De „Bijenkorf" auto te water! rp Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Mei 1936 Derde Blad No. 23363 centrale van vereeni- gingen van personeel in 's rijks dienst. graaf d'ansembourg treedt uit de n.s.b. centrale bond van spoor-, tram-, ato-, van gend en loos-personeel. I v.,Wchemsche en andere zalmzegen- rede van den heer perdok. pe centrale van vereeniglngen van per- Isoneel in 's rijks dienst begon gisteren IJ,ar algemeene bestuursvergadering te iBloemendaal. De openingsrede werd uit- IrKproken door den voorzitter van de Itentrale, den heer F. Perdok Hzn. Spr. Ijets op het toenemen van het aantal ar- Ikidscontractanten. De in overeenstem- laini met de vakcentralen vastgestelde I tonen" van vast-personeel blijven niet ühandhaafd of worden nog steeds niet flgevoerd. Het verschijnsel van uitbrei ding van het aantal personen op arbeids- loiereenkomst, is niet alleen te bespeuren |tij de werklieden en de beambten, maar ims bij de ambtenaren op jaarloon. I De noodzakelijke bezuiniging voert er |ioe, dat de wachtgelders zooveel mogelijk rorden herplaatst. Aan de doelmatigheid ■nn de herplaatsing ontbreekt echter nog |itl eens iets, zoodat een meerdere „na- ljorg" aan deze herplaatste ambtenaren linnet worden besteed. Aan het lot van den Uitgetrokken" wachtgelder wordt geen Toidoende aandacht geschonken. De financieele moeilijkheid, waarin on- liericheidene wachtgelders, door veria- hing van het wachtgeld en de uitgetrok ken wachtgelders zijn komen te verkee- ien met het verzekerde gezinspensioen, dringt om oplossing. Het aantal arbeidscontractanten breidt Iticü aanmerkelijk uit. Aan velen, die eeds in vasten dienst dachten over te ,aan. is alle hoop ontnomen. I* Opmerkelijk is, dat vele ambten, welke in de toekomst zullen worden bezet door ppitulanten en daardoor als vaste be dekkingen moeten worden aangemerkt, thans worden waargenomen door arbeids- tontractanten. De arbeidsvoorwaarden nn de capitulanten als militair houden do weinig goeds in dat de toekomstige Boitulant als burgerlijk ambtenaar een bijdrukkende tendenz zal brengen onder fert lager personeel. 1 Spr. deelde tenslotte mee dat het leden- |tsl voortdurend groeit. De centrale telt fbans 8232 leden. Bij de bespreking van het jaarverslag kam sterk de wensch naar voren, dat regeering zoo spoedig mogelijk orde lept in de spelling-kwestie. Het is n.l. ■.z niet denkbeeldig dat candidaat- mbtenaren worden afgewezen, omdat zij i spelling De Vries en Te Winkel niet althans niet voldoende beheerschen, iwijl deze spelling bij de departementen i algemeen bestuur en onderscheidene iken van staatsdienst uitsluitend ge likt wordt. Ilesloten werd de aandacht van de re- ping met nadruk op dezen toestand te togen. I Vervolgens werden de jaarverslagen in centrale en dochterinstellingen goed- Aeurd. IHet dagelijksch bestuur, bestaande uit de peren F. Perdok, voorzitter, H. Steke- tie, secretaris-penningmeester, P. A. Ra mi], tweede voorzitter, allen te Den Haag, it Groeneveld te Velsen, L. F. van Loo te Den Helder, H G. W. Munnik te Den |H;ag en F. J. A. Schattenberg, te Maas- icht. werd daarna herkozen. In de voortgezette vergadering werd het '«leid van het hoofdbestuur besproken. Tal van afgevaardigden brachten dank |ioor het in het afgeloopen jaar gevoerde celeid. Met algemeene stemmen werd het «leid goedgekeurd. De redactie en mede- Irakers van het orgaan werden voor het "geleverde werk gecomplimenteerd. De rinst- en verliesrekening 1935 werd goed- pkeurd. De begrooting 1936 werd met op een na liigemeene stemmen goedgekeurd. I Het voorstel van het hoofdbestuur om |if bepalen, dat de hoofd- en vakgroep- |«stuurders, die door pensionneerlng of inderzins het bedrijf hebben verlaten, bij Periodiek aftreden hun bestuursfunctie xmlbei zullen stellen, werd met alge- Iteene stemmen aangenomen. I Een voorstel tot stichting van een vak- Ipoep voor gepensionneerden, werd even- leens met algemeene stemmen aangeno- |Mn, waarvoor een vergadering voor de ■«trokken personen in uitzicht wordt ge lrad tot vorming van een bestuur. steenregeling voor kleine visschers. Zij treedt nog deze week in werking. I ,_Be minister van landbouw en visscherij teelt geantwoord op vragen van het Irteede Kamerlid van Zadelhoff betref- I «ode de door de regeering toegezegde Iramregeling voor de kleine visschers: te door de regeering toegezegde steun- I«telingen voor: Ij ?- <1? kleine zalmzegenvisscherijen met vah de z.g. galgvisscherijen; 0 de drijfwantvisschers en c. de overige zoetwatervisschers, voor pover dezen in de visscherij hun uitslui- I mi 111111 hoofdbestaan vinden, luuien nog in den loop van deze week in I "tv"1" treden. I "e steunregeling, bedoeld onder a.. zal Ir terugwerkende kracht, strekken tot 't luitenen van een toeslag op de prijzen, I iiB eer vangsten per week kleiner zijn IJ™ een vastgesteld minimum, en 't ver- Itttï van een crediet aan ondernemers Lr kleine zalmzegen- en galgvissche- 3 terwijl de steunregelingen bedoeld I rtr b en c. zullen strekken tot het ver- van bedrijfssteun voor het aan- I van netten en andere visscherij- pnoodigdheden. e vorm, waarin de steun aan de drijf- cr'visschers zal worden verleend, zal la's zicl1 °P crediet reeds nieuwe net- g hebben aangeschaft, in staat stellen, tie? do perken van het toe te kennen ""bedrag, aan de verplichtingen, die 5 oaarbij op zich genomen hebben, te (•■«voldoen. kjjjj het verleenen van steun aan de mjtde zalmzegenvisscherijen, ligt de I ten grondslag het voor de is ven kiï? uita 1^ Ml zijn. Naai- wij vernemen aldus het „Utrechtsch Nieuwsblad" heeft het Eerste Kamerlid, de heer M. V. H. E. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, in ver band met het herderlijk schrijven van het Episcopaat besloten uit de Nationaal So cialistische Beweging te treden. Dit zal er toe lelden, dat de heer De Marchant et d'Ansembourg tevens af zal treden als lid van de Eerste Kamer. Het besluit van den heer De Marchant et d'Ansembourg hoeft geen verwondering te wekken aldus genoemd blad wan neer wij bedenken, dat hij reeds eerder heeft te kennen gegeven de Nationaal So cialistische Beweging te zuilen verlaten, wanneer het Episcopaat het lidmaatschap onvereenigbaar zou achten met de begin selen van de R.-K. Kerk. I Wh L Uil I ton. U1kicht op redelijke vangsten mo- IJ^hers mogelijk te maken hun bedrijf IW'Jven uitoefenen, zoolang dit met HET CONGRES TE UTRECHT. In het hotel Noord-Brabant werd gis teren te Utrecht het jaarlijksche twee- daagsChe congres van den Centralen bond van Spoor-, Tram-, Ato-, Van Gend en Loos-ipersoneel geopend. De bondsvoorzitter, de heer Cramer, spraik de openingsrede uit. Terugblikkend op het afgeloopen ver- eenigingsjaar herinnerde spr. aan het feit, van de opnieuw afgebrokkelde bezoldiging van het spoorwegpersoneel. Voor wat het bedrijf der N. S. betreft, kunnen wij, aldius spr., helaas niet anders zeggen dan dat dit nog steeds daling in de ontvangsten moet constateeren en dat als gevolg van daardocr noodige reorgani satie-maatregelen aan de bedrijfs- en personeel-inkrimping ook nog geen einde is gekomen. Het opheffen van lijnen en de uitbrei ding der electrificatie zullen het uit schieten van nog meer personeel tenge volge hebben en wijziging brengen in de aanvankelijke loopbaan van meerdere personeelleden, ln vele gevallen een wij ziging, die geen verbetering inhoudt. Met de ordening van het verkeer, waar van voor N. S. wel wat goeds wordt ver wacht, is men nog niet eng opgeschoten. Behalve de stichting van het verkeers- fonds, zagen wij overigens op het ver keersgebied weinig belangrijks gebeuren. In den algemeenen toestand is in verge lijking met het vorig jaar weinig of niets ten gunste veranderd. Voor het spoorwegpersoneel kan nog geen sprake zijn van een gevoel van vei ligheid voor de naaste toekomst. Voor het tramwegpersoneel schijnt er wel is waar aanleiding te zijn om van een zekere stabiliteit in zijn positie te gewa gen. Bij de R. E. T. staat men nog steeds aan verdere verslechteringen bloot, en ge geven het steeds niet opgeloste verkeers probleem, zijn nieuwe onaangename ver rassingen mogelijk, waarmee rekening moet worden gehouden. Behoudens een enkele uitzondering gaf 1935 voor het trampersoneel geen nieuwe belangrijke moeilijkheden. Het personeel, werkzaam bij de Ato en Van Gend en Loos, kreeg in 1935 opnieuw een verdere verlaging van l'oonen. Belangrijke zaken voor Ato, Van Gend en Loos zijn nog steeds de diensttijden en de opvatting van- de bedrijfsleiding bij tekortkomingen van het personeel. Nog immer is de laatste zaak zoo dat de directie geen andere straf kent dan ont slag. Het aantal ontslag-gevallen is ver houdingsgewijs dan ook vrij belangrijk. Deze aangelegenheid alsmede de dienst- tijdenkwestie hebben ook in 1935 volle aandacht van den bond gehad en zullen in de toekomst nog veel aandacht vragen. De reorganisatie, die ook in 1935 nog voortschreed, bracht verdere inkrimping van de personeelen in niet ombeteekenende mate. Hierdoor ging het ledental der bonden achteruit. Tenslotte wees spr. op de verlangde ver korting van den arbeidsdag. Het zou het spoorwegpersoneel heel wat waard zijn als voor hen de normale arbeidsweek van 48 uur werd ingevoerd, waardoor heel wat makkers in het bedrijf zouden zijn ge bleven. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. De jeugdwerkloosheid. Ingediend is een suppletoire begrooting van sociale zaken. Ontleend is aan de toelichting De toenemende werkloosheid onder de jeugd heeft de regeering doen besluiten, ten behoeve van den arbeid voor jonge werkloozen geldelijk meer te doen, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. In ver band hiermede is de betreffende post bij de ontwerp-begrooting voor 1936 verhoogd tot f. 1.000.000. Het tekort voor 1935 werd geraamd op f. 500.000 welk bedrag thans wordt aangevraagd. In den loop van 1935 heeft het werk voor de jeugd een zoodanigen omvang aangenomen dat zelfs met het verhoogde bedrag van f. 950.000 niet kan worden volstaan. Daarom is voor dit Jaar de medewerking verkregen van het Werk fonds, bij welk fonds van den aanvang af tevens heeft voorgezeten een en ander te doen voor de bestrijding der jeugdwerk loosheid. Hetgeen de overheid doet voor de jeugd, in uitnemende samenwerking met tal van corporaties, die op voorbeeldige wijze zelf groote bedragen beschikbaar stellen, ver toont helaas nog steeds een stijgende lijn, welke gelijk opgaat met de toeneming van de werkloosheid onder de hierbedoelde groep. Voorts vindt in deze begrooting o.a. wet telijke regeling, hetgeen de regeering ge daan heeft ter voorkoming van een con flict in de mijn-industrie. BENOEMING TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature van den heer C. P. M. Romme te Amsterdam, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, be noemd verklaard tot lid der Tweede Ka mer den heer H. E. van den Brule te Rot terdam. alg. ned. chr. ambtenaarsbond. De algemeene vergadering. Heden is te Leeuwarden de jaarlijksche algemeene vergadering aangevangen van den Alg. Ned. Ohr. Ambtenaarsbond, onder presidium van den voorzitter, den heer A. van Driel van Haarlem. Nadat de voorzitter van de Leeuwarder afdeellng, het hoofdbestuurslid de heer T. Kingma. de aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen had. opende de voor zitter, de heer A. van Driel, hedenmiddag om 2 uur de algemeene vergadering met het doen zingen van Ps. 81 1, 10 en 12, het lezen van Hand. 3 11—26 en 4 1—20 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede In October 1935 heeft het hoofdbestuur aan de voortdurende daling van het leden tal ernstig aandacht gewijd, een propa- giandaplan ontworpen en het met succes mogen verwezenlijken. Reeds het vierde kwartaal van 1935 bracht een winst van 28 leden. Het eerste kwartaal van 1936 bracht 49 nieuwe leden en na 1 April ging het nog beter. Het ideaal om als de bonds vergadering aanbrak 3900 leden te tellen werd op 24 April, dank zij activiteit van de afd. Apeldoorn, reeds bereikt. En de pas opgerichte afd. De Bilt is de 65e van den bond. Uitvoerig stond spr. stil bij de houding van het centraal bestuur van de vereeniging tot Ohr. verzorging van krank zinnigen in Nederland. De niet erkenning van de Chr. vakbeweging door dat bestuur is een standpunt waardoor het hoofd bestuur van den bond pijnlijk getroffen is. Zonder eenig overleg werd een diepingrij pende salarisverlaging door het centraal bestuur opgelegd. Thans heeft het hoofd bestuur deze zaak in handen gegeven van het dag. bestuur van het Chr, Nat. Vak verbond, waarbij spr. de hoop uitsprak dat het centraal bestuur tot het inzicht kome dat het personeel der stichtingen vrijheid hebben moet zich bij de Chr. vak beweging aan te sluiten en dat die bewe ging behoort erkend te worden. Hier be hoorde een vruchtbare samenwerking te wezen! Na afdoening van enkele kleine zaken kwamen nu de verslagen en het bestuurs beleid aan de orde. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer L. Vermeulen van Den Haag, ontleenen wij dat de bond in 1935 zijn 20-jarig bestaan vieren mocht. Het verslag geeft eerst een overzicht van de werkzaamheden van de onderscheiden groepsraden, om vervolgens bij de afdee- Ungen stil te staan. In 1935 werd te Ben- nebroek een afdeeling opgericht. Het aan tal verspreide leden daalde tot 80. De af- deelingen Hillegersberg en Hoenderloo werden opgeheven. Over 1935 werden totaal 431 leden in- en 623 leden afge schreven. Het ledental bedroeg op 1 Jan. j.l. totaal 3838, nJ. 3094 mannelijke en 744 vrouwelijke. Het hoofdbestuur kwam vier maal. het dagelijksch bestuur elf maal in vergadering bijeen. Het aantal door de vrijgestelden gehouden conferen ties bedraagt over 1935 472, het aantal verzonden brieven 1989. Bij het C.N.V. en de Intern. Federatie bleef de bond aan gesloten. Het orgaan „De Chr. Ambtenaar" verscheen iedere week. Het verslag, waar aan het jaarverslag van het Permanent Comité van Organisaties van Chr. Over heidspersoneel, als steeds is toegevoegd maakt gewag van een jaar vol activiteit en zegenrijken arbeid die door den bond mocht worden verricht. Het verslag van den penningmeester, den heer M. J. v. Steenen van Den Haag maakt melding van een eindcijfer wat de winst- en verliesrekening betreft van f. 35.348,91 en wat de balans betreft van f. 28.521,65. De begrooting 1936 heeft een eindcijfer van f. 33.210. Aan te ontvangen contributie wordt geraamd een bedrag van f. 32.490. Het jaarverslag van het Ondersteunings fonds maakt melding van 44 aanvragen om hulp. waai-van er 42 werden ingewil ligd De commissie, waarvan als voorzit ter is opgetreden de heer A. v. Driel, heeft vijftien maal vergaderd en tal van be zoeken gebracht ten huize van de aan vragers. De verlies- en winstrekening van het fonds sluit met 'n eindcijfer van f. 4116,02 en de balans met f. 22.376.90. Aan het verslag van de commissie voor de studiebibliotheek ontleenen we dat tal van voorbereidende maatregelen getroffen zijn opdat in 1940 als de bond zijn zilve ren jubileum viert, aan het hoofdbestuur een studiebibliotheek kan worden over gedragen. De verslagen worden goedgekeurd en het beleid van het hoofdbestuur eveneens. Gezien het rapport van de commissie van controle werd de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. De begrooting 1936 passeerde eveneens den hamer. Hierna schorste de voorzitter de zitting. Foto Vooys, Katwijk. Een vreemde gebeurtenis speelde zich gistermiddag af tusschen Katwijk Rijn en Wassenaar. De bestuurder der bestelauto van „De Bijenkorf" moest plotseling remmen voor een koppel den weg overstekende eenden, waardoor de wagen slipte en in volle vaart te water geraakte. De chauffeur kwam gelukkig met een nat pak en den schrik vrij, maar de auto werd beschadigd. Zoo is dus deze eenden- aanval op een bijenkorf nog tamelijk goed afgeloopen. Deze strijd in de dierenwereld trok veel belangstelling! WIJZIGING HANDELSREGLEMENT. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft geantwoord op desbe treffende vragen van den heer v. Dijken, lid der Tweede Kamer, dat hij bereid is, te bevorderen een wijziging van de Han delsregisterwet in dien zin, dat van per sonen, die niet meer of gedurende drie achtereenvolgende jaren voor een lager bedrag dan f. 2000 in de rijksinkomsten- belasting zijn aangeslagen, geen jaarlijk sche bijdrage ingevolge die wet meer wordt gevorderd. DE CONTRACT-ACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. In verband met de contractactie in het visscherij bedrijf te IJmuiden vernemen wij, dat de reeders met bijna algemeene stemmen het voorstel van den rijksbemid delaar hebben aangenomen. Aangezien dit voorstel door de zeelieden, en wel tegen 't advies van hun besturen in, is verworpen, dreigen er moeilijkheden te ontstaan. De reeders, die tot nu toe de voorwaarden van het oude contract gehandhaafd heb ben. weigeren zulks langer te doen en willen de schepen alleen op de voorwaar den overeenkomstig het voorstel van den rijksbemiddelaar naar zee zenden, waar mee de opvarenden niet accoord gaan. Slechts een enkele trawler heeft heden gebunkerd, zoodat het in twijfel getrok ken wordt of er heden booten naar zee zullen gaan. de crisisheffing op koffie. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Teulings in verband met de cri sisheffing op en de contingenteering van koffie heeft de regeering geantwoord, dat zij op grond van tal van door haar ge noemde omstandigheden, er niet toe kan medewerken, de crisisheffing op koffie thans te beëindigen. DE POSTVLUCHTEN De Kievit is gisteren om 8.06 uur op Schiphol teruggekeerd. Het toestel had 226.09 K G. briefpost en 7.025 K.G. pak- ketpost aan boord. NIJMEGENS BRUG WORDT FEESTELIJK GEOPEND. Op Dinsdag 16 Juni wordt de nieuwe brug over de Waal bij Nijmegen door H.M. de Koningin geopend, welk feit. naar het zich laat aanzien door duizenden uit alle deelen van het land zal worden bijge woond. Reeds thans bliikt namelijk, dat men de opening van deze belangrijke brug niet alleen beschouwt als een zaak die in hoofdzaak Niimegen en Gelderland aan gaat, maar dat men allerwegen het groote nationale belang inziet, hetwelk gediend is met de totstandkoming van de eerste noord-zuid-verbinding over den weg weike altijd en onder alle omstandigheden ge bruikt kan worden. Tot nu toe waren hoogwater of ijsgang in staat het wegver keer tusschen de streken ter weerszijden van de groote rivieren gelegen volkomen lam te leggen en het is dan ook herhaal delijk gebeurd, dat automobilisten gewel dige omwegen moesten maken, omdat de veerdiensten of schipbruggen niet functio neerden. Via Arnhem. Niimegen. Grave zal het in de toekomst altoos mogelijk zijn. zónder de landsgrenzen te overschrijden, van noord naar zuid te rijden. Na het ge reed komen van de in aanbouw zijnde bruggen bij Hedel. Dordrecht en Moerdijk, zullen dan. over eenige iaren in totaal drie dergelijke routes ziin geschapen. In overleg met de autoriteiten heeft de A.N.W.B. een stertocht uitgeschreven, waaraan iedereen kan deelnemen, of hij lid is van den Bond of niet. Er is voor ieder een plaquette beschik baar en een oorkonde, die aangeeft als hoeveelste men de brug passeert. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat in de week van 4 tot en met 9 Mei het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereeniglngen bedroeg 536.700. waarvan 75.600 landarbeiders. In de maan den Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ont vangen. De werkloosheid onder de overige ver zekerden bedroeg: in de week van 4 t.m. 9 Mei 31.6 °/o in de vorige verslagweek (20 tot en met 25 April) 32.1 'U in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.0 °/o in de overeenkomstige verslagweek van 1934 25.1 Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden oo 9 Mei in totaal 428.944 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 405.921 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 411.176 werkloos, onder wie 393.252 mannen. VERGADERING ALGEMEEN BESTUUR VAN DEN A. N. W. B. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft te Amsterdam in hotel American zijn druk bezochte halfjaarhjksche ver gadering van het algemeen bestuur ge houden. onder voorzitterschap van den heer Edo J. Bergsma De balans per 31 December 1935 werd goedgekeurd, en vastgesteld op een eind cijfer van f. 532.599.95 in ontvangst en uitgaaf. Een voorstel tot regeling van den va- cantietoeslag voor het personeel werd goedgekeurd, evenals het verslag van het pensioenfonds over 1935. Een voorstel tot samenwerking met eenige reisbureaux werd op verzoek van het dagelijksche bestuur aangehouden tot nadere bestudeering. Besloten werd de bestaande vacature van een gewoon lid van het D. B. voorloo- pig onvervuld te laten. De heer Maas stelde de vraag, of de A.N.W.B. niet kan bevorderen, dat bij wegenaanleg, in het belang van de be strijding der werkloosheid meer gebruik wordt gemaakt van handenarbeid en het bezigen beperkt wordt van groote machi nes, als bij voorbeeld de te Beek in wer- kin gestelde reusachtige grijper, die vele werkkrachten overbodig maakt. De heer Michiels van Kessenich, burge meester van Beek, deelde mede dat te dier zake uit zijn gemeente meermalen een vertoog tot den minister werd gericht waarop antwoord ontvangen werd, dat het in de bedoeling ligt, zoo min mogelijk met dergelijke machines te doen werken. J. STROEVE J.EZN. 70 JAAR. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, de heer J. Stroeve J.Ezn. heeft gisteren zijn 70sten verjaar dag gevierd. Er was een comité van hul diging gevormd, en de heer G. F. Bas- tiaans heeft ter beuze namens het comité den jubilaris toegesproken en daarbij ge wezen op zijn grocte verdiensten en den arbeid, door hem in den loop der jaren aan de vereeniging ten koste gelegd. Hij bood den heer Stroeve uit naam van alle leden zijn geiukwenschen aan en deelde mede, dat een bedrag is bijeengebracht, waaruit de vervaardiging van een geschil derd portret zal worden bekostigd. Dit portret zal worden geschilderd door me vrouw WestendorpOsieck. Ten slotte overhandigde de heer Bas- tiaans een lijst van de namen der schen kers. DEN HAAG KOOPT DEN DIERENTUIN NOG NIET. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad is na eenige discussie over het voorstel tot aankoop van den Dierentuin, een voorstel van den heer Quant (R.-K.) aangenomen, om deze aangelegenheid aan te houden totdat nadere gegevens van financieelen aard aan den Raad zullen zijn verstrekt. OPENING VAN HET VERKEER OVER DE BRUG TE VIANEN. Hedenochtend te 11 uur werd door den hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat belast met den bruggenbouw, ir. W. J. Harms»n. de openingsplechtigheid verricht van de nieuwe verkeersbrug over de Lek bij Vianen. Behalve ingenieurs en toezichthebbenden van den riikswaterstaat waren eveneens directies en ingenieurs van een zestal onzer scheepswerven aanwezig. VOORZIENINGEN INZAKE HET LUCHTVERVOER. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede kamer inzake het wets ontwerp voorzieningen inzake het lucht vervoer. Het Is geenszins de bedoeling de werking van deze wet te beperken tot het nationale luchtvervoer. Artikel 1 is opzettelijk zoo geredigeerd dat de ontworpen regeling, met de bepaling zooals die hieronder wordt aangegeven, mede zal gelden voor inter nationaal luchtvervoer. Ook ten aanzien van luchtvervoer, hetwelk internationaal is in den zin van het verdrag van War schau. zal zij dus toepassing vinden. Hoewel de regeering zulks niet strikt noodig acht. is zij gaarne bereid, over eenkomstig den wensch van de commissie in art. 2 te doen uitkomen, dat de uitoefe ning van de luchtvaart door militaire-, douane- en politieluchtvaartuigen niet door deze wet wordt beheerscht. Inderdaad moeten de voorgestelde bepa lingen welke de aansprakelijkheid van den vervoerder regelen, in het algemeen van dwingend recht worden geacht, in dien zin, dat daarvan ten nadeele van de wederpartij van den vervoerder niet zal mogen worden afgeweken. In een bijgevoegde nota van wijziging heeft de regeering een aantal wijzigingen, door de betreffende Kamercommissie in overweging gegeven, aangebracht. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is: 1. met ingang van 18 Mei j.l.: a. den gepensionneerden luitenant-ge neraal der infanterie P. H. A. de Ridder, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit zijn func tie van territoriale-bevelhebber in Over ijssel enz., b benoemd tot territoriale-bevelhebber in Overijssel enz., de gepensionneerde luitenant-generaal der infanterie C. J. H. van der Harst. 2. Den gepensionneerden luitenant-ge neraal der infanterie de Ridder, dank be tuigd voor zijn diensten in de functie van territoriale bevelhebber aan den lande bewezen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9