77ste Jaargang WOENSDAG 20 MEI 1936 No. 23359 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HEMELVAARTSDAG. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Raadsbesluit door Gedep. Staten vernietigd. UIT DE RAADZAAL. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden - f. 2.35 per week f. 0.14 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Morgen, Hemelvaartsdag, zal bns Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. De Kinderkrant zullen wij Vrij dag of Zaterdag doen verschijnen. DE DIRECTIE. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en de hoogere bur gerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den. dat aan bovengenoemde inrichtingen «n onderwijs tot en met 30 Mei a.s. gele- (enheid bestaat tot het do^n inschrijven Tin leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags, en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H.B. Scholen des Dins- van 1112 uur voorm. en Vrijdags iin 23 uur nam. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 20 Mei 1936. 3987 ophalen huisvuilnis. De Directeur van den Gem. Reinlgings- èn Ontsmettingsdienst brengt ter alge- meene kennis, dat in verband met den Hemelvaartsdag het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, nu zal plaats vinden op Zaterdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur. J. H. DE JONG. ONZE PINKSTERREIS NAAR LONDEN. De volgende week Zaterdag vertrekken de deelnemers aan onze Pinksterreis naar lenden. Waar zich nog dagelijks nieuwe gega digden komen aanmelden, dringen wij er Jdet den meesten klem op aan een even tueel reisvoornemen ten spoedigste in een daad om te zetten. De tijd is nog slechts kort en er zijn toch "tijd nog eenige formaliteiten te ver vullen. Zoo moeten de deelnemers zelf zorgen Wor een bewijs van Nederlanderschap, haar dat is dan ook het eenige, wat ze zélf hoeten doen: voor de rest zorgt het Ameri can Express Reisbureau te Den Haag. En hoe! legen den ongeloofelijk lagen prijs van 1.40per persoon met een maximum van comfort en verzorging en onder aanbie- ™ng van een reisprogramma, waardoor hen in twee dagen de Engelsche hoofd stad beter leert kennen dan menigeen in een week. Maar de tijd dringt! Wie nog mee wil, geve zich onverwijld P hij onze administratie. Men ontvangt, dan tegen betaling van f. 10.— krijgt een voorloopige deelnemerskaart en *d)gt in den loop der volgende week de uere bijzonderheden van het Reisbureau {J3Sea)nden. Maar nogmaals: wacht niet Londen verwacht U! DE DIRECTIE. afscheid mevr. m. c. van oerle—nifper. Zaterdag a.s. zal de oud-directriee der Vakschool voor Meisjes alhier. Mevr. C. van OerleNipper, officieel afscheid ™men van bestuur, leeraressen, leerlingen "iridere belangstellenden. lt«? afsclle'd van bestuur, leeraressen en h>IÜ?sen za' ^es morgens te 11 uur plaats lm. teuwijl er des middags in het In- ™aat aan het Noordeinde van 35 uur w belangstellenden gelegenheid zal zijn Wee' afscheid van Mevr. van Oerle— •'PPer te nemen. tenl k eze Belegenheid zal haar worden v?^en haar Portret. gemaakt door schilder Ant. Molkenboer. hem opge- vmj <'oor hef bestuur, welk portret zal J«uen geplaatst in de hal van het ge- aan het Galgewater. betreffende de wedden van het politiepersoneel. GED. STATEN WENSCHEN EEN KORTING VAN 5 Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holand hun goed keuring onthouden aan het besluit van den Leidschen gemeenteraad, om de kor ting op de wedden van het gemeenteper- soneel niet van toepassing te doen zijn op de salarissen der politie. Gedeputeerde Staten wenschen dat daarop een korting van 5"/» wordt toegepast. Zooals bekend, hadden B. en W. op de politiesalarissen dezelfde korting willen toepassen als op het overige gemeente- personeel, een korting, die gemiddeld neer kwam op 4 pet. Er was, waar Ged. Staten aanvankelijk 5 pet. eischten, dus nog iets bereikt in het belang der gemeenteambte naren. Uit den raad gingen echter stemmen op, de politie niet te korten en trots de waar schuwing van B. en W. besloot de raad daartoe met groote meerderheid. Houden Ged. Staten vast aan de 5 pet. dan zal de politie dus nog in slechtere positie komen. het eeuwfeest der hartebrug- kerk. Vertooning der Parochiefilm. Het programma van de Eeuwfeestvie ring van de Hartebrugparochie bracht naast het vele andere ook het vertoonen van de Parochiefilm, hetgeen geschiedde in het St. Ant. Clubhuis. De voorzitter van het feestcomité heette in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom in het bijzonder den gastheer maar nu ook tevens gast.... pastoor Smitz van de jubileerende kerk en diens familie en de paters en kapelaan der parochie. Het filmwerk dat de operateur, de heer P. Slechtenhorst ons brengen zal, aldus spr., is uitstekend geslaagd en geeft ons een blik op een belangrijk deel (het be langrijkste deel van den arbeid door de parochie gevraagd leent zich niet voor de film) van het mooie,- kerngezonde pa- rochieele leven. De film geeft allereerst een duidelijk beeld van de Hartebrugkerk, het punt waarom in de parochie alles draait. Het „Hic Domus Dei est et Portu Coeli" wordt den belangstellenden nog eens afzonderlijk ingeprent. Vervolgens worden wij met de film door heel de parochie gebracht, aan allen die ook maar iets met het parochieele leven te maken hebben voorgesteld en ingewijd in diverse werkzaamheden, met vereenl- gingen en diverse scholen en andere pa rochieele instellingen. Zoo zien wij den pastoor en zijn kapelaans in hun geestelij ken arbeid en hun huiselijk leven, de koster in zijn dagelijksche werkzaamhe den, de Suisse met zijn staf van trouwe medewerkers, het zangkoor, de onmisbare derde orde, meisjes- en jongenscongrega ties, de dames van de naaikrans aan het werk voor de armen, het aan- en uitgaan van de kerk waarin vele parochianen zich zelf of bekenden onwetend gefilmd zien. Verder krijgen wij een kijkje op het be langrijk jeugdwerk bij Verkenners, Kruis vaarders, Welpen, de Graal en St. Fran- ciscusliefdewerk, bij het R.K. Onderwijs in de scholen, de vakschool voor meisjes waar de operateur wel den geheelen dag had kunnen of willen filmen en waar aan het eind ook de geestigen noot niet ontbreekt. Verder konden we ook nog even zien hoe het toegaat in het Militair Tehuis. De eeuwfeestviering neemt vanzelf een groot deel in beslag, zooals de tentoon stelling der kerksieraden, het aanbieden van het geschenk der parochianen aan pastoor Smitz, de receptie in de pastorie en tot slot het bezoek van Mgr. Huibers, Haarlem's bisschop, aan de jubileerende parochie. De voorzitter van het feestcomité sprak nog een woord van waardeering en dank tot den operateur, den heer Slechten horst. die er waarlijk in geslaagd was een schitterend filmwerk van het parochie leven te brengen, waarna pastoor Smitz op zijn beurt grooten dank bracht aan allen die hun energie, him krachten en hun tijd hebben willen opofferen om de viering van het eeuwfeest van zijn kerk zóó schitterend te doen slagen. In het bijzonder wilde spr. daarbij noe men den ontwerper en uitvoerder van de prachtige versiering der kerk, die aller bewondering wegdroeg, den heer Bouchier. Het feestcomité bracht de pastoor nog maals dank en waardeering, waarbij spr. allen, die daarbij zoo'n belangrijk werk zaam aandeel hadden, afzonderlijk met een hartelijk gemeend woord toesprak. Het feest, aldus spr.. is geslaagd, was af! Met groote dankbaarheid kunnen wij daarop terugzien en het zal dan ook bij alle parochianen steeds in dankbare her innering voortleven. anthroposofische vereeniging. Dr. Phil. h. Leiste over „Die Geistes- wissenschaft Rudolf Steiners". Gisteravond heeft dr. Phil. H. Leiste In een der zalen Van „De Harmonie" een interessante beschouwing over „Die Geis- teswissenschaft Rudolf Steiners" gegeven, waarin hij de hoofdgedachten der Anthro- posofische leer uitvoerig besprak. Spr. zette uiteen dat „Steiner's Geisteswissen- schaft" uit het wetenschappelijke is ge groeid en ook als zoodanig begrepen moet worden. Het was begrijpelijk, dat de mo derne wetenschap meerdere bezwaren had de Anthroposofie aLs wetenschappelijk te beschouwen, 't Bijzondere bij Rudolf Stei ners is echter, dat hij onbetwist „weten schappelijk philosofisch" is, hetgeen spr. nader uiteenzette De Anthroposofie handelt over het we zen van den mensch en zet eerst in bij de wetenschappelijke psychologie. Zij is phy- sisch, zielkundig, geestelijk en ontwikkelt het modern-wetenschappelijke begrip. De gedachte der ontwikkeling, die Rudolf Steiner op een bepaalde wijze gebruikt, ligt er aan ten grondslag. Deze gedachte brengt Steiner over op het menschelijk bewustzijn. In zijn tallooze werken, die een geheele boekenkast vullen en waartoe een menschenleven noodig is, om ze te bestu- deeren, toont hij aan de ontwikkeling van het eigen bewustzijn. Steiner geeft de me thoden aan voor een zoodanige evolutie, en gaat daartoe uit van de denkbeelden van Goethe, tot wiens gedachtenwereld hij zich van jongsaf zeer nauw verwant ge voelde. Hij zag in Goethe het culminatie punt van een cultuur, n.l. de „Abendlan- discher Geistigkeit", beschouwde hem niet allereerst als dichter, maar als de grond legger van zijn „Planten-, licht- en kleu renleer". Daarin openbaart zich de vraag naar het wezen van het leven; Goethe zegt, dat 't leven als zoodanig naast den dood te erkennen is, hetgeen Steiner in zijn „Grundriss der Erkenntnistheorie der Goethesche Weltanschauung", nader ont wikkelde. Goethe onderzocht de planten wereld, bezag ideeën met het lichamelijk, zoowel als met het geestelijk oog en kwam zoodoende tot de „oërplant" als 't levens principe. Steiner ging verder en kwam tot het zien van de „etherische natuur"; hij onderzocht de'levenskrachten en poneerde zijn theorie van het „zich ontwikkelende bewustzijn". Uit Goethe's kleurenleer, die tot de erkenning van 't „Oerphenomeen" leidde, waartoe hij geraakte tot het zien van het zedelijke leven van den mensch, ontwikkelde Steiner het bestaan van een „etherische wereld" naast de gewone we reld. Steiner heeft de gedachten van Goethe op een hooger plan overgedragen en wel op het „zielkundig-geestelijk-men- schelijke". In dit verband leze men allereerst Stei ner's werk „Die Philosophic der Freiheit". Geestelijke krachten kunnen zich volgens hem ontwikkelen, alle denken kan een metamorfoze doormaken. De activiteit van het denken ontwikkelt de mensch uit zich zelf en deze kan men geestelijk „zien". Dan ontstaan hoogere geestelijke waar den, die zich toespitsen in de „imagina tie", de „inspiratie" en de „intuïtie". Deze metamorfoze der zielskrachten is zeer ge compliceerd; Rudolf Steiner heeft zich in die richting tot een gigantische hoogte ontwikkeld. Gelijk Goethe in zijn plantenleer kwam tot de „oerplant" als levensprincipe, komt Steiner's leer tot de algeheele metamor fose van het „ik" van den mensch en tot de „oergedachte", d.i. de idee van het „denken-zèlf". Uiteindelijk vindt men in de sfeer van het eigen denken het „ik" als realiteit en zoodoende de wet van de we- derbelichaming van het „ik". De geest van den mensch is het „ik", dat zijn metamor fose beleeft. Niets is uit niets voortgekomen; de mensch is het resultaat van de voorberei ding van honderden voorouders, doch het genie staat volkomen apart. Ieder heeft een groot verleden, zijn „verleden-atmos- féer", waaraan hij onherroepelijk verbon den is. Deze verervingsleer heeft Steiner uiteengezet in zijn werk „Theosofie". Uit voerig ging spr. nader in op Steiner's leer der wederbelichaming van het „ik" en van het lot, in verband waarmee men zich ge heel vrijmaken moet van verouderde denk gewoonten, bijgeloof en idee-fixes. Dan ontwikkelt zich 't begrip, dat ook 't bewust zijn in beweging is en wordt het leven be grijpelijker. Vele geestelijke zoekers heb ben door de gemakkelijk te begrijpen boe ken van Steiner als geestelijke zoekers oen weg tot de Anthroposofie gevonden. Het middelpunt der Anthroposofische beweging is het Goethenaeuum te Dor- nach bij Bazel, waar „menschen" als „menschen" tezamenkomen, om bruik baarder menschen te worden en waar men tot het bewustzijn van hoogere levensvor men komt, alsmede tot de ontwikkeling van het geestelijk oog. Met nadruk wees dr. Leiste er nog op, dat de ideeën van Steiner geheel origineel zijn, al zijn theoriën zijn zélf gevonden, dit naar aanleiding van zijn tijdelijke oogenschijnlijke verwantschap met de Theosofische leer van Annie Besant e.a., die later geheel op een vergissing bleek te berusten. In zijn „Das Christentum als mystische Tatsache" komt Steiner tot een modernen vorm van het Christendom, een gansch nieuwen Christus, al identificeert hij zich met de christelijke grondgedach te en zijn Steiner's theorieën deels a- christelijk, deels anti-christelijk. Mr. F. D. L. Gunning heeft ten slotte den spreker namens het bestuur van de Ned. afdeeling der „Algemeene Anthropo sofische vereeniging Dornach" voor zijn uiteenzettingen dank gebracht. een rustige middag. Een rustige agenda is in een middag- zitting vrijwel afgewerkt. Slechts is één punt aangehouden om eerst nog eens com missoriaal te worden behandeld, ml. dat betreffende de regeling met de hier be staande ziekenfondsen. Kwaad kan het niet deze aangelegenheid nog eens kalm onder de oogen te zien; het zal het voor stel van B. en W. o.i. slechts ten goede kunnen komen. Overigens verdienen slechts twee pun ten nog een aparte vermelding: lo. de be noeming van een lid der commissie van schatting voor het Grondbedrijf en 2o. de gastarieven. Weinig had et gescheeld, of de door B. en W. voorgedragene had het moeten afleggen tegen een candidaat, plotseling uit den Raad naar voren ge bracht. En, los van deze benoeming en van dengene, die daarbij in het geding was. daarin schuilt toch iets vreemds, al is de Raad formeel in zijn recht in een geval ais dit te benoemen, wien hij wil. Overleg tevoren o®rdeelen wij dan ver standiger en bij goeden wil van weerskan ten is dat mogelijk ook! Nogmaals, het gaat niet om de perso nen, alleen om het systeem! De in Januari aangenomen gastarieven hebben voor de Gasfabriek een strop op geleverd. Het publi.ek, dat, trots alle voor lichting. van het inderdaad ietwat gecom pliceerde systeem niet veel begreep, was op zijn achterste beenen gaan staan en het gebruik verminderde zoodanig, dat handhaving niet wel mogelijk was. B. en W. hadden daarom spoed gemaakt met nieuwe, overzichtelijke tarieven, die Maan dag zijn aanvaard, nadat de heer Tobé door hem ingediende voorstellen maar had ingetrokken. Over het algemeen wilde de Raad niet veel zeggen over deze materie en wij wil len ons daarbij aansluiten. Men vergete niet, dat hier geen sprake is van een zui vere fabriekseconomie. doch dat de win sten der Lichtfabrieken de kurk vormen, waarop Leiden's financiën grootendeels drijven. Raken aan het een, beteekent dus raken aan het andere en zoo in het wilde weg is de samenhang niet zuiver te be- oordeelen. Zeer subtiel zal deze aangele genheid moeten worden onderzocht. Overigens viel er niets bijzonders voor. De vraag van 5 concerten meer of min der was het debat nauwelijks waard. Zou men iets willen op kunstgebied vanwege de gemeente, dan zou het wel geheel over een anderen boeg moeten worden gewor pen. Doch daarvoor zijn de tijden thans niet rijp. De drie interpellaties, die de agenda completeerden, zijn naar een volgende zit ting verwezen. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mei V. M. J. H. Janssen Haarlemvoor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Pharmacie mej. G. van Rii (Leiden) en voor het can- didaatsexamen Wis- en Natuurkunde, let ter J de heer N. Heertjes (Oegstgeest). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. L. Sommeling. Emmalaan 97. Oegstgeest. agenturen in tapijten. Eigenaar: J. L. Somme'.ing, Oegstgeest. Wijzigingen: N.V. ..De Leidsche Courant" Dagblad voor Leiden en Omstreken. Pa pengracht 32—34. Lelden. Nieuwe Commis saris: P J. Colla. Leiden. Naamlooze Vennootschap Hotel Maat schappij Noordwiik aan Zee. Noord Boule vard 3. Noordwiik aan Zee. hotel- en restaurantbedrijf. De statuten zijn gewij zigd. Tevens exploitatie van: Tirolische Bauernstube „lm Weissen Rössl". Fa. H. den Ouden en Zoon. Jaagpad 9. Alphen a. d Rijn (postadr.: Boskoop), kweeken van en de handel in planten en hoornen. De zaak is omgezet in een naam looze vennootschap onder den naam: Hande!skweekerii H. den Ouden en Zoon. (Ned. Staatscrt.: 4 Mei 1936. Bijvoegsel no. 598). Dir. P. den Ouden. Alphen a. d. Rijn en H. den Ouden. Boskoop. Maatsch. kap.: f. 100,000 waarvan geplaatst: f. 20.000 en gestort f. 18.000. Proc.: W. Weerheim. Bos koop. (Beperkende Bepalingen). Met ingang van hedenavond is de lunchroom van den heer N. Jasperse, Haarlemmerstraat 211, na een algeheele moderniseering te hebben ondergaan, her opend. De heer Jasperse, die er zich op beroept de exploitant van de oudste lunch room te dezer stede te zijn, heeft aan zijn bedrijf uitbreiding gegeven door thans ook warme maaltijden te verstrekken en zich tevens te belasten met de uitzending van diners. Vanzelfsprekend is in de nieuwe omgeving ook een nieuw meubilair ge plaatst. Het plan voor de verbouwing werd ont worpen en tot volle tevredenheid van den heer Jasperse uitgevoerd door den heer L. A. C. Zirkzee alhier met medewerking van de firma's Homberg (electriciteit) en van der Klugt (stoffeerderswerk). Naar wil vernemen zai het spreekuur van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst deze week. in plaats van op Donderdag, worden gehouden op Vrijdag 22 Mei e.k. van 23Vs uur n.m. BINNENLAND. Nieuwe rivierbruggen zullen uiterlijk 1941 gereed zijn (2de Blad). Op scheepvaartheffingen mag geen winst gemaakt worden; rapport der com- missie-Patijn (Binnenland, 3e Blad). Bevordering van het vreemdelingenver keer; rapport der commissie is spoedig te verwachten (Binnenland, 3e Blad). Tegen twee ambtenaren te Amsterdam is Z'/i jaar geëischt wegens fraude bij de Rijkspostspaarbank (Rechtzaken, le BI.). BUITENLAND. Wil Herriot Kamerpresident worden? (Buitenland, le Blad). Columbia wil een Amerikaanschen Vol kenbond (Buitenland, le Blad). Minister Thomas onverwachts weer voor de commissie inzake het thee-lek (Buiten land, le Blad). Motie van vertrouwen voor de Spaan- sche regeering (Buitenland, le Blad). zie voorts laatste berichten, eerste blad. DUITSCHLAND. Goebbels op den juristendag. Te Leipzig is de juristendag gehouden. Goebbels hield daar een rede, waarin hij o.a. zeide. dat de wetten het leven niet den weg moeten voorschrijven, maar zich omgekeerd naar het eeuwige leven moe ten richten. Eerst komt de daad der revo lutie, daarna pas zullen de wetten worden geschreven op de basis van de gesteld heid van het volk. Uitvoerig besprak Goeb bels verder het probleem der individueele vrijheid, waarbij hij met nadruk de stel ling verwierp, dat er in Duitschland geen persvrijheid meer zou bestaan. De indivi dueele rechten en vrijheden zijn slechts daar ingeperkt, waar zij in strijd waren met de levensnoodzakelijkheden van het volk. Zoo staat het ook met de rechtsbe ginselen tusschen de volkeren. Geen staat heeft het recht zich op te werpen als rech ter over de binnenlandsche aangelegen heden van een anderen staat. De wetten, volgens welke een volk zijn bestaan in het b.nnenland organiseert, zijn slechts aan zijn eigen oordeel onderworpen. Derhalve kan op het nationaal-socialisme niet den minsten indruk gemaakt worden, wanneer zekere anti-Duitsche, meest Joodsche ju risten, op grond van paragrafen de wet teloosheid der nationaal-socialistischo revolutie meenen te kunnen aantoonen. Dit is ook de basis van de Duitsche critiek op het verdrag van Versailles, dat niet berust op een Duitsche onderteekening, maar op een bedreiging met geweld. Van daar ook, dat Hitier deze ondragelijke paragrafen vervangen heeft door nieuwe feiten. Het kan niet de beteekenis der pa ragrafen zijn, de ontwikkelingsmogelijk heden van het leven der volken af te snij den. Met het opstellen van een nieuwe, hechte rechtsbasis gelooft Duitschland een waardevolle bijdrage te hebben geleverd tot de consolidatie van Europa. Wij. na- tionaal-socialisten aldus Goebbels willen niet alleen ons eigen land opbou wen, wij willen het gekwelde Europa nieuw leven geven. Het kan alleen gezond wor den door de gezondheid van al zijn leden. Wij hopen, dat de wereld toch nog tot een waren vrede zal komen. Daarom willen wij Europa mede helpen te komen op een be tere rechtsbasis. Alleen zoo kunnen de overblijfselen van den oorlog overwonnen worden. De volkeren hebben een recht tot leven. De staatslieden moeten aan dit recht gehoorzamen. Vrede en welvaart be rusten op rechtvaardigheid. OOSTENRIJK. Nationalisatie der wapen-industrie. De Oostenrijksche regeering bestudeert op het oogenblik de mogelijkheid van na tionalisatie der wapenindustrie. Zij is van meening. dat de verdediging van den staat, die een staatsbelang is, aan particu lieren geen winst mag brengen: dat zou ondragelijk voor de belastingbetalers zijn. Door eventueele maatregelen in dezen zin zouden in de eerste plaats de bekende Hirtenberg-fabrieken worden getroffen. De gouverneur van Opper-Oostenrijk heeft een oproep gericht tot. de bevolking om deel te nemen aan een collecte voor den aankoop van een escadrille militaire vliegtuigen, dat aan het bondsleger zal worden geschonken en gestationeerd in d« provincie.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1