CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad BUITENLAND. Zaterdag 6 Juni 1936 DE BIOSCOPEN. OOK MET KURK MONDSTUK (Ingez, Med.) drukte. De aanvoel' van groenten en le vensmiddelen is over het- algemeen niet bekort. Wel, trachtten bij de toegangs wegen van Parijs stakingsposten de vrachtauto's met groenten tegen te hou den. maar de politie slaagde er na korten tijd in de stakers te verdrijven. Bedenke lijker schijnt de toestand te zijn in de- abattoirs van Parijs. Daar is een stakings beweging gaande, welker omvang op het oogenblik nog niet te overzien is- De sta kers hebben verschillende deelen van het terrein bezet om het slachten te ver hinderen. Later schijnt hier een regeling te zijn bereikt, doch duidelijk is de toestand nog niet. De kranten zijn hedenmorgen versche nen, doch verzending naar de provincie was niet mogelijk. In de provincie breidt de staking zich geregeld uit. Het totaal aantal stakers loopt om het half millloen! De secretaris-generaal der C.G.T., Jou- haux, heeft een rede gehouden voor de radio. Hierin zeide hij o.a.: De bestuurscommissie der C.G.T. is den 5en Juni bijeengekomen ter bestudeering van den toestand, -.die door de ontwikke ling van de arbeidsconflicten is geschapen. De discipline, die de stakende arbeiders aan den dag leggen, is een voldoend be wijs, dat de beweging geen oproerig ka rakter heeft. De C.G.T. vestigt echter de aandacht op de inmenging van enkele elementen van. zekére rechtsche formaties, die de stakers naar een extremistische positie drijven, terwijl dé kranten, die deze formaties Steunen,vip, patroons uitnoodi- gen aan de eischejrf' éter werklieden weer stand te bieden. De Ó.G.T. dringt er nog eens bij zijn aangesloten bonden en sta kingsleiders op aan, zoodanig op te tre den. dat de beweging haar karakter niet verliest. Zoo moet vooral de voedselvoor ziening der bevolking, verzekerd zijn, even als de gezondheids- en veiligheidsdien sten. Het zal van de werkgevers-klasse af hangen, aldus Jouhaux, of de ondertee- kening van overeenkomsten tusschen werklieden en patroons een einde zal maken aan de huidige stakingen. De C.G.T. die vastbesloten is, de beweging ordelijk te doen verloopen en tot een succes te leiden, doet een beroep op de openbare meening haar volmaakte kalmte te bewaren en haar vertrouwen in de arbeidersklasse. De C.G.T. doet voorts een beroep op de regeering, waarmede zij samenwerkt met de meest mogelijken spoed maatregelen te nemen, die tot oplossing van het con flict kunnen leiden. „Landbouw's" Voltanamelk probeeren, Beteekent: Deez' melk steeds begeeren. „De Landbouw", Leiden, Telef. 218. (Ingez. Med.) 4755 Er bestaan echter vreemde toestanden. Bij het overdragen der zaken in het mi nisterie van P.T.T. heeft het personeel tegen den afgetreden minister Mandel betoogd. Toen hij het departement verliet, riepen vooral vrouwelijke employé's hem na: „Slaat hem dood, weg met hem. Wij zijn blij, dat we je kwijt zijn". Toen Mandel in zijn auto had plaats genomen, zongen de voor het departement verzamelde beambten de Internationale. De Parijsche gemeenteraad heeft be sloten. de gezinnen der stakende arbei ders een steunbedrag toe te kennen. Vele bioscopen zijn gesloten en ook in de meeste filmstudio's wordt niet gewerkt. Indien de staking voortduurt, zullen in den loop van de volgende week vele thea ters moeten sluiten, tenzij zij dezelfde film op het program behouden. De Kamer is overgegaan tot de instal latie van haar bureau. De nieuwe Kamerpresident, Herriot, heeft in een toespraak verklaard, dat de drie beginselen, welke volgens hem deze wetgevende periode moeten overheerschen V De handhaving van de republiek; 2. het weer tot bloei brengen van het eco nomische leven en 3. de handhaving zoo wel van den binnenlandschen als den buitenlandschen vrede. Herriot herinnerde voorts aan de woor den van Robespierre; er is slechts een democratie, waar de staat in waarheid het vaderland is van alle individuen, die hem omvatten en kan rekenen op even zoovele belanghebbende verdedigers van zijn zaak als hij burgers telt. BELGIË. Vandervelde krijgt opdracht De stakingsbeweging. De koning heeft Vandervelde opdracht gegeven een kabinet samen te stellen. Van dervelde heeft zich zijn antwoord voor behouden. De Koning is er toe overgegaan Vandervelde de opdracht te geven, aange zien hij op grond van het door dezen uit gebracht rapport de overtuiging had ge kregen, dat het mogelijk was te trachten een regeering van nationale eenheid te vormen onder een socialist. Gisteravond verklaarde Vandervelde, dat hij vermoedelijk heden de opdracht zou aanvaarden. Men is echter in alle politieke kringen van meening, dat Vandervelde er niet in zal slagen een kabinet samen te stellen. Alleen van Zeeland of Man zouden vol gens deze kringen de opdracht kunnen ten uitvoer leggen. De staking in de haven van Antwerpen duurt voort. Veie schepen zijn met halve lading vertrokken, terwijl tal van andere schepen, die reeds te Antwerpen waren i aangekomen, naar Nederlandsche havens werden gedirigeerd. Het ls tot enkele bot- ■singen tusschen politie en stakers geko- i men, die de zakkennaaisters tot sta&jiig wilden dwingen. De stakers werden met den blanken sabel verdreven. Op verzoet van den minister van arbeid, Delattre, is de havencommissie van Antwerpen in spoedzitting bijeengeroepen. Ook de minis ter, de gouverneur der provincie en de bur gemeester waren aanwezig, doch geen enkel resultaat is bereikt. Het personeel van de autobusdiensten, die het verkeer op de noorderhaven onderhouden, is ook in staking gegaan wegens een loongeschil. Deze staking heeft niets uitstaande met de staking der havenarbeiders. Een door communisten veroorzaakte partieele staking te Gent eindigde spoedig. Uit de provincie Henegouwen wordt ge meld, dat de communisten er een krach tige campagne voeren, welke de socialis tische leiders ten zeerste verontrust. De socialisten hebben besloten zich met j alle macht tegen deze strooming te ver zetten. SPANJE. Rechtsche oppositie besluit terug te keeren. De rechtsche oppositie die tijdens de nachtzitting van het parlement de zittings zaal had verlaten als protest tegen de uit latingen van den minister van onderwijs, Barnes, inzake het confessionneele onder wijs, hgeft besloten, de zittingen weer bil te gaan wonen onder handhaving van het protest dat echter uitsluitend tegen den minister is gericht. PALESTINA. De Arabieren dreigen. De burgemeester van Haifa, Hassan Bey Shoekri, heeft met een deel der gemeenteraadsleden besloten, nog ver der te gaan dan de door andere steden afgekondigde bestuursstaking, en den hoogen commissaris te dreigen met zijn aftreden en dat der Arabische gemeente raadsleden, voor het geval de eischen der Arabieren niet binnen tien dagen moch ten zijn ingewilligd. Opnieuw zijn aan een aantal Arabische aorpen collectieve geldboeten opgelegd, terwijl andere dorpen hiermee bedreigd zijn. Bij Gaza zijn 2.400 boom en in joodsche plantages vernield. DE ALGEMEENE TOESTAND. Diverse besprekingen. Het onderhoud tusschen Schuschnigg en Mussolini heeft twee uur geduurd, doch geen enkele mededeling is daarvan ver strekt. Men wijst slechts op het hartelijke karakter. Schuschnigg is per vliegtuig naar Venetie gegaan en keert heden naar Wee- nen terug. Heden komen te Boekarest de hoofden der landen der Kleine Entente bijeen. Het heet dat weldra, 14 dezer, ook de gene rale staven dezer landen te Boekarest be sprekingen zullen voeren, hetgeen er op zou wijzen, dat de Kleine Entente zich krachtig handhaaft. In officieéle Turksche kringen spreekt men de berichten, volgens welke de con ferentie van Montreux waaróp de kwestie der Turksche zee-engten zal worden be sproken. zou worden uitgesteld, tegen. Verklaard wordt, dat de conferentie op 22 Juni zal beginnen. De internationale commissie van han delsverkeer sprak in haar zitting, waaraan werd deelgenomen door afgevaardigden van export-industrieën van veertien lan den, met op één na algemeene stemmen, den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk de huidige internationale moeilijkheden zullen worden opgelost. De motie, waar tegen slechts de Engelsche afgevaardig de. sir George Paish, zich uitsprak, ver klaarde verder, dat deze moeilijkheden bijdragen tot het voortduren en verergeren der crisis en verlangt, dat voortaan door den Volkenbond elk algemeen systeem van economische maatregelen tegen een bepaald land, dat een beletsel vormt voor de internationale uitwisseling van goede ren zai worden opgegeven. Verder dringt de motie er op aan, dat de Volkenbond onder medewerking van zoo groot mogelijke meerderheid der volken, tenminste der Europeesche volken, zoo spoedig mogelijk een doelmatig systeem van collectieve vei ligheid tracht t« bereiken Verder werd een motie aangenomen, waarin verlangd wordt het zoo spoedig mogelijk afsluiten tusschen de Europeesche mogendheden eener conventie, die tot doel heeft tus schen deze landen een algemeene en ge lijktijdige verlaging der tolmuren tot stand te brengen, alsmede een geleidelijke af schaffing der contingenten en een ontwik keling van het tourisme. OOSTENRIJK. Het Dollfussmonument te Salzburg opnieuw beschadigd. Voor de derde maal is naar de Times meldt, het momunent te Salzburg, gewijd aan de nagedachtenis van Dollfuss. ver nield. Het staat in de Dreifaltigkeitseasse een van de drukste punten van Salzburg. Het eerste monument was een standbeeld van Dollfuss dat stukgeslagen werd. Toen richtte men er een monument od met een afbeelding van het doodenmasker van den- vermoorden kanselier. Verleden jaar werd dat beschadigd door inwerking van een bijtend zuur. Het masker werd hersteld, maar het beeld is thans voor de derde maal door onbekenden vernield o RUSLAND. Gedeeltelijke amnestie? Naar men meent te weten, zal de re geering een gedeeltelijke amnestie verlee- nen, ter gelegenheid van de afkondiging van de nieuwe grondwet. Een groot aan tal personen, die door „administratieve maatregelen" werden veroordeeld en zelfs zekere categorieën politieke veroordeel den zouden daaronder vallen. Strafrech terlijk veroordeelden zouden echter niet in de amnestie betrokken worden. ENGELAND. Sir Samuel Hoare minister van Marine. Sir Samuel Hoare is benoemd tot eersten lord der admiraliteit als opvolger van lord Eyres Monsell. Sir Samuel Hoare. Zooals men zich zal herinneren, was Hoare minister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Baldwin tot 18 December van het vorig jaar, op welken datum hij zich genoodzaakt zag zijn ontslag te ne men in verband met het door Laval en hem uitgewerkt vredesvoorstel Inzake Abessynië, waaraan de overige leden van het kabinet weigerden hun goedkeuring te schenken. Hij is thans 56 jaar oud. Ook de portefeuilles van luchtvaart en Indië heeft hij reeds beheerd in de kabinetten Baldwin en Mc Donald. FRANKRIJK. Dc komende regeeringsverklaring De stakingen gaan voort Demonstratie tegen den afgetreden minister Mandei. In een na afloop van den kabinetsraad gepubliceerd communiqué wordt medege deeld dat de regeeringsverklaring in groote trekken door den raad is aange nomen, en dat de middelen zijn overwogen voor een snelle uitvoering der plannen, die in deze verklaring worden genoemd. De ministers van binnenlandsche zaken en arbeid hebben met hun collega's den toe stand besproken, die ontstaan is door de stakingsbeweging. De regeeringsverklaring die vanochtend door den ministerraad de finitief is aangenomen, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de regeering wets ontwerpen zullen worden ingediend, strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de par ticuliere industrie en collectieve arbeids contracten. Voorts staat de nationalisatie der oor logsindustrieën op het programma en een eerste herziening der wetsdecreten, waar bij de loonen der beambten bij de open bare en geconcessionneerde diensten en de pensioenen der oud-strijders werden verlaagd. De Kamers zullen niet uiteen gaan, alvorens zich te hebben uitgespro ken over het principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel van decreten zal worden geregeld. Op het gebied der buitenlandsche po litiek legt de regeeringsverklaring den nadruk op den vurigen vredeswil der re geering. die haar politiek zal baseeren op de Volkenbondsorganisatie Maar al deze plannen kunnen de sta kingsbeweging nog niet doen eindigen! Er is niets gewijzigd. Het grootste deel der bedrijven is door de stakende arbeiders bezet. Aan de uitgangen staan stakings posten, die naar het schijnt instructies krijgen van door roode banden om den armen gekenmerkte lasthebbers der vak- vereenigingen. De openbare verkeersmid delen, tram, metro en autobuslijnen doen onbeperkt dienst. Ook de taxi's rijden vol tallig. In de groote warenhuizen is het personeel in zijn geheel verschenen. Het bezorgen der verkochte goederen kan echter niet plaats vinden, daar de chauf feurs staken. In het warenhuis La Fayet te hebben de stakers de uitgangen bezet. Zij verhinderen het publiek hier binnen te gaan. In de hallen heerscht de gewone Steek eens een CHIEF WHIP op direct iveet U dal U iets buitengewoons rookt. Prima tabak, zeer aparte smaak, onovertroffen zuiverheid en unieke kundigheid bij de fabricage het geheim van het I extra genot dat U ondervindt als U CHIEF WHIP, de beste voor Uw gezondheid, rookt Trianon-theater. Het beroemde vor stengeslacht der Medici te Florence, heeft een rij befaamde mannen opgeleverd, wier naam onafscheidelijk verbonden is met de Italiaansche historie. Twee hunner in de I6de eeuw waren de bastaard Alessandro, in 1530 door keizer Karei V tot hertog van Florence verheven, een tyran, die zich om. gaf met een lijfwacht en een groote ter reur uitoefende, alsmede diens neef Lo- renzino, niet te verwarren met Lorenzo „11 Magnifico" uit de 15de eeuw wien het gelukte den dwingeland Alessandro op sluwe wijze te vermoorden. De film „Lorenzino de Medici", waarin de beroemde, helaas overleden tooneelspeler Alexander Moissl de titelrol vervult, toont nu de wijze waarop Lorenzino er in slaag de, zich langs de wegen der vleierij in de gunst van den dwingeland te dringen, zóó zelfs dat hij diens trouwe vriend en raad gever wordt, met slechts het ééne doel, dat „de middelen heiligt" voor oogen: het land van den hertog te bevrijden. De erfvijan den van de Medici, de Strozzl, begrijpen de handelingen van Lorenzino niet: zij willen tot het geweld der legers overgaan, maar de „vleier-gunsteling" ziet verder en weet maar al te goed, dat de hertog met zijn mannen sterker ls en slechts door Hst het doel bereikt kan worden. Den 6den Januari 1537 valt dan de hertog door de moorde naarshand van een der hertogelijke sol daten, die Lorenzino van Alessandro's beulsknechten heeft weten te bevrijden. De film toont in een stijgende spanning, hoe het net geweven wordt rond den hertog, die zich van geen gevaar bewust is. Géén middel schuwt Lorenzino: haast offert hij zelfs zijn eigen geliefde Bianca Strozzi, die ook door den hertog begeerd wordt, op aan zijn vermetele plannen: maar hij gaat zijn wegen wèlbewust, al slaagt hij er niet in zijn idealen, te verwezenlijken en zélf het bestuur in handen te nemen. Als een vluchteling verlaat hij na den moord met Bianca het land: op zijn hoofd is een groote prijs gesteld en de geschledkenner weet, dat de opvolger Coslmo I, een van de geleerdste mannen van zijn tijd, den on dergang der Strozzi bewerkstelligd heeft. Het verhaal eindigt dan ook met Loren- zino's woorden: „Ik wilde mijn vaderland en mijn idealen dienen, ik heb echter slechts mijn liefde gediend". Ziethier een film, die, gedeeltelijk spe lend in de aloude palelzen der Medici te Florence, een uiterst schilderachtig beeld geeft van een bewogen tijdperk uit de Flo- rentijnsche geschiedenis, met in het cen trum twee acteurs van groot formaat: Moissi als Lorenzino en Camillo Pilotto als hertog Alexander, een tegenspeler, die wel haast in één adem genoemd mag worden met den grooten Oostenrijkschen acteur, wiens stem en gebaren, die men zich van het tooneel zoo sterk herinnert, hier voor u opleven en u doen beseffen, welk een groot verlies zijn dood voor de kunst ge weest is. Fraaie décors en vele indrukwekkend op genomen beelden dragen bij tot het niveau van deze Italiaansche film, waarvan het tempo echter meer vaart had kunnen ver dragen. Men moge de gelegenheid Moissi nog eens te zien spelen, ditmaal tezamen met een voortreffelijk acteur als Pilotto, niet laten voorbijgaan. Voor de pauze gaat de levendige en geestige Amerikaansche film „Je zult met me trouwen", met de onlangs door gang sters vermoorde schoone Thelma Todd en de vlotte Stanley Lupino in de hoofdrollen. Luxor-theater. Twee groote filmwer ken strijden om den voorrang: de boeiende geschiedenis van „Savoy-hotel 217" en de onbegrensde toekomst-fantasie „Beheer- scher der wereld". De eerste is een Hans Albers-fllm met medewerking van Brigitte Horney, Kathe Dorsch, Paul WCstermeyer, Jakob Tiédtke en meerdere bekende Dultsche altisten, die onder regie van Gustav Ucicky een werk tot stand hebben gebracht, dat een sfeer meedraagt van weergalooze spanning en zich ontwikkelt in een waarlijk ver bijsterend tempo. Albers, de avontuurlijke en onverschrokken krachtmensch, ls de kellner in hgj Savoy-hotel, op wien een weinig scrupuleuze, doch schatrijke vrouw verliefd wordt. Zij'wenscht, dat de kellner met haar huwen zal, maar dat hij vooraf een vroegeren echtgenoot, die haar leven bedreigt, uit den weg ruimt. De keil. ner lacht om het geval, doch geraakt plots ln ernstige moeilijkheden als de vrouw valt door een revolverschot, door onbe kende hand afgevuurd. Wie is de dader? Het ls dit probleem, dat ln het verdere verhaal op den voorgrond staat, dat poli tiemannen hoofdbrekens kost en dat op lichtelijk goedkoope wijze schijnt te zullen worden opgelost als een jaloersche vrouw uit het hotel, die eens meende dat de kell ner met haar trouwen zou, valsche ver klaringen aflegt en op die wijze haar vroe geren minnaar ln het verderf poogt te storten. Het is Albers zelf, die het geheim daarna op de hem eigen wijze tot klaar heid brengt. Hardnekkig voert hij het onderzoek, na gevlucht te zijn uit de han den der politie, en in een reeks van enerveerende tooneelen ln nacht-asyls, waar vreeselijke ellende heerscht en waan zin, ontmaskert hij den werkelijken dader om als een vrij man de maatschappij weer tegemoet te treden. Nauwelijks bekomen van de groote span. ning dezer tragedie zit men in „Luxor" reeds temidden van nieuwe sensatie. Ma nuscripten van Thea von Arbouw gaven vroeger reeds dergelijke fantastische stof als thans de film „De beheerscher der we reld" doet. Een sombere, angst-aanjagende figuur is deze „heerscher", een waanzinnig geworden professor, die zich opgesloten heeft in het laboratorium der machine fabriek, waar hij een machine uitgevon den heeft, welke niet enkel de mensche- lijke arbeidskracht vrijwel geheel vervan gen kan, maar die tevens dood en verderf zaaien kan over de wereld en in staat is i geheele legers door z'n doodende stralen te vernietigen! Daar in het laboratorium is hij oppermachtig en wie er bij hem binnengelaten wordt is overgeleverd aan z'n willekeur! Otto Wernicke speelt de rol van de fanaticus met groote ingetogenheid en hij weet rondom zich een sfeer te scheppen, die moord en verschrikking voorspelt. Uitstekende tegenspelers zijn Sybille Schmitz, Willy Schur, Carl Platen, Max Gülstorff en Walter Janssen, terwijl de regie door talrijke verrassende vond sten voor een enorme climax gezorgd heeft. Het Luxor-program brengt aldus deze week twee voortreffelijke films, welke de bioscoop-liefhebber niet missen mag! Lido-theater. De prijsvraag, welke het Lido-theater heeft uitgeschreven ter gelegenheid van de vertooning der Shirley Temple-film „Krullekopje" en waarbij de jeugd wordt ultgenoodlgd, een gedichtje te maken, blijkt een groot succe6. De Leid- sche kinderen dingen zóó Ijverig mee naar de achttien uitgeloofde prijzen, dat de film tot 12 Juni op het repertoire moet blijven. De termijn van Inzending blijft tot en met 14 Juni open. Over het voorprogramma lieten wij ons reeds eerder in zeer waardeerenden zin uit. Het Nieuwe Roxy -Theater. - Eén van de meest belangrijke en meest verrassende filmwerken uit de Engelsche Industrie ls „De Koning der Verdoemden", die het leven en het lijden van de zwaarst ge strafte misdadigers in beeld brengt. Op een eiland worden ze als slaven behan deld, op ruwe wijze uitgebuit en voor den moeizaamsten arbeid geëxploiteerd. Ver-, zet hiertegen kan niet uitblijven en zoo voelt men den opstand van de strafkolo nie broeien en mokken. Als leider treedt een Intelligent man op, die als nummer 33 door zijn verstandig handelen de re volutie geleidelijk voorbereidt en leder risico van niet-slagen behoedzaam ver mijdt. De samenzwering komt tenslotte tot een felle uitbarsting, wanneer één der gevangenen geëxecuteerd zal worden. Hier bereikt de film een geweldige spanning in een steeds stijgende climax door de meesterlijke massa-regie, die al deze dui zenden menschen weergaloos in beweging zet. De revolte slaagt en de muiters krij gen de macht ln handen, die hun bij een bezoek van een pantserschip weer ont nomen dreigt te worden; door verraad immers ontbrandt de hel opnieuw en loopt uit op een bloedige schietpartij. De op lossing van het probleem wordt verder op kiesche wijze ln het midden gelaten, maan ls niettemin heel bevredigend voor belde partijen. In het kort is dit de inhoud van deze uitzonderlijk goede film, waarin een uitmuntende regie deze geschiedenis tot werkelijkheid omgevormd heeft. Conrad Veldt met zijn strak gelaat, zijn vastbe radenheid en zeker optreden heeft met weinig bijgedragen tot het hooge pen, dat de gansche film kenmerkt. Alleen om hem reeds zouden we een bezoek gaarne aanbevelen, al willen we overigens de charmante Helen Vinson en het humo ristische spel van Noach geenszins tekort doen. „De Koning der Verdoemden >s een film, die men in voortdurende span ning en met bewondering waardeert om haar vele voortreffelijke eigenschappen en die daarom een groot succes belooft te worden. De tweede hoofdfilm ls „Spion nummer 13", een verhaal uit den Amerikaanscnen vrijheidsoorlog, met den hevigen stnju van de Noordelijke en de Zuidelijke "tu ten. Zooals ln lederen oorlog heeft hierbij de splonnage een belangrijke _ro gespeeld, waarbij de spionnen hun le»e als inzet stellen. Marion Davies en uai; Cooper zijn zulke spionnen, de een ww dc Zuidelijken, de ander voor de delijken, die elkander in vredestijd t immer vinden en daarmee een einde m ken aan een- prachtige, boelende, g» gespeelde rolprent. Beide fUms wettig een bezoek aan dit theater volkomen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2