienst een per soonlijke zaak is, doch deze oplossing is waardeloos. Godsdienst moet ln het open bare leven beleden worden. Ondanks al haar liefde voor het Volk, kan de Kerk zichzelf niet veroorloven door het Volk geregeerd te worden. God alleen is Heer over de Kerk. ENGLAND. Ben rede van Eden Senator Duggpn t De minister van bultenlandsche zaken, Eden, heeft te Leekwootton bij Warwick een rede gehouden; waarin hij o.a. het volgende zelde: „Wij moeten op het oogenblik vastbeslo ten blijven, het bestaan van den Volken bond te handhaven en over te gaan tot alle wijzigingen in zijn structuur, die noodzakelijk kunnen zijn, met het ver langen, dit organisme zoo doeltreffend mogelijk te maken voor de handhaving van den vrede. Juist het feit, dat het gezag van den Volkenbond verzwakt is, legt al zijn leden de verplichting op, de jongste gebeurte nissen onder de oogen te zien en te trach ten in een onrechten realistischen geest de gebreken te verhelpen, die deze ge beurtenissen hebben blootgelegd. De Brltsche regeering zet zich thans aan de uitvoering van deze taak. Zij be waart haar vertrouwen in den Volkenbond als het beste beschikbare instrument voor de handhaving van den vrede. Laten wij ons intusschen niet aan wan hoop overgeven. Het welslagen of de mislukking van onze pogingen zal afhan gen van de mate, waarin de volken bereid zullen zijn, den geest van agressief natio nalisme te laten varen." Eden bepleitte verder ook een beper king en vermindering van de bewape ningen. Na de wederbezetting van het Rijnland en de Britsche nota aan Duitschland ln herinnering te hebben gebracht, zeide de minister: „Ik moet opnieuw met nadruk erop wijzen, dat wij bereid zijn te onder handelen over een pact van non-agressie en van wederzijdschen bijstand in West- Europa. dat nog hartelijker welkom zijn zal, als 't het denkbeeld van een lucht- pact met zich meebrengt en indien het vergezeld gaat van regelingen tot beper king van de strijdkrachten". Na vervolgens de redenen te hebben uiteengezet, waarom de Britsche regeering een vragenlijst aan Duitschland had ge richt, voegde de minister hieraan nog toe: „Wij rekenen binnenkort op een ant woord van Duitschland en hopen van harte, dat het van zoodanlgen aard zijn zal. dat er geen enkel beletsel meer zal bestaan, om de onderhandelingen te openen, die wij zoozeer wenschen en wel ker welslagen wij van zoo essentieel be lang achten voor den vrede ln Europa". De vroegere Iersche senator Duggan, een der vijf Iersche onderteekenaars van het Engelsch-Iersche pact van 1921, is plotseling overleden. Tijdens het uitspre ken van een rede op een kiesvergaderlng ter gelegenheid van de gemeenteraads verkiezingen van Kingstown zakte hij in elkaar met woorden op zijn lippen, die betrekking hadden op het Engelsch- Iersche pact. FRANKRIJK. Principieele overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers. Nadat Zaterdag en gisteren de stakingen zich nog hadden uitgebreid, is gisteravond een wending ten goede ingetreden. Gisteravond is n.l. in principe over eenstemming bereikt tusschen werkge vers en werknemers. In het accoord wordt de onmiddellijke Invoering van collectieve arbeidsovereen komsten mogelijk gemaakt. De werkgevers erkennen de vrijheid van meening en het recht der arbeiders om zich bij een vak organisatie aan te sluiten. De uitoefening van dit vakvereeniglngsrecht mag evenwel geen onwettige daden ten gevolge hebben. De loonen, die de arbeiders op 25 Mei genoten, zullen onmiddellijk bij de hervat ting van den arbeid worden verhoogd met 7 tot 15 pet. Het loonfonds van iedere on derneming mag met ten hoogste 12 pet. verhoogd worden. Onverwijld zullen onder handelingen worden geopend over collec tieve overeenkomsten betreffende de mini- mumloonen. Vanmiddag zullen weikge- vers- en werknemersvertegenwoordigers ln het ministerie van binnenlandsche zaken bijeenkomen om te trachten, een accoord tot stand te brengen voor de groote wa renhuizen, voor welke het vannacht ge- teekende accoord geen gelding heeft. Toen Jouhaux na de teekening van het accoord het bureau van den minister-pre sident verliet, zeide hij: „ik ben zeer vol daan over het accoord, waarin de opvat ting gehuldigd wordt, die wij reeds lang voorstaan, cn waardoor ons land den weg van een nieuwe economische organisatie opgaat". Leon Blum zal door een schrijven aan de C. G. T. de voorwaarden bevestigen, waaronder de wetsontwerpen betreffende collectieve arbeidsovereenkomsten en 40- urlge werkweek door de Kamer in spoed procedure zullen worden behandeld. Nader wordt gemeld, dat in de overeen komst nog de volgende drie punten zijn opgenomen Invoering van arbeidersraden in alle bedrijven met meer dan 10 arbeiders. Geen repressaille-maatregelen tegen de stakers. Oproep van den kant der arbeidersorga nisaties tot onmiddellijke hervatting van het werk ln de bedrijven, waar gestaakt wordt, zoodra de werkgevers de principieele overeenkomst hebben aanvaard en onder handelingen aangevangen zijn over de uitvoering daarvan. Voorts hebben de werkgevers bij de on derhandelingen bij den minister-president reeds te kennen gegeven de wetten ten uitvoer te zullen leggen, die binnenkort in de Kamer zullen worden ingediend en die in het bijzonder betrekking hebben op de arbeidscontracten, de 40-urenweek en de vacantle met behoud van loon. Deze toe zegging is echter slechts door aandringen van de regeering verkregen. De werkge vers hebben zich echter vTijheld van mee ning voorbehouden over het principe van deze wetten en zij Jiebben eveneens alle reserves gemaakt over de economische ge volgen van deze wetten. In regeeringskringen wordt verno men, dat de principieele overeenkomst over de beëindiging van de staking nog niet tot een hervatting van het werk in den loop van heden zal kunnen leiden. Men gelooft echter, dat morgen de meeste der thans stakende bedrij ven weer aan den gang zullen gaan. De vertegenwoordigers der banken en der bankbedlenden zullen, na een eerste contact gisteravond, vanmiddag opnieuw in het ministerie van financiën bijeen ko men voor het voeren van onderhandelin gen, Het ministerie van financiën verklaart met beslistheid, dat de geruchten over een staking bij de banken onjuist zijn. De ban ken zullen vandaag als gebruikelijk hun loketten openen. Vanmorgen was in den toestand te Pa rijs en in de omgeving reeds een zekere ontspanning waar te nemen. De levens middelentoevoer is normaal. De openbare diensten functionneeren gewoon, terwijl ook weer overal benzine verkrijgbaar is. De taxi's rijden zonder uitzondering. In tal van steden hebben gisteren de aanhangers van het Volksfront groote betoogingen gehouden. Te Parijs vond de manifestatie plaats in het groote Velodrome d'Hiver, waar 25.000 menschen bijeen gekomen waren. Verschei den leden van het kabinet voerden 't woord, onder wie de premier Léon Blum, die ver wees naar de regeeringsverklaring en deae nog eens onderstreepte. NICARAGUA. Ex-president Sacasa verlaat het land. De afgezette president Sacasa, heeft zich te Corinto aan de Westkust des lands aan boord van het s.s. „Cuzco" ingescheept. Vermoedelijk zal hij zich te San Salvador vestigen, PALESTINA. De onrust duurt voort. Gisteren hebben opstandelingen ge tracht een spoorbrug in de nabijheid van Jerusalem in de lucht te doen vliegen, toen een personentrein naderde. Toevallig werd de aanslag echter verijdeld. De ma chinist had argwaan gekregen en bracht den trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een mederijdenden agent van politie een onderzoek op de brug deed Instellen. Daarbij bleek, dat drie groote gaten in het metselwerk waren geboord, welke gevuld waren met dynamiet. In het geheele land kon gisteren een verhevigd opleven der onlusten geconsta teerd worden. Er werden bomaanslagen gepleegd in Haifa. Jaffa, Nazareth en Bei san, terwijl bij de Egyptische grens op verschillende plaatsen vernielingen zijn aangericht aan de spoorlijnen. Zeven Ara bische stakingsleiders zijn gisteren gear resteerd en in een concentratiekamp nabij de Egyptische grens ondergebracht. De burgemeester van "Jaffa is er op merkzaam op gemaakt, dat de mandaat- regeering een nieuwen gemeenteraad zou benoemen, wanneer de huidige raad niet onmiddellijk zijn werkzaamheden zou hervatten. In Jerusalem hebben Arabische koop lieden een centrale verkoop-instantie In gericht voor de belangrijkste levensmid delen. 1 Uit Egypte ls nog een batalllon infante- 1 rle aangekomen, SPANJE. Weer verschillende dooden bij politieke botsingen. Gisteren hebben weer verschillende politieke botsingen plaats gehad. in Orense werd iemand gedood, terwijl twee personen levensgevaarlijk gewond werden Aanleiding tot het gevecht was het feit' dat fascisten „leve Spanje" hadden geJ roepen, hetgeen door communisten met revolutionaire leuzen was beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde doodgeschoten. Te la Coruna zijn de gemeentelijke arbeiders en beambten in in staking gegaan. Te Malaga staakt een deel van het spoorwegpersoneel, zoodat verscheidene treinen niet konden vertrek ken. ZWITSERLAND. Oneenigheid bij de socialisten. Het congres van de Zwitsersche socia listische partij heeft met een meerderheid van acht stemmen, tegen het voorstel van het hoofdbestuur in, besloten geen steun te verleenen aan de voorstellen voor milll- taire credieten, die thans aan het parle ment worden voorgelegd. Als gevolg van dit besluit ls het meerendeel van het hoofd bestuur uit zijn functie getreden. Het con gres sprak zich voorts vrijwel eenstemmig uit tegen devaluatie. TURKIJE. Betaling van oorlogsschulden. Volgens mededeeling van het ministerie van bultenlandsche zaken der Ver. Staten heeft de Turksche regeering aan de schat kist 100.000 dollar betaald, als eerste Jaar- lijksche termijn van een bedrag van 1.300.000 dollar, dat moet dienen ter vol doening der Amerlkaansche aanspraken, op grond van de inbeslagneming van Ame- rikaansch bezit door de Turksche regee ring tijdens den wereldoorlog. ROEMENIË. 79 Communisten veroordeeld. De krijgsraad heeft 79 communisten, waaronder 18 vrouwen, tot gevangenis, straffen van 3 maanden tot 10 jaar en tot boeten voor een totaal bedrag van vier millioen ley veroordeeld. VEREENIGDE STATEN. Een deficit van drie milliard dollar? Volgens het agentschap Stefanl be; draagt het tekort voor het loopende be- grootingsjaar meer dan drie milliard dollar. BRAZILIË. Honderden arrestaties. De regeering heeft medegedeeld dat d« politie 638 personen, onder wie 212 mili tairen of oud'-miütairen, wegens comt- immistiifche activiteit heeft gearresteerd. WT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche spanning. In een belangrijke verklaring aan Reu ter heeft Lo Wen Kan, die practisch de bultenlandschen politiek van den politie- ken raad van het Zuid-Westen (de re geering van den bond der vier groote Zuld-Chineeséhe provincies) leidt, het volgende gezegd: „Verzet tegen de Japansche agressie en niet het voeren van oorlog met Japan, dit is waartoe de politieke raad van het Zuid- Westen besloten heeft. Dit verzet tegen Japan geschiedt uit zelfverdediging en moet niet verward worden met oorlog: ieder bevel tot mobilisatie of het ondér- nemen van een expeditie tegen Japan in Noord China moet uitgaan van de cen trale regeering. Het manifest van Kanton dient beschouwd te worden als een ver zoek aan Nanking, in het verzet tegen Ja pan de leiding over het volk op zich te nemen. Deze verklaring heeft de atmosfeer we der eenigsztns opgeklaard en de vlucht van den Kantonneeschen dollar geschiedt niet meer op zulke groote schaal. In som mige kringen meent men te weten, dat Kanton een geste heelt gemaakt, en dat het waarschijnlijk geen andere maatrege len zal nemen, alvorens de centrale re- geering handelend optreedt. De regeering te Nanking heeft nog niet geantwoord aan Kanton. Uit Nanking wordt gemeld, dat de cen trale comité's der Kwomintang zijn bij eengekomen om een uiteenzetting van de verhouding tusschen Nanking on Kwan- ton door Tsjang-kai-Sjek aan te hooren Zij besloten vervolgens een plenaire zit ting der comité's op korten termijn bij een te roepen om te trachten, een ver- eeniging van alle fracties in den strijd tegen de nationale crisis tot stand te brengen. Men sprak de hoop uit, dat d® Zuidelijken niet een avontuurlijk besiU"' zullen nemen, dat het land zou verzwak ken. Bij geruchte verluidt dat 15 Juni gelijk tijdig te Kanton en te Nanking een Plc'c"* tigheld plaats zou vinden, tijdens de leider van leger, marine en luchtvaan plechtig zouden zweren zich tegen ae Ja panners te verzetten. Volgens berichten aan de bladen u' Peking is overeenstemming bereikt na ue- sprekingen tusschen Yao Tsoeng Woe, o leider van het Aziatische bureau van n ministerie van buitenlandsche zaken oe Nanking-regeering en de vertegenwoo- dlgers van den politieken raad van hof1 en Tsjahar. Besloten werd: 1. De Nanking-regeering erkent de nu dige biizondere situatie ln Noord-Chin 2. De erkenning van de souverelniw I der Nanking-regeering over Noord-un 3. Mer, zal trachten Chineesch—JaP" sche onderhandelingen te openen wet doel de hangende kwesties op met Inbegrip van die van Noord-Chuun

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2