NJORD'S OUDE VIER Algemeene vergadering van den Vrijheidsbond. Een „A.H.G. Fokker-fonds" gesticht 7fïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Mei 1936 Vierde Blad No. 23356 IN EN OM ABESSYNIE. moet worden geacht. vooral de twee boegen hebben er een handje van. Dat zoo'n stootsgewijze voort stuwing funeste gevolgen heeft op een 3 K.M. baan, laat zich begrijpen. Wordt dit verholpen en weet no. 3 beheerschter te rijden, dan kan de ploeg een goede toe komst beschoren zijn. Nereus is sterk, doch niet onoverwinnelijk. Laga en Aegir zijn dit jaar slechts outsiders, terwijl de Tri- tonneezen nog te kort bijeen zitten en buitengewoon inconstant schijnen. Over het algemeen heeft de vier nog lang niet haar toppunt bereikt, wat een verheugend verschijnsel is, aangezien hierdoor de prikkel tot ver betering ontstaat en het gevaar van overtraining verre is. Vooral diene de coach in de komende week dus op het goede doorloopcn te letten in een baantempo van 30. Rhythme en rijden zijn hiervoor de voornaamste facto ren, terwijl reeds nu de boot in dat tempo bijna voorbij de boegkolk loopt. Bezien we de roeiers nader, dan kan bakboord met haar volmaakter waterwerk ons beter bekoren dan stuurboord. De slag (E. W. de Jonge) is uitermate fel maar zakt bij zijn finish wat in elkaar, hetgeen niet bevorderlijk Is voor zijn adem. K. J. Hardeman op 3 doet zijn uiterste best om zijn slag aan te voelen en aan te vullen, wat hem bij gebrek aan routine slechts ten deele gelukt. Zijn hardheid is prijzenswaardig, doch meestal raakt hij op het laatst door vermoeidheid de kluts kwijt. Hij heeft de neiging zijn schouders op te trekken en rijdt met stijven rug en nek vooruit. Worden deze onnoodige spieren alsnog ontspannen dan is no. 3, wanneer hij het blad in het water houdt, zijn plaats zeker waard. H. Neeb op 2 levert een soepelen en fraaien aan blik op. Zijn haal is constant doch wel licht niet hard genoeg, mede in verband met zijn slanken lichaamsbouw. De boeg plaats is bezet door B. E. van Zanten, die zooals gezegd door zijn bankje trapt en dikwijls een zagende haal maakt met als gevolg een uitloopen van het blad. Het wegzetten is ietwat onrustig doch zijn dash valt te loven. Beide boegen gooien nogal eens kolken op bij een start, waar van de slagen bij laag uitdrukken hinder ondervinden. Stuurman H. Müller is tweedejaars en begint er al aardig in te komen. Tot slot geven wij den slag een raad zijn ploeg noch bij den start noch op de eerste baanhelft te sparen om daarna alles te gooien op een beslissende eind spurt. Heeft zulks tegen juniores her haaldelijk succes, Simon de Wit is een ervaren rot, die zich niet licht in de luren laat leggen. Summa summarum een betrekkelijk snelle oude vier zonder zwakke plek ken maar physiek niet krachtig genoeg voor een 3 K.M. traject. Zij zullen zich Ongetwijfeld met enthousiasme in den strijd werpen en kunnen, met een windje in den rug, tot brilliante pres taties in staat worden geacht. DE NEGUS NAAR GENÈVE? Uit Ankara wordt gemeld, dat de Ethio pische zaakgelastigde aldaar een speciale boodschap van den Negus heeft ontvan gen. waarin deze hem ervan in kennis stelt, dat hli zich in begin Juni naar Genève zal begeven om de Ethiopische zaak persoonlijk te bepleiten en de be sprekingen on 15 Juni bii te wonen. Oostenrijk heeft als eerste de annexatie van Abessynië door Italië erkend. De sancties. De Geneefsche correspondent van de „Manchester Guardian" schrijft, dat wan neer de Engelschen ter verscherping van de sancties een blokkade aan den mond van het Suez-kanaal zouden voorstellen, dit voorstel zeker door Frankrijk. Sovjet- Rusland de Kleine Entente, de Balkan entente Zweden Denemarken en Finland gesteund zou worden De houding van Noorwegen en Nederland is twijfelachtig. Eden heeft van een aantal delegaties uit drukkelijk de verzekering gekregen, dat zij met een blokkade accoord zouden gaan, wanneer de Britsche regeering dit zou voorstellen. Wanneer geen b'okkade zou worden ingesteld, zou het niet mogelijk zijn. de bestaande sancties langer dan tot 1 Juni te handhaven. Zelfs wanneer een meerderheid in den Volkenbondsraad tot handhaving zou besluiten, zou men ge leidelijk ophouden, ze toe te passen. Een Labour-brochure. Onder den titel: „de arbeiderspartij en de verdediging van den vrede" heeft de Britsche arbeiderspartij een brochure uit gegeven waarin zij de internationale po litiek van de partii uiteenzet. Volgens haar moet de Engelsche regee ring als eerste beginsel aanvaarden, dat zii alle geschillen, welke tusschen haar en andere regeeringen zullen rijzen aan arbi trage zal onderwerpen om ze langs vreed- zamen weg op te losen. Dit beginsel ver- eischt het bestaan van een internationale organisatie.welke in staat is gezae te oefenen bij geschillen tusschen verschil lende landen en volgens de arbeiderspartij moet dat de Volkenbond zijn. want on danks ziln fouten is de Volkensbond nog altijd de eenige organisatie, die den vrede kan handhaven. De brochure gaat ook de betrekkingen van den Volkenbond tot Italië na en eischt het handhaven en zelfs het versterken van de sancties, voor het geval Mussolini weigert dat de vrede door den Volkenbond wordt gesloten in plaats van door Italië. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Duitschland en ziin buren stelt de brochure een reeks vragen aan Duitsch land die veel lijken op die. onlangs door de Britsche regeering gesteld. De opstellers zijn van oordeel, dat het antwoord duide lijk dient te zijn ten aanzien van het gelijktijdig aangaan van verplichtingen in het Oosten en Westen, maar geeft toe. dat wat betreft Duitschlands eisch om het handvest van den Volkenbond los te maken van den vrede van Versailles een ernstige poging moet worden gedaan om een grond slag te vinden voor besprekingen met o EEN ploeg, die tot brilliante prestaties in staat Foto v. Vliet. De Oude Vier van Njord: Van links naar rechts: B. E. van Zanten, H. Neeb, K. Hardeman, E. W. de Jonge en H. Müller. i (Van een bijzonderen medewerker). Beschouwen wij de vier, die op Hemel vaartsdag de eer van de Stud. Roelveree- aiging Njord in het hoofdnummer op de Varsity hoog moet houden, dan valt ons je betrekkelijk tenger gebouwde beman ning op, welke gemiddeld de 74 K.G. nog niet haalt. De beide boegen droegen reeds tweemaal het Oranje-shirt, de andere twee oogstten als slagen van de jonge acht 1935 hun eerste lauweren. Coach A. C. J. Stork beeft zich langzamerhand als een ver dienstelijk leermeester ontpopt en het feit, dat hij vanaf Januari deze ploeg onder ijjn leiding houdt, kan niet anders dan lan de noodige eenheid ten goede komen. Volgen wij de ploeg op een oefening, dan a-alt ons dadelijk de felheid op, waar- ndc het viertal zich door het water ran- iilt. Dit is het ware woord, want in een buntempo van 32 a 34 wordt er enorm lifat en gesjouwd. Daarentegen kan in pi als 29 en 30 een volmaakte rust deze combinatie uitgaan. Door een ies gelijken inzet en inpik is dan ook de balans op zijn best. Minder is deze in bet lage tempo, slechter ook tijdens het jpurten, wanneer boeg en drie te snel «aar voren rijden en bakboord wat kort finisht. Eenige malen zagen wij de vier een oefenbaantje trekken en onlangs zelfs de 3 K.M. baan. De eerste 1000 M. gingen uitstekend, op het tweede stuk kwam de traditioneele inzinking, doch de eindspurt, die E. W. de Jonge zijn. volgroeiers op drong, mocht er wezen. Hebben de licht- blauwen Nereus op de eerste helft bijge houden, dan kan deze eindspurt ons nog menige verrassing brengen. Nereus start a.s. Donderdag verreweg als favoriet met haar befaamden coach dr. Meurer en haar enorm sterken slagroeier Simon de Wit. Maar wij spraken daarnet van bijhou den. Ontegenzeggelijk moet een lichte ploeg als deze oude vier het hebben van een feilloos baantempo, waarbij de boot als een trein doorglijdt. Nu wordt reeds jaren op Njord en met groot succes geroeid volgens de Fairbairnstijl. Deze voortreffelijke Engelsche coach, wiens leer lingen Percy Bullock en Arthur Dreyfus onlangs in ons land demonstraties gaven, richt zijn roeimethode erop in om den na druk te leggen op het voortstuwende werk van de beenen, als zijnde de sterkste spiercomplexen van ons lichaam. Deze stijl kan perfect uitgevoerd worden doch ontaardt dikwijls in een wegtrappen van de slidings (roeibankje), voordat de roeier een maximalen druk op zijn blad heeft, m. a. w. hij trapt reeds vóór den inpik of htj trapt op het juiste moment, doch zijn rug kan den stoot niet Opvangen, met alle variaties van dien. Nu kunnen seniores deze fout dikwijls in zoo geringe mate ver- toonen, dat het alleen te zien is aan een licht hokken van de boot. Njord's oude vier lijdt aan dit euvel, de nationale defensie heeft bii een krach tige versterking van de reserve aan vlieg- tulgbestuurders door een aantal Neder landers. die voor een opleiding tot vlieg- tuigbestuurder geschikt zijn te achten, ge heel of gedeeltelijk tegemoet te komen in de kosten aan zulk een opleiding ver bonden. 2. Voor zooverre daarin niet op andere wijze wordt voorzien, steun te verleenen aan: a. Nederiandsche luchtvaartpioniers en weduwen en weezen van dezen b. Nederlanders, die in de uitoefening van de civiele of militaire Nederiandsche luchtvaart geheel of gedeeltelijk invalide werden en weduwen en weezen van dezen. c. weduwen en weezen van Nederlanders die bii de uitoefening van de Nederiand sche civiele of militaire luchtvaart het leven verloren. een en ander voor zoover de betrokke nen in behoeftige omstandigheden ver- keeren. 3. Het bevorderen van de verdere ont wikkeling der Nederiandsche luchtvaart in het algemeen, b.v. door het in bii- zonder'e gevallen verstrekken van stu diebeurzen aan hen. die zich voor een functie in die luchtvaart voorbereiden. 4. Het verleenen van steun en het nemen van het initiatief tot maatregelen, wan neer zulks ter beoordeeling van het be stuur van het ..A. H. G Fokker-fonds" aan den bloei van de Nederiandsche luchtvaart ten goede kan komen. De beoordeeling van de wijze, waarop de middelen van het fonds ter bereiking van bovenstaande doelstelling zullen wor den aangewend berust bii het bestuur van het fonds. Namens den heer Fokker wer den aangezocht, om in bedoeld bestuur zitting te nemen: Als voorzitter: de heer ir. J. E. F. de Kok. voorzitter van de Koninklijke Neder iandsche vereeniging voor de luchtvaart te Den Haag Als leden: de heeren C. Kolff, voorzit ter van den raad van beheer der nationale luchtvaartschool te Roterdam en J. E. van Tyen. onderdirecteur van de N.V. Neder iandsche vHeatuigenfabriek te Amsterdam, die zich daartoe bereid hebben verklaard. Bij de aanwending van de middelen, waarover het fonds beschikt of zal be schikken ligt het in de bedoeling den door het fonds te verleenen steun niet te be perken tot de eventueel uit die middelen te kweeken rente omdat alsdan niet te verwachten ware dat het na te streven doel in afzienbaren tiid voldoende zou kunnen worden gediend. De heer Fokker heeft besloten een be drag van f. 100.090 te bestemmen om daar mede het fonds in het leven te roepen. Felle critiek van mr. Wendelaar op de regeering. o Minister van Lidth de Jeude verdedigt haar optreden. Te Utrecht wordt in het Jaarbeursge bouw, vandaag en morgen de algemeene vergadering gehouden van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond". De ver gadering werd hedenmiddag geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, die allereerst o.m. welkom heette den eerevoorzitter van den Vrij heidsbond, mr. D. Fock, en den minister van Waterstaat, jhr. Van Lidth de Jeude. De voorzitter herdacht voorts het over lijden in het afgeloopen jaar van den secretaris, mr. H. J. Pippel. Mr. W. C. Wendelaar. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer in het volgende, jaar schetste spreker de politieke situatie van het oogenblik. Dat in ons land nog maar heel weinig van opleving is te bespeuren, vindt vol gens spreker voor een belangrijk deel zijn oorzaak daarin, dat Nederland niet libe raal geregeerd wbrdt. Hij wees te dien aanzien erop, dat het bedrijfsleven niet genoeg vertrouwen kan hebben in deze legeering met haar zich steeds wijzigende maatregelen. In de tweede plaats eischt een regeering in liberalen zin verminde ring van belastingen in plaats van ver zwaring. De nadruk dient gelegd op her stel van het bedrijfsleven en niet in de eerste plaats op het sluitend maken van het budget. De ordeningspogingen zullen den staat onbetaalbaar veel geld gaan kosten, waardoor de zoo hoog noodige saneering wordt tegengehouden. Een onvermijdelijk gevolg van de vele staatsinmenging is, dat ieder particulier, ieder bedrijf, iedere groep probeert voor zich van de regeering te verkrijgen wat maar eenigermate mogelijk zal blijken en dat zoodoende de schijn wordt gewekt als of het algemeen belang niet anders is dan de som van al deze particuliere be langen. Weg met al die ingewikkelde crisis maatregelen aldus spreker die niet alleen een zeer belangrijk bedrag aan sa larissen kosten, maar bovendien den zakenman en den boer voortdurend meer lastig vallen met een ambtelijke paperas- serij en inmenging in hun bedrijfsleven. De heer Wendelaar bestreed fel het economisch nationalisme, dat ook onver mijdelijk leidt tot een vergroot oorlogsge vaar. De oorlogsdreiging is thans zóó groot, dat ons vredelievend volk gedwon gen wordt, groote bedragen ter verster king van zijn verdedigingsmiddelen be schikbaar te stellen. Spreker verheugde zich erover, dat in de liberale gelederen niet het minste verschil van gevoelen heerscht over de noodzakelijkheid van die weermachtsversterking. Hij herinnerde eraan, dat hij onlangs de hoop uitsprak, dat het mogelijk zou blijken, dat te eeniger tijd alle vrijzinni gen de handen ineen zouden kunnen slaan ter verdediging van wat hen ge meenschappelijk het allerbelangrijkste voorkomt. Dit zou alleen mogelijk zijn wanneer de Vrijzinnig-Democraten ten aanzien van den allereersten plicht van den staat een duidelijk geluid zouden laten hooren. Het was spreker een groote teleurstelling te moeten vaststellen, dat het tot een duidelijk geluid niet Is geko men. Onder geen omstandigheden zal hij bereid gevonden worden om de handen Hitier. zonder dat hem intusschen mag worden veroorloofd zijn wil aan de andere naties op te leggen. De brochure verzoekt ten slotte de Brit sche regeering een internationale confe rentie bijeen te roepen ter bespreking van het beheeren van de bronnen van grond stoffen volgens het beginsel van gelijkheid van alle landen en tot deelneming aan de onenstelling van de streken der wereld, die tot dusver nog niet ontwikkeld waren od economisch gebied. De zoons van Mussolini bevorderd. Bruno en Vit'torio Mussolini, de zoons van den Duce. die als tweede luitenants aan den veldtocht in Abessynië hebben deelgenomen zlin bevorderd tot eersten luitenant wegens hun buitengewone ver diensten Het Roode Kruis. De internationale Roode Kruis commis sie heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat zii bereid is een onderzoek in te stellen naar de nale ving der voorschriften van de conventie van Genève tijdens het Italiaansch-Abes- slinsch conflict De internationale com missie heeft de nationale commissies van haar besluit in kennis gesteld. ineen te slaan met mannen, die zelfs on der de huidige omstandigheden tegen de aanschaffing van de noodzakelijke weer machtsmiddelen stemmen .en zoodoende aan de zonen van ons volk de noodige bescherming onthouden. Spreker wees er voorts op, dat er ook vastheid en duidelijkheid in het regee- ringsbeleid moet zijn ten aanzien van de muntpolitiek. Bij het optreden van het ministerie-Colijn in 1933 verklaarde dit zich voor een snelle en krachtige deflatie- politiek. De regeering heeft echter niet gedaan wat zij heeft toegezegd. De kans wordt dan ook met den dag grooter, dat wij door het dualisme in de politiek der regeering juist daar komen, waar zij zegt niet te willen zijn. Ziet het kabinet geen kans om zijn ideeën met het Parlement tot uitvoering te brengen? Spreker zette uiteen, dat het geenszins beter zou gaan, wanneer enkele sociaal-democraten in het kabinet wer den opgenomen. Het bepleiten van sa menwerking met de SD.A.P. geschiedt naar sprekers meening door menschen, die in een voortdurende angst voor de dictatuur leven. Ik ken zoodanige angst niet zeide de heer Wendelaar en als ik die wel had, zou ik een bondgenoot schap met rood op grond van de ervaring in Duitschland juist als een voorbode van de dictatuur beschouwen. Men zoeke het dan ook niet in een verbreeding van de regeeringsbasis. maar in een krachtiger, energieker, doelbewuster regeeringsbe- leid. De concentratie bij het onderwijs be sprekende, zeide spreker nog, dat de christelijke partijen wel mogen beden ken, dat ook het Parlement zijn eigen verantwoordelijkheid heeft en dat zij, door het op den spits drijven van een groepsbelang, zeker niet zullen bijdragen tot een versterking van den eerbied voor onze constitutioneele instellingen. Ten slotte heeft spreker uiteengezet, dat bij ons volk de constitutioneele monar chie het beste past. Laat ons daarom eindigde hij de traditie voortzetten, waaronder Nederland eeuwen lang geluk kig is geweest. Hierna voerde minister Van Lidth de Jeude het woord. Hij wilde eenige alge meene opmerkingen maken omtrent de wijze van beoordeeling van 't regeerings- beleid. Elkeen zal willen toegeven, aldus de minister, dat de strijd met ongelijke wapenen moet worden gestreden. Eenerzijds de aanval door vrije critiek, zonder verantwoordelijkheid met een be roep op velerlei zwarigheden, als gevolg van de huidige omstandigheden, waarvoor een willig oor wordt gevonden bij de ge troffenen, die uiteraard zeer geneigd zijn verwijten tot de regeering te richten. Anderzijds de verdediging, waarbij de regeering zich geplaatst ziet voor een reeks van moeilijkheden, zooals men zel den gekend heeft en rekening moet hou den met tal van tegenstrijdige factoren op elk gebied, die dikwijls beletten datgene te doen of na te laten, waardoor ont stemming op bepaald gebied zou voor komen worden. Minister Van Lidth de Jeude. Geen kabinet zal in de gegeven omstan digheden kunnen ontkomen aan verwij ten, die ook in ruime mate dit kabinet ten deel vallen. Deze toestand wordt verscherpt door de noodzakelijkheid op velerlei gebied in te grijpen. Niemand zal ontkennen, dat in deze be narde omstandigheden de rijen moeten worden aaneengesloten, hetgeen vordert nauwe samenwerking op breeden grond slag. waaraan meer dan ooit behoefte be staat en waaraan het huidige kabinet zijn oorsprong dankt. Erkend moet worden, dat uitlatingen van toonaangevende zijde niet wijzen op een zoodanige toenadering van de ver schillende bevolkingsgroepen, dat bmnen afzienbaren tijd een verbreeding van den huidigen grondslag waarschijnlijk is te achten. Toch wordt betreurd, waar de regee ring verplicht is tot het nemen van zeer ingrijpende maatregelen, en waar het landsbelang een verdere aaneensluiting der rijen dringend behoeft dat de groeps belangen zulks verijdelen. Eendracht maakt macht, doch deze spreuk verliest haar beteekenis, indien zij slechts aanvaard wordt onder voorbe houd, dat eendracht zonder opoffering kan worden verkregen. Na deze redevoeringen ging men in huishoudelijke vergadering. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den vliegtuigconstructeur. O Antonie Fokker stélt f. 100 OOO ter beschikking. Antonie Fokker. »ii ÏF, wi' vernemen heeft de bekende WRtuigbouwer Antonie Fokker, directeur fah dif N,V Nederiandsche vliegtuigen- laoriek te Amsterdam, ter gelegenheid van dat h-'T dat het heden 25 iaar geleden is, Jh an op een door hemzelven ontworpen t Rfoouwd vliegtuig de voor het verkrij- ,van het brevet van vlieetuizbestuurder tan - Dr°even aflegde op grond 211n belangstelling voor de Nederland- seSn 'lehtvaart besloten een Nederland se st'rhting in het leven te roepen, die j.., bider den naam „A. H. G. Fokker- 1 l n doel stelt: binn bevorderen van het onleiden ten den kortst mogeiüken tiid van a..t 2,°? sroot mogelük aantal Nederlan- ™'vliegtuigbestuurder zulks bii- aerhik in verband met het belang, dat

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13