j/ste Jaargang VRIJDAG 22 MEI 1936 No. 23360 KINDERKRANT. Chr. Nationaal Zangconcours Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2Ïjn: per 3 maanden f.2.35 per week „...-£.,rXr£fSr'r.<M8 Franco* per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. yan De Kinderkrant zal in ons Blad morgen worden opgenomen. DE DIRECTIE. DE SALARISSEN VAN HET POLITIEPERSONEEL. Naar aanleiding van het bericht betref- Itnde de salarissen van het politieperso neel in ons Blad van Woensdag j.l. deelt men ons van de zijde van het gemeente bestuur mede, dat dit bericht niet juist kan zijn, omdat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holand de bevoegdheid missen om zonder meer dit raadsbesluit te ver nietigen. Wij erkennen dit laatste volmondig, doch wanneer de raad zijn besluit onge wijzigd handhaalt zal het resultaat toch practisch het zeilde zijn, daar ln dat geval Ged. Staten hoogstwaarschijnlijk het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon wllen voordragen. i Er bestaat echter nog een kans, dat het toover niet zal komen, aangezien het ge meentebestuur ons mededeelt, dat het overleg nog gaande Is, zoodat de mogelijk heid van een regeling nog altijd open staat De bezwaren van Ged. Staten zijn in derdaad gericht tegen het tijdens de be raadslagingen in den raad ingediende en ingenomen voorstel om de korting van tmmaal f. 1 op de salarissen van het yiitiepersoneel en welke verlaging onge- vr 3 a 4°/o bedraagt, niet toe te passen, ris in afwijking met alle andere groe- van Gemeentepersoneel. Het zal van de verdere onderhandelin- m afhangen of het gemeentebestuur in zal zijn deze uitzonderingspositie voor het politiepersoneel te handhaven. RING VAN BOERENLEENBANKEN IN DE BLOEMBOLLENSTREEK". De jaarvergadering. Onder leiding van dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen hield boven genoemde Ring hare gewone jaarlijksche vergadering in „den Burcht" hier ter stede; 23 banken hadden vertegenwoor digers gezonden, terwijl tevens aanwezig vas de Directeur der Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, de heer Th. J. Visser. In het openingswoord besprak de voor zitter den algemeenen toestand en de belangrijke plaats die de Boerenleenban ken innemen. Geconstateerd mag worden, dat ze de positie van vertrouwen steeds mogen behouden; voor den goeden stand der organisatie moeten wij erkentelijk zijn. Opgewekt werd de uiterste voorzichtig heid te blijven betrachten tot het veilig houden der gelden, die haar zijn toever trouwd. Hij sprak den wensch uit, dat de saamhoorigheid, welke tot blijvenden bloei der Banken zal medewerken, moge blijven bevorderd. Hierna deed de penningmeester van den Ring, de heer Kruseman, rekening en ver antwoording. Namens de hiervoor be noemde Commissie constateerde de heer T. van Egmond alles in beste orde te heb ben bevonden, zoodat de heer K. met voor zijn arbeid werd gedechar geerd. .Aangezien de heer Kruseman als kas sei der Boerenleenbank heeft bedankt, boudt hij op bestuurslid van den Ring te bit. De voorzitter dankte hem met eenige hartelijke woorden voor alles, wat hij in het belang der Banken heeft mogen doen. Jn zijn plaats werd gekozen de heer G. H- Hermans te Hillegom, die zich deze benoeming liet welgevallen. Als Ringvertegenwoordiger en plaats- fervanger werden bij stemming opnieuw gekozen de af tredende heeren Tj. Kuypers eihier en T.Kralt te Rijnsburg. De heer Tj. Kuypers gaf als vertegen woordiger van den Ring een verslag van gehouden Centrale Ringvergadering, "elke te Utrecht is gehouden, waarna de •oorzitter nog eenige mededeelingen deed wet de actie, die gevoerd is om tot veria- Era? der notaristarieven te geraken. vervolgens werd overgegaan tot bespre- bn? van de agenda der Aigemeene Jaar- JUgadering die te Utrecht zal plaats ceoben. De heer Visser besprak in dit 'erband de positie der Centrale Bank en I? eenige inlichtingen op de balanspos- De onrust op de geldmarkt in het ~Re'o°pen jaar was oorzaak, dat met sroote voorzichtigheid moest worden te J?* gegaan; geconstateerd mocht wor- v!»'i <*e positie nog gezond is. De heer •eukamp te Katwijk bracht hulde voor d™ Ze' waar°P de zaken in Utrecht wor- |i,i gefinancierd en vroeg nog eenige der a n aver ^eit Fonds v00r Bijzon- Van "Slibden en naar de vooruitzichten dit Fonds. Op heldere wijze werden Ten F3®611 naar genoegen beantwoord, .slotte besprak de heer Visser het jF'stel om nóg tot meerdere controle bil Ten van vereenigingen, die credieten i«n - lllaatselijke Banken hebben, wat tan i-"«o.LOCllJ IS.C J3d.Iin.Cii "g.pFs'A werd toegejuicht. :J ue rondvraag werden nog eenige EMj™.gesteld, waarna de uitstekend atter verSadering door den voor- iWoteju16^ een °Pwe^erid woord werd DE EERSTE DAG GOED GESLAAGD. Wint „Broek-op-Langendijk" defi nitief den Leidsch Dagblad-beker? Gistermiddag en -avond werd in de Stadsgehoorzaal het eerste gedeelte afge werkt van het Groot Chr. Nationaal Zang. concours van den Ring Leiden en Omstre ken van Chr. Gem. Zangvereenigingen en mannenkoren, aangesloten bij den Ko ninklijken Bond van Chr. Zang- en Orato- riumvereenigingen. Bij afwezigheid wegens familie-omstandigheden van den voorzit ter, den heer G. Goedhart, sprak de 2de voorzitter, de heer C. Groen, uit Zoeter- woude, een kort welkomstwoord. Spreker begroette de aanwezige comité-, juryleden en vereenigingen, t.w. de heeren H. W. de Ronde, J. W. V,osch en W. van Laar. als mede den Bondsvoorzitter, den heer J. Pieterson Moens, die de officieele opening zou verrichten. Het woord was hierop aan den heer Pieterson Moens, Deze vond het een ge lukkige gedachte op den dag van 's Hei- lands Hemelvaart te zingen en te luiste ren. Zingen is een uiting van het hart naar boven, het ontspant het hart en brengt ons nader tot God. Spr. stelde vervolgens de vraag, waarom men hier bijeen was gekomen. „Concours" is eigenlijk een ongelukkige naam voor een uitstekende zaak. Wij zijn hier niet vereend, aldus spr., om te trachten boven den andere uit te blinken, doch in de eerste plaats om ons zingen door een deskundige jury te laten beoordeelen. Wij komen hier. om op peil te blijven of dat peil op te voeren, en als bij een soort examen te hooren, wat er aan ons zingen nog ontbreekt. Spr. verklaarde zich vervolgens een tegenstander van de nog op vele concour sen heerschende gewoonte, om bekers,kran sen, medailles enz. uit te loven. Slechts het ernstige doel om voorwaarts te ko men moet gelden. Men dient dan vooral nuchter te blijven en niet slechts te wer ken voor een „eersten" of „tweeden" prijs, en een zoodanig behaald succes, waarvan de waarde betrekkelijk is. als het „belang rijkste" beschouwen. Het gaat er uitslui tend om den zang zoo hoog mogelijk op te voeren. Men moge daarbij bedenken, dat God nooit met half werk tevreden is! Hierop verklaarde spr. het concours voor geopend. Wat de prestaties op dit concours, dat door een rustig en goed georganiseerd ver loop gekenmerkt werd, betreft, het vol gende: Het spreekt vanzelf, dat het ondoenlijk is, om van de vele uitgevoerde nummers een geanalyseerd critisch verslag uit te brengen, gelijk de jury dat over eenigen tijd aan de deelnemende vereenigingen zal toezenden. Wij bepalen ons dus als vorige malen tot een kleine greep uit onze vele aan- teekeningen. Dan zij vóór alles de aandacht ge vestigd op de waarlijk uitmuntende prestatie van de Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah" uit Broek op Langendijk, waarover de heer Paul Kok suggestief en bezield de scepter zwaait. Reeds op 't concours van het vorig jaar wist dit koor, dat op dezen avond wederom een klasse apart vormde, beslag te leggen op de door de Directie van ons blad uitgeloofde fraaie zilveren wisselbeker, die definitief in 't bezit komt van die vereeniging. welke 2 jaren achter elkaar het hoogste aantal punten be haalt. of wel driemaal in de vijf jaar. „Hallelujah" verwierf gisteravond in de superieure afd. het mooie aantal van 380 punten, hetgeen het hoogste was, dat gisteren bereikt werd. en waarmee zij een len prijs plus onder scheiding behaalde. Wij vermoeden zoo, dat wel geen veree niging deze prestatie hedenavond zal over treffen, zoodat wij reeds met vrij groote zekerheid verrassingen voorbehouden! kunnen vaststellen, dat „Hallelujah" voorgoed de „Leidsch Dagblad" wisselbe ker mede naar huis zal kunnen nemen! Indien dat geschiedt, zal het in alle op zichten wèlverdiend zijn. want deze „Broek-op-Langendijkers" zijn muzikaal, wéten wat zingen is, en geven zich toege wijd geheel en al over aan een dirigent, die geestdriftig en markant aanvuurt, zijn zangers en zangeressen aansporend tot een doorleefde voordracht en een glansvol re- soneerende klankgeving, een massale, ge cultiveerde toon, die „staat". Wat zij van Alph. Vrancken's „Koren" welk eên stra lende inzet al dadelijk! en Olman's „Ellen" maakten, was werkelijk in menig opzicht „superieur". Een hartgrondig „bravo" dus voor dit geheel uit 't hoofd zingend koor en dezen dirigent die de par tituur leidt. Temeer weegt de waarde van dit puntenaantal, omdat wij het gevoel hadden, dat de jury van dit jaar ons in haar beoordeeling strenger scheen, dan die van vorige malen, hetgeen over 't alge meen tot uiting kwam in lager-getaxeerde beoordeelingen. Er zijn speciaal 's avonds eenige uit stekende prestatie's geleverd. Zoo gaan dan onze gedachten uit naar het „G.F.B." man nenkoor uit Den Haag. dat t in de Afd. Uitmuntendheid tot 330 punten bracht. Ook deze zangers kunnen inderdaad „zingen", onder leiding van den heer H. Stenz, als gevolg van een goed geschoolde techniek en een smaakvolle juist aange voelde voordracht. De tenoren zijn wat zwak bezet, doch zij zijn licht, hun ge slaagd falset is opmerkelijk, evenals dat der andere stemmen. De egale koorklank en de juiste opvattingen maakten, dat wij met genoegen dit koor, dat ook duidelijk articuleert, konden beluisteren. In de Eere-Af deeling gem. koren heeft ook „Excelsior" uit Barendrecht een goe den indruk gemaakt, hoewel voor ons ge voel de klank wat dun bleef. De composi ties „O! zoek 't licht" van Sicking en Brandts Buys' „Lucas n 814" met de fuga tot slot, waren niet eenvoudig: het koor heeft er een verzorgde vertolking van gegeven en behaalde dan ook een len prijs met 325 punten. Het Haagsche A capella koor „Fidelio" onder directie van den heer Jager zong eveneens beschaafd en mooi van samen klank Bonset's „In 't Woud" en „Oft in der Stillen Nacht" van Bruch. maar er waren aanvankelijk onzuivere zwevingen, terwijl ook de uitspraak van het Duitsch zeker aan duidelijkheid winnen. Er waren meerdere fijn gehouden momenten bij, terwijl de stemvoeringen genuanceerd naar voren kwamen. Over het geheel een verdienstelijken indruk, die echter nog juist geen len prijs bleek te rechtvaardi gen: met 298 punten moest het koor zich met een 2en prijs tevreden stellen. Het A capella koor „Onder Ons" uit Am sterdam onder leiding van den heer Sand- bergen behaalde met 301 punten nog net op 't kantje af een lsten prijs in de le afd. gem. koren. Een klein koortje, dat o.i. niet de kracht en de macht bezit om Hartog's „Ons lied van de zee" dat frisscher klin ken kan, naar behooren te vertolken. Men moest zich daarvoor te veel forceeren, waardoor de klank soms wat grof werd, terwijl de sopranen aan het slotstuk de toneerden evenals aan 't einde van Olman's „Ellen". Qua opvatting ontbrak er ook wel 't een en ander, vooral in het eer ste nummer. Eerlijk gezegd leek ons de taxatie der punten hier in vergelijking tot andere beoordeelingen wel iets aan den te hoogen kant. Doch de geringe bezetting inaanmerking genomen, weet de directeur' toch met dit koortje te waardeeren kwali teiten te bereiken. Zoo komen wij tot 't beste deel van den middag: het optreden van het mannen koor „Zang en Vriendschap" uit Hoofd dorp. dat onder den jongen en ongetwij feld talentvoilen directeur H. A. Rijnbeek een veelszins voortreffelijken indruk maakte. Een nobele egale klank, een prijzens waardig legato, een gevoelige voordracht en een duidelijke uitspraak zijn eenige der factoren, die ons voor dit koor nog een schoone toekomst doen Drofeteeren. onder leiding van een kundig dirigent. Van dit koor mogen wii dus nog veel verwachten: Koop's „Een Vrouw" en Handei's „Ecce Quomodo Moritur" zijn buitengewoon ver dienstelijk vertolkt; met 325 mmten is te recht een len prijs toegekend (2e af deeling Mannenkoren). De heer Paul Kok uit Broek op Langen dijk leidde eveneens Soli Deo Gloria uit Noord Scharwoude en ook ditmaal viel zijn energieke leiding, die een zang vol variatie doet ontstaan. SDeciaal op. Daar zat mu ziek in dit reeds gedisciplineerd zingen, al laat men zich door enthousiasme soms tot ongemotiveerde onevenwichtigheid verlei den. Een groote fout is echter o.a. dat de s niet voldoende geprononceerd is. Met 306 punten verwierf het koor een len prijs in de 2e afd. Even daaronder kwam „Oefe ning Baart Kunst" uit Watergang, in de zelfde afdeeling. onder den heer H. Post. Dit koor behaalde 301 punten en viel op door mooi basmateriaal. Het ontwikkelt een rustige beschaafde toon; de sopranen zijn wat scherp, kunnen edeler klinken. Vooral in de zachte passages doet dit en semble goede dingen. Rest ons nog een woord over de drie vereenigingen die zich deden hooren in de 4e afd. Gem. koren resp. .Zang en Vriend schap" (Sloten). „Prinses Juliana" (Sche- veningen) en „Dient den Heer met Blijd schap" eveneens uit Scheveningen. onder - scheideliik gedirigeerd door den heer Wiesehahn. mevr. Massaar-v. Driel en den heer S. Prevoo. „Prinses Juliana" opende; -mevr. Mas saar-v. Driel Het haar volgelingen nog wat voorzichtig, hoewel correct zingen, maar de vertolkingen waren over 't geheel nog te veel aan den slappen en monotonen kant. terwijl de tempi soms sneller opge voerd kunnen worden. De klank is vrien delijk maar te kleurloos, doch zal zich bij ernstige studie zeker verder in goede rich ting ontwikkelen. Met 263 punten verwierf het een 2en prijs. Het kleine koortje „Zang en Vriend schap" uit Sloten zong het verplichte num mer „De Vesper" heel wat frisscher dan „Prinses Juliana": het zingt meermalen genuanceerd en pittig rythmisch. Deze vereeniging werd eveneens een tweeden prijs toegekend met 267 punten- „Dient den Heer met Blijdschap" was on tegenzeggelijk de beste van de drie en be haalde dan ook met 326 punten een eer sten prijs. De koorklank is reeds mooi ver zorgd en gezond, de toon beheerscht en gedragen. Muzikaal was vooral Bor- tiansky's „Du Hirte Israels" met een te loven uilspraak. Jammer, dat tengevolge van trekken meermalen danig gezakt werd De tempi kunnen ook hier gerust vlugger genomen worden. Over het algemeen ech ter werd bij de koren wel tegen het „zui- ver-op-toon-blijven" gezondigd; meesten tijds kwam men te laag uit, in enkele ge vallen iets te hoog. Daaraan valt nog veel te verbeteren. Doch wij weten hoe moei lijk deze opgave is! Het slotwoord van den eersten avond was aan onze stadgenooten, het dubbel mannenkwartet „Sempre Avanti", dat in de superieure afd. met 353 punten beslag legde op een eersten prijs. Een kranig suc ces. Vooral het indrukwekkende en goed geschreven „Requiem" van Roeske is waardevol ten gehoore gebracht. In het „O Heil'gen" van Hoogerwerf waren de stemmen aanvankelijk nog niet op elkan der ingesteld, maar men kwam er meer en meer in en het tweede nummer was zelfs uiterst verdienstelijk van klank en opvatting. De uitspraak van het Latijn be hoeft hier en daar herziening- De heer v. d. Broek lijkt ons serieus met zijn acht tal te werken en behaalde dan ook veel succes. Trouwens: over 't geheel was men gis teren gul met applaus en vol waardeering voor elkanders optreden. Moge vanavond wanneer oa. talrijke koren uit onze om geving zich doen hooren, de zaal geheel gevuld zijn, ook met „niet-zingenden". Er staat nog veel interessants op het pro gramma, dat het luisteren zeker zal be- loonen MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Een interessant muziekseizoen in het vooruitzicht. In haar Muziekschool aan den Nieuwe Rijn hield Woensdagavond de Maatschap pij voor Toonkunst een aigemeene leden vergadering. Na opening door den voorzitter, dr. C. de Jong, las de secretaris, de heer G. W. Groen de notulen der vorige, buitenge wone vergadering, welke onveranderd on der dankzegging werden vastgesteld. De voorzitter gaf vervolgens een toe- Hchting op, een aantal wetswijzigingen waartoe zonder discussie werd besloten. Die wijzigingen hebben in de eerste plaats betrekking op het lidmaatschap. Bedroeg de contributie tot dusverre f. 3 per jaar, recht gevende op 3 toegangsbe wijzen, of f. 3.50 'sjaars, rechtgevende on één toegangskaart, voortaan zal deze f.5 per jaar bedragen, waarvoor de leden twee toegangsbewijzen zullen krijgen. Daarnaast zullen, zoowel voor leden als voor niet-leden, on-persoonlijke jaarabon nementen worden uitgegeven, waarvan de prijs f. 3 zal bedragen. Aan het lidmaatschap blijven verschil lende voordeelen verbonden, zooals reduc tie op den toegangsprijs voor buitenge wone concerten, op de schoolgelden en op het gebruik der muziekbibliotheek bene vens gratis toegang tot de uitvoeringen, welke door de leerlingen worden gegeven. Ten opzichte van de niet-persoonlijke toegangskaarten a f. 3, zij nog opgemerkt, dat leden recht hebben op maximaal twee dezer kaarten, terwijl zij voor de buiten gewone concerten eveneens reductie ge nieten voor maximaal twee personen. Bij wijze van overgangsmaatregel kunnen personen, die gedurende het maatschap pelijk jaar 1935/36 lid waren tegen beta ling van een contributie ad f.3.50 'sjaars, desverlangd lid blijven op de voorwaar den en met de rechten, zooals deze be stonden op 1 Mei j.l. Wie na den len Februari voor de eerste maal lid wordt, verbindt zich voor het volgende maatschappelijk jaar en ont vangt kosteloos twee toegangsbewijzen voor de muziekuitvoeringen, welke door de Maatschappij nog in het loopende maatschappelijk jaar zullen worden ge geven. Het college van commissarissen heeft voorts overwogen op welke wijze de Maat schappij in de tegenwoordige omstandig heden het best haar bestaansrecht zou kunnen bewijzen en heeft te dien einde de onderlinge werkzaamheden gereorgani seerd. Eenerzijds zal ernaar worden gestreefd de Muziekschool op hetzelfde goede peil te houden en, zoo mogelijk, nog te ver beteren, waarvoor alle vereischte factoren aanwezig zijn, terwijl anderzijds den le den datgene zal worden geboden, wat zij elders niet gemakkelijk zullen kunnen krijgen. Het coUege werd daarbij geleid door de overweging, dat hier ter stede door andere instanties in voldoende mate wordt voor zien in de behoefte aan „gewone" concer ten, zoowel van orkesten als van solisten. Het heeft om die reden voor het a.s. muziekseizoen een interessant programma samengesteld, dat bestaat uit het optre den van lo. het beroemde pianistenpaar Ethel Bartlett en Ray Robertson; 2o. een trio, gevormd door harp, altviool en fluit, onder leiding van Rosa Spier, en 3o. het Nederlandsch Kamer-orkest onder leiding van Otto Glastra van Loon met als soüst den hoboïst van het Residentie-orkest Jaap Stotijn. De onderscheiden programma's zullen zoowel klassieke als moderne muziekwer ken omvatten. Het geheel belooft derhalve een alleszins Interessante en aantrekkelijke concerten reeks te worden, die stellig het propagan distisch element bevat, dat het college van commissarissen ermede beoogt. Middels circulaires als anderszins zal voorts worden getracht uitbreiding van het ledental te verkrijgen. Zooals reeds opgemerkt, werden de voor gestelde wetswijzingen, welke met het bovenstaande verband houden, zonder verdere discussie aangenomen. Hierna sloot de voorzitter dé vergade ring. BINNENLAND. De plechtige uitvaart van mgr. Jansen, cud-aartsbisschop van Utrecht. (Kerk en. School, 5e Blad). Noorlottige braud te Groningen; één doode en één gewonde. (6e Blad). De voortgezette vergadering van het Nederl. Jongelingsverbond. (Binnenland, 3e Blad). Brandstichting te Eindhoven? (Ge mengd, 6e Blad). Drie boerderijen afgebrand te Waalre. (Gemengd, 6e Blad). BUITENLAND. Maarschalk Badoglio keert onverwachts naar Italië terug. (3e Blad-). De Engelsche begrooting in 2e lezing goedgekeurd. (Buitenland, le Blad). Arrestaties op Ierland onder het repu- blikeinsche leger. (Buitenland, le Blad). De vorming der midi tie in OostedyillR* (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE DRUKTE OP HEMELVAARTSDAG BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Bij de Ned. Spoorwegen is het gisteren niettegenstaande het ongunstige weer, bijzonder druk geweest, voornamelijk door het vervoer van verschillende gezelschap pen van 60100 personen, waardoor en de vóór- en gewone tremen overbezet waren. Voor verschiUende groote gezel schappen oa. voor de Ned. Reisvereeniging (550 deelnemers) en het Ned. Jong. Ver bond (1000 deelnemers) Hepen extra trei nen, terwijl voor het vervoer van zeer groote gezelschappen Centraal Drankweer Comité en Studenten gezelschappen naar de Varsity extra rijtuigen waren aange haakt, zoodat sommige treinen 12 en 14 rijtuigen vervoerden, die aUe overbezet waren. De goedkoope treinen waren ook zeer druk. Op de Lijn LeidenAlphen— Gouda waren de motortreinen door Diesel- treinen vervangen, terwijl voor het ver voer van een muziekgezelschap uit Bos koop een extra Dieseltrein Uep. Ook op 't baanvak LeidenUtrecht was het dit jaar bijzonder druk. Door het ongunstige weer keerden vele reizigers reeds vroeg huiswaarts en waren de avondtreinen niet zóó druk als andere jaren. Door het wachten op aansluitingen kregen sommige treinen vertraging, zoo kwam de laatste trein uit Utrecht met ongeveer 20 minuten en de laatste trein uit Amsterdam met 12 min. vertraging aan. EXCURSIE INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Ondanks slecht weer een succes. In de vroege morgenuren van den He melvaartsdag vertrok de boot „Prinses Juliana" met bijna 400 Instituutleden aan boord naar Amsterdam. VrooUjk klonk de muziek, waarvoor de installatie door het technisch bureau „Wira" was afgestaan, over het water en al spoedig werden de nieuwe „Plan-Hederen" krachtig meege zongen. Zelfs het steeds slechter wordende weei- vermocht de uitstekende stemming niet te bederven en hoewel de voorgeno men excursies thans niet alle konden wor den doorgevoerd, was er een zeer groote groep liefhebbers voor het herboren poH- tieke Amstel-cabaret van „De Jonge Spe lers". Naast gulle lachsalvo's waren er ook oogenblikken van ontroering en stilte en voelde men het meeleven der zaal bij de uitbeelding van schrijnend leed. Een klei nere groep bezocht het Rijksmuseum. De terugtocht werd onder betere weers omstandigheden aanvaard en te ruim half tien arriveerden de deelnemers weer te Leiden. Het bestuur kan zeker met vol doening op dezen ondanks den regen toch uitstekend geslaagden tocht terug zien, terwijl tevens door de offervaardig heid van de deelnemers de aanschaffing van een eigen geluidsinstallatie, gedeelte lijk reeds werd mogelijk gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1