BULL KRIJGT EEN LOGÉ. JOHN iMNTENL. WEEKOVERZICHT 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Juni 1936 Derde Blad No. 23372 IN EN OM ABESSYNIE. GEMENGD NIEUWS. WAARHEEN Zoo er ooit sprake is seweest van een Kereld dn wording, dan zeker op dit oogen- blik! Waarheen men den blik ook richt, overal ziet men gisting en onzekerheid; waarheen, waarheen men gaat In Frankrijk heeft het kabinet Blum eindelijk na een maand van een vol slagen onnut intermezzo het bewind aanvaard. Nimmer nog was een socialist in Frankrijk premier, nimmer nog telde bet ministerie zooveel leden. Bepaald trachtiz van opzet is het niet. vooral niet, waar Herriot geweigerd heeft zitting te nemen en de positie van Kamer-voorzitter heeft geambieerd en verkregen. Fatsoen lijk opgeborgen, tot hij ziin tijd gekomen acht? Onwillekeurig dringt zich deze vraag naar voren! Doch daarnevens staat dan direct de tweede vraag: of er dan nog wel voor Herriot een plaats zal zijnMis schien zou Herriot zich dan wel eens poli tiek vrli veilig gesteld kunnen hebben. Met Blum komt aan het roer het z.g. Volksfront, dat zijn program in groote trekken voor de verkiezingen reeds open baarde en daarop de meerderheid verwierf. De communisten vormen daarvan een belangrijk onderdeel en hebben trouwens, al wilden zij dan geen zitting nemen in de reeeering. allen steun toegezegd. Mooi zal men zeggen doch nog voor de regeering Blum goed en we] in het zadel zat, onder mijnden de arbeiders, die toch in de eer ste plaats geroepen waren om alle mede werking te verleenen. niet zuinig de positie van het Volksfront-kabinet door een staking te beginnen voor doeleinden, die de komende regeertng had toegezegd, tot wet te zullen verheffen. Gebrek aan vertrouwen, moedwillige sabotage, hoe moet men dit feit uitleggen? In ieder ge val doet het wel zeer duidelijk spreken, dat het Volksfront voor een groot deel steunt op elementen, die het niet in de hand heeft Niemand minder dan Blum zelve waar schuwde. voor hii ziin taak aanvaardde, dat een mislukking van het program van het Volksfront zou beteekenen een spelen in de kaart van het fascisme; deze waar schuwing had alle reden van bestaan en toch ziet men deze tevoren reeds in den wind geslagen! Blum wilde niet ziin de Russische Kerenski, die den weg effende voor Lenin. Theoretisch heel mooi gezegd, doch de werkelijkheidReeds op dit moment heeft het Volksfront zijn aanhang niet meer in ziin macht! Een uiteindelijke overwinning van het bolsjewisme in Frankrijk ook al aan vaardt men de mogelijkheid van een staatsgreep in die richting Hikt een voudig absurd. Zou Tardieu dan goed hebt>en gezien om de politieke arena momenteel te verlaten en zich terug te trekken tot tiid en wiile? Meer dan ooit is voor Frankrijk de tijd aangebroken om zich te kunnen beraden od zijn buitenlandsche politiek, tevoren reeds zorgt eigen partij der regeering, dat alle belangstelling zich concentreert op het binnenland! Typisch is. dat hetzelfde verschijnsel, dat zich in Frankrijk zoo duidelijk mani festeert. zich ook voordoet in alle andere landen, waar een extreme richting aan de winnende hand is. In Spanje overwon het linksche front nimmer tevoren bijkans heerschte er zulk een chaos. Het is staking od staking om de grootste futiliteit en de reeeering lijkt volslagen onmachtig om iets daartegen te ondernemen. Waarheen 8banje gaat? En in België is het al weinig anders. Geheel onverwachts weigerde de afgetre den premier van Zeeland om opnieuw een kabinet te formeeren uit de drie grootste Dartiien. zoodat de koning zich moest wenden tot den leider der grootste partij, dus tot den socialist Vandervelde. Terwijl nog niet eens bekend is, of deze kans van slagen heeft, gaan de havenarbeiders te. Antwerpen tot een staking over. buiten de leiders der vakvereenigingen om. die later we! zoo goed moesten zijn om achter de beweging aan te loopen. Moet men achter dit alles inderdaad Moskou zien of heeft het ook niet meer de leiding in handen? Ongetwijfeld1 heeft Moskou nog alti.id belang bij het verwekken van het wereld- bolsjewisme. doch in de gegeven omstan digheden zou het eigen tielang wel eens een woordje kunnen meespreken! En dit eigen belang vraagt in de huidige omstan digheden eerder een krachtig West-Europa dan een verdeeld en verscheurd. Want in het Verre Oosten dreigt ernstig oorlogs gevaar tusschen China en Japan en Sov jet-Rusland zou daarbij wel eens oartü kunnen worden, zelfs al is het onjuist, dat tusschen China en de Sovjets een geheim 'erdrag bestaat, gelijk van Japansche zijde wordt beweerd. Onder het mom van tegen gaan van het roode gevaar in China heeft Jaoan zijn troepenmacht in Noord-China belangrijk versterkt doch deze verdere oenetratie stuit op krachtig verzet van Chineesche zijde, dat geleid wordt vanuit Kanton. De regeering van Nanking doet boa haar uiterste best om te sussen, ten gevolge waarvan zelfs tusschen Nanking en Kanton een zeer gespannen toestand is ontstaan, die Japan op ziin beurt tracht te benutten. Doch de oorlogsfakkel smeult Voor dekking op ziin Europeesche flank heelt Moskou belang bü een sterk West- Europa, gelet op de dreiging van Duitsch- jrnd van expansie naar het OostenEn iuist nu wordt de Fransche buitenlandsche nolitiek lam gelegd door de inwendige ■noeiliikheden! Overigens heeft Frankrijk eenig respijt gekregen doordat de zitting van den Vol- 'enbondsraad van 16 dezer is verdaagd tot 2? Juni. daar het voorstel van Argen tinië om den Volkenbond zelf te doen ver ouderen is aanvaard en de assemblee op Juni is büeen geroepen. Aanvankelijk pk het. dat Argentinië in de Italiaansche nart speelde doch langzamerhand is duidelijk geworden, dat dit toch niet de «doeling is. Zoodat de Duce zich weer ggnt van Genève heeft afgewend en niet teetaeemt aan de Internationale Arbeids- Wnferentie. Doch welke de ware motieven a'n voor aanvraag tot de Volkenbonds- 'g'gadering en voor de biieenroeping het ?an»t alles nog in onzekerheid. En wat ~de beteekenis van het onverwachte be- van Schuschnigg aan Italië om een r'nauwernood gemankeerd onderhoud te Woen met Musso'ini? ljyaarheen de 'oo.o dor "'reuv'ëkheden VOSSEN IN DE DUINEN BIJ WASSENAAR. Men schrijft ons uit Wassenaar; Tot groote verwondering van de jacht opzieners ontdekte men in de duinen van 1 Meijendell sporen van vossen. Dat hierop door hen intens jacht werd gemaakt laat zich begrijpen en al spoedig gelukte het een drietal exemplaren te dooden. Men ontdekte evenwel, dat de bewuste vossen in gevangenschap waren groot gebracht en nog niet lang in vrijheid konden zijn gesteld. Dit is dan ook de verklaring dat het reeds zoo spoedig is gelukt een drie tal te verschalken. Waren de bedoelde dieren in volle vrijheid groot geworden, dan zouden hun belagers veel meer moeite hebben gehad de dieren te benaderen. Er moet nu nog een tweetal exemplaren in de duinen rondzwerven. In Meijendell strijden voorts ook wel zeer eigenaardige belangen met elkaar. Het uitgestrekte duinterrein is eigendom van de gemeente 's-Gravenhage en deze heeft dit voor de jacht verhuurd. Van daar dat de pachters van de jacht geen concurrentie dulden van een stel vossen, daar deze zich te goed zouden doen aan het wild, voornamelijk konijnen. Het terrein is evenwel in gebruik als waterwingebied van de Haagsche water leiding. Deze nu tracht met alle midde len. de konijnen uit te roeien opdat ze geen schade meer zullen kunnen berokke nen aan de taluds der spranken. Eind April was men nog volop aan het dooden van konijnen en het uitroeien van reeds geworpen nesten met jongen. Inmiddels tast men nog in het duister door wien en met welke bedoeling de vos sen daar ter plaatse in vrijheid werden gesteld. o— DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermorgen vroeg is door den machi nist van den eersten trein Alkmaar-Heilo op de spoorbaan het afschuwelijk ver minkte lijk gevonden van den 44-jarigen employé van de St. Willebrordusstlchting te Heilo. De man is vermoedelijk eergisteravond, door de duisternis misleid door den laat sten trein naar Alkmaar overreden en gedood. DOOR EEN VALLENDE HLJSCH- KRAAN GETROFFEN. Gistermiddag geraakte de heer L. Bouts, firmant van de N.V. Bouts' glasindustrie te Blerick door het breken van een takel onder een vallende kist met glas, welke een gewicht had van 800 K.G. De heer B. brak beide beenen en kreeg voorts ernstige inwendige kneuzingen. Het slacht offer is naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Hoewel de heer B er zeer ernstig aan toe is. achtte men echter geen onmiddellijk levensgevaar aanwezig. o PASSAGIERSBOOT IN MOEILIJKHEDEN. De passagiersboot „Meppel 2", welke gis teravond om zeven uur uit Amsterdam naar Meppel was vertrokken, heeft ter hoogte van den vuurtoren van Durgerdam machineschade gekregen. Nadat de passagiers waren overgenomen door een boot, welke op weg was naar Zwolle, werd de ..Meppel 2" door het mo torschip „Meppel" van den heer Roelink te Schellingwoude binnengebracht. Het schip zal te Amsterdam worden her steld. o BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINONGEVAL IN OOSTENRIJK. TWEE DOODEN, VELE GEWONDEN. De hoofddirectie der Oostenrijksche bondsspoorwegen deelt mede: Gisteren is de uit Frankrijk en Zwit serland komende D-treln No. 122 op een opengebroken deel tusschen de stations Asten en Ebelsberg ontspoord. De locomo tief, de dienstwagon, de postwagon en drie personenwagons vielen omver. De tele graaf- en telefoonlijnen zijn hierdoor ver nield. Volgens de voorloopige inlichtingen zijn twee personen gedood en werden bo vendien 6 personen zwaar en een groot aantal licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptreinen terstond naar de noodlottige plek gere den. Het verkeer is omgelegd. Tot hand having van de orde is een compagnie bondstroepen derwaarts gezonden. Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou het aantal gewonden 25 in totaal bedragen. Het ongeluk zou gebeurd zijn doordat de sneltrein over een zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek vaart te minderen over het hoofd heeft gezien. o DE „QUEEN MARY" OP DE THUISREIS. De „Qeen Mary" is gisteravond om 10.56 uur uit New-York vertrokken. Naar vernomen wordt, zal de oceaan- stoomer trachten het transatlantisch re cord oostwaarts te verbeteren. o HONDERD WAGONS MET HOUT VERBRAND. Op het station Reichenberg in Noorde lijk Bohemen zijn honderd met hout ge laden wagons, in brand geraakt. De oor zaak is onbekend. De brandweer slaagde er niet in het vuur te blusschen. o- DE ANTI-SEMIETISCHE ONLUSTEN TE MINSK. Zesduizend van de zevenduizend Jood- sche bewoners van de stad Minsk op 25 K.M. van de Poolsche hoofdstad gelegen, zijn naar Warschau gevlucht in verband met de ernstige anti-semictische onlusten, die te Minsk hebben geheerscht. Bij de botsingen zijn vier menschen gedood en een veertigtal gewond. EDEN BIJ DEN NEGUS. Minister Eden heeft gisteren op de Abessijnsche legatie een onderhoud ge had met den Negus, dat ongeveer een half uur geduurd heeft. Er is geen mede- deeling verstrekt over het besprokene. Naar verluidt heeft de Negus Eden ver zocht de Britsche regeering zijn warmen dank te betuigen voor den steun, die zij sedert het begin van het conflict met Italië aan de Abessijnsche zaak heeft ver leend. Officieele Britsche kringen volstaan met deze aanduiding, doch men doet opmerken, dat het onderhoud zeer kort en niet meer dan een beleefdheidsbezoek was en dat het zich niet leende voor een bespreking der vraagstukken die uit den huidigen toe stand ten aanzien van Abessynië voort vloeien. De secretaris van den negus heeft gis teren verklaard, dat de Negus zich over eenigen tijd naar Zwitserland zal begeven. In overleg met zijn raadgevers heeft de Negus echter besloten, gelijk nog in een deel onzer vorige oplaag vermeld, om niet naar Genève te gaan, om daar te ver schijnen in de zitting van den Volken bondsraad of van de Volkenbondsverga dering. Hij zou willen vermijden de leden van deze vergadering door zijn aanwezig heid te influenceeren. Met betrekking tot de receptie, die van middag op de Abessijnsche legatie gehou den zal worden, merkt men op. dat Eden niet van de uitnoodiging gebruik zal kun nen maken, omdat hij reeds geruimen tijd geleden een uitnoodiging had aanvaard om een vergadering in zijn kiesdistrict bij te wonen. Lord Crarnbourne, de onder secretaris voor buitenlandsche zaken, zal echter wel van zijn uitnoodiging gebruik maken. Zooals reeds gemeld is, zal een groot aantal van de te Londen vertoevende di plomaten niet ter receptie verschijnen. Onder degenen, die de uitnoodiging wel hebben aangenomen behooren de Turk- sche gezant, de Chineesche gezant, De Ja pansche zaakgelastigde en de Afghaan- sche en Perzische gezanten. De gezanten van België en de Svojet Unie hebben tot dusver nog niet geantwoord en de gezant van Brazilië bevindt zich in Europa en zal waarschijnlijk niet voor Zondag terug kunnen zijn. Het is zeer aan twijfel onderhevig, of de vertegenwoordigers van de landen der Kleine Entente aanwezig zullen zijn. Over het algemeen schuift men het niet aanvaarden van de uitnoodiging op het feit, dat deze zoo laat gekomen is. Een verklaring van Farini. Farhii, directeur van het bureau ter be hartiging van de belangen van Italianen in het buitenland en toegevoegd minister, is gisteren op de terugreis naar Italië Alexandrië gepasseerd. Hij verklaarde dat de Italianen bij de verdere bezetting van Abessynie niet voor onoverkomelijke moei lijkheden zouden komen te staan. De Ita liaansche autoriteiten hebben berekend, dat er nog ongeveer 500.000 geweren in handen van de Abessijnen zijn, maar men gelooft niet, dat deze de geweren zullen gebruiken tegen de Italianen, eerder is men nu eenmaal aan het dragen van een geweer gewoon. Met betrekking tot de geruchten over onrust in Fransche kringen, over de spoorlijn Addis AbebaDjibouti verklaarde Farini, dat deze onrust geen grond had, aangezien Mussolini zich verplicht had de Fransche belangen te eerbiedigen. Naar aanleiding van de geruchten over de vestiging van een nieuwe Italiaansche haven aan de Roode Zee, waardoor de positie van Djibouti bedreigd zou worden, zeide hij, dat daar voorloopig geen sprake van was. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee gewonden te Den Haag. Gistermiddag omstreeks kwart voor één is op den Noordwal te Den Haag een per sonenauto, bestuurd door den 22-jarigen chauffeur J. J. K. uit de van Swinden- straat aldaar, door een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden, waardoor de auto gedeeltelijk werd ver nield. K. en twee inzittenden werden min of meer ernstig verwond naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Een hun ner, J. F. v. d. H. uit de Gramstraat, die een hersenschudding en een wond boven het linkeroog had bekomen, moest worden opgenomen. De beide anderen konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. AANRIJDING TE ROTTERDAM. Twee gewonden. Gisteravond heeft er op den hoek van den Boezemsingel en den Goudschen Rij weg te Rotterdam een aanrijding plaats gehad tusschen een tractor met aanhang wagen van de Nederland Express, bestuurd door den 22-jarigen chauffeur T. J. B., en een motorrijwiel, waarop gezeten was de 35-jarige J. K. v. H. De motorrijder sloeg tegen den grond, brak den linkerarm en liep een lichte hersenschudding op. Op de duo was gezeten de 22-jarige mej. E. v. d. G.. die eveneens kwam te vallen en ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Beide ge wonden zijn in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Meneer laat zich excuseeren, hij is wat nerveus door de gebeurtenissen van den laatsten tijd. Hij hoopt een rustigen gast aan U te hebben.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9