IVOCIOL iTtdionaA ïlcdiumfumA flftë Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 Mei 1936 Vierde Blad No. 23359 GEMENGD NIEUWS. Soefcö mfit utfat qoedb RECHTZAKEN. 1507 Directie en Administr. 2500 (1JN/T IN KTTEKENL DE MUGGENPLAAG OP DEN AFSLUITDIJK. BSLüKTE POGING TOT VERDELGING DER MUGGEN MET GIFGASSEN. Ter bestrijding van de muggenplaag, weilce sinds het warme weer langs de kust tan het IJsselmeer is uitgebroken, is gis teren door den heer F. C. van Heiinlngen, tertecenwoordier van de Nederlandsche jyrotechnlsche fabrieken te Leiden oo den Afsluitdiik een Droef genomen met een aantal gifgaskaarsen, zulks in overleg met de directie van de Zuiderzeewerken te Den Haag. De heer van Heiiningen gebruikte hier toe een mengsel van titaan-gas en kabli- •as. dat in gecomDrlmeerden toestand als kaarsen kon worden ontstoken. In den rook die deze kaarsen ontwikkelden, zouden de muggen volkomen ondergaan, terwi.it deze toor menschen onschadelijk zou ziin De nroeven zitn echter vrijwel mislukt. Weliswaar sneuvelden vele muggen in den rook en geraakten andere als het ware be dwelmd. doch dit aantal was uiteast ge ring vergeleken met dat wat nog rond- rwermde. zoodat van een verdelglne od •rooien schaal allerminst gesnroken kon worden. De Droeven werden genomen od het fort te Den Oever. De heer van Heijningen zal. nu de proe- ttn ditmaal vrijwel mislukt ziin. een vol gende maal het met sterker gas Drobeeren. Namens het Riik was aanwezig de heer van Renswoude. technisch ambtenaar der Zuiderzeewerken, terwiii de heer ter Pelk- wjlk. bioloog aan het Droefstation te Den Helder eveneens de Droefnemingen gade sloeg. o SPOORWEGBEAMBTE DOOR EEN TREIN GEDOOD. Ongeluk bij Maant. Gistermiddag half vier was de 45-jarige wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, B. van der Linden tusschen Maarn en Maarsber- gen aan den arbeid, toen een goederen trein uit de richting Driebergen naderde. Teneinde deze te laten passeeren, week hij uit naar het andere spoor, doch merkte daarbij niet den D-trein uit Arnhem op, die kwam aandaveren. De ongelukkige wrd door den trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van men kinderen. RUSTVERSTORING IN DE TEELLUST- LAAN TE DEN HAAG. Gisternamiddag ongeveer half zes sur- üeerde een politiemotor met zijspan in Teellustlaan te Den Haag, toen plotse- jg de motorbestuurder door een hond urd aangevallen. De agent trachtte door en schoppende beweging den hond van rich af te houden, waarop de eigenaar tut den hond den politieman toeriep, dat hj| het dier niet moest trappen. Dit was roor den agent aanleiding om proces- rerbaal tegen den eigenaar van den hond op te maken wegens het niet terughouden ran het dier, waarbij de eigenaar werd aitgenoodigd, ln het zijspan plaats te semen en mee te rijden naar het bureau. Inmiddels drong het publiek zoodanig op, terwijl geroepen werd ,,sla ze de agenten! dood". Van deze gelegenheid maakte de eigenaar van den hond, zekere H„ wonende in genoemde laan, gebruik om uit het zijspan te springen en in zijn woning te vluchten. De agenten namen hiermede uiteraard geen genoegen en maanden bij de voordeur J. H. om weder naar buiten te komen. Er werd toen ech ter een steen naar de agenten geworpen, waarop deze met hun revolver een twee tal schoten in de lucht losten. De rust keerde toen spoedig terug en er kon pro ces-verbaal worden opgemaakt. ZICH ZELF AANGEMELD. Op 13 Febr. j.l. had te Zuidwolde fDr.i een aanrijding plaats met doodelij ken af loop, waarvan de 46-iarige echtgenoote Tan den heer P. D„ landbouwer te Om men, het slachtoffer werd. De chauffeur van de vrachtauto, die de aanrijding ver oorzaakte, reed na het ongeval door en ofschoon de politie alle pogingen in het werk stelde dezen op te sporen, bleven oeze. vruchteloos. Thans hebben de bestuurder van de uachtauto en zijn mede-inzittende, G. *- en D. H„ beiden wonende te Hooge- «m, zich aldaar bij de politie aange beld. Zij schijnen door gewetenswroeging deze bekentenis te zijn gekomen. lKn?ver de P°Iit'e hebben zij verklaard Passeeren van een andere vracht- de aangereden wielrijdster te heb- f;? ..gesneden" en aanvankelijk te leooen gemeend, dat het ongeval goed afgeloopen. mi?Ë5n kalden is proces-verbaal opge- J™kt en hun zal waarschijnlijk dood °or schuld ten laste worden gelegd. BRANDEN. ip ,J|®?r tot nog toe onbekende oorzaak ont- kVÏÏ? f'stenulddag te Heesch brand in de stro boerderij, staande aan de Hond- awT loobehoorende aan P. Verstegen naar en bewoond door het lar.dbouwers- M- van der Venne. "u het uitbreken van den brand was de an niet thuis, terwijl de vrouw ziek te i''a', Od het hulpgeroep van de kin- kwamen de buren onmiddellijk „i^oiien. zil redden terstond de vrouw tas, brandende Derceel en brachten u baar een naburige boerderli over o? trachtte hierna nog eenie huisraad ™cid te brengen, maar het vuur eo. aangewakkerd door den feilen wind ewne' om z't'b heen. dat men ziin po tt j™? a' weer sDoedig moest oDgeven. De en h! boerderii werd in de asch gelegd in w 5™ee'e inboedel ging verloren. Ook ui achterhuis kon niets meer ln veilig- liik J'or.oen gebracht en men moest liide- Istidh^2 ^e ^fiheele Inventaris, h0,UW7ereertschaopen en voorraden een Hm v'.ammen werd. ten ,'ec hen gelukkig iri de weide, maar in de Jc"en wn eenige kioooen kwamen lamen 'Ibbimen om. Door krachtdadig benton n wis' men een nabileelecen tteru die in verband met den feilen poets dus met De Nederlandsche tandpasta DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. 3925 (Ingez Mea.) wind. door het vuur dreigde te worden aangetast, te behouden. De plaatselijke brandweer verscheen niet od het terrein van den brand, aangezien wegens gebrek aan water geen hulD kon worden geboden. Van der Venne is slechts laag verzekerd. Gistermiddag is de kapitale boerderij „Ten Eysden" te Geleen tot den grond toe afgebrand. De brand ontstond omstreeks een uur en breidde zich snel uit. De ge meentelijke brandweer was spoedig ter Plaatse en slaagde erin het woonhuis te behouden, dank zij vooral de nabUheid van de Geleenbeek. waardoor een voIod water was. De paarden enkele stieren en varkens konden nog btitlids uit de stallen worden gered. Het overige vee was in de weide. De veldvruchten gingen geheel verloren, als mede eenige landbouwmachines en ge reedschappen en een melkwagen. De schade die vele duizenden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De boer derii dateert uit het laar 1560 en is ge- Dacht door den heer Nelissen. Zij is eigen dom van de heeren Koten en Kox te Brus sel Een blina voltooide in aanbouw zijnde groote schuur was niet verzekerd. Hoewel zii geruimen tild groot gevaar lleD kon zi1 behouden blijven. Te vier uur was alle gevaar voor uitbrei ding geweken en kon de brandweer in rukken. Gistermiddag omstreeks 3 uur werd brand ontdekt in het „Wi'lemsbosch" te Uchelen bil Apeldoorn. Het vuur vond gretig voedsel in de dennebosschen. be- hoorende aan den heer Witteveen te Apel doorn De boschbrandweer onder leiding van den opperhoutvester ihr. van Such- telen van de Haare bestreed den brand, welke door een straffen oostenwind zich snel uitbreidde. Ook de brandweren van Apeldoorn. Beekbergen en Uchelen ver leenden assistentie Door de groote hitte smolt een kabel van de bovengrondsche hoogspanning, waar door kortstluiting ontstond. Door het krachtig ingrijpen van de onderscheiden brandweren kon het vuur tenslotte na ongeveer l'/i uur bedwongen worden. Vele H.A. dennebosch ziin door den brand vernietigd. Naar de oorzaak tast men nog in het duister. Gisteravond omstreeks zes uur heeft een groote brand twee woningen in asch ge legd te Nistelrode (N.Br.) Het vuur ont stond ln de boeTderli van den heer Joh. Kerkhof In een oogwenk stond de geheele boerderli in lichter laai. Spoedig sloegen de vlammen over naar de arbeiderswoning van den heer Boom. Hier had men intus- schen een en ander in veiligheid kunnen brengen. Het mocht de brandweer geluk ken verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Beide huizen brandden geheel af. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GRAAF VAN CAVADONGA. De graaf van Cavadonga, de oudste zoon van ex-koning Alfonso, is onder-directeur geworden van een automobiel-fabriek. AUTO-ONGELUK OP DEN ST. GOTHARD. Een Italiaansche auto, welke de St. Gothard-weg volgde, is in een bocht bij Goe schepen omlaag gestort. Van de twee dames uit Milaan, die zich ln den wagen bevonden, werd een gedood, terwijl de an dere levensgevaarlijk werd gewond. NOODWEER IN SPANJE. Spanje is de laatste dagen door' nood weer geteisterd. In de provincie Saragossa zijn verschei dene rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor 't district Calatayud geheel blank staat. Bij het reddingswerk werden zes tien personen gewond. Het treinverkeer tusschen Barcelona en Madrid ondervindt urenlange vertraging. Ook Espila staat onder water. Sterke afdeelingen politie snellen den geïsoleer- den bewoners te hulp. Te Placencia zijn 90 huizen overstroomd; tien daarvan zijn reeds ingestort. Bij Borja in de provincie Saragossa is de spoordijk vernield. In vele districten ls de oogst volkomen vernield. Verscheidene fabrieken hebben het werk moeten doen staken. Te Torrijo en Granada is de machinerie der electrische centrale onbruikbaar ge worden, waardoor 18 dorpen zonder licht zijn. DE ROOFMOORD TE HOENSBROEK. NAPHTA-RESERVOIR ONTPLOFT. In het station Dlmozdok in Soviet-Rus- land heeft een geweldige explosie plaats gehad. Een naphta-reservoir is ontploft, ten ge volge waarvan verschillende andere reser voirs eveneens werden verwoest alsmede talriike goederentreinen. Talrijke hulzen ln de omgeving werden beschadigd en enkele hiervan vatten vlam. Een aantal personen liep verwondin gen od. o SNEEUWSTORMEN IN DE OEKRAÏNE. Hevige sneeuwstormen woeden in geheel Oekraïne en maken vele slachtoffers. De materieele schade ls groot. Verbindings middelen ziin verbroken, verschillende huizen zijn door de sneeuwvracht ingestort. Voortzetting van de behandeling voor de Maastrichtsche rechtbank. Gistermiddag werd voor de Maastricht sche rechtbank de behandeling voortge zet van de zaak tegen de drie Ossenaren G. V., M. van O., en J. v. d. B.. die in den nacht van 20 op 21 Juli 1923 te Hoens- broek de oude vrouw Haartmans zouden hebben vermoord en een bedrag van zes honderd gulden zouden hebben meege nomen. Verleden week was de behandeling der zaak geschorst, omdat de laatste getuige, zekere M. H. B„ een zenuwtoeval kreeg. Hij werd thans gehoord met gesloten deu ren, en buiten tegenwoordigheid van de verdachten. Na afloop van dit verhoor werd aan de verdachten medegedeeld, dat deze getuige alleen verklaard had zich niets meer te kunnen herinneren van de verklaringen, die hij vroeger heeft afge legd. De voornaamste getuige, die de bezwa- rendste verklaringen had afgelegd, werd hierna nog eens ln het kort verhoord, waardoor nogmaals kwam vast te staan, dat verd. v. d. B. in 1923 en ook later nog aan getuige A. M. verzocht had te verkla ren, dat hij den bewusten nacht bij haar had doorgebracht, hoewel dit niet waar was, en dat hij ook tegenover getuige K. in het ziekenhuis te Heerlen had ver klaard de oude vrouw te hebben vermoord. Mr. Dautzenberg nam hierna requisitoir en zich voornamelijk op deze verklaringen en op verschillende aanwijzingen basee rend, concludeerde hij tot schuldigverkla ring van de verdachten en eischte tegen elk een gevangenisstraf van tien jaar. Mr. P. Tripels uit Roermond, de verde diger der drie verdachten, achtte het on juist, dat de officier van justitie de onder eede teruggetrokken verklaringen van ver schillende getuigen in zijn reconstructie opnam en ten opzichte van de bezwaren de verklaringen, die enkele getuigen af legden. bracht hi] naar voren, dat deze getuigen antecedenten hebben, welke hun verklaringen weinig waarde geven. De verdediger concludeerde derhalve tot vrijspraak der verdachten en vroeg hun onmiddellijke invrijheidstelling. Na 'n raadkamer vergaderd te hebben, achtte de rechtbank Inderdaad geen termen aanwe zig om de drie verdachten nog langer vast te houden en gelastte zij hun onmid dellijke invrijheidstelling. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Donderdag 28 Mei. EEN MISPLAATSTE GRAP MET DE NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Voor de Almelosche rechtbank is giste ren voortgezet de zaak tegen den 19-jari- gen J. H.. chauffeur te Vroomshoop, die bestuurder was van een autobus, waaruit bij Marienberg tengevolge van een mis plaatste grap eenige arbeiders bij de werk verschaffing zijn gesprongen. Een hiervan werd gedood, een andere werd krankzinnig, en een derde werd 'ernstig gewond. De zaak is drie weken geleden geschorst omdat een getuige in hechtenis werd ge nomen onder verdenking van meineed. Het onderzoek hiernaar is nog niet geëindigd, maar thans stond H. weer terecht. Er werd, omdat hij niet het geroep tegengesproken heeft, dat de stuurinrichting defect was, en omdat hij opzettelijk met de bus heeft geslingerd, een maand hechtenis tegen hem geëischt en onttrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. LETSEL DOOR SCHULD. Een maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van drie maanden heeft het O. M„ bij de Rotterdamsche Rechtbank, waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, gerequireerd tegen W. v. V., 41 jaar, bode te Hazerswoude, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had door roekeloos chauffeeren met zijn auto in den avond van 29 Januari onder Capelle aan den IJssel den tuinder J. den Ouden aangere den, waarbij deze verscheidene kneuzingen en verwondingen aan de linkerhelft van zijn lichaam had opgeloopen, tengevolge van welk letsel hij zeven weken verhinderd was geweest zijn beroepsbezigheden uit te oefenen. In zijn requisitoir accentueerde mr. Wil brenninck het feit, dat verdachte zich da delijk na de aanrijding van een zeer lee- lijken kant heeft leeren kennen. Toen Den Ouden kreunend op den weg lag en om hulp riep, stopte de auto, verdachte stapte uit en zeide tot Den O.: „Een oogenblik, ik zal even den wagen draalen en je dan op nemen en thuis brengen." Toen de auto was gedraaid, heeft verdachte echter zon der meer vol gas gegeven en niets meer van zich laten hooren. Den Ouden was echter voldoende bij Zijn positieven om den naam. welke achter op den wagen stond, in zijn geheugen te prenten. Verdachte heeft voorts zijn knecht, die naast hem zat, A. L. Voskuil, op het hart gedrukt bij een eventueele vervolging te zeggen, dat hij van niets wist. Getuige Voskuil ontkende thans, dat dit het geval zou zijn geweest, doch heeft het voor de politie toegegeven. N. R. Crt. DIEFSTAL VAN GOUDEN TIENTJES AAN DE MUNT. Verdachte tot twee jaar veroordeeld. Het Amsterdamsoh gerechtshof beves tigde het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij de ex-arbeider H. H. we gens diefstal van 1646 gouden tientjes ten nadeele van de rijksmunt te Utrecht, was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Ook de procu reur-generaal had bevestiging van het vonnis gerequireerd. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) BOEKBESPREKING. Dcli Planter door J. Kleian. Uit gave van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam 1936. Prijs lngen. f. 2.50 en geb. f. 3.50. Misschien heeft het geweldige protest dat de boeken van mevr. Székely—Lulofs, over Deli in na-oorlogsche jaren, speciaal in planterskringen uitgelokt heeft, er den heer Kleian toe gebracht uit zijn leven als rubberassistent op Sumatra's Oostkust te vertellen. Hij doet dat op eenvoudige ma nier. zonder eenige pretentie, zooals het plantersleven in feite zelf is: sober en hard. Dit leven beschrijft een periode van 15 jaren, waarna de schrijver als een der eerste slachtoffers van de economische toestanden repatrieert, zonder zijn hoop op promotie verwezenlijkt te zien. De heer Kleian is er in geslaagd met dit boek dui delijk te maken hoe het leven en de moei lijkheden van een hard werkend onge- trouwden man in de cultures was en hij heeft vooral willen vermijden bepaalde periodes te schilderen. Hieraan is hij ech ter toch niet ontkomen, waar hij den In vloed der vrouw in het algemeen op het plantersbestaan en dan nog wel expres, uitschakelt. Noch over de inlandsche huis houdster. noch over de Europeesche vrouw die na de opheffing van het trouwverbod voor assistenten haar intrede deed en aan het plantersleven zoo ingrijpend veel ver anderde, wordt in dit boek gerept, „om dit onderwerp niet tot pikanterie of twistap pel te maken", zooals de auteur in ziin voorwoord zegt. Maar daarmede is het probleem Deli niet uit! Het boek is daar door een eenzijdig relaas geworden over mannenlevens en mannenwerk ln een tijd vak dat al sedert vijftien jaar niet meer bestaat en dat de schrijver gemakshalve heeft verlengd tot omstreeks 1930. Ten slotte zijn de in dit boek voorkomende planters allen wel wat gelijkelijk goed moedig en rondborstig en is het o.i. niet billijk als eenlg inferieur element een halfbloed op te voeren, die daarbij op de Oostkust slechts bij zeer hooge uitzonde ring ln de cultures werken. Overigens ls dit zeker levenswaardige verhaal ongetwijfeld een getrouwe weer gave van eigen ondervindingen, van den eenzamen strijd die menige jonge Hollan der daarginds in de oerwouden gestreden heeft, ver van alles wat wij als onontbeer lijk hebben leeren beschouwen, doch wat hen maakte tot stoere werkers, die hun steentje tot opbouw der beschaving ln onze koloniale maatschappij hebben bijge dragen. Goethe, de Universeele Mensch, door G. H. Streurman. Uitgegeven bij de N.V. Uitg. Mij. Elsevier, Am sterdam 1936 Wat de op het. eind van de 17e eeuw geboren Voltaire voor de 18e eeuw geweest is. werd de in de tweede helft der 18e eeuw geboren Goethe voor de 19e: de type-cul- tuurmensch. Voltaire en Goethe zijn niet alleen mannen van wetenschap, kunste naars, philosofen geweest, zij werden en zijn gebleven de verpersoonlijking van een nieuw tijdvak. Wie in een man als Goethe „onderduikt" leert niet een mensch maar een heele cultuur kennen. Daarom kan men Streurman bijna benijden, dat hij ge legenheid vond, zoo uitvoerig kennis te maken met de werken van Goethe en met den mensch in zijn breedte en diepte. Nie mand immers die leefde tusschen 1800 en den wereldoorlog, of ook aan hèm is door Goethe gebouwd: wij zijn allen kinderen van een tijd, waarvan Goethe de groot ste en eerste representant is. Goethe: de beschaafde burger, die als voorlooper van moderne wetenschappen en zich bevrij dende kunst vaarwel gezegd heeft aan den gecorsetteerden tijd. Zeer goed heeft de auteur intusschen doen uitkomen, hoe de burger Goethe vast zat aan de aristocra ten „die Welt hatten", d. w. z. de speciale vormelijkheid beheerschten van een we reld, die hij hielp vernietigen. Geen pio nier of hij is tevens overgangsfiguur! Streurman's boek is zonder eigenlijke schrijfkunst of verheffing, maar met groote waarheidsliefde, kennis en kunde geschreven en kan worden aanbevolen aan een ieder die de rust en het evenwicht van een Goethe wil leeren kennen en be grijpen. Opgesloten kracht door Ger Grie- ver Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Ongekende krachten sluimeren er in de sterke, in zich zelf gekeerde Groningers en Ger Griever moet wel een van de hunnen zijn. om dit boerendrama zoo afgebeten, zoo weinig sentimenteel en toch zoo ro mantisch te kunnen uitbeelden. Dezelfde krachten die den molenaar in zijn wraak, den heereboer in zijn machtswellust doen breken, begaven dezen auteur met een bij zondere wijze van vertellen, die uitzon derlijk boeit. De concreetheid van stijl en de afgerondheid van zinnen, geven dit boekje, dat in zijn opzet soms meer aan een novelle doet denken, wel een bijzon dere waarde. Wel lijkt het ons in deze ge schiedenis tegenover menschen te staan uit een andere wereld, wier primitieve instincten heerschen over liefde en dood en wier intelligentie slechts dient om uit het vette land te putten tot vermeerde ring van eigen bezit. Het is duidelijk dat een jonge domlne niet bij machte is deze ongebreidelde krachten ln vaste banen te leiden. Hoe hij zich tenslotte de rijke boe rendochter tóch als vrouw weet te ver overen. is een roman op zichzelf en even pakkend als de rest. c. N. TIJDSCHRIFTEN. „Caecilia en de Muziek". Het Mei-nummer van „Caecilia en de Muziek" wiidt een beschouwing aan Gustav Mahler in verband met diens 25-iarlgen sterfdag op 18 Mei. Voorts artikelen over Katholieke liturgische volkszang door Léo Hanekroot Het eerste muzikale congres voor muzikale opvoeding te Praag" door prof. Erwin Bodky .De amusements musicqs' dooi J. J. Biezelaer en bespre kingen van beianeritke uitvoeringen, nieuwe uitgaven enz. MAANDBLADEN Het Mei-nummer van het R K. Bouw blad is speciaal gewiid aan het Organisch Bouwen". Over dit onderwerp is door Wies Moens een uitvoerig artikel geschreven toegelicht met talrijke foto's. 1779 flngez. Med.) NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van de Uitgevers Mij. Nijgh en en van Ditmar te Rotterdam: De vegetarische keuken; kookboek van mevrouw Valk-Heynsdijk, 8e verbeterde druk. De Soep en het Tusschengerecht bij Huiselijke Dineetjes door C. H. A. Scholte Hoek. Indisch Eten in Nederland door Cortiana van Rijn. De voorgenomen Grondwetsherziening 1937 naar Liberaal inzicht. Van de Uitg. Mij. N.V. Stemerding en Co. te Rotterdam Napoleon III en Blsmack, een episode uit de geschiedenis van een eeuwenoude strijd door H. L. van Oordt luitenant-generaal b.d. Merkwaardige oude Inrijhekken alsmede Poort- en Hoofdingangen uit de XVIIe, XVIIIe, XlXe eeuw. In en om Rotterdam, 44 reproducties naar aquarellen met in leiding en beschrijving door J. Verheul Dzn.. architect B.N.A. Van de Uitgeverij „Erasmus" te Leuven: „Harten is Troef", een Vlaamsche roman van den letterkundige Maarten Roels, met 20 teekeningen van Ernest W. Herman. Verschenen bij N.V. Drukkerij „De Re sidentie" Den Haag: „Het Oo6tuum onzer Voorouders" door Jkvr. dr. C. H. de Jonge. Dit boekje met tal van mooie foto's geeft ons een goed inzicht in de wijze van klee- den van de vroegere generaties, welke onze generatie over 't algemeen met een geringschattend „ouderwetsch" pleegt te bestempelen. Maar ook hier ziet men weer ,,on revlent toujours" want bij een nader beschouwen van de goed verzorgde afbeel dingen zien wij hier ook o.a. de pof mouwen en pelerientjes, welke heden ten dage voor zeer modern doorgaan. Bij J. M. Meulenhoff's Uitgevers Mij. te Amsterdam „Thorbecke, brieven aan zijn verloofde en aan zijn vrouw". Prijs ingenaaid f. 2.25, gebonden f- 3,25. Bij van Holkema en Warendorff: „Dat gebeurt hier niet", door Sinclair Lewis, ingenaaid f. 2,90, geb. f. 3,75. „Strijders voor het Leven" door Paul de Kruif uit het Amerikaansch vertaald door J. H. Pauls, 2e goedkoope druk, lng. f. 1,90, geb. f. 2.75. Bij W. J. Thieme en Cie.: „De Opvoeding der Ouders", door dr. Wilhelm Stekel, voor Nederland bewerkt door J. H. Schouten, tag. f. 2,25, geb. f. 2,90. „Het Dorp in het Dal", door Beverley Nichols, uit het Engelsch door Cl Bienfalt, ing. f. 2,90, geb. f. 3,90. Bij Uitg. Mij. J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinchem: „Een Economisch Compas in den Eco- nomischen Mist", door ir. H. L. Copijn. Bij Uitg. Mij. Bosoh en Keuntag te Baarn: „Kook- en Bakapparaten", door P J. Cromjongh en Noordtzij. „Vitaminen een levensbelang?", door dr. J. G. Menken. „Modern Kantklossen", door L. P. J. Jager Meezenbroek-van Beverwijk. Bij Uitg. Mij. N.V. Em. Querido: „Levensbouw, memoires door dr. F. M. Wibaut, met 88 illustraties. Bij Uitg. Mij. C. A. J. van Dishoeck te Bussum „Arbeid", verzen van Johannes Reddin- gius. Bij de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem: „Inleiding tot de Rechtswetenschap", door mr. J. van Kan, 5e herziene druk. Bij Tjeenk Willink Uitg. MIJ. N.V. te Zwolle de volgende Nederlandsche Staats wetten. editie Schuurman en Jorderen: Trekhondenwet 1910, f. 0,30; Capitulan- tenreglement 1935, f. 0,60; Crisis- en Hy- potheekaflossingenwet 1936, f. 0,60; Wet boek van Strafvordering, 2e druk, f. 1,20. Verschenen is de 14de jaargang van de Gids voor Schoolreizen. De gids bevat weer uitgebreide gege.vens voor hen, die met groepen kinderen en ook volwassenen op reis gaan. Van de fa. A. J. Wuestman te Har derwijk ontvingen wij een gids voor de Veluwe, uitgegeven in samenwerking met de V.V.V. Bij de N.V Hoilandia Drukkerij te Baarn is de 19de aflevering verschenen van „Wat is dat?", de encyclopaedie voor jongeren.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13