DE WERELD WACHT uri n GROOTE PRIJSVERLAGING LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Mei 1936 Derde Blad gBUITENL WEEKOVERZICHT FAILLISSEMENTEN. Hoe word ik bruin! No. 23356 De Installatie van Voorschoten's burgemeester en de vergadering in Genève is weer verdaagd. Wasch- en Wringmachines. 3347 (Ingez. Med.) 77*»« Jaargang beslissingen in 't verschiet. De Duce heeft zl1n slag geslagen: Abes- «nlë is geannexeerd en Ethiopië als' kei- Lrijk onder gezag van den koning van Italië eesteld: het z.g. Romeinsch Impe rium is gesticht. In Italië ziin golven van geestdrift los- „barden en de Duce is als held der natie gefêteerd en toch begint het er lang- aroerhand naar uit te zien, dat de groote overwinning wel eens een Pyrrhus-over- vinning zou kunnen worden. Totdusver ias Iedere geste van den Itallaanschen dictator op buitenlandsch terrein op een mislukking uitgeloopen. plotseling lacht vrouwe Fortuna hem toe en nu schijnt het dat ziin overmoed hem gevaarlijk kan worden. Ziin stichting van het Imperium k de zwaarste slag. die hij aan den Vol kenbond kon toebrengen: daaruit bliikt Immers overduidelijk, dat Mussolini een voudig het verzet van dit lichaam kalm riaast zich neer legt. Sprak de Duce trou wens zelf niet in een interview van een onherroepelijk"? In de eerste verbouwereerdheid leek het, alsof de Volkenbond zich zou willen schik ken in een soort realiteits-politlek. doch dit heeft slechts kort geduurd. Van diverse lijden is ernstig verzet los gekomen tegen mo'n erkenning van onmacht, die den Volkenbond zou maken tot een instituut londer beteekenis Te laat? Om Abessynië të redden voor de nederlaag zeer zeker, doch om het prestige van den Volkenbond althans voor een deel te herstellen, niet! En diverse symptomen ziin er. die er op wiizen. dat er iets ..gaande" is. Behalve voor den Volkenbond is het verlooD van zaken een eclatant echec ge weest voor Engeland, dat zich voor dergelij ke slagen steeds zeer gevoelig toont en, al blijft het uiterlijk onbewogen, zich daarin niet gemakkelijk pleegt te schikken. Ge- wbonlilk kwam spoedig het tetaald zetten, vooral wanneer het Britsche rijk ëiders steun vond. En op dit laatste is de kans groeiende. De zeven neutrale mogendheden uit den wereldoorlog hebben apart vergaderd en als hun meening te kennen gegeven, dat te Volkenbond geen reden van bestaan meer had. wanneer hii den unaniem tot aangevallene verklaarde geen bescherming kón bieden: dit gebaseerd op de les. opge- dëan door Abessynië. al was het niet di rkt om voor dit land nog wat te bereiken. Wijziging van het handvest is noodzakelijk genoemd. speciaal ten aanzien van de be slissende artikelen 11 en 16, m.a.w. ten aanzien van de collectieve veiligheid wil men meer en beter! Daarnevens liikt het. dat Frankrijk onder de nieuwe regeering van Blum ziin premierschap staat thans wél vast het roer volkomen zal om gooien en een einde maken aan de half slachtige houding van Laval en de weinige (oortastendheid van Flandin: zulks tot brugkeer van Frankriik tot de oude poll ui der collectieve veiligheid, 'waarvan Jet eertiids immers de grootste stéun- silaar was. Het kan daarbii rekenen op den volledigen steun van de Kleine En tente en den Balkanbond. Weliswaar is er in Engeland zelf een strooming onder de conservatieven om het roldongen feit te aanvaarden, doch dit is een minderheid en bovendien steunt de onnositie van ganscher harte het streven om door te zetten! Met de grootste belangstelling ziet men dientengevolge de nieuwe biieenkomst van den Volkenbondsraad oo 16 Juni a.s. tege moet. tot welken datum men alle beslui ten van eenige importantie heeft uitge steld. Dan zal de beslissing vallen Juist de houding van Italië tegenover den Volkenbond geeft aanleiding tot de meening. dat de Duce zelf niet gerust is od den afloop. Waarom zou hii anders onverwachts ziin delegatie onder baron Aloisi hebben teruggeroepen als een soort demonstratie van: ik waarschuw, dat ik Genève den rug zal toekeeren. zoo gii u niet neerlegt bü miin overwinning! Dit kan toch slechts de eenige uitleg ziin voor die zelfs voor de delegatie zelf totasil over- tomnelende stap na een opmerkelijke gematigdheid van houding tevoren Italiaansche dreiging wees steeds tijdens het conflict op vrees voor verdere stap pen van Genève De Italiaansche pers laat daarnevens doorschemeren, dat Italië bij een gedwon gen uittreden uit den Volkenbond zal gaan steunen op een niet met name genoemde mogendheid, doch ieder begrijpt, dat daar mede Dultschland wordt bedoeld. Doch even duidelijk is, daX de winst van een tegelijk monster-verbond geheel aan Dultsche zijde zou zijn! Een Duitsch-Ita- Uaansch samengaan zou slechts mogelijk heden bieden ten koste van Oostenrijk, waarvan Italië tot dusver de grootste be schermer is geweest. Zonder het Italiaan sche machtsvertoon aan den Brenner zou hi midden-Europa misschien al een om- Wentelingspoging zijn geschied tot de z.g. Anschluss! In dit licht Is de plotselinge kabinets wisseling in Oostenrijk van groote betee kenis. Reeds eenigen tijd was bekend, dat het tusschen bondskanselier Schuschnigg en zijn plaatsvervanger Starhemberg niet hepaald meer boterde, doch Starhemberg werd algemeen als de sterkere beschouwd. En nu is hij plotseling over boord gezet en berust de macht geheel in handen van Schuschnigg. Uiterlijk zijn daarvoor twee aanleidingen: ten eerste het molesteeren van Schuschnigg persoonlijk bij een de monstratie 'en ten tweede het telegram *>n Starhemberg aan den Duce, dat wel «er fascistischen inslag ademde en -vriendschappelijke" aanmerkingen van Engeland en anderen tengevolge heeft ge had. Ongetwijfeld hebben beide gestes de Positie van den leider der Heimwehren ondermijnd, doch o.i. zijn het de druppels «cweest, die den emmer deden overloopen. schuschnigg heeft immers reeds eerder Pogingen gedaan om Oostenrijk nader te mengen tot de politiek van Frankrijk, "geland en de Kleine Entente, dus Oos- eenrijk niet geheel en al alleen te doen nm?en op Ita"ë- Vooral in de huidige ("Jtandigheden is dit van zeer groote be- vrtv °°'t nl wU Schuschnigg Italië niet volkomen loslaten, zooals uit zijn telegram aan den Duce is gebleken en nog meer tot ojiing gomt door de erkenning van Abes- *™es annexatie! «ïi» op de politieke constellatie is het ÏJj'Ssz'ns begrijpelijk, dat de Fuehrer zich En» I om antwoord te geven op de (J°elsche vragenlijst, die, al is zij zeer meefd gesteld, Duitschland toch zal l, ,"8en kleur te bekennen. Waarom zich vroeg vast te leggen? In Spanje is Azana tot president geko zen. Zonder enthousiasme, want men voelde tot de hoogste macht te roepen den man, die alleen in staat werd beschouwd in de direct practische politiek iets te be reiken. Het presidentschap geeft daartoe nu eenmaal niet de gelegenheid, daar de drager daarvan in zeker opzicht boven de partijen behoort te staan, behalve dan waar het betreft het handhaven der repu bliek. Maar men had geen ander Azana zelf sprak van „een laatste po ging om de republiek te behouden" bij de aanvaarding van zijn ambt en, gelet op de voortdurende actie der extremistische elementen, die het schijnen aan te leggen op een bolsjewistisch avontuur, niet zon der reden. Wij vreezen voor het arme Spanje! Uitgesproken C. G. J. Lohmann, architect te Sassen- heim, Hoofdstraat 310. R.-c.: mr. A. B. Bommezijn. Cur.: mr. E. J. Gelderman te Leiden. W. van Tol, winkelier, te Katwijk aan Zee, Ten Brittenstraat 34. R.-c.: mr. J. H. van Laer. Cur.: mr. W. Hugenholtz, te Leiden. A. Wisman, kaashandelaar, te Bodegra ven, Zuidzijde 21, verblijf houdende te Antwerpen. R.-c.: mr. H. van Wagenin- gen. Cur.: mr. H. E. La Gro te Bode graven. Opgeheven de faillissementen van: C. Heemrood, Alphen; A. van Helden, huis vrouw B. Leijendekker te Leiden. Door AMILDA-CREME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een ge zond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 3757 (Insez. Med.) KJnruhiic en overspannen, onrustig "®rveui en slapeloos. Men gebruikt 'hiertegen de zenuwstillende en zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 3722 (Ingez. Med.) receptie en avondmuziek. In vervolge op ons uitvoerig verslag van gisteren omtrent de installatieplechtigheid van den heer M. F. Berkhout tot burge meester van Voorschoten, die onder fraai voorjaarsweer plaats vond, vermelden wij nog het volgende: De zitting van den gemeenteraad werd o.m, bijgewoond door de burgemeesters van Uithoorn, Bergschenhoek. Nootdorp, Stompwijk-Veur en Zoeterwoude, de loco burgemeester van Wassenaar, ds. H. F. Fortgens, ds. J. C. Houtzagers, kapelaan L. Brabander, den heer C.J.A. Begeer, dir. gen. van de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrij ven, dr. M. R. J. Brinkgreve, air. van de Zilverfabriek en vele vertegenwoordigers van vereenigingen. Burgemeester Koot, van Uithoorn, sprak den nieuwen burge meester toe en getuigde van de groote waardeering voor het werk door den heer Berkhout in de gemeente Uithoorn ver richt. Spr. verklaarde dat de heer Berk hout aldaar gemist zou worden en was ervan overtuigd, dat hij de gemeenten door de moeilijkheden zal heenbrengen. Burgemeester Keijzer, van Stompwijk- Veur sprak namens de overige burgemees ters en deelde mede, dat er een buitenge wone band bestaat van vriendschap. Gaarne wordt collega Berkhout als een goed collega opgenomen en men hoopt zijn steun te mogen ontvangen. Ds.H. P. Fortgens sprak als predikant der Hervormde Gemeente, die 1/3 deel der bevolking van Voorschoten uitmaakt. Gij staat geheel alleen tegenover een gemeen te, aldus spr,, die ge niet kent. Dat is moeilijk voor u, Spr. wees er op, dat de verwachting gespannen Is en dat Voor schoten verlangt naar een Burgermees ter, die tegelijk Burgervader is, maar nog meer Vader, dan Meester. Een Burgerva- der, aan wien zij haar vertrouwen kan schenken en die toch boven haar blijft staan. Een mooie, maar toch ook een zware taak. Omdat we weten, aldus spr. dat u daartoe gesterkt moet worden van Bpven, dragen wij in de kerk de Overheid, die gij In onze gemeente vertegenwoordigt in het gebed aan God op. Wij zullen dit ook voor u doen. Bekwame God u voor uw veelomvatten de taak. Wij zullen u eerbiedigen en uw fzag hooghouden. Ds. Fortgens heette nslotte ook mevr. Berkhout en de kin- iren welkom. Nog werd het woord gevoerd door dr. Brinkgreve, In zijn hoedanigheid van di recteur der Zilverfabriek Voorschoten en als ingezetene der gemeente en als bur ger van Nederland, onder aanbieding van den voorzittershamer, die een zinnebeeld aij van de bedrijvigheid: van het bouwen en omdat het bouwen van een nieuwe welvaart, één van de voornaamste taken van de overheid is. Aan deze overtuiging hebben wij, aldus spr., de vrijheid ont- leend deze hamer te voorzien van de spreuk. „Wees sterk en doe het". Spr. hoopte, dat deze wensch den heer Berkhout uit 't hart gegrepen is en dat de gemeente de zegenrijke werkingen 'moge ervaren van zijn doelbewust beleid. Ds. J. C. Houtzagers, Geref. predikant, sprak eveneens een woord van welkom tot de familie Berkhout en zeide dat hem deze komst met bijzondere vreugde had ver vuld. Kapelaan L. Brabander sprak, mede uit naam van pastoor P. Meijer, die verhin derd was aanwezig te zijn. eveneens een hartelijk woord van welkom. Burgemees ter Berkhout kan zich gesteund weten door groote groepen der bevolking, die het gezag eerbiedigen. Spr. wenschte hem toe een langdurig en vruchtbaar beleid tot heil der gemeente. De heer O. R. I. Viveen, directeur van het Kinderhuis „Nieuw Voordorp" sprak v.an de aangename samenwerking met burgemeester Vernède en hoopte dat de samenwerking met Burgemeester Berk hout eveneens vruchtdragend mag zijn. Tenslotte hebben nog gesproken de heer C. de Ruig, voorzitter van de A.-R. kies- vereenlging te Uithoorn en de heer J. van Tol te Waddinxveen. Burgemeester Berkhout heeft hierna de verschillende sprekers beantwoord en allen dank gezegd, mede namens zijn cchtgenoote. ook de burgerij voor de wijze waarop hij met zijn gezin is ontvangen. De hierna gehouden receptie was bui tengewoon druk bezocht. Omstreeks acht uur heeft „Benvenuto" onder leiding van den heer J. G. Wakka de familie Berkhout, die in Hotel Deurloo dineerde, een serenade gebracht. Onder de ionen van een pittige marsch werd ge marcheerd en op het terras halt en front gemaakt De voorzitter, de heer Wiersma, bood burgemeester Berkhout zijn gelukwen- schen aan en hoopte, dat hij vele jaren in Voorschoten het beleid mag voeren. Nadat „Benvenuto" een zegenbede had geblazen en twee coupletten van 't „Wil helmus", werd afgemarcheerd naar de tent op de Voorstraat, waar een concert werd gegeven, eveneens door de St. Lau rens Harmonie. De Voorstraat was voor deze gelegen heid verlicht met gekleurde gloeilampjes, terwijl bovendien nog een verlichte eere poort was opgericht. Ook dit concert trok buitengewoon veel belangstelling! Wij vermelden nog, dat een schat van bloemen de raadszaal en hall van het Raadhuis vulden, die door verschillende vereenigingen waren gezonden. De dag van gisteren is een zeer bijzon dere voor den nieuwen burgemeester ge worden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9