IlIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 Mei 1936 lAAT/TfcJBIjPICHTIN TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. MAiKT k BIKKMTtK WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 761. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon Ned Meteorol. Instituut te De Bildt. I Hoogste barometerstand 766,8 Valentia. I Laagste barometerstand 750,3 Marseille. Verwachting tot den avond van 23 Mei: West matige, tijdelijk afnemende, Noord- feestelijke tot Zuid-westelijke wind, zwaar kwolkt tot betrokken, regenbuien, aan- nnkelijk iets zachter. buitenlandsch weerbericht Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De sterke afkoeling, die zich in glen ddag van den 20sten reeds deed gevoe ld leidde tot een grooten temperatuurval Ert krachtige en buiige winden en in het E'esten van ons land zware regen- en ha- Itlbuien. Thans heerscht koude in het ge lede Westen tot aan de kusten der Mid- lellandsche Zee en de Pyreneeën. Na het Strdwijnen van den hoogedruk in het Koord-oosten werd die in het Noord-wes- )er tijdelijk aangetast door een depressie Kif uit het Noordwesten in ons waarne mingsgebied binnenkwam en op dit oogen- (iiik bij Schotland ligt. In de Golf van jcaye en in Spanje steeg de luchtdruk, i de Oostzee en in de Golf van Genua i;en nog depressies, de laatste geeft Jt'orm en regen aan de Fransche Riviera, jhet Oosten blijft het warm. Het is te voorzien, dat het weertype met buien nog eenige dagen zal aan- wden. LUCHTTEMPERATUUR. I luur voorin-10 gr. C. (50 gr. F.) Huur 's midd.i 12 gr. C. (54 gr. F.) I laur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.) gwatertijden te katwijk zee. Voor Zaterdag. [Voorm. te 4.03 uur; nam. te 4 27 uur. watertemperatuur. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uur: 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 9.28 nam. tot 4.27 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 12 Mei: op: 5.55 uur; onder 23.12 uur. BINNENLAND. door ijzeren bint gedood. De 11-jarige J. van der G., wonende aan I ie Rietvinkstraat te Eindhoven, was he- I denmiddag omstreeks 1 uur bij een schip I op het Eindhovensch kanaal aan het spe- I kn, terwijl dit schip gelost werd. Bij het I lossen viel een der -zeren binten, die daar Isebruikt worden, in het ruim. De jongen Ibeeg het zware voorwerp tegen de borst I tn werd op slag gedood. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag wilde de 24-jarlge land- Kuwer G. W. ten K. te Winterswijk dén Groenloschen weg oversteken om naar "in akker te gaan. Op dat moment kwam «n auto, bestuurd door den heer G. uit "otterdam den weg afgereden en Ten K. Hrd door den wagen gegrepen en een eindweegs meegesleurd, In zorgwekken- «n toestand is de man vervoerd naar het uekenhuis te Winterswijk, waar hij enkele I «nu later aan de verwondingen is over- Men. EEN TRAP VAN ZIJN PAARD GEKREGEN. I Ge landbouwer W. te Winterswijk was woensdag bezig met een span van twee Paarden zijn land te beploegen, toen hij Plotseling een trap van een der paarden K.eeB- Hij werd naar het ziekenhuis te winterswijk vervoerd, waar hij glstermid- ""1 ls overleden. benoeming nederlandsche visscherijcentrale. 'aar wij vernemen, zal met ingang van GUni a.s. bij de Nederlandsche Visscherij- «utrale benoemd worden de heer W. j. M. '™us, tot voor kort gedelegeerd commls- van de N.v. Hoogendijk en Vriens te JJJNBhBen. De heer Vriens zal in het jVwnder belast worden met werkzaam- jwen van visscherlj-technischen aard, in "■aanvang voornamelijk voor de haring- pelterij, later ook voor andere takken ,Ju visscherij. J vSL vorsch-visscherij zal de heer a. km» p' die reeds aan de N.V.C. is ver- wn en tevoren vele jaren werkzaam v, 'let trawlvlsscherij-bedrijf en in "tin» worden aangewezen voor ver- „wende technische werkzaamheden, jt«u tak van visscherij betreffende. HARING VISSCHERIJ. Van de harinevisscherij kwamen heden te Schevenincen binnen de motorbootlog- gers SCH. 106 van de reederU A. van der Zwan en Zn. met 6 last en van de reederlj m. den Duik Gzn.. de SCH. 159 met 7 last maatjesharing Te Vlaardlngen waren hedenochtend aan de markt 2 Katwilksche motorlogzers van de reederli N. Parlevllet met 300 kantjes en van de Reederit C. den Duik met 250 kantjes maatjesharing. De aanvoer is niet zoo groot als in het begin van de week. De marktprijs te Vlaardlngen was hedenochtend van f. 8 tot f.50 Der ton naar kwaliteit en stukstal. crisis botermerk. De prijs van het crisisbotermerk en de vervoervergunning voor bultenlandsche boter is voor de week van 25—30 Mei be paald op f. 0.95 per kg. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vanmorgen is even voorbii het station Hattemmerbroek de wegwerker der Neder landsche Spoorwegen H. J. Hanekamp uit Zwolle, terwili hij werkzaamheden aan de liin stond te verrichten aangereden door den trein van ADeldoorn naar Zwolle, die omstreeks half negen dit station passeerde. De man werd op slag gedood. FELLE BRAND TE BEVERWIJK. Gisteravond heeft een felle brand ge woed in een oude boerderij aan den Hof- landeweg te Beverwijk waarin thans is gevestigd het expeditiebedrijf van A. Blom. Het geheele complex met zijn vele lood sen, stallen en afdaken is door het vuur verwoest, met uitzondering van het woon huis. De brandweer bestreed den brand met vier stralen. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Blom was naar de draverijen te Drachten en was nog niet teruggekeerd Alleen zijn huishoudster bleek aanwezig toen de brand door een passeerenden motorrijder werd ontdekt. jaarvergadering „hermes". Behandeling van voorstellen. In de Woensdag en gisteren in „Tria non" te Amsterdam voortgezette algemee- ne vergadering van de Nederlandsche vereeniging van vertegenwoordigers van handelaren en industrieelen „Hermes" werden van de verschillende voorstellen die betreffende vrijstelling van contributie voor werkloozen aan een uitvoerige dis cussie onderworpen en op voorstel van 't bestuur niet aanvaard. Ieder lid moet con tributie betalen. Inzonderheid gold hierbij de overweging, dat door de crisisomstan digheden er thans vele leden zijn, die hoe wel niet werkloos, in ongunstiger positie verkeeren dan vele werkloozen. wier uit- keering hooger is dan door sommige niet- werkloozen wordt verdiend. Het voorstel om 'n commissie te benoe men, die zal hebben te onderzoeken of 't gewenscht is leden het lidmaatschap te ontzeggen, omdat zij ook lid zijn van een organisatie, die de vakvereeniging als mid del om tot betere maatschappelijke ver houdingen te komen, bestrijdt, werd, na ampele besprekingen met groote meerder heid verworpen. De vergadering stelde zich op het standpunt, dat onder alle omstan digheden het democratisch karakter der vakbeweging dient te worden gehandhaafd en niet behoort te worden gevraagd naar de politieke overtuiging of godsdienstige belijdenis harer leden. Unaniem werd tenslotte besloten een krachtige propaganda te voeren in alle deelen van het land, ter bereiking van het doel: een groote, krachtige organi satie van handelsreizigers op politiek- onafhankelijken grondslag BONDSVERGADERING VAN „MERCURIUS". De nationale bond van handels- en kan toorbedienden „Mercurius" heeft op He melvaartsdag in „Trianon" te Utrecht zijn tweejaarlijksche bondsvergadering gehou den, welke was bezocht door een groot aantal afgevaardigden uit vijf en veertig afdeelingen. Nadat de voorzitter der afdeeling Utrecht de heer A. E. Pohl, de aanwezigen had ver welkomd namens de ontvangende afdee ling, hield de bondsvoorzitter de heer W. Ch. van Daalen, een openingsrede, waarin hij de positie van den bond in alle opzich ten kerngezond noemde. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over het beleid van bondsbestuur en bonds raad gedurende beide verslagjaren, waar bij tot uiting kwam, dat het gevoerde be leid aller goedkeuring kon wegdragen. De afgevaardigden maakten van deze ge legenheid gebruik met diverse wenschen naar voren te komen. Een Amsterdamsche motie inzake invoering van het werktijden besluit voor kantoren werd op verzoek van het bondsbestuur teruggenomen, omdat sleohts enkele dagen tevoren de vier kan toorbedienden-bonden zich gemeenschap pelijk tot den minister van sociale zaken hadden gewend. Een Haagsche motie tot verlaging van de salarissen van de bezol digde bestuursleden werd met 6465 tegen 1633 stemmen verworpen. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur tot verlaging der contributie voor de leden met lage salarissen en daar mede verband houdende wijziging in de af- drachfregeling voor afdeelingen. Enkele voorstellen van afdeelingen werden of te ruggenomen of afgevoerd van de agenda, nadat gebleken was, dat deze in de ver gadering geen voldoenden steun vonden. Ten aanzien van het verleenen van uit- keering aan leden, die tijdens het ontvan gen van werkloosheids-uitkeerlng ziek worden, zegde het bondsbestuur toe, een afdoende regeling te zullen treffen. Een aantal voorstellen van afdeelingen tot wijziging van statuten en reglementen werden na uitvoerige discussie op voorstel van het bondsbestuur en bloc van de agenda afgevoerd, omdat nog in 1934 een algemeene herziening der statuten en reglementen had plaats gevonden. De uitslag der verkiezingen had tot resultaat, dat als leden van het bondsbe stuur werden herkozen de heeren A. Wamsteeker, bondspenningmeester (Rot terdam), J. W. Wannee (Eindhoven). O. Simonis (Amsterd.) en D. Udo (Utrecht), terwijl in de plaats van den heer M. Bloe- mendaal werd gekozen de heer L. Krom menhoek (Utrecht). Als leden van de financieele commissie werden gekozen de heeren W. J. Heikens (Amsterdam) en J. Nuyt (Vlaardlngen). De aftredende leden der commissie voor geschillen werden herkozen. Voorts werd de volgende motie door de bondsvergadering met algemeene stem men aanvaard: de bondsvergadering, van oordeel, dat de pensioenvoorziening behoort te zijn een onafscheidelijk deel van de regeling der arbeidsvoorwaarden van administratief personeel, overwegen de, dat pensioen is uitgesteld loon en pen sioenfondsen mitsdien geacht moeten wor den te zijn het eigendom van de betrokken personeelen, overtuigd, dat deze fondsen derhalve volkomen afgescheiden en onafhankelijk van de middelen der onderneming behoo- ren te worden beheerd en belegd, waarbij aan het personeel volledige medezeggen schap dient te worden verzekerd, met verontwaardiging zich rekenschap gevende van bij herhaling voorgekomen aanwending der voor personeelbelangen gereserveerde gelden tot delging van ge heel andere verplichtingen der onderne ming. overtuigd, dat de veiligstelling dier gel den alleen door wettelijke regeling -af doende kan worden gewaarborgd: draagt het bestuur op, met alle daartoe dienstig geachte middelen bij de regee ring en volksvertegenwoordiging voor die veiligstelling te ijveren en gaat over tot de orde van den dag. o NEDERL. HANDELMAATSCHAPPIJ. Algcm. vergadering van aandeelhouders. Onder voorzitterschap van den presi dent der directie, mr. D. Crena de long, is heden te Amsterdam de algemeene verga dering van aandeelhouders gehouden van de Nederlandsche Handelmaatschappij. Aanwezig waren 8 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 55.601 aandeelen en uit brengende 240 stemmen. Het door de directie uitgebrachte ver slag over het boekjaar 1935 werd zonder discussie goedgekeurd. Bij de behandeling van de winst- en ver liesrekening kwam een der aandeelhouders de heer Hartig, met het voorstel, niet al leen op de preferente, maar ook op de gewone aandeelen 5 percent dividend uit te keeren inplaats van de voorgestelde 4 percent. Verder verzette hij zich tegen het reser veeren van een bedrag van 1 millioen gul den en het overschrijven van het restee- rende bedrag op de nieuwe rekening, waar het slechts zou dienen om er het volgende jaar de tantièmes van de directie uit te betalen, waartoe wel weinig aandeelhou ders zouden willen medewerken zoolang hun aandeelen niet tot de oude waarde waren hersteld. Om dit te bereiken stelde de heer Hartig voor het te reserveeren bedrag te gebruiken voor het terugkoopen van de nieuwe aandeefeen. totdat deze alle in het bezit der maatschappij zouden zijn om dan vernietigd te worden, waarna de oude aandeelen tot hun oorspronkelijke waarde van f. 1000 zouden stijgen. Indien deze voorstellen zouden worden aangeno men zou door den heer Hartig daarna een voorstel worden gedaan, de geheele direc tie te ontslaan. De voorzitter antwoordde, dat hij ais gevolg der statutaire bepalingen slechts het voorstel tot verhooging van het divi dend op de gewone aandeelen tot 5 pCt. in stemming kon brengen. Aldus ge schiedde. waarop het voorstel met slechts 12 stemmen voor werd verworpen. Nadat eenige vragen omtrent de instelling van een pensioenfonds waren beantwoord, werd de winst- en verliesrekening met slechts een tiental stemmen tegen goed gekeurd. De heeren P. Schauzier en P. E. Tegel berg, die als commissaris aan de beurt van aftreding waren, werden als zoodanig herkozen, terwijl in de plaats van den heer J- van Hoboken Azn., die niet voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, tot commissaris werd gekozen de heer A. van Hoboken Jr. Een voorstel om het aantal commirsaris- D'aatsen met één uit te breiden en te brengen op zestien stuitte op eenig verzet in de vergadering, maar werd met over- eroote meerderheid van stemmen aange nomen. Ter vervulling van deze nieuwe commissariSDlaats werd gekozen mr dr. W. G A. van Sonsbeeck. Bij de rondvraag stelde een der aandeel houders de vraag waarom de Ned. handel mii. zich voor de reorganisatie niet om steun tot de regeering of tot een combi natie van andere banken had gewend zoo a's dit biiv. was gedaan door de Robaver om een deconfiture te vermijden. Dezelfde aandeelhouder de heer Krim. wilde ook weten welke financ'eele verhouding er be stond tusschen de Ned handel mii. en de Mendelsohn-bank onder leiding van den heer Mannheimer Od de eerste vraag ant woordde de heer Crena de long. dat daar toe geen aanleiding bestond terwlil hii od de tweede vraag niet wenschte in te gaan. Hierna werd de vereaderlng gesloten. o Hedennacht is te Scheveningen plot seling overleden de heer P. Hoogenraad. directeur van de viThafslag a'daar. STADSNIEUWS. LEIDSCHE CHR. PADV.-VEREENIGING „DE TREKVOGELS". Het programma van de L.C.P.V. dreigde gister leelijk in duigen te vallen door het koude en regenachtige weer. Toen om half tien de Ver. met 150 personen in de duinen aankwam viel de regen bij stroomen neer. De leiders begonnen dadelijk plannen te maken om den dag verder in het troep huis te gaan doorbrengen! -Intusschen werd dadelijk een aanvang gemaakt met die spelen, waarvoor in het troephuis geen ruimte was. Opmerkelijk en aardig was het te zien. dat iedereen deel nam aan de spelen met een opgewekt ge zicht als was er een stralende zon. Nie mand had tijd om aan het weer te den ken. Vooral de meisjes, die bezig waren met „pop aankleeden" in het bosch, lieten zich niet uit het veld slaan door de groote regendruppels, die van de takken vielen ep hun crêpe papieren werk. Alle ronde's slaagden er in een beeldig costuumpje te maken, al viel vanzelf het een beter uit dan het ander. Zeer in den smaak viel de wandeling aan het touw waarmede de welpen zoo gezellig bezig waren, dit is aan te bevelen om warm te worden! Cantine en E.H.B.O.- dienst hadden 's morgens hun tenten al opstaan toen de troep aankwam, zoodat al dadelijk bij aankomst warme dranken verkrijgbaar waren. Verder is het een heerlijke dag geworden. De verkenners waren druk in de weer met het verdedigen en aanvallen van een telegraafkabel van eenige K. M. en later, met hardloopen en voetballen. De welpen hadden een vijfkamp en diverse spellen. De pioniersters speelden korfbal, slagbal, zakloopen en dergelijke, evenals de meisjes. Alles bij elkaar is het voor allen 'n heerlijke dag geworden, dien zij ondanks de regen in den morgen, niet gaarne wilden missen. Te zeven uur keer den allen voldaan in Leiden terug. academische examens. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Derivaten der oxydatieproducten van glycerine", de heer H. P. den Otter, ge boren te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het aanvullings doctoraal examen Wis- en Natuurkunde de heer J. de Haan ({totterdam)voor het propae- deutisch examen theologie de heer C. Ph. Abbine (Ruurlo): voor het. artsexamen le gedeelte de heeren J. L. M. Reynders 'Maastricht): M. Westkamp (Leiden); M. H W. K. Dijkstra (den Haag) en C. H. Rering (den Haag). Bevorderd is tot arts de heer H. G. Ruhaak (Leiden). VEREENIGING VOOR CHR. FRÖBELONDERWIJS. Jaarvergadering. In het speellokaal van de Prinses Juliana- Fröbelschool aan de Heerenstraat is Woensdagavond onder voorzitterschap van den heer T. S. Goslinga de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging voor Chr. Fröbelonderwijs. De secretaris, de lieer H. v. Clttert. bracht een hooggestemd jaarverslag uit, waarin in 't bijzonder stil gestaan werd bij de opening van de Ju- liana-Fröbelschool, die zich in de eerste maanden van haar bestaan reeds in een groeiend leerlingental mag verheugen. Vanaf de opening Ls het reeds geklommen tot 100. Ook de school aan de Heerensin gel verkeert in bloeienden staat. De penningmeester, de heer J. Wessel, bracht financieel verslag uit. De finan ciering der scholen eischt veel zorg. maar het bestuur is voor de toekomst vol ver trouwen. Na gunstig verslag van de kas- commissie bij monde van den heer G. Ba- kema. werd de penningmeeseter voor zijn gehouden beheer gedechargeerd. In de va cature J. Hanegraaff werd als bestuurs lid gekozen de heer K. H Schipper. De heer P. C. v. d. Bie ging aan het einde der vergadering voor in dankgebed. VOORTDUREND DREIGBRIEVEN. WEENEN, 22 Mei. (A.N.P.) Uit Ternes- var (Zevenburgen, Roemenië) wordt ge meld, dat Anne Sage, de „vrouw in het rood" door wier toedoen John Diliinger indertijd door de politie onschadelijk kon worden gemaakt en die onlangs uit de Vereenigde Staten is gezet, tegenover de politie heeft verklaard, dat zij. sinds haar terugkeer in Roemenië voortdurend dreig brieven ontvangt. OVERSTROOMING OP PORTO RICO. SAN JUAN (Porto Rico), 22 Mei. (A.N.P.) Tengevolge van een overstrooming van de Rio Grande zijn zes kleine steden in het Oosten van Porto Rico onder water gezet; 25 personen zijn verdronken. ro JAPAN GEDUPEERD. WASHINGTON 2 Mei (A.NJ.). De tarievencommissie der Vereenigde Staten heeft bekend gemaakt, dat president Roo- seve't heeft goedgekeurd dat de invoer rechten od textielgoederen van de soort, welke den laatsten tüd voornamelijk uit Japan wordt geïmporteerd, gemideld met 42 °/o zullen worden verhoogd. Onderhandelingen zijn dus mislukt. o DE GEHEIMZINNIGE „KOLONEL LOPEZ" LONDEN. 22 Mei (Reuter). Naar de bladen hedenmorgen melden, is de te Londen wonende music-hall-komiek Henry Lawrence de geheimzinnige kolonel Lopez van de zaak der dum-dum-kogeLs. „Alleen mijn vaderlandsliefde heeft mij tot mijn optreden gedreven", aldus heeft Lawrence verklaard. „Ik heb getracht dum-dum-kogels te verkrijgen, teneinde ze te vergelijken met de reeds eerder verkregen kogels en zoo doende te bewijzen, dat de in Abessynië gevonden kogels niet van Engelsch fabri kaat waren". Hij zou naar het Foreign Office gegaan zijn. en daar een volledige bekentenis hebben afgelegd, waarmede, naar hij ver klaard heeft, het incident thans gesloten is. Volgens de Daily Herald is Lawrence in 1872 te Melbourne geboren. Tijdens den oorlog heeft hij zijn naam veranderd. Oorspronkelijk was zijn naam volgens het blad Henry Lawrence Bernstein. o UITSTAPJE MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. INNSBRUCK, 22 Mei (D.N.B.) Een autobus die van een uitstapje naar den Arlsberg met 26 scholieren en hun leeraren terug keerde is, doordat op een steile helling de stuurinrichting onklaar raakte, omgesla gen. Alle passagiers werden uit den wagen geslingerd en stortten langs een steile hel ling in de diepte. Van de 26 scholieren werden de mees ten zwaar gewond. Een hunner is nog des nachts overleden, terwijl de toestand van 3 anderen bedenkelijk is. Tijdens het transport naar het zieken huis had nog een ongeluk plaats. Een mo torrijder uit Prutz kwam in botsing met de ziekenauto, waarbij hij levensgevaarlijk werd gewond. ITALIË EN DE VOLKENBOND. LONDEN, 22 Mei (A.N.P.) De conserva tieve „Morningpost" publiceert een bericht van zijn diplomatieken medewerker, vol gens hetwelk op het oogenblik te Parijs en Rome nieuwe plannen voor bijlegging van het conflict tusschen Italië en den Volken bond zouden worden besproken. Wellicht zal reeds binnenkort een gedachtenwisse- ling over deze kwesties plaats vinden. Het is mogelijk, dat ook het contact met Rome zal worden hersteld, daar alle drie de regeeringen willen, dat aan den huidigen moeilijken toestand een eind komt Als gevolg van de door de regeerings- wisseling in Frankrijk veroorzaakte ver traging, en de weifelende houding van de Brltsche regeering is evenwel niet te ver wachten, dat voor de in Juni te houden raadszitting groote vorderingen zullen worden gemaakt. TWEE WIELRIJDERS BIJ AANRIJDING GEDOOD. Op 25 Februari, 's avonds om 8 uur had op den Arnhemschen straatweg ter hoogte van 't natuurhistorisch museum tusschen Apeldoorn en Beekbergen een auto-onge luk plaats dat aan tweemenschen het leven kostte. De bestuurder van een zeer snel rij dende auto raakte op het rijwielpad aan. dc andere zijde van dên weg de 22-jarige mej. J. Blumink uit Velp en de 19-jarige K. de Brum, uit Arnhem, die daar fietsten. Beiden werden gedood. De autobestuurder de 27-jarige J. H. G. uit Apeldoorn, reed door. doch werd later aangehouden. Voor de Zutphensche rechtbank werd heden tegen hem geëischt 9 maanden gevange nisstraf met ontzegging van de beyoegd- heid om motorrijtuigen te besturen voor den-tijd van een jaar. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM. 22 Mei. De handel op de Amsterdamsche Effec tenbeurs die den laatsten tijd reeds wei nig te beteekenen had, was vandaag tot een minimum ingekrompen. De stemming was daarbij rusteloos. Op de Petroleumaf- deeling ging in Koninklijken nog maar weinig om. De meevallende dividenduit- keering van de Kon. Petroleum Mij. was klaarblijkelijk op den laatsten beursdag reeds geheel in een kleine koersverhef- fing tot uitdrukking gekomen, tenminste vond heden geen verdere stijging plaats, doch het vorige niveau kon in ieder ge val goed gehandhaafd blijven. Van de Amerikaansche Fetroleumaan- deelen trokken Shell Union eenige attentie. Doch groote omzetten gaven deze toch niet te aanschouwen. Het bericht, dat de her vatting van de divldenduitkeermg op de pref. aandeelen Shell Union Oil zal wor den hervat, sorteerde maar weinig effect. Het feit, dat met de divldenduitkeering op de preferente aandeelen wederom een begin zal worden-gemaakt, houdt vanzelf sprekend nog .niet in, dat een regeling zal worden getroffen met betrekking tot het achterstallige dividend op de pref. aan deelen, zoodat zich voorloopig voor de gewone aandeelen geen nieuwe perspectie ven openen. Op de Rubberafdeeling wer den Amsterdam Rubbers bij de opening wat lager genoteerd in verband met het aanbod van slechts weinig materiaal, dodh later trad een klein herstel in. Tabakken waren gèheèl verwaarloosd. Van de Scheepvaartaandeelen werden Nederlandsche Scheepvaart-unies wat la ger genoteerd, de obligaties Kön. Ned. Stoomboot Mij konden een kleinigheid monteeren. Van de Industrieelen waren de Philipsaandeeien bij de opening prijs houdend. doch het duurde niet lang of de koers liep enkele procenten naar beneden. Het aanbod was evenwel niét groot. Sui kerfondsen bewogen zich op den achter grond. De Beleggingsafdeeling was stil. De Nederlandsche Staatspapieren had den een eenigszins gedrukt voorkomen. De Oude Sohuld-werd wat lager genoteerd. Voor Amerikaansche shares bestond slechts geringe belangstelling. Anaconda's, de toonaangevende staalaandeelen, wa ren zoo goed als onveranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 7.35 3/4; Duitschland 59.55; Frankrijk 9.741/4; België 25.02; Zwitser land 47.85; Denemarken 32.85; Zweden 37.95; Noorwegen 36.97 1/2; New-York 1.48. Prolongatie 2 pCt. LEIDEN. 22 Mei. Ter veemarkt aange voerd: runderen 609, kalveren 417, scha pen 5535, varkens 887stieren 33 f60— 210, schoon gewicht per KG. 3244 cent, handel stug; kalf- en melkkoeien 214 f. 85 200, handel traag; varekoeien e.a. 169 f. 85—145, handel stug; vette koeien 193 f. 90200, schoon gewicht per KG. 3354 cent. handel lui; fokkaiveren f. 812, handel goed: vette kalveren 50 f.3070. schoon gewicht per KG. 42—76 ct„ handel traag; nuchtere kalveren 367 f.48, handel goed; vette schapen 100 f.15—19; zuiglammeren 200 f. 1114; weideschapen 211 f. 1215, handel matig; lamineren 5024 f. 5—12, handel stroef; mestvarkens 282 f. 13—28, handel stug: biggen 605 f. 7 10.50, handel stug; bokken en geiten 12 f 310, handel matig. Kaasmarkt, 22 Mei. Aangevoerd 109 partijen kaas. Goudsche kaas 93 partijen. Leidsche kaas 16 partijen. Besteed werd voor le soort Goudsche kaas per 50 KG. van f. 1921; 2e soort f. 1718; le söbrt Leidsche kaas per 50 KG. van i. 1518.50. Handel matig. LEEUWARDEN, 22 Mei. Zuivel: Gouda- kaas 2230; Edammerkaas 32; aanvoer 2313 KG„ 1.41, veilingboter 1.201.26. Aanvoer 11/6 vaten. Commissie 0.49. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f. 7.508 per 100 KG.; 40 plus f. 13—13.50; volvet f. 13— 13 50; Goudsche kaas 20 plus f.7—7.50: 40 plus f. 1313.50; Groodkaas 10 plus f. 16.50 17; Leidsche kaas 20 plus f. 7.508. Stemming goed. VOORSCHOTEN. 20 Mei. Velling V.P V. Kippeneieren f. 2.60—3.20 per 100. Een deneieren 2.202.60; Ganzeneieren 5Vi ct. per stuk; kippen 28 ct. per stuk; konijnen 0.240.50 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3