LEERDAM Wijze zuinigheid: Méér Znivelgerechten f LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 29 Mei 1936 BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT De mooiste produce ten der glasfabriek ter beschikking van onze klanten voor slechts 10 ct. VOOR- EN NAZORG VOOR KRANKZINNIGEN IN ZUID-HOLLAND. EEN BELANGRIJK VOORSTEL. Zooals wu dezer dagen reeds meldden, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland aan de Staten een voorstel gedaan, om een betere organisatie van de voor- en nazorg voor krankzinniger, in deze provincie te verkTijgen. Wij zijn thans in de gelegen heid. hieromtrent eenige bijzonderheden mede te deelen. De voorzorg voor krankzinnigen heeft ten doel. zooveel mogelijk te voorkomen, dat personen in een krankzinnigenge sticht moeten worden opgenomen. Helaas is het niet mogelijk, iedere opneming te voorkomen. Er zijn altijd gevallen, waar in alleen gestichtsverplegir.g uitkomst kan brengen. Maar een goede voorzorg kan 't aantal opnemingen toch belangrijk be perken. Een doelmatige nazorg is een bruikbaar middel om patiënten, die reeds in een gesticht moesten worden geplaatst, zoo mogelijk in de maatschappij terug te brengen. Het behoort tot de taak van de nazorg, het ontslag voor te bereiden en een regelmatig toezicht te houden op den patiënt, teneinde te doen wat mogelijk is. om deze voor wederinstorting te behoeden. Er is dus alle aanleiding voor- en na zorg op zoo ruim mogelijke schaal toe te passen Het levensgeluk van tal van pa tiënten is bij deze zaak betrokken, want, hoe goed in de gestichten ook voor hen wordt gezorgd, het verblijf in de vrije maatschappij gaat toch bovenal. Ook het financieel belang van de openbare licha men vraagt een ruime toepassing van de voor- en nazorg. De verpleging van een krankzinnige in een gesticht kost over 't algemeen f. 650 a f. 750.per jaar. een bedrag, dat percentsgewijze slechts wei nig menschen kunnen opbrengen, zoodat dc overheid in de meeste gevallen moet bijspringen. Op 1 Juli 1935 werden niet minder dan 6160 krankzinnigen en zwak zinnigen geheel of gedeeltelijk voor re kening van de gemeenten in Zuid-Hol land Verpleegd. Jaarlijks neemt dit aan tal met ongeveer 150 toe. Welk een offers deze krankzinnigenzorg vraagt van de ge meenten- en ook van de provincie, die daarin een bijdrage verleent laat zich berekenen. Iedere voorkoming van opne ming en ieder ontslag beteekent voor de gemeente en provinciale financiën een besparing, die in den tegenwoordigen tijd dubbel welkom ls. Vandaar dat Ged. Staten voor eenlgen tijd. onder voorzitterschap van het lid inr. E- J. M. H. Bolsius, een commissie hebben ingesteld, om voorstellen te doen ten einde te komen tot een ruimer toe passing van dezen voor- en nazorg. De commissie heeft thans, gelijk gemeld haar verslag uitgebracht. ZI] is van oor deel. dat de tegenwoordige organisatie van de voor- en nazorg in Zuid-Holland in derdaad verbetering behoeft. De ln de provincie op dit gebied reeds bestaande vereenigingen en gemeentelijke diensten kunnen blijven bestaan, maar zij omvat ten niet de geheele provincie, en boven dien voldoet de inrichting van de be staande diensten niet overal aan de te stellen eischen. Om aan het eerste bezwaar tegemoet te komen, stelt de commissie voor dc provincie voor de toepassing van de voor- en nazorg te verdeelen in een achttal districten. De drie grootste gemeenten. Rotter dam, den Haag en Leiden, vormen ieder een district. De vijf overige dis- tricten_omvatten tezamen het platte land en de middelgemeenten. De organisatie in de drie grootste gemeenten, Rotterdam, den Haag en Leiden, verdient de hoofdbelangstel ling, omdat uit deze gemeenten verre weg de meeste patiënten afkomstig zijn, t.w. 70terwijl dezelfde gemeen ten ook het grootste aandeel hebben in de toeneming van het aantal pa tiënten (70 a 80 De commissie acht het van het hoog ste belang, dat de organisatie van de voor- en nazorg ln de grootste gemeenten door het gemeentebestuur zelf ter hand wordt genomen. Voordat het gemeentebestuur er toe overgaat, een patiënt ln een In richting te plaatsen, moet nauwkeurig worden nagegaan, of niet op andere wijze hulp kan worden verschaft, b.v- door het zoeken van een andere woning, de voor ziening in werkgelegenheid, enz. Deze controle moet, wil zij het gewenschte ge volg kunnen hebben, door een psychiater geschieden. Wanneer deze tevens aan het hoofd van den voor- en nazorgdienst staat, zal. naar de commissie meent, een niet onbelangrijk deel van de personen, voor wie opneming wegens geestesziekte wordt gevraagd, buiten de verplegingsln- richtlng kunnen worden gehouden. De organisatie op het platteland er. de middelgemeenten kan. naar het oordeel der commissie, aan particuliere instellin gen worden overgelaten. De accomodatie is daar gunstiger dan ln de groote ge meenten en het aantal gevallen, ook naar verhouding, geringer. Met de belangen van de onderscheide ne richtingen wil de commissie rekening houden door deze samen te brengen in een algemeene provinciale commissie van toezicht op de voor- en nazorg, onder lei ding van het provinciaal bestuur, terwijl in de dagelljksche werkzaamheden de voor- en nazorgorganisaties op confessio- neelen grondslag kunnen worden inge schakeld. Met de voorstel van de commissie heb ben Ged. Staten zich vereenigd. Alleen stellen zij een eenlgszins andere wijze van subsidieeren voor, waarbij de kosten van het levensonderhoud der patiënten geheel voor rekening der gemeenten blijven. In de overige kosten willen Ged. Staten een hoogere bijdrage geven dan de commissie voorstelt. De uitgaven, die aan de nieuw voorgestelde subsidieering verbonden zijn, bedragen per jaar ongeveer f.9 000.— meer dan het bedrag dat gemoeid is met het tegenwoordige subsidie der provincie in de hlerbedoelde kosten. Met de com missie achten Ged. Staten echter deze NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI 4396 (Ingez. Med.) hoogere uitgave alleszins verantwoord met het oog op de beperking van het ac cres in het aantal gestichtspatiënten, dat van de nieuwe organisatie mag worden verwacht In de a.s. statenzltting zal het voorstel van Ged. Staten in behandeling komen. MOTOR ZONDER KRUKAS. UITVINDING VAN EEN NEDERLANDER. In het jaarverslag van de Utrechtsche Machinefabriek Jaffa over 1935 wordt o.a. medegedeeld, dat deze onderneming, toen haar omzet niet meer toereikend bleek om de rentabiliteit op peil te hou den. een nieuw project ter hand heeft ge nomen op het gebied der ruwolle-motoren. ten einde in de toekomst haar omzet hier mede te kunnen vergrooten. Aan deze mededeellng wordt nog toege voegd. dat de bankier van de machine fabriek Jaffa bereid was hiervoor een af zonderlijk credlet te openen, waarvoor hem door derden de noodige garantie was verstrekt. Het project, waarvan hier sprake ls. Is een op een geheel van het bestaande tvpe afwijkend principe gebaseerde motor zon der krukas, uitgevonden door den heer W. Hulsebos te Laren (N.-H.), die reeds een aantal motoren van het nieuwe type heeft gebouwd, welke zich reeds gerulmen tijd ln gebruik bevinden en waarmee zoo danige resultaten zijn bereikt, dat niet al leen de groote waarde van de uitvinding er door is bewezen, maar de licentie reeds door twee van onze voornaamste machi ne-industrieën is aangekocht waarvan één reeds voorbereidingen treft om tot serie- bouw over te gaan. terwijl bovendien eenige vooraanstaande Industrleelen en ook overheidsorganen op daadwerkelijke wijze hun steun hebben verleend. De bouw van den motor. In een onderhoud, dat wij met den uit vinder. den heer Hulsebos, mochten heb ben, heeft hij ons het een en ander van den nieuwen motor verteld. Het is een bekend feit, dat bij den hul digen motor minstens 20 a 25 procent van de opgewekte energie tengevolge van wrij ving verloren gaat en dat men al zeer te vreden is, wanneer men van de ln de cy linders ontwikkelde p.k.'s 75 of 80 procent vrij krijgt. De heer Hulsebos heeft in zijn motor de krukas vervangen door een Z-vormlge as, waarvan de beide met elkaar parallel loopende deelen de eigenlijke hoofdlagers vormen. De drijfstang beweegt zich door de merkwaardige omwentellngsflguur van de as niet in een plat vlak, maar drie dimensionaal. en voor zoover men hier van drijfstanglagers ln de gewone betee- kenis van het woord mag spreken, zijn er hier twee. alsmede twee hoofdlagers. zoo dat de motor van den heer Hulsebos slechts de wrijving te overwinnen heeft van 4 lagers in plaats van 13, terwijl de as geen torsie ondervindt, de zijdeling- sche druk verdwijnt en de weerstand in het algemeen zeer veel geringer wordt. De cylinders zijn evenwijdig aan de as van den motor aangebracht en liggen in een kring om den as heen. waardoor de omvang van den motor ook bij een vrij groot aantal cylinders zeer veel kleiner is dan van een bestaanden motor van gelijke capaciteit, terwijl de geheele constructie minder gecompliceerd wordt. Hoe het gloeide. De eerste plannen voor zijn motor ont wierp de heer Hulsebos ongeveer 15 Jaar geleden. Na tal van moeilijkheden slaagde hij er ln volgens zijn principe een ben zinemotor te construeeren, die ondanks de gebreken de Juistheid van het prin cipe demonstreerde. In opdracht van De fensie construeerde de heer Hulsebos in de werkplaatsen aan de Hembrug een vliegtuigmotor zonder krukas, met een capaciteit van 200 P.K. Het rapport door ir. Koning en ir. Tinbergen uitgebracht, was onverdeeld gunstig. Door een aantal vooraanstaande in dustrleelen werd geld bijeen gebracht, om de proeven voort te zetten. Opgericht werd de N.V. „Z-As", waarin o.a. deelna men bekende figuren als de heeren Fen- tener van .Vlissingen, Philips, Verkade Waller en Ruys. Twee jaar geleden kreeg de heer Hulse bos van de machinefabriek Utrecht op dracht. volgens zijn principe een ruw- olle-motor te bouwen, die bruikbaar zou zijn voor vrachtauto's. De voordeelen. De voordeelen van den nieuwen motor zijn reeds op talrijke manieren bij de proefnemingen gebleken. Om te beginnen is er het economische voordeel door het gebruik om ruwe olie in plaats van ben zine. Daarbij komt dat de motor lichter is dan de benzinemotor. Het rendement van de brandstof ls bo vendien veel grooter omdat tengevolge van den minderen weerstand niet zooals bi) den ouden motor circa 35 procent, maar ongeveer 50 procent van de ontwikkelde warmte in nuttig arbeidsvermogen wordt omgezet. Nadat de heer Hulsebos zich alle pa tenten en octrooirechten op zijn uitvin ding verzekerd had, hebben zoowel de Jaffa Machinefabriek als de Kromhout Motorenfabrlek licentierechten voor den bouw van motoren volgens het systeem van den heer Hulsebos gekocht. De Jaffa-machinefabriek zal, zooals in haar jaarverslag wordt aangekondigd, overgaan tot den bouw van den nieuwen motor, en wel voorloopig tot aanmaak van een serie van 20 stuks. De credieten, die hiervoor noodig zijn krijgt zij, zooals het jaarverslag meldt, van haar bank, terwijl de derde die voor de garantie borg staat, het Werkfonds blijkt te zijn, dat hierin een belangrijke mogelijkheid ziet tot verruiming van de werkgelegenheid en zelfs de mogelijkheid ziet van ves tiging van een nieuwe belangrijke be drijfstak in ons land als de motoren- industrie voor automobielen. De heer Hulsebos ls ervan overtuigd dat men in ons land zal kunnen komen tot een industrie voor den bouw van ruw- ollemotoren voor vracht-auto's, die alleen reeds op de blnnenlandsche markt circa 400 motoren per jaar zal kunnen slijten, wat zou beteekenen, dat minstens 2000 menschen te werk zouden kunnen worden gesteld. Dc luchtvaart. Welke perspectieven de nieuwe motor voor de luchtvaart zal openen laat zich nog niet overzien. De heer Hulsebos ls ervan overtuigd dat zijn motor voor de luchtvaart van reus achtige beteekenls zal zijn. Dat de motor lichter is dan een ben zinemotor ls natuurlijk voor de lucht vaart van zeer groote beteekenis. Vlieg- tuigbenzine kost nog steeds 23 cent per liter, de vliegtuigmotor van den heer Hul sebos zal ruwolle van 2'/s cent per liter stoken! Daarbij heeft olie het voordeel, niet explosief en veel moeilijker brandbaar te zijn dan benzine. ROTTERDAM KRIJGT EXTRA-SUBSIDIE Mits haventarieven en particuliere havenkosten worden verlaagd. De regeering heeft na kennisneming van het eindrapport van de Interdeparte mentale Commissie aan B. en W. van de gemeente Rotterdam medegedeeld, dat zij met het oog op de zeer bijzondere om standigheden waarin de haven verkeert, in beginsel niet ongenegen is de extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds aan de gemeente voor het jaar 1936 zoodanig te verhoogen, dat het gemeente lijk budget van de vermindering der in komsten door een verlaging van de ge- meenelijke haventarieven met 28 pet. uit eindelijk geen nadeelige gevolgen zal ondervinden. De regeering heeft aan deze princl- pieele toezegging echter de voorwaarde verbonden, dat het gemeentebesuur op zich neemt, voor zoover eenlgszins moge lijk te zullen doorzetten, dat de particu liere havenkosten met een gemiddelde van tenminste 16 pet. worden verlaagd. Ten 6lotte heeft de regeering ook nog medegedeeld, dat het onderzoek van de vraag, of nog op andere --tjze hulp kan worden verleend, nog niet is voltooid. Dit onderzoek wordt door de regeering voort gezet. De regeering meent echter, dat met het oog op de urgentie der zaak, de verlaging van de havenkosten niet moet wachten totdat oök over laatstgemelde vraag een beslissing is genomen. ALG. NED. VÉREENIGING „HET GROENE KRUIS". Congres te Utrecht. In het jaarbeursgebouw te Utrecht is eerglstermlddag het vierde congres ge opend ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Verschillende autoriteiten, waaronder de commissaris der Koningin mr. Bosch rid der van Rosenthal, en een vertegenwoor diger van den minister van Sociale Zaken, waren aanwezig. De Commissaris dei- Koningin sprak een openingswoord en deelde mee, dat het de Koningin heeft be haagd den secretaris-generaal, den heer J. Beyerman te Utrecht te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Daarna gaf de voorzitter, dr. Hamaker, een reeks van sprekers gelegenheid tot het aanbieden van gelukwenschen. Vervolgens werd overgegaan tot de eigenlijke con greswerkzaamheden De eerste inleider was dr. R. N. M. Eykel. geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, die een referaat hield over de vraag, waarom de overheid het werk van de gekleurde kruizen bevordert en gaarne samenwerking heeft met het particulier initiatief. Hierna spraken prof. dr. F. Daels, uit Gent over de bescherming van het Moeder schap en prof. dr. Bela Johan, uit Boeda pest oveT de gezondheidscentra in Hon garije. Na afloop vertrokken de congressisten per autobus naar het slot Nijenrode te Breu- kelen, waar een avondfeest werd gehouden. Gisteren werd het congres voortgezet. Dr. van der Pot, arts te Terwolde, behan delde de vraag hoe de plattelandsarts Wljkgebouw- en Groene Kruis-vereeniglng ziet als gezondheidscentrum. Prof. dr. H. Selter uit Bonn, hield een inleiding over het overal actueele vraag stuk ..School en tuberculose". Zr. Bronders, provinciaal-docente voor klnderhygiëne te Breda, beantwoordde, in aansluiting op het betoog van dT. van der Pot, de vraag hoe de verpleegster wijkgebouw en kruisvereenlging ziet als gezondheidscentrum. De ochtendzitting werd besloten met een referaat van mr. Nic. Beckers, lid van ge deputeerde staten van Limburg over samenwerking tusschen den bevolking en de kruisvereeniglngen. ADRES AAN DE EERSTE KAMER. Door de N.V. Bataafsche Import Maat schappij ls nogmaals een adres gericht aan de Eerste Kamer, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw, door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine, niet aan te nemen. o DE POSTVLUCHTEN. De „Lijster" is gistel-middag om 6.18 uit Indië op Schiphol geland. Het vliegtuig voerde 179.8 k.g. briefpost en 3.510 k.g. pakketpost voor Amsterdam aan. Van de vijf reizigers gingen er vier door naar Londen. DE JACHTVLIEGERS OP SCHIPHOL. De verhuizing van de J.A.V.A., de Jacht vliegtuig afdeeling, van Soesterberg naar Schiphol, is gisteren vlot in haar werk gegaan. Na de inspectie der afdeeling door den gepensionneerd luitenant-generaal Raay. makers is het eskader, bestaande uit der tien toestellen onder commando van kapi tein H. van Weerden Poelman naar Schip hol vertrokken, waar de machines te ruim twaalf uur op het militaire gedeelte van het vliegveld zijn geland. Het eskader be stond uit vijf C 5, vijf D 16 en drie D 17 toestellen. De ontvangst droeg een eenigs. zins feestelijk karakter. Het terrein was met vlaggen versierd en in de hoofdhangar stonden lange tafels met ververschingen gereed. Hier prijkten ook bloemstukken o.a. van de Fokker-fabrieken en van de onderofficieren van de J.A.V.A. en het mi litaire luchtvaart-detachement op Schip hol. Ter verwelkoming van de nieuwe bewo ners van Schiphol, waren o.m. aanwezig de commandant van de luchtvaartafdee- ling (L.V.A.1 Soesterberg, kol. P. W. Best, eerste luitenant Janssen, commandant van het Luchtvaartdetachement Schip hol. mr. H. S. Goldschmldt van de Fok kerfabrieken. de heer P. Gulllonard, onder directeur van de K.L.M., L. J. Quant, ge pensionneerd vlcc-admiraal. voorzitter van het Nederlandsch Instituut voor Zweef vliegen en onder-voorzitter van de Am- sterdamsche Aeroclub. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING De heer van de Bilt heeft aan den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gevraagd: 1. Is het juist dat de taak van de com missie Heldring volledig omschreven ls in de opdracht om de vraag to beantwoorden of de wet op de evenredige vrachtverdee- ling al dan niet moet blijven gehand haafd? 2. Zoo ja, acht de minister het dan niet dringend gewenscht, dat deze commissie van deskundigen ook adviseert omtrent de zoo noodzakelijke verbeteringen ln de uit voering der wet? 3. Is het den minister bekend dat sinds het in werking treden der wet op de even redige vrachtverdeellng de wachttijden der beurtlljst-schippers een stijging te zien geven, die geheel onevenredig is aan den omvang van het blnnenlandsch vervoer te water? 4. Acht de minister het, gezien de uit voering der wet door de kamers van koop handel, welke naar het oordeel der bin nenvaartschippers lang niet beantwoordt aan haar doelstelling, en gezien den groo- ten nood onder de binnenschippers, niet van belang, dat: a- De commissie Heldring aangezocht worde, op zoo kort mogelijken termijn haar eindrapport uit te brengen; b. In afwachting van dit rapport enkele noodzakelijke maatregelen getroffen wor den, om de steeds langere wachttijden te bekorten? De heer van de Bilt heeft verder gevraagd aan de ministers van blnnenlandsche za ken. van handel, nijverheid en scheep vaart en van sociale zaken: 1. Is het den ministers bekend, dat dé ln Rotterdam op de binnenvaartlijst, over eenkomstig de wet op de evenredige vrachtverdeeling, voorkomende schippers, ondanks den thans van 5 tot 8 weken va- rieerenden wachttijd, mede op advies van de Rotterdamsche bevrachtingscommissie, van ondersteuning door maatschappelijk hulpbetoon zijn uitgesloten, tenzij zij zich van de lijst doen schrappen? 2. Is het den ministers bekend, dat deze maatregel tengevolge heeft: uitschake ling van deelneming aan het vervoer of snelle pauperlseerinz van den schippers- stand. doordat tallooze schippers liever gebrek lijden dan zich door deze regeling uit het bedrijf te doen bannen? 3. Zijn de ministers bereid, te bevorde ren, dat in Rotterdam dezelfde regeling ten opzichte van de noodlijdende schip- persgezinncn worde ingevoerd, als in Am sterdam geldt? NEDERLANDSCHE GRENSHANDEL IN GROENTEN. De heer Hermans heeft gevraagd aan de ministers van buitenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij: Is het den ministers bekend, dat door een Duitsche rijksverordening waarbij ls bepaald, dat op markten in het Duitsche grensgebied door buitenlanders slechts voor een waarde van 50 mark per markt dag mag worden verhandeld, niet aan we- derverkoopers en tegen de op Duitsche markten geldende prijzen de vrij be langrijke Nederlandsche grenshandel in groenten en fruit nagenoeg onmogelijk is gemaakt? Zoo ja, hebben de ministers dan over wogen of willen zij alsnog overwegen, om bij de Duitsche regeering stappen te doen teneinde van deze te verkrijgen, dat die rijksverordening wordt opgeheven of in een voor onzen grenshandel gunstlgen zin wordt gewijzigd? HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE TE ENSCHEDE. De N.V, van Heek en Co. te Enschedé heeft een voorstel, dat in een gehouden conferentie met den rijksbemiddelaar werd gedaan, aanvaard. Dit voorstel houdt in, dat de N.V. gedurende een half jaar geen uitbreiding zal geven aan het z.g. jeugd-tarief, waarover het geschil liep. Na een half jaar zal de N.V. met de arbeiders-organisaties overleggen of het tarief, dat zij zelf ook niet wenschelljk achten, direct of wel na verloop van eeni- gen tijd zal kunnen worden afgeschaft. De arbeiders-organisaties, die tegen a.s. Dinsdag een staking hadden aangekon digd, hebben echter ter conferentie mede gedeeld, dat zij het voorstel van den rijksbemiddelaar alleen zouden willen ver dedigen, indien de N.V. van Heek en Co. TWEEDE KAMER! BEPALINGEN TEGEN DE PARTICULIERE WEERKORPSEN .Het ls verboden weerkorpsen tot stand te brengen, daarvan deel uit te maken o[ deze te steunen. Weerkorps is iedere organisatie van particulieren, welke ge richt is op of voorbereidt tot het in on derling verband verrichten van of deelne men aan hetgeen tot de taak behoort van weermacht of politie in de handhaving van de uit- en inwendige veiligheid en van de openbare orde en rust. Het ver bod van het eerste lid geldt niet voor or ganisaties, toegelaten bij of krachtens al- gemeenen maatregel van bestuur. Aan een toelating kunnen voorwaarden wor den verbonden". Aldus het eerste en voornaamste artikel van het wetsontwerp, dat beoogt de par ticuliere weerkorpsen tegen te gaan, op enkele uitzonderingen na (zooals de bur gerwacht en landstorm i. welke op grond van den laatsten zin toegelaten zullen worden. „Vrij algemeen" was, volgens het Voor loopig Verslag, de indiening van het ont werp in de af deelingen teogejuicht, al had men bezwaren tegen de uitwerking- In dezen toon stond natuurlijk ook de open bare discussie. De eenige, die een afwijking vormde, was de heer Westerman. die, zooals men weet, voor geen enkele groep meer ln het parlement zitting heeft, sinds hij uit „Na tionaal Herstel" getreden is Hij was eigen lijk niet tegen het wetsontwerp, maar vond het overbodig, omdat er, sinds de N. S. B. haar korps heeft opgeheven, geen dergelijke particuliere instituten meer zijn en er dus ook geen maatregelen be hoeven te worden genomen. Aangezien hij aldus het ontwerp „een slag in de lucht" vond. zou hij zich aan de stemming ont trekken. Zijn betoog, dat de N.S.B. haar oorspronkelijk korps had opgericht als af- weer-middel tegen ordeverstoring door tegenstanders, vond bestrijding. Overigens verklaarden verschillende sprekers (Duy- maer van Twist, Albarda, Boon! er heele- maal niet gerust op te zijn, dat de op heffing van het N.S.B-korps een werke lijke opheffing was. Men zag er „camou flage" in, een „komedie" en een „schijn- vertooning" en men wees op de „wandel en „rultcr-afdeelingen" van die beweging, waarin men zoo ongeveer hetzelfde zag, en men wees ook op den titel „hoofd van den afweerdlenst", die iemand in de N. S. B. draagt. Van verschillende kanten ontving de Minister van Justitie dan ook het advies om krachtig op te treden tegen elke overtreding en ontduiking. De wet moet „niet zachtzinnig" worden toege past. vond de heer Tilanus: „radicale toe passing". vroegen de heeren Albarda en Boon. Vooral zal de Regeering moeten letten op de vorming van geheime corp sen En al betwijfelden verschillende spre kers, of het ontwerp wel voldoende zal zijn en of zijn omschrijving wel ver genoeg gaat. zij, zouden er toch met volle over tuiging voorstemmen. En zij maakten van de gelegenheid gebruik, om ook aan te dringen op krachtig optreden tegen elke orde-verstoring op vergaderingen en op straat. Overigens was er ook een afge vaardigde, die de redactie van het ont werp te ruim vond. zoodat misschien zelfs denachtveiligheids-diensten er onder zouden vallen- De Minister van Justitie stond, na dit debat, voor een zeer eenvoudige taak. Hij sprak slechts een kort woord van verde diging en toelichting. De Minister achtte de voorgestelde redactie voldoende. In- tusschen, het ontwerp is niet tegen een bepaalde partij of tegen bepaalde par tijen gericht, ook al hebben bepaalde fei ten ln de N.S.B. de zaak acuut gemaakt. Het centrale punt van deze materie is, dat de Overheid tot taak heeft 't hand haven der openbare orde; in deze lijn ligt ook dit ontwerp. Nu, dit zag de Kamer dan ook in. Zij nam het wetsvoorstel aan. Er werd niet eens hoofdelijk over gestemd. Alleen de revolutionairen en de katholiek-demo craat Arts waren er tegen. De eersten meenden, dat de regeling zich ook tegen hen zou keeren; de heer Sneevliet had zelfs van „het bankroet der burgerlllke democratie" gewaagd, als zij tot zulke middelen haar toevlucht moet nemen. En de heer Arts verwachtte er niets van HAGENAAR. 4428 (ïngez. Med.), een kleine verhooging van het tarief zal invoeren. Hieromtrent heeft de N.V. aan den rijksbemiddelaar bericht, dat zij leen bereid is tot de verhooging van de tarieven, Indien zal blijken, dat de pro ductie der betrokken arbeiders zal wor den opgevoerd. o BOTERNOTEER1NG. De commissie-noteering voor Neder landsche boter is voor de week van z— Juni vastgesteld op f. 0.51 per kilogiw1, o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Velsen, tevens commlssari van Rijkspolitie J. P. Weyburg, hoofd inspecteur van politie te Utrecht. 2-S

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10