Onze Pinksterreis naar Londen 77ste Jaargang WOENSDAG 3 JUNI 1936 No. 23369 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Fraai weer begunstigt een geslaagd uitstapje. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden* Disconto-verhooging Nederlandsche Bank. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 25 JAAR IN POLITIEDIENST. Brigadier M. P. Rijnhout. Morgen hoopt de heer M. P. Rijnhout, brigadier van politie, den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaren in politiedienst I trad. Morgenochtend te 9.30 uur zal brigadier Rijnhout door het Leidsch Politie-Muziek- gezelschap aan zijn woning, Heerenstraat 115, een aubade worden gebracht, waarbij hem tevens namens het politie-corps een stoffelijk aandenken zal worden aange boden. STICHTING „LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS". Jaarverslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag, dat dezer dagen in druk is verschenen, is het vol gende ontleend: Evenals in vorige verslagen kan ook nu Teer melding worden gemaakt van gun stige resultaten. De nauwe samenwerking ®et de instelling welke de voorschotten verstrekte, de gemeentelijke hulpbank,- is hieraan niet vreemd. Hoor het dagelij ksch bestuur werden 560 (v.j. 559) schriftelijke aanvragen voor een borgstelling behandeld. 23 aanvragen waren aan het eind van het verslagjaar trog in onderzoek. 557 (v.j. 489) aanvragen voor een borgstelling tot een gezamenlijk bedrag van f. 46.469 (v.j. f. 41.442) werden ingewilligd. Het grootste aantal aanvragers bestond ook nu weer uit fabrieks- en vakarbeiders. Ten einde een geldleening mogelijk te Baken, werden alzoo vele gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, gezins vermeerdering, groot kinderaantal, werk loosheid, verhuizing, aanschaffing van kleeding, beddegoed, ledikanten, vernieu wing van huisraad etc. op een bepaald Hldstip geld noodig hadden en crediet- Taardig waren, aan een borgstelling ge holpen. Voor zoover dit met het doel der Stich ting overeenkwam, is een enkele maal aan kleine zelfstandigen een borgstelling ver leend. Het crisisborgstellingsfonds van de af- "eeling Leiden van het Nationaal Crisis- comité verleende daarentegen aan meer dere, daarvoor in aanmerking komende kleine zelfstandigen, een borgstelling. Het Leidsche Borgstellingsfonds werkte in lauw contact met dit fonds. Het bestuur heeft ook dit jaar wederom oe behulpzame hand kunnen bieden aan Personen, die gebukt gingen onder finan- cieele verplichtingen, welke zij op zich hadden genomen. hl vele gevaUen werd door de voorschot- nemers tevens een z.g. moreele borg ge steld. 'fib (v.j. 70) van de schriftelijke aanvra gen voor een borgstelling moesten worden atgewezen. volg? ver'°°p der borgstellingen was als Saldo op 1 Januari 1935 430 borgstellin- f ik tot een gezamenlijk bedrag van 19.028; verleend 577 (v.j. 489) borgstel len tot een totaal bedrag van f. 46.469 v.j. f. 41.442); te zamen 1007 borgstellin- 5ln J001 totaal f- 65.497; afgedaan in 1935 va„ 6- 442) borgstellingen met inbegrip an gedeeltelijke aflossingen van loopende "Optellingen f. 44.519.75 (v.j. f. 41.556) j~™at op 3i December 1935 ten laste van nds uitstonden 497 (v.j. 430) borg- 2|)9';™25t0'; 6611 gezamen'H't bedrag van Van t phuddelde bedrag der in den loop 4»- taar verleende borgstellingen be- ""*8 f. 80,54 (v.j. f. 87). Wat waren wij het gistermorgen, toen wij weer in Leiden teruggekeerd waren, roerend met elkaar eens! Ik bedoel eens over het groote succes, dat onze veel be sproken Pinksterreis naar Londen had ge oogst. Twee dagen hebben we onder de beproef de'leiding van het reisbureau Ame rican Express in Londen en de omgeving van Londen mogen doorbrengen. En onder welke omstandigheden! Mooi weer, een opgewekte stemming en aangenaam ge zelschap. U ziet alle factoren werkten meebehalve het optreden van Nep- tunus, maar daarover later. Het vertrek. In den trein naar Hoek van Holland hadden we prachtig gelegenheid om met onze reisgenooten eens nader kennis te maken, spoedig was het ijs gebroken en voor we de boot betraden, waren we één groote familie. Aan boord begon het inte ressante van de reis pas, want in een kooi slapen gebeurt nu niet eiken dag. De aar digheid zal er echter voor de meesten bij aankomst in Harwich wel af geweest zijn. Nauwelijks waren we goed en wel op zee en hadden we genoten van het fraaie schouwspel, dat de verdwijnende kustver- lichting bood, of het zwakke windje, dat er bij het vertrek stond, wakkerde aan en spoedig stond er een flinke bries. Toen waren de poppen aan het dansen of liever gezegd de „poppen" waren zoo stil als muisjes geworden, en toonden veel mede lijden te hebben met de hongerige visch- jes! Daar uw verslaggever voor de slinge ringen van het schip immuun bleek, kan hij u ook van daardoor opgewekte gevoe lens niets vertellen. Dat u er veel aan mist, geloof ik echter niet! Naar de City. We moeten het eerlijk bekennen: het was geen fleurige groep, die op den eersten Pinksterdag nog wat huiverig op 't boven dek van de „Archangel" stond te wachten op het oogenblik, dat, het schip verlaten mocht worden. Veel werd echter vergoed door de prachtige blauwe lucht en het stralende zonnetje, die ons gedurende de geheele verdere reis niet hebben verlaten en die de doorgestane ellende en den slapeloozen nacht weer spoedig deden ver geten. In den extra-trein werd kennis gemaakt met het beroemde Engelsche, voor onze magen wel wat erg uitgebreide ontbijt. In Londen Liverpool-station stonden de autobussen en de gidsen reeds gereed en begon de eerste onvergetelijke tocht door het zoo interessante Londen. Wat we daar allemaal gezien hebben is te veel om op te noemen. Geen straat of er staan een of meerdere gebouwen, die hetzij om het be drijf, dat er gevestigd is of de geschiedenis, die eraan verbonden is, onze aandacht vroegen. De hoofdschotel van den morgen was wel het bezoek aan St. James Palace. waar we het aflossen van de wacht konden bezichtigen, een indrukwekkend en kleur rijk schouwspel, een sprekend voorbeeld van de Engelsche gehechtheid aan tra ditie.. In den middag maakten wij. nadat de lunch in het enorme Imperial Hotel was gebruikt, het mooiste uitstapje van de geheele trip. Met een stoombootje voeren we de Theems met zijn schilderachtige en fraai begroeide oevers op. Hampton Court, de woonplaats van den beroemden Hen drik VIII, de gevangenis van Maria Stuart en het toevluchtsoord van Prins Willem III der Nederlanden, was het einddoel van dezen fraaien boottocht. Talrijk zijn de herinneringen, die hier aan de geschie denis van ons land zoowel als van Enge land bewaard worden. Een groot feestdiner met daarna een bal, waarvoor de belangstelling na de vele vermoeienissen begrijpelijker wijze niet zoo heel groot was, besloot dezen eersten Londen-dag. De tweede dag. Den volgenden morgen was het weer vroeg dag en nadat wij langs de verschil lende geweldige monumenten en andere bezienswaardigheden waren gereden, ste gen wij uit onze bussen voor een bezoek aan de St. Pauls Cathedraal. de kerk waar de uitvaart-pleehtigheid van Koning George heeft plaats gevonden en waar En- geland's grooten op het gebied van land en zeemacht begraven liggen. Ons volgende bezoek gold de Tower, het zoo bekende fort, kasteel en paleis, ja wat is het eigenlijk in den loop der eeuwen niet geweest. Herinneringen werden op geroepen aan de onthoofding van Maria Stuart en andere gruweldaden uit lang vervlogen dagen. Hier waren we ook nog maals in staat om getuige te zijn van het aflossen van de Koninklijke Garde, terwijl de kroonjuweelen, die hier onder strenge bewaking liggen uitgestald, ieders bewon dering opwekten. Langs de bekende Engelsche kostschool Eton en de vermaarde Ascott-renbanen ging het in de middaguren naar Windsor Castle. Hier was het vooral de buitenge woon fraaie kapel met zijn prachtige ge brandschilderde ramen, die de aandacht trok. Dc terugreis. Na nog een uurtje gezellig bij elkaar in het hotel te zijn geweest, waren we helaas genoodzaakt afscheid van Londen te nemen en de terugreis naar Holland te aanvaarden. De treinreis door het fraaie heuvelach tige landschap van Essex werd benut voor het gebruiken van een smakelijk diner, dat zich na een zoo langen dag in de buiten lucht voortreffelijk liet smaken. Het zingen van het schoone lied: „Wij zijn niet bang", gaf wel ongeveer aan hoe hoog de stemmingsbarometer stond of was het soms bedoeld als een uitdaging aan de zee? Kort na de aankomst in Harwich, vertrok onze boot en moesten we afscheid nemen van het „Merry old England", dat ons twee zulke prachtige dagen had ge schonken. Een woord van hulde aan het adres van de heeren van de American Express, voor hun uitstekende zorgen en hun onvermoeid ijveren om het iedereen naar den zin te maken is hier zeker wel op zijn plaats. De overtocht had ditmaal gelukkig on der veel gunstiger omstandigheden plaats, waardoor de zoo verdiende nachtrust ten volle benut kon worden. Ruim twee dagen na ons vertrek uit Leiden waren we weer op ons uitgangspunt teruggekeerd, verrijkt met een groot aantal indrukken van de Engelsche hoofdstad en haar omgeving. Een groot genoegen deed het ons, dat onze abonnée's die den reis meemaakten, op zoo ondubbelzinnige wijze uiting gaven aan hun groote tevredenheid en voldoe ning over het gebodene. Het gemiddeld bedrag der op 31 Dec. 1934 nog uitstaande borgstellingen bedroeg f. 42,21 (v.j. f. 44,25). Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen voldaan. Het verlies op borgstellingen beliep in 1935 slechts f. 110,50 (v.j. f.72). Het kapitaal, groot f. 23.377,58. vermeer derde met de helft van het batig slot over 1934 ten bedrage van f. 1059.05 en bedroeg aizoo op 1 Januari 1935 f. 24.436,63. De inkomsten bedroegen aan rente effecten f. 1080,25 (v.j. f. 1142,13), koers verschil effecten bij' uitloting, conversie enz. f.(v.j. f. 48,75), aan contributies f.193 (v.j. f. 244,50), subsidie gemeente Leiden f. 582— (v. j. f. 582—1 en de helft van het batig slot over 1934 ten bedrage van f. 1059.04. Uitgaven: voor kosten drukwerk, ver slag, porti, zegels e.d. voor omwisseling effecten enz., 2 jaren belasting op de doode hand f. 363.36 (v. j. f. 244.02), kosten ad ministratie enz. f. 582.(v. j. f. 533.50), koersverlies effecten bij uitloting f. 10. terwijl het verlies op borgstelling bedroeg f. 110.50 (v. j. f. 72—). Het voordeelig saldo bedraagt alzoo f. 1848.43 (V. j. f. 2118.09). HET UTRECHTSCHE JAAGPAD. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben afgewezen het verzoek van de N.V. Lithografische Metaaldrukkerij en Vernisinrichting alhier om opheffing der geslotenverklaring voor het verkeer met motorrijtuigen van het Utrechtsche Jaag pad in deze gemeente. MILITARIA. Het 4e reg. infanterie zal van 22 tot en met 27 Juni e.k. deelnemen aan de schipt- oefeningen in de Legerplaats bij Hars kamp onder commando van den majoor hoofd-instrueteur Gaillard. Als serie-commandant van de geheele brigade Grenadiers en Jagers, treedt op de luitenant kolonel A. W. F. Koningsfeld. Gisteravond omstreeks halfacht heeft de politiebrandweer ten huize van den stucadoor J. V. in de Pasteurstraat No. 32 met behulp van een ramoneur een schoor steenbrandje gebluscht. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen-Radio. Alchiba, Aloyone, Alphacca, Alpherat, Baloeran, Boschfontein, Colombia, Costa Rica, Dempo, Edam, Gaasterkerk, Indra- poera, Jagersfontein, Joh. v. Oldenb., Kertosono, Marn. v. St. Aldegonde, Nijkerk, Foelau Tello, Randfontein, Sibajak, Simon Bolivar, Springfontein, Streefkerk, Stuy- vesant, Veendam, Venezuela, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheven'-en- Radio te bereiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De reizende ministers Rond den Volkenbond. Oostenrijk's Bondskanselier Schuschnigg is gisteren te Venetië aangekomen en onmiddellijk vandaar in een te zijner be schikking gesteld vliegtuig naar een ge heim gehouden bestemming vertrokken. Stefani meldt intusschen, dat Schusch nigg per vliegtuig te Florence is aangeko men, waar hij door verschillende autori teiten en den Oostenrijkschen consul werd verwelkomd, vanwaar hij onmiddellijk per auto is doorgereisd naar de omgeving van Lucca, waar hij enkele dagen als tourist zal doorbrengen. Te Rome verklaart men, dat hij in een der Italiaansche steden tot Zaterdag met vacantie zou blijven en in dien tijd in ieder geval met Suvioh een bespreking zou hebben en Donderdag ook een ont moeting met den Duce op de bezitting van den laatste bij Bologna. Volgens andere geruchten zou hij zich naar Via Reggio begeven, waar ook Otto von Habsburg verblijf zou houden. Dit laatste is echter onjuist, daar de villa aldaar geheel is gesloten. Vooral van Fransche zijde wordt echter beweerd, dat Schuschnigg tot herstel der Habsburgers zou zijn bekeerd en speciaal daarover Mussolini zou willen raadplegen in verband met het feit, dat de Kleine Entente daarin, zooals bekend, een reden tot oorlogsverklaring ziet. Natuurlijk gist men van allerlei over de reden van deze besprekingen. De gevolmachtigde van Hitier, von Rib- bentrop, is van Noord-Ierland, waar hij hst weekeinde bij Lord Londonderry heeft doorgebracht, per vliegtuig te Croydon aangekomen. Hij zeide naar Londen te zullen gaan, doch niet te weten, hoe lang hij daar zou blijven. Binnenkort zal hij echter naar Berlijn terugkeeren. Dus toch besprekingen? De vertegenwoordiger van Argentinië bij den Volkenbond heeft gisteravond bij den secretaris-generaal op diens wensch het voorstel zijner regeering inzake bijeenroe ping van de Volkenbondsvergadering in schriftelijken vorm ingediend. Het Congres van den Internationalen Bond van Volkenbondsvereenigingen heeft met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin de leden van den Volken bond worden aangespoord de pogingen voort te zetten tot het vinden van een aan vaardbare oplossing van het Italiaansch Abessijnsch conflict. Verder wordt in de motie aangedrongen op handhaving en verscherping van de sancties. Ook wijst de motie op de noodzakelijkheid voor de vol keren de onafhankelijkheid en integriteit der andere leden van den bond te hand haven tegenover eiken buitenlandschen aanval. De Engelsche afgevaardigde Noel Baker prees vervolgens het leggen van een em bargo op scheiren met bestemming naar de Italiaansche havens aan als het meest doelmatige middel, dat ook voor den over weldiger geen excuus opleverde een aan val op wie dan ook te doen Lord Cecil, die georganiseerden vrede en een terugkeer naar het oude systeem, waarin elk volk voor zich zelf streed, tegenover elkaar stel de, verklaarde er zeker van te zijn, dat terugkeer tot dit laatste gelijk zou staan niet het teekenen van het doodvonnis der beschaving. Chili stelt in een memorandum voor: vorming van bilaterale, gemengde commis sies, belast met het doen verdwijnen van de oorzaken der oorlogen; een duidelijker stelsel van verzoenings procedures, krachtens pacten, die Amerika of de geheele wereld omvatten; verplichte arbitrage door uitbreiding van de competentie van het Haagsche Hof; invoering van een enkele soort sancties; schorsing der diplomatieke betrekkingen met den aanvaller. De voorstellen verwerpen het denkbeeld van een Amerikaanschen Volkenbond; een Pan-Amerikaansche Unie wordt in dit op zicht voldoende geacht. De Engelsch-Poolsche vlootbesprekingen, die ten doel hebben door middel van twee zijdige overeenkomsten de beginselen van het onlangs gesloten Londensche vlootver- drag uit te breiden zijn gisteren na een korte onderbreking gedurende de Pink sterdagen, hervat. Er is in beginsel een ac- coord bereikt tusschen beide delegaties. De termen van de overeenkomst zijn dezelfde als die van de overeenkomst tusschen Groot-Britannië, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten. SPANJE. Primo de Rivera en Goicoechea niet langer afgevaardigden. De Cortes heeft het rapport van de commissie tot bestudeering van de om standigheden bij de verkiezingen in Cuenca aangenomen, waarmede het parlements lidmaatschap aan Primo de Rivera en den rechtschen leider Goicoechea is ont nomen. BINNENLAND. Het vaste lasten-ontwerp; een beschou wing der Kamer-commissie over de inge diende amendementen. (3e Blad). Te Leerdam is een ketel uit elkaar ge sprongen; een 16-jarige jongen is gedood (Gemengd, 3e Blad). Duitsch vliegtuigje verongelukt bij Enschedé; de inzittenden bleven onge deerd. (Gemengd, 3e Blad). De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging van de benzinebelasting voor den versnelden bruggenbouw z. h. st. aangenomen. (Eerste Kamer, 3e Blad). Twee beruchte inbrekers te Den Haag gearresteerd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Schuschnigg's bezoek aan Italië. (Bui tenland, le Blad). Voorstellen betreffende den Volkenbond (Buitenland, le Blad). De stakingen in Frankrijk breiden zich weer uit (Buitenland, 4e Blad) Ex-minister Thomas schuldig verklaard inzake het „theclek". (Buitenland, le BI.). Hertzog tegen het vredesverdrag van Versailles. (Buitenland, le Blad). Oorlog in het Verre Oosten als zeker voorspeld. (Buitenland, le Blad). Cijfers over de Brusselsche Wereldten toonstelling. (Tel., le Blad). De Negus is te Southampton aangeko men. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. De Ned. Bank heeft het disconto met ingang van morgen verhoogd van 3Vi tot 4Vi pCt. BELGIË. Staking van de havenarbeiders te Antwerpen. In de haven van Antwerpen is heden morgen een algemeene staking uitgebro ken die het karakter van een wilde sta king heeft daar zli niet door de vakbon den georganiseerd is. De stakers, die ver moedelijk door communistische voorman nen aangespoord ziin. verlangen een ver hooging van hun loon met 14 francs per dag. zulks in verband met index-ciifers, welke door de regeering ziin opgemaakt en waarop de loonen gebaseerd ziin. Verscheidene leden van vakbonden, die strooibiljetten ronddeelden, welke aanspo ren tot hervatting van het werk werden door communisten aangevallen en van hun biljetten beroofd. Vele werkwilligen dur ven uit angst voor molestatie het werk n:et te hervatten. De vakbonden vergaderen hedenmorgen om eventueele maatregelen te treffen. ITALIË. De Oorlogsverliesciifers. De Romeinsche bladen publiceeren een opgave van de militairen, die in de periode van 16 April tot het einde van de operaties in Oost-Afrika aan het Noordelijk front gesneuveld ziin. t.w. 8 officieren. 6 onder officieren. 31 soldaten en 8 zwarthemden. In dezelfde periode sneuvelden aan het Zuideliik front 16 officieren. 1 onder-offi cier en 20 soldaten. Aan verwondingen zijn aan het Noorde lijk front 1 officier. 2 onderofficieren. 10 soldaten en 4 zwarthemden overleden. Aan het Zuideliik front 1 officier en 2 sol daten. Door verschillende oorzaken in verband met den dienst en door ziekte ziin in de periode van 16 April tot 31 Mei overleden 17 officieren 20 onderofficieren 194 sol daten en 75 zwarthemden. Van het begin tot het einde der opera ties ziin 1148 militairen gesneuve'd. 125 ziin aan hun verwondingen overleden van 31 heeft men niets meer gehoord en ge dood door oorzaken, verband houdende met den dienst, ziin er 1000. Het aantal inheemsche militairen. As kari's en Doebats. dat in de periode van 31 Maart tot het einde der operaties in Oost-Afrika in den strijd gesneuveld is. be- draag 204 aan het Noordelijk frrrt en 352. waaryan 96 Lvbiërs aan het Zuidelijk front. In totaal dus 556 Van het beein tot het einde der militaire operaties zijn 1086 inboorlineen uit Eritrea en 507 uit Somaliland. dus 1593 in totaal, gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1