„LORENZINO DE MEDICI IVOR OL HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE BLUM Schrijf op, knip uit 'bpakhaleti iBetaten LUCHTVAART, cWooiz Unite ftuiolea De laatete créatie van Alexander Moissi. 77*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 Juni 1936 Vierde Blad No. 23371 BESTAAT UIT 36 PERSONEN. of wat U wilt, maar onthoudt dat er 1.2. 3. gehaald moet worden. Vanaf morgen, 14 dagen lang, kunt U 3 pak 1.2.3. krijgen, hei prachtige, zuivere zelfwerkende waschmiddel ter waarde van 54 cent, voor slechts 36 cent. Spaar Uw waschgoed, spaar Uw geld, spaar Uw krachten. Wasch met 1. 2. 3. Handelsonderneming ARSOL; Apeldoorn 4679 (Ingez. Me<fc> DE MINIMUM SNELHEID VAN VLIEGTUIGEN. In de dagbladen heeft men gelezen, dat Dinsdagmiddag een vliegtuig van het Deutsche Luftfahrt-Verband in Twente is neergestort en Woensdagavond een Oostenrijksch in de directe nabijheid van Schiphol. In beide gevallen werd als ver moedelijke oorzaak opgegeven: het toestel is beneden zijn minimum snelheid ge komen. Aandachtige lezers zullen zich afge vraagd hebben wat dit beteekent, daar deze luttele woorden den leek niets zeggen. De minimum snelheid. ten opzichte van de lucht! beteekent de grens, tot welke het toestel bestuurbaar blijft. Komt men onder deze grens dan zal het toestel onherroepelijk moeten vallen. Een eerste eisch voor den piloot is dus: nimmer beneden deze grens te komen; geschiedt dit toch dan is dit een onver geeflijke fout van hem en zijn de gevolgen in den regel funest. De mogelijkheid, dat een vliegtuig zich in de lucht kan verheffen, berust op de dragende werking van den vleugel. De vleugel van een vliegtuig bezit in dwarsdoorsnede een specialen vorm, het vleugelprofiel, dat de eigenschap heeft, bij snijding door een luchtlaag, aan den bovenkant van dien vleugel een vacuum een luchtledige ruimte en aan den onderkant een luchtverdichting te vor men. Hierdoor zal dus een zuigende kracht omhoog ontstaan. Deze kracht wordt de „lift" genoemd. Hoe grooter de snelheid is waarmede de vleugel de lucht snijdt, des te grooter zal ook deze op- waartsgerichte kracht, de lift, zijn. Deze kan zoo groot worden, dat zij den invloed van de zwaartekracht, die het toestel naar beneden trekt, overtreft en het toestel zal dus stijgen. Er moet dus een zekere snelheid ten op zichte van de lucht zijn waarbij de door den vleugel gevormde „lift" gelijk zal zijn aan de zwaartekracht. Deze snelheid is de minimum snelheid. Komt. men dus beneden de minimum snelheid, dan is de invloed van de zwaar tekracht grooter dart de omhoog gerichte krachten en het vliegtuig zal dus vallen. Is de hoogte waarop dit geschiedt ge ring, dan kan een ongeluk niet uitblijven. Is deze echter groot, dan verkrijgt het toestel, bij zijn vallende beweging, een snelheid, welke zeker grooter is dan de minimum snelheid van de machine. Er zal dan weer een lift worden gevormd en de bestuurder krijgt dan de gelegenheid het toestel weer in de hand te krijgen en te redresseeren, zoodat een ongeluk kan worden voorkomen. Een eerste eisch voor den piloot Is steeds te waken, dat zijn machine boven de minimum snelheid blijft. Wanneer de DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. (Ingez. Med.) snelheid sterk terug loopt zal hij dus meer gas moeten geven, of, in geval van motorpanne de neus van zijn machine omlaag richten, prikken" en in een glij vlucht zijn snelheid vergrooten. HET ONGELUK MET DE „KRIEL". Aneta meldt uit Batavia: Naar het „Nieuws van den Dag" ver nam. is het lang niet onwaarschijnlijk, dat het vliegongeluk bij Bandoeng, waar- bi] mevrouw Van Lierop het leven verloor en het sportvliegtuig de „Kriel'' van de N I. Vliegclub verloren ging, voor den on- fortuinlijken vlieger, den sergeant-leerl.- rlieger K. onaangename gevolgen zal heb ben. In het rapport, dat door de, door hot Bureau Luchtvaart van het Departement van Verkeer en Waterstaat ingestelde, of- ficieele commissie van onderzoek is uit gebracht, moet zeer duidelijk tot uiting zijn gekomen, dat bij het ongeluk geen sprake is geweest van motorpech, doen dat net ongeluk geheel op rekening moet wor den gesteld van laag vliegen, waarbij de vlieger geen erg heeft gehad in den ter plaatse van het ongeluk op een 30 Meter hoogte zich bevindenden hoogspannings kabel. In dit geval, zoo vernam het blad is het niet uitgesloten, dat de factor „roe keloos vliegen", en dus: „dood door schuld" onder oogen moet worden gezien, waardoor de auditeur-militair een behan deling van dit ongeval naar den krijgs raad kan verwijzen. Ook door den officier van justitie Is een onderzoek ingesteld, onafhankelijk van t hierboven bedoelde commissoriaal onder zoek. dat na conclusie eveneens bij den auditeur-militair werd ingediend. De mogelijkheid bestaat derhalve, dai, sergeant K. voor den Krijgsraad zal wor den gedaagd. Voorts vernamen wij. hoe ook de moge lijkheid groot is, dat sergeant K. niet bij de Militaire Luchtvaart-Afd. zal blijven gehandhaafd. ZWEEFVLIEGTUIG NEERGESTORT. Tijdens een vlucht in een zweefvlieg tuig boven Warschau, geraakte het toe stel plotseling onklaar en viel mioden in een straat te pletter. De bestuurder, een student van de Poly-teohnische school, kwam om het leven. DE VLIEGWERELD. In verband met het 25-jarig jubileum van den heer A. H. G. Fokker als vlieg tuigconstructeur en vlieger, heeft „Vlieg wereld" gemeend deze gebeurtenis met een speciaal nummer te moeten accen- tueeren. Dit speciale Fokkernummer is rijk geïllustreerd met foto's uit het leven van den jubilaris, terwijl verschillende inte ressante bijdragen zijn carrière en per soonlijkheid behandelén. Van den inhoud noemen wij o.a. de vol gende hoofdartikelen: „De Vligende Hollander", een biografie van den jubilaris, waarin o.m. de belang rijke rol wordt besproken, die Fokker heeft gespeeld gedurende de laatste 25 Welke tooneelliefhebber herinnert zich met het onvergelijkelijke spel en de rijk geschakeerde stem van den grooten Oos- tenrijkschen acteur Alexander Moissi, die verleden jaar door den dood aan het leven en aan het tooneel, dat zooveel aan hem je flanken had, onttrokken werd? De rol- en, die Moissi ook in ons land gebracht neeft Wij denken bijv, aan zijn „Der «wende Leichnam" waren voorbeelden 4, groot,sch spel en doorleefde actie. Wij nem ditmaal terug in de interes- °nntc, Italiaansche. historische film „Lo- enzino de Medici", geregisseerd door uid° Brignono en met voortreffelijke Partners als Camillo Pilotto als hertog JSncIer en Germana Paolieri als zijn lesefde. Deze film werd kort voor Moissi's sterven gemaakt en kan dus in zekeren zin als zijn „zwanezang" beschouwd wor den, De talloozen, die Moissi op het too neel bewonderden, zullen zeker niet nala ten een der grootste acteurs van alle tij den op het witte doek te gaan zien. In hoeverre dit wederzien op een te leurstelling zal uitloopen, dan wel aan de verwachtingen zal beantwoorden, dient een ieder persoonlijk te ervaren. In ieder geval is een groote roep deze film voor uitgegaan als gevolg van vele uitsteken de eigenschappen. Hierboven een dei- fraaie scènes uit deze breedopgezette film: Moissi als Lorenzino de Medici tijdens den maaltijd aan het weelderige hof van hertog Alexander. j jaar in de Nederlandsche vliegtuig industrie in het bijzonder en de wereld- luchtvaart in het algemeen. Iri het artikel „Luchthavens der Toe komst" geeft de heer Fokker een be schouwing over de eischen, die aan vlieghavens zullen moeten worden gesteld, in verband mét de snelle toename van het luchtverkeer en de uitbreidingsplan nen van de luchthaven Schiphol. Bach houdt een pleidooi voor een ge zonde Nederlandsche vliegtuig-Industrie, en trekt belangwekkende vergelijkingen tusschen buitenlandsche en Nederland sche fabrikaten. Voorts worden de nieuwste Fokker typen besproken, terwijl verschillende andere bijdragen dit in frissche kleuren gedrukte nummer tot een aantrekkelijk geheel maken. bleem aan. Paramount voltooide de film „Private Worlds"; dit werk voert in een suggestieve omgeving enkele menschen ten tooneele, die via veel misgrepen, veel haat en veel nijd, zich de liefde bewust worden, die van binnen uit feitelijk hun handelin gen bestuurt. Deze film werd in Amerika een sensatie van het seizoen. In ons land wordt zij uit gebracht onder den titel „Uit de wereld van het onbewuste". De hoofdrollen wor den vervuld door Claudette Colbert, Char les Boyer, Joan Bennett en Joel McCrea. De regisseur, Gregory la Cava, liet zich voortdurend terzijde staan door den psychiater, dr. Samuel M. Marcus, opdat de zielsconflicten onder toezicht van dezen expert juist en logisch zouden worden uitgewerkt. -o— WILLY FRITSCH TIJDENS DE OPNAMEN VOOR „BOCCACCIO". Wéér staat Willy Fritsch in het felle licht der jupiterlampen. Een wijn-rood toga-achtig gewaad hangt om zijn schouders, getooid met den gouden ambtsketen van het gerechtshof te Fer- rara, waar de geschiedenis van de Ufa- operette „Boccaccio", die nu zoo goed als gereed ls, zich afspeelt. Hij heeft het in zijn nieuwe rol verre van gemakkelijk. De geheele vrouwelijke bevolking is op de been, om tegen de arrestatie van Boccac cio, die met zijn avontuurlijke liefdesver halen alle vrouwen in vervoering gebracht heeft, te protesteeren. Willy Fritsch alias Petrucchio is degene, tegen wien zich de toorn der vrouwen richt. Zij eischen, dat hij bewerkstelligt, dat het arrestatiebevel wordt ingetrokken. In wer kelijkheid bestaat Boccaccio echter heele- maal niet en is 't slechts de schuilnaam van Petrucchio zélf, die, zonder dat iemand het vermoedt, de boeken geschreven heeft. Willy Fritsch verheugt er zich over weer eens in een groote muzikale film te spelen. Ook mijn ernstige rol in „Zwarte Rozen", zoo zegt hij, heeft mij veel bevrediging geschonken en ik acht haar van groot be lang voor mijn carrière. Doch met even veel enthousiasme speel ik nu voor den in het nauw gedreven jongen echtgenoot en schrijver aan het gerechtshof. Ik krijg weer volop gelegenheid, om te zingen en te lachen, hoewel ik menigmaal in deze overigens vroolijke en opgewekte film hachelijke oogenblikken doormaak, zóó, dat er niets te lachen valt. Het is sedert „Die drei mit der Tankstelle" eigenlijk m'n eerste film, die vol populaire muziek is, muziek die onafscheidelijk tot de hande ling behoort, die daarmee is samenge groeid. Er gaat een verkwikkende luchtig heid van deze fllmoperette uit, die haar uitwerking op de andere snelers, als Heli Finkenzeller Paul Kemp. Fita Bcnkhoff, Albrecht Schoenhals e.a. niet mist. Dan weerklinkt de stem van den regis seur Herbert Maisch. De volgende scène, waairin de vrouwen van Ferrara uiting geven aan haar verbolgenheid door een bombardement van sinaasappelen op den armen Petrucchio, wordt voorbereid. Willy Fritsch weet zich na veel moeite in veilig heid te stellen. Maar het gaat toch nog Willy Fritsch en Heil Finkenzeller als Petrucchio en Fiammetta in „Ecccaccio". niet, zooals het wezen moet. Een tweede, derde maal wordt gerepeteerd, net zoolang tot het goed genoeg gaat om tot opnamen over te gaan Zoo zien we den cuderwetschen Willy Fritsch weer voor ons, die, met zijn jon gensachtig optimisme, elke zwaarmoedig heid van den toeschouwer doet verdwijnen als sneeuw voor de zon missaris voor openbare werken om Parijs: André Morizet. Morgenmiddag zal het zich aan het parlement voorstellen. De ambten ln het nieuwe ministerie zul len tot groepen worden vereenlgd. waarvan elk zal corTespondeeren op zoogenaamde ministerieele coördinatie commissies. Het voorzitterschap dezer commissie zal voer dc groep nationale verdediging wor den waargenomen door den minister van nationale verdediging en oorlog Daladier, voor die van algemeen 'bestuur door den minister van binnenlandsche zaken. Sa- lengro. voor nationale economie door den minister van nationale economie. Spi- nasse. voor de buitenlandsche betrekkin gen door den minister van buitenlandsche zaken, Delbos en voor sociale solidariteit door den minister van arbeid, Lebas. Het ministerie Blum is het 102e van de derde republiek. Voor de eerste keer is een socialist met de samenstelling van een ministerie belast. Het ministerie bestaat uit 36 personen. 20 ministers 15 staats secretarissen en een hooge-commissaris Vijf der regeeringleden ziin Senatoren en 27 Kamerleden. De vier nlet-parlementa- riers ziin Paul Faure en de dames Suzanne Lacore. Joliot Curie en Brunschwle. Del- bos. Chautemps. Zay en Julien hadden reeds zitting in het ministerie Sarraut. Met uitzondering van Violette. Daladier. Cot en de Tesasnt. ziin alle overige leden van het ministerie Blum, ook de minister-presi dent zelf. voor de eerste maal lid van een ministerie. Politiek is het ministerie aldus over de partijen verdeeld: 19 leden der S.F.I.O.. 14 radicaal-socialisten en 3 ver tegenwoordigers der republikeinsche unie. Na de bekendmaking van ziin kabinet verklaarde Blum aan de journalisten: „Ge hebt de ministerliist gelezen en vindt haar misschien wat lang. In de eerste plaats bevat zij een nieuwigheid, waaraan ik groot belang hecht, dat n.l. drie vrouwen als staats-secretarissen is het ministerie ziin opgenomen. Ik wensch plaats in te ruimen voor een aantal nieuwe diensten en deze in het al gemeen belang te ontwikkelen, zooals de soort, vriien tiid. kinderbescherming en lichamelijke opvoeding. Het ambt van minister-president zal ik altijd beschouwen als een functie van co ördinatie en organisatie. De logische verdeeling van het ministe rieele werk zal grondige administratieve hervormingen vergemakkelilken Inzake de door de regeering te volgen politiek, zult ge begrijpen, dat ik dit punt reserveer voor mijn uiteenzetting in de Kamer en Senaat. Ge kent overigens reeds voldoende de groote lijnen van het program, dat ik denk uit te voeren. Zaterdag komt de regeering voor het parlement. Be geloof dat wij hiermede alle snelheidsrecords geslagen hebben. KEN UZELF! Uit dc wereld van het onbewuste. Mét Wt gebruikelijke ceremonieel is gis teren de Fransclie regeering Sarraut afge treden en de nieuwe regeering Blum op- tetfeden. Leon Blum. Het nieuwe kabinet ziet er aldus uit: Minister-president: Leon Blum: Ministers van staat: Camille Chautemps, Paul Faure. Maurice Violette: LandsverdedigingEdouard Daladier, (v^e-president van den ministerraad') Luchtvaart: Pierre Cot: Marine: Gasnier Duparc: Buitenlandsche zaken: Yvon Delbos; Jfcititie: Ka-rc Ri'-eart; Financiën: Vincent Auriol; Binnenlandsche zaten: Roger Salengro: Nationale opvoeding; Jean Zay; Nationale economie: Charles Spinasse; iïandel: Paul Bastid: Openbare werken: Albert Bedouce; Koloniën: Marius Moutet; pTr.T.: Jardiller; Landbouw: Georges Monnet: Pensioenen-: Albert Rivière, Cbördinatie van de sociale voorzienin- ten': Lebas; Volksgezondheid: Henri Sellier. Onder-staatssecretarissenPresidium ministerraadDetessanNoord-Af rika Pierre Vienot; Marine: Francois Blancho; Koopvaardit: Henri Tasso: Departemen tale administratie: Raoul Auband: Land bouw: Lioutey; Mijnen: Paul Ramadier; Schoone kunsten, sport, technisch onder wijs: Jules Julien: Wetenschappelijk on derzoek: ihevT. Joliot Curie; Jeugdzorg: mevr. Suzanne Lacore; Oorlogsweduwen en -w'eeten: fheyr. Brunschwig: Lichamelijke opvoeding; Pierre Dezemaulos; Hoogecom- Wij hebben allemaal wel eens meege maakt dat één onzer kennissen dingen deed. die we nooit van hem verwacht had. den. Menschen, die wij jarenlang gekend hebben, geven soms eensklaps blijk van -tot' nu toe verborgen neigingen, die ons volkomen verrassen. Dat bewijst iedere keer weer, hoe weinig wij toch eigenlijk van eikaars gemoedsbe wegingen weten en hoe gecompliceerd de menschelijke ziel is. Nog sterker vele dezer onverwachte daden zullen voor den dader al even onverwacht komen! Want zelfs de mensch, die u het meest nabij is uw eigen ik kent gij In de verste verte niet. Hoevelen doen niet dingen, waarvan ze achteraf zich vertwijfeld af vragen, hoe ze dat kónden doen! Hoevelen lijden niet een nederlaag om achteraf tot hun verbazing te constateeren, dat al hun wapenen absoluut opgewassen waren tegen die van den tegenstander op een of andere wijze heeft een onbewust angst complex hen parten gespeeld. Zelfkennis is een kennis, die het moei lijkst te leeren is van alle wetenschappen. En het is toch zulk een onschatbaar bezit als men haar weet te veroveren! De we reld zou er in het algemeen heel wat beter uitzien, indien de menschen zich iets meer ln zichzelf wilden verdiepen en wilden trachten hun onderbewuste verlangens onder toezicht te brengen. Reeds is bij velen dit inzicht gekomen: velen werpen een blik in hun binnenste; vele romanschrijvers wijden zich aan het ontleden der menschelijke ziel; en thans snijdt ook de film dit interessante pro Charles Boyer en Claudette Colbert in een tragische scène uit „De wereld van het onbewuste".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13