bte Jaargang VRIJDAG 29 MEI 1936 No. 23366 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARSCHUWING VOOR DE JEUGD j In verband met het feit, dat onder de eidsche jeugd op een of andere wijze de jieening heeft postgevat, dat door ons Blad prijs zou zijn uitgeloofd voor het in- veren van lijsten met auto-nummers, zij zerzijds nadrukkelijk medegedeeld, dat absoluut onjuist is. Wij hebben deze ge niet ontketend en geen prijs uitge- ofd en zijn dit ook niet van plan. Bovendien lijkt ons deze verzamelwoede n dit aanleggen van lijsten, dat ook in erschillcnde andere plaatsen in ons land jeugd bevangen heeft, niet ongevaarlijk :n veelal ook hinderlijk voor de automobi- isten. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week ..'i.''.f. 0:18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> )it nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE DIRECTIE. EEN AFSCHEID BIJ DE NEDEKL. SPOORWEGEN. Gisteren heeft de heer P. van Fabst, eincontroleur der Ned. Spoorwegen, die 34 dienstjaren op 1 Juni a.s. den dienst er Ned. Spoorwegen met pensioen zal Hiaten, op hartelijke wijze afscheid van et stations- en treinpersoneel genomen, e heer van Pabst, die als treincontroleur igeveer 30 jaren dienst heeft gedaan op baanvakken Den Haag—Leiden—Am- erdam en LeidenWoerden was ook bij et reizend publiek zeer gezien. Om on teer 2 uur had gistermiddag het af- :heid plaats in een der lokalen van den [enstdoenden chef van het station Den sag H.S.M. Behalve alle treincontroleurs ie zgn. zwarte bende) uit het geheele ind, waren ook verschillende chefs, com- iiezen, stations- en treinpersoneel aan- ezig. Mei een hartelijke toespraak bood oudste treincontroleur, de heer Rijk- off uit Amsterdam den heer van Pabst en wandelstok met zilveren knop aan, Is een herinnering a an zijn diensttijd bij Ned. Spoorwegen- Geroerd dankte de eer van Pabst voor dit afscheid. NED. VER. VAN CHR. TECHNICI. VEREENIGING „KONINGINNEDAG". De feestviering op 31 Augustus. Door het bestuur der vereeniging ,Ko- inginnedag", worden op het oogenblik tuinen voorbereid om de viering van iminginne ver jaardag op 31 Augustus zoo listerrijk mogelijk te doen zijn. Er worden eheel nieuwe en zeer grootsche plannen eopperd. Gisteravond is het bestuur bijeen ge vest en in deze vergadering zijn de plan- en besproken enfinancieel onder de ogen gezien. Zoolang dit alles nog niet eftaitief zijn beslag heeft gekregen, is et natuurlijk nog onmogelijk om het riote en zeer attractieve programma voor e middagfeesten nu reeds bekend te laken. Wel verzocht men ons nu reeds ifde te deelen, dat met de oude wijze van ttstviering, een feestviering n.l. door de inderen met allerlei kinderspelen, zal orden gebroken. Het zal "n groot en aan- ekkelijk feest worden voor de kinderen, 'n tachtig kijkspel én een zeer amusant togramma, dat bovendien voor alle Lei enaars, jong en oud, de grootste attractie )1 bieden. Binnenkort hopen wij dit Kgramma in zijn geheel te kunnen pu- ïceeren. Vast staat, dat het iets bijzon- ers zal zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na- imrkunde, op proefschrift getiteld: ..Ex- losieve gasreaoties bij verminderden tuk", de heer J. Drop, geboren te Alke- lade. Geslaagd voor het doctoraal examen echtsgeleerdheid. vrije studie, de heer A. Gompels (Soheveningen)voor het Moraal examen Rechtsgeleerdheid de eer A. E. Stheeman (Den Haag)voor et Voorbereidend Kerkelijk Examen de eeten H. A. Brongers (Leiden) en H. G. m Beusekom (Aarlanderveen)voor het wmomisch doctoraal examen Indologie e heer A. V. Dahler (Leiden) en voor het '«examen 1ste gedeelte de heeren L. T. hemrev (Leiden) en Mej. W. A. Thomee ^stgeest). Hedenmiddag opent de heer J- Puf- 13 in het perceel Breestraat 65, waarin "fheen een wijnhandel der firma Els- gevestigd was, een banketbakkerij, lnex chocolaterie. De firma's Vogelen- "g (behanger), de Wekker (schilder), m Cleef (gas en electriciteit)allen al- sr zorgden tezamen met de Fa. Bunders «iet uit Zaandam (betimmering) voor h keurige inrichting, terwijl de firma puioff uit Den Haag de technische in flatie der bakkerij leverde, jk geheel verbouwde winkel maakt een ™ngen en, mede door de inventaris, zeer ü^elijkén en smaakvollen indruk. De jaarvergadering. In het gebouw Patrimonium hield gisteravond de afd. Leiden van de Ned. Ver. van Chr. Technici haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer D. Hendriks las bij opening Rom. 8 18-31. waarna hij een kort openingswoord uitsprak. Vervolgens werden de jaarverslagen uitgebracht. Breedvoerig werd hierna de propaganda besproken, waarbij de wenschelijkheid werd betoogd om meerdere vergaderingen en excursies te houden. Ook vormde de agenda van de alg. vergadering der Ver eeniging nog een punt van bespreking. Afgevaardigden voor deze vergadering werden gekozen. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftredenden herkozen. Een referaat, dat nog op de agenda voorkwam moest om des tijds wille worden aangehouden. ALGEMEENE MILITAIRE PENSIOENBOND. Motie van de afdeeling Leiden. De afd. Leiden van de A.M.P. in verga dering bijeen op 28 Mei 1936 in een der zalen van het „Nut van het Algemeen", heeft de navolgende motie aangenomen: Gehoord de besprekingen over de actie, welke gevoerd is voor de oud-gepension- neerden van Land- en Zeemacht en de Koloniën én hunne weduwen en weezen, constateert met groot leedwezen: dat nog steeds geen rechtsherstel is ge schied aan de oud-gepensionneerden van voor 1920, terwijl toch door vele Kamer leden werd verklaard, dat deze gewezen landsdienaren en hunne weduwen en wee zen reeds zoo vele jaren bij de nieuwe gepensionneerden zijn ten achtergesteld; dat de steunregeling voor de oud-gepen- tionneerden meer dan krenkend is, terwijl zij bovendien vele onbillijkheden bevat, die groote wijzigingen behoeven, wil zij aan het doel beantwoorden waarvoor zij in het leven is geroepen; dat de nu toe te passen korting op de pensioenen, als een grove onbillijkheid wordt aangevoeld, bovendien in strijd is met de opvattingen van het recht waarin 3>et Ned. Volk is opgevoed; dat iedere korting met kracht dient te worden afgewezen, als zijnde in strijd met de wet. Besluit deze motie ter kennis te bren gen van het Hoofdbestuur met het verzoek om deze motie te zenden aan die colleges waar dat dienstig is en besluit verder deze motie te publiceeren ln de pers. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Hedenmorgen was een aantal arbeiders voor het kantoor der N.V. Nationaal Veem op de Heerengracht bezig met het lossen van een negental koperen platen tot een gezamenlijk gewicht van 2000 K.G. uit een auto. Op een zeker oogenblik kantelden deze platen, waardoor twee arbeiders be kneld geraakten tusschen den wand van de auto en de koperen platen. Een hun ner, de 39-jarige chauffeur J J. van O., wonende aan de Uiterstegracht alhier, be kwam een bekkenfractuur en een breuk van den rechterbovenarm; de andere, de 19-jarige B. D. W.. eveneens chauffeur en wonende te Apeldoorn kneusde zijn lin kerarm en kreeg verder nog verschillen de schaafwonden. Beiden werden door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Het mag een geluk heeten, oat ter plaatse de auto stond; ware dit niet het geval geweest, dan zouden de ge volgen vermoedelijk nog veel ernstiger zijn geweest. o DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 9, Betonvlechters 31, Betonwer kers 61. Fundeeringwerkers 1, Glazenwas- schers 9, Granietwerkers 14, Grondwerkers 86, Heiers 1, Metselaars 145, Opperlieden 116. Schilders 51, Sloopers 5, Steenbikkers 1. Steenhouwers 1, Straatmakers 7, Hulp- Straatmakers 11, Stucadoors, witters 62, Timmerlieden 249, Uitvoerders 4, Voegers 27, Ongesch. Bouwarb. 8. Totaal 902. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18; Lom pensorteerders 16, Vellenblooters 7, Zeep- fabr.arb. 4, Steenfabr.arb. 115, Ongesch. Fabrieksarb. 53. Totaal 213. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 86, Reizigers, Colp. 45, Winkelbedienden 31, Incasseerders 9, Musici 8, Onderwijzers 9, Overheidspersoneel 10, Verplegers 2. To taal 200. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 16, Kellners 42, Koks 6. Totaal 64. Houtbewerkers: Beddenmakers 2. Hout bewerkers 77, Kistenmakers 6, Kuipers 8, Lijstenmakers 3. Mandenmakers 1. Meu belmakers 31, Meubelstoffeerders 5, Poli- toerders 2, Ongesch. Arbeiders 3. Totaal 138. Kleermakers: Kleermakers 37, Kappers 7 Schoenmakers e.a. 17. Totaal 61. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 33, Land arbeiders 23, Tuinlieden 24, Warmoeziers 12, Ongesch. Landarb. 8. Totaal 100. Metaalbewerkers: Bankwerkers 106. Blik- bewerkers 28, Burgersmeden 41, Electri- ciens 60, Galvaniseurs 1, Gasfitters 14, Ge reedschapmakers 3, Instrumentmakers 7, Isoleerders 7, Kernmakers 1, Kettingsme- den 34, Klinkers 13, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 3, Lasschers 5, Loodgieters 54, Machinisten 24, Metaalboorders 6, Metaal draaiers 15, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 1, Monteurs 27, Pianostemmers 3. Po lijsters 1, Ponsers 5, Rijwielherstellers 13, Scheepstimmerlieden 6, Scheepsschilders 1, Stokers 18, Tegenhouders 15, Verw. Mon teurs 16, Voorsiaanders 12, Voorwarmers 6, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 8, Wagen makers 5, IJzerwerkers 46, Zandvormers 4, Goud- en Zilversm. Ongesch. Arbei ders 39. Totaal 655. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, Sig. Sorteerders 4, Strippers 2. Totaal 11. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 5, Ingenieurs 3, Technikers 7, Teekenaars, Opz. 17, Werkmeesters 15. Totaal 47. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 28, Kluwers e.a. 7, Luikers 12, Plaatsnijders e.a. 19, Schrobbelaars 2, Spinners 42, Spoelers 2, Staaldraaddraaiers 15. Sterkers 2, Strijkers 13, Wevers 110, Wolbewerkers 36, Ongesch. Textielarb. 55. Totaal 349. Transportarbeiders: Chauffeurs 135. Emballeurs 5, Exp. knechten 25, Koetsiers 19, Loopknechten 36, Schippers 105, Maga zijnknechten 54, Spoor- en Trampers. 16, Wakers 7, Transportarbeiders 68. Losse Arbeiders 421. Totaal 891. Typografen: Boekbinders 31, Boekdruk kers 15. Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 3. Letterzetters 31, Steendrukkers 2. To taal 84. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 84, Mo lenaars 1. Ovenisten 4, Slagers 65, Suiker werkers 24, Wijnkooperskn. 7, Zoutzieders 1, Zuivelbereiders 3, Ongesch. Fabrieks arb. 44. Totaal 233. Vrouwen: Linnenjuffrouw 1, Maasters 1. Breisters 1. Naaisters 10, Winkeljuffrou wen 9, Kantoorpersoneel 19, Apothekers- ass. 1, Onderwijzeressen 3, Boekbindsters 1, Serveersters 2, Kraamverzorgsters 1, Ver pleegsters 8, Teekenaressen 1, Huisel. Diensten 152, Fabr. Arb. 51, Leerl. Kap sters 1. Totaal 262. Alg. Totaal 4210. 31 Mei 1935 3714. 31 Mei 1934 2841. Ben. 63 ged. werkloozen en 104 werk verschaffing. R.K. VEREEN. VAN. GEZINSHOOFDEN. De jaarvergadering. Gisteravond hield de afd. Leiden van de R.K. Ver. van Gezinshoofden haar jaar vergadering in den Burcht. De vergadering Was zeer matig bezocht toen de voorzit ter. de heer Heemskerk deze bijeenkomst met den Chr. Groet opende en na een korte inleiding het woord gaf aan den 2den secretaris tot het voorlezen van de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat de vereeniging in le dental eenigszins was teruggeloopen- Het jaarverslag van den penningmeester toon de een klein voordeelie saldo, ondanks het feit dat 34 maal een uitkeeriang was ge daan bij gezinsvermeerdering. Mededee- ling werd vervolgens gedaan, dat door de afd. Leiden een voorstel zal worden in gediend, waarin er op wordt aangedron gen de uitkeeringen uit het moeder schapsfonds ook ln andere afdeelingen in Nederland buiten Zuid-Holland in te voe ren, met v/elk voorstel de vergadering ac- coord ging. De kascommissie bracht ver volgens verslag uit waarop de penning meester werd gedechargeerd. Bij de ver kiezing van 3 bestuursleden werden de drie aftredenden, de heeren J. P. N. Brug man, Th- M. W. Bergers en J. M. H. Horikx herkozen. Vervolgens stelde de voorzitter de propaganda aan de orde. Besloten werd een voorioopige propagandacommisslc te benoemen, die onder leiding van een be stuurslid de zaken eens extra ter hand zal nemen. Verder werden nog enkele zaken van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorzitter de vergadering onder dank aan de aanwezigen met den Chr. groet sloot. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Grondijs en Co's Tegelhandel (Beper kende Bepalingen). Hooigracht 98, Leiden Vennooten: II. F. Grondijs. Rijswijk (Z.- H.)en H. Dikhoff, Utrecht. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzn- Kaiserstr. 9, Leiden. Overleden Commissaris: F. A. H. van der Toom, d.d. 3 April 1935. N. tijd. directeur: M. E. Levenbach. Amsterdam- Nieuwe Commissaris: H. F. van der Meer, Overveen. o De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn-, is verhinderd morgen spreekuur te houden, Bij het te Den Haag afgenomen examen voor het einddiploma der Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus (Tijmstra-school) slaagde onze stadgenoot de heer E. C. de Vreugd. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is de 4-jarige M. C. G„ toen zij plot seling den Morschweg overstak, aangere den door een vrachtauto, bestuurd door K. P.. waardoor het kind een gecompliceer- den bovenarmbreuk bekwam. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. jsr T0CNEIL NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH STUDENTENTOONEEL. Pilatuspas, van Curt Goetz. Den laatsten tijd is men er aan gewoon geraakt, dat het Studenten-tooneel spe ciaal experimenteerend werk verrichtte, m.a.w. zich op paden begaf, die het in de verdrukking geraakte beroepstooneel niet of nauwelijks durfde te betreden. Er was voor dit voorgaan uit inteliec- tueelen kring ongetwijfeld veel te zeg gen, doch een wet van Meden en Perzen mocht men er toch niet in zien. Er kun nen zich immers omstandigheden voor doen, die een gebiedend halt roepen! In zulke omstandigheden verkeerde na de opvoering van Judas door verkeerde interpretaties is daarmee al heel weinig voldoening geoogst! het Leidsch Stu- dententooneel. zooals na afloop de praeses onthulde. Er was geen geld voor 'n nieuw experiment, voor eigen decors, voor een regisseurEn toch moest nog een voor stelling worden gegeven! Toen is gegrepen naar het „gewone" tooneel, waarbij de decors van den schouwburg konden wor den benut, en naar een stuk, dat men aandurfde onder eigen regie in te stu- deeren, al was dit eenigszins precair. De keus is daarbij gevallen op een werk van den Duitscher Curt Goetz, en deze greep is een zeer gelukkige gebleken. Zon der te ontkennen, dat bij het aanwenden van een beroepsregisseur iets meer zou zijn bereikt, mag men niettemin met het gebodene zeer tevreden zijn. Het is een voorstelling geworden, waarop het Leidsch Studentencorps met genoegen mag terug zien, zelfs al laat men mede gelden, dat de warme stemming, die in den schouw burg heerschte, voor een deel ook moet worden toegeschreven aan het zijn „onder ons" en het verschijnen van bekenden ten tooneele „Pilatus pas" is een dankbaar rechtzaal-stuk, waarvan bij gdede uitwer king steeds bekoring uitgaat. (Hoe heeft het beroepstooneel de paar laatste jaren dit genre niet uitgebuit!) Bovendien frisch van geest en toon en vol onverwachte wendingen, die het geheel van begin tot eind een verrassend karakter geven. De dialoog is daarnevens geestig en af en toe gekruid met strophen, die bijzonder passend zijn in onze tijden en telkens een apart applaus uitlokten. Aanloop en slot zijn vernuftig gevonden en doen het uit stekend. Het eigenlijk gegeven gaat om een moord, die tenslotte niet eens blijkt te hebben plaats gehad. Een beroemd goo chelaar vandaar de titel, dien men desnoods met het welbekende Hocus Po- cus had kunnen aanvullen om volledig te zijn wordt naar de wenschen van zijn echtgenoote kunstschilder, maar de verkoop van zijn producten vlot niet te best. Door een toeval verdwijnt dan na een echtelijk roeioarttit.ie de echtgenoot en de vrouw wordt van moord beschuldigd. Het wordt een proces van den eersten rang: een knappe vrouw voor de rechtbank, be- schu'dgid van moord od haar man! Onver wacht komt haar onschuld, althans recht streeks. aan den dag. wanneer zich de ..moordenaar" meldt: de zooals later on verwacht bllikt. vermoorde in hoogst eigen persoon, die zijn baard heeft afgeschoren en is teruggekeerd tot zlin oude beroer). Dit laatste wordt echter oas wereldkundig gemaakt, wanneer intusschen alle vroeger onverkooobare schilderijen voor hooge somen zlin verkocht zulke processen geven immers plotselinge vermaardheid! Zooals gezegd, dit gegeven is knap en volkomen tooneel matig uitgewerkt: vooral het tweede bedrijf in de rechtzaal doet het uitmuntend en dat is ook' het beste ge speeld. Aanklager en verdediger tegenover elkaar geeft eereede aanleiding om od geestige wijze een loopje te nemen met de rechtspraak, hetgeen bii het publiek steeds een dankbare klankbodem vindt. Al is er niet .geëxoerimenteerd". deze teruggang naar amusements-kunst behoeft niet te worden betreurd, want het Leidsch BINNENLAND. Het rapport der commissie-Krayenhoff inzake bevordering van het vreemdelingen verkeer; van de regeering wordt een half millioen voor propaganda gevraagd. (3e Blad). Het wetsontwerp betreffende het verbod van weerbaarheidscorpsen door de Tweede Kamer goedgekeurd. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Rotterdam krijgt extra subsidie van het Rijk. (Binnenland, 3e Blad). Een motor zonder kmk-as; uitvinding van een Nederlander. (Binnenland, 3e BI.). De voor- en nazorg der krankzinnigen in Zuid-Holland. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van den Alg. Ned. Zuivel- bcncl. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Hartelijke ontvangst van het Burge meestersechtpaar, den heer en mevr. v. d. Weyden te Nieuwkoop. (Rijnstreek, 2e Blad). De „Hocapolis" te Rotterdam is heden door minister Gelissen geopend. (Laatste Berichten, ie Blad). BUITENLAND. Italië's toenaderingspogingen tot Enge land. (Buitenland, le Blad). De Negus te Gibraltar. (Tel., le Blad). De staking in Frankrijk breidt zich nog uit. (Buitenland, le Blad). De kroning van Koning Edward offi cieel bepaald. (Buitenland, le Blad). Ormsby Gore volgt Thomas op als Britsch minister van koloniën. (Buiten land, le Blad). Beck's bezoek aan Belgrado is ten einde gebracht. (Buitenland, ie Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Studenten Tooneel heeft voor een gezelli- gen avond gezorgd! Mede tengevolge van. een vertolking, die over het algemeen hulde verdient. Bepaald hinderlijk zwakke plekken waren er niet. al wisten uit den aard der zaak niet alle executanten vol ledig uit hun rollen te halen, wat er ..in zat". Bijzonder goed waren de verdediger van den heer A. W. Kist en de niet-ver- moorde vermoorde van den heer J. M. Bierens de Haan. terwijl ook me.i. A. M. Bos als de beschuldigde echtgenoote lof toekomt vooral voor haar spel in de rechtzaal. Ook de aanklager van den heer L. P. Nyenbranding de Boer was goed op dreef. De president der rechtbank wist zieh tegenover verdediger en aanklager echter niet geheel staande te houden, doch was toch voldoende om het cachet niet verloren te doen gaan. De bijrollen secon deerden behoorlijk. De goed gevulde schouwhurg wii za gen hem anders toch wel eens voller heeft overduidelijk bewiis gegeven, te heb ben genoten door warm en zeer hartelijk applaus. Onder de aanwezigen waren o.a. de rec- tor-magnificus. de garnizoenscommandant en vele professoren. De voorstelling droeg overigens het wel bekende karakter. Na afloop werden, on der woorden van hulde, kransen aange dragen door het collegium, Minerva, de V.V.Si,. en het Vrouwelijk Studententoo- neel de zustervereenigingen uit Delft etc. en het Wageningsch studententooneel waarna de praeses een dankwoord sprak. Met een corpsbal in het Casino te Noordwiik is de dag van gisteren aan dien van heden samengebonden. En nu is het schouwburg-seizoen ge sloten. DE GROOTE SCÈNE IN DE RECHTZAAL.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1