LEERDAM glas-reclame Losse nummers van ons Blad Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Mei 1936 Vijfde Blad No. 23360 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Hoe word ik snel bruin? HET ZENDINGSFEEST TE OEGSTGEEST. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 24 MEI. benthuizen. jjed. Herv. Kerk: Voorm. half tien en -m. 6 uur (o.t.l, ds. Bleshaar. Geref. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 2 j uur, leesdlenst. boskoop. -led, Herv. Kerk: Voorm. halftlen en au. 6 uur, ds. Jacobs. Geref. Gem.: Voorm.: half tien en nam. uur, leesdlenst. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en nam. 6 ds. Petersen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. [oenderdaal. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en jm. 6 uur leesdlenst. hazerswoude. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Uehl; nam. 7 uur, ds. Lekkerkerker van lennebroek. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. alfacht, leesdlenst. hoogmade. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. delink. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. erwaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en am. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. uur, ds. Meijering. koudekerk. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en 11 ir, ds. Odé; nam. halfzeven, ds. Streeder m Leiderdorp. Geref. Kerk: Voorm. en nam. 7 uur, ds. Isspers. leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Ireeder; nam. halfzeven, ds. Odé van indekerk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. ifzeven, ds. Dijk. lisse. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. (Bed. H.D.l, ds. Tichelaar Geref. Kerk: Voorm halftien, ds. B. torna van Noord wijk aan Zee; nam. 4 4 dr. Ruys. Cir. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ids. Ponstein. feel. Gem.: Voorm. halftlen en nam. 4 ids. Ligtenberg. NIEUW-VENNEP. Sed. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. van r Voet van Zaandam; nam. 6 3/4, ds. teelman van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. ilfvierds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, en an. halfvier, leesdlenst. noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van hort. oegstgeest. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. lennemann. Pauluskerk: Voorm. 10 uur, ds. Jansen fehoonhoven; nam. 5 uur. ds. W. W. dddré van Noordwljk-Blnnen. Willem de Zwijgerkerk: Voorm. halfelf, Boersema. sassenheem. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 Br, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 Wir, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 tur. leesdienst. Pinkstergemeente: Heden nam. 8 uur, «mes C. Ryan van Madras: Zondag. Worm. 10 1/4 uur en nam. halfacht, dienst. valkenburg. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. Halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEID SCHEND AM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ,l". ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, t Boukema. voorhout. Jfed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. waddinxveen. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. Halfzeven, ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, Smldt. i^Oir. Alg. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. en, leesdlenst. warmond. d. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 ds. de Bel. wassenaar. „DorpskerkVoorm. 10.05 uur, ds. ten oam. haltzes, dr. Honders. jKjevietkerk: Voorm. 10.05 uur, dr. Hon- zoeterwoude. tijkmaHerV' Voorm' 10 uur' ds- zwammerdam. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 ds van Woerden. ^ueref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, uwaan. inH" Geref- Gem.: Voorm. kwart over D- ds. Hou tg ast van Dordrecht. ned. herv. kerk. „Beroi 'ePen te Wijngaarden K. H. van cand. te Gorinchem. geref. kerken. te Terneuzen D. Boon te Duur- °e en W. G. van Houte te Nijeveen. Weer nieuwe artikelen Voor onze klanten 10 ct. per stuk. 4057 Clngez. Med.) DE UITVAART VAN MGR. J. H. G. JANSEN. de plechtigheid te utrecht. Het medeleven met het verschelden van mgr. J H. g. Jansen, oud-aartsbisschop van Utrecht uitte zich vandaag - in de groote belangsteUing, waaronder het stof felijk hulsel ten grave werd gedragen. Werden gisteravond de metten, waar bij mgr. J. G. van Schalk agens was en die door de scola cantorum van het groot seminarie Rijsenburg werden gezongen, reeds door een talrijke schare geloovigen bijgewoond, vanmorgen was de netropoli- taankerk van St. Catharlna aan de Lange Nieuwstraat gevuld met 'n dichte menigte. Het koor was met zwaar rouwfloers be hangen, in het midden was de kist met het stoffelijk overschot opgebaard met de teekenen der bisschoppelijke waardigheid, mijter en staf. Om tien uur vingen de lauden aan, waarbij mgr. Van Schaik als agens fun geerde. Hierop volgde te half elf de uit vaart. Het H. Offer werd opgedragen door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong. geassisteerd door mgr. J. G. van Schaik. Troon-diakens waren kanunnik II. J. Kccpmans, president van het klein semi narie te Apeldoorn cn kanunnik f. II, Scholten, deken en pastoor te Oldenzaal; als diaken fungeerde de kanunnik T. A. H. van de Loo, officiaal van het aartsbisdom. Als sub-diaken kanunnik G. Voskuilen, pastoor te Arnhem. In het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen: mgr. Paolo Giobbe. pauselijk internuntius, de bisschoppen van Breda, 's-Hertogen'bosch, Roermond en Haarlem, mgr. P. Hopmans, mgr. A. F. Diepen, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, en mgr. J. P. Hui- bers. Op de elders gereserveerde plaatsen zaten verder vele andere kerkelijke autori teiten. Van de wereldlijke autoriteiten noemen wij: de heeren jhr. mr. C. A. J. van Sasse van IJsselt, en mr. A. I. M, J. baron van Wijnbergen, vertegenwoordigers van de souvereine orde van Malta, mr. J. R. H. van Schaik, curator van de R.K. Universi teit. mr. J. P. Fockema Andreae, Commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen en oud-burgemeester van Utrecht, de te Utrecht woonachtige leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de R.K. leden van Gedep. Staten van Utrecht, de burgemeester van Utrecht en dr. H. Th. s'Jacob, oud-commissaris van de provincie Utrecht. Na de H. Mis hield mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbisdom de lijkrede, waarin hij een levensschets gaf van mgr. Joannes Henricus Gerardus Jansen. Spreker zag den overledene als een man van groot geloof en onbegrensd Godsver trouwen, waarvan niet alleen zijn persoon lijk zieleleven doordrongen was. "maar waarin voor hem ook de stuwkracht was gelegen van geheel zijn priesterlijken en bisschoppelijken arbeid. De liefde voor de hem toevertrouwde zielen dreef hem tot gestadigen arbeid, een nooit rustende be drijvigheid. Zijn liefde was groot en breed genoeg om allen te omvatten zonder on derscheid, al ging zij dan vooral tot de armen en behoeftigen in allerlei vorm. ook tot degenen, waaraan anderen wellicht te weinig dachten. Het was de liefde, welke hem dreef tot de stichting van het nieuwe seminarie, tot de stichting van niet minder dan vijftien nieuwe parochies, en weike ook zijn groote belangstelling deed uitgaan naar de jeugd, waarvoor hij èn als pastoor en als aarts bisschop geheel de kracht van zijn per soonlijkheid heeft gegeven. De vicaris-generaal eindigde zijn rede met het vragen van voortdurende gebeden voor de ziel van den overleden aartsbis schop. Na de plechtigheid gaven alle bisschop pen de absoute bij de baar. Daarna werd de kist naar buiten gedra gen, waar zich een groot aantal belang stellenden had opgesteld. Velen, die den rouwdienst in de kerk hadden bijgewoond, voegden zich in den stoet achter de rijtui gen en vergezelden den beminden aarts bisschop op zijn laatsten tocht. Via de Maliebaan, waar de leerlingen van het R.K. Lyceum zioh voor de school hadden opge steld, ging het naar de R.K. begraafplaats aan de Biltstraat waar alleen genoodigden toegang hadden. Een groot aantal depu taties van vereenigingen vormden hier met omfloerste vaandels een eerewacht. De beaardingspléchtigheden werden hier verricht door den oudste der Nederland- sche bisschoppen mgr. p. A. W. Hopmans, bisschop van Breda. Tenslotte hebben de aanwezigen een laatsten groet aan den doode gebracht. NED. BOND VAN CHR. JONGELINGSVEREENIGINGEN. VERGADERING VAN DE AFD. ZUID-HOLLAND. In het kerkgebouw der Chr. Ger. Kerk te Lisse werd gisteren een druk bezochte vergadering gehouden van de afd. Zuid- Holland van den Bond van Chr. Ger. Jongelingsvereenigingen in Nederland. Geopend werd door den heer H. Alblas, uit Den Haag. De jaarverslagen van teer. en penningmeester werden goedgekeurd. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Alb. Boogaard uit Rotterdam, die sprak over de Doleantie. Allereerst liet spr. de afscheiding van 1834 aan den geest voorbij gaan. De aloude Vaderlandsche Kerk verloor in 1816 voor goed het kenmerk van de ware kerk. De Ned. Gel. Belydenis werd krachteloos ge maakt. Omdat de afgescheiden kerk de valsche kerk verliet, is zij geworden de voortzetting der door martëlaarsbloed ge wijde Ger. Kerk. Het bederf in de Ned. Herv. Kerk ging na 1834 door. Herstel was onmogelijk. De grondslagen voor de Doleantie vonden we in Kuyper's „Tractaat van de reforma tie der kerken". In de Ger. Kerk verdoezelt men deze be- ginsélen graag. Spr. toonde aan dat er verschil bestaat tusscben de beginselen, die tot afscheiding en doleantie hebben geleid. Gezien deze vraagstukken moest dr. Kuyper de af scheiding wel verwerpen. Een duidelijk beeld gaf spr. van de voorgeschiedenis der doleantie en toonde aan, dat alles op „berekening" gegrond was. Buiten de Doleantie werd deze door niemand erkend en bovendien won de Ned. Herv. Kerk. Daardoor is de doleantie een plan van de afscheiding. Na de ineensmelting van afgescheidenen en Doleerenden bleek dat de eenheid ont brak. Het geloof ontbrak. Uitvoerig vertelde spr. wat de 7 CC bros ders aanleiding gaf, te blijven voortbe staan als Chr. Ger. Kerk. Thans tellen we 130 gemeenten met 80 predikanten Eindigend met de vraag of een vereeni- ging met de Ger. Kerken zal kunnen plaats vinden, zeide spr. dat dit alleen zal kunnen geschieden, wanneer de Geref. Kerken zonder gebruikmaking van drog redenen geantwoord hebben op de bezwa ren van 1892. Men zal moeten erkennen, dat men in 1886 dwaalde. In de avondvergadering sprak ds. G. Salomons. Chr. Ger. predikant te Amster dam over „De Buchman-beweging". Spr. gaf allereerst een overzicht van het ontstaan der beweging, speciaal van de Nederlandsche. Merkwaardig is het dat degenen die bij de beweging zijn aangesloten, voor het (meerendeel zich nooit hebben ingelaten met Kerk of Godsdienst. Ook in onze kringen begint de beweging invloed uit te oefenen. In haar karakter is de beweging zeer ruim van opvatting. Het doel is tevens te vernieuwen. Hoe men dit doet werd nader door spr. uit eengezet. Spr. heeft -echter tegen deze beweging groote bedenkingen en wel lettend op het geen naar buiten treedt. Bezwaar heeft spr. tegen de methode, de techniek. Deze methode is te eenzijdig en te systhema- tisch. In de Buchman-beweging gaat men naar één methode te werk, terwijl wij weten dat niet alle zielen op dezelfde wijze besnaard zijn en dus ook niet op één manier te bewerken zijn Wij mogen onze methode niet bouwen op één tekst uit de Bijbel doch op heel het organisme van de H. Schrift. Spr. is er geenszins op tegen dat wij elkander de zonden belijden, ten minste als dit de zonden betreft welke wij tegen onze medemenschen bedrijven. Zonden tegen den Heere bedreven behoe- veh wij niet aah "ofize medemenschen mede te deelen. Een ander groot bezwaar is dat de leer dogma-loos is. Spr. eindigde met een waarschuwing togen de beginselen der be weging. Na een gespreking werd de vergadering gesloten. Ds. J. v. GIFFEN f In den ouderdom van 84 jaar is te 's Gravelihage overleden Ds. J. v. Giffen, ern. predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd 23 Oct. 1851 te Wijckel geboren en in 1879 candidaat, om 15 Juni van dat jaar te Noordhorn in het predikambt te worden bevestigd. Hij stond achtereenvolgens te Geesteren. Blanken ham. Diever, Heerenveen, Bozum, Zutphen Appingedam, Zuidhorn en van 19081926 te Zoutum, waar hem in laatstgenoemd jaar na 47 dienstjaren eervol emeritaat verleend werd. Ds. V. Giffen was o.m. predikant van de strafgevangenis voor vrouwen te Appin gedam en sec.-lid van het Prov. Kerkbe stuur van Drenthe. NED. BOND VAN JONGELINGS VEREENIGINGEN OP GEREFORMEER DEN GRONDSLAG. De Ned. Bond van Jongelingsvereeni gingen op Geref. grondslag heeft gisteren te Leeuwarden zijn 48en jaariijkschen Bondsdag gehouden. De belangstelling was zoo enorm dat op niet minder den vier vergadergebouwen beslag moest worden gelegd. Woensdagavond vond onder leiding van den bondsvoorzitter, dr. K. Dijk, in de Harmonie de huishoudelijke vergadering met de afgevaardigden der aangesloten vereenigingen plaats. Dr. Dijk sprak een kort openingswoord, waarna onmiddellijk de huishoudelijke zaken aan de orde kwamen. Besloten werd de Bondsdag 1337 te Middelburg te houden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren J. Wijnbeek te Zwolle en A. v. Rijn Dzn. te Rotterdam, werden goedgekeurd. We ontleenen er aan dat het aantal aan gesloten vereenigingen met 27, het aantal leden met 228 steeg. De rekening sluit met een eindcijfer van f. 16.743.39 en de balans met' f. 210.205.94. Vervolgens kwamen aan de orde voor stellen van internen aard 'van de aange sloten vereenigingen te Zaandam en te Rotterdam, en van de ringen DelftVliet- streek en Bolsward, die deels werden in gewilligd eri deels verworpen. De vergadering hield zich tenslotte bezig met 'de'behandeling van de rappor ten van de commissies voor het groote steden-vraagstuk, van dat ter bestudee ring van de inrichting der feestelijke ver gaderingen en met de conclusies van het bondsbestuur omtrent het vraagstuk van de lichamelijke oefening en de sport. De eigenlijke Bondsdag wérd gisteren gehouden in de Harmonie, in de Peli- kaankerk, de Koepelkerk en de Huizu- merkerk. Alle gebouwen waren tot de laatste plaats bezet met groote scharen jonge menschcn die zich voor den aanvang den tijd kortten met het zingen van vader landsche en andere liederen. In dr Harmonie presideerde de nieuwe bondsvoorzitter, dr. K. Dijk. Geref. predi kant te 's-Gravenhage-West. die bij zijn verschijning op het podium met daveren- de toejuichingen werd begroet. Dr. Dijk hield een uitvoerige openingsrede, die tot titel droeg: „Doleeren en reformeeren". Daarin ontwikkelde hij als nieuwgekozen voorzitter zijn program van arbeid en teekende hij de Geref. Jongelingsvereeni- ging als een van de rijkste vruchten van de Doleantie van 1886. Hierna sprak de heer A. Kuiper van Utrecht, lid van het bondsbestuur over: „De lectuur der jongeren". Telegrammen van hulde en trouw wer den gezonden aan H. M. de Koningin en aan den minister-president, dr. H. Colijn. In de middagvergadering trad als refe rent op prof. dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, die refereerde over: „Band aan de belijde nis", waarna ds. N. Buffinga, Geref. pre dikant te Rotterdam, een opwekkende rede hield getiteld: .Die Zijn verbond en woorden". Ook Minister J. A. de Wilde sprak hier aan enkel woord In de Pelikaankerk. presideerde de vice- voorzitter, de heer P. v. Nes Czn., hoofd inspecteur L.O. te 's-Gravenhage, die een openingsrede hield over: „De trouw der gehoorzaamheid". Het onderwerp: „De lectuur der jongeren" werd in deze bij eenkomst behandeld door ds. S. D. Lank- huljzen, Geref. predikant te Zoutkamp. In de middagvergadering hield ds. W. v. 't Sant, Geref. predikant te 's-Graven- hage-West, een rede over' „Het snoer crer belijdenis", waarna dr. J. H. Scheurer van Amersfoort de opwekkende rede hield. In de Koepelkerk presideerde de bonds- penningmeester, de heer A. v. Rijn Dzn. van Rotterdam, die een openingsrede hield getiteld: „In het licht der historie", waarna de heer H. Algra van Huizum, lid van het bondsbestuur sprak over: „De lectuur der jongeren", 's Middags refe reerde dr. G. B. Wurth, Geref. predikant te Rotterdam-Z. over: „Geesteskinderen van Calvijn nu!", waarna ds. B. A. Bos. idem te Assen een opwekkend slot woord sprak over: „En het recht over wint". In de Huizumerkerk presideerde de bondsbestuurder. dr. C. N. Impeta, Ger. predikant te Kampen, die sprak over: ..Menschen Gods", waarna het bonds- bestuurslid. de heer E. Kieft van Meppel over: „De lectuur der jongeren" sprak. In de middagvergadering hield ds. S. J. Pop- ma. Geref. predikant te Amersfoort, een referaat over: ..De oude bijlijdenis in her nieuwden strijd", waarna oud-min. mr. H. Bijleveld van Amsiterdam een opwekkend slotwoord sprak. KARDINAAL LEPICIER. f Kardinaal Alexius Henricus Lepicier, ge boren 28 Febr. 1863 te Vaucouleur, in Frankrijk, is te Rome overleden. PROF. TH. J. STOMPS 25 JAAR HOOGLEERAAR. Heden herdenkt prof. dr. Theo J. Stomps te Den Haag den dag, waar op hij 25 jaar geleden zijn inaugureele rede, getiteld: ..de leer van Lamarck voor en na Darwin", hield en daarmede het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam aanvaard de. In het jaar 1918 werd hij als gewoon hoogleeraar in de botanie benoemd, als opvolger van prof. Hugo de Vries. Door AMILDA-zonnebruincrëme krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een ge zond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tufbe 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4025 (Ineez. Med.) IN HET KOETSHUIS VAN „OUD-POELGEEST". Uitgaande van de Ver. tot Bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Omstre ken, is op het landgoed „Oud Poelgeest" gistermiddag het 26ste Zendingsfeest ge houden. In verband met het zoo sterk veranderde weer was op het laatste oogenblik besloten af te zien in de buitenlucht bijeen te ko men, waarom men genoodzaakt was de be langstellenden te verzamelen in het voor malige koetshuis. Het bezoek was ditmaal dan ook niet zoo groot als voorheen. De Leidsche Chr. Harmonievereeniging die welwillend haar muzikale medewerking verleende, trok de belangstellenden spoe dig, waarna ds. M. J. Punselle, Ned. Herv. Predikant te Leiden verzocht te zingen ps. 50 1 en 2, en dan voorging in gebed. Ds. Punselie riep allen een hartelijk welkom toe en verheugde zich er over dat nog zoo vele trouwe vrienden den moed hadden het gure weer te trotseeren. in zonderheid de eigenaresse van dit land goed, mej. Willink van Bennebroek, die de familietraditie getrouw, ook dezen dag het feest met haar tegenwoordigheid wilde opluisteren. Spr. dankte haar recht har telijk voor de beschikbaarstelling van dit landgoed. De tegenwoordige omstandighe den zijn ook voor de zending zeer ongun stig aldus spr., maar ondanks die tegen spoed, is het eigenaardig, dat het Christe lijk geloof toch God blijft roemen. Spr. herinnerde daarbij aan het bekende lied van Habakuk over de liegende olijfboom. Spr. bepaalde vervolgens zijn gehoor bij een drietal leuzen, die ook tevens als ver maningen zijn te beschouwen n.l. „waken werken en wachten". Het moeilijkste hier van is wel het wachten, hetgeen spr. met een treffend voorbeeld schetste. Ook sluit dit gevaar in, b.v. dat men geneigd is tot insluimeren, waardoor de brandende lam pen spoedig uitgaan. Maar wij hebben de belofte van den Heiland, dat hij mét ons zal zijn tot agn het einde der wereld! Laat ons allen daarom werken, waken en wachten .aldus eindigde spr. zijn ope ningsrede. a Daarna trad op Zendeling H. J. Agter van Nieuw Guinea, met het onderwerp „Doorbrekend licht in een duister land". Spr. wees op de toenemende belangstel ling voor de mogelijkheid van ontwikke ling der petroleumbronnen en goudvelden op dit eiland. Maar véél grooter was de belangstelling voor het Zendingswerk, dat daar reeds 75 jaar wordt verricht. Met voorbeelden schetste spr. dan de vele en groote moelij kheden die op het Zendings terrein worden ondervonden, mede door betoonde vijandschap van den inboorling. Maar steeds hebben de zendelingen met taaie volharding het licht gebracht van Gods Woord in deze heidensche duisternis. En dat is juist de heerlijke taak van de Zending Spr. eindigde met een warme opwekking den band met ijver en blijmoedigheid te blijven versterken. Als derde spreker trad op ds. J. Lekker kerker Ned. Herv. Predikant te Benne broek .over „Christus het doel en de kracht der Zending". De Zending bedoelt Chris tus, maar dan ook Christus alléén, aldus spr. Dit is een oude, maar ook bekende waarheid. Helaas zijn wij zoo spoedig ge neigd om bij deze waarheid in te sluime ren en daarom moeten wij staan met de lendenen omgord. Het doel echter is niet, zooals hier en daar beweerd wordt „be schaving, maar het brengen van Christus in de harten en consciënties der men schen. Kan de zending dit werk volbren gen? vroeg spr. Niet in eigen kracht, moet het antwoord luiden, maar het groote ge heim is juist, dat Christus zelf de kracht is. Van die kracht spreekt Paulus veelvul dig in zijn brieven en daarmede werkte ook Paulus, hetgeen spr. nader aantoonde met voorbeelden uit zijn leven. Het hart is de groote drijfkracht van alle Christelijke actie. Wanneer ons hart door Christus in actie is gezet, dan is er zeker geen gevaar voor insluimeren. Niet wij houden het geloof vast, maar het ge loof houdt óns vast en dat is onze sterkte Wij zullen niet vreezen. al is de toekomst duister, want Christus staat achter ons met Zijn licht. En daarom is het ook zulk een goede gedachte onze Zendingsfeesten op Hemelvaartsdag te houden omdat dan de oogen van de geheele Christenheid op Zijn licht gevestigd zijn. Na de pauze trad op Zendeling N. de Neef uit Halmaheira tot beantwoording van de vraag: „Hoe ontvangt de buiten wereld den Christus?" De heidenwereld is naar het woord van Jesaja: „het volk, dat wandelt in de duis ternis". De groote vrees is de bange macht, die de heidenen van de wieg tot het graf gevangen houdt. Hiervan gaf spr. op de door hem zoovele jaren beleefde toestan den aldaar eenige duidelijke voorbeelden. En dan komen wij Zendelingen tot hen met de heerlijke boodschap, dat zij van die vrees kunnen worden verlost. Dit kost den heidenen groote strijd, maar het einde is dan de overwinning en de groote blijd schap, die Gods geest brengt. Daarom is ook het Pinksterfeest hét feest in die hei denwereld. Spr. schetste dan het begin van den Zendingsarbeid op Halmaheira, waar uit weet bleek, dat Christus zélf hier is binnengegaan op de plaats door Hem uit gekozen. Om contact te krijgen met de inboorlingen ondervinden wij vele moei lijkheden. Maar gelukkig hebben wij een krachtige hulp van de reeds bekeerde in landers die zich met veel opoffering aan de Zendingszaak geven. Ds. P. D. Kuiper, Ger. Predikant te Sas- senheim sprak over: „De Wandelende Christen".. Spr. koos deze woorden, in te genstelling tot het bekende „De wande lende Jood". Hij schetste de legende van den wandelenden Jood, die om zijn sma delijke behandeling van den Christus ver oordeeld werd om te zwerven op de aarde, zonder ooit rust te vinden, zelfs niet in den dood. Die wandelende Jood is het beeld van het menschelijk hart dat in aanraking komt met Christus, maar Hem verwerpt. Dat is de groote onrust in de huidige menschenwereld. Wie echter Christus aan neemt, dien maakt Hij tot wandelende Christen. Die zwerft niet van Hem weg, vlucht niet voor Hem, maar volgt Hem. Dat is het Evangelie van de rust! De bood schap van den wandelenden Christen is: „Komt tot Mij, allen die vermoeid en be last zijt en Ik zal U rust geven". Dat nu, is ook de boodschap van de Zending en met dié boodschap moet ons hart mede gaan. Wie zelf den Heiland liefheeft, heeft in zich een fontein voor het werk der Zen ding die nooit uitgedroogd wordt. Het slotwoord werd gesproken door Ds. G. J. Streeder. Ned. Herv. Predikant te Leiderdorp. Het einde van een Zendings feest, is eigenlijk het begin van onze actie. Evenals Jezus tot Zijn jongeren zegt bij Zijn hemelvaart, is het ook tot ieder van ons op dit Zendingsfeest „Gij zult mijn ge tuigen zijn". Er is meer contact gekomen tusschen het Oosten en het Westen, wat echter niet zeggen wil. dat alle contact tot zegen is voor de inboorlingen. Het Zendingswerk geeft in de plaats van den primitieven godsdienst iets anders en zeker veel beters. Laten wij dan ook allen getuigen zijn door ons gebed en onze gaven aldus spr., waarna hij dit Zendings feest met dankgebed sloot. In de pauzes werden verschillende Zen dingsliederen gezongen met begeleiding van muziek. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg 49, Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat I 28 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17