LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 Mei 193g BUITENLAND. De oproeping voor 't examen thuis gekregen? LUCHTVAART. I A AT/T l^gERICUTlN BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië's toenaderingspogingen. De Italiaansche ambassadeur te Lon den. Grandi, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan het Foreign Office en daar een onderhoud gehad met Eden. Dit bezoek is een definitieve stap van Italië om een einde te maken aan de spanning tusschen beide landen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" die momenteel te Rome vertoeft, geeft zijn Indrukken weer na zijn onderhoud met Mussolini. Hij zegt. hierin, overtuigd te. zijn, dat Musso lini op het oogenblik den vrede wenscht, terwijl het tweede doel van de Italiaan sche politiek is de opheffing van de sancties. Wanneer Mussolini spreekt van de „on herroepelijke toestand" welke in Abessy- nië is geschapen, geeft hij hiermede den wil van het geheele Italiaansche volk te kennen. De vier hoofdpunten van de Ita liaansche politiek kunnen als volgt wor den samengevat: Veiligheid in.Abessynië; veiligheid voor de verbindingen tusschen Italië en Oost-Afrika; vrede in Europa; herstel van het moreel aanzien. Om deze redenen zal Italië niet over gaan tot verdere vredebreuk in Afrika of Europa. De correspondent verklaarde verder, dat hij er vast van overtuigd is, dat een be sluit van den Volkenbond de sancties te handhaven, aanleiding zal zijn voor Ita lië om uit den Volkenbond te treden, ver gezeld van verdragen tot bescherming van de Italiaansche veiligheid. Tiidens de debatten in het Engelsche Lagerhuis beklaagde admiraal Keyes zich over de Italiaansche propaganda in de staten rond de Middellandsche Zee. waar bij de Britsche natie verwekelijkt wordt genoemd en niet meer in staat zichzelf te verdedigen. Verder wordt beweerd, dat de Italiaansche vloot de Britsche uit de Mid dellandsche Zee kan verjagen. BELGIË. De regeeringscrisis. De koning heeft de besprekingen inzake de vorming van een nieuwe regeering voortgezet. Ook ontving hij den leider van de rexisten Degrelle, en den Vlaamschen nationalist de Clercq. Naar verluidt zal de koning vandaag een afgevaardigde van de communisten ontvangen. Na zijn onderhoud met den koning heeft de leider der rexisten, Degrelle, verklaard, dat zijn partij een aanbod om aan de re geering deel te nemen, niet zou aanvaar den. Het bestuur van de nationale liga van christelijke arbeiders heeft besloten dat de vertegenwoordigers van de christen democraten, de democratische fractie van de katholieken, alleen een regeering zul len steunen, welke haar programma ba seert op ingrijpende hervormingen, ge ïnspireerd op de pauselijke encyclieken. o DUITSCHLAND. Generaal Litzmann overleden. Te Neuglossow is in den leeftijd van 87 jaar generaal Litzmann overleden. Generaal Litzmann had nog aan den oorlog van 1870'71 deelgenomen en bij de inneming van Parijs het ijzeren kruis verworven. In 1902 werd hij benoemd tol directeur van de krijgsacademie. Nog het zelfde jaar nam hij zijn ontslag. Hij werd gepensionneerd en wijdde zich aan de militaire studiën. Op 18 October 1914 werd hij benoemd tot commandant van de derde gardedivisie. Generaal Litzmann heeft ook in de NSJ5.A.P. een belangrijke rol gespeeld. o ENGELAND. De kroning Ormsby Gore volgt Thomas op De vlootuitbreiding. De datum van de kroning van den koning in Westminster-abbey is vastge steld op 12 Mei van het komende jaar. Met het tracfitloneele ceremonieel heb ben de herauten van het Koninklijk Hof in schilderachtige costuums vanochtend aan het St. James-paleis en op drie an dere paatsen te Londen mededeellng ge daan van den kroningsdatum van koning Eward VIII. Ormsby Gore is benoemd tot minister van koloniën als opvolger van Thomas. Verwacht wordt, dat Ormsby Gore als minister van openbare werken zal worden opgevolgd door lord De La Warr. thans onder-staatssecretaris aan het departe ment van onderwijs. Verder zouden geen onmiddellijke wijzi gingen in het kabinet te verwachten zijn. De Iersche Dail heeft de opheffing van den Ierschen Senaat, die zooals gemeld, zijn laatste zitting reeds hield tot een feit gemaakt door met 7452 stemmen het voorstel te aanvaarden. In het Lagerhuis is gisteravond de extra- begrootlng van 10.3 millioen pond sterling voor de Britsche vloot aangenomen met 182 tegen 85 stemmen. o TURKIJE. De defensie paraat. In zijn slotrede bü de begrootlngsdebat- ten verklaarde de minister-president dat Turkije een duurzamen vrede wenscht met internationale samenwerking. Turkije deed hierin zijn plicht en zal dit blijven doen. Turkije ziet op het oogenblik geen bijzondere bedreiging tegen den Turk- schen staat; Indien evenwel dit gevaar toch zou bestaan, vreezen wij hrt niet. Ons defensief materieel is modern en het geheele volk zou als één man opstaan. Turkije is meer geoefend, meer meester van zijn zenuwen en sterker dan 16 Jaar geleden, toen Turkije met een handjevol mannen streed. Na deze rede nam de Kamer eenstem mig een motie van vertrouwen aan. Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust Voelt Ge een gejaagdheid bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof in Uw hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem 'n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. 439$ (Ingez. Med.) FRANKRIJK. De stakingsbeweging. Zooals reeds gemeld, is de staking ook overgeslagen naar de Renault-fabrieken, terwijl later nog volgden stakingen bij de Citroënfabrieken te Grenelle, de fabrieken van Jedelot, de patronenfabriek te Issy-les- Moulineaux en de fabrieken in de Rue La- croix te Parijs en bij de Fiat-onderneming. Een 42000 arbeiders brachten den nacht in de fabrieken door, geregeld van buiten geravitailleerd. In de meeste fabrieken zijn stakings- comité's gevormd. In de vliegtuigfabriek Dewoltine is met de directie een voorloopige regeling bereikt en zal heden, in afwachting van een defi nitieve regeling, het werk worden hervat. De groep van werkgevers in de metaal- en werktuigindustrie te Parijs en omgeving heeft het volgende communiqué openbaar gemaakt „De stakingen, die in sommige metaal bedrijven in het gebied van Parijs zijn uit gebroken. zijn van een ernstigen aard, die het plaatselijk kader verre te buiten gaat. 7,Dn schijnen overigens een streven te ver tolken. dat meer een politiek dan een professioneel karakter draagt. De eischen. door de vertegenwoordigers der werknemers gesteld 40-urige werk week, vacantie met behoud van loon, loons- verhoogingen en erkenning van de arbei ders-delegaties door de werkgevers ra ken de geheele verhouding tusschen loon- trekkenden en werkgevers. Derhalve dient het geheel der Fransche werkgevers, en niet slechts de groep der Parijsche metaal bedrijven. dit geschil, dat een nationaal karakter draagt, te behandelen. Wat de werkgevers in de metaal-nijver heid betreft, zij hebben steeds in contact met het personeel van hun bedrijven sa mengewerkt Bovendien hebben zij de laat ste dagen blijk gegeven van een zeer ruim streven naar verzoening. Maar het spreekt vanzelf, dat met deze methoden niet kan worden voortgegaan als men let op deze ernstige stoornis, die tegen de elementair ste regels van orde en leiding in de onder nemingen indruischt". Minister-president Sarraut en Frossard, de minister.van arbeid, hebben, na diverse andere besprekingen, een onderhoud, dat 'n half uur duurde, gehad met Blum en Vincent Auriol, in verband met de sta kingsbeweging. Na afloop van deze conferentie kreeg men den indruk, dat de pogingen, om een eind aan het conflict te maken, spoedig tot een resultaat zullen leiden en dat wel licht reeds vandaag de arbeid algemeen zal worden hervat. Naar verluidt, zouden onverwijld onder handelingen geopend worden tusschen vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders-gedelegeerden. o HONGARIJE. Von Kanya over de buitenl. politiek. Het woord voerend in de Kamer tijdens het begrootingsdebat zeide Von Kanya, sprekend over de buitenlandsche politiek: „Het doel van Hongarije is altijd geweest om den werkelijken vrede te verwezen lijken door een herstel van het evenwicht met vreedzame middelen". Sprekend over de onderhandelingen om den geest van Locarno nieuw leven in te blazen, zeide Von Kanya verder: „Indien deze onderhandelingen slagen, is het mo gelijk en zelfs waarschijnlijk, dat men bij de pogingen om den Europeeschen vrede te verzekeren, een Donauconferentie zal bijeenroepen. De Hongaarsche regeering is bereid om met volkomen goeden wil aan de onderhandelingen deel te nemen. Hon garije zou echter niet de verplichting tot wederzijdschen bijstand kunnen aanvaar den". Von Kanya zeide nog: „Ik wijs erop, dat indien Hongarije plaats kan nemen aan de tafel op een voet van volkomen gelijk heid en indien zijn bescheiden en natuur lijke eischen begrip vinden, wij er geen bezwaar tegen zullen maken, dat alle Do. naustaten samenwerken op economisch gebied en later misschien ook op politiek terrein, en dan zal in het Donaubekken de werkelijke veiligheid en den wezenlijken vrede vestigen, welke wij eerlijk wen- schen". Hij besloot: „Zelfs echter indien deze hoop niet verwezenlijkt wordt, zullen wij, steunend op onze eerlijke en beproefde vrienden, onze vreedzame, aan alle uitda ging vreemde politiek voortzetten. Wij zul len met geduld en een gerust geweten be tere tijden afwachten en het oogenblik, waarop onze vroegere vijanden ten slotte zullen begrijpen en de samenwerking met Hongarije naar haar volle waarde schat ten". SPANJE. Financieele wetsontwerpen Phalanx-Ieider veroordeeld. Het ministerie van financiën heeft twee wetsontwerpen uitgewerkt, waarvan het eerste voorziet in een bij de Bank van Spanje op te nemen rentelooze leening tot een bedrag van 25.000.000 peseta's. Dit bedrag zal den staat de mogelijkheid ge ven op de wisselmarkt tusschen beide te komen. Het tweede ontwerp voorziet in de heffing van een invoerrecht van 20°/» boven de thans van kracht zijnde rech ten op ingevoerde goederen, zooals stok- visch, glycose, melasse, cacao, koffie, ci chorei, thee en specerijen. De hieruit ge wonnen gelden zullen door de regeering eveneens gebruikt kunnen worden voor interventie op de wisselmarkt. De leider van de „Spaansche Phalanx", Jose Primo de Rivera is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, wegens het op illegale wijze bewaren van revolvers in zijn huis. ITALIË. Blad verboden. De avondeditie van de in Turijn ver schijnende „Gazetta del Popoio" van 26 dezer, welke een landkaart bevatte in zake de zoogenaamde gebiedsaanspraken van Duitschland in Europa, is op last van het Italiaansche ministerie van pers en propaganda in beslag genomen. ■o- ZUID-SLA VIË. Beck's bezoek ten einde. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken. Beek. heeft gisteren een krans ge legd od het graf van Koning Alexander van Zuid-Slavlë. Des middags heeft minis ter-president Stojadinowitsj ter eere van den gast een maaltlld aangeboden. Ver volgens werden de besprekingen tusschen beide staatslieden voortgezet en besloten. Gisteravond vertrok Beek weer naar Warschau. Na afloop van het laatste onderhoud 1 tusschen Stojadinowitsj en Beek werd het volgende communiqué gepubliceerd: „Bij gelegenheid van het officleele be zoek hebben Beek en Stojadinowitsj ver scheidene conferenties gehouden, waarbij zi1 de actueele vraagstukken der interna tionale politiek hebben overwogen, vooral rekening houdend met de Poolsch-Zuld- Slavische samenwerking voor de oplossing dezer kwestie. Na een gedetailleerde ge- dachtenwisseling hebben Beek en Stoja dinowitsj vastgesteld, dat zii het volkomen eens ziln dat bil het streven der buiten landsche politiek hunner wederzlidsche landen in den tegenwoordigen. moeilijken internationalen toestand, zii binnen de grenzen van hun mogelijkheden en hun bestaande verplichtingen, hun medewer king zulen verleenen aan elke construc tieve politiek gegrond op de beginselen van rechtvaardigheid en internationale solidariteit, evena's op den eerbied voor de waardigheid en de rechtmatige belangen hunner landen. Het tegenwoordige per soonlijk contact der beide ministers is een nieuw bewiis van de hartelijke betrekkin ken, die steeds tusschen beide Slavische naties bestaan hebben. ZII hebben daarom besloten, de vriendschappelijke gedachten- wisselingen in de toekomst voort te zetten ln denzelfden geest en in het t>elang der politiek van overeenstemming en den in ternationalen vrede". o VEREENIGDE STATEN. Radio-rede van Borah De werkloosheid. Aan den vooravond van de republikein- sche conventie te Cleveland heeft senator Borah een radiorede gehouden, waarin hij opnieuw de stélling verdedigde, dat de Vereenigde Staten geen allianties moeten sluiten, waardcor ze ln allerlei verwikke lingen kunnen geraken. Het land heeft vrede noodig, zoo zeide hij, en de beste garantie voor vrede voor het volk der Vereenigde Staten is, zich verre te houden van alle buitenlandsche geschillen en poli tieke verplichtingen. Wij wenschen niet aan buitenlandsche oorlogen deel te nemen. Ik wijs hierop nog eens ln het bij zonder, zoo verklaarde Borah, daar ver nomen wordt, dat de Volkenbond gereor ganiseerd zal worden teneinde de Ver eenigde Staten er toe te brengen lid te worden. De president der Amerikaan-sche arbei ders-federatie. William Green, heeft gis teravond verklaard, dat de vorige maand 750.000 Amerikanen weer aan het werk zijn gegaan. De vermindering van het aantal werkloozen is het gevolg van de opmerkelijke toeneming der productie en de activiteit van het zakenleven. Er staken in totaal nog een 46.000 arbeiders. Het departement van justitie heeft te kennen gegeven tijdelijk af te zullen zien van deelneming aan het onderzoek inzake de terroristische activiteit van het „zwarte legioen", omdat er niet voldoende bewijs was geleverd, dat federale wetten zouden zijn geschonden. Volgens een mededeeling van de politie hadden de vrouwen van leden van het .zwarte legioen" een geheime vrouwen- afdeeling opgerioht om de organisatie der mannen bij te staan. o PALESTINA. Geen wijziging in het verzet. Nog steeds worden aanslagen gepleegd op spoorbruggen en wegen. Van Jaffa ko mende booten hebben getracht, een aan val te doen op de kadewerken van Tel- Aviv en op de Joodsche lichters. De Arabische pers heeft besloten, offi- cieele mededeelingen niet meer te publi- ceeren. Zelfs wordt een persstaking over wogen. Het voornaamste Arabische blad is ver boden. Bij Jaffa Is een Arabier gedood en vie len later nog drie dooden en 9 gewonden bij overvallen op auto's met levensmidde len. Traangas zal in den vervolge in ge reedheid zijn ter beteugeling der onlus ten! JAPAN. Japan wil zijn vloot versterken. De ministers van buitenlandsche zaken en marine zijn overeengekomen aan de Britsche regeering mede te deelen, dat Japan het tonnage van zijn vloot torpe dojagers en onderzeeërs zal verhoogen, indien Engeland de 40.000 ton aan tor pedojagers In dienst houdt, welke het vol gens het verdrag van Londen moet af danken Naar de „Jiji" verneemt, verlangt Japan 10.000 ton torpedojagers en onge veer 16.000 ton onderzeeërs. In ieder geval zal Japan de houding der Ver. Staten afwachten, alvorens on derhandelingen te openen met Engeland. VLIEGTUIGBOTSING. Drie slachtoffers. Gisteren is in de nabijheid van het vliegveld van Hamburg een verkersvlieg- tuig van de lijn BerlijnHamburg in bot sing gekomen met een sportvliegtuig. De verkeersmachine kon vlot landen, hoewel zij werd beschadigd. Het sportvllegtuig stortte echter neer en kwam terecht op het dak van een ge sticht voor zwakzinnigen te Alsterdorf. Het toestel sloeg door het dak. viel in de eetzaal en geraakte daar in brand. De piloot en twee verpleegden werden gedood. Vier verpleegden werden gewond, Van één hunner is de toestand ernstig. -o FRANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Tijdens een nachtvlucht is een Fransch militair vliegtuig omlaaggestort; de belde inzittenden zijn omgekomen. a DE SITUATIE IN DE VLIEGTUIG INDUSTRIE. Aneta meldt uit Batavia: De „Java-Bode" verneemt, dat de Ne- derlandsche regeering nieuwe plannen heeft ten aanzien van de vliegtuigfabri- cage. De rijksstudiedienst voor luchtvaart zal worden omgevormd in een officieele stichting en een centraal punt worden voor den aankoop en advies. Diverse be langrijke orders zullen binnenkort wor den geplaatst. De Glenn-Martln-toestcl- len zullen voortaan in Holland gebouwd worden. Omtrent de fabriek waar dit in de toekomst zal geschieden, zal een ad vies worden ontvangen van den vice-pre sident van de Glenn-Martin-fabrieken, majoor Verniers van der Loeff en kapi tein van Lent, die de fabrieken van Fok ker, Koolhoven, de Schelde en Aviolanda bezochten. Behalve aan landvliegtuigen bestaat ook behoefte aan verscheidene Dorniers, waarvan eveneens de liccntie- rcchtcn zijn aangekocht, zoodat ook die ln Nederland zullen worden gebouwd. De „Java-Bode" voegt aan deze mede deelingen nog toe, dat er thans een on derlinge strijd tusschen de fabrieken gaande is. voornamelijk tegen de Schelde. De heer Koolhoven is momenteel hard aan het werk aan den bouw van een ver kenner voor Soesterberg. Vermoedelijk krijgt de heer Koolhoven binnenkort op dracht van de marine voor den bouw van 5 trainers terwijl thans de Zwitsc-rsehe luchtvaartautoriteiten bij Koolhoven na gaan of voor Zwitserland enkele licenties van Koolhoven kunnen worden aange kocht Aneta-Hollartd verneemt nog dat er in derdaad Dlannen bestaan tot omvorming van den rttksstudiedienst tot een centraal bureau voor advies, ook inzake aankoop. Ofschoon omtrent deze plannen nog geen beslissing is genomen kan toch worden gezegd, dat de betrokken instanties zoo danig geporteerd ziln voor die omvorming, dat een verwezenlijking hiervan zeer waar schijnlijk is. In den nieuwen vorm zal de taak van dit centraal bureau, voor zoover het wetenschappe'ilk en advlseerende ge deelte betreft, beter tot zijn recht kunnen komen dan thans het geval ls. De betrokken departementen als die van defensie en koloniën zullen in het nieuwe bureau vertegenwoordigd zijn en ook bud getair in de kosten daarvan bijdragen. Verder zullen de afnemers, als b.v. de KLM. en de Nederlandsche luchtvaart industrieën met dit bureau ten nauwste samenwerken. LJMUIDEN, 29 Mei 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.62—0.48, griet p. kist van 50 kilo f. 23—14, tongen per kilo f. 0.58- f. 0.44, zetschol per kist van 50 kilo f. 1613 kleine schol f.' 16—14, schar f. 5, tongschar f1812, pieterman en poontjes f4.40 f. 2 80, middel schelvisch f. 12, kleinmlddel schelvisch f. 11.50—7.90, kleine schelvisch f. 7.604.50, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 5022, gullen per kist van 50 kilo f. 97. heilbot per kilo f. 0.62—0.50, wijting p. kist van 50 kilo f. 3.80, makreel per kist van 50 kilo f. 6—2.80. Aangekomen de stoomtrawler IJM 15 m. f.2105, en de loggers KW 162 met f.229, KW 3 met f. 321, SCH 247 met f. 341 en RO 1 met f. 304 besomming. Heden binnen te Vlaardlngen: G.D.LJ. 130 met 18 last van 3 schepen. Prijzen: Maatjes jong en klein 18.maatjes groot 9.309.40: Gisteren was aan den afslag de K.W. 16 met 200 kantjes van 6 schepen. Prijzen: maatjes groen 2422: maatjes jong 18—19; maatjes grof 910; steur- haring f. 11.70. UIT HET VERRE OOSTEN. Een Japansch ultimatum? Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat generaal Tashiro, de bevelheb ber van de Japansche troepen in Noord- China tot generaal Soeng tsje Joean een soort ultimatum heeft gericht, waarin wordt gevraagd, dat de politieke raad van Hopei en Tsjahar voor 5 Juni a.s. de on afhankelijkheid uitroept en de douane inkomsten van Tientsin annexeert. Soeng tsje Joean heeft In principe toe gestemd de douane-inkomsten te naasten, onder voorwaarde, dat de Japanners hem steunen tegen eventuele reacties van Nanking en vreemde mogendheden. Tasjiro bestudeert deze kwestie. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIK. Een commissie van advies ingesteld. De minister van koloniën heeft, meda namens de ministers van handel, nijver heid en scheepvaart, van landbouw en vlsscherij en van financiën ingesteld een „commissie van advies nopens concrete uit breiding van de economische samenwer king tusschen Nederland en Nederlandsch Indlë", en benoemd: a. tot lid en voorzitter van die commis sie den heer dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State: b. tot leden van die commissie de hee ren: ir. Oh. G. Cramer, mr. A. M. Joekes en M. J. M. van Poll, leden van de Tweede Kamer; dr. H. M. Hlrschfeld, directeur generaal van Handel en Nijverheid; ir Alph. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw; H. van Ebbenhorst Tengbergen, administratuer, hoofd der af deeling invoerrechten bij het departement van Financiën; prof. J. van Gelderen hoofd van afdeellng D (crisiszaken) van het commissariaat voor Indische Zaken bij het departement van Koloniën; prol H. A. Kaag, hoogleeraar aan de R.K. han delshoogeschool te Tilburg; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tweede voorzitter van den Ohristelijken Boeren en Tuindersbond in Nederland; Ch. J M. Weiter, voorzitter van den Onderne mersraad voor Nederl.-Indië; H. Crone voorzitter van de Kamer van Koophandei en Fabrieken voor Amsterdam; mr. W. F. Jongejan, voorzitter van den Bond van eigenaren van Nederl.-Indlsche suiker-on dernemingen en Raden Adipatl Ario Soe jono, oud-lld van het college van gedele geerden van den Volksraad, te voren re gent van Pasoeroean; c. tot plaatsvervangende leden: voor dr. H. M. Hlrschfeld, in verband met diens mogelijke afwezigheid gedurende een deel der besprekingen, den heer J. Waard, hoofdcommies bij het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor Ir. Alph. L. H. Roebroek, den heer ir. R. P. Bonthuis, hoofd van den buiten landschen landbouwvoorlichtingsdienst. 3. aan de commissie toe te voegen als secretaris den heer jhr. mr. H. A. Loudon adjunct-commies bij het departement van Koloniën. o- AUTO TE WATER GEREDEN. Hedenmorgen te omstreeks half tie heeft te Hedel een ongeval plaats geha dat bijzonder goed ls afgeloopen. De heer Koelman Is met zijn auto, waarin even eens zijn ongeveer tienjarig zoontje was gezeten, nabij den grooten weg Hedel 's-Hertogenbosch in een diepe kolk, welke langs den Empelschendijk loopt, gereden De auto zakte tot aan het dak in het water weg. De heer Koelman slaagde in het portier van den wagen te openen en het hoofd naar bulten te steken, zoo dat dit boven het water uitkwam. Zijn zoontje kon hij in zooverre helpen, dat hij diens hoofd boven water hield. Gelukkig had de heer J. Mulders, wiens huls aan den dijk ligt, het ongeval gezien. Hij be gaf zich direct met zijn roeiboot naar de drenkelingen en wist beiden behouden aan wal te brengen De heeT Koelman heeft een vrij ernstige verwonding aan den pols opgeloopen. De auto zal later worden opgehaald. o INBRAAK IN EEN STATION TE OOSTZAAN. In den afgeloopen nacht hebben onge- noode gasten zich toegang weten te ver schaffen tot het station van de Nedcrl. Spoorwegen te Oostzaan. Door middel van een, al dan niet, valschen sleutel is de hoofddeur geopend. Alle kasten en laden zijn aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Een paar geldkistjes met in houd zijn meegenomen. De dieven hebben daarna 't gebouw verlaten, na de hoofd deur weer zorgvuldig te hebben gesloten. Er is getracht vingerafdrukken te vin den. echter zonder resultaat. Onder soortgelijke omstandigheden werd enkele dagen geleden ingebroken bij een pluimveehouder, waar ruim 200 kippen gestolen werden. SLACHTOFFER VAN AUTOBOTSING OVERLEDEN. De 47-jarige A. Voskamp, wonende in Schiedam, die Dinsdagavond bij een bot sing tusschen zijn auto en een tramwa gen op den Schiedamschen Singel te Rot terdam, zeer ernstig werd gewond, is he denochtend in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. CRISISBOTERMERK. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 26 Juni vastgesteld op f0.95 per Kilogram. o ERNSTIGE AANRIJDING TE WASSENAAR. Toen een auto bestuurd door den beef S. uit Wassenaar van den Riiksstraatvi - den Kerkdam aldaar wilde inslaan, kza de wielrijder S. uit Noordwiikerhout. o« dit te laat bemerkte, met de auto m sine. S kreee eenlee ernstiae dieoe sn wonden aan gelaat en schouder en mo op advies van dr. Hubbeline naar Academisch ziekenhuis te Leiden wora vervoerd Hedenmorgen keerden met de een'e treinen uit Bteenwijk en Dedemsvaa» aantal werklieden uit Leimuiden en dere plaatsen terug, die aldaar door Rijkswerkverschaffing te werk waren s steld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2