HEERLIJK- HET 75-JARIG BESTAAN DER C.J.V. „PREDIKER". aüspBÉcS 778te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 Juni 1936 Vierde Blad No. 23372 De oudste jeugdvereeniging in onze stad jubileert Grepen uit de historie, FAILLISSEMENTEN Het tegenwoordige bestuur van „Prediker". VJ.n.r.: zittend J. Vergunst, secretaris, D. van 't Zelfde, voorzitter, E. van Duur en, tweede voorzitter en A. P. de Nie, pen ningmeester. Staande in dezelfde volgorde A. Chaudron, bibliothecaris, P. Piket, tweede secretaris en C. v. d. Tuyn, tweede penningmeester. Nog enkele dagen en dan staan bestuur, letten en belangstellenden van Prediker, de oudste christelijke jeugdvereeniging in onze stad, voor een belangrijke datum, een datum waarachter een groot stuk ge schiedenis ligt verborgen. 10 Juni 1936: Herdenking van het 75- jarig bestaan van de Chr. Jongelingsver- eeniging Prediker 12 la. Vijf en zeven tig jaar achtereen is dan door Prediker ;earbeid op het terrein der christelijke eugdbeweging. Veel is in dit tijdsverloop veranderd, maar grond- en doelstelling bleven onverzwakt gehandhaafd. Zoowel nu, ais voor 76 jaar staat nog steeds bij do vereeniglng het brengen van de jeugd tot Christus op den voorgrond. Mochten de bakens om hiertoe te geraken wel eens iets verzet worden, steeds toch bleef hier bij het schoone devies den leiders voor oogen staan, waarnaar zij de vereeniglng ook hebben willen noemen: „Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jonge lingschap". Wie den arbeid van „Prediker" echter goed wil begrijpen, moet zich eerst de be- teekenis der Jongelingsjaren reallseeren. Dit hebben ook de oprichters en voor mannen gedaan. Een juisten blik hebben zij gehad op de gemoedsgesteldheid en de speciale eigenschappen van den jonge man. Zij hebben begrepen, dat zestien jaar een leeftijd is. waarop een mensch te oud is om in alle zaken opgevoed te worden en tevens te jong om persoonlijk de zelfopvoeding te betrachten. Zij hebben verstaan, dat deze leeftijd een overgangs periode is, waarin kinderlijke hoedanighe den verzwakken en mannelijke zelfstan digheid groeit. Kort en bondig: zij zagen het als de tijd van lichamelijke en gees telijke rijpwording. De kenmerkende pas siviteit van het kinderleven wordt steeds krachtiger verdrongen door de activiteit van de jongelingsjaren. Het is de storm periode van het leven. Daarom en daar uit is Prediker geboren. Een vereeniging, waarin duizenden zich hebben thuis ge voeld en waartoe heden ten dage nog houderden zich voelen aangetrokken. Ver antwoordelijkheid en gemeenschapszin hebben velen hier opgedaan. Zij hebben in het vereenigingsleven een onuitputte lijke bron van gedachtenwisseling en con versatie gevonden. De vorm, waarin de Setiachten werden gegoten, de toon waar op deze werden uitgesproken en de waar dering voor het geleverde werk hebben van Prediker een opvoedenden invloed iosn uitgaan. Heel geleidelijk, maar zeer beslist, heeft Prediker veel onder de aan lacht van zijn leden gebracht. Steeds werd er gewerkt en gedacht over Bijbel bespreking en zendingsliefde, geheelont houding en Zondagsschoolarbeid, jongens werk en bondsleven, Vredesgezindheid en broederschap, bijeenkomsten en organen. De roosters zijn hiervan stille getuigen. Groot is dan ook de invloed van Prediker geweest op de vorming van het leven van ttenigen jongeman. Een stille, opbouwen de arbeid met geestelijken kern is geregeld van haar uitgegaan. Dit had Prediker niet van zich zelf, het titelblad van het eerste hoiulenboek, waar de secretaris schreef: „Ons begin is in den Naam des Heeren, wetende: Dat de vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid is", is daar om het tegendeel te bewijzen. De oprichters. laten wij thans een oogenblik de his torie laten spreken. Uit vergeelde notulenboeken, die wij •ank zij een vriendelijke tegemoetkoming 'an het tegenwoordige bestuur mochten 'aadplegen, vernamen wij, dat op 10 Juni 1851 de vrienden Jac. Verhave, Keereweer, de Haan, J. J. Burger, G. J. Gijsman en N- Gijsman bijeen kwamen in een ka- Jer op de Middelstegracht tegenover het «hachtenhof ten huize van den heer N. "ik. In dit huis, dat plaats heeft moeten ®aken voor de uitbreiding van het St. 'Isabethgesticht, zijn de eerste bespre ngen gevoerd en werd het fundament fflcgd van de thans jubileerende vereeni- Na geanimeerde besprekingen, waar- ■jJ de heer Verhave de leiding had, kon ■jj# na afloop van deze vergadering zeg- Prediker is opgericht. Met geleende •ipmlddelen toog dit zestal aan den ar- Het bestuur werd als volgt vastge- '•'d: J. Verhave, voorzitter, P. N. Gijs- secretaris en J. J. Burger, penning- t» j r' Later werden hieraan nog toege- ®id de heeren J. Spijker, tweede voor den en q j Gysman tweede secretaris. Ook vormd, waarin zitting hadden de heeren: H. van Dijk, H. Gijsman, N. van Rossum en J. Gijsman. Al spoedig waren 18 leden tot de ver eeniging, die vanaf de oprichting tot he den steeds een interkerkelijk standpunt heeft ingenomen, toegetreden, welk aan tal zich gaandeweg uitbreidde. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat in den eersten tijd, de samenkomsten het karakter vertoonden van een gezellig vriendenkringetje. Maar met de jaren groeide ook het ledenaantal. De kamer op de Middelstegracht kon dan ook niet lang de vergaderplaats blijven. Na korten tijd in een huis op den Nieuwe Rijn vertoefd te hebben, werd voor de openbare bijeen komsten een gebouwtje in de Spilsteeg gevonden. Voor de besloten bijeenkomsten keerde men weer naar de Middelstegracht terug totdat in 1865 de beschikking werd ver kregen over een zaal in het Weeshuis aan de Hooglandsche Kerkgracht. Dat de vergaderingen reeds direct bij de oprichting zeer gezellig waren, blijkt wel uit het feit, dat leden, die trouwden nog gaarne op de jongellngsvereeniging wilden blijven. Teneinde 'n gezond vereenigings leven te behouden, werd besloten, dat ge huwden geen lid konden zijn. Vermeldenswaard is een bestuursbesluit uit 1869, inhoudende dat leden, die niet lezen konden, van het bestuur daarin on derricht zouden ontvangen. Eventueele kosten daaraan verbonden werden uit de kas betaald. Onderafdeelingcn worden opgericht. Al heel spoedig werd door Prediker de Zondagsschoolarbeid, welke ook heden ten dage nog een belangrijk onderdeel vormt, ter hand genomen. Het waren de vrien den Klaarhamer, Gijsman, Burger en Bink, die in 1865, het Zondagsschoolwerk van mej. Dozy voortzetten en onder toe zicht van Prediker brachten. In 1867 volg de door toedoen van den heer Burger, de oprichting van een jongeliedenvereeni- ging, waarvan de jongens na het verlaten der Zondagsschool op 12-jarigen leeftijd tot aan hun zestiende jaar lid konden zijn om dan over te gaan naar de jonge- ïingsvereeniging. Dat dit indertijd zeer goed gezien was. bewijst wel het feit dat heden ten dage, dus na bijna 70 jaar. deze leeftijdsindeeling nog bestaat. Volgend jaar hoopt dan ook deze onderafdeeling te jubileeren. Dat de tijd en daarmede het vereeni gingsleven zich veel gewijzigd heeft, wor den wij gewaar uit het bezoek van elders, dat de vereeniging bij haar zevende jaar feest in 1868 ontving. Afgevaardigden uit Alkmaar, Middelburg, Zwolle, Zaandam, Ermelo, Zutphen, Nijmegen, Kampen woonden toen het jaarfeest bij. Men zou geneigd zijn te denken, dat het een ver gadering van een bond van jongelings- vereenigingen gold. werd een commissie van toezicht ge- De heer P. Mazurel, eere-voorzitter der vereeniging. Het was kort voor dit jaarfeest, dat de vereeniging in het bezit kwam van een vaandel. Vele malen is er door Prediker ook ge ijverd om te komen tot de oprichting van een zangvereeniging. Maar animo daar voor schijnt op den duur jiiet te bestaan. Momenteel is Prediker weer een zangkoor rijk, dank zij het ernstig willen van den heer P. J. Eikerbout, die al veel heeft weten te bereiken. In het begin van 1874 werd de noodza kelijkheid Ingezien om zich als vereeni glng aan te sluiten bij het Ned. Jonge lingsverbond. Hierdoor ontstond de moge lijkheid om ook aan het bondsleven te gaan deelnemen. Door een geschil, dat zich in 1895 voordeed maakte Prediker zich los van het Verbond en staat heden ten dage nog zelfstandig. Doordat in 1873 de Geref. J. V. „Obadja" werd opgericht, liep het ledental iets terug, maar al spoedig, dank zij krachtige propaganda, was deze achteruitgang ir.ge- Ioopen. De verhouding tusschen Obadja en Pre diker is steeds vriendschappelijk geweest. Meermalen werden openbare vergade ringen gemeenschappelijk belegd. Als er één naam aan Prediker verbon den is, dan is het toch zeker die van den heer Mazurel. den thans nog in leven zijnden eere-voorzitted. De heer Mazurel jubileert in deze dagen: met Prediker mee. Ondanks zijn hoogen leeftijd blijft zijn hart jong, ja kan dit in vuur en vlam staan als hij over Prediker spreekt. Dan weet hij van geen ophouden. De eene her innering na de andere wordt opgehaald. De jongellngsvereeniging leeft nog in zijn hart. Ook wij waren in de gelegenheid hem nog een dezer dagen ovdr/Prediker te hooren spréken. Hóe enthousiast vertelde hij ons van de vele goede vergaderingen en groote homogeniteit, die hij daar heeft gevonden. Hoe ernstig sprajt hij toen hij verklaarde, dat Prediker een stempel op heel zijn leven had gezet. Bijna zestig jaren is de naam Mazurel aan een bestuursfunctie in Prediker ver bonden. Den 20en Augustus 1878 vinden wij voor het eerst zijn naam onder de namen der bestuursleden. Hij werd in 1878 vlce-voorzitter, in 1880 voorzitter, bleef van toen af voorzitter van het bouwfonds, werd voorzitter van de Zondagsschool en lid van de Commis sie van Toezicht en in Maart 1904 eere voorzitter van de Vereeniging. Met zijn practische gaven heeft hij Prediker jaren gediend en dient ze nog door zijn arbeid en gewaardeerd advies. Dikwijls bezoekt hij nog de vergaderingen en daar gevoelt hij zich jong, daar leeft hij nog met alles mee en weet zich de jongellngseigenaar- digheden heel goed in te denken. Prediker heeft ook èen insigne. Reeds in 1878 gingen er stemmen op om als uiterlijk teeken van het lidmaatschap een insigne te doen vervaardigen. Een voor stel hiertoe werd toen echter verworpen. Eerst twintig jaar later, in 1898, werd hiertoe besloten en werd naar een teeke- ning van den heer Tasseron een insigne vervaardigd. Had men tot 1880 uitsluitend gewerkt in het belang der jongens, in dit jaar kwam op initiatief der jongellngsvereeni ging een meisjesvereeniging tot stand. Vanaf dien tijd kondén nu ook de meis jes, die de Zondagsschool verlieten, in het Prediker-verbond cworden opgenomen. Ook deze vereeniging,-die werd genoemd naar Psalm 124 8a/:bleek al spoedig in een groote behoefte 'ténvoorzien. Ging het in dezen tijd met' jongelieden- en kna- penvereeniging al zeer voorspoedig, de Zondagsschool bereikte een ongekenden groei. Ruim achthonderd kinderen be zochten haar. Het was vooral in dezen tijd, dat er sterke behoefte bestond aan een grooter lokaal van samenkomst. Er rijpte zelfs een plan om te komen tot stichting van een eigen gebouw. Een bouwfonds. Het duurde dan ook niet lang of in overleg met de Commissie van Toezicht werd een bouwfonds in het leven geroe pen. Een uitgebreid plan om aan de noo- dige gelden te komen werd uitgestippeld met 't gevolg, dat na een half jaar reeds ongeveer f. 1000 voor dit doel bijeen was. Intusschen werd het tijd van handelen, want tegen 1 Januari 1883 hadden de re genten van het weeshuis de huur opge zegd. Dat het een onmogelijkheid voor het bouwfonds was, dat pas een half jaar ge leden met zijn werkzaamheden was be gonnen, om nu direct maar in de behoefte aan een nieuw gebouw te voorzien, ligt voor de hand. Een groote uitkomst was het dan ook voor de vereeniging, dat de heer Fontein twee bovenzalen in de Rijn straat gratis ter beschikking aanbood. Voor 't oogenblik was mén gered. Op Zon dagavond, 8 Januari 1883, werden de lo kalen met een feestelijke samenkomst in gebruik genomen. Prediker kon weer even ruimer adem halen, voorloopig was men onderdak. Tegelijk echter was men van de noodzakelijkheid doordrongen, dat toch zoo spoedig mogelijk de beschikking over een eigen gebouw diende te worden verkregen. Het bouwfonds zette dan ook zijn arbeid met kracht voort. Een éigen gebouw. Vrij onverwachts kon de vereeniging de hand leggen op het tegenwoordige pand in de Janvossensteeg. toentertijd een kof fiehuis: De Eendracht. Stond de koopsom de vereeniging wel aan, minder was dit het geval met den inventaris, die tevens moest worden overgenomen en bestond uiteen biljart, bierpomp, kegelbaan en verdere koffiehuisbenoodigdheden. Mede in verband met de gunstige lig ging van het gebouw werd tot aankoop besloten. Prediker had nu een eigen ge bouw, waaraan in het begin echter nog veel moest worden veranderd. Op 30 October 1384 was men met de verbouwing zoo ver gereed, dat de inge bruikneming kon plaats hebben. Ds. G. Klaarhamer van Montfoort hield bij deze gelegenheid de feestrede. Als concierge van het gebouw werd de heer J. C. Sierat aangesteld. Meer dan vijf en twintig jaar heeft hij de vereeni ging in deze functie gediend, later opge volgd door den heer Eikerbout. Het gebouw zal zoo ongeveer vijftien jaar in gebruik geweest zijn, toen men ging inzien dat er hoognoodig een alge- heele verbouwing diende plaats te heb ben. Teekeningen werden ontworpen, plan r.en gemaakt, voor versterking der finan ciën geijverd. Het ideaal: het gebouw schuldvrlj, was bereikt maar ziedaar een nieuw ideaal: algeheele restauratie. Met zeer veel actie werd nu begonnen om binnen den kortst mogelijken tijd ook dit ideaal te verwezenlijken. Een en ander had tot rfesultaat, dat Woensdag, 8 Februari 1911, het jaar waar in het gouden Jubileum zou worden her- i Olijfolie in Palmolive, de bron van stralende schoonheid. Tegenwoordig kan men niet zeggen dat „de teint ophoudt bij de hals"! Ook schouders en armen ja, het geheele lichaam moeten gaaf, zacht en bekoorlijk zijn. Ook U kunt een mooie huid bezitten. Een huid die zacht is, en stralend van gezondheid. Slechts twee minuten, 's morgens en 's avonds, voor de algemeen geliefde Palmolive schoonheidsbe handeling zullen wonderen verrichten. De kostelijke olijfolie, welke bij de bereiding van Palmolive wordt gebruikt, is reeds sinds eeuwen beroemd om haar cosmetische resul taten. Want zij „smelt" op lichaamstempera tuur en, in Palmolive verwerkt, garandeert zij grondige reiniging der poriën, zonder irritatie. Een reiniging dus die terzelfdertijd verfraait. Blijf charmant, van hoofd tot voeten, door Palmolive zeepLaat haar overvloedig schuim zachtjes de onreinheden verwijderen die Uw poriën verstoppen en meestal de oorzaak zijn van huidaandoe ning. Laat dit schuim een ruwe, gesprongen huid herstellen, en Uw teint frisch en stralend maken: zacht als fluweel 1 IEDEREEN BEWONDER]^_DE^PALMOLIVE I 4791 (Ingez. Med.) aacht, de aanbesteding plaats vond. Vrij dag d.o.v. werd met eemge plechtigheid voor 't laatst in het gebouw vergaderd, In welke bijeenkomst de heer Mazurel een uiteenzetting gaf van de totstandkoming van de verbouwingsplannen. Tijdens de verbouwing vond de vereeniging onderdak in een huis aan de Koorlammersteeg, ter wijl de Zondagsschool verhuisde naar het bekende „Huls Zittenhuis" aan den Oude Rijn. Er werd nu spoed achter het werk ge zet, want men hoopte het gouden jubi leum in het nieuwe gebouw te herdenken. Met heel veel inspanning is dit tenslotte gelukt. Woensdag. 26 Juni 1911 had de offi- cieele opening van het nieuwe gebouw, zooals wij dat thans nog vinden, plaats. Onder de vele aanwezigen bevond zich o.m. de burgemeester, jhr. dr. N. C. de Gijselaar. De predikanten Punselie, Los en Rudolph, voerden bij deze gelegenheid het woord. Prediker herbergt vluchtelingen. Toen in Augustus 1914 het mobilisatie bevel in Nederland werklonk en tegelijker tijd ook vele vluchtelingen ons land bin nentrokken, kreeg onverwacht ook Predi ker een geheel andere bestemming. Pre diker werd toevluchtsoord voor vluchte lingen. Groote karrevrachten stroo werden voor het gebouw afgeladen. Haastig wer den de stroobedden gespreid, die enkele weken zouden dienen als legersteè voor Walen en Vlamingen. Na eenigen tijd raakte men deze gasten, waarmede gezellige uren werden doorge bracht. kwijt. Voor Prediker bleef echter de herinnering ook iets te hebben mogen doen in het belang van deze verdrevenen van land, volk en huis. In verband met de mobilisatie, waar door vele gebouwen waaronder ook scholen door militairen waren bezet, ontstond er langzamerhand een gebrek aan vergaderlokalen. Prediker kreeg nu een andere bestemming en werd ingericht als school. De R.-K. Volksbond gaf er voorts zijn teekenlessen en hield vergade ringen in het gebouw. Ook werd de Indi sche Postschool Ir. hef gebouw onderge bracht en kwam er een distributie-lokaal van warme maaltijden. Het ledental van Prediker liep in deze dagen iets achteruit, doordat verscheidene leden in militairen dienst moesten opko- komen. Gelukkig kon deze achteruitgang in de na-oorlogsche jaren worden inge- loopen, ja brak er zelfs een tijdperk van grooten bloei aan, dat zijn hoogte-punt bereikte bij de viering van het zestig-jarig bestaan. In dezen tijd was het ook, dat om meer in contact met de ouders te ko men, ouderavonden werden georganiseerd. Besloten werd voorts om voortaan eens per jaar een dag uit te gaan. Geleidelijk werden dit twee dagen en zelfs vindt de laatste jaren geregeld een kampweek plaats. Het zestig-jarig bestaan van Prediker had tot gevolg, dat op 16 Juni 1921 ten huize van den heer H. van Cittert een vergadering werd gehouden om te komen tot oprichting van een oud-leden-vereeni- ging. 29 Juni was dit een feit. Veel animo bestond er onder de vele leden voor deze nieuwe vereeniging. die kort na de op richting reeds 86 leden telde. Onder lei ding van den tegenwoordigen voorzitter, den heer Van Rosmalen komt de veree niging van tijd tot tijd bijeen en worden in de belangstelling staande onderwerpen behandeld. Niet gaarne zou men deze ver eeniging in het Predikerverband missen. Een nieuwe afdeeling vormt de laatste jaren de tooneelclub, die op propaganda- en jaarfeestavonden geregeld haar mede werking verleent. Op initiatief van den heer Van Rosma len werd 5 October 1930 de meisjesver eeniging „Onze hulp is in den naam des Heeren" opgericht. Voortaan konden nu ook de meisjes, die de Zondagsschool ver lieten, in het Prediker-verband blijven opgenomen. Dat er vooral in dezen tijd veel actie van het bestuur uitging, bewijst ook het feit, dat op 28 Juni 1931 de oprichting volgde van de Chr. Jongedochtersvereeni- ging „Lydia", die hiermede de jongste telg is uit het groote Predikers gezin. Prediker als vergaderplaats. De omstandigheid, dat het Predikerbe- stuur ook aan vele vereeniglngen in Lei den gelegenheid geeft om in het Vereeni- gingsgebouw te vergaderen, plaatst het a.s. jubileum wel midden in de belang stelling. Prediker als openbare plaats van samenkomst zien wij dan ook vaak op convocaties vermeld staan. Het is dan ook geen zeldzaamheid, dat vaak zes vereeni- gingen van geheel ulteenloopende doel stelling tegelijkertijd in het gebouw ver gaderen. Dat een en ander voor den te genwoordigen concierge, den heer Ba- rendse veel werk met zich brengt, laat zich begrijpen. Maar dank zij een schut- commissie ook alweer uit Prediker-leden samengesteld, vindt dit ook steeds een vlot verloop. Zoo blijkt uit alles, dat dank zij het te genwoordige bestuur, waarvan de heer D. van 't Zelfde sinds 1930 voorzitter is. Pre diker een ruime plaats inneemt in het Leidsche vereenigingsleven. Vijf en zeventig jaar van strijd en zegen liggen achter dit jubileum verborgen. Onze beste wenschen vergezellen Prediker in de vierde kwart-eeuw van haar bestaan. Dat zij nog veel in 't belang van de jeugd, die zich onder haar banier wil scharen, moge verrichten. De feestplannen. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, zal dit jubileum a.s. Dins dagavond in de Marekerk herdacht wor den. Als sprekers voor dezen avond zijn uitgenoodigd ds. I. Voorsteegh van Den Haag en ds. H. A. Wiersinga, Geref. pred. te dezer stede. Woensdag, 10 Juni wordt allereerst een ochtendvergadering gehouden in Predi ker, gevolgd door een auto-tocht naar Schiphol, 's Avonds heeft, eveneens in Pre diker, een groote feestsamenkomst plaats. Tijdens dit jubileum zal de Janvossen steeg worden versierd. verdwijnen spoedig door 4762 (Ingez. Med.) Uitgesproken: de N.V. Electriciteits- en Gasmaatschappij v.h. De Vries en Stevens te Leiden, Breestraat 24. R.c. mr. G. Schol ten. Cur. mr. M. B. Vos te Leiden. Opgeheven het faillissement van E. G. E. Abel. huisvrouw van E. M. Swagemakers te Wassenaar; C. G. J. Lohmann te Sas- senheim.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13