Leerdam Glas-reclame! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 16 Mei 1936 BINNENLAND. STANDAARDS VOLKORENBROOD AGENDA. DE TOESTAND IN HET DISTII .1 .F.F.RBEDRIJF. EEN CONFERENTIE TE ROTTERDAM. Door de vereeniging „De Vereenigde dis tillateurs" en de Ned. vereeniging van distillateurs en likeurstokers, Is ln een te Rotterdam gehouden bijeenkomst de hui dige toestand van dit wel zeer getroffen bedrijf uiteengezet voor een groot aantal lede* dier vereenigingen, vertegenwoordi gers van de vereenigingen van den tus- schen- en kleinhandel, den bond van Ne- derlandsche brouwerijen, de Kamers van Koophandel van Rotterdam en de Bene den Maas. In deze bijeenkomst, die werd gehouden onder voorzitterschap van den heer C. Dirkzwager uit Schiedam, voorzitter van de vereeniging de vereenigde distillateurs, waren mede aanwezig de heeren Kingma en Postma, vertegenwoordigers van het ministerie van Financiën, Teppema en Mouton, vertegenwoordigers van het mi nisterie van Handel. Nijverheid en Scheep vaart en De Brey, vertegenwoordiger van het ministerie van Sociale zaken. De heer N. F. van Moorsel, secretaris van de Vereeniging de vereenigde distil lateurs, heeft ln een uitvoerige rede uit eengezet dat de distillateurs, die in de laatste tien jaren den export van gedis tilleerd van 135.000 H.L. tot 26.500 H.L. zagen terugloopen, en den likeur-export tot de helft, niet spoedig klaar staan met hun bezwaren en klachten, maar nu toch accijnsverlaging dringend oordeelen, le in het belang van de schatkist. 2e in het be lang van de bonafide handelaren en fa brikanten, 3e in het belang van de mora liteit der bevolking. Ofschoon de regeering inziet, dat aan den huidigen wantoestand alleen een ein de zal zijn te maken door de accijns zoo danig te verlagen, dat fraude niet meer loonend zal zijn. kwam het helaas nog niet tot een zoodanige verlaging. In 1932 werd, op grond van de accijns- verhooging de raming met f. 3.300.000 ver hoogd en gebracht op f. 44.000.000. De op brengst bleef geregeld lager: raming opbrengst minder 1932 f. 44.000.000 f. 36.135.000 f. 7.865.000 1933 36.960.000 34.072.000 2.888.000 1934 33.000.000 30.345.000 2.665.000 1935 31.000.000 28.387.000 2.613.000 1936 28.250.000 Wil men tot meer stabiele opbrengst van de accijnzen komen, dan is het drin gend noodzakelijk, dat een verlaging niet langer wordt uitgesteld. Het blijft echter ook een feit, dat hoe langer clandestiene stokerij en smokke larij bestaan, hoe meer personen zich daarmede bezig houden des te moeilijker is het dit euvel uit te roeien. Nog bekijkt spr. de accijnskwestie uit een meer algemeen financieel standpunt, n.l. de werkloozensteun door de regeering te geven, als gevolg van ontslag door den slechten gang der bedrijven, niet het minst van het cafébedrijf. (Alleen in Rot terdam zijn 400 zaken gesloten) Daarbij komt, dat het bedrijf niet al leen economisch, maar ook fiscaal van buitengewone beteekenis is. Gelukkig ziet de regeering thans volko men duidelijk den weg voor zich, die moet worden bewandeld en spr. hoopt, dat zon der dralen dezen weg zal worden inge slagen, hetgeen niet alleen aan die bedrij ven. maar ook aan het toerisme ten goede zal komen. Thans staat ons land in het buitenland nog bekend als buitengewoon duur voor toeristen. Deze opinie berust voor een niet gering gedeelte op den prijs van de kleine consumpties. Wil de regeering het vreem delingenverkeer bevorderen en spr. weet, dat zulks het geval is, en ook de uittocht uit eigen land remmen, dan zal een ac cijnsverlaging dringend noodig zijn, op dat binnen den kortst mogelijken tijd aanpassing van de consumptieprijzen aan de tegenwoordige tijdsomstandigheden mogelijk zal zijn. De regeering tracht nieuwe industrieën in het leven te roepen, waarom niet ge tracht de oude in het leven te houden? Ook voor de moraliteit van de bevol king, aldus spr., is accijnsverlaging van belang. Het feit, dat het gerechtshof te Leeu warden op een dag zes veroordeelingen uitsprak en bovendien zes eischen stelde, alles wegens clandestien stoken of smok kelen, werpt wel een schril licht op de funeste gevolgen van den te hoogen ac cijns. Tenslotte wijst spr. nog op de ernstige benadeeling van de volksgezondheid en eindigt met te constatesren dat naast de belangen van de schatkist, van de bona fide Industrie en handel, zeker niet het minst de moraliteit ennede gebaat zou zijn, wanneer zoo spoedig mogelijk de ac cijns aanmerkelijk verlaagd werd, want nu heerscht er werkelijk een toestand, die niemand verantwoorden kan. CONTINGENTEERING VAN ROGGEMEEL EN BLOEM. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling bij de wet van de bij Kon. besluit van 30 Maart voor 1 Jaar verlengde con- tingenteering van roggemeel en rogge bloem. In verband met de voortzetting van de steunregeling op landbouwgebied, alsook met het oog op de belangen van de Neder- landsche industrie van roggebloem en roggemeel, kan de onderhavige invoerbe perking nog niet worden gemist. Bli de verlenging werden het percentage en de toasisperióde ongewijzigd gelaten. DREIGENDE BAKKERSSTAKING IN DE HOOFDSTAD. DE POSTVLUCHTEN. De Perkoetoet is met den heer Geysen- dorfer als gezagvoerder hedenmorgen te 6 uur van Schiphol naar Batavia ver trokken. Het toestel had 82 kg. goederen, ll kg. pakketpost en 219 kg. briefpost aan boord. Passage voor dit vliegtuig ls geboekt door de volgende passagiers: 1. van Am sterdam naar Batavia, .1 van Amsterdam naar Pinang, 1 van Amsterdam naar Jodphur, l van Amsterdam naar Cairo, 1 van Halle/Leipzig naar Alexandrië, 1 van Bushlr naar Djask. I LOONSVERLAGING NIET AANVAARD. Naar aanleiding van de dreigende sta king in het broodbakkersbedrijf te Am sterdam, had de rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn. de partijen tegen gister middag ten stadhuize bijeen geroepen. Omtrent deze conferentie vernemen wij het volgende: De toestanden die in Amsterdam in het bakkersbedrijf heerschen, zijn nog altijd chaotisch. Het brood wordt door den eenen bakker verkocht tegen tien cent, terwijl een ander er 14 cent of meer voor vraagt. Er zijn ook nog weinig bakkerijen, waar men nog de Ioonen betaalt, die in de C.A.O. in 1935 waren neergelegd. Het loon was voor den z.g. bankman f 30 per week. Van den kant der werkgevers wenscht men nu te komen tot f. 28 per week, een loon. dat ln andere groote ste den reeds is vastgesteld. De werknemers organisaties wenschen eerst over loons verlaging te spreken, nadat een gezamen lijke poging van werkgevers en de werk nemers bij de regeering was beproefd, ten einde een toeslag op den broodprijs in Amsterdam te krijgen, waardoor het mo gelijk zou worden dat ook de goed geoutil leerde bakkers het brood in Amsterdam tegen den laagsten prijs zouden kunnen leveren. De werkgevers verwachtten van dit middel geen heil en zagen bij even- tueele doorvoering van dit plan er een groot gevaar in, om, wanneer eenmaal de broodprijs in Amsterdam tot 9 cent wordt verlaagd, later weer te komen tot een normalen prijs, gelijk opgesloten ligt in het plan van prof. Gerbrandy. Dit plan is thans bij de regeering in onderzoek en houdt in den prijs die minstens voor het brood zou worden betaald om de bedrij ven niet met verlies te laten werken. Deze prijs zou dan neerkomen op plm. 14 cent per brood van 800 gram. Aangezien de C.A.O. van 1935 door slechts weinig werkgevers wordt nageko men, zonder dat de besturen der werkne mers organisaties de nakoming er van kunnen afdwingen, ontstond bij de werk gevers overwegend bezwaar een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst af te slui ten, die toch alleen maar op papier zou aangegaan worden. Wel waren vele werkgevers bereid de belangrijkste bepalingen der C.A.O. na te komen en zich daartoe schriftelijk te ver binden. Onder deze omstandigheden heeft de rijksbemiddelaar geadviseerd dat de werk nemersorganisaties in afwachting van het lot van het plan Gerbrandy met genoem de bereidverklaring genoegen zouden ne men en heeft hij verder aanbevolen, dat de loonsverlaging van twee gulden per week niet in eens zou worden toegepast, doch evenals in Den Haag in twee étap pes, zoodat de eerste zal ingaan op 23/24 Augustus. Na afloop van de conferentie tusschen de werknemersorganisaties en den rijks- bemiddelaar, mr. S. de Vries Ozn„ hebben de hoofd- en afdelingsbesturen der ge- zellenbonden na een langdurige bespre king besloten het voorstel van den rijks bemiddelaar niet tegenover de arbeiders te verdedigen. De besturen zijn van oor deel. dat aanvaarding van het voorstel, loonsverlaging beteekent, zonder dat or dening in het bedrijf en/of een overeen komst in uitzicht is gesteld. Morgen zal de staking ingaan bij de firma Van Thijn. Jödenbreestraat en Cor nells Troostplein, Muis, Valkenburger straat en Sternefeld, Plantage Kerklaan. Maandag wordt de staking geprocla meerd bij de firma's Bundels, Jacob van Lennepkade. Lucas, Ceintuurbaan en Sluis straat, Carels. Lauriergracht (deze firma heeft een groot aantal verkoopzaken inde stad), van Muiden. P. C. Hooftstraat. La- gas, Andreas Bonstraat, en voorts bij alle Schagen's en Homoetbakkerijen. FOKKER 25 JAREN VLIEGTUIG- CONSTRUCTEUR. Zijn eerste vliegtuig wordt gedemonstreerd. Aangenomen kan worden, dat Fokker's loopbaan als vllegtulgconstructeur op 16 Mei 1911 „officieel" is aangevangen. Op dien datum toch bewees hij op overtui gende wijze de deugdelijkheid van het eerste door hem zelf gebouwde vliegtuig de „Spin", door daarmede ten overstaan van een officieele commissie te voldoen aan de eischen voor het verkrijgen van het vliegbrevet gesteld. Vandaag zal een en ander in kleinen kring worden herdacht. Het ligt verder in het voornemen van de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek het jubileum op Zater dagmiddag 6 Juni a.s. in meer algemeenen zin te herdenken, door op „Schiphol" de monstraties te houden tot het bijwonen waarvan, vele militaire en civiele autori teiten, aslmede vooraanstaande personen uit de luchtvaartwereld, zuilen worden ult- genoodigd. Speciaal met het oog op dezen herdenkingsmiddag is in de Fokkerfabriek gedurende de laatste weken een volko men nabootsing van de orlgineele „Spin", gebouwd. Deze machine, die evenwel, waar de in 1911 gebruikte motor niet meer ver krijgbaar- is, ditmaal van een modernen lichten vliegtuigmotor is voorzien, zal als dan worden gedemonstreerd en, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, ook inderdaad vliegen. Als met de „Spin", die een snelheid van omstreeks 60 K.M. per uur heeft, inder daad kan worden gevlogen, zal deze den kelijk bij de demonstratie worden „geës corteerd" door zijn Jongsten broeder, het nieuwste Fokker-product, de eenpersoons- jager D. 21, die een maximale snelheid van 415 K.M. p. uur ontwikkelt. Verder zullen nog een tweetal histori sche Fokker-vliegtuigen in de lucht wor den gedemonstreerd. FROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De vergaderingen van de Provinciale Staten van Zuid-Holland gedurende hun eerste gewone zitting in 1936 zullen in de vergaderzaal van de Eerste Kamer wor den gehouden. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 9 Juni, des voormiddags elf uren. DE FRAUDE TE AMBT-HARDENBERG. De minister over de handelingen van den burgemeester. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide in ver band met de door den ontvanger van Ambt-Hardenberg gepleegde malversaties heeft dé minister van binnenlandsche zaken o.m. geantwoord, dat eerst uit de gepubliceerde verslagen van de terecht zitting de algemeene indruk is verkregen, dat de burgemeester van de verduisterde gelden heeft geprofiteerd. Deze onthulling is dus bekend geworden na het ontslag aan den burgemeester, terwijl van eenig besluit, motie of andere uitspraak van den raad betreffende schor sing van den burgemeester niets bekend is. Wel heeft de minister met verschillende personen uit Ambt-Hardenberg bespre kingen gevoerd, waarbij echter nimmer een beschuldiging, als thans voor den rechter is behandeld, tegen den burge meester is geuit. Daarbij was slechts sprake van het leenen van een bedrag van f. 475 door den burgemeester van den ontvanger tegen afgifte kwitantie. Hierop heeft de minister den burgemeester ernstig gewezen, toen deze terugkwam op zijn op 5 December 1935 gevraagd ontslag en ver zocht, zijn loopende zesjarige ambts periode te mogen beëindigen. De toestand te Ambt-Hardenberg ken merkte zich door een algemeene verwar ring. waarin getuige ook de plaatselijke bladen verdenkingen en beschuldigin gen tegen verschillende overheidspersonen aldaar werden geuit. Daarin en ook in te zijner kennis gekomen voornemens van de zijde der justitie, kon de minister niet zoodanige aanwijzingen vinden, dat hij ook maar eenigszins het bestaan kon ver moeden van feiten, als welke achteraf voor den rechter naar voren zijn gekomen. Wel was de beroering in Ambt-Harden berg en de mate, waarin het gezag van den burgemeester in het algemeen was gemoeid, voor den minister reden, om be gin Maart te bevorderen, dat het verzoek, te mogen aanblijven, werd afgewezen en het aanvankelijk verzoek om eervol ontslag ingewilligd. Aanleiding daartoe waren dus niet bepaalde feiten, die eerst later, tij het gerechtelijk onderzoek, naar voren zijn gekomen, doch overwegingen, ontleend aan de gezagspositie van den burgemeester in het algemeen. Bij Koninklijk Besluit van 13 Maart is dan ook den burgemeester, op zijn verzoek met ingang van I April 1936 eervol ont slag verleend. Dat het verleenen van eervol ontslag ten aanzien van den burgemeester van invloed zou zijn op de pensioengerechtigd heid, is niet juist. Slechts bij een dienst tijd van minder dan vijftien jaren is dat het geval. De burgemeester had een dienst tijd van meer dan twintig jaren vervuld. S. P. l'HONORÉ NABER Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 71 jaren overleden schout bij nacht titulair, gepensioneerd kapitein ter zee S. P. l'Honoré Naber. V De heer l'Honoré Naber werd 30 Januari 1865 te Zwolle geboren, kreeg zijn oplei ding aan het Koninklijk Instituut van de Marine en werd in 1884 zee-officier, in 1913 werd hij gepenslonneerd als kapitein ter zee. De titulaire rang van schout bij nacht is den heer l'Honoré Naber in 1935 verleend. Hij heeft ln 1907 de Koninklijke Ver eeniging .voor de Luchtvaart opgericht waarvan hij herhaaldelijk bestuurslid is geweest. In 19071908 heeft de heei l'Honoré Naber deelgenomen aan een ex peditie, welke de grens tusschen Fransch Guinea en Libera moest bepalen. HET GENERAAL VAN HEUTSZFONDS. De vereeniging „Het Generaal van Heutszfonds" hield te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer W. G. H. van Erp deelde mede, dat H.K.H. Prinses Juliana het verzoek om het Beschermvrouwschap te aanvaarden, heeft afgewezen. Met leedwezen nam het bestuur kennis van een schrijven van de heeren B. Wil ton en A. W. Cremer, waarin zij als lid van het college van commissarissen be danken. De heeren A. A. Pauw, en M. C. Hintzen hebben zich intussehen bereid verklaard zitting te nemen in het college van com missarissen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat van den marinestaf een gift van f. 209.34 ls ontvangen, zijnde een overschot, van gelden geïnd aan boord van alle schepen en inrichtingen der marine, ter bekosti ging van een krans, van de marine, die bij het van Heutsz monument is gelegd. Bovendien werd van mevrouw Kuyper— van Heutsz van uit Amerika, wederom een gift van f.200 ontvangen. Uit het Jaarverslag van den secretaris, den heer C. Bossen, bleek, dat op het einde van 1935 hier te lande aan een 126-tal en in Ned. Indlë aan een 177-tal tezamen 303 kinderen op eenigerlei wijze steun werd verleend. De gegevens verstrekt door den pen ningmeester, den heer J. H. M. Brunott, doen zien. dat het ledental nog steeds terug loopt, dat bedragen der contribu- tlën. zoowel van leden, als van afdeelln- gen, der vereenigingen Madjoe en Voor waarts, verminderen en dat ook de rente van het deposito met f. 750 is verminderd. In verband met deze mededeelingen, werd een beroep op de medewerking van elk lid gedaan om te helpen het fonds financieel te steunen. De heeren P. Lemstra en A. van Boxtel werden in het bestuur herkozen en namen die herbenoeming aan. AANKOOP HAAGSCHEN DIERENTUIN DOOR DE GEMEENTE. Burgemeester en Wethouders stellen den Haagschen Gemeenteraad voor om van de vereeniging Koninklijk Zoölogisch Bota nisch Genootschap" den Haagschen die rentuin te koopen voor een bedrag van f. 850.000 en dezen dan met ingang van 1 Juli a.s weder te verhuren voor een jaarliikschen huumrils van f. 35.000 aan een oo te richten naamlooze vennootschap koninklijk zoö'oglsch botanisch genoot schap N.V. „De Dierentuin". MAREDIJK 46-48 TEL.2507 844ri ilngez Med.) HET VERBRUIK VAN SIGAREN ENZ. Volgens in de vierde aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek opgenomen cijfers wer den in 1935 gebanderolleerd 1.428.770.000 sigaren, 4.008.972.000 sigaretten en plm. 10.569.000 K.G. tabak. Van de in 1935 verbruikte sigaren moest voor 1.048.335.000 sigaren 12"i pCt. en voor 380.435.000 sigaren 17Vt pCt. accijns wor den betaald. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 153 sigaren over 1926 tot 174 sigaren over 1930 (waar op een daling is gevolgd tot 169 sigaren over 1935), van 317 sigaretten over 1926 (behoudens enkele gevallen van terug gang), tot 475 sigaretten over 1935. Het tabaksverbruik per hoofd der bevolking is daarentegen iets afgenomen, over de ja ren 1926 tot en met 1933 bedroeg dit ge middeld 1.5 K.G. en over de jaren 1934 en 1935 gemiddeld 1,3 K.G. De totale verkoopwaarde vermeerderde van ruim f. 152 mlllioen in 1926 tot ruim f. 183 millioen 'in 1930, waarop dalingen zijn gevolgd tot bijna f. 128 millioen in 1935. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het meerdere gebruik van goedkoopere soorten sigaren, sigaret ten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Voorts blijkt, dat in 1935 van de totale gebanderolleerde hoeveelheid sigaren 41 pCt. een waarde had van f. 0.05 t/m. f. 0.10, sigaretten 59 pCt. een waarde had van f. 0.01 t/m. f. 0.03 en tabak 55 pCt. een waarde had vaft f. 1.60 t/m. f. 3. Over 1926 waren deze verhoudingscijfers nog resp. 77.94 en 77. In het eerste kwartaal van 1936 werden gebanderolleerd 360.204.000 sigaren tegen 355.209.000 in het le kwartaal van het vo rig jaar, 964.495.000 sigaretten tegen 951.504.000 in 1935 en 2.811.000 K.G. tabak tegen 2.477.000 K.G. in het vorig Jaar. DE NEDERLANDSCH—TSJECHO SLOWAAKSCHE HANDELS BETREKKINGEN. Naar aanleiding van de geruchten, dat de regeering van Tsjecho Slowakije het voornemen zou hebben den invoer van kunstzijde garens uit Nederland te be moeilijken. ls-op het ministerie van handel te Praag tegenover den correspondent van het AN.P. ontkend dat de regeering van Tsjecho Slowakije van plan zou zijn zich niet te houden aan haar verplichtingen óp het gebied van de handelspolitiek tegenover Nederland, in het bijzonder voor wat betreft den invoer van kunstzijden garens. DE ZUIDERZEE-STEÜNREGELING. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van landbouw en vis- scherij de volgende vragen gesteld: Is het der regeering bekend, dat er In de Lemmer en de andere Zuiderzee-plaat- sen ontstemming heerscht over de ver slechteringen die de voor 1936 geldige steunregeling van den rijksdienst ter uit voering van de Zuldersteunwet aan de be langhebbenden in het bezit van een ver gunning en aan de medeschipoers en vaste knechten brengt? Is het den minister bekend, dat be doelde verslechteringen de visschersbevol- king nog te meer treffen, omdat de palingvisscherii geenszins aan de gestelde verwachtingen beantwoord? Is de regeering bereid, de in de regeling 1936 aangebrachte verslechteringen on verwijld in te trekken? VROUWEN-VREDESGANG. Maandag' vindt te Amsterdam de Vrouwen-Vredesgang plaats, welke betoo- ging een demonstratie voor den vrede bedoelt te zijn. Ook uit Leiden zijn er meerdere deelneemsters. Te Amsterdam komt men bijeen op de De Ruyterkade achter het Centraal Sta tion, vanwaar de optocht langs Stations plein, Martelaarsgracht N.Z. Voorburgwal, Koningsplein, Heerengracht (evenzijde), Vijzelstraat. Vijzelgracht, Nieuwe Vijzel straat, Weteringschans, gaat naar het Frederiksplein (eindpunt). Bij de kruising Spui verlaten 3 deputa ties den stoet, één voor de Regeering, één voor den Volkenbond en één voor het Raadhuis. Op het Frederiksplein vindt de sluitings bijeenkomst plaats. Thiesje Bouwmeester zal daar de Kinder-Vredesboodschap spreken. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit ls aan mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder op zijn verzoek eervol ontslag, verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-rechtbank te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diénsten. Bij Kon, Besluit is aan mr. dr. C. J. H. Schepel te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voor zitter van de staatscommissie, bij K.B. van 21 April 1862 ingesteld, teneinde de re geering van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, diet en aanzien van het Waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld, en zulks onder dankbetuiging voor de in die hoedanigheid door hem be wezen diensten. In zijn plaats is benoemd jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, griffier der Staten van Zuid-Holland, thans lid der commissie. Mr. Schepel is bevorderd tot groot-offi cier in de orde van Oranje Nassau. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau S. Cohen Izn., voorzitter van den Nederlandschen Gros- siersbond voor den Vleeschhandel te Rot terdam. Zondag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie 8 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten U 10'/» uur voorm. en 7'/» uur nam. Nutsgebouw: Spir. Ver, „Harmonla" Spr. mr. Muis. 7.30 uur nam. Waalsche Kerk: Orgelbespeling nej. n M. de Haas. 3 uur inam. Maandag. N.V. Ned. Electro laschmij.: Alg, vere van aandeelhouders, 3 1/4 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.l: Ver voor Volkenbond en Vrede. Sprekers dt' H. Colijn en mr. A. M. Joekes. 8 uur naai DAGELIJKS. Lakenhal: Jubileumtentoonstelling October-vereen. (tot 19 Mei), DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Qe- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot hall vier. Inenting tegen diphterie 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeu» 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Artisten". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam „Modern Times". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2—7'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u. na, „Rare snuiters". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater. Steenstr. 39. 8 1/4 u. na. „Broadway Melody '36". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/t uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/» uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarlstr. 7 uur nam. „Goudeiland". lederen middag 2'/« u., Zondag va! 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag ei nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m, 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 en C. van Zijp, Wllhelmltia- park 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst le Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen doof de doctoren Bruins Slot, De Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tele foon 390. Profiteer ook van de Voor onze klanten 10 ct. per stuk, 3720 (Ingez. Med.) UIT NED. OOST-INDIË. DE TOEKOMST DER TABAKSCULTUUR. Verlaging invoerrecht op sigaren gewenscht? MEDAN. 15 Mei (Aneta)De heer J. H. Bitters, voorzitter van Dell planterj vereeniging. verklaarde in zijn Jaarlijkse!» rede. dat ln het afgeloopen jaar de hoop en het vertrouwen op een betere conjunc tuur in dit gewest is teruggekeerd, maar dat het onjuist is de hier ingetreden ver betering te overschatten, omdat de toe komst van de tabakscultuur niet zonder bezorgdheid kan worden tegemoet gezien zoolang de algemeene politieke en econo mische toestand niet verbeterd is en onze afzetgebieden niet weder als min of meer vaste afnemers optreden. Ten aanzien van Amerika zal door de verlaging van het invoerrecht op tao8* het verloren terrein geleidelijk kunnen worden teruggewonnen, doch Nederland bracht in 1935 den verderen teruggang van den afzet, terwijl de ontwikkeling van net Duitsche afzetgebied voor de toekomst de Sumatratabak geenszins aanleiding geeft tot optimistische verwachtingen. Spr. vraagt zich af of voor de Indiscne regeering niet het ooeenbllk gekomen v om door verlaging van het invoerrecht op sigaren een grooteren afzet mogelijk J* maken waardoor de inkomsten v0°r..:„ schatkist niet zouden behoeven te en het verruimen van de werkge'cizenneiu in de tabakscultuur en sigarenindustne w" worden bevorderd Naar spr.'s meening is het de 88n'e" wezen weg thans eerst de belemmering' der bestaande bedrijven od te hebben, al vorens over te gaan tot het stimu eere van de oprichting van nieuwe bedrliverij terwlll van het grootste belang is te voor komen dat de productieve werkcelege» heid door fiscale heffingen onmogem wordt gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6