TRIUMPH \o< Laat Uw smaak triomfeeren! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 16 Mei 1936 VIRGINIA CIGARETTES DE BtOSCOPEN. SPORT. LAND- EN WOUW. FINANCIEN. LUCHTVAART- VISSCHER1JBERICHTEN. ENGELAND. Onderscheiding voor lord Willingdon Rede van den Sovjet-gezant. Koning Edward heeft lord Willingdon, den afgetreden onder-koning van Indië benoemd tot lord Warden of the Cinque Ports, gouverneur van de vijf havenplaat sen Dover, Sandwich, Hastings, Romney en Hythe. Deze oude functie, welke dateert uit den tijd der Plantagenets en waarschijnlijk uit den tijd van Willem den Veroveraar, aldus de Times, wordt sedert vele Jaren bekleed door oud-onder-koningen. Lord Curson en de markies van Reading zijn voor lord Willingdon lord Warden geweest. In vroeger jaren was dit hooge ambt feitelijk gereserveerd, voor de ministers- president. Een der rechten van den titularis is het recht de kroningsplechtigheid bij te wonen. De sovjet-Russische ambassadeur te Londen, Maisky, heeft tijdens een diner van het parlementaire Engelsch-Russische comité een rede gehouden Hij verklaarde daarin, dat de wereld in het algemeen en Europa in het bijzonder gekomen is aan een kruispunt van wegen en dat dc keuze ligt tusschen collectieve veiligheid en oorlog. Een ieder erkent, dat in geheel Europa de oorlog in de lucht hangt. De onweerscentra in den internationalen toestand zijn voor allen duidelijk en, tenzij het gevaar tijdig zal worden weggenomen, zal geheel Europa in een oorlog gedompeld worden en de beschaving verwoest wor den. Sovjet-Rusland heeft in principe geen enkel bezwaar tegen onderhandelin gen met Duitschland, doch, naar Maisky verklaarde, is men aldaar van meening, dat het vredesplan van Hitier niet kan worden beschouwd als een, dat werkeüjken vrede belooft. „Wij achten het noodzakelijk dat. al vorens onderhandelingen tusschen Duitsch land en Sovjet-Rusland worden gevoerd, andere bij de zaak van den vrede geïnte resseerde mogendheden bijeenkomen en een gemeenschappelijke basis leggen, waarop de onderhandelingen met Duitsch land kunnen worden gevoerd." UIT HET VERRE OOSTEN. Chineesch rotest Japan en de mandaatgebieden. De woordvoerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat China te Tokio geprotes teerd heeft tegen de uitbreiding van de Japansche effectieven in Noord-China. De Japansche minister van buitenland- sche zaken Arita heeft in de Kamer van Afgevaardigden nog eens medegedeeld, dat Japan vastbesloten is nooit de rech ten uit hoofde van het mandaat over de eilanden in de Stille Zuidzee prijs te geven. Japan zal nooit zijn standpunt terzake wijzigen, welke ook de over wegingen zijn, waarop men zich elders beroept, aldus voegde Arita er nog aan toe. PALESTINA. Nieuwe onlusten. Gisteren zijn te Jaffa nieuwe onlusten voorgekomen toen twee Arabische pro cessies, die uit een moskee kwamen, een dreigende houding tegen de Joden aan namen en in de Jodenwijk wilden door dringen. De politie moest, om dat te be letten, van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij 2 Arabieren gedood en tien of twaalf gewond zijn, van welke ook nog eenigen ernstig. De Joden hebben geprotesteerd tegen de politieke activiteit van den burge meester van Jeruzalem, dr. Khaldi, en van de regeering verlangd, dat hij wordt vervangen. Te Haifa heeft een troep Arabieren kans gezien een groote voorraad huisraad dat zoo juist van een schip op de kade gezet was en dat bestemd was voor nieuwe Joodsche immigranten, in brand te steken en zoo goed als volkomen te vernielen. Ook te Acco, Beisan en Toel Karm is het tot demonstraties gekomen. Te Acco werden eenige personen gewond. Een eskader Engelsche bombarde mentsvliegtuigen vliegt geregeld van tijd tot tijd boven Jeruzalem, hetgeen op de bevolking Indruk maakt Lido-Theater. Er is geen ander film- produceerend land ter wereld, waar de showflim zoozeer in trek is als in Amerika dat op dit gebied al zeer veel tot stand bracht. Wanneer men dus thans voor den dag komt met een film, welke uitsluitend en alleen gewijd is aan de show en het Is bovendien de Metro Goldwyn Mayer, die een degelijk voornemen koestert, dan mag men iets bijzonders verwachten. „Broadway Melody 1936" voldoet niet al leen aan die verwachtingen, maar over treft ze zelfs vele malen. Geen wonder wanneer de voornaamste rollen bezet worden door sterren van de allereerste grootte als Eleanor, Powell, Robert Tay lor, Jack Benny, Una Merkel, June Knight en anderen. Hun spel is reeds een genot op zichzelf om aan te zien, maar daarbij komen nog een schitterende monteering, vorsteliike balletten en een scenario, dat voor elk der medespelenden afzonderlijk geschreven schijnt. Het geheel wordt over het voetlicht gebracht met een vaart en een tempo om van te smullen. In het kort komt de geschiedenis hierop neer, dat een jong en talentvol revueschrijver geen ge schikte vrouwelijke hoofdpersoon voor zijn nieuwe revue kan vinden. Een jeugd vriendin komt zich als zoodanig aanmel den. maar wordt geweigerd. Teneinde raad stemt de schrijver erin toe, dat de hoofdrol zal worden vervuld door de schatrijke weduwe, die de revue finan ciert, komt Arlette ten tooneele, naar men meent een groot artiste uit Parijs, maar In werkelijkheid slechts bestaande in de fantasie van een op sensatie belust jour nalist. Het blijkt, dat 't afgewezen jeugd vriendinnetje zich van dit pseudoniem heeft bediend om haar entree in filmland te maken en het behoeft nauwelijks meer gezegd, dat dit haar verwonderlijk goed afgaat. Haar tap-dances zijn inderdaad weergaloos. Het einde laat zich niet moei lijk raden, de revueschrijver vindt in zijn wroeger vriendinnetje niet alleen 'n „lucky SCHAKEN. DE WERELDKAMPIOEN TE LEIDEN. DE TWEEDAAGSCHE WEDSTRIJD VAN L.S.G. Zooals we reeds vermeld hebben, zal hedenavond om 7 uur in „In den Vergul den Turk" de tweedaagsche wedstrijd be ginnen, waarin de wereldkampioen dr. M. Euwe in de ceregroep meespeelt. Uit het Noteboomfonds ls in deze groep als eerste prijs een zeer fraaie wisselbeker beschik baar gesteld. Behalve de reeds door ons vermelde lijst van spelers gaven zich ook nog op de heeren J. H. Zorn te Voorscho ten. mr. C. J. Goudsmit te Oegstgeest en W. H, v. d Nat. Th. J. de Bruyn en H. H. Raaphorst te Leiden. De indeeling luidt als volgt: Eeregroep: Dr. M. Euwe te Amsterdam, prof. dr. J. Droste te Leiden, mr. G. S. Fontein te 's Gravenhage en mr. P. L. J. Rassers te Amsterdam. Hoofdklasse A: W. H. Bosscha te Baarn, W. Demmendal te Leiderdorp, W. H. v. d. Nat te Leiden en dr. J. H. Pannekoek te Santpoort. Hoofdklasse B: mr. C. J. Goudsmit te Oegstgeest: M. A. Kortekaas te Wassenaar: F. Naerebout te Den Helder en J. H. Zom te Voorschoten. Hoofdklasse C: Th. J. de Bruyn te Lel den: L. J. Camlnada te 's Gravenhage; J. A. Houben te Haarlem en J. Nijman te 's Gravenhage. Hoofdklasse D: W v. d. Broek te Leiden; P. de Bruin te 's Gravenhage; J Koet te Leiden en F. Knuttel te 's Gravenhage. Ie klasse: H. Corts te Leiderdorp, J. v. Deventer te Zoeterwoude, G. Schoppen te Leiderdorp. C. Slagmolen te Leiden, G. F. Tromp te 's-Gravenhage en mr. J. V. C. Wlchers te Leiden. In deze groep zijn dus nog twee plaat sen open. Worden deze niet bezet, dan zullen twee dezer spelers met elkaar een match van drie partijen moeten spelen. 2e klasse: H. v. d. Poel te Zoeterwoude en H. H. Raaphorst, W. F. Wakka en A. Zandvliet, allen te Leiden. In elke groep zijn thans twee prijzen beschikbaar gesteld. Hedenavond wordt gespeeld van 7 -11. Zondag' van 15 en van 6V-lO'/i. Daar de heer Van der Nat medespeelt, kan hij niet tevens den wedstrijd leiden. Dit zal nu geschieden door de overige be stuursleden. SIMULTAANSPEL IN DE JEUGDCLUB VAN „TAVENO Gisteravond speelde de heer G. Bosscha alhier simultaan voor de jeugdclub der schaakclub „Taveno". De jongens vonden dit bijzonder prettig en zelfs enkele ouders waren aanwezig, om hun belang stelling te toonen. .Het valt licht te be grijpen. dat de jongens hun uiterste best deden de partij te winnen en dit zou een enkele ook werkelijk 'gelukt zijn. wanneer ze aan het slot iets beter hadden uitge keken. Nu won de simultaan speler 25 van de 27 partijen na twee uur spelen, P. van Schaik en H. Boekkooi behaalden remise. Aan de oudere leden van Taveno, die zich steeds beschikbaar stelden de jongens les te geven, komt zeker een woord van hulde toe. DAMMEN. P. D. L. V. (LISSE). De uitslag van de lie ronde der Bor denwedstrijden van P.DI.V. iLissel is: le klasse: G. v. d. Steld—W. Mohlman 02. C. BlomS. van Duin 02. A. Wijn hout—D. Algera 2—0, J. C. Hobo—H. Baartman 02, Y. de JongD. Vergunst 02, S. BalkenendeI. v. d. Meulen 1—1, W. DietermanJ. Algera 02. 2e klasse: C. v. d, Leede—P. G. Bal kenende 0—2, B. Kuipers—Th. Booden 11. C. BoogerdJ. Langbroek 20. M. Bioch—D. Algera 0—2. H. C. Albers—Z. de Jong 02. G. v. d. VoetM, Smink. afgebr. S. Klein—C. dc Jong 11. WEDSTRIJDTOURNOOI „THEORIE EN PRAKTIJK". Deze week ls de kamp over alle klassen beëindigd. De einduitslagen zijn nu In iedere klas bekend. In de eerste klas, waar De Jeu eerste werd. wist Ligtvoet. door te winnen van Bekker en Geerllngs zich tweede te plaat sen, terwijl de derde en vierde plaats door laatstgenoemden bezet werden In de tweede klasse werd G. v. d. Wiel eerste, een waarlijk mooie prestatie leve rend, door ongeslagen uit den eindstrijd te komen. Van dezen speler is nog zeer veel te verwachten; tweede werd S, Wll- lems die ook ongeslagen bleef, gevolgd door W v. d. Veer, die wel eenige pech heeft gehad. De eindstand in deze klas is: G. v d. Wiel 4 3 1—7 S Willems 4 1 3 5 W. v. d. Veer 4 2—24 H. v. d. Heyden 4 112 3 M. J. Moerkens 4 2 2 2 In de derde klasse Is A. Kantebeen nummer één met niet minder dan 10 pun ten uit vijf partijen gevolgd door J. Ver-' biest als tweede en D. Koudijs als derde. Maandag te 8 uur vindt de prijsuitrei king plaats, waarbij de winnaar le klasse A. G. de Jeu een simultaanseance zal geven voor de deelnemers aan dit zoo juist afgeloopen tournooi. JEUGDTOURNOOI DER L.D.V. De wedstrijden der 6de ronde hadden het volgende verloop: Groep A: W. HuismanEll Brinks 20; J. BarthenC. Kooten 20; D. Offringa- M. Kulk 20; F. H. KlinkenbergJulius Hins 20. Groep B: E. Klinkenberg—K. Nlevaart 20; C. Hensing—J. Delfos 02; Schou ten-N. Bloot 02. De uitgestelde wedstrijden hadden tot resultaat: D. OffringaF. H. Klinkenberg 02; M. KulkJ. Barthen 0—2; N. Bloot C. Hensing 20; J. DelfosC. Klinken berg 0—2. BIJ het ingaan der laatste ronde is de volgende stand verkregen Groep A: W. Huisman 6 gesp.. 12 pnt.; F. H. Klinkenberg 6 gesp.. 10 pnt.; Julius Hins 6 gesp.. 9 pnt.; J. Barthen 6 gesp., 6 pnt.; D. Offringa 6 gesp., 5 pnt.; C. Kooten 6 gesp., 4 pnt.; M. Kulk 6 gesp., 2 pnt.: E. Brinks 6 gesp.. 0 pnt. Groep B: E. Klinkenberg 5 gesp., 10 pnt.; N. Bloot 6 gesp. 9 pnt,: J. Kukler 5 gesp. 6 pnt.; J. Delfos 5 gesp., 5 pnt.; C. Hensing 5 gesp., 4 pnt.: K. Nievaart 5 gesp., 2 pnt.; Schouten 5 gesp.. 0 pnt. De nummers 1 en 2 van elke groep ko men in den eindstrijd. Uit den stand blijkt, dat het spreekwoord niet tever geefs is: zoo de oude zongenwant zoowel W. Huisman als de Klinkenbergen komen in den eindstrijd. Tusschen deze dammerstelgen bevindt zich N. Bloot, wat een spannende finale beteekent. A.s. Donderdag laatste ronde IS VOORTZETTING DER SANEERING GEWENSCHT? Buitengewone algemeene vergadering van „Bloembollencultuur". Het Weekblad der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur meldt: Het hoofdbestuur is na zorgvuldige overweging van voor en tegen, tot de con clusie gekomen, dat het noodzakelijk is om op een vroeger tijdstip dan aanvan kelijk in de bedoeling lag, aan de al ge- meene vergadering der vereenlging voor te stellen een uitspraak te doen over de al dan niet wenscheiijkheid van 'n voort zetting der saneringsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf Aan een bespreking, waartoe de voor zitters der afdeelingen waren uitgenoo- digd, heeft het hoofdbestuur de motieven voorgelegd, die tot deze meentng hadden geleid en het Is gebleken, dat een groote meerderheid van de- aanwezige voorzit ters, de juistheid erkende van het voor naamste motief, n.l. dat de uitspraak der algemeene vergadering, indien deze zoo danig zou zijn, dat onze vereeniging po gingen in het werk zou moeten stellen 8724 (Ingez. Med.) J. A. CARP'S GARENFABRIEKEN N.V. Verlies gestegen tot f. 802.612. Aan het verslag over 1935 ontleenen wij het volgende; De resultaten vanons bedrijf werden ook dit jaar weer zeer nadeellg beïnvloed door de moeilijkheden, welke aan den export onzer artikelen werden in den weg gelegd, zoowel in den vorm van contin- genteerlngen als in die van deviezenbe- perkingen Bovendien is in onze export markten de stand van de valuta in ons nadeel, zoodat, indien wij al verkoopen konden, de betaalde prijzen in Nederland- sche munt omgerekend toch slecht te noemen waren. - Ook de binnenlandsche markt kon ons niet schadeloos stellen voor de nadeelen In den export ondervonden. Hoewel de contlngenteeringsmaatregelen op zichzelf wel het vooruitzicht openden om onzen omzet op de binnenlandsche markt te vergrooten, werden door handelsverdra gen de in te voeren hoeveelheden uit andere landen weer dusdanig verhoogd, dat de binnenlandsche markt met goede ren overvoerd bleef. De balanspost terreinen, gebouwen, ma chines, werktuigen, gereedschappen, voer tuigen en kantoorinventaris is door nieuwbouw vermeerderd met f. 5980 en door nieuwe aanschaffing van machines enz. met f. 12.127, terwijl de post vermin derde met f. 3898 door verkoop van ma chines. Na afschrijving van f. 81.404 blijven deze activa thans dus met f. 1.049.759 te boek staan. Het boekjaar 1923 toont, na afschrij vingen; een verlies van f. 60.368. waardoor het nadeelig saldo van f. 742.244, waar mede de balans per 31 December 1934 sloot, wordt vermeerderd tot f. 802.612. DE „GRAF ZEPPELIN" TE RIO DE JANEIRO. De „Graf Zeppelin" ls gisteren te 18 uur 5 te Rio de Janeiro aangekomen en zal vandaag weder vertrekken voor de thuls- vlucbt. - - i v TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN GEBOTST. Twee Duitsche militaire vliegtuigen zijn tijdens een oefening tegen elkaar gebotst. Een is op een boerderij bij Frankfort terecht gekomen. De moeder van den eigenaar werd hierbij gedood. De beide piloten konden met behulp van hun para chute behouden den grond bereiken. De beide toestellen zijn geheel vernield. om de saneerlngsmaatregelen geheel te doen afschaffen, ook uitvoerbaar moet zijn, hetgeen niet het geval zou zijn, in dien de vergadering in het najaar zou worden gehouden. Het hoofdbestuur heeft daarna defini tief besloten, dat een buitengewone alge meene vergadering op Maandag 22 Juni zal worden gehouden. Hierin zal het oor deel der afdeelingen over het sanecrlngs- vraagstuk ingewonnen worden, indien althans de meerderheid dezer vergadering het voorstel van het hoofdbestuur aan neemt, om op dien datum een uitspraak te doen. IJMUIDEN, 16 Mei 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.900.38; Griet pet kist van 50 KG. f. 178.50; Tongen per KG. f. 0.54—0.37; Zetschol per kist van 50 KG. f. 7.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 12.501.85; Schar per kist van 50 KG. f. 2.502.30; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 2.501.10; Kabel jauw per kist van 125 KG. f. 2013; Wij ting per kist van 50 KG. f. 2.201.40. Aangekomen de loggers: KW. 38 met f.405; KW. 28 met f. 373; KW. 22 met f.480; KW. 31 met f.481; KW. 151 met f.489: KW. 64 met f.431; KW. 114 met f.353; KW. 107 met f.230; KW. 39 met f.481; KW. 76 met f.528; KW. 59 met f.285, KW. 44 met 1.212; SCH 210 met f. 172. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Het nieuwe seizoen is weer ingezet en Maandag zijn de eerste schepen uit de verschillende havens uitgevaren. Ruim 20 schepen uit Vlaardingen. Scheveningen en Katwijk vertrokken dien dag. In Scheveningen was het 's morgens vroeg reeds een zeer groote drukte op het havenhoofd; er waren een zeer groot aantal belangstellenden om het uitvaren van de vroegvaarders mede te maken. Ook te IJmuiden was het Maandag morgen een gezellige drukte en het was een aardig gezicht de mooi opgetuigde loggers achter elkaar de haven te zien verlaten. De visscherij ls weer vol moed begon nen en het is nu maar wachten op de dingen, die komen zullen. Hoewel wij den eersten nieuwen aanvoer nog niet kunnen melden ls bij het schrij ven van dit overzicht toch reeds bekend, dat de eerste nieuwe haring onderweg is. Een radlotelefonlsch bericht bij de Fa, Parlevliet te Katwijk aan Zee binnen gekomen, meldt, dat een jager van de visscherij vertrokken is met ongeveer 85 vaten haring van verschillende schepen; dit schip wordt tegen Zaterdagmorgen aan de markt verwacht. Er kan natuur lijk nog een ander schip eerder binnen zijn, doch later dan'Zaterdag zal het.toch niet worden eer de eerste nieuwe aan de markt is. Het is wel zeer vlug, dat in de zeifde week, dat de schepen uitvaren, de nieuwe haring reeds verkocht wordt. De voorraad oude Maatjes ls thans ge heel geruimd, zoodat men overal in den lande het nieuwe product met spanning verwacht. De eerste week zullen de prij zen echter nog wel op een tamelijk hoog en niet voor een ieder bereikbaar peil liggen; doch binnen eenige weken, zal ook hierin wel verandering komen en zal de haring voor iedere beurs te krijgen zijn. DE TREILVISSCHERIJ. De vischprijzen blijven op een zeer laag peil; in het bijzonder de fijne vischsoor- ten zijn vrijwel waardeloos. De tarbot- prijzen, die zich nog steeds tamelijk goed konden handhaven, zijn ook belangrijk omlaag gegaan. De schol was Maandag ook zeer goed koop, doch Donderdag verbeterden de prijzen van deze soort niet onbelangrijk. Verschillende treilloggers hebben thans reeds de treilvisscherij beëindigd en worden voor de haringvisscherij in ge reedheid gebracht. star", maar ook een lieve levensgezellin. De vele bekende Amerikaansche liedjes verhoogen nog de aanirekkelijkheid van deze uitstekende film. Het voorprogramma bevat een aantal aardige kluchten o.a. de bekende kinder troep ..Our Gang", waarin Spanky een op den voorgrond tredende rol vervult. Het Nieuwe Roxy-Theater. Bij tijd en wijle brengt de Amerikaansche filmin dustrie ons een avonturenfilm, in den re gel een bewerking van een avonturenro man, waaraan we uit onze jeugd de beste herinneringen bewaren. Zoo is dit ook het geval met de imposante hoofdfilm „Goud- eiland". min of meer vrij vervaardigd naar Stevenson's Treasure-island. Dan komen eensklaps de figuren uit de roman als levende beelden voor den geest, vage herinneringen worden opgewekt, sympa thie en. medeleven richt zich weer naar de personen, die het verdienen en ten slotte zijn we bevredigd, wanneer de ge rechtigheid haar beloop heeft gekregen. We leven opnieuw mee de avonturen te midden van de ons nog steeds bekende menschen op dat tropische, geheimzinnige eiland en kunnen onze ongebreidelde fan tasie den vrijen teugel laten. In het mid delpunt van al die gebeurtenissen staan de sluwe, desniettemin goedhartige John Silver, die alle vechtpartijen tot een suc cesvolle vertooning maakt en de knaap Jim Hawkins, beide levende gestalten met een hart en een karakter en door Wallace Beery en Jackie Cooper met veel bravour uitgebeeld. Verder treffen we den beken den naam van captain Smollett nog aan, dien Lewis Stone op de hem eigene, uit stekende wijze vertolkt. Om al de voor op de rii af na te gaan, ls vrijwel ondoen lijk: het zou ook een groot deel van de spanning wegnemen. Laat het voldoende zijn te vermelden, dat al de voorvallen uit het boek opnieuw voor oogen worden ge steld en dat zulks met veel vaart en vlotte uitwerking gedaan is; en „Goud-eiland" met zijn afwisselende schakeeringen en boeiende verteltrant een voortreffelijke rolprent is geworden, die men zal mee leven van het begin tot het einde en een druk bezoek gedurende deze week alles zins wettigt, want, zooals .in den aanhef reeds gezegd, zulke films worden er niet zoo heel vaak vervaardigd. Als première voor Leiden draait de tweede hoofdfilm „Menschenlevens ge vraagd". die het levensgevaarlijke beroep van de „stunt-men", de plaatsvervangers van de groote artisten voor de halsbre kende toeren, accentueert. Bill Boyd en Dorothy Wilson zijn de voornaamste me despelenden in deze met gedurfde sensa tie doortrokken rolprent. Een tweetal films derhalve, dat voor een ieder veel aantrekkelijks bevat! Trianon-Theater. - Nog een week wordt in Trianon de gelegenheid geboden om Charlie Chaplin's veel besproken en veel en terecht geroemde film „Modern Times" te zien. Dat daarvan door vele gebruik zal worden gemaakt, daar twijfelen we niet aan, trouwens „Modern Times" ver dient niet anders dan volle zalen. Het ls dan ook heel natuurlijk dat deze film geprolongeerd ls; was dat niet het geval geweest, welke film zou dan wel twee we ken in hetzelfde theater kunnen loopen? Het voorprogramma, dat bestaat uit een tweetal grappige teeken-filmpjes, een in teressante wandeling over den bodem der zee. een Russische muziek- en zangfilm en een uitgebreid journaal zet de kroon op het werk. Luxortheater - In de wonderlijke entou rage van het circus Sarasani speelt de film „Artisten" zich af met den bekenden acteur Harry Piel in de hoofdrol. Hoe- velen zullen zich nog de wonderen herin neren, welke het publiek ook hier ter stede tijdens de voorstellingen van Sara sani voor oogen werden getooverd, hoe menigeen heeft met stomme verwonde ring die acrobatiek, de dressuur en die vele vreemde gebeurtenissen gadegesla gen, welke tezamen het program vormen van Sarasani, dat In z'n genre tegenwoor dig niet meer te overtreffen, waarschijn lijk zelfs niet te benaderen schijnt. Welnu: hier is dan Sarasani terug! Niet' met 'n enkele korte scène, die in 't verhaal onmisbaar was, doch met een lange reeks van opnamen, die ongelooflijk sterk boelen en in hun genre weergaloos zijn. Om de dressuur draait de geschiedenis „Artisten" voornamelijk en dat is dus ook de hoofdzaak van wat de film biedt, al is de rest van groote beteekenis. Maar die dressuur is dan ook van het allerhoogste gehalte. Harry Piel te midden van z'n wonder-olifant, van zijn aap, zijn prach tige foxterriers, zijn schimmel en z'n papegaal is een bijzondere persoonlijk heid, iemand, die daar waarlijk thuis lijkt te zijn en die de gebruikelijke trucs niet noodig schijnt te hebben om de dieren naar z'n hand te zetten en ze de moei lijkste toeren te laten doen. Goed: de eigenlijke dierentemmer zal .in dit ver haal wel een gewichtige functie vervuld hebben, maar men ziet hem niet en men merkt niets ervan. Men ziet alleen Harry Piel, wiens komst alleen reeds de dieren doet springen van vreugde en die in de arena slechts een simpel gebaar met de zweep behoeft te maken of een enkel woord heeft te uiten om onmiddellijk te worden begrepen en gehoorzaamd. Twee vrouwen spelen In deze geschie denis verder een belangrijke rol: Hllde Hildebrand, de wispelturige, die alles in het werk stelt om den dierentemmer, op wien zij verliefd is, te doen scheiden van z'n beroep en daartoe ieder middel te baat neemt, en: Susi Lanner. het meisje dat door den temmer is opgevoed na den dood van haar ouders, en dat lederen dag .met leedwezen weer vaststelt, dat Harry in haar nog altijd het kind ziet, terwijl zij nochtans tot een flinke jonge vrouw is opgegroeid. De „driehoek" brengt de gebruikelijke conflicten mee, welke angstige scènes veroorzaken gedurende ce voorstelling in de arena, terwijl Hans Junkerman in een grappige creatie van een clown op non-actief z'n best doet Harry en z'n pleegdochter nader tot el kaar te brengen en door z'n kostelijke opmerkingen en mimiek den noodigen humor brengt. In het voorpramma van Luxor een wild-west-film, waarin veel gevochten en gezongen wordt (in de hoofdrol Dick Foran, de zingende cowboy) en een ge slaagde opname van den voetbalwedstrijd BelgiëNederland. Casino-Theater Het komiekenpaar Bert Wheeler en Robert Woolsey heeft a' heel wat films op zijn naam staan en na „Rare Snuiters" zullen er nog wel eenige volgen. Genoemde heeren zijn overigens inderdaad rare snuiters in deze film. Als vermomde lijfartsen van den koning zri" len ze een dikken hertog genezen. Overal dartelen ze heen en ze doen van alles, be halve den hertog genezen. Dat deze toen nog van zijn ziekte herstelt, ls een wonder, waarmee de beide heeren Wheeler e® Woolsey waarlijk niets uitstaande hebbed' Ten huize van dezen zieken patiënt bele ven de komieken, van wie de één aan een permanente kleptomanie lijdt, de grootste dwaarheden en zoo zien we een m® lang een uitgebreide verscheidenheid p®' nonsens, dit laatste in de goede beteekenis van het woord. Geen diepgaande karaij- terontleding, maar een uur onschuldig vermaak, waarmee men zijn zorgen een goed weg kan lachen. Thelma Todd en Dorothy Lee zijn®, vrouwelijke partners van de humor stisc aangelegde heeren Wheeler en Woolsey.^ Het programma vóór de pauze wordt door grootendeels in beslag genomen „Bandieten aan het werk", een sensa» film van het beproefde recept, met goede sheriff-rol van den sympathies held John Wayne. Hiervoor draait nog een kort filmpje de populaire Ruth Etting in eenige haar liedjes, waarbij Luis Alberm voor vrooHjke noot zorgt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2