n,te Jaargang Nadeoverwinningvan het Volksfront LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 Mei 1936 Derde Blad No. 23359 BINNENLAND. „trage eters". NX. Paul C. Kaiser Wat Frankrijk wil Snel mooi bruin VRAGENRUBRIEK. pE SCHEEPVAARTRECHTEN. RAPPORT der commissie patijn. Verschenen ls het rapport van de in middels reeds opgeheven Staatscommissie TOor het vervoer, beter bekend als de Commissie Patijn, over de scheepvaart rechten. Het ls een oude klacht der binnenschip- jErij, dat de scheepvaartrechten in ons jjd te sterk uiteenloopen en over het ilgemeen te hoog zijn. De Commissie heeft na deze zaak een uitgebreide studie ge naakt en concludeert: De differentiatie in de scheepvaartrech- tn vindt haar oorzaak in het tolvri] zijn an de Rijkswaterwegen, in de ongelijk- j(ld van de kosten, welke besteed worden jn de verschillende waterwegen en bij- ichoorende kunstwerken en in het ver- ohil van opvatting van de beheerders mtrent de vraag, welk deel dier kosten cn bate van de scheepvaart komt en in ike mate de scheepvaart hiervoor dient jij te dragen. Ten slotte ls nog een oor aak gelegen in het verschil van titel, raarop de heffingen berusten. Worden eze geheven krachtens concessie, dan «slist de Kroon rechtstreeks en is Zij ge- eel vrij in Haar beoordeeling van de oogte van het tarief. In de practijk uorden tegenwoordig concessies voor leehts korten tijd verleend om te kunnen «zien, dal de rechten niet te hoog zullen jjn. De heffingen krachtens provinciale rerordenmgen geheven worden tot geen looser bedrag goedgekeurd dan vereischt sordt tot dekking van de ten laste der provincie komende kosten der werken of arichtingen. Bij gemeentelijke heffingen ivenwel is het maken van matige winst toegestaan. Neemt men in beschouwing de uitgaven roor de doorgaande scheepvaart, dan blijkt, mede ten gevolge van de uitgaven, die het Rijk ten behoeve van de scheep- nart doet. waartegenover geen inkosten liaan, de opbrengst der heffingen van de loorgaande scheepvaart verre achter te slaan bij de uitgaven ter zake. Bij de be- ekeningen. die de Commissie om tot deze occlusie te komen heeft gemaakt, is voor oover mogelijk rekening gehouden met cc kosten, welke geacht konden'worden te Bin gemaakt ten behoeve van afwatering lesvaart, enz. Afschaffing van de rechten acht de Commissie noch mogelijk noch wen- schelijk. Om een betere verdeeling van de op de binnenvaart in den vorm van heffingen rustende lasten te bereiken is een waterwegenfonds niet aan te bevelen. Het streven dient er op gericht te zijn de meest schrijnende rechten te verminderen. Aan de bevoegdheid van de gemeenten om ten behoeve van de scheepvaart ge maakte kosten van deze terug te vor deren, wenscht de Commissie niet te tornen. Het is een zaak van gemeen telijk beleid in hoeverre het water- transport van en naar een gemeente bevorderd dient te worden door al of niet gebruikmaking van die bevoegd heid. Niet langer dient echter toegestaan te worden dat met scheepvaartheffin gen winst gemaakt kan worden. Wen- schelijk is verder, dat de goedkeuring der tarieven zooals ook gebruikelijk is voor korten tijd wordt verleend. Ten einde het stelsel van de matige *®sst bij scheepvaartheffingen te kun nen afschaffen en tevens te bereiken, dat de bestaande gemeentelijke verordenin gen op dit punt aan hernieuwde goedkeu- 'ing kunnen worden onderworpen, zal her- Sening van de Gemeentewet te dien aan- ben overweging verdienen. Bij dezelfde herziening zou dan de practijk, dat de gemeentelijke verordeningen ten aanzien van scheepvaartrechten voor korten tijd horden goedgekeurd, vastgesteld kunnen horden. Twee leden van de Commissie, de hee- F. van Iterson en P. J. M. Verschure, 'ebben een minderheidsnota ingediend ™t bedenkingen tegen de stelling, dat het •atervervoer zou kunnen en moeten wor- o® belast met de kosten, die het aan de "Pwbare kassen veroorzaakt. ZOUTGEHALTE IJSSELMEER DAALT SNEL. Rater thans behalve voor menschelijk hnkwater als zoet te beschouwen. Jj bet jongste driemaandelijksch be- wfttvan de Zuiderzeewerken lezen wij, ■- aldus het Hbld. dat het zoutgehalte den laatsten tijd sterk is gedaald. Was omstreeks 20 December 1935 nog 53a in001 'i^r' 'n eitd Februari «a 390 m.g. per liter gevonden, Thans js t gehalte zoo laag, dat voor gebruik ®rs dan voor menschelijk drinkwater UtS landb°trw- en veeteeltgebieden het Khou Jferwa^er 206worden be- Dr. A. G. C. DE VRIES, t Amsterdam meldt men aan het Vad.: «n m-1? is na een korte ongesteldheid C H. .ra"gen leeftijd overleden dr. A. G. ue Vries, oud-lid van de firma R. W. P. caris 6S' 0U(f-secretaris en oud-bibliothe- !jn ,vah de Vereeniging tot bevordering de belangen des boekhandels. Hij was man van groote kennis op bibliogra- Vhi!Lteraai'debestelling is bepaald op a.s. ""dagmiddag op Zorgvlied. o dank der regeering aan sir. henry deterding. tbwi??r Slotemaker de Bruine heeft ju ™'ddag sir Henry Deterding bezocht, %stapteen 'i°rt verblyf in Den Haa® was De iehng'S-er beeft den beer IDeterding tn ei-d 1 {[wering en zeker ook wel van het Neder- KlkS11!? n°S eens de oprechte erkente- rnJi Ddtflgd van de Nederlandsche Wfn V0"c voor z«n kostbare schen- Ou, waard°°r hij in enkele weken tijds fenH- ?naal kunstbezit op. indrukwek- wDze heeft verrijkt. Paula zorgde voor een nieuwtje een heer lijk nieuwtje! Vier kante beschuitjesnet zoo lekker bros als de beroemde groote beschuit van Paul C. Kaiser. Voedzaam en gezond9 voor 6 cent met Paula-bon. De bekende groote ronde beschuit kost 9 ets. voor 9 stuks. vierkante (KScfriM/l£ n.v. PAUl c. kaiser, beschuitfabrieken, rotterdam 3932 (Ingez. Med.) BEVORDERING VAN VREEMDELINGENVERKEER. RAPPORT DER COMMISSIE SPOEDIG TE VERWACHTEN. De commissie, die is belast met het be- studeeren van de maatregelen, welke tot bevordering van het vreemdelingenver keer hier te lande kunnen strekken, is, naar het „Vad." verneemt, thans zoover met haar arbeid gevorderd, dat de indie ning van haar rapport aan de Regeering binnenkort kan geschieden. Het rapport is een zeer lijvig Stuk geworden en bevat behalve algemeene beschouwingen over het vraagstuk, ook verschillende voorstel len. O.a. zal de commissie in overweging geven de mogelijkheid te scheppen onder bepaalde voorwaarden en op bepaalde plaatsen het kansspel als vreemdelingen- attractie te beoefenen. Wat de reischèque-regeling met Duitschland betreft het volgende: Men herinnert zich, dat verleden jaar zomer een bepaalde regeling heeft gegol den, waardoor het aan Duitsche toeristen, die eenigen tijd hier te lande wenschten door te brengen, mogelijk werd gemaakt hiervan een grooter bedrag aan reisgeld (in den vorm van reischèques en/of hotel coupons) mee te nemen, dan bij de ge wone deviezenregeling is toegestaan. Een bedrag van 1 millioen gulden was hier voor uitgetrokken. Dit bedrag is voor het grootste gedeelte verbruikt en naar schatting hebben 6 a 7000 Duitsche bezoekers ervan geprofi teerd om een bezoek aan ons land te brengen. Evenwel zijn' de resultaten voor het hotelbedrijf niet overeenkomstig de verwachtingen geweest, welke H.O.R.E. C.A.F., dat het tot standkomen van de regeling ten zeerste had bevorderd, ervan had gekoesterd, daar een groote gedeelte van de Duitsche bezoekers heeft verme den zijn intrek in een hotel te nemen en zich bij hier te iande gevestigde familie leden als „paying guests" heeft opgehou den. Van den kant van het hotelbedrijf zal tijdens de thans te Berlijn aan den gang zijnde financieele onderhandelingen getracht worden opnieuw een regeling te verkrijgen als het vorige jaar, maar dan op voorwaarden, welke een betere uit werking voor de hotels enz. waarborgen dan toen. DE INDISCHE PENSIOENEN Commissie-Rutgers met haar rapport gereed. De Commissie-Rutgers heeft haar rap port over de normalisatie van de Indische pensioenen aan de Regeering uitgebracht, meldt de „Standaard". In het voornemen ligt de voorstellen der commissie aan het eind van deze maand te publiceeren. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING BOVEN AMSTERDAM. Verduisteringsproef niet bevredigend. Gisteravond is te Amsterdam de eerste verduisteringsproef genomen, in verband met een luchtbeschermingsoefening. Deze is ais proefneming niet zonder beteekenis geweest, aangezien zij duidelijk heeft uitgewezen, dat de wijze, waarop men hoopte Amsterdam vanuit de lucht onzichtbaar te maken, niet tot het ge- wenschte resultaat zal leiden. DE BRUG BIJ DEN MOERDIJK. Voorlaatste spanning geplaatst. Gistermorgen om half twaalf is de ne gende brugspannir.g voor de nieuwe brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, van Dordrecht naar de plaats van bestem ming vertrokken. Door vier sleepbooten getrokken bereikte het transport om half een Willemsdorp, waar het om een uur bij de peilers voor anker ging. Om vier uur, bij hoog water, werd de brug boven de peilers gebracht en ving het plaatsen aan. Om zes uur was de brug op haar rust punten neergelaten en in den loop van den avond werden de bakken, waarop het transport rustte, er onder uit gevaren. Bij dit transport waren aanwezig de in genieurs Groeneveld en Mijnlieff van den rijkswaterstaat en de heeren van Aar- denne en ir. De Vries van de firma Penn en Bauduin. In Juni hoopt men de laatste spanning te plaatsen. PROT. CHRIST. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De 31e algemeene vergadering. Onder presidium van den heer J. Augustcijn van Utrecht kwam de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel heden te 's-Gravenhage in „Ami- cjtia" in 31e jaarlljksche algemeene ver gadering bijeen. Aan de jaarvergadering ging ouder gewoonte een bidstond vooraf die ditmaal geleid werd door dr. K. Dijk. Geref. predi kant te 's-Gravenhage-West. Dr. Dijk opende de bijeenkomst met het doen zingen van Ps. 68 9 en 11 en gebed, waarna hij een kort woord sprak naar aanleiding van Ps. 68 1621. Met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 50 4 werd de wijdingssamenkomst be sloten. Om 11 uur ving daarna de algemeene vergadering aan. De voorzitter heette de afgevaardigden met een enkel woord welkom en her innerde aan het zilveren jubileum van de beide Haagsche afdeelingen, waarom de jaarvergadering thans niet, zooals steeds in Utrecht plaats vond. Spr. wilde een woord spreken over: „Dankbaar ook in tijden van beproeving". Spoor en tram ondervinden in ernstige mate dat aan de inzinking op maatschappelijk gebied nog geen einde kwam. De verarming neemt hand over hand toe. En de spoor onder vindt op geduchte wijze de concurrentie van de auto. Er is veel critiek, ook op de leiding van het bedrijf en daarbij niet altijd een inzicht in de ontzaglijke moei lijkheden waarmede de bedrijfsleiding heeft te worstelen. Bij het trambedrijf konden velen niet in dienst gehouden worden en bij de spoorwegen schijnt het dieptepunt nog altijd niet bereikt. De vraag rijst of al de offers die gebracht zijn tevergeefs zijn gebracht. De keurin gen van het personeel op 45-jarigen leef tijd zijn een schrik geworden voor hen die niet de volstrekte zekerheid hebben dat hun kleurenonderscheiding alle proe ven der wetenschap kan doorstaan. De concentratie van de verschillende dien sten gaat gepaard met een personeels- afvloeiïng die schrikbarenden omvang aangenomen heeft. Daarbij komt de op heffing van meerdere stations en het buiten gebruik stellen van niet-rendabele lijnen. En nog is het einde niet te zien. Komende tot het bondsleven herdenkt spr. eerst met een enkel woord het ver scheiden van het H.B. lid, wijlen den heer P. Z. L. de Groot te Bilthoven. Toch moet dankbaarheid den boventoon hebben over veel wat nog gelaten werd. Spr. herinnert aan het zilveren jubileum van de afd. Meppel, Stadskanaal en Venlo. Bovenal is daar het kostelijk goed van de geestelijke vrijheid die ons in Nederland nog is ge laten. De directie der Spoorwegen is over tuigd van den weg van het overleg als de beste en de Personeelraad is een instituut van groote waarde. In tal van gevallen mocht de organisatie helpend optreden. Spr. herinnert ook aan het werk dat de Bond mocht doen in samenwerking met het Chr. Nat Vakverbond, om den nood der jeugdige werkloozen te lenigen. Spr. besloot met een oproep om wakende te blijven en staande in het geloof opdat Gods zegen op den Bondsarbeid rusten moge. (appl.). Hierna zong de vergadering staande het Bondslied. Alsnu werd een aanvang gemaakt met de behandeling der huishoudelijke zaken. Tot leden van de commissie van controle werden gekozen de afd. Eindhoven, Gouda en Utrecht. Het beleid van het hoofdbestuur en de begrooting 1937 werden vervolgens goed gekeurd. De aftredende H.B. leden de heeren W Belger te Utrecht, J. Eijkel- boom te Bilthoven en A. Meines te Leeuwarden werden herkozen. Tot leden van de commissie bedoeld in art. 19 der statuten werden herkozen de heeren A. Janse te Rotterdam en G v. d. Wielink te Zwolle. Besloten werd de algemeene ver gadering 1937 te Utrecht te houden. Vervolgens kwamen aan de orde voor stellen van Kijverdal. Rotterdam IV. Barneveld, Alkmaar, Amsterdam, Leiden. Utrecht. Tilburg, Rotterdam m. Eist, Enschedé en Hillegom. betreffende onder scheiden zaken rakende de organisatie of het bedrijf. EXCURSIE NAAR WERKVERSCHAFFINGEN. Gisteren vond een tocht van leden van de Tweede Kamer naar werkverschaffin gen in de provincies Overijssel en Drenthe plaats. Aan dezen tocht namen deel behalve een groot aantal Kamerleden, de minister van sociale zaken, mr. M. Slingenberg, de commissaris der Koningin in de provincie Overijssel. de directeur-géneraal der werkverschaffing en steunverleening, de heer mr. D. G. Draaijer, de hoofdinspec teur voor de werkverschaffing, de heer Meijer de Vries, de landbouwkundig adviseur voor de werkverschaffing, de heer ir. F. B. Mesu, de rentmeester der domeinen, de heer ir. J. Nysingh. en de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, de heeren irs. J. Westhoff en J. van Weezenbeek. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen zes uur is het K.L.M.- vliegtulg „Eöelvalk" met post en passa giers van Schiphol vertrokken voor de reis naar Indië. Voor deze reis hebben de volgende pas sagiers geboekt: één Amsterdam-Bangkok één Amsterdam-Boedapest, twee Halle- Leipzig-Jodhpur. één Boedapest-Alexan- drië, eén Athene-Caïro en een Rangoon- Bangkok. Medegenomen is 230 K.G. briefpost, 1 K.G. pakketpost en 115 K.G. vracht. DR. WINCKEL THUIS. Gistermiddag is dr. Ch. W. F. Winckel, de leider van de Ned. Roode Kruis ambu lance naar Abessynië, na de buitengewoon hartelijke ontvangst, welke hem en den anderen leden van zijn gezelschap te Rotterdam ten deel was gevallen, in zijn woning te Amsterdam aan het Daniël Willinkplein een der étages van den wolkenkrabber teruggekeerd. Bezorgers van lekkernijen in den vorm van taarten en tulbanden, bedienden van bloemen magazijnen en bestellers van telegram men hadden den morgen af en aan geioo- door Edouard Oaladier, oud-premier van Frankrijk, leider der Radicaal Socialistische Partij In het hier volgende artikel geeft de leider van de Fransche vrijzinnig- democratische partij, die ondanks haar verliezen op één na de grootste fractie ln de Kamer heeft en de rechtervleugel vormt van het Volks front dat straks aan de regeering zal komen, zijn Inzichten omtrent den aldus tot uiting gekomen volkswil weer. Die Inzichten geheel voor ziin rekening latend, plaatsen wy dit artikel omdat de verandering van regeering ln Frankrijk beschouwd moet worden als een der belangrijk ste politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd, en de gevolgen van belang kunnen zyn voor geheel Europa. Talrijke politici in het buitenland en talrijke Europeesche kranten stellen zich. verrast over de sprekende overwinning van het Volksfront de vraag wat hiervan de oorzaak is en welke de eventueele gevolgen er van zuilen zijn. Zij constateeren. na met duidelijke ontstemming en dikwijls zelfs met woede het resultaat van de algemeene verkiezingen te hebben vastgesteld, dat de meerderheid der Fransche bers op het oogenblik den wensch te kennen geeft om open kaart te spelen. De leidende groepen van Frankrijk als ik het zoo mag uit drukken zullen naar ik verwacht de eerste regeering van het Volksfront met dezelfde kalmte ontvangen die in Enge land eenmaal de Conservatieven aan den dag legden toen de eerste arbeidersregee- ring aan den horizon verscheen. Laat ons 'hopen, dat het hier precies zoo zal gaan. Laat ons er dankbaar voor ziin. dat de sensationeele verslagen over het Spanje van Azana en Caballero vrijwel geheel ver dwenen zijn uit de kolommen van de groote Parijsche bladen. Zij zijn vervangen door de gebruikelijke voorspellingen over de samenstelling van het toekomstige ministerie. Maar dat ontheft ons niet van den plicht oplettend te blijven ten opzichte van een eventueele paniek-campagne. Inmiddels bevat het program van het Volksfront geen enkel punt. dat de wette lijke belangen of den spaarzin van welken burger ook zou kunnen verstoren of de ge zonde kracht van den Franschen arbeid afbreuk zou kunnen doen. Vele der harts tochtelijke bestrijders van het Volksfront hebben zijn program ongetwijfeld nooit gelezen. En hoe zou men één oogenblik kunnen aannemen, dat zeventig procent der Fransche kiezers, behoorende tot een natie waar de gehechtheid aan het per soonlijk eigendom, den spaarzin en het onafhankeliikheidsbesef sterker ingewor teld zijn dan in welk land ook ter wereld, plotseling zou stemmen voor onteigenings- plannen de vorming van een totalen staat of. zooals men dikwijls geïnsinueerd heeft, een soort fascisme van links? Zou Frank rijk dus binnen enkele weken die ideeën verloochend hebben, waarmede het zich voor de wereld steeds vereenzelvigd heeft? Werkelijk, dit is al te mal. Er valt in het program van het Volksfront geen spoor te bekennen van belasting op kapitaalbezit. Er is absoluut geen sprake van een uit gebreid systeem van nationalisatie. Het is in werkelijkheid vervuld van den wil een zoo groot mogelijk deel der Fransche be volking te verzamelen voor de verdediging der democratische vrijheden, de organisatie van den waren en duurzamen vrede, de wedergeboorte van het economische leven. Ziet hier de werkelijke oorzaken van de overwinning van het Volksfront. Zij is vóór alles een heftig protest van de werkende klassen in het land tegen de parades, de uitdagende redevoeringen het geweld in woord en daad van zekere nabootsers van het fascisme dat in Frankrijk een onge- wenscht importartikel is Aan gene zijde der Fransche grenzen mag ieder volk het politieke régime kiezen, dat hem goed dunkt. Het spreekwoord zegt. dat iedereen baas is in eigen huis. Frankrijk wil het gebied der vrijheid blijven, het land van de Rechten van den Mensch. Dat is de diepere zin van de jongste verkiezingen. Maar nog een andere breede en sterke strooming heeft zich gemanifesteerd: de algemeene behoefte aan ingrijpende ver anderingen in de organisatie van den staat en het gebruik van ziin instellingen. Het Fransche volk heeft zeer duidelijk te kennen gegeven, dat de huidige toestand niet langer mag voortduren, dat de eco nomische crisis dient te worden opgelost met methoden verschillend van die welke de laatste twee iaar zijn toegepast. Het .land heeft ziin bekrachtiging onthouden aan de politiek van deflatie die men. te goeder trouw, onvermijdelijk heeft geacht zoowel voor het herstel van den handel als voor de handhaving der goudpariteit van den franc. Het evenwicht in de staatsbegrooting. dat verkregen werd door de ingrijpende vermindering van de openbare uitgaven, of juister gezegd door de verlaging van salarissen, pensioenen, renten, enz moest de Schatkist bevrijden van haar zorgen, de leening overbodig maken, de waarde van het geld doen dalen en aldus het herstel van den handel tengevolge hebben. Ondanks die verlagingen, waarvan een groot aantal onbillijk en anderen in strijd met de verplichtingen van den staat ziin. is het budget feitelijk niet in even wicht. Het ministerie van financiën heeft haar rust nog niet teruggevonden. De toe vlucht tot de leening blijft onvermijdelijk. En nog nooit is de waarde van het geld: zoo hoog geweest als nu. Ik zal me niet ophouden met aan te toonen hoe een ver doorgevoerde deflatie tot inflatie kan lei den en hoe de vele wijzigingen gedurende de laatste twee iaar in het disconto de ernstigste reacties in het economische leven teweeggebracht hebben. Frankrijk heeft, zooals eens het Amerika van Hoover en het Duitschland van Bruening de poli tiek verworpen, die beperkingen aanpriist in een samenleving, welke zich op het standpunt van den overvloed stelt. Ik weet heei goed. dat vele tegenstanders zich na de overwinning van het Volksfront troosten met het verlies van een veertigtal zetels, dat de Radicaal Socialistische Partij geleden heeft. Aan haar rechterzijde aan gevallen omdat zii de buitenlandsche politiek van Pierre Laval bestreden en diens val veroorzaakt had: aan haar lin kerzijde omdat zij in dagen van finan cieele paniek een moedige verantwoorde lijkheid op zich genomen had. moest de Radicale Partii noodlottigerwijs tallooze stemmen verliezen. Hoeveel gepensionneer- den, kleine ambtenaren, kleine renteniers en ook oud-striiders ziin er onder de drie honderdduizend kiezers, die zich van haar afgewend hebben? Hoeveel industrieelen en kooplieden uit de middenklassen, die hun précaire omstandigheden vergelijken met de beschermende industrieën en die machtige trusts, die haar winsten zagen toenemen, terwi.ii de crisis aan de arbei dende klassen van alle landen zware sla gen toebracht? Ik ben er van overtuigd, dat de verliezen van de Radicale Partij nog veel aanzienlijker geweest zouden zijn, wanneer zii buiten het Volksfront was ge bleven. Men zal miin getuigenis wel willen aanvaarden, vooral daar ik zelf bij de eerste verkiezingsronde herkozen werd. oo het program van miin partii. met de stem men van mijn partii alleen, tegenover de candidaten van de Communistische en Socialistische Partij en het Nationale Front. Maar dat alles is reeds ..verleden". In de nabije toekomst moeten we in de eerste Plaats de saamhoorigheid van de Radicale Partii handhaven en haar plaatselijke organisaties in geheel Frankrijk verster ken. Op de parlementaire beginselen moe ten wij met volledige loyaliteit deelnemen aan de uitvoering van het program van het Volksfront. Een nieuwe teleurstelling van de massa zou noodlottig ziin voor het republikeinsche systeem. Die stille hoop van de reactie zal vergeefsch blijken door de vastberadenheid van de krachten van links, die volgens nieuwe methoden Frank rijk moeten leiden op den weg naar de welvaart. Door ai onze activiteit te ont plooien in dienst van de democratie en de vriiheid ziin wij. radicale Franschen, het nuttigst voor Frankrijk en voor den vrede. (Nadruk verboden.) pen en zoo bleek dr. Winckel mede bij zijn thuiskomst, hoe zeer men ln ons land met het zware werk door hem en de zijnen in Abessynië verricht, heeft mede geleefd. Onder de vele blijken van belangstel ling waren een bloemenhulde van het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde en een har- telijken brief van den Geneeskundigen Kring. UIT NED. OOST-INDIË. BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. BUITENZORG. 20 Mei (Aneta). Dr. W. F. Wertheim, referendaris aan het depar tement van Justitie, is benoemd tot hoog- ieeraar in de inleiding tot de rechtsweten schap, het internationaal privaatrecht en het intergentiel recht bij de rechtshooge- school te Batavia. vice-president raad van justitie te batavia. BUITENZORG, 20 Mei i Aneta I. Met in gang van 25 Mei a.s. is benoemd tot vice- president van den raad van justitie te Batavia mr. H. W. van Nieuwenhuizen, thans lid van dien raad. verspreide berichten. De heer F J. W. J. Scheurleur, secre taris der Ned. Egyptische Kamer van Koophandel heeft in het begin van dit jaar een handelsreis gemaakt naar Egypte en Palestina Het resultaat zijner bevin dingen is neergelegd in een brochure ,De economische toestand en de afzetmogelijk heden in Egypte: welke brochure op aan vraag gratis wordt toegezonden door het secretariaat Riouwstraat 163, Den Haag. door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 3926 (Ingez. Med.) H. M. te Z. - K.N.S.M., K.P.M. en Mij. Nederland, alle Pr. Hendrikkade 108. Stoomvaart-Mij. „Noordzee", Pr. Hendrik kade 48. Mij. „Oceaan", Pr, Hendrikkade 159. HollandAfrika-lijn. Binnenkant 7. Alle te Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd, Veerhaven 7. N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf, Westerlaan 10, Hudig en Veder, Willems kade 23. Venke en C., Leuvehaven 52. Scheepvaart- en Steenkolen Mij., Parklaan 22. Ver. Ned. Scheepvaartmij.. Westplein 26. Alle te Rotterdam. P. B. te L. Leiden, Hillegom, Haar lem, Bloemendaal, Velsen. Beverwijk, Castricum, Egmond a/d Hoef, Egmond aan Zee.. Afstand 63 K.M. Inlichtingen ovei kampeeren enz. schriftelijk aanvragen bij het gemeente secretarie in de gemeente waar u wenscht te overnachten. M. V. te L. Leiden, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenber gen, Oudenbosch, Bergen op Zoom, Tho- len, Scherpenisse, Kapelle, Goes, Nesse, Hoedam. Middelburg. Vlissingen. Totaal 184 K.M. De onkosten aan den Moerdijk zijn f0.10 per persoon en f.0.10 per fiets. Verder behoeft u niet van een veer ge bruik te maken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9