HET DEBAT OVER HET VASTE LASTEN-ONTWERP Akkertjes ÖVCHET5) RENNIE DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM- s GRAVENHAGE. n>te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Juni 1936 Derde Blad No. 23371 BINNENLAND, PASTILLES UIT NED. OOST-INDIË. VRAGFNRUBRIEK. Sr iigrooó verscfc£ Burgerlijke Stand v Leiden. INDUSTRIE-FINANCIERING. pe subsidies aan scheepsbouw en industrie. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 (industrie-financiering) jegt de minister, dat hij zich uiteraard geheel kan aansluiten bij de opmerking, dat de hier voorgestelde wijziging eerst beteekenis zal krijgen na het tot stand tomen van de wet betreffende de oprich ting van de N.V. Maatschappij voor in dustrie-financiering. Het daartoe strek- tonde wetsontwerp werd intusschen 7 Mei j.i. door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het in de tweede alinea van de memo rie van toelichting op het tegelijk met dit wetsontwerp ingediende ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het ze vende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935 (crediet voor werkverruiming) gestelde gaf in zooverre de bedoeling der regeering minder juist weer, dat aan den eenen kant wel het be drag van rond f. 17.9 millioen uit de be grooting van het zevende hoofdstuk dient te worden afgevoerd en naar die van het tiende hoofdstuk moet worden overge bracht, maar dat anderzijds dit bedrag niet geheel ten laste van den op den kapi- taaldienst van dat hoofdstuk voor geld leningen, te verstrekken aan de N.V. Maatschappij voor industrie-financiering, uit te trekken post moet komen. Verschil lende der aan scheepsbouw en industrie door het Werkfonds 1934 verstrekte gelden zijn immers te beschouwen als subsidies of anderszins, doch niet als kredieten, die naar de ontworpen financieringsmaat schappij zullen kunnen overgaan. Uiter aard behooren zij op den gewonen dienst van hoofdstuk 10 te worden gebracht. Te zijner tijd zal daarvoor een begrootings- post worden voorgesteld. Tot welk bedrag verder de aan scheepsbouw en industrie Verleende kredieten door de op te richten vennootschap zuilen worden overgenomen, staat nog niet vast. Hierover kan eerst na de totstandkoming der financieringsmaat schappij door het bestuur dezer maat schappij worden beslist. Altijd slaap na tafel. Slechte spijsvertering was de oorzaak. Na het eten was het hem onmogelijk wakker te blijven. Zijn slechte spijsvertering vergde abnor maal veel energie van zijn lichaam. Hij heeft er nu niet de minste last meer van. Hij laat een voudig na tafel één of twee Digestif Rennie Pas tilles langzaam op de tong smelten. Deze pastilles nemen het teveel aar maagzuur weg, door dit te neutraliseeren en te absorbeeren, waardoor spijs- verteringsstoornissen en ook branderige pijnen voor komen worden. Verder bevatten deze pastilles pan creatine en pepsine. die de spijsvertering krachtig bevorderen, zoodat belangrijk minder energie van het lichaam gevergd wordt. Digestif Rennie Pastilles smaken uitstekend en zijn bijzonder prettig In te nemen. Geen poeder geen glas water. Iedere pastille Is apart verpakt, zoodat U ze gemakkelijk bij U k'int steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogistea 35 cent per pakje en f 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mi) Heerengr 209 A'dam. 4700 (Ingcz. Med.) BOTER-NOTEERING. De commissie-noteering voor Neder- iandsche boter is voor de week van 813 Juni vastgesteld op f. 0.56 per K G. HIJ ZAL VERMOEDELIJK IN 1938 GEREEDKOMEN. In November 1935 werd het wegvak van Amsterdam (Sloterweg) naar den Schip- holweg van den toekomstigen snelverkeers- weg AmsterdamSassenheim's Graven- hage voor het verkeer opengesteld. Aan gezien het weglichaam nog niet voldoende was ingeklonken verkreeg het weggedeelte tusschen de Noordelijke ringvaart en den Spaarnwouderdwarsweg (weg naar Schip hol) een Voorloopige verharding met klin kers. Later zal dit wegdek worden vervan gen door asfaltbeton, welke verharding voor het geheele wegvak in den Haarlem mermeer van Amsterdam tot Zuidelijke ringvaart toepassing zal vinden. Thans kunnen aan de hand van door <ie K.N.A.C. van de betrokken Rijkswater staatsdiensten ontvangen gegevens eenige bijzonderheden worden vermeld over de wrmoedelijke tijdstippen van het gereed- zomen der overige weggedeelten. Uit den aard der zaak is bij het noemen van de verschillende data uitgegaan van 6e veronderstelling, dat op de begrooting voor 1937 en 1938 de noodige gelden zullen worden beschikbaar gesteld en dat zich geen onvoorziene omstandigheden voor doen. welke in beteekenende mate rem mend op de uitvoering zouden werken. Het grondwerk van den Spaamwouder- Jwarsweg tot de Zuidelijke ringvaart is deels gereed of in uitvoering, deels aanbe steed. Verwacht wordt, dat al het grond werk in het Noord-Hollandsche gedeelte ren dezen nieuwen weg ter lengte van 'end 25 K.M. begin 1937 gereed zal zijn. De kunstwerken zijn in den Haarlem mermeerpolder alle gereed tot den Lisser- dwarsweg. Vandaar tot de Zuidelijke ring vaart moet de brug over de Hoofdvaart dog worden aanbesteeddit is ook het ge val met de hooge beweegbare brug over de duidelijke ringvaart. Het viaduct over de Ur- J. P, Heyelaan is in uitvoering. Wat betreft de verhardingen wordt ver wacht. dat begin 1937 de weg van Amster dam tot den Vijfhuizerweg gereed zal zijn. hi den loop van 1937 zullen de verder ge- *gen wegvakken waarschijnlijk gereed temen; zoodoende zou begin 1938 kunnen worden gereden tot den Lisserdwarsweg. u 'tan dan direct aansluiting worden tkregen via Lisse op den Rijksweg bravenhageHaarlem in verband met de beslissing over de ai mniet opheffing van den spoorweg Hoofd- PAalsmeer, welke den nieuwen weg kruist tusschen den Vijfhuizerdwarsweg en den Kruisweg is in den voortgang van den aanleg van dit laatste weggedeelte eenig oponthoud ontstaan, zoodat dit naar het zich laat aanzien, niet vroeger gereed zal komen dan het verdere gedeelte tot den Lisserdwarsweg. Ten slotte wordt voorzien, dat in den loop van 1938 het zuidelijkste deel van den weg door den polder geheel zal zijn vol tooid tot aan de brug over de Zuidelijke ringvaart. Het gedeelte van dezen weg in Noord- Holland gelegen is 25 K.M. lang en zal on geveer 51/; millioen gulden kosten. Het verlengde van dezen weg in Zuid- Holland tot de aansluiting bij de Postbrug aan den nieuwen weg om Oegstgeest is on geveer 5 K.M. lang en bevat tal van kunst werken. welke alle onderhanden zijn. Hoe wel hier de grondslag veei minder goed is dan het Noord-Hollandsche deel van den weg hoopt mer. hiermede ook in den loop van 1938 gereed te zijn. Met den aanleg van het in Zuid-Holland gelegen gedeelte tusschen voornoemde Zuidelijke Ringvaart en de Postbrug, al waar aangesloten wordt op het ten deele in 1934, en ten deele in 1935 voor het ver keer opengestelde wegvak bewesten Oegst geest, is onlangs begonnen. In dit ongeveer 5 K.M. lange weggedeelte zijn, behalve de beide bruggen aan de uit einden (de Postbrug en de brug over de Ringvaart) 9 bruggen of viaducten noodig. Hiervan is één viaduct (gelegen even be noorden de Postbrug) gereed, terwijl eenige andere in uitvoering zijn. De aan besteding van de overige kunstwerken be nevens die van de aardebaan is binnen kort te verwachten. De kosten van het wegvak bewesten Oegstgeest hebben in totaal rond f. 925.000 bedragen, terwijl die voor het gedeelte Postbrug-Ringvaart globaal op f. 2.000.000 kunnen worden gesteld. Hoewel, althans over eenige K.M. lengte, de grondslag zeer slap is, waardoor belang rijke hoeveelheden zand zullen moeten worden verwerkt, wordt verwacht, dat be houdens onvoorziene omstandigheden, ook het gedeelte tusschen'de Postbrug en de Zuidelijke Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder in den loop van 1938 gereed komt, zoodat dan de nieuwe verbinding tusschen 's Gravenhage en Amsterdam ge heel gereed zal zijn. VERSNELDE UITVOERING PROVINCIAAL WEGENPLAN IN ZUID-HOLLAND. Geen gelden uit het Werkfonds. De staten van Zuid-Holland hadden op 13 December 1935 het provinciaal bestuur gemachtigd, ter bestrijding ,van de werk loosheid, bij het rijk (Werkfonds) een voorschot tot een bedrag van ten hoogste 10 millioen gulden op te nemen voor een versnelde uitvoering van het provinciaal wegenplan. Zeer tot zijn leedwezen bereikte het pro vinciaal bestuur op 14 Maart j.l. de mede- deeling, dat de ministerieele commissie van het Werkfonds haar goedkeuring haa onthouden aan de door dat fonds voorge dragen financiering van het door Ged. Staten ingediende plan. Aangezien deze afwijzing niet werd ge motiveerd en het aan het college mogelijk voorkwam, dat de reden der afwijzing ge legen was in de grootte van het bedrag, dienden Ged. staten een nieuw voorstel in, thans tot een meer beperkt bedrag. Ook dit voorstel werd evenwel afgewezen. Te vens werd. medegedeeld, dat de ministe rieele commissie heeft besloten, dat ten behoeve van de uitvoering van provinciale wegenplannen e.d, geen gelden uit het Werkfonds ter beschikking zullen worden gesteld. Omtrent hetgeen de provincie thans te doen staat ten opzichte van het tempo van uitvoering van haar wegenplan, in het bijzonder in Alblasserwaard en de Krim- penerwaard, zullen Ged. Staten zich na der moeten beraden. Zij zullen de Staten in de tweede ge wone zitting van dit jaar in kennis kunnen stellen met hun conclusies en eventueele voorstellen. De R.K. fractie zal tegen stemmen Geen politieke consequenties bij eventueele verwerping CENTRALE NEDERL. AMBTENAARS- BOND. Congres tc Haarlem. Gisteren begon te Haarlem het twee- jaarlijksche congres van den C.N.A.B. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer W. Luberti, dat door de eenzijdige aanpassingspolitiek der regeering de loontrekkenden zeer zwaar getroffen wor den, waarna hij de verschillende ver slechteringen schetste, welke in de positie van het rijkspersoneel zijn aangebracht. Op de lagere organen oefent de regeering sterken druk - uitj biet alleen betreffen de de salarissen, maar ook inzake de zoogenaamde gezagsbepalingen. Voorts zeide de heer Luberti o.a., dat het verbod van moderne organisatie voor het personeel dat onder het depar tement van defensie ressorteert een groot onrecht inhoudt. De C.N.A.B. blijft diligent in haar verweer 'tegen een der gelijke uitzonderingspositie. Na de voorgenomen aantasting der pensioenen en de vereenvoudiging van de pensioenwet te hebben gereleveerd, zeide spreker, dat alleen het plan van den arbeid voor den ambtenaar bestaans zekerheid kan brengen. Tenslotte zeide hij, verheugd te zijn dat in ons land de katholieken en liberalen scherper stelling gaan nemen tegen het fascisme. Vervolgens richtte de voorzitter woor den van welkomj/fbt de vertegenwoor digers van N.V.V.,A.C.O.P.. S.D.A.P., Eerste en Tweede Kamerfractie en van de Tsjechischén en Belgischen bond van ambtenaren. Hierna werd het beleid van het hoofd bestuur besproken, waarbij door de afge vaardigden van verschillende afdeelingen aangedrongen werd op fusie van den C.N.A.B. met den Ned. Bond van Perso neel in Overheidsdienst. Reeds in 1932 was tot deze fusie be sloten, doch zij is nog steeds uitgesteld. De afdeeling Groningen diende een mo tie in, waarin het hoofdbestuur uitgenoo- aigd werd maatregelen te nemen opdat de fusie in 1937 tot stand zal komen. Heden wordt het congres voortgezet. De bondsvoorzitter zal de fusie-quaestie nader toelichten. MR. E. FOKKER. Te 's-Gravenhage is gisteren, 86 jaar oud overleden de heer mr. E. Fokker, oud-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep. BURGEMEESTER VAN BREDA. Bij K.B. is met ingang van 1 Augustus benoemd tot burgemeester der gemeente Breda: B. W. T. van Slobbe, oud-gouver neur van Curasao. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO. De Koningin en de Prinses met Haar vorstelijke gasten zijn gistermiddag per staatsspoortrein van 6.01 uur weder naar Het Loo vertrokken. Op het perron was veel belangstelling van de zijde van het publiek. De gouverneur der residentie, luitenant- generaal jhr. W. Roëll en de burgemeester van Den Haag waren mede op het perron aanwezig. 0 EERSTE OPENBARE VERLICHTING MET SUPERHOOGEDRUK-KWIKLAMPEN. Den Haag heeft de primeur gekregen van de toepassing der superhoogedruk- kwiklamp bij de openbare verlichting. Deze nieuwe economische lichtbron be staat uit een ballon ter grootte van een normale gloeilamp, waarbinnen zich het kleine ontladingsbuisje van kwarts be vindt. Het licht er van is witter dan van groote kwiklampen en is, al of niet in combinatie met gloeilampen, bijzonder geschikt voor de verlichting van straten. In de residentie is de installatie met deze ,.Philora"lampen op de Nieuwe Parklaan van Wittebrug tot Stevinstraat reeds ge reed gekomen, terwijl binnenkort ook op de Fred. Hendriklaan en de Koningskade eenige van deze lampen zullen branden. Neen, een fleurig karakter draagt dit debat in de Tweede Kamer voor de Regee ring stellig niet. De wetsontwerpen wor den stellig bedreigd. Intusschen loopt al eenigen tijd het ge rucht, in de laatste dagen ook in de pers vermeld, dat zij aan deze ontwerpen haar lot niet verbinden zal. Wil de Kamer ze aannemen? Prettig. Wil ze ze niet aan nemen? Dat moet de Kamer dan maar zelf weten; de Regeering zal er in be rusten. Maar als de Kamer ze op belang rijke punten, tegen den wensch der Re geering in. wijzigt? Dan zal de Regeering de voorstellen terugnemen. Zoo is. zegt men, thans de situatie ge worden ten aanzien van deze materie. Afwachten De heer Lingbeek eenlingfractie die op dezen tweeden dag het debat open de, bleek ook al niet veel geestdrift voor de ontwerpen te bezitten. In het bijzon der achtte hij de huiseigenaren bedreigd en benadeeld. En hij deelde het standpunt' van mr. de Geer: liever devaluatie dan deze voorstellen. In den heer van den Heuvel, een stem uit de anti-revolutionaire groep, kwam eindelijk de eerste verdediger aan 't woord Hij vond de voorstellen redelijk, en be streed de zienswijze van mr. de Geer, dat de rechtszekerheid en de credict-vcrstrek- king er door aangerand zullen worden. Intusschen: hij had ook wel enkele be zwaren. Zoo vond hij de huurverlaging te individueel geregeld en was hij van oor deel. dat ook de erfpacht-canon beter over de geheele linie had kunnen wor den verlaagd. De heer van den Heuvel was van meening, dat land- en tuinbouw aan de tot dusver getroffen regeerings- maatregelen veel te danken hebben en dat hierin reeds een rechtsgrond voor ver dere maatregelen op dit gebied gelegen is- Zoo had hij nog wel eenige bedenkingen, maar over het algemeen was zijn oordeel gunstig: het grootste deel van zijn frac tie zoo verklaarde hij zou voor de ontwerpen stemmen. Tot een dergelijke uitspraak kwam de voorzitter der sterke Roomsche fractie, de heer Goseling. niet. Integendeel. Hij hield een nog al uitvoerige inleiding, den algemeenen toestand besprekend, om daarna aan te toonen, dat wij er met de natuurlijke aanpassing zonder meer niet komen. Deze leidt tot voortgaande econo- DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-toestel „De Nachtegaal" is gistermiddag te 4.25 uur op Schiphol ge land. Mr. Goseling. mische volksverzwakking. Daarom moe ten, bij een consequente deflatle-politiek, de vaste lasten naar beneden. Maar mr. Goseling was van oordeel, dat de ontwer pen dit niet in voldoende mate bevorde ren. Zoo verwachtte hij van de crisis-land- bouw-hypotheek-maatregelen volstrekt geen saneering van den landbouw, omdat de kern der kwestie de hoofdsommen intact wordt gelaten. Credleten blijven noodig, maar het ontwerp tast ook vol gens hem het credietwezen aan en geeft reden tot de vrees, dat het crediet zich meer en meer van het landbouw-terreln zal terugtrekken. Dit beteekent volgens mr. Goseling verlenging van de crisis met een wettelijken termijn. En zoodoende zullen weinigen bij 't ontwerp baat vinden Ook de maatregelen in het andere ont werp (b-v. huurverlaging) vond hij onvol doende. En al deze bezwaren leidden hem tot de conclusie, dat deze onvoldoende en halfslachtige ontwerpen niet veel ten goede zouden kunnen uitwerken: voor een algemeene verbetering beteekenen zij wei nig: de individueele verbetering zal ge schieden ten koste van anderen en de regeling is te ingewikkeld, zoodat er al lerlei moeilijkheden van te vreezen zijn. Devaluatie dan? Daarover liet mr. Gose ling zich niet positief uit, omdat de Ka mer het toch niet in de hand heeft dat vraagstuk tc beslissen. Wel verklaarde hij: dat de katho lieken. op grond van de ontwikkelde Bezwaren, tegen de wetsontwerpen zouden stemmen. En met deze verklaring werd het lot der ontwerpen werkelijk heel onzeker. Ademde aldus de rede van den heer Go seling een anderen geest dan die van den heer van den Heuvel, dat deze (gelijk hij trouwens ook verklaard had), niet uit naam van ai zijn fractie-genooten gespro ken had, bleek later op den dag uit de rede van den heer Schouten, den voorzit ter van de anti-revolutionaire groep, wiens uiteenzetting uitermate critisch was. Wel liet hij de mogelijkheid open. dat hij zijn stem zou geven aan het eene ontwerp, dat der vaste lasten, maar hij zal dit zeer stel lig niet doen aan het landbouw-hypotheek ontwerp. Want in dit opzicht was hij het met het oordeel van mr. de Geer eens: dat ontwerp waarvan de indiening reeds een zekere ontwrichting der hypo theekmarkt tengevolge had tast. de rechtszekerheid aan en op dezen weg wenscht hij de Regeering niet te volgen. Met de algemeene lijn van het regeerings- beleid verklaarde de heer Schouten zich echter nog steeds accoord; van devalua tie en „consequente" deflatie wil hij niet weten, maar wel van de aanpassings-poli- tiek zooals de Regeering die tot nu toe heeft gevolgd, en waaromtrent hij zich refereerde aan het oordeel, dezer dagen geuit door mr. Trip. den president der Nederlandsche Bank. Nog twee sprekers moeten wij vermel den: de communist Schalker en de vrij zinnig-democraat Schilthuis. Dat eerstgenoemde het regeerings-be- leid veroordeelt, ligt voor de hand, doch de heer Schilthuis verklaarde voor de wetsontwerpen te zullen stemmen- Hij acht ze wel onvoldoende; met name be treurt hij. dat de algemeene huur-verla ging er uit is weggenomen, maar ze bron gen dan toch verschillende voordeelen. en daarom aanvaardt hij ze. En dit zullen, geiooven wij, alle vrijzinnig-democraten wei doen. Zooals de zaken er nu voor staan, is het lot der ontwerpen wanneer ze al thans niet te voren wegens bij de amendementen gevallen beslissin gen worden ingetrokken afhankelijk van de sociaal-democraten. Die heb ben nog een slag om den arm gehou den. Stemmen zij in groote meerder heid tcgien, dan lijkt ons, nu de katholieke fractie reeds definitief haar veto heeft uitgesproken, het lot der voorstellen bezegeld. Maar het is niet uitgesloten, dat de sociaal-demo craten zich nog eens zullen bedenken. HAGENAAR VERSPREIDE BERICHTEN. De leden van het Instituut voor Stad en Landschap te Rotterdam zullen mor gen een bezoek brengen aan de Ge meente Wannon waarbij tevens de Sociëteit de Kaag zal worden bezocht. Vermoedelijk zullen zij door het gemeente bestuur offlciel worden ontvangen. De voorzitter van het „Comité Gedenk- teeken H.M. de Koningin-Moeder", de heer De Coster ontving gisteren uit handen van H.M. de Koningin het Officierskruis in de Huisorde van Oranje. RECEPTIE VICE-PRESIDENT RAAD VAN INDIE. BATAVIA, 4 Juni (Aneta). De nieuw benoemde vice-president van den raad van Ned.-Indië, de heer van den Bussche, hield gisteravond in het receptie-paviljoen van Hotel des Indes een receptie, waarvoor ontzaglijke belangstelling bestond van alle kringen in de hoofdstad en Buitenzorg. Zelfs waren verschillende personen uit Bandoeng hiervoor overzeknmen. Temidden van talrijke bloemstukken bood de stroom van gasten gelukwenschen aan den nieuwen functionaris aan. N. K. te L. Bil voorzichtige behande ling is dat mogelijk. tusschen de werking van "AKKERTJES" en van waardclooze namaak. Let daarom goed op dat het merk AKKER op elk "AKKERT JE"voorkomt. "AKKERTJES" zijn van een bijzondere samenstelling, welke snel en zeker helpt tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijk heid, griep, kou, koorts of rheumatlek. Ze verdrijven -n "kater" verrassend snel! Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje* 3 stuks 20 ct. 4t}ui7 (lngez Med.) GEBOREN. Cornelia Maria. d. van A. C. van Zoest en N. E. v. Zwieten. ONDI.::KIMUVD J. P. v. Leijden wedn. 51 j. en E. Hoog- man jd. 40 j. C. v. Halderen jm. 30 j. en G. Welling jd. 30 j. P. C. v. Leeuwen jm. 29 j. en J. J. C. Hollebeek jd. 24 j. OVERLEDEN. A. J. v. d. Meerv. Has..eren v., 65 j. H. Mootenv. d. Reijden wede. 80 j. K. v. DijkKeestra vr. 77 j.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9