Ir Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Mei 1936 Vierde Blad No. 23361 Koninklijk bezoek aan Amsterdam koningin en Prinses op enthousiaste wijze ontvangen bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. Het naderend Badseizoen te Noordwijk Zee. ONZE HUISDIEREN EN WIJ. DE HEER J. 0. MATZE. Ce wimpels aan de beugels van de tram, krt hüschen of uitsteken van de driekleur en van de openbare gebouwen en van nticuUere huizen, de voor het publiek nameembare werkzaamheden aan het ilels op den Dam, dat thans gelukkig zon- i steigers prijkt, waren gisteren de voor- jen van het jaarlijksch Koninklijk be ide aan de hoofdstad. Te half zeven boden het Stationsplein, te: Damrak, en de Dam van achter de af tellingen den immer weer imposanten lanblik van een groote en bonte men- ïenmenigte, die geduldig en toch met „4 van de spanning, welke iedere bijzon- Sere gebeurtenis kenmerkt, den vorstelij ks stoet afwachtten. Ook de natuur deed zich, na haar wel |erg booze bui van eergisteren, van haar Ifoede zijde kennen; de blauwe hemel was Wiekt met witte wolkgevaarten en de |temperatuur mocht mild heeten. De aankomst. Te half zeven reeds was H. K. H. Prinses liuliana per auto uit Den Haag komende, |t> Amsterdam gearriveerd en onmiddellijk jorcereden naar het Centraal Station, raar Zij in de Koninklijke wachtkamer |met leden van Haar gevolg de komst van jaar Moeder afwachtte. Precies op tijd te negen minuten voor Wenen rolde de Apeldoornsche trein fet station binnen en reed het salonrijtuig ran de Koningin tot voor het afgezette ge- telte van het eerste perron ter hoogte van Koninklijke wachtkamer. Hare Maje- leit, die een mauve complet met een jue van dezelfde kleur droeg, werd hier lereerst verwelkomd door den burge ster, dr. W. de Vlugt, die in ambtsge- raad was. De Prinses, die een blauw, wit- Aloemd zomertoilet met pelerine en een roeten, donkeren hoed droeg, trad met |èn paar vlugge stappen op Haar Moeder waarna een hartelijke begroeting Ter ontvangst waren, behalve de iën van het gevolg, mede op het perron inwezig Schout bij Nacht Kruys, com- indant van de marine te Willemsoord, |Tnr. mr. dr. A. Roëll, commissaris van de ;ï«ingin in Noord-Holland, generaal-ma- oor van Voorst tot Voorst, bevelhebber van evierde militaire afdeeling, kapitein ter Meyer Ranneft, onder-commandant r marine te Amsterdam, luitenant-kolo- j Boswijk, garnizoenscommandant in de eldstad, allen in groot tenue. [In de Koninklijke wachtkamer werden ïigin en Prinses bloemen aangeboden. Tegen zevenen kwam er, terwijl van de ÏUng van het LJ het dof gedreun der 35 utschoten uit een der vuurmonden van Ms. „Gelderland" tot in de stad door- tag, beweging in de massa op het plein. bevelen weerklonken, het aan den bt van het water opgestelde detachement iüitaire politie, dat onder bevel van eerste fcitenant Wannensma het eere-escorte Ko vormen, presenteerde het geweer en '5 hetzelfde oogenblik traden de Koningin o de Prinses naar buiten, waar Zij plaats 'men in de onder de peristyle gereed lande, met twee paarden bespannen ide calèche, waarachter de rijtuigen van |iet gevolg wachtten. Even later zette de vorstelijke stoet zich ider het gejuioh der honderden wachten- |ttn op het Stationsplein, voorafgegaan »r het militaire escorte, in beweging tor de rit naar het paleis. Op en om den Dam. Keeds lang voor het vastgestelde uur van aankomst hadden honderden zich naar Ito Dam begeven om getuige te zijn van |de aankomst aan het Paleis. Aan de zijde van de Mozes- en Aaron- litraat hadden zich vele leden van Oranje- l«i ieugdvereenigingen opgesteld met hun ■kleurige vaandels en vlaggen. I Een bijzonder fleurig en blij beeld lever- I - het door de avondzon overgoten Dam rak op, waar zich ruim 5000 schoolkinderen met Oranje- en nationale vlaggen hadden opgesteld. Het carillon speelde vaderlandsche wijsjes, die door de wachtenden werden meegezongen. Kort voor de aankomst van den Ko ninklijken stoet betrokken de matrozen van Hr. Ms. „Gelderland" de eerewacht onder commando van luitenant ter zee Winsser. Daarvoor stelden zich tamboers en pijpers op. De afzetting op den Dam geschiedde door de karabijn-brigade van de hoofdstedelijke politie. Overal werd H. M. de Koningin en de Prinses enthousiast en hartelijk toegejuicht door de duizenden kinderen, die met hun vlaggen zwaaiden. Het was ruim zeven uur toen de stoet de Dam opreed. Tromgeroffel weerklonk, het carillon deed de plechtige tonen van ■het Wilhelmus hooren, duizenden zongen de Koningin en de Prinses het Volkslied toe. Vriendelijk buigenden wuivend dankten Zij voor de enthousiaste begroeting. De eerewacht presenteerde het geweer, het militair escorte stelde zich tegenover het paleis op en op het oogenblik dat de Koninklijke bezoekers het paleis binnen gingen werd de Koninklijke standaard ge- heschen. Enkele oogenblikken later verschenen Hare Majesteit en de Prinses op het bal- con, luide en langdurig toegejuicht door de menigte. Een oude dame in een rolstoel liet zich tot op het afgezette Damterrein brengen. Geroerd wuifde zij de beide vorstelijke figuren op het balcon toe, die vriendelijk en nadrukkelijk naar 't bejaarde vrouwtje groetten. Nog zeer lang bleef het druk op den Dam, het eere-escorte rukte in toen de Koningin en de Prinses zioh in het Paleis hadden teruggetrokken. De Prinses naar het hospitaal kerkschip „De Hoop". Hedenmorgen bracht prinses Juliana een bezoek aan het hospitaal-kerkschip ,.de Hoop", dat gemeerd ligt aan den stei ger van de reederij Van Es en Van Om meren aan de De Ruyterkade. H. K. Hoogheid, die beschermvrouw is der Ned. vereeniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit, werd aan boord van het slanke witte scheepje ont vangen door den voorzitter der vereeni ging mr. G. Vissering, die daar aan de Prinses nog voorstelde de heeren N. de Booy. vice-voorzitter, W. R. Chambers, secretaris, G. D. W. Boissevain, penning meester, N. N. v. d. Poll, havenmeester, dr. G. P. Utermoehlen, ds. A. Luteyn en dr. H. J. van Baaren. Mede waren ter ontvangst aanwezig mevrouw Rahusen, mevrouw BeelsVan Eeghen, mevrouwde Marez Oyens, leden van het dames comité. Door een dochtertje van den heer G. Vissering werden aan de Prinses bloemen aangeboden. Door den heer H. de Booy werd de Prinses toegesproken in tegen woordigheid van de bemanning, die aan dek geschaard stond. In een korte toespraak schetste de heer Booy het leven van den visscher aan boord. Hij maakte daarbij een vergelij king met den visscherman zooals die voor drie eeuwen door Vondel werd be schreven. Voorts richtte spr. zich op hartelijke wijze tot de bemanning, die heden weer de reis naar zee zal aanvaarden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het vooronder, waar de gebruikelijke kerkdienst plaats had. Ds. Luteyn was voorganger bij dezen dienst. Na afloop werd H. K. Hoogheid uitgeleide gedaan door eenige leden van het bestuur. Omstreeks half twaalf was de prinses ten paleize teruggekeerd. IVOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE /INGEl 120 TEU 7«9 DOEZP/TBQQT 22 TCUZ023 ilBDEN (Ingez. Med.) ZONDAG, Zalmschelp met mayonnaise. tiDtoes met harde eieren en gewelde boter aardappelen, vruchtengelei. "fcept: asperges met harde eieren en tewelde boter. Kook 2 bossen asperges par in water met zout; verwijder vóór het wken de houtachtige stukjes en schil de I 200 dun mogelijk af. Kook 4 eieren j™d. Dei ze en snijdt ze in de lengte in 'seen. Zorg voor een verwarmde schaal stapel hierop de uitgelekte asperges. ïïer de scilotel met eieren en geef er eewelde boter en desgewenscht ge uite nootmuskaat bii. EENVOUDIG MENU. Zalmschelp met mayonnaise, toerzes met harde eieren en gewelde ttesmolten boter en aardappelen. Maandag aardbelen' Nieuwe haring op toast, aardappelpuree met ham. kropsalade. aardappelpurée met ham. lew d L- melk aan de kook met 3 eet" «Sm t Doe hierin 6 a 8 fijn ge- ttatm i cekookte aardappelen en wat j.|j?U!kaat en bereid een aardappelpurée 'ttiku een stuk'e gekookte ham in kleine b 'ns z°er deze door de puree, doe alles beboterd vuurvast schoteltje en iaat er in den oven, bestrooid met paneer meel en klontjes boter, een korstje op komen. DINSDAG. Gebr. lamskoteletten, zoete appeltjes, aardappelen, beschuitjes met kaas. Voor de beschuitjes met kaas neemt men kleine ronde, stukjes toast of Weerter beschuit: zorg voor kleine balletjes frissche harde boter en geef er naar verkiezing bii Edammer of Goudsche kaas. maar ook Gruyère, roomkaas. Camembert of andere. WOENSDAG. Gekookte ham. tuinboontjes. aardappelen, Gemberappels. Recept: gemberappels. Schil 4 ap pels. boor ze uit en vul de holte met fiin gesneden gember. Doe ze in een beboterde vuurvaste schotel giet er wat gember siroop over en leg op iedere appel een klontje boter. Maak vanillevla van L. melk. l'/i eetlepel Custard en 2 eetlepels suiker en giet deze over de appels. Zet de schotel in een niet al te heete oven tot de appels gaar ziin. Men kan het warm of koud eten. DONDERDAG. Gestoofde runderlappen, andijvie aardappelen, aardbeien met room. Voor aardbeien zii hier nog even gezegd, dat men bii het wasschen der vruchten nooit een straal water erop mag laten loopen. Men ontdoet de aardbeien van het groene steeltje en legt ze in schoon water. Dan roert men voorzichtig met twee han den de vruchten om en om in het water, neemt ze er uit en laat ze op een vergiet uitlekken. Zoo noodig herhaalt men dit. VRIJDAG. Nieuwe haring op geroosterd brood. Hardgekookte eieren met kaassaus, doperwten aardappelen, vruchten. Recept: doperwten. Indien deze nog te duur mochten zijn, nemen men dop erwten uit blik. Als men het blik geopend heeft stort men de inhoud op een vergiet en laat het zorgvuldig uitlekken. Overgiet nu de erwtjes met kokend water, doe ze in een pan met een paar eetlepels boter, wat zout (naar verkiezing wat suiker) en laat ze op de stoom van kokend water 15 min. zachtjes stoven. DE VERWACHTINGEN WORDEN GUNSTIG GEACHT. AANPASSING DER PRIJZEN. Donderdag, 28 Mei a.s. zal de ope ning van het badseizoen te Noordwijk aan Zee plaats hebben. Dus zijn wij er eens op uitgetogen om een beeld te verkrijgen, van wat er dit seizoen in Noordwijk te verwachten is. Het bespreken van de hotels en pensions voor de komende Pinksterdagen heeft reeds een vrij goed verloop gehad. De Directeur van de N.V. Hotel Maat schappij „Noordwijk aan Zee", de heer L. van Sterkenburg, was zoo vriendelijk ons ln een onderhoud een beeld te schetsen van de grootsche plannen zijner Mij. De heer Van Sterkenburg bleek zeer optimis tisch gestemd te zijn, toen wij hem vroe gen naar zijn verwachtingen voor 't bad seizoen, dat thans voor de deur staat. Door de Directie is een nieuwe vinding, het z.g. „Pension-Tournante", ingevoerd. Dit systeem maakt het mogelijk, dat gas ten van een der drie groote hotels, die door de Hotel-Mij. worden geëxploiteerd, de vrije keus zullen hebben, waar zij zul len dineeren of lunchen. Bijv.: gasten, ge logeerd in het Rembrandt-Hotel. kunnen lunchen in het Oranje-Hotel en dineeren in het Palace-Hotel, of omgekeerd, alles op hetzelfde pensionboejeje van het hotel, waar zij logeeren. Dit is echter nog niet de eenige moge lijkheid. Is het op een dag slecht weer, dan kan men een uitstapje maken naar de grootere steden, ftn Haag, Scheve- ningen, Amsterdam of Rotterdam en in die plaatsen, weer op het gewone pension- boekje, de lunch of het diner in het beste restaurant van die steden gebruiken. Ook voor zaken-menschen, die overdag in deze steden vertoeven, en eerst tegen den avond naar hun pension te Noordwijk komen, is dit een groot gemak. Zij gebruiken in de stad op hun boekje van hun pension te Noordwijk de lunch aldaar e'n, mochten zij te laat voor het diner in Noordwijk ko men, dan, dineeren zij zonder extra kosten bijv. in Amsterdam in het Carlton-hotel. De pension-prijzen zijn dit jaar alweer verlaagd en zijn thans lager dan het prijs-niveau der gelijkwaardige pensions in de steden. Voor het a.s. seizoen worden weer ver schillende artisten, o. a. Greta Keller, La Argentina, de Mill-Brothers e.a„ ge- engageerd, om gedurende den bad-tijd in „De Drie van Noordwijk". zooals de slag zin van den heer Van Sterkenburg luidt, op te treden. Het Rembrandt-Hotel wordt thans voor zien van een „Solarium" en „Pergola", zooals men dit alleen in Biarritz en en kele Italiaansche Riviera-plaatsen aan treft. Het is een bar en tea-room met ter ras. Alles is overladen met een schat van bloemen en vormt een onovertrefbaar elegant priëel. Door deze Mij. zal verder een Tiroler Bauernstube „lm weissen Rössl" worden geëxploiteerd. „lm weissen Rössl" is een zuivere imitatie van de origineele Bauer- stuben in Tirol. Alles tot in de kleinste de tails, zal aan de bezoekers de echte ideee geven in Tirol te zijn. De aankleeding der zaal, de bediening, de geheele sfeer is Tiroolsch. De muziek wordt verzorgd door het Salzburger Schrammel Trio, een on- vervalscht Tiroler gezelschap. Alles zingt en iodelt hier, de serveermeisjes en de buffetjuffrouw, die zelf eveneens artisten zün, en het Trio en ze zullen „lm weissen Rössl" tot een attractie van Noordwijk maken! Een en ander geeft wèl een beeld van den grooten ondernemingsgeest en durf van de Hotel-Mii. „Noordwijk aan Zee" en in het bijzonder van de groote activiteit en de flinke dosis gezond optimisme van haar directeur. Op onze vraag, hoe momenteel de verwachtingen in vergelijking met het vorige jaar zijn, deelde de heer Van Sterkenburg ons mede, dat op het oogenblik alles reeds veel vlotter ver loopt dan het vorig seizoen. Ook de vraag naar en het bespreken van pen sion is veel grooter, wat bij nadere informatie, ook bij andere hotels het geval is, zoodat de directe toekomst, althans nü nog niet, aanleiding kan geven tot bezorgdheid. De pension- prijzen zijn thans geheel aan de tijds omstandigheden aangepast en men heeft de beste hoop op slagen! Voorts hebben wij een bezoek gebracht aan het Huis ter Duin, waar de heer Tap- penbeck ons welwillend het een eh ander vertelde van wat den gasten dit seizoen zal worden geboden. Ook het Huis ter Duin komt met iets nieuws en wel een balkon, dat zal worden ingericht als overdekt „openlucht-restau rant". De aankleeding zal tot in de puntjes verzorgd worden, zoodat 'n uiterst gezellig geheel verkregen wordt. Het uit zicht, dat men vanaf dit balkon heeft, is werkelijk iets zeldzaams. Men ziet over den geheelen Zuid-Boulevard, langs de duinkust op Scheveningen, op het gezel lige zee-terras en het strand en de zee. Doordat dit openlucht-restaurant op een balkon Is ingericht, zit men hier geheel ongehinderd. Onder dit balkon wordt een openlucht- dancing aangelegd, wat natuurlijk even eens een groote attractie zal zijn. Voor het seizoen is door de directie de bekende Lennarz-band geëngageerd en voor het Casino, dat door het Huis ter ZATERDAG. Pikante varkenscoteletten. postelein, aardappelen, citroenvla. Recept: pikante varkenscoteletten. Wasch 4 coteletten van plm. V« pond, klop ze en wriff ze in met zout. Hak 1 eetlepel peterselie fijn en 6 kleine uitjes uit het zuur. Smelt een naar eetlepels boter en fruit hierin de ui met de peterselie c!m. 5 min. Verwijder de kruiden wentel de coteletten even door het braadvocht en daarna door paneermeel en bak ze bruin en gaar. Duin wordt geëxploiteerd het fameuze orkest Iliescu. Voor de maand Juni Is het zgn. Huis ter Duin-plan ingevoerd. Volgens dit plan, be taalt men voor het verblijf een vast be drag, waarbij alles Is inbegrepen, zooals baden, garage, consumpties, fooien, om zetbelasting e.d. Wanneer men dit bedrag betaalt kan men verzekerd zijn geen ver dere kosten te hebben, iets dat steeds voor velen een bezwaar was voor het logeeren in hotels, nl. men wist niet waar men met de verblijfkosten aan toe was. De directie heeft voorts nog uiteenloo- pende attracties op haar programma staan, zoodat ook hier voor een werkelijk animeerend en gezellig seizoen zal wordên gezorgd. De Noordwij ksche Sportvereeniging zal weer voor verschillende evenementen op haar gebied zorg dragen, waarvan wij o.a. noemen de Internationale Lawn-tennis- wedstrijden op de banen van het Casino, waarvoor reeds meerdere toezeggingen van buitenlandsche grootheden en sterren zijn binnengekomen. Deze wedstrijden worden van 5 tot 12 Juli gehouden. De Vereen, voor Vreemdelingenverkeer „Noordwijk Vooruit" zorgt ook dit jaar weer voor de strandfeesten, regelmatig zal er muziek zijn op den Boulevard, de Noord wij ksche Reddings-Brigade houdt weer haar demonstraties en uiterst goed aan geschreven. kluchtige propaganda-avon- den, zoodat alles er op wijst, dat Noord wijk vóór alles ook dit jaar met groot succes haar goeden naam van „Parel der Noordzee-Badplaatsen" zal handhaven! 'n Mensch is 'n gezellig wezen, 'n kudde dier. dat op 'n enkele uitzondering na, de nabijheid van andere levende wezens zoekt. En aangezien dieren en planten ook levende wezens zijn, ligt het voor de hand, dat we ons niet alleen tot onze me- demenschen behoeven te bepalen om aan die behoefte aan gezelligheid tegemoet te komen. Er zijn zelfs stervelingen, die den omgang met dieren prefereeren boven dien met het menschenras, onder het motto: „Dieren zijn zooveel dankbaarder en begrijpen je zooveel beter dan men- schen". „En, voegen booze tongen er aan toe, spreken ook niet tegen!" Maar, als het niet overdreven wordt, kan in de verhouding tusschen mensch en dier toch wel iets bijzonder moois liggen; de liefde tot dieren kan ons leven stellig verrijken. Al behoeven we nu niet alle maal menschenhaters te zijn en te ver kondigen, dat we onzen hond meer waar- deeren, naarmate we de menschen beter leeren kennen, toch zal elke dierenvriend zijn viervoetige hulsgenooten net zoo goed tot het gezin rekenen als de tweebeenige dito. Onwillekeurig denken we hier aller eerst aan den hond, het huisdier bij uit nemendheid, maar ook katten, konijnen, duiven, zelfs kippen (al maken die 'n zeer eïgenaardigen indruk!) kunnen gezellig heid brengen. En wie de dieren ook eens van den philosofischen kant bekijkt, zal tot de ontdekking komen, dat die schijn baar redelooze wezens eigenlijk 'n prach tig harmonisch leven hebben, waar wij nog heel wat van kunnen leeren. Instinc tief volgen ze de wetten van de natuur en van hun soort; geen noodeloos gehaast en wagen van dingen, waarvoor de tijd nog niet rijp is. Niets van het forceeren en opdrijven, dat ons cultuurmenschen ken merkt. Geduld en 'n kalm levensrhythme is typeerend voor elk dierenbestaan. Al leen het opmerken daarvan is voor den geplaagden mensch van onzen tijd al rust gevend als we voor zulke indrukken tenminste open staan en „tijd" hebben om de dieren eens met meer dan gewone aan dacht te beschouwen. Die natuurlijke philosofische kalmte moeten we echter niet zoeken bij de ge degenereerde diersoorten, zooals de kunst matig klein gehouden dameshondjes. Die zijn dan ook meer 'n levend sieraad van de vrouw dan 'r. gezellige kameraad; 't zijn wezentjes, die omdat ze zoo ijselijk geciviliseerd zijn, ook het voorrecht der geciviliseerden hebben om overgevoelig en zeer nerveus te zijn. Echter moeten we oppassen de dieren niet met onze menschelijke maatstaf te willen meten, waarvoor de heer Portielje van „Artis" ons telkens weer waarschuwt, 'n Dier blijft 'n dier; het mag nog zoo op z'n baas gesteld zijn en z'n intuïtie mag hem zeggen, dat dit gevoel wederkeerig is bij de primaire levensuitingen komen de oer-instincten van zijn ras weer bo ven. 't Moet al 'n erg goedige hond zijn, die zich tijdens z'n maal laat afleiden en plagen al is 't maar uit gekheid zonder te brommen. Hij verdedigdt in stinctief zijn voedsel, zooals z'n oer-over- grootvader dat ook gedaan heeft, door te brommen en van zich af te bijten. Plagen uit gekheid verstaat 'n dier niet; gevoel voor humor ontbreekt hem, aangenomen dat het „voor de grap" weghalen van z'n eten humoristisch IS, wat ik betwijfel.Even- min moet men 'n hond met eenig karakter storen, als hij zich juist in elkaar heeft gerold om te gaan slapen. Natuurlijk rea geert het eene dier op deze dingen met meer protest dan het andere; waarom zou alleen de mensch het privilege hebben van al of niet kort aangebonden te zijn? Behalve voor de gezelligheid en als ob ject voor philosofische beschouwingen kun nen onze huisdieren zulke heerlijke blik semafleiders voor huiselijk onweer zijn: opmerkingen, gemaakt met den viervoeter als tusschenpersoon zijn toch altijd wat milder dan 'n rechtstreeksche aanval, 't Is alweer meestal de hond, die hulpeloos kijkend van den een naar den ander. omdat hij de atmosfeer heel goed aan voelt heel wat opmerkingen moet in- casseeren en doorgever* als: „Waarom ritselt de baas toch zoo heftig met de krant. Max. weet jij dat? Zou hij 'n beetje kwaad zijn?" Of: „Kom maar hier, ouwe jongen, de vrouw kijkt zoo boos en ze stapt zoo hard door de kamer; we moeten maar 'n beetje uit de buurt blijven!" Laat ik er echter bijvoegen voor hen, die bij 'n naderenden storm van deze af weermiddelen gebruik willen maken, dat ze ook wel eens falen! Aan kinderen zal wel niemand den om gang met dieren willen ontnemen. Meest al is de vriendschap direct gesloten en 't is wonderlijk te zien, hoe de meeste huis dieren bij voorkeur de kinderen uit het gezin opzoeken, al wordt er ook nog zoo aan gesjord. Toch is 't aan te bevelen, kleine kinderen niet met honden, katten, konijnen, enz. te laten rondsjouwen, zoo- GAAT HEEN ALS HOOFD DER R.-K. LAGERE- EN ULO-SCHOOL. De heer J. O. Matze. Zooals wij in 't kort berichtten, heeft de heer J. O. Matze te Sassenheim met in gang van 1 September a.s. eervol ontslag aangevraagd. De heer Matze heeft dan een diensttijd van 43 jaren achter den rug. Direct na het behalen van de akte L.O. werd hij werkzaam gesteld te Gouda, van waar hij spoedig naar Zoeterwoude ver trok. Deze plaats verwisselde hij met Zaandam, waar de heer Matze tot 1 Jan. 1903 bleef, toen hij benoemd werd tot hoofd der R.-K. Jongensschool te Sas senheim. Bij zijn komst alhier telde deze school 116 leerlingen. De behoefte aan Ulo-onderwijs in deze streek met zijn groote bloembollenexport en daarmede gepaard gaande behoefte aan reizigers, deed het schoolbestuur in 1910 besluiten aan de school een mulo- afdeeling te verbinden. Voor dien tijd en ook daarna heeft de heer Matze velen aan zich verplicht door zijn lessen in vreemde talen. Bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd ('er school kwam dit op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Het aantal leerlingen der school breidde zich steeds uit. Ondanks het enkele jaren geleden afstaan van een groot aantal leer lingen aan de school aan de Beekbrug, telt de school thans 350 leerlingen. De heer Matze heeft zich ook op ander terrein bewogen. Zoo ls hij o.a. directeur vart het R.-K, Kerkkoor en administrateur van de woningbouwvereeniging „Vooruit gang". Het ligt in de bedoeling, dat dit af scheid niet zonder meer zal geschieden. wel ter wille van het dier als van het kleine menschenkind, voor wie daarbij al lerlei gevaren dreigen in den vorm van het binnenkrijgen van haren, het likken der dieren, 'n onverwachte krabbel of beet. Maar zijn ze wat grooter, dan is voor elk kind de omgang met 'n huisdier de bron van veel genoegen en tevens van groote opvoedkundige waarde. Daar is al lereerst de verzorging: heeft het dier pas z'n intrede in den huiselijken kring ge daan, dan put de jeugdige eigenaar of eigenares zich uit in allerlei zorgen. De plichten worden nog uitsluitend als pret jes gevoeld. Maar is 't nieuwtje er af. dan treedt vaak de slechte menschelijke eigen schap naar voren om zich aan plichten te onttrekken. En dan is het zaak het kind stipt te houden aan de zorgen, die het eenmaal op zich genomen heeft, en niet toe te staan, dat het die telkens aan een ander opdraagt of ze eenvoudig vergeet. Het verantwoordelijkheidsgevoel een artikel, dat toch al vrij schaarsch wordt kan niet anders dan er door bevorderd worden. Kinderen, die buiten wonen, zijn in vele opzichten bevoorrecht boven stads kinderen; behalve honden en katten kun nen ze ook gemakkelijker konijnen en duiven houden. Zelfs kan de menagerie uitgebreid worden met 'n lammetje, 'n geit, 'n bok. Wel is het noodig. dat in laatste instantie de ouders het toezicht houden op den omgang van de kinderen met de dieren. Want maar al te vaak wordt het huisdier meer als 'n stuk speel goed dan als 'n levend wezen beschouwd en dan moet de arme stakker zich alle grillen van z'n kleinen tyran laten welge vallen. De poes of de hond moeten b.v. de plaats innemen van de poppen; ze worden aangekleed en in een poppenwagen rond gereden. Alle weldenkende ouders zullen dit verbieden; doet het allereerst geen afbreuk aan de waardigheid van het dier en is 't eigenlijk niet 'n even zielige ver- tooning als de gedresseerde circusdieren, die „net als 'n mensch" moeten doen? Bovendien is dit 'n manier om 'n dier zoo gauw mogelijk valsch te maken; van na ture is haast geen enkel dier valsch, ook 'n kat niet, al heeft ze den naam. Ze wil alleen maar altijd haar eigen zin doen en verdedigt die vrijheidsliefde, zoodat ze 't niet verdraagt door kinderhanden in een poppenjurk gewrongen te worden. Kinderen echter, die opgroeien met de huisdieren als goede kameraden, ze lee ren zien en eerbiedigen als levende we zens met 'n' eigen bestaan, zonder te ver vallen in te groote sentimentaliteit, zul len ook met bewondering belang gaan stellen in de rest van het dierenrijk. Ze zullen riiet zoo maar uit baldadigheid 'n mierennest verstoren of 'n kever dood trappen. Is 't niet opmerkelijk, hoé 'n drukke, la waaierige jongen uiterst voorzichtig en rustig kan omspringen met jonge honden of poesen? Hoe vaak de oudere kinderen in hun moeilijke buien, als ze met de heele wereld en zichzelf overhoop liggen, troost zoeken bij den viervoetigen kame raad? „De omgang met dieren leert ze eerbied voor alles, wat leeft," zei me on langs de moeder van twee kleine bewon deraars van een nest jonge honden. „Maar hoe moet dat nu, als ze grooter zijn en ze vragen me, waarom je een dier niet mag pijn doen en waarom je in den oorlog een mensch wel mag dooden?" Ik denk, dat er meer moeders zullen zijn, voor wie de oplossing van die vraag 'n probleem is. CRITICA.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13