CHELMIS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 Mei 1936 I IN/T [N LETTEREN VRAGENRUBRIEK. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. 'n Heerlijke sigaret 10 stuks 10 cents 20 stuks 20 cents EXCURSIE „OUD-LEIDEN". Naar het St. Annahofje en het Weeshuis a. d. Hoogt. Kerkgracht. Woensdagmiddag j.l. had het bestuur van de Vereeniging ,,Oud Leiden" een excursie uitgeschreven. Meer dan 50 leden en Introducées, een getal dat van groote belangstelling getuigt, hadden zich te ruim twee uur verzameld aan de Hooigracht, waar een bezoek werd gebracht aan het merkwaardige St. Annahofje. Met groote belangstelling werd alles in oogenschouw genomen, terwijl de aanwezigen zich in groepen begaven naar de kapel met de priesterwoning, waar door de regentes, mej. Le Poole allerlei interessante bizonderhe- den uit de - geschiedenis der stichting en omtrent de oude Inventaris van kapel en woning werden medegedeeld. Nadat men met de grootste belangstelling een en an der in oogenschouw had genomen, werd een kort bezoek gebracht aan het nabij gelegen Schachtenhof aan de Middelste gracht. Vervolgens wandelde men naar de Hoog- landsche Kerkgracht, waar vele deelnemers even een bezoek brachten aan het aardige Miereveldshofje. Doch ten slotte vereenig- den allen zich weer voor het fraaie Gothi- sche poortje van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, dat in 1607, waarschijnlijk door Lieven de Key, zoo ge lukkig is opgenomen in de renaissance om lijsting van het poortgebouw. Over de bin nenplaats begaf men zich nu allereerst naar het hoofdgebouw uit de 18de eeuw, waar in de statige Regentenkamer de voor zitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knap pert airede aanwezig was en een uitermate boeiend overzicht gaf over de geschiedenis van het Weeshuis. Hartelijken dank bracht sprekér aan de Regenten van het Wees huis, die met groote welwillendheid had den toegestaan, dat de leden van „Oud- Leiden" onder de voortreffelijke leiding van den directeur der stichting in staat zouden worden gesteld; het geheele com plex te mogen bezichtigen, hetgeen overi gens spaarzaam wordt toegestaan. Een portefeuille met oude brieven en beschei den. eenige oude boeben met kaarten en gekleurde voorstellingen uit het Weeshuis leven uit vroegeren tij"d. waren voor deze gelegenheid uit het archief te voorschijn gehaald en lagen na den rondgang door het gebouw voor belangstellenden ter in zage. Vervolgens ging de directeur het gezel schap voor en leidde het door de verschil lende zalen. De deelnemers konden op merken hoe ruim en frisch deze waren in gericht: zij verlustigden zich aan aardige doorkijkjes: beschouwden de oude solide constructies van de zolderingen met hun zware balken en fraai gesneden consoles en genpten op de bovenverdieping van de fraaie uitzichten uit de vensters, waarvan de kruiskozijnen ongeschonden zijn ge handhaafd. In de onderverdieping heeft men hooge. van boven ronde ramen aan gebracht. die lang zoo mooi niet zijn. De oude ontlastingsbogen, die nu nog boven de moderne ramen zweven, zijn een blij vend verwijt aan het geslacht, dat door een moderniseering de prachtige gesloten heid van de benedengevels heeft gebroken. Doch inwendig schijnt aan de oude archi tectuur niet veel veranderd. Men betrad het oude. rijkvoorziene archief, de keurig onderhouden en ingerichte slaap- en ont spanningszalen. Kortom, overal waar maar iets belangrijks viel op te. merken, werd een kijkje genomen. Nadat zoo het geheele complex was be zichtigd en velen nog een oog hadden geslagen in de archiefstukken op de Re gentenkamer. ging men hoogst voldaan huiswaarts. Zoo is deze excursie, door het bestuur van „Oud-Leiden" voortreffelijk voorbereid, volkomen geslaagd. Moge ze. evenals de tocht naar Haarlem, voor velen een aansporing zijn. zich bij de actieve en hoogst nuttige vereeniging aan te sluiten. Dan heeft het bestuur eer van zijn moeite en kan nog veel meer doen in 't belang der oude Sleutelstad dan thans reeds het geval is. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: M. Bierschenk, Lcvcndaal, Leiden, winkel in kruideniers waren. Eigenaar: M. Bierschenk, Leiden. Opheffingen: J. Riethoven en Zn., Jan- vossensteeg 47, Leiden, paardenslachterij. Eikhuizen en Co., Rijksstraatweg 59, Sassenheim, bloembollenbedrijf. Wijzigingen: Meubelstoffeerderij A. Las- schuit. H.K. Koorsteeg 12, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel ln gestoffeerde meubelen. J. H. Omtzigt, Hooge Rijndijk F. 114 Zoeterwoude, handel in brandstoffen en grint. Uittredend Eigenaar: J. H. Omtzigt, Zoe terwoude Wijz. Handelsn. in: C. Th. Omtzigt. Nieuwe Eigenaar: C. Th. Omtzigt, Zoe terwoude. WEEKBLADEN. AANBESTEDING. Bij de heden gehouden aanbesteding van de verbouwing van het „Rusthuis Weltevreden" a/d Zoeterw. Singel door het Architectenbureau de Bruyn en Bou- ter. Witte Singel 23 alhier, werd inge schreven a. v.: Ingekomen 16 biljetten: J. H. Albers, Den Haag. f.6587; Jac. v. Riet. Leiden, f. 7444; M. de Jong. Voorschoten, f. 7370; A. J. Kantebeen, Leiden, f.7197; M v. Duin, Katwijk/Zee, f.6659; L. Zitman, Leiden, f. 7650; A. J. Langeveld, Leiden, f. 7397; Fa. de Later en Meyers, Oegst- geest. f. 7950; L. Schroder, Wassenaar, f.7495; Fa. Bouter en Harteveld, Leiden, f. 6967: Fa. Bik en Breedeveld, Leiden f. 7700: Vogel en v. d. Hulst en Zn.. Was senaar, f.6951; C. Leenderts. Schiedam, f. 7660; M. Kool. Warmond, f. 6588; Gran- neman cn Lelieveld, Stompwijk. f. 6850: Th. G. Barthen, Leiden, f. 7368. Dr. J. Hoesen schrijft in de „Wereld kroniek" over de Rotterdamsche Quaran taine-inrichting. Ganesja schrijft over Jonge Vrouwen van Java. De Sportwereld Is aan zeilen gewijd. ANNIE VAN RIEMSDIJK f Na een ziekbed van eenige maanden is ln de Boerhaavekliniek te Amsterdam de echtgenoote van den Veluwschen bóeren- zanger Jan van Riemsdijk overleden. Mevrouw Annie van RiemsdijkAltona heeft een lange reeks van jaren de lie deren van haar man op den vleugel be geleid en de mooie verschijning in het Veluwsche boerencostuum, zoo bescheiden in haar optreden, was bij het publiek zeer geliefd. Mevrouw van Riemsdijk nam deel aan de tournécs van haar man naar Amerika en Indië en reisde ontelbare malen met hem de plaatsen van Nederland af. Haar wijze van accompagneeren, steeds passend bij de sfeer van het boerenlied, was een voudig en muzikaal. Het stoffelijk overschot zal heden op het kerkhof te Hoerde te ruste worden ge legd. V. d. P. te L. Als er geen testament is, heeft de moeder recht op een vierde ge deelte der nalatenschap, de broers en zus ters te zen:"n op drie vierde gedeelte. A. i. d. S. te N„ H. de G. te L. en W. A. K. te L. Zaterdag voor Pinkste ren: vertrek Amsterdam 8.30 voorm., 2.30 nam. en 4.30 nam.: vertrek Harderwijk 12.30 nam. Eerste Pinksterdag geen dienst. Tweede Pinksterdag: vertrek Amster dam 8.30 voorm. en 6.30 nam.; vertrek Harderwijk 8.30 voorm. en 6 uur nam. Enkele reis 1ste kl. f.0.50, 2de kl. f. 0.40; retour 1ste kl. f. 0.75, 2de kl. f. 0.60. Rij wielen f. 0.30. De reis duurt pl.m. Th uur. W. A. K. te L. Route a: 68.7 K.M.; route b: 48,2 K.M.; route c: 51,6 K.M. ROTT. LLOYD XERTOSONO, 20 Mei v. Batavia n. R'dam. KOTA NÓPAN, uitr., 19 Mei van Makallah. MIJ. NEDERLAND. F.NGGANO, thuisr., 20 Mei v. Port Soudan. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM. 19 Mei v. Oxelosund naar R'dam/Vlaardingen. STAD HAARLEM, 20 Mei van Melilla te Vlaardingen, KON NED. STOOMB. MIJ. TELAMON, 18 Mei van Manjaos n. Para. SILVER-JA VA-PACIFIC LIJN. KOTA AGOENG, 18 Mei van Pacific Kust te Probolingo. MAPIA. 20 Mei van Balik Pappan naar Pacific Kust. JAVA—NEW YORK LIJN SALAWATI, 19 Mel van New-York te Ba tavia. TABINTA, 19 Mei van Sabang naar New- York. Geslaagd voor het examen „Reke ning-courant-boekhouder" afgenomen door Instituut „Mercurius" te Amsterdam de heer G J. Philipsen. leerling van den heer J. A. Christiaanse, alhier. Op verzoek van den hoofdcommissa ris vat, politie afdeeling D. te 's-Graven- hagc is alhier als verdacht van diefstal door middel van opensluiting, aldaar ge pleegd, aangehouden, de 32-jarige J. F., hier ter stede woonachtig. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ST. ANNALAND, 20 Mei van Kopenhagen op de Tyne. ZAAN, vertrekt 22 Mei van Wiborg naar R'dam. SOESTERBERG, 19 Mei van W.-Afrika te Bordeaux. IJMUIDEN, 22 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.500.40. Tongen f. 0.540.37. Kleine Schol p. kist van 50 K.G. f. 14—2.80. Schar f. 2.90—2.60. Wijting f 3.40—1.80. Aangekomen 14 loggers: KW 178, met f.158; KW 132, met f.276; KW 173, met. f.351; KW 158, met f.353; KW 49. met f.394; KW 75, met f.202; KW 89, met f.136: KW 86. met f.540; KW 59, met f.236; KW 23, met f.348; KW 65, met f.161; SCH 132, met f.43; SCH 107, met f.576; SCH 181. met f.313. In ons verslag van de lezing van dr. Leiste, verschenen in ons blad van 20 Mei, is een fout ingeslopen. Aan het slot heet het en zijn Steiners theorieën deels a-chrlstelijk, deels anti-christelijk." Dit moet luidenterwijl de Theoso- phie van A. Besant e.a., in tegenstelling met Steiners theorieën, deels a-christelijk deels anti-christelijk zijn." Het bestuur van de Leidsche afdee ling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies zal morgen een Vlaggespeldjes-dag orga- niseeren. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan de uitzending van zwakke 'schoolgaande kinderen naar bosch of zee. Reeds gingen in Februari 10 kinderen weg. met 1 Mei volgde er een groep van 16 kinderen en nog steeds groeit de lijst aan van kinderen, die voor uitzending in aanmerking komen. Deze uitzending kost heel wat geld, zoodat er een dringend be roep wordt gedaan op de gemeenschap. Iedere gift, hoe klein ook, is welkom. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. Maarschalk Badogllo keert onverwachts uit Abessynlë huiswaarts. Wil Mussolini zijn chef van den staf thuis hebben, nu eerlang in Europa groote beslissingen vallen? De Italiaansche ministerraad is tegen Zaterdag 30 Mei bijeengeroepen. De correspondent van de Matin te Rome meldt, dat verschillende geruchten in omloop zijn over plannen tot wijziging van de Italiaansche grondwet. Een dezer plannen zou ten doei hebben, Mussolini den titel van regeerlngschef voor het leven toe te kennen. Het referendum van de „Morning Post" onder haar lezers inzake een eventueele herziening van den Volkenbond heeft tot resultaat gehad, dat 90 procent van de ingekomen antwoorden zich uitspraken voor een hervorming van den Volkenbond en wel zoodanig, dat de Vereenigde Staten, Dultschland en Japan weer als lid zouden kunnen toetreden, aangezien naar de meening van vele inzenders anders zelfs een ingrijpende reorganisatie weinig nut zou hebben. DUITSCHLAND. Goebbels opent autoweg. Gisteren is het eerste. 24 K.M. lange deel van den rliksautoweg van Keulen door het industriegebied door minister Goebbels ge opend. o.m. in tegenwoordigheid van den Nederlandschen minister van Waterstaat, jhr. Ir. O C. A. van Lidth de Jeude en van den voorzitter van de K.N.A.C.. mr. J Lint horst Homan. terwijl 150 Nederlandsche en 50 Belgische auto's met belangstellenden gevolg hadden gegeven aan de uitnoodi- ging van de D.D.A.C. ENGELAND. Begrooting in 2e lezing aangenomen Het begrootingslek Arrestaties op Ierland. Het Lagerhuis heeft de begrooting ln 2de lezing behandeld. Chamberlan hield nog eens een toelichtende beschouwing. Enkele vragen over Duitschen vlootbouw werden beantwoord met de verzekering, dat Duischland zich houdt aan het accoord met Engeland. De defensie-minister, Inskip, zeide o.a. dat Engeland gereed moet zijn voor een collectieve actie, hetgeen misschien een nieuw punt in het systee.u is. Verder sprak hij over de economische voorbereiding. Twee dingen zijn noodig: ten eerste voor zien in de lacunes, welke zijn ontstaan in de afgeloopen vier of vijf jaar en ten tweede het aanleggen van voorraden. Labour had een motie ingediend, waarin dc ontwerp-begro'otlng wordt afgekeurd met het motief, dat* 4e door de bewape- nlngsuibreidlng noOdtg geworden nieuwe belastingen juist de armste groepen der bevolking treffen en- dat deze belastingen een voor vredestijden ongekende hoogte hebben bereikt. De motie werd verworpen me 291136 stemmen en de begrooting in 2e lezing goedgekeurd. Churchill hield een opmerkelijke rede over de defensie. Hij was van meening dat de bevoegdheden van den minister van verdediging onvoldoende waren. Ook het herbewapenings-plan van de regeering achtte hij te langzaam en onvoldoende. Telkens, zoo verklaarde hij, wordt de toe stand ernstiger. Men wijze mij ook maar één plaats ter wereld, waar slechts de ge ringste verbetering valt te constateeren, of wjjze mij ook maar één enkel geruststel lend feit aan. De herbewapening gaat voort in een enorm tempo en in wanhopi- gen omvang. Geheel Europa bewapent zich en bereidt zijn oorlogsindustrie voor. Aan het andere eind van de wereld wapent Japan zich. Een nieuwe factor is boven dien het ernstige antagonisme, dat zich tusschen ons en Italië ontwikkelde. Waar om niet onmiddellijk een ministerie van munitie gevormd? Ik verzoek dit ernstig aan de regeering. Dit ministerie zou belast moeten worden met het contact met de industrie en Churchill wees op het feit, dat dè superioriteit van Duitschland gelegen is in de organisatie van zijn productie. Een der lessen, die wij onder bloed en tranen hebben geleerd, is dat het huidige systeem niet voor de helft onze behoeften zal kun nen bevredigen. Moet deze les opnieuw geleerd worden? Ik kan niet begrijpen, dat de regeering uit stel en aarzeling als een deugd kan be schouwen". a De heer Morris, rechtskundig adviseur van minister Thomas heeft voor de com missie inzake het begrootingslek den na druk gelegd op de feiten dat de heeren Bates en Sir Alfred Butt onder eede hadden verklaard dat zij op eigen initia tief tot het sluiten hunner verzekeringen zijn overgegaan en dat zij geen enkele in lichting, noch direct noch zijdelings van den minister verkregen hadden. Ook de minister zelf heeft vrijwillig ver klaringen onder eede gegeven van dezelfde strekking en nu meende de heer Morris met het volste recht en vertrouwen te mo gen vragen dat in het rapport van de rechtbank deze feiten duidelijk naar voren zouden worden gebracht en de minister van allen blaam zou worden gezuiverd. De heer Monkton, de andere raadsman, sloot zich bij dit verzoek aan dat rechter Porter hoffelijk voor kennisgeving aan vaardde. De rechtbank zal haar rapport zoo spoe dig mogelijk gereed maken, waarna het als witboek ln het Lagerhuis zal worden ver spreid: de regeering zal denzelfden dag gelegenheid geven tot een debat over de geheele onverkwikkelijke zaak. Na het bil wonen van de Mis te Dublin werd Maurice Twomey. die beschouwd wordt als een der leiders van het Iersche repub'ikeinsche leger gistermorgen door inspecteurs van politie gearresteerd. Later op den middag werd een andere re-mbllkeintche leider Lehane een bekend advocaat te Dublin, eveneens gearresteerd. Meer dan 50 remiblikeinen bevinden z'ch od het oozenblik in hechtenis zonder dat een eigenlijke beschuldiging tegen hen aanhangig is gemaakt. Men meent te weten, dat zij voor een militaire rechtbank gedaagd zullen worden. 8878 Cfneez. Medj; FRANKRIJK. Politieke besprekingen. Leon Blum blijft zijn besprekingen met leden der regeering Sarraut voortzetten om zich ln de situatie des lands volledig in te -werken. Onder voorzitterschap van Daladier is het bureau der Radicaal Socialistische partij bijeen geweest. De discussies leidden ten slotte tot het volgende besluit: Alleen die afgevaardig den, konden deel uitmaken van de socia- listisch-radlcale Kamerfractie, die zich verbonden de eenheid van stemming onder alle omstandigheden te eerbiedigen. Op een betooging van de Nationale Unie eischte ex-minister Marln opheffing van de sancties tegen Italië, dat op het continent Frankrijks eerste bondgenoot moest zijn om den vrede te garandeeren. Hij eischte een duidelijk standpunt tegen over Sovjet-Rusland en een verbod voor de derde internationale crm haar propa ganda in Frankrijk voort te zetten. De blnnenlandsche politiek eischte eer bied voor het kapitaal en handhaving van den muntstandaard. OOSTENRIJK. De militie en het Vaderlandsche front. De ministerraad heeft de wettelijke maat regelen getroffen voor de vorming van de Oostenrijksche militie. Zij zijn vervat in een decreet, waarbij het Vaderlandsche front wordt gereorganiseerd en zijn sta tuten, opgesteld voor de nieuwe grondwet, in overeenstemming met deze laatste wor den gebracht. Wegens de urgentie werd de vorm van een decreet gekozen, doch het bonds-parlement moet dit decreet later nog goedkeuren. De wet op de militie is nog niet gepubliceerd. Het is echter be kend, dat de militie onder opper-com- mando van bondskanselier Schuschnigg zal staan, terwijl Baar Barenfels de onder commandant zal zijn. De instructeurs zul len worden gerecruteerd uit de officieren van het bondsleger, terwijl de bewapening zal worden aangepast aan die van het le ger. De recruteering der miliciens zal uit sluitend door vrijwillige verbintenissen ge schieden. terwijl het effectief niet tot bo ven de 50.000 man zal stijgen. De militie zal uit de gelden der begrooting worden bekostigd. Aan het einde van den ministerraad bracht Schuschnigg hulde aan den inmid dels uit Italië teruggekeerden Starhemberg en sprak hij de hoop uit, op zijn medewer king te mogen blijven rekenen. Het Vaderlandsche front zal de eenige drager zijn van de politieke wilsvorming in den staat. Lid kunnen worden de bonds- burgers, die voorstander zijn van den zelf standigen, christelljken, Duitschen, corpo ratieven bondsstaat Oostenrijk. Leider van het Vaderlandsche front is de bonds kanselier, bijgestaan door een leidersraad van ten hoogste 40 leden. Binnen het va derlandsche front wordt een geüniformeer de, op militaire leest geschoeide formatie, de frontmilitie gevormd. Aanmelding ge schiedt vrijwillig. Actieve soldaten en ambtenaren van den veiligheidsdienst kun nen niet tot de militie behooren. De leden der militie leggen een eed af van trouw en gehoorzaamheid. De bondskanselier kan de frontmilitie zoo noodig oproepen zon der voorafgaande besluiten. De oproeping kan naderhand door de bondsregeering goedgekeurd worden. ITALIË. Politieke hervorming? Volgens bepaalde geruchten, die onder alle voorbehoud moeten worden ontvangen, zou Italië zich aan den vooravond bevin den van een politieke hervorming, die het karakter zou dragen van een ware consti tutioneel omwenteling. Gelijk men weet heeft de Koning van Italië reeds den titel gekregen van Keizer van Ethiopië, hetwelk reeds een wijziging van de grondwet nood zakelijk heeft gemaakt en voorts is reeds herhaaldelijk sprake geweest van een op heffing van de Kamer van Afgevaardig den. Zoo verklaarde Mussolini in een rede van 23 Maart j.l.. dat de vervanging van dit orgaan, door een corporatieve Kamer, binnenkort haar beslag zou krijgen. Boven dien is door de veldtocht in Abessynië die de nationale industrie en handel aan ban den gelegd heeft, de organisatie van een nieuwe staatshuishouding Ingeleid. Het regime der sancties heeft aan het land offers opgelegd waarvan het profijt zal kunnen trekken; de buitenlandsche handel is aanmerkelijk ingekrompen en de han delsbalans verbeterd. (Hoe dit mogelijk is. waar de uitvoer vrijwel stop staat? Red. L.D.). Het fascistische bewind zou besloten hebben, dat deze uitzonderingstoestand regel zal moeten worden en dat Italië nooit meer dezelfde handelsbetrekkingen met sanctionistische landen zal aanbinden als vroeger. De economische beperkingen. die Italië zicfi opgelegd heeft in het belang van het publieke welzijn, zullen derhalve in de grondwet moeten worden neergelegd. Ook wordt een wijziging in de bezetting der hoogste staatsambten overwogen. De meest populaire fascistische figuren, die als vrijwilligers ln Oost-Afrika hebben ge diend en thans teruggekomen zijn. zooals graaf Ciano en de oud-partit-secretaris Varinaeci. of de gouverneur van Rome. Botta! zullen zich met nieuwe ambf"i bekleed zien. Ook is het niet onmovM'ik. dat eenige portefeuilles die Mussolini od het oogenb'ik zelf beheert, zullen worden toegewezen aan nieuwe ministers. Al deze geruchten hebben echter nog geen officieele bevestiging gevonden. SPANJE. De stakingswoede. Te Valencia zijn meer dan 3000 tran sportarbeiders in staking gegaan. Te Lugo is een algemeene staking uitgebroken, om dat de arbeidersorganisaties wilden pro testeeren tegen de h.i. te lichte straffen, die opgelegd zijn aan 16 fascisten, die we gens het dragen van verboden wapenen zijn veroordeeld. De gouverneur heeft de staking onwettig verklaard, en de stakers gewaarschuwd, dat hij de wet op de openbare orde gestreng zal toepassen. De arbeiders in de wapenindustrie heb ben het voornemen te kennen gegeven in staking te zullen gaan indien hun elschen niet voor 27 Mei zijn ingewilligd Verschillende groote cafe's in het cen trum van Madrid werden gesloten, daar. de eigenaars weigerden te voldoen aan de eischen der kcllners tot ontslag van hun collega's die tot de fascistische „Spaan- sche Phalanx" behoorden. Dc beweging sloeg ook over tot de restaurants. POLEN. Staking te Lemberg. Te Lemberg zijn de ambtenaren en ar beiders in gemeentedienst en in de gas-, clectrlcitelts-, waterleidings-, transport er. theaterbedrijven in staking gegaan. Zjj eischen o.a. hervorming van de pen sioenfondsen. Zij eischen voorts, dat hun bepaalde bedragen, die door hen als spe ciale belasting worden gestort, worden gerestitueerd. PALESTINA. Blijvende onrust. Het blijft voorloopig onrustig. De tele foonverbindingen tusschen Jeruzalem en Jaffa en dientengevolge ook die tusschen Jeruzalem en Cairo zijn verbroken. Uit Egypte zijn nog een bataillon in fanterie en een compagnie lichte tanks gezonden ter versterking der Engelsche defensie en macht. CUBA. President Gomez aanvaardt zijn ambt. De nieuwe president van Cuba, Gomes, heeft zijn ambt aanvaard. Hij heeft am nestie voor alle politieken gevangenen be- ilóofd. O UIT HET VERRE OOSTEN. Om Mongolië. Er doen geruchten de ronde, dat het Kwantoengleger erop aandringt, dat prins Teh de Oostelijke helft van Binnen-Mon- golië onafhankelijk van Nanking ver klaart. Voor het geval onafhankelijkheid niet mogelijk is, zou het de totstandko ming van een anti-communistische Ja- panschMongoolsch bondgenootschap, gelijk aan de alliantie, die bij de Jongste besprekingen te Tientsin aan den por tieken raad van- Hopei en Tsjahar i» voorgesteld. Uit Chineesche brond wordt verder ge meld, dat Japansche troepen uit Mands- sjoekwo in de richting van Mongolië wor den verplaatst, teneinde de eischen van het Kwantoeng-leger te steunen. VEREENIGDE STATEN. Wettelijke maatregelen. President Roosevelt heeft de wet-Norrls waarbij een bedrag van 4.110 millioen dol lars wordt toegestaan voor de electrificatle van het platteland gedurende de eerstvol gende tien jaar onderteekend. Guffey heeft een nieuw wetsontwerp uitgewerkt ter vervanging van de Guffey- coal Act. die door het hooggerechtshof on grondwettig is verklaard. Dit nieuwe ont werp zou het de regeprlng toch mogelUk maken de prijzen vast te stellen. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2