LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 26 Mei 1936 IJN/T EN IITIEREN BUITENLAND. MAIKÏ k lllltllTIK WEERBERICHT. Barometerstand. Giitermiddag 3 uur: 765. Hedenmiddag 3 uur: 767. telegrafisch weerbericht. lüedegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te De Blldt Hoogste stand 770.8 te Reykjavik. Laagste stand 757.8 te Biarritz Verwachting tot den avond van 27 Mei: J Meest zwakke Noordelijke tot Oostelij- |h wind, half tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog, vrij warm weer. buitenlandsch weerbericht llledegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Het hoogedrukgebied over Scandinavië 1 onder Invloed van een depressie ir, het lïooge Noorden tijdelijk aan beteekenis Ingenomen. In het Westen (over IJsland) |iiijgen de barometers weer en het is te lerwachten dat zich ook over Zweden en fjoorwegen een drukstijging zal inzetten, lier Noord-Noorwegen melden eenige sta- J.ons matige regen. Over Zweden en Fin- 1 is het weer echter nog mooi. De de- Ij.essie over de omgeving van de Golf van tiscaye vulde op. Thans ligt over Zuid- prankrij k nog een ondiep lagedrukgebied, i vlei in deze omgeving nog eenige regen a het weer is er vrij somber. Over de Biitsche Eilanden stegen de barometers, pt werd er tevens veel zachter. Ook over bitschland is de druk gestegen. In het ttten van Duitschland en Polen blijft bet chter nog zwaar bewolkt tot betrokken. lOver onze omgeving trad betrekkelijk jnlnlg verandering in den heerschcnden «stand in- Wellicht zal onder invloed van bovengenoemde luchtdrukdalingen de wolking tijdelijk wat toenemen, er mag èler verder droog weer met een tem- •atuurmaximum tusschen 20 en 25 gia- i Celsius worden verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. Ijuur voorm.: 14 gr. C. (57 gr. F.) li! uur 's middags: 16 gr. C. (61 gr. F.) 1 uur nam.: 16'/* gr. C. (62 gr. F.) OGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. I Voorm. te 7.18 uur; nam. te 7.46 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uur 16'/* gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. sdag van 8.33 u. nam. tot 4.23 u. voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG |!4 Mei: op: 10.48 uur; onder 0.50 uur. EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer is voor mens, de Kamer bijeen te roepen tegen dag 2 Juni, des avonds te half ne- ren, ter behandeling van het ontwerp van pk inzake financiering van den versnel len bruggenbouw. o TWEEDE KAMER. (Vergadering van heden). HET VASTE LASTEN-ONTWERP AAN DE ORDE. Besloten wordt, de wetsontwerpen hou- litnde: 1. Bijzondere maatregelen ten aan- 1 "en van loopende landbouwhypotheek- I w pachtovereenkomsten en 2. Bijzondere pia'.regelen ter verkrijging van verlaging pm sommige vaste lasten en van huren, paamenüjk te behandelen en den spreek- pjd in eersten aanleg te bepalen op een Ihr per spreker. I De heer Schalker (comm.) verzoekt de pgeering te mogen interpelleeren over de plisiabriek te Leerdam. Hierover zal mor - I Sta worden beslist. IDen heer Vervoorn (Plattel.) wordt ver- I (i verleend om op een nader te bepalen P1? te interpelleeren over de vooruitzich- P® der producenten van hooi, van den [Woihaudel en de hooiperserijen. Bet wetsontwerp tot wijziging en aan hing der art. 2, 125 en 126 der Ambte- IMrenwet 1929 wordt zonder debat en z. I'd. aangenomen. I Het wetsontwerp tot partleele wijziging Ipensioenwet 1922 c.a. ontlokt een kort Mat. De heer Surlng (R.-K.) zegt de regee- [al dank voor de toezegging om verschil- I inde wenschen bij een meer algemeene I !;hiening onder oogen te zullen zien. I De heer Thyssen (S.-D.) vraagt of de I Jteering haar afwijzende houding be- 1 beffende inkoop van pensioen door wacht Wderj niet kan wijzigen. 1 De heer Tilanus (C.-H.) dringt aan op 'sbooging der maxima van weduwen- en I '"dnspensioen, resp. f. 1400 en f- 2400 en 1 „5" de regeering voor het toegezegde Verzoek. UIT NED. OOST-INDIE. DIRECTIE K.P.M. I c'l VIA. 26 Mei (Aneta). De heer J. M. I yand zal met ingang van 8 Juli wegens I jjjdhelds-redenen als directeur van de I aftreden, waartoe hem op de meest rit i "Ü26 ontslag is verleend, hj ingang van gelijken datum ls tot I wtepr benoemd de heer A. F. Vas Dlas. NIEUtVE UITGAVEN. Napoleon III en Bismarck. Een episode uit de geschiedenis van een eeuwenouden strijd, door H, L. van Oordt, luit.-generaal B.D., met een voorwoord van een dochter van den schrijver. (N.V. Stemerding Co., Rot terdam 1936). Als de rust van den levensavond komt, gaan de gedachten gaarne terug naar wat In de jeugd heeft geboeid. Zoo is het na een mooie militaire loopbaan, waarbij hij zich op conferenties en als raadsman der regeering dikwijls op het gebied van het internationale recht heeft bewogen, ook gegaan met luit.-generaal H. L. van Oordt. Reeds in de kinderjaren werd in het ouderlijk huis zijn belangstelling voor Napoleon III gewekt, aan wien, na een lange reeks van geschriften op ander ge bied. thans het laatste, posthume. boek van den generaal ls gewijd Het boek geeft een boeiend relaas van Europa's politieke geschiedenis van het tweede derdedeel der 19e eeuw, uitloopend op het drama van Sedan. Het is opge bouwd uit een eerbiedwekkende kennis van zaken en personen en aan de objecti viteit doet geen afbreuk de groote waar deering. die van Oordt gekoesterd heeft voor Frankrijks keizer, genegenheid die hij niet onder stoelen en banken steekt en die ook in het eerste motto van het ge schrift haar uitdrukking vindt. Dat Napo leon III, daadwerkelijk, gevoelde voor wat men later internationale organisatie zoude noemen, moet stellig ook Iets geweest zijn, waardoor van Oordt zich tot den keizer aangetrokken heeft gevoeld. Lezenswaardig in hooge mate, om slechts één punt uit vele te noemen, is wat de knappe Nederlandsche officier in het twaalfde hoofdstuk schrijft over de Fran- sche overwinningskans ln 1870. Wat ln het boek telkens treft, zijn ge lukkige, korte samenvattingen of karak teristieken, die den lezer verhelderend op heffen uit de veelheid der besproken zaken. Wij wenschen van Oordt's laatste boek in veler handen. Bij Moorman's Periodieke Pers is ver schenen de brochure „De Duitsche Herbe wapening" van de hand van J. J. B. Baron van Voorst tot Voorst, generaal-majoor, adjudant ln B. D. van H. M. de Koningin. De schrijver, van wiens bekwame hand reeds de voor de beoordeeling van de po sitie van ons land gedurende den grooten oorlog zoo belangrijke strategische studie „Over Roermond" verscheen, maakte reeds gedurende langen tijd een zeer nauwkeu rige studie van de bewapening en uit rusting van het Duitsche leger. De redenen, welke tot de herbewapening van Duitschland hebben geleid zijn in het kort uiteengezet in hoofdstuk I. Van bijzonder belang is voorts de bere kening van de sterkte van het Duitsche leger, voorkomende in hoofdstuk V. Hieruit blijkt o.m. dat Duitschland vin 1937 reeds over 1,5 mlllioen volledig geoefende man schappen zal kunnen beschikken, terwijl de sterkte van het Duitsche leger in 1938 gelijk zal zijn aan die van het Duitsche leger, dat in 1914 te velde rukte. Welk een groot gevaar de herbewape ning in Duitschland bij een mogelijken oorlog in West-Europa voor ons land zou kunnen opleveren, blijkt duidelijk uit het. geen ln eenige verdere hoofdstukken is medegedeeld. Ter gelegenheid van de 3 verkeers- dagen die bp Donderdag, Vrijdag en Za terdag as in een grooi aantal gemeen ten zullen worden gehouden, is door het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer een Verkeerscourant uitgegeven die op die dagen aan de wegverbruikers zal worden uitgereikt. Van de Uitgevers Mij. De Amster- damsche Keurkamer te Amsterdam, ont vingen wij „De Mannheimer affaire", een brochure geschreven door jhr. R. Groeiünx van Zoelen. o- TIJDSCHRIFTEN. „De Koordirigent". Het Mei-nummer van het algemeen koor zangblad „De Koordirigent", hoofdredac teur de heer Jan Coljé uit Utrecht, is in een nieuw gewaad en bij een nieuwen uit gever verschenen. Het tijdschrift maakt een weiverzorgden indruk. „De Koordirigent" is het officieel orgaan van den Bond van Koordirigenten ln Ne derland en de voorzitter, de bekende diri gent Otto Glastra van Loon uit Den Haag, karakteriseert in zijn hoofdartikel de ver andering. die het bondsorgaan heeft on dergaan als een metamorphose van een „blaadje" tot een „blad". Aldus bedoelt „De Koordirigent" aan dacht te wijden aan alles, wat den Bond van Koordirigenten betreft en aan de be langen van den koorzang in het algemeen. Voorwaar een uitgebreid en dankbaar ter rein ln ons zanggrage land. Zoo bevat het eerste nummer, behalve het genoemde inleidend artikel van Otto Glastra van Loon een lezenswaardige be schouwing over het congres voor muzikale opvoeding te Praag door Willem Gehrels, muzikale Indrukken uit Amerika opgedaan door Sem Dresden, een artike) over een Engelsch Kerkelijk Muziekfeest door E. J. Kooli, een merkwaardig artikel over het Muziekleven in België door prof. Fl. v. d. I'ucren, een beschouwing over Max Reger als vocaal componist en tal van berichten en mededeellngen. M. C. v. d. Rovaart uit AMBTENAREN-ACTIE. BANDOENG, 26 Mei (Aneta) Op een vergadering van den bond van civiele overheidsdienaren, te Bandoeng gehou den, werd o.m. besloten de zetel van het bestuur te Batavia te vestigen. Het be stuur zal t.z.t. de mogelijkheid oestudee- ren om aan huwende overheidsdienaressen met minstens tien Jaar dienst gedurende minstens een jaar na de huwelijksvoltrek king een onderstand toe te kennen van tenminste 30 procent van het iaatst-ge- noten salaris. De vergadering droeg het bestuur op in samenwerking met andere vakcentrales, en met de commissie voor georganiseerd overleg, een actie te voeren voor eigen vertegenwoordiging van amb tenaars-belangen in den Volksraad. Amsterdam schreef ln dit eerste nummer in de nieuwe uitgave over „Het examen voor Koordirigent" en Leo Stapper doet mededeellngen omtrent het Arbeidsbureau voor Koordirigenten. Voorts bespreken verschillende medewerkers nieuwe uitga ven. BOEKBESPREKING. Avonturiers door Arthur van Schendel. - Uitgave L. C. J. Boucher, Den Haag 1936. Dit is het zevende deeltje van de serie „Folemprise" en is wederom mooi uitge geven. Een groote, zeventiende eeuwsche letter, veel wit tusschen de regels en een groote naam, want men spreekt over Van Schendel altijd ln oppersten lof en met reden. Als men mocht twijfelen bij door lezing van de paar dozijn literaire para phrases op avontuurlijke reizen en avon tuurlijke levens (Vasco da Gama, Keizer van Madagascar, Boekaniers enz.) die hij met dit boek publiceert, of wij niet te doen hebben met ongelijke schriftuur en géén rijke verbeelding, dan kan ons de achter opgenomen lijst van vroeger ver schenen werken, tijdschrift- en weekblad opstellen, vertalingen naar Een Zwerver Verliefd enz. overtuigen, dat wij toch wel degelijk ons bevinden in het huis van een groot man. Er is dikwijls in Van Schendel's stijl iets bedwelmens en iets zoets. Is het misschien te veel gezegd, dat deze auteur met zijn Oostersche bloed ook Oostersche klanken en motieven en geuren ln de Ne derlandsche letterkunde heeft gebracht? Zijn taal geurt, niet als heidehoning, maar als rozenolie. De zwakke zijde is. dat hij door herhaling van steeds hetzelfde, zoo als ook de Oosterling in rhythmische mo- notoonheid zichzelf steeds weer herhaalt, onze aandacht vermoeit en ons soms bijna in slaap wiegt. Deze zwakke zijde vergeten we echter al te gaarne vanwege het vele schoons en om den rijkdom der precieuze volzinnen. Een werk als dit, waarbij de kunstenaar een enkele maal ln precieuze en dan weer in onverzorgde taal oude, fan tastische kronieken van anderen naver telt, is gegroeid tot een dergelijke ver fijnde en vernuftige literatuur, dat slechts een meester-schrijver zulks ongeschonden kan volbrengen. De Grote, Stille Knecht. Roman van Aar van de Werfhorst. Uit geven bij de Arbeiderspers Am sterdam 1936. Prijs ingen. f. 1.90 en geb. f. 2.50. Ziehier een overlevering uit het lage polderland, naverteld, die bijna als een sage uit verre streken tot ons komt. Het verhaal van een armen veenkecht wiens hongerige ziel naar het groote onbekende hem drijft naar weelderige kleistreken. Hij bezit niet anders dan een hemd en een broek en zijn groote hart, dat even goed en rein is als de man zelf reusachtig en sterk. Het leven van dezen simpelen oer- mensch, die altijd klaar staat voor ande ren, trekt aan ons voorbij: eerst als bede laar, dan als arme koeienknecht, dan als kotter, daarna als meier en eindelijk als „erfgenaam van-de mirk", als rijke boer, die de schoonste en meest begeerde maagd uit de streek huwt en die dan in sombere pestjaren, van alles beroofd, verguisd en miskend wordt uitgedreven en wiens naam door de eeuwen heen ais die van kinder vrees-aanjagend-boeman in die landen wordt misbruikt. Dit boek ademt iets van de stille Scandi navische geuren, waarvan de literatuur uit die noordelijke streken zoo doortrokken kan zijn en is tevens gelijk boeiend. Jammer lijkt ons het eerste hoofdstuk, waarin de „gTote, stille knecht" den schrij ver als een soort dwalende geest ver schijnt, die eerst rust zal kunnen vinden wanneer hem recht is gedaan met deze geschiedenis aan de wereld over zijn „rechtschapenheid". Volkomen onnoodig daarbij; ook zonder deze onwaarschijn lijke inleiding is het boek te apprecleeren én om den hoofdpersoon èn om diens stille romantiek. De Barre Winter van Negentig door Herman de Man. Uitgave Bosch en Keuning. Baarn. Prijs geb. f. 3.90. Natuurrampen hebben altijd nood, ellen de en verwording achter zich nagesleept. Zoo was het toen in vroegere tijden de pest geheele streken ontvolkte, wanneer overstroomingen de lage landen teisterden en zoo is het nog na een alles vernielen den cycloon of een uitbarsting van een vulkaan. Zoo ls het dan ook geweest in den extra kouden winter van het jaar 1890, die niet. zoo ver achter ons ligt of een vorig geslacht weet er nog bijzonder heden van te verhalen. De Man vertelt ons hoe deze barre win ter honger en verschrikking heeft gezaaid onder mensch en dier in het boerenland aan den IJsel, waar de rijke polderboeren zich verscholen in hun tot vestingen ver sterkte boerderijen tegen de roofaanvallen van de arme keuter boertjes en daglooners, onder wie de ellende en hongersnood het eerst en het ergste woedden Er zijn gru welijke gebeurtenissen in dit boek. Maar het treft ons. dat de meest gruwelijke in feite niets hebben uit te staan met dezen barren winter. Zooals de wijze waarop de gierige boer. genaamd Houten Gert, het arme zwarte eendje telkens weer 's nachts op den otterval „pint", om, als de otter niet heeft toegehapt, het daags daarop weer op te kweeken. om 's avonds op nieuw zijn wreed bedrijf te kunnen her vatten. Zooals de geschiedenis van de Porceleinen Borden, die tot de schoonste uit dit boek behoort. De arme boschjagers- vrouw zou ook in een anderen winter krankzinnig zijn geworden! Zooals zoo vele gebeurtenissen uit dit dorpsleven, waarbij wij volkomen vergeten, dat ze in '90 gebeuren moesten en waarbij we het al lezende letterlijk nimmer „koud" hebben en nooit doorhuiverd worden van de gena. deloosheid der natuur in dien specialen winter. Dat lijkt ons een fout in den opzet van het boek, die onder andere omstan digheden een deugd had kunnen zijn. Taal en stijl zijn als altijd doordacht en forsch van dezen auteur. Het betreft hier literair hoogstaand werk, dat de volle aan dacht verdient om het naar waarde te kunnen schatten. Bi.i de Uitgevers E. Querido te Amster dam verscheen de tweede druk van „Sim- cha, de Knaap uit Worms", roman van Sam. Goudsmit en het eerste deel uit de serie „de vollemaat". C. N. NAGEKOMEN BERICHTEN. ZEVENTIEN KINDEREN VERDRONKEN. PRAAG, 26 Mei. (Reuter). Een aantal leerlingen eener lagere school, die een uit stapje maakten in de omstreken van Znojpmo, in Zuid-Moravië, voer heden morgen met een veerpont over de sterk gezwollen Dyje. toen door onbekende oor zaak de pont plotseling omsloeg. Zeven tien kinderen kwamen om. RECHTZAKEN. OMKOOPING DOOR EEN RAADSLID. Voor de Almelosche rechtbank stond heden terecht de landbouwer R. B. uit Wierden, lid van den gemeenteraad, wien omkooping van een raadslid ten laste werd gelegd. Hij zou aldus de dagvaarding op of omstreeks 2 September 1935 te Wierden het lid van den gemeenteraad H. Stege- man hebben beloofd hem f. 500 te geven, indien hij zich, ln strijd met zijn plicht, v erbond om bij de op 3 September te hou den wethoudersverkiezing op B. zijn stem uit te brengen. Voor de rechtbank bleek dat B. ook an dere raadsleden heeft pogen om te koopen. De officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf en ontzegging van ver kiesbaarheid en kiesrecht. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 26 Mei. Zeer kalme markt. Affaire beperkt. Amerika meerendeels zwakker. Koninklij ken vrijwel prijshoudend. Beleggingen verdeeld. Zoolang de onzekerheid op monetair gebied in zoo sterke mate haar stempel drukt op de Effecten- en Geldmarkt, zal moeilijk van een optimistischer stemming .ter Beurze sprake kunnen zijn. Ofschoon de koersen heden over het algemeen niet aan eenig aanbod van beteekenis bloot stonden, was de affaire toch van zeer be perkten omvang. Het verloop van Wall- street was weliswaar iets beter, maar de sterke daling in de bedrijvigheid der Staal industrie (67.9 procent der capaciteit tegen 71.2 procent een maand geleden) en de belangrijke kostenverhooging der Staalmaatschappijen, oefenden druk uit op de betreffende fondsen. Zoo kwamen Steel en Bethlehem in de eerste plaats, maar ook Koper en Nikkelshares in sym pathie met Wallstreet op lager peil. Voor Amerikaansche Sporen daarentegen was de tendenz beter in gevolge de stijging der exploitatiewinst met 23 procent. Petroleumfondsen konden zich maar nau welijks handhaven. Trouwens ook Koninklijke Olie '.egde na een goed prijshoudende opening een meer gedrukte nouding aan den dag. Over het a gemeen waren de koersverschillen echter gering. En bleef de stemming zeer kalm. Van de Tabaksfonsen werden Deli Batavia minus 4 'Ie dividend verhandeld. De voor het gewas ongunstige weerberichten waren oorzaak dat de koers nog 3 "/o terugliep. De andere soorten bleven goed od prils In de overige Cultuurwaarden ging biina niets om. Amsterdam Rubber wist zich nauwe lijks te handhaven en trok zich niets aan van het feit. dat de voorraden in Engeland thans gezonken ziin tot het peil van zeven tien maanden geleden. H.V.A. was van bepaalde zijde aange boden en moest bijna 3»/» prijsgeven. Van Industriefondsen was Aku gedrukt. Op het minder gunstige verslag van de Holland- sche Kunstzijde Unie. Philipsaandeelen waren veronachtzaamd. Unilever onder vond eenigen steun en liep 3% op. In de Scheepvaartafdeeling lagen Scheepvaart- unie's vrij geanimeerd en vaster op 45'/;. De maatschappij zou een dividend van f. 11 per aandeel uitkeeren. Op de beleg- gingsmarkt waren de 4% leeningen Ned. Indië een fractie lager, evenals de 3'/iV<i. Integralen wisten zich goed te handhaven. Gemeenteobligaties waren eerder iets vaster voor de leeningen Amsterdam en Rotterdam. WISSELKOERSEN Engeland 7.37 3/8 (7.37 3/8), Duitsch land 59.58 (59.58), Frankrijk 9.74'/* (9.74'/>), België 25.01'/* (25.011/:), Zwitser land 47.82 (47.83). Denemarken 32.92'/* (32.90), Zweden 38.02'/-) (38.02'/i), Noor wegen 37.05 (37.05), New-York 1.48 (1.48). Prolongatie 2 pCt. Tusschen haakies ziin de koersen van gisteren. Regelmatig geadverteerde goederen betrouwbare goederen. LEIDEN, 25 Mei. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Komkommers per 100 stuks f. 1.909: Bloemkool I f. 3.60^14.90; Bloemkool II f. 1.509.30; Pieterselie f. 11.90; Prei f. 0.80—0.90; Radijs f. 0.50—1.90; Krop salade f. 0.50—1.50; Selderie f. 0.70—1.40: Uien 1.0.50—1.20; Wortelen f. 7.60—14.30: Rabarber f. 0.701.30; Perziken f. 3.50 10; Snijboonen per 100 kilo f. 5260; Stamboonen f.85; Peulen t. 2460; Poste lein f.25; Spinazie f.37; Tomaten A f.28—42; B f.32—40: C f. 32—38; CC f.30 —32; And. f.5—11. LEIDEN, 26 Mei. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 228; zwaar 225. licht 3. Prijs per KG, levend gewicht: zwaar 33 32 cent; licht geen noteering. Handel langzaam. BODEGRAVEN. 26 Mei Aangevoerd 459 partilen Goudsche kaas. totaal 20655 stuks, wegende 189.895 K.G. Prijs met RM.. Ie soort f. 19—21. 2e soort f. 17—18. zwaarder» tot f. 23. Handel matig. BOSKOOP. 25 Mei. Coöp. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos; Hadley 3040 ct.Gol den Ophelia 15—20 ct.; President Hoover 16—25 ct.; Briarcliff 16—23 ct.; Claudius Pemet 2530 ct.; Columbia 1618 ct.; Butterfly 15—28 ct.; Mac Keiler 20—25 ctWilh. Kordes 30—45 ct.; Jules Bouché 26—32 ct.; Rosalandia 16—27 ct.; Florex 3042 ct.; Wendland 4560 ct.; Pechtold 34—40 ct.; Chas. P. Kilham 16—25 ct.» Edith Helen 25—37 ct.; August Noack 15— 19 ct.; Else Poulsen 2540 ct.; Ellen Poul- sen 1827 ct.; Pauls Scarlet 26—35 ct.; Paul Grampel 40—50 ct.; Talisman 18—20 ct.; E. G. Hill 18—25 ct.; Ingar Olsson 37 45 ct.; Gemengde rozen 1014 cent. Diversen per bos: Violieren 2025 ct.; Lathyrus 812 ct.; Pioenen in soorten 18 —25 ct.; Clematis Prins Hendrik f. 1.10— 1.60: idem Mevr. Ie Coultre f. 1.201.40; Leeuwenbekken 1825 ct.; Papaverbloe men 1015 cent. HAZERSWOUDE. 25 Mei. Kippeneieren f. 2.45—3.10 per 100 stuks. Eendeneieren f 2 102.40 per 100 stuks. Totaal 7588. KATWIJK RUN. 25 Mei. Groentenvel- ling Sla per 100 f. 0.70—1.50: Bloemkool f. 7.20—10.90; Radijs f. 0.95—1.70; Rabar ber f. 2.30—3.30: Spinazie per 100 kg. f. 3.10—4.75; Prei f. 1.50—1.65. NIEUW-VENNEP. 25 Mei. Aangevoerd 18600 kipeieren, prijs f. 2.30—3.10. 580 eend eieren, prijs f.2.402.70. PURMEREND, 26 Mei. Gemeentel, kaas beurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 55.000 KG. Handel matig. Hoogste prijs f. 18 50. Kleine Boerenkaas f. 14—19; vol vette kaas f. 20; 1601 KG. boter f. 1.37 I 43 per kilo; weiboter f. 1.25; runderen totaal 568 stuks; 230 vette koeien 3056 ct per kilo; 115 melkkoeien f.110190 per stuk; 39 stieren 32—38 ct .per kilo; 57 paarden f. 60130 per stuk; 99 vette kal veren 25—50 cent per kilo: 671 nuchtere kalveren voor de slacht f310 per stuk nuchtere kalveren voor de fok f. 813 per stuk; 214 vette varkens voor de slacht 30 —33 ct. per kilo; 35 magere varkens f. -4 —24 per stuk; 423 biggen f. 813 per st.; 469 schapen f. 10—23.50 per stuk; 74 bok ken f. 3per stuk: 624 lammeren f. 5 10.50 per stuk; kippeneieren f. 2.40—2.80 per 100 st,; eendeneieren f. 2.25 per 100 st.; piepkuikens 62'/*—170 cent per kilo: oude kippen en hanen 4050 ct. per kilo; konijnen f. 040—1.75 per stuk; eenden 30 —65 ct. per stuk; duiven 40 cent per paar. 1642 eendeneieren A f. 2.30. Coöp. Centrale Elerveiling Purmerend G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 170.000 eieren prijs f. 2.25—2.30; ■broedeieren f. 3.20; 80.000 kippeneieren 70/80 KG. f. 2.80—4; 65/66 KG. f. 2.70— 2.75: 63/64 KG. f. 2.60—2.70; 60/62 KG. f. 2.50—2.60; 58/59 KG. f. 2.40—2.50; 56/57 KG. f. 2.35—2.40; 53/55 KG. f. 2.25—2.35; 50/52 KG. f. 2—2.20. ROELOFAREND5VEEN, 25 Mei. Aard beien 1014 cent per doosje. Bloemkool 1118 cent per stuk. Peen 11 cent per bos. Sla f. 0.50—1.70 per 100 krop. Peulen f. 1.65—1.90 .Snijboonen f. 2.30—2.65. Idem stek f. 1.60—190 per 10 pond. ROTTERDAM. 25 Mei. Binnenlandsche Granen. Haver van f. 6.607.10; Gerst Chevalier van f. 5.505.75; Erwten kl. groene van f.89.70; Bruine Boonen f. 8.50—9.75; Karwijzaad f. 20—22 inclu sief; Blauw Maanzaad f. 14—14.50 inclu sief Alles per 100 kilo netto. ROTTERDAM. 26 Mei. Aanvoer totaal 4036, paarden 236, veulens 5, magere en vette runderen 868 m„ 379 v.. zuiglamme- ren 114, vette en graskalveren 229 v., 119 gr.; nuohtere kalveren 1312, schapen en lammeren 118. varkens 13, bokken of gel ten 20. Prijzen per KG.; vette koeien le kwal. 58 ct.. 2e kwal. 52 ct., 3e kwal: 42—16 ct.; vette ossen 53. 50. 4145: stieren 49, 45, 3842; vette kalveren 80, 65, 4045; schapen 40, 37. 30; lammeren 39, 34, 29; graskalveren 42, 32; nuchtere slachtkal- veren 39, 28, 23; slachtpaarden 43, 36, 31. Prijzen per stuk: schapen le kwal. f. 20. 2e kwal. f. 16, 3e kwal. f. 12; lammeren 18, 14, 10; zuiglammeren 12, 8, 6; nuchtfre fokkalveren 15, 12, 9: slachtpaarden 165. 120, 85; werkpaarden 260, 160, 110; hitten 115, 90, 60; stieren 245, 195, 110; kalfkoelen 200, 160, 100; melkkoeien 205, 165, 115; vaarzen 130, 95, 75; pinken 95, 80, 65; graskalveren 55, 35, 20; bokken 7.50, 5, 2.50 TER-AAR. 25 Mei. Centrale Veiling. Spinazie per kist 4 Kg. 1321 ct. Andijvie 1462 ct.; Slavellen f.7; Peulen per 10 Kg. f. 2.704.50; Capucljners f. 2.70; Snij boonen f. 4 405; Postelein per Kg. f. 2— f 3.80; Radijs per 100 bos f. 0.701; Ra barber f. 2.403.30; Peen 813 ct.; Prey f. 1.20—1.50; Sla per 100 stuks f. 0.50—1.80; Bloemkool per stuk 217 ct.; Komkom mers f. 6.608; Aardbeien per doosje 8— 12 ct.; Perziken 512 cent. VEUR, 25 Mei. Engelsche komkommers le soort f. 6.207.90; 2e soort f. 4.105.80; 3e soort f. 2.603.90; stek 2050; Gele komkommers le soort f. 7.108.50; 2e soort f. 4.606.30; 3e soort f. 2.103.60; stek 2060; Kropsla le soort f. 0.501.60; Peen f. 814.90: Bloemkool le soort f. 10.30—17.60: 2e soort f. 4.60—8.50; uit schot f. 2.503.90; Tomaten mldd. f. 17.40 18.90; groote ronde f. 1819; 2e soort f. 17.10—18; 3e soort f. 13.50—14.60; bon ken f. 13.8015: Andijvie per 100 f. 35.60, per Kg. f.67; Spinazie per 4 kilo 818 cent; Postelein f. 3.60—6.10; Raapstelen 5080 ct.; Rabarber per 100 bos f. 23.50; Snijboonen f.4849: Radijs f. 0.501.50; Prei f. 1.30—2.10; Seldery f. 1.10—1.60; Aardbeien 3436. WESTLAND, 25 Mei. Veiling van den Bond Westland export. Bloemkool 716. II 35, meloenen 4585, peen 8—13, n 45, sla f. 0.50—1, tomaten A 4537, B 33—37, C 34—36, CC 29—32, gr. komkom mers f. 6.70—9, witte komkommers f,5.50. Veiling van den bond Westland. bin nenland van 25 Mei. Aardbeien 4590, bl .druiven f. 1.00 1.55, G. Champion f. 2, bessen f 1.302, postelein 23, spinazie 2037. tomaten 2537, snijboonen 4550, dubb. boonen 77—90. bloemkool 7'/=16, II 3—8, gr. komkommers 59, witte 8, perziken 818, II 39, peen 813, II 45, rabarber f. 2.504: eieren f. 2.903.30; radijs 50; sla f. 0.50—1.10; seldery f. 1.50. ZOETERWOUDE. 25 Mei. Eierenveiling Aangevoerd 3850 eieren. Prijzen per 100 stuks: kipeieren 2.60—2.90; Eendeneieren 2.40. Kaas 1230 ct. per pond Pluimvee; kippen 50 ct.; hanen 0.070.75; konijnen 221.20 per stuk. s—i

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3