)e Nieuwe Hefbrue te Waddinxveen ZATERDAG 6 JUNI 1936 No. 23372 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Ned. Historisch Natuur wetenschappelijk Museum. Eersfe Nederlandsche IM. NOOMEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 3D ets: per .regel Voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HERDENKING VAN HET VIJF-JARIG BESTAAN. TEVENS HERDENKING VAN DEN HONDERDSTEN STERFDAG VAN AMPÈRE. In een der collegezalen van het voorma lige academische ziekenhuis alhier heeft hedenmiddag de herdenking plaats gehad van het vijfjarig bestaan van het Neder- iandsch Historisch Natuurwetenschappe lijk Museum, bh welke gelegenheid dr. E. J. Dijksterhuls uit Oisterwijk in een voor dracht tevens André Marie Ampère (1775- 1836) heeft herdacht. Ongeveer vyftig leden, correspondeeren- de leden en belangstellenden waren aan wezig. Dr. C. A. Crommelin, directeur van het Museum opende de bijeenkomst met «n toespraak, waaraan het volgende is tntleend Slaan wü den blik terug en trachten wy tns rekenschap van de werkzaamheid der ifgeloopen 5 jaar te geven, dan kunnen tij constateeren, dat er door de stichting rail het Museum en door zyn werkzaam- ftid gedurende zyn eerste 5 levensjaren ts van wetenschappelijk en cultureel be nig tot ontwikkeling is gekomen. De be- ordering van de studie van de geschiede- is der natuurwetenschappen is, zeer al- fmeen gezegd, ons doel, zooals spr. in ijn toespraak by de opening van het Juseum nader heeft besproken en toege- icht. Wy meenen te .kunnen zeggen, dat mede door het werk van het Museum jrekend over „het Museum" bedoelt spr. aarmede in dit verband het Bestuur, of ie Directie of beide de belangstelling die studie inderdaad is bevorderd, in de jeleerde wereld, by het ontwikkelde pu- iliek en In de pers; by de studenten ech ter—de goeden niet te na gesproken in slechts geringe mate. Dit laatste is zeer te betreuren, immers de beoefenaar der moderne wetenschappen verwaarloost niet straffeloos de geschiedenis zyner weten schap. Zoo zouden er uit de laatste 5 ja ren nog meer teleurstellingen, sommigen reer bittere, te vermelden zyn. Doch spr. wil op dezen toon niet doorgaan. Liever wil spr. in herinnering brengen, wat tot ver heugenis en hoop stemt. Dit is in de eerste ilaats de ongedachte groei der verzame- ingen in de afgeloopen 5 jaar. Met Museum is door geschenken, bruikleenen en aan koop zooveel rijker en grooter geworden dat daardoor 1161 nummers aan den cata logus moesten worden toegevoegd; het aan tal nieuwe voorwerpen is aanmerkelijk grooter, aangezien dikwyls een aantal voorwerpen onder één nummer worden ;ecatalogiseerd. Hierdoor vooral toont het ■luseum zyn recht van bestaan, hierdoor vooral blykt het de nationale verzamel plaats van wetenschappelijke instrumenten Pit vroeger tyd te zijn geworden. Dat het tatalogiseeren van alle nieuwe aanwinsten op zichzelf al een omvangrijk werk is ge weest. spreekt vanzelf. Op initiatief van het Museum is tevens de catalogiseering >sn de beroemde Leidsche anatomische verzameling ter hand genomen en tot een goed eind gebracht, een werk van groote beteekenis voor de geschiedenis der ana tomie. Het Museum heeft voorts tydens zyn 5-jarig bestaan 2 tentoonstellingen ingericht, in 1933 een tentoonstelling van botanische incunabelen en post-lncunabe- len, in 1934 een tentoonstelling van boe ken, portretten en dergelyken betrekking hebbend op den Nederlandschen 16de eeuwschen anatoom Volcker Coiter, In 1933 werd aan het Museum verbonden een com missie voor correspondentie en advies, thans bestaande uit 47 leden, allen beoefe naren van of belangstellenden in de ge schiedenis der natuurwetenschappen. Aan de ijverige bemoeiingen van vele dezer cor- respondeerende leden heeft het Museum menige belangrijke aanwinst en menig juist advies te danken. De colleges over de geschiedenis der natuurwetenschappen, die sinds een aantal jaren aan de Leidsche Universiteit gegeven worden, heeft spr. reeds genoemd. Het Museum heeft echter nog meer gedaan voor onderwys en voor lichting; in samenwerking met het Leidsch Universiteitsfonds heeft het in den nu bijna afgeloopen academisohen cursus een reeks van 10 lezingen over de ontluiking der wis- en natuurkundige wetenschappen in de Egyptische, Babylonische en Griek- sche oudheid georganiseerd. Ten slotte ver meldt spr., dat er in de laatste 5 jaren in verschillende tydschriften een 17-tal publicaties zijn verschenen, die men als „Mededeelingen uit het Nederlandsch Natuurwetenschappelyk Museum" zou kunnen betitelen en waarvan de voortzet ting ook zoo betitèld zal worden. Ziehier dus een kort en objectief overzicht over datgene, wat door het Museum tot stand is gebracht. Ten slotte een paar woorden over drie groote wenschen, één gedeeltelyk vervulde, één vervulde, en één nog onvervulde. Over den gedeeltelyk vervulden wensch zou lang te praten zijn, uit bescheidenheid, ieder museumdirecteur aangeboren, zal spr. dien wensch alleen maar met drie woorden noemen, namelyk: vermeerdering van inkomsten. De wensch, waarvan de vervulling tot groote erkentelykheid stemt, is de centrale verwarming; na 4V: winter in het Museum te hebben overwin terd en daar gewerkt te hebben, de ad- junct-direhteur, dé bewaker en spr. zelf, soms bij 1 gr. dooi; soms ook by 1 gr. vorst, is midden in den afgeloopen winter dc centrale verwarming aangelegd en in functie gekomen, een nauwelijks te be schrijven verbetering Een brandende, maar nog onvervulde wensch tenslotte is: meer ruimte voor een doeltreffender op stelling der zich snel uitbreidende verza melingen. Moge deze wensch, aldus besloot spr., in een niet te verre toekomst in ver vulling gaan. Vervolgens was het woord aan dr. E. J. Dijksterhuis, die sprak over den grondleg ger der electrodynamica. André Marie Ampère. Het woord Ampère, aldus spr., komt wel iswaar op ontelbare meettoestellen over de geheele wereld voor, maar het is een conventioneele klank geworden ter aan duiding van een stroomsterkte, die met nieter en kilogram op een lyn staat en waarbij men in den regel heelemaal niet meer denkt aan den levenden mensch, die eens André Marie Ampère heette. Dit jaar geeft echter de honderdste terugkeer van zyn sterfdag aanleiding, nog eens weer op zijn wetenschappelijke beteekenis te wyzen en aandacht te vragen voor zyn persoon lijk leven. Hij werd op 22 Januari 1775 te Lyon geboren; zijn jeugd bracht hy in stilte door in het naburige dorpje Poley- Foto Van Vliet. I^ionmorgen is de nieuwe moderne hefbrug, die gisteren uit Gorcum over Gouda jfw Waddinxveen gesleept werd, tusschen de twee hooge heftorens te Waddinxveen jj|: de Gouwe geplaatst. Deze brug zal in de toekomst het aspect van Waddinx- £o geheel beheerschen en kan beschouwd worden als een belangryke nieuwe voor het verkeer. - Voor nadere by zonderheden verwijzen wy naar de rubriek Rijnstreek en Laatste Berücfaten. mieux. Reeds vroeg toonde hij groote be gaafdheid en een uitzonderlijk geheugen. -Daardoor kon hij zich alles zelf leeren; onderwys heeft hij eigenlyk nooit genoten. Hy was een stille en verlegen jongen met een fel bewogen innerlijk leven. Op zyn 18de jaar treft hem een groot ongeluk: zyn vader wordt onder het schrikbewind terechtgesteld. Dit brengt hem in een toe stand van apathie, waaruit hij eerst na een jaar weer ontwaakt. Hij wijdt zich nu aan letterkundig werk en bestudeert daar naast wis- en natuurkunde. In 1799 vestigt hy zich als privaat-leeraar te Lyon en huwt hy met Juiie Carron. Financieele moeiiykheden dwingen hem echter al spoedig een leeraarsbetrekking te Bourg aan te nemen, terwyl zijn wouw en het in 1800 geboren zoontje Jean Jacques (later hekend als literator en historicus i te Lyon moeten achterblijven. In 1803 gelukt bet hem, een aanstelling te Lyon te krijgen; de dood van zijn vrouw maakt echter een einde aan het zeer gelukkig huweiyk. In 1303 komt hij als repetitor aan de Ecole Polytechnique te Parijs, waar hy zich door heimwee, moeiiykheden in zyn betrekking en godsdienstige twyfelingen (hij was tot dusver en werd later ook weer vroom Katholiek) diep ongelukkig voelt. Een tweede huwelijk loopt op een mislukking uit. Zyn eenige troost in deze dagen be staat in een diepgaande beoefening der wijsbegeerte in samenwerking met Maine de Biran. Intusschen breidt zich zyn maatschappeiyke en wetenschappelijke werkzaamheid voortdurend uit. Hy schrijft verhandelingen over wiskunde, natuur kunde en chemie, wordt Inspecteur Géné- ral de l'Université (zooiets als inspecteur M.O. hier te lande), hoogleeraar in analyse en mechanica aan de Ecole Polytechnique en lid van de Académie des Sciences. Tot dusver heeft hy zich echter nog nooit be paald beziggehouden met electriciteit en magnetisme, de gebieden, waarop hij zyn grootsten wetenschappelyken roem zou verwerven. De aanleiding daartoe krijgt hij in 1820, wanneer hy in de Académie door Arago verslag hoort doen van het kort geleden ontdekte Oersted-effect (afwijking van een magneetnaald uit den magnelischen meridiaan onder invloed'van een electri- schen stroom). In ze'er korten tyd doet hy' nu zijn bekende ontdekkingen; hy vindt de electrodynarnische verschynselen (wer king van stroomen onderling)., leert het magnetische beschouwen als eigenschap van electrische stroomen en bevestigt die verklaring door aan te toonen, dat de aarde krachten uitoefent op streemvoe- rende draden. Spr. reconstrueert den ge- dachtengang. die Ampère tot die ontdek kingen kan hebben geveerd en zet ver volgens de beteekenis uiteen van de theo retische beschouwingen, die hij naar aan leiding daarvan heeft opgesteld en die hem ook voor de mathematische physica tot een historisch belangrijke figuur ma ken. De ontwikkeling, die de electriciteits- leer na hem onder invloed van het werk van Faraday en Maxwell heeft ondergaan, heeft er toe geleid, dat zijn theorieën, die geheel gebaseerd zyn op de beschouwings- v, ij zen van Newton, haar beteekents ten deele weer hebben verloren. Daardoor is het voor onzen tyd gemakkelijker, hem als experimenteel physicus te waardeeren, dan zijn positie in de theoretische natuur kunde juist te bepalen. De periode van intense beoefening van electriciteit en magnetisme, die in 1820 zoo plotseling was begonnen, is ook weer vrij plotseling geëindigd. Na de publicatie van de groote „Mémoire sur la théorie ma. thématique des phénomènes électrodyna- miques. uniquement déduite de l'expé- rience" heeft hij niet veel meer op dit gebied gedaan. Uit wetenschappelijk oog punt beschouwd is de periode van 1820 tot 1825 de rijkste van zyn leven geweest; veel persoonlijk geluk heeft zij hem echter ook niet gebracht. In de latere jaren van zijn leven blyft hy steeds rusteloos bezig; echter kost het hem hoe langer hoe meer moeite, zich in het werk van anderen te verdiepen; daardoor sluit hij zich steeds meer in zijn eigen denken op. Hy keert weer terug tot zijn philosophische onder zoekingen, waaraan hij groote waarde hecht. Spr. schetst in het kort zyn philo- sophisch systeem en behandelt dan uit voeriger zyn poging, om tot een classifi catie van alle wetenschappen te komen, waaraan de laatste jaren van zyn leven by na uitsluitend gewyd zijn. Uit het werk, waarin hy die classificatie uiteenzet, blykt nog eens weer opnieuw de onbegrensde veelzydigheid, die zyn wetenschappelijk werk steeds heeft gekenmerkt en waarvan ook tal van verhalen van.tijdgenooten ge tuigen. Een merkwaardig symptoom daar van vormt ook zyn ingrijpen in den stryd tusschen Cuvier en Geoffroy Saint Hilaire over de morphologie van het dierenrijk. Spr. vertoont ten slotte eenige lichtbeel den ter aanvulling van het gesprokene. NATIONALE WONINGRAAD. De Nationale Woningraad, Algemeene Bond van Woningbouwvereenigingen, houd op 3 en 4 Juli a.s. zyn jaarvergadering in de Stadsgehoorzaal hier ter stede. In deze byeenkomst zal het dezer dagen gepubli ceerde rapport der commissie voor de goedkoope woning aan een bespreking worden onderworpen, nadat een inleiding door den voorzitter der commissie, ir. M. E. H. Tjaden, zal zyn voorafgegaan. Voorts zal de heer J. Splinter, wethouder van fabricage over „De ontwikkeling van de volkshuisvesting te Leiden" spreken, Is aan de betrekking, die ge vervalt, een pensioen ver bonden? Indien dit niet het geval is sluit dan een pensioen-ver zekering bij de Bijkantoor Leiden, Breesfraat 10a 4783 (Ingez. Med.) WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTADWIJK". De veeeniging dringt aan op de instelling van een commissie van onderzoek. De leden van de woningbouwvereeni- ging „de Tuinstadwijk" kwamen Donder dagavond in het Nutsgebouw in een ver- volg-vergadering bijeen ter afwerking van de agenda. By het punt „beleid bestuur" kwam ter sprake de door den heer Schiiller, als lid van den gemeenteraad, in de zitting van 18 en 21 Febr. 1936 gedane beschuldiging over niet capabel zijn van het bestuur om den gang van zaken naar behooren te kunnen leiden. Omdat noch van de zyde van B. en W. noch van de zyde der RyksregCering ooit eenige aanmerking gemaakt werd over het niet naar behoo ren uitvoeren van de taak als bestuur, werd bij schrijven van 22 Februari 1936 aan het College van B. en W. verzocht een commissie van onderzoek in te stel len naar de gedragingen van het bestuur. Tot op heden ontving het bestuur daar op van B en W. geen antwoord. Nu heeft de vergadering gemeend, dat alvorens men tot goedkeuring van het beleid bestuur" kan komen, uitgemaakt dient te worden of het bestuur inderdaad in de goede uitvoering van haar taak te kort geschoten is. Vervolgens werd een commissie van onderzoek uit de leden benoemd. Door de benoeming van deze commissie sprak men geen enkel wantrouwen jegens het be stuur uit. Teneinde by B. en W. op spoedige be handeling aan te dringen werd de vol gende motie, aangenomen: De vervolg-ledenvergadering der Wo ningbouwvereniging „De Tuinstadwyk"; gehoord de besprekingen over de door het lid van den raad, den heer J. H. .Schiiller, in de raadszittingen van 18 Fe- burari en 21 Februari 1936 uitgesproken beschuldigingen inzake het beleid van het bestuur; dringt bij Uw College met klem aan op onverwijlde instelling van de by bestuurs- schryven van 22 Februari 1936 gevraagde commissie van onderzoek; spreekt de hoop uit, dat deze commis sie zoo spoedig mogelijk haar taak zal kunnen aanvangen; en gaat over tot de orde van den dag. WONINGBOUWVEREEN. „ONS BELANG". Excursie naar den Hortus. De gereorganiseerde Tuintjes-Commissie uit bovengenoemde Vereeniging hield gis teravond als inzet van haar werkzaam heden naar buiten uit een excursie naar den Hortus, waarvoor veel belangstelling bestond. Haast te veel om alles te kunnen hooren, hetgeen door den heer J. Smit, beambte bij den Hortus, by de rondgelei ding op interessante wijze werd verteld. De voorzitter der Tuintjes-Commissie, de heer Joh. v. d. Bos, heette de aanwezigen welkom en sprak zyn voldoening uit over de groote opkomst, waarin hy het bewijs zag van waardeering van het werk der Commissie. Daarna werd een rondgang door den Hortus gemaakt en vooral de aandacht ge vestigd op bijzondere bloemen, planten en boomen, waardoor eenige kennis werd op gedaan van de groote verscheidenheid, die er in de plantenwereld bestaat. Na dezen rondgang, die bijna twee uur duurde, dankte de voorzitter der Tuintjes commissie den directeur van den Hortus, die haar in staat had gesteld in de avond uren de tuinen en kassen te bezichtigen en nog wel onder deskundige leiding van den heer Smit, die zich daartoe gaarne be reid had verklaard. De voorzitter noemde dezen avond zeer geslaagd en sprak nog over verdere plannen, die de Commissie in het hoofd had en vroeg daarby den steun van de leden. De voorzitter der Bouwvereeniging, de heer J. Gerritsen, sprak tot slót een kort woord van dank tot Commissie en aan wezigen en hoopte, dat de Commissie zou voortgaan op den ingeslagen weg, waar door de band met de leden onderling nog nauwer zou worden aangehaald. De Tuintjes-Commissie kan met voldoe ning op een geslaagde excursie terugzien. Geslaagd voor het examen „Handels- techniek" afgenomen door het Instituut van Accountants te Amsterdam, de heer Joost Parrqentier, leerling van Octavta Barmqntier alhier. BINNENLAND. Het 75-jarig bestaan der Chr. Jonge lingsver. „Prediker 12 la te Leiden. (4e Blad). De grondlegger der electrodynamica, André Marie Ampère te Leiden herdacht. (Stadsnieuws, Ie Blad). Het vaste-lasten-ontwerp; de regeering zal aan eventueele verwerping geen poli tieke consequenties verbinden. (Pari. Over zicht, 3e Blad). Het congTes van den Centr. Ned. Ambte narenbond. (Binnenland, 3e Blad). De nieuwe regeling van de pacht; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Vandervelde in België kabinetsforma teur. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Nog steeds uitbreiding der staking in Frankrijk trots de toezeggingen der regee ring. (Buitenland, le Blad). Sir Samuel Hoare benoemd tot Engelsch minister van marine. (Buitenland, le BI De Chineesch-Japansche spanning duurt voort. (Buitenland, lé Blad). Twee dooden en vele gewonden by een treinramp in Oostenrijk. (Buitenl. Ge mengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. STORING BIJ DE RADIODISTRIBUTIE. Verwacht wordt dat zij nog heden zal /ijn opgeheven. Tengevolge van een kabelstoring ziin de abonné's van het Gemeentelijk Radio- distributiebedryf. wonende in het stads gedeelte begrensd door Korte Mare, Langegracht Hoogstraat. Heerensingel. Haven. Haarlemmerstraat Bouwelouwe- steeg en Oude Vest verstoken van muziek. Verwacht wordt dat deze storing, welke gistermiddag is ontdekt en aan welker op sporing men den geheelen nacht heeft gearbeid, hedenmiddag zal ziin opgeheven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het artsexamen le deel de heer G. P. C. Koolhaas (Heerlen) en voor het voorbereidend kerkelyk examen de heer D. van Heijst (Vlaardingen). o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Fabriek van Suiker werken v.h. Gebroeders Pel. Morschweg 50/58. Leiden, Uittredend Directeur: A. Pel. Oegstgeest. d.d. 1 Juni 1936, H. Regeer. Haarlemmerstraat 105. Lei den. in 2e hands meubelen. Wijziging uit geoefend bedrijf: thans handel in nieuwe meubelen en meubelstoffeerderij. Naaml. Venn Visschery-Maabsc.ha.ppy v.h. H. de Boer. Meerbur^kade 38. Katwiik aan Zee. De zaak is met ingang van 8 Jan. 1936 in liquidatie getreden. Liquida - teur: mr. G. H. E. Nord Thomson. Leiden. Naaml. Venn. Kleiwarenfabriek „Nieuw- Werklust". Rijksstraatweg A 24. Hazers- woude. Uittredend Commissaris: P. M. Stolk. Woerden. o WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie waarschuwt de ingezetenen tegen een ongeveer 20- jarigen. welbespraakten jongeman, die langs de deur zeep te koop aanbiedt en daarbij voorgeeft een vaste aanstelling als reiziger bij een op te richten zeepfa briek te zullen krijgen, wanneer hy erin slaagt méér stukken zeep te verkoopen dan zyn mede-sollicitanten. Wanneer men, teneinde den jongeman te helpen, tegen een vry hoogen prys een stuk zeep heeft gekocht, komt men tot de ervaring, dat de kwaliteit in geenen deele evenredig is aan den prys. Hedenmorgen omstreeks halftien is de 28-jarige loodgieter J. B„ wonende aan den Lage-Rijndyk, door eigen onvoorzich tigheid op het kruispunt van Levendaal en Kraaierstraat tegen een auto opgere den. bestuurd door S. P. O. uit Den Haag. Dr. Jasperse, dit het eerst ter plaatse was, constateerde een ontwrichting van het linkerssleutelbeen, waarna de E.H.D. het slachtoffer overbracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De N.Z H.T.M. organiseert in den a.s. zomer twee fotowedstrijden om geldprijzen waaraan iedere reiziger der N.Z.H. kan deelnemen. Ds foto's moeten in beeld brengen wat er langs en in de naaste om geving van de tram-, boot- en busljjnen der N.Z.H. te zien en te genieten is.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1