IDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 5 Juni 1936 WETENSCHAPPEN. RECHTZAKEN- FINANCIEN. UIT DE RIJNSTREEK. de omwentelingstijd van dubbelsterren. I Stiijnbarc tegenstrijdigheid verklaard. I au lezer vraagt ons: Ja het „Leidsch Dagblad" van 30 Maart I jde blad lezen wij in de rubriek „We- Tychappcn" het volgende: Prof. Kuiper omelet dubbelster met snellen omwente- ■-jtijd, twintig maanden, de snelste tot "bekende omwentelingspcriode. Iwij lezen echter in het werkje „Sterren- Ijde" van den astronoom dr. J. van der V-Sterrenwacht Utrecht (ultg. 19191, dat het Sterrenbeeld B Cephei twee zonnen P enkele uren om elkaar wentelen (0.19 P;i cn dat de componenten der Poolster Pii In slechts vier dagen om elkaar be- |:en. Voorts lezen wij de tabel blz. 330 f 131 nog van eenige dubbelsterren, waar. j de omloopstijd minder dan drie dagen fbljv. a, Geminorum, waarvan wij lezen de componenten zelve ook weer dub- lliterren zijn (omloopstijd 2,9 dag). Hoe |in men nu beweren, dat twintig maan- Eü de snelste tot nu bekende omloops- Biode is? Ir. antwoord op het bovenstaande irijft een bijzondere medewerker ons volgende: De schijnbare tegenstrijdigheid tusschen bericht over Kulper's ontdekking der itste tot nu toe bekende omwentelings- iode van een dubbelster („L. Dagblad" Mrt. '36, 3de blad, rubriek „Wetenschap en de door één Uwer lezers geci- jde gegevens uit het boek „Sterren iade" van dr. J. van der Bilt verklaart aldus Kuiper's ontdekking behoort tot het ge- der visueele dubbelsterren, d.w.z. ren, die wij met behulp van voldoend te instrumenten kunnen waarnemen te bestaan uit twee (soms drie) com aenten. Sommige dezer systemen ver enen In den loop der jaren (eeuwen) inig of geen verandering, bij andere de waarnemer een meer of minder elle onderlinge beweging beider compo- sten. Telkens als eenzelfde onderlinge stand sdt bereikt zegt men: er is een omwen- jngsperiode voorbij. De lengten dezer nrentelingsperioden varleeren van meer ite honderden jaren tot enkele jaren. De door Kuiper gevonden ster heeft in- edaad de kortste tot nu toe bekende riodo. "Bij deze ster en bij vele andere bet dus mogelijk den loop der beide sponenten om elkaar heen te volgen en constateeren, dat zij rond zijn geweest, die met een omwentelingsperiode van :derd en meer Jaren of bij sterren wier dekking van meer recenten datum is, og slechts een gedeelte van de relatieve i waargenomen en geschiedt de be ning der periode langs wiskundigen waarbij wij ons baseeren op de toe- alijkheid der gravitatiewet van Newton buiten ons eigen zonnestelsel. )e geciteerde gegevens, waarop uw lezer beroept, hebben betrekking op z.g. troscopische dubbelsterren, d.w.z. ster waarvan wij zonder dat we het waar- fflen kunnen, aannemen, dat ze uit twee td elkaar wentelende, bollen bestaan, i«p die wijze in staat te zijn hun spec- icopisch gedrag te verklaren. Dat men ,dubbel"-zijn niet kan waarnemen Bh omdat de onderlinge afstand beider den. vergeleken met den afstand van stelsel tot ons, zóó klein is, dat zelfs machtigste kijker niet in staat is ze te Utsen. Tot deze categorie behoort een groot satal sterren, wier lichtsterkte verander- !s, o.a. de z.g. bedekkingsverander- tsn. waarvan de ster Algol een voor lid is. Nu eens ontvangt men het licht twee zonnen naast elkaar, dan weer twee zonnen achter elkaar, waardoor n licht van de achterste voor ons wordt tachept. De totale ons bereikende ithoeveelheid is dus veranderlijk en de node der lichtwisseling is identiek met omwentelingsperiode der beide bollen, rehte spectroscopische dubbelsterren, als de Poolster en B Cephei vertoonen i spectoraallijnen dubbel niet variabelen stand van twee zelfde lijnen. Men ver- srt het weer als te zijn een dubbelster, kvan iedere component een spectrum i!t. Wentelen ze nu om elkaar zonder aar te bedekken, dan zal de eene com- :ent zich evenveel naar ons toe als de «tre zich van ons af bewegen. Hft principe van Doppler doet dezelfde Wraallijnen zich dan naar links, resp. ros verplaatsen en er vertoont zich een ■ÓM spectrum. Maar nog eens: dit is tits een. zij het dan zeer gegronde, aan- ®e: dubbel zien doet men die sterren Het belangrijke van een ontdekking door Kuiper gedaan is nu juist, dat soorten dubbelsterren er als het ware "overbrugd worden, dat aangetoond 'It, dat een dubbelster met honderden :«i omloopstijd en een met enkele uren "Is B Cephei, door duizenden tusschen- 'Ppen toch gelijkwaardige verschijnselen ™sn zijn, waardoor tevens de hypothese (tweede soort dubbelsterren bevestigd wdt. DE MOORD IN DEN IJ-POLDER. Twaalf jaar gevangenisstraf geëischt. (Vervolg van gisteren). de pauze is de verloofde van den (boorden Verhoeven gehoord. Zij kon weinig nieuws vertellen. man, die indertijd in de strafgevan- j* te Haarlem was gedetineerd en die "tens van de geschiedenis op de hoog- JJU zijn geweest, bevestigde ln groote Jfb) de verklaringen van de vorige S?en. Nadat nog enkele anderen hun SS belangrijke verklaringen hadden 5*?d, was het getuigenverhoor ten li, president stelde verd. nog eenige ;'!1 Hij bleef hardnekkig bij zijn ont- «nis. advocaat-generaal mr. dr. D. Rei- zeide ln zijn requisitoir, dat er zeer wzwarende aanwijzingen tegen ver- bestaan. Hij is negen maal ver- KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN. NU VRIJ VAN ALLEN PIJN. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Krusehen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem lederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mUn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl lk bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mij ontzettend pijn als lk een kleine afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles geprobeerd had, en zelfs alle tanden had laten trekken, raadde een vriend mij eens een proef met Krusehen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen ge zond door mijn dagelijksche dosis Krusehen Salts." D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistings product van afvalstoffen, die zich in het 'lichaam hebben opgehoopt. Krusehen Salts nu spoort de afvoerorganen: inge wanden. nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, waardoor de pijnen afnemen om tenslotte gehéél te verdwijnen. Krusehen Salts Is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. 4696 (Tngcs. Mod oordeeld. samens wegens 12 diefstallen, steeds gepleegd ln den nacht op boeren erven. Het zou dus niet te verwonderen zijn, wanneer deze man ln den nacht van 27 op 28 Sept. 1933: op het erf is geweest, met de bedoeling een fiets uit het schuur tje te nemen. Uit de getuigenverklaringen is vast ko men te staan, dat verd. in het bezit was van een revolver. Hij is geruimen tijd smokkelaar in vuurwapenen geweest. Spr. achtte het niet onaannemelijk, dat verd. een daad als deze heeft begaan. Uitvoerig ging spr. de verklaringen van de hoofdgetuigen na, die verd. vlak na het gebeurde hebben gesproken en wien hij verteld zou hebben, wat er in den IJpolder was gebeurd. Principleele ver schilpunten kon spr. niet vinden in hun verklaringen. Het moet uitgesloten wor den geacht, dat drie personen om een on beduidende reden of om een belooning iemand zouden opofferen en valsch be schuldigen. De proc.-generaal was van meening, dat verd. bezig was dien nacht fietsen te ste len. Toen hij zich betrapt zag door den Jongen en het meisje trok hü zijn revolver en schoot De vérklaringen vande hoofdgetuigen zijn daarom des te aannemelijker omdat ze door feiten worden bevestigd: de kogels zijn ln de gracht gevonden. Het. doosje, waarin ze zaten, was door en door ver roest, waaruit blijkt, dat het er Inderdaad al heel lang in lag. De dader was kort en gedrongen van postuur, zijn stem was donker en kwam volgens de vroeger door Jannetje Selzer afgelegde verklaring overeen met die van den verdachte. Spr. achtte den doodslag bewezen en requlreerde een gevangenisstraf van twaalf jaar. Mr. Reilingh noemde verdachte hoogst misdadig, ruw en onverschillig ten op zichte van zijn medemenschen. De zitting werd hierna geschorst tot Maandagmiddag 2 uur De verdediger mr. H. G. Stibbe zal dan zijn pleidooi houden. HET „BLONDE GEVAAR". Een jaar geëischt wegens overtreding van de lanbouwcrisiswct. Gistermiddag heeft voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 26-jarige chauffeur, H. H. A. C., beter bekend onder zijn bijnaam: „het blonde gevaar", thans gedetineerd, die eind Februari j.l. na een sensationeele achtervolging door de Rot- terdamsche politie is aangehouden, ter wijl in de door hem bestuurde auto 420 kg. Belgische margarine was geborgen. Het o.m., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter had hem overtreding van de landbouwcrisiswet het opzettelijk ver voer van margarine, wleke niet door de vereischte documenten was gedekt ten laste gelegd. Verdachte bekende. Het O.M. was na het hooren van twee politie-ambtenaren van oordeel, dat verdachte in verband met zijn strafblad een ernstige bestraffing ver dient. Daar verdachte een berucht smok kelaar is, eischte mr. Schutter het maxi mum van een jaar gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de margarine en de auto. De verdediger, mr. M. L. Weijl, pleitte clementie. Uitspraak 18 Juni. DE EX-BURGEMEESTER VAN AMBT- HARDENBERG. Voor het Gerechtshof te Arnhem zal op 23 Juni a.s. behandeld worden de zaak tegen den ex-burgemeester van Ambt- Hardenberg H. H. W„ die in hooger be roep is gekomen van het vonnis der recht bank te Almelo, waarbij hij tot l'/t jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Zooals be kend, stond W. terecht ln de bekende mal versatie-kwestie te Ambt-Hardcnberg, om dat hij f. 16.000 zou hebben aangenomen van den ex-ontvanger B.. wetend dat dit geld van misdrijf afkomstig was. B., die veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf (met aftrek van 4 maan den preventief) heeft in dit vonnis berust. KONINKLIJKE BEGEER. In hotel „De Twee Steden" te Den Haag is gistermiddag een vergadering gehouden van houders van 6 pCt. schuldbrieven aan toonder ten laste van de N V. Koninklijke Nederlandsche Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos. De voorzitter, Jhr. mr. E. C. H. van Doorn, constateerde, dat deze bijeenkomst plaats had ingevolge de wet op de verga dering van houders van schuldbrieven aan toonder van 31 Mei 1934, en dat aanwezig waren 5 obligatiehouders, met tezamen 247 obligatlën van f. 800, in totaal f. 197.600 vertegenwoordigende, terwijl 454 obligaties tot een totaal van f. 363.200 uitstaan. Aan de orde was het voorstel van het be stuur om de bestaande verplichting tot jaarlijksche aflossing van bij loting aan te wijzen obligaties in dien zin te wijzigen, dat over de jaren 1936/1938 geen uitloting zal behoeven plaats te vinden, indien ter vermindering van het bedrag der obliga- tieleening zich in het bezit der vennoot schap bevindende obligatiën, tot het be drag der voorgeschreven aflossing, zullen kunnen worden vernietigd. Ter toelichting werd medegedeeld, dat de, in verband met de tijdsomstandighe den enz. bij de credietinstellingen groeiende neiging om credieten te beperken ter wijl nieuwe credjeten nauwelijks nog wor den verstrekt het noodzakelijk maakt, naast de steeds verder doorgevoerde be zuinigingen de llquldlteltspositie der ven nootschap zooveel mogelijk te versterken. Het onderhavige voorstel maakt deel uit van een aantal maatregelen, welke daartoe beraamd werden. De obligatiehouders op wie in deze een beroep tot medewerking werd gedaan, ver kregen de obligatiën door inrulling tegen preferente aandeelen ln de vennootschap, zoodat hier geen feitelijke offers werden gevraagd. Een van de obligatiehouders vroeg aan de directie, of zij, rekening houdende met de rechten van de obligatiehouders, zich wilde verbinden om gedurende ten minste 3 jaren geen gewone of preferente aan deden of obligaties in te koopen. De heer C. J. A. Begeer, directeur-gene raal, antwoordde, dat deze vraag In den boezem van het bestuur nader moest wor den ondèrzocht. In beginsel kon spreker den gedachtengang van dezen obligatie houder wel aanvaarden. Het voorstel van 't bestuur werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. DE GOUDEN STANDAARD. Tusschen Londen en Washington is vol gens den bijzonderen correspondent van de News Chronicle een formeele overeen komst tot stand gekomen, tot gemeen schappelijke actie met- betrekking tot de Fransche „valutacrisis". Zulks ln geval van een verlaten van'den gouden stan daard. De egalisatiefondsen der beide staten zouden, naqr verluidt, gebruikt worden, om overdreven schommelingen zoo veel mogelijk te verhinderen. Het ver luidt tevens, dat dit zou geschieden ln samenwerking met AetFransche regeering. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van J. J. van Capel en W. van Egmond; Neelis, zoon van J. Oudshcorn en J. van Laar; Johanna, d. van M. Visser en J. Kwakernaak; Sandrina d. van G. v. Geen en J. Kleijne; Maatje Tannie, d. van Mattlhijs H. Rijnsburger en W. van der Helm; Jan, z. van W. Bezemer en L. van der Lede. Getrouwd: Nlcolaas Martlnus Oornelis Groen In -It Wout, oud 26 jaren en Cornelia Poeldijk, oud 25 Jaren; Arle van Klaveren, 31 jaren wonende te Hazerswoude en Masje Catharlna Verboom, 25 jaren; Nicolaas van 't Wout. 29 jaren en Gerarda Annetje de Bruijn, 21 jaren; Marius van Heijnlngen, 25 jaren en Adriana Hulsman 25 jaren. Overleden: Catharlna van Stralen, 76 jaren gehuwd met Albert Edelbroek; Willem Adrlaan Blom, 54 jaren, gehuwd met Maria van Baarle, overleden te Leiden. Lood der bevolking. Vertrokken naar: Wassenaar, Molen plein 14. Florls van Dolder. timmerman; Haarlemmermeer. Sloterweg, Masje van der Zwan, zonder beroep; Lelden, Witte Singel 27. Maria A. Munting, verpleegster; Amsterdam, Veerstraat 4 III. Clasina Ver- meul, zonder beroep; Zevenhoven, No. 149, Gijsbertus W. Domburg, veehou dersknecht: Waddinxveen, Noordkade 44, Grietje Zaal. zonder beroep; Haarlem, Aelbergstr. 42, Albert Munting, bloemist. Gevestigd van: Voorburg, Kon. Wilhel- minalaan 468a, Janke Pasma, zonder be roep; Amsterdam. Legmeerstr. 13, Govert Peetsold. kantoorbediende; Zwammerdam. C-127, Joannes C. Vermooij veehouder; Zwammerdam C-127, Theodrus H. Zwanen burg, veehoudersknecht; Reeuwijk, Kerk- weg D-7 Petronella J. Blonk, zonder be roep; Stad-Delden, Langestr. 70, Johanna M. Bouwman, moeder-overste; Leiden Heerengracht 67, Johannes R. Keijzer, Fabrieksarbeider. o BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geb.oren: Wllhelmina Adriana, dochter van J. van Vliet en A. C. v. d. Hoorn Dirkje, dochter van D. O. Stouthart en H. Croes Ondertrouwd: G. Wijman, 24 jaar en H. E. Vonk. 19 jaar. Getrouwd: W- A. Nell, 24 jaar en J. K. v. d. Boon, 23 jaar G. Schinkel, 26 jaar en A. Heemskerk, 23 jaar E. N. v. d. Bosch, 27 jaar en C. Heemskerk, 25 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. C. Verburg, z. b, van Nieuwkoop C. Oppelaar, veehouder, van Zwammerdam H. van Termije, veehou- dersnkecht, van Zwammerdam Jac. Edelman, rijwielhersteller, van Oudewater J. v. d. Vring, z. b„ van Oudenrijn. VertrokkenS. van Tol en gezin, schip per, naar Ter Aar. _j Liefdadigheidswedstrijden. Op ultnoodiging van de voetbalvereen. „Bodegraven" zullen volgende week wel dadigheidsvoetbalwedstrijden plaats heb ben, waarvoor de medewerking is verkre gen van elftallen, gevormd uit leden van de schaakclub „Bodegraven", de gymnas- tiekvereen. „Hercules", uit personeel van de N.V. Werktuigenfabriek voorh. Hero de Groot en van de N.V. Turkenburg's Zaad handel. De baten van den strijd zullen ko men ten voordeele van de algemeene ar men van Zwammerdam. De bedoeling is dat de eerste 3 kwartier gespeeld zal wor den tusschen de beide eerstgenoemde elf tallen. vervolgens door die van de belde fabrieken, terwijl elndeliik een winnaars- ronde zal worden gespeeld. Een kaasdag. Op 7 Sept. as. zal alhier een kaasdag worden gehouden, waarvoor algemeen be langstelling ls. De dag staat onder direc te leiding van den Rijkszuivelconsulent, ir. Huisman en wordt georganiseerd door de plaatselijke boerenorganisaties. Op de Zuidzijde raakte bij het vis- schen een kind te water. Een andere jon gen had zooveel tegenwoordigheid van geest om het knaapje boven water te hou den. waarna het ongedeerd kon worden opgehaald. De heer C. Maaskant, alhier, onder wijzer aan de Chr. ULO-school is benoemd tot onderwijzer aan de Chr U. L. O.-Jon- gensschool, aan het Domplein te Utrecht. In de leden vergadering van den Zuidzijdschen polder werden herkozen tot bestuurslid de heeren J. van Briemen en H. van Oosterom. De polderlasten konden worden verlaagd tot f 2.per H.A. In de financieele commissie werden gekozen de heeren W. van Briemen, C. van Dam en P. J. Roosenboom. De RK. Middenstandsver. „de Hanze" was den laatsten tijd zonder bestuur. Na zijn zitting neming als Raadslid, bedankte allereerst de voorzitter, de heer A. R. v. d. Heijden. Toen bleek het niet mogelijk een nieuwe voorzitter te kiezen en tenslotte stelde het geheele. bestuur zijn mandaat ter beschikking, om agn de leden de vrije hand te geven. De geestelijke adviseur, kapelaan L. v. Teijlingen riep een leden vergadering bijeen, die onder zijn leiding gehouden werd, ln tegenwoordigheid van het hoofdbestuurslid de heer Moll. Na een uiteenzetting van den voorzitter en een toespraak van den heer Moll volgde be stuursverkiezing, waarbij tot voorzitter werd gekozen de heer A. Aengenent en tot bestuursleden de heeren J. v. d. Bosch, J. Spaas, A. N. v. Rossum en A. Verlaat. Vier dezgr heeren waren aanwezig, die even als de nieuwgekozen voorzitter hun benoe ming voor een jaar aanvaardden. De heer Moll dankte in een slotwoord voor aller medewerking. Het Roode Kruis zal deelnemen aan een Zaterdag te Amersfoort te houden de monstratie in tegenwoordigheid van Prin ses Juliana. De Chr. Muziekver S.D.G. heeft onder leiding van den heer Grégoire alhier met buitengewoon succes deelgenomen aan een concours te Wijk bij Heüsden. Met 330 punten behaalde men in de le afd. een eersten prijs. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Geen aansluiting bij loonbijslagregeling voor land- en tuinbouw Wijziging werkverschaffingsplan Aanleg zwem bad en ijsbaan aangenomen Verlenging kasgeldlcening Instelling eultureelc cursus. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Alle leden aanwezig- Voorz. de bur gemeester, de heer K. Brug. Na opening en voorlezing der notulen, stelde de heer Huysman de vraag of het niet mogelijk is. de notulen van elke vergadering aan de leden toe te zenden. De voorzitter zeide zulks toe. Van Ged. Staten waren ingeko men goedkeuringen van meerdere raads besluiten, o.a. van de overname van de Lelderdorpsche Tolbrug en Lage Rijndijk. Voorts kwamen in een verzoek om subsi die van het Wit-Gele Kruis en van de Bewaarschool. Deze belde verzoeken wer den ln handen gesteld van B. en W. voor advies. Voorgelezen werd het door ons gepubli ceerde voorstel van den heer Huysman om verbetering van de Hoofdstraat ln de omgeving van het Raadhuis- De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede. dat deze zaak reeds de aandacht had van B. en W„ doch daar overname van dezen weg nog niet was geschied, kon nog geen voorstel aan den Raad worden gedaan. Besloten werd ook dit schrijven te ren- voyeeren naar B. en W. voor advies. Voorstel tot wijziging van het uitbrei dingsplan. Blijkens de toelichting van den voorz. betrof het hier meer een formeele kwestie die zonder bespreking werd aan genomen. Vastgesteld werd een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. Door de nieuwe regeling, die voorloopig slechts zal gelden voor 1936. kan de gemeente voor een hooger bedrag n.l. voor f- 1G250.de bet staan. Volgens de bestaande regeling was dit. slechts f. 8500. Een voorstel tot verlenging van de kas- geldleening met de gemeente Bergschen- hoek werd aangenomen. De verlenging zal gelden voor 3 maanden. Het rentepercen tage zal bedragen 3 3/87, of 0.5°/o lager dan thans geldt. Een voorstel van B. en W. tot niet-in- voering van de loonbijslagregeling voor den land- en tuinbouw ontlokte eenige bespreking. De voorz- merkte op. dat de gemeente voor dit doel pas gelden mag voteeren. als zij er voor instaat, dat de begrootingspost voor werkverschaffing en steun niet wordt overschreden; onze ge meente komt aan dezë post vermoedelijk reeds te kort. De heer Huysman vroeg of de gemeente, bij aanneming, niet in een uitzonderingspositie komt te staan, het geen de voorzitter ontkende. Wethouder Boot en de heer Rijnsburger wezen op de moeilijkheid bij de uitvoering van de nieuwe regeling De zaak is veel ingewik kelder gemaakt, dan het vorige jaar. Na al deze bezwaren werd zonder stemming besloten niet toe te treden, aldus con form het voorstel van B. en W. Alsnu kwam in behandeling het belang rijkste punt der agenda, n.l. de wijziging van het werkverschaffingsplan. omvat tende den aanleg van een zwembad er, een Ijsbaan. De voorz. besprak dit punt nog in 't kort aan de hand van de toelichting, die reeds door ons ls gepubliceerd. Spr. deelde nog mede, dat reeds van den aan vang af dit terrein gedeelte moeilijkheden opleverde vooral toen van de sierteelt centrale niet de benoodlgde beplanting kon worden verstrekt voor het ontworpen plantsoen Vandaar dat aan den Inspec teur van de Ned. Heide Mij. de vraag werd gedaan, een nader ontwerp te maken. Voor een zwembad hadden B. en W. reeds een kijkje genomen te Onderwater; zij hadden met den Inspecteur van genoemde Heide Mij. reeds van gedachten gewisseld en ook met hem de mogelijkheden van een Ijs baan onder de oogen gezien. Thans kon'de raad zich over de nieuwe plannen uit spreken. De heer de Haas gaf te kennen dat het beter zou zijn eerst de wenschelljkheicl van een zwembad te bespreken en, indien de raad van die wenschelijkheld blijk gaf, daarna de uitvoering te behandelen. Do heer Klaver stemde hiermee in en aan het verlangen van den heer de Haas werd voldaan. De heer Klaver gaf zijn voldoening te kennen over dit voorstel. Vooral de aan leg van een zwembad Juichte hij toe. Hij wees nog op hetgeen hij vorige jaren, met betrekking tot. het zwemmen, in den raai had opgemerkt en dankte' B. en W- dat zij met dit voorstel zijn gekomen. De heer de Haas bleek bezwaren te heb ben. Hij wees er op. dat eerder aan verso bering moest worden gedacht, dan b.v. aan een zwembad, dat zulke groote kosten van aanleg meebracht. Ook de exploitatie, waarvan hij geen cijfers had gezien, zou zeker niet meevallen. Bovendien achtte hij een zwembad ook niet noodzakelijk. De be woners aan de Zijl en in den omtrek van de Does zullen er z.i. toch niet heengaan, daar overal water genoeg is. Hij gaf den raad in overweging niet tot den aanleg te besluiten. De heer Huysman was van de wensche- lljkheid wel overtuigd en besprak uitvoe rig de voordeelen. De heeren Groenendijk en. Rijnsburger bleken ook voorstanders - Laatstgenoemde vroeg, aan den voorzitter, in verband met het door den heer de Haas geopperde bezwaar, dat deze niets van de exploitatiekosten had gehoord, of hij ter zake cijfers kon verstrekken. Weth. Boot deelde mede, dat hij thans voorstander van een zwembad was, zulks in tegenstelling met zijn verklaring bij de behandeling van de begrooting afgelegd. Tot deze gewijzigde meening was hij geko men ook vooral op grond van de vele klachten die bij het gemeentebestuur in kwamen met betrekking tot het zwem men. De politie kon in deze gevallen niet voldoende optreden. De voorz. beantwoordde de opmerkingen en dankte den raad, die, met uitzondering van den heer de Haas, zijn instemming had betuigd. HIJ deed vervolgens mede- deeling'over de exploitatiekosten te Oude water. Daar bleek reeds het eerste Jaar een flink batig saldo te zijn. Hij betoogde verder nog, dat de totstandkoming van een zwembad uit een oogpunt van volksge zondheid en openb. zedelijkheid een zaak van groot belang is. En dan is het ook zóó. dat een zwembad en ook een ijsbaan nog inkomsten kunnen geven, terwijl een plantsoen, zooals eerst was bedoeld, alleen geld kost; hetzelfde kan wor den gezegd van een voetbaloefenterrelr,. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat het hier allereerst ls een werkverschaffingszaak, waarbij de men- schen die er werken, toch altijd nog een beetje meer inkomsten hebben, dan wan neer zij steun genieten. Na discussie bleek de raad, met uitzon dering van den heer de Haas. die daarvan aanteekening in de notulen vroeg, het over de wenschelijkheld van den aanleg van een zwembad eens te zijn. Wat de uitvoering betrof, maakte hier na de heer Huysman de opmerking, dae hij, gehoord de besprekingen, kon consta teeren, dat de aanleg van het zwembad wel als een noodzakelijk werk mocht wor den beschouwd; daarom achtte hij uit voering In werkverschaffing niet gc- wenscht Spr. gaf in overweging dit punt aan te houden en alleen de ijsbaan in werkverschaffing uit te voeren. Voor den aanleg van het zwembad zou de hulp van het Werkfonds ingeroepen moeten worden De voorz. ontried dit ten sterkste; niet alleen omdat daardoor de zaak op de lange baan zou worden geschoven, maar ook en vooral in 't belang van de werk- loozen, die op 't oogenblik méér gebaat zijn met het werkverschaffingsplan. De heer Huysman kreeg geen steun van de andere raadsleden. Het voorstel werd vervolgens z. h. st. aangenomen. Hierna werden vastgesteld de kosten per leerling der openbare school over '34 op een bedrag van f. 11.63; in verband daarmee werd de vergoeding voor de leer lingen der bijzondere scholen voor dat jaar op een gelijk bedrag bepaald. De rekening van het B. A. over 1935 werd vastgesteld De ontvangsten waren f. 3028 en de uitgaven f. 3209.26. Alzoo een tekort van f. 181.26. Het kohier straatbelasting voor 1936 werd vastgesteld op f. 3831.02. Op voorstel van den heer Huysman werd punt 12 aangehouden voor behan deling in besloten zitting. Er werd nog besloten medewerking te verleenen aan de totstandkoming van een cultureelen cursus. Van de gemeenten Ha zerswoude en Koudekerk is mededeeling van samenwerking ontvangen. Ook de ge meente Woubrugge zal waarschijnlijk mee doen Bij totstandkoming zullen de lessen worden gegeven in het catechisatielokaal van de Ned. Herv. Gem. alhier. Door het Rijk wordt bij genoegzame deelneming subsidie verleend. Bij de rondvraag drong de heer Huys man er nogmaals op aan dc raadsverga deringen des avonds te houden. Ook vroeg hij inlichtingen omtrent de loonen. die bij de werkverschaffing worden uitbetaald. De heer Groenendijk vestigde de aandacht op den minder goeden toestand van en kele straten. De raad ging hierop in geheime zitting voor behandeling van punt 12. Het betrof hter wijzigingen van de begrootingen van 1935 en 1936. Na heropening der gewone zitting werd het betreffende punt z. st. aangenomen. Hierna sluiting 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11