WAT DE VROUW DRAAGT LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 Mei 1936 VOOR DE HUISVROUW. bij VLASVELD NIEUWE MALTA (SPRINTS) 13 CENT PÉR K.O. MENU VOOR DE WEEK. IETS OVER KOKEN, LUCHTVAART- STRANDLEVEN EN MODE. Gedurende eenige jaren reeds veran dert de strandmode onophoudelijk. In den tijd van onze moeders moest men zich nog vanwegen de „kuischheid" bijkans onherkenbaar vermommen en voor een badschoone uit dien tijd zal het com mando wel geluid hebben: „Kleed je aan en ga in het water!'' Bij het bekijken van oude badphoto's lacht men zich nu nog slap als men daarop de geweldige bad mutsen ziet en de met kokette strookjes afgezette badpakken, die niet alleen de armen bijna tot de polsen bedekken, maar ook tot aan de enkels reiken moesten; wanneer de ongelukkige badnimf dan uit het water steeg, kleefde al die fraaiigheid aan het lichaam vast en de arme zag er jammerlijk uit als een verdronken muis! De tijd der emancipatie sloeg geheel om naar den anderen kant en schiep bad- cöstuums, die expres de grenzen van het fatsoen ver overschreden. Wat we echter wenschen en noodig heb ben, is een smaakvol, aesthetisch badpak, dat het lichaam op verstandige wijze vrij laat, de inwerking van lucht en zon niet belemmert, maar onder geen enkele voor waarde een „modegril'1 mag zijn! Een zwempak is tenslotte een sportcostuum, evenals een tennisjurk. die eigenlijk ook niet buitennissig behoort te zijn! Een vrouw met smaak zal haar badpak dienovereenkomstig weten te kiezen en begrijpen, dat op dit punt iedere overdrij ving smakeloos zou zijn, zoodat men er hoofdzakelijk op moet letten er in een badpak op zijn voordeeligst uit te zien, m. a. W-: de schoonheden van de gestalte naar voren te brengen, de fouten echter (en juist hieraan wordt dikwijls veel te weinig aandacht geschonken) zooveel mo gelijk te verbergen, waar men met een goed zittend badpak zeer gemakkelijk in slaagt. Op grond van die wetenschap heeft men het zich reeds lang afgewend badpakken met ornamentale patronen (ware schrik beelden van het strandleven!) te dragen en houdt meh zich aan effen kleuren, die toch levendig zijn en ook hier en daar met een vlot motief versierd'kunnen wor den. We zien dus dat het woord „mode", wat het badpak betreft, eigenlijk geen recht van bestaan heeft. Geheel anders is het met de badman tels en de strandkleeding en met alle kleinigheden, waarop men hieTblj moet letten, omdat zich in dit geval een gebied ontsluit, dat door iedere vrouw ijverig en enthousiast doorzocht wordt, daar het voor haar natuurlijk een voornaam punt ls, er ook aan het strand voordeelig uit te zien, geheel afgezien van het feit, dat ze in haar „strand-uitzet" (die over het algemeen met geringe onkosten samenge steld kan worden) veel variatie wil hebben Het netste is een „dressing-gown", die weliswaar wat zijn grondvorm betreft aan de heerenmode ontleend is, maar die toch geheel anders aandoet, als hij, om zoo te zeggen, een „vrouwelijke" stijl krijgt! We presenteeren u een dergelijk klee- dingstuk op de eerste plaat en toonen, dat de verwerking van gestreept frotté of lin nen dan aardig is, wanneer de streepen van het bovengedeelte scheef genomen worden, terwijl ze onder de sluitingsnaad in de lengte komen en slechts door de op genaaide zakken onderbroken worden. Sandalen, die de teenen vrij laten en een klein, wit matrozenhoedje zijn de voor naamste completeeringen van dezen man tel. die natuurlijk om zijn effect niet te verliezen uitsluitend bij een effen badpak gedragen moet worden. Voor sport en spel aan het strand kiest men bij het zwempak een kort. donker broekje (liefst marineblauw!), dat men er overheen kan dragen en een met een dub bele rij vergulde knpopen sluitende, wit wollen blazer, die mét blauwe biezen af gezet kan worden (afb. 2). Zeer geliefd voor het strand is natuur lijk ook de cape gebleven; zij wordt het badlaken vervangend van bedrukt, het liefst van gebloemd of geruit, frotté ver vaardigd (voorlaatste afb.) In geval er aan het strandbezoek een autorit verbonden is, bewijst een z.g. „strandcomplet" zeer goede diensten, daar het eenvoudig over het badpak gedragen wordt, meestal uit rok en cape bestaat en aldus de blouse overbodig maakt die door het bovenstuk van het badoak geheel ver vangen wordt. We toonen deze strand- nouveauté 'in onze laatste schets en wijzen on de buitengewoon oractische. geheel met knoonen gesloten rok en on de een voud'-'" caoe waarvan de armsgaten het •feliiden van dp schouders verhinderen Strandkoffertie. hoed en strandschoenen in eenzelfden tint gehouden, completeeren deze eenvoudige en toch zoo smaakvolle kleeding. die van frotté of grof linnen vervaardigd kan worden, maar ook van genopte shantung zeer elegant zou zijn. We zien dus dat de nieuwe stranduit- rusting vol afwisseling riik van kleur en vrooliik is. zonder in het minst indecent te ziin en stellen vast. dat ze zich even goed aanoast aan de eischen. die de sport er aan stelt, als aan de vele eischen en wenschen van de mode. die onbedingd vervuld moeten worden, wil een vrouw zich onbezorgd gelukkig voelen en van het strandleven genieten! WILLY UNGAR. DE NIEUWE SANDALEN. De zomermode schijnt voor den sterk uitgesneden schoen een groote voorliefde aan den dag te leggen en daar men wat de sandalentypen betreet reeds rijke ervaringen heeft opgedaan, behoeft het ons niet te verbazen, dat aan dit model de voorkeur wordt gegeven, deste- meer daar hier met twee kleuren bijzonder mooie effecten bereikt worden. De smaakvolle samenvoeging van nieuwe tinten schijnt een bijzondere sterke zijde van de nieuwe mode te zijn. zoodat men naast de bekende bruin-witte en wit- zwarte sandalen ook interessante model len in blauw met griis. groen met beige, rood met ivoire enz. samenstelt. Twee elegante sandalen, n.l. het sterk uitgesneden model (rechts) en het „ge sloten type" (links) toonen we op de af beelding. WILLY UNGAR. MODERNE MOUWEN. De mouwenmode moet tegenwoordig werkelijk zorgvuldig bestudeerd worden, daar ze voor den stiil van de japon van bijzondere beteekenis is en dikwijls zelfs beslissend voor den totaal-indruk. Men kan niet ontkennen dat de heden- daagsche mode de rokken eenigszins ver waarloost. klaarblijkelijk ten gunste van de mouwen, die een op den voorgrond tredende rol spelen Laten we ons daarom op de hoogte stellen van de nieuwste variaties, die de mode ons heeft te bieden: en laten we de ingehaalde mouw met ruche (linker schets) eens bekilken. die aan den .goeden ouden tiid" herin nert of het met tres of wollen koord ver sierde model dat we bovenaan toonen: laten we ons vertrouwd maken met de van boven gepofte, van onderen echter zeer nauwe mouw die met een zadelüunt aan het lijfje gezet is (afb. rechts) en tenslotte nog even onze aandacht schen ken aan de nieuw-modische 'eer ruime drie-kwart pofmouw, die terecht '-iiprem- model" genaamd is (onderste rehets). WILLY UNGAR. Een van de lezeressen wilde graag een aardige kinderjurk maken, die vooral niet te oud stond: lk kreeg onlangs van een vriendin een leuk modelletje; het was een jurkje van geel crêpe, met een gehaakt bovenstuk in blauw; maar u kunt natuur lijk even goed andere kleuren kiezen, als die de kleine beter staan; ook kunt u het model even goed van wol, zijde of zelfs satijn namaken; maar ik vind crêpe zoo practisch omdat het goed blijft, al wascht u het nóg zoo vaak! Het rokje moet u pas knippen, als u het bovenstuk klaar heeft; want het moet er goed ruim onder vallen en wordt van bo ven heel fijn lngerimpeld. Voor het gehaakte lijfje zet u net zoo veel steken op, als noodig zijn voor de wijde halsopening; daarna verbindt u be gin en einde. De 1ste toer bestaat geheel uit vasten; de 2de: 1 stokje. 1 losse, 1 stokje, 1 losse, 2 vasten, 1 losse, 1 stokje, 1 losse, 1 St., 1 1„ 2 vasten enz.; de 3de t,: net als de 2de, doch in plaats van de 2 vasten werkt u er 3; de 4de t. net als de 3de; in de 5de laat u het patroon ver springen door op de 3 vasten nu 3 st. waartusschen steeds 1 losse te haken, en op de 2 st. nu 3 vasten; de 6de, 7de en 8ste toer werkt u nét als toer 5; ln de 9de verspringt u weer het patroontje door op de 3 stokjes 4 vasten te haken en op de 3 vasten 3 stokjes waartusschen een losse. De 10de, 11de en 12de toer zijn gelijk aan de 9de; de 13de laat u weer verspringen, doch nu op de 4 vasten 4 stokjes waar tusschen een lossa„gn op de 3 stokjes 4 vasten; 14de. 15de en 16de toer net zoo. Na den 16den breetet-u-de draad-af. Leg het patroontje dan clad Jieer en- ga tel len: 4V* blokje yanppei) "schouder af ge rekend begint u weer te haken; denk er vooral om, dat u niet vergeet het patroon tje te laten verspringen met 4 stokjes, waartusschen 1 losse, 4 vasten. Zoo haakt u door tot de tweede schouder, waarvan u ook weer 41/! blokje van boven af moet uitkomen. Breek de draad dan nog eens af en be gin weer van voor af; als u zoo 4 toeren gehaakt heeft, moet het patroon weer verspringen; daarna wederom 4 toeren haken. Op dezelfde manier werkt u den rug; het patroontje valt dan mooi om het kin derlijfje. Nu de mouwtjes. Haak eerst van den schouder af tot onder aan het verlengde stukje een toer vasten en daarna 9 toe ren: 1 stokje, 1 losse enz. Als dat klaar is, moet u de mouw nauwer haken, door om de 3, 4 steken er één over te slaan; deze toer en de volgende werkt u uitsluitend met vasten. Ga met deze toeren door tot het mouwtje nauw genoeg is; daarna haakt u nog 10 toeren, vasten zonder minderen. De andere mouw wordt natuur lijk precies eender. Als u het lijfje wat stijf vindt, kunt u het opvroolijken met kleine geborduurde bloempjes in allerlei kleuren: rood. geel, paars, oranje, goudbruin, blauw, groen rose, hoe meer afwisseling hoe beter, dat vinden de kinderen zelf ook het leukste: u moet ze met een los steekje borduren, zoo hier en daar alsof ze er overheen ge strooid -zijn. Het beste is om D.M.C.-koordzijde hier voor te gebruiken en met dezelfde zijde werkt u dan nog een steelsteekje langs den naad, waar lijfje en rok aan elkander zljn gezet. Ten slotte wordt er een koordje gehaakt in blauw of geel, dat u door de bovenste gaatjes langs den hals rijgt; maak het koordje af met balletjes of een kwastje in allerlei kleuren of zet er een paar groote kralen aan. Een andere lezeres wilde graag nog sokjes maken van de z.g. bunnig-wol, die flossige ruige wolsoort; u kunt het doen met een paar breinaalden No. 8; de sokjes worden als een platte lap gebreid en dan later dicht genaaid tot sokjes; ze zijn heerlijk warm voor heel kleine peuters en geven ook wat bescherming aan het voetje, als zij rondkruipen. U zet 10 steken op en breit het gansche sokje in recht heen en recht terug. U be gint direct te meerderen op deze 10 st. door eerst in de vóór- en daarna in de achterzijde van den steek te breien; 1 steek meerderen aan het eind van eiken toer tot er 20 st. op de naald staan. Daar na 6 toeren breien zonder meerderen en dan aan het einde van eiken toer minde ren tot er nog 10 steken over zijn. Dan is de zool af; maar nu moet u niet de wol afbreken, doch de rest er aan vast breien. Aan het einde van den laatsten toer zet u nog 10 steken er bij op voor het hieltje. Nu staan er dus 20 steken op uw naald. Hierop gaat u door steeds recht breiende, en één steek meerderend aan den kant van den teen om den anderen toer ide andere zijde (hiel-kant) houdt u recht.) U meerdert tot er 25 st. zijn. Daarna kant u aan de hielzijde 15 st. af en op de over blijvende 10 st. breit u 8 toeren zonder meerderen of minderen; dat wordt de wreef: daarna zet u weer 15 st. op aan de zijde van de wreef en op die 25 gaat u door, recht, en één steek minderend aan VOO R HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE J7NGEL 120 Tfu 7W DOEZorraoQT 22 TCU282S leiden (Ingez. MedO ZONDAG'. Tomatensoep, biefstuk, asperges met róomsaus, aardappelen, caramelvla. Recept: asperges met roomsaus. Neem 2 bossen asperges, kook ze gaar ln zoo wei nig mogelijk water en zout, zoodat 1/4 L. vocht overblijft. Bind dit vocht met 2 eetlepels mayzena en 4 eetl. room tot een dikke saus, roer er'van. het vuur 2 eet lepels boter door en een eidooier. Roer er voorzichtig de uitgelekte bovenste stukjes van de aspergés door. Van de overgeblevén asperge-stukken kookt men aspergesoep. Eenvoudig menu: kalfsoesters, asperges met peterseliesaus, aardappelpurée, vruchten. Recept: asperges met peterseliesaus. Schil de asperges, snijdt ze in stukken en kook ze gaar. Wrijf de dooiers van 4 hard gekookte eieren fijn, doe er bij kleine hoe veelheden 1 d.L. warme melk bij en ons boter en laat dit op een heel zacht vuur gelijkmatig binden; neem het van 't vuur en roer er een eetlepel zeer fijn gehakte peterselie door. Giet deze saus over de uitgelekte en warmgehouden asperges. MAANDAG. Aspergesoep, baklap, gestoofde prei, aardappelen. Recept: gestoofde prei. De prei wordt goed schoongemaakt en zorgvuldig gewas- schen: neem 12 a 15 dikke preien en kook ze ln ruim kokend water met zout gaar, gedurende 3/4 uur. Laat ze uitlekken, smelt 'h ons boter met 4 eetlepels azijn en stoof hierin de prei nog pl.m. 3/4 uur. DINSDAG. Kerryschotel, varkenslapjes, gestoofde bieten, aardappelen. Recept: kerryschotel. Kook droge rijst van 2 kopjes rijst en 6 kopjes water en wat zout; schil en snipper een flinke ui en bak ze in wat boter met 1 theelepel kerry bruin; vermeng ze met de rijst. Naar verkiezing kan men deze schotel nog vermengen met tomatensaus. WOENSDAG. Gehakte coteletten, stoofsla, aardappelen, citroenpudding. Recept: citroenpudding'. Roer 4 eidooiers met 1 ons basterdsuiker tot een luchtige witte massa, doe er' 4 eetlepels water bü en het gezeefde sap van 2 citroe nen. Laat dit op een zacht vuur of op stoom binden, doe er 8 blaadjes geweekte en opgeloste gelatine bij en het stijfge klopte eiwit en dóe de massa in een om gespoelde puddingvorm, zoodra de stijf begint te worden. DONDERDAG. Kalfscoteletten met spaghetti en spinazie, wentelteefjes. Recept: kalfscoteletten met spaghetti. Wrijf 4 kalfcoteletten in met peper, zout en nootmuscaat, paneer ze en bak ze in boter bruin en gaar, kook pd. spaghetti gaar in kokend water met zout, laat ze uitlekken en roer er dan een blikje toma tenpuree door. Kook en stoof de spinazie op de gewone wijze, doe ze midden op een groote verwarmde schotel hoog opgesta peld, leg hieroverheen de spaghetti en schik er de coteletten omheen. VRIJDAG. Gekookte schol met eiersaus, worteltjes, aardappelen, droge rijst met boter en suiker. Recept: gekookte schol. Wasch 3 groo te of 6 kleine schollen en kook ze gaar ln water met zout en een scheutje azijn tot de vinnen gemakkelijk loslaten. Neem ze met een schuimspaan voorzichtig uit het nat, en gebruik L. vischwater voor de saus. Bind dit vocht met 4 eetlepels may zena, roer er van 't vuur 2 geklopte eieren door en 2 eetl. azijn. ZATERDAG. Varkensoesters, bloemkool, aardappelen, gemengde bananencompóte. Recept: gemengde bananencompóte. Snijdt eenige appelen, peren en bana nen in stukjes. Pers het sap uit 1 citroen, zeef het en roer er een pakje va nillesuiker door. Schik de stukjes vruchten in een compote schaal, giet er het sap overheen en laat ze een half uurtje trek ken. de tsenzijde om den anderen toer tot het aantal steken tot 20 is teruggebracht; dan kant u.af. Het sokje sluit met een smalle band. Zet hiervoor 9 st. op, neem 16 st. op; 8 aan iedere zijde van het achternaadje, en zet nog eens 9 st. op voor het andere uiteinde van het bandje; op die 34 st. moet u 3 toeren recht heen en recht terug breien; vervolgens kant u af. Nu moet het werk even worden dichtgenaaid; het zooltje aan het bovenstuk en de achternaad dicht; dan zet u aan één zijde van het bandje een paarlmoeren knoop en maakt in het andere een knoopsgat en de kleine sok ls klaar. Tot besluit wil ik 'u vooruit waarschu wen, dat het jurkje, zooals ik hierboven beschreef, niet gemakkelijk is; ik weet van iemand, die het probeerde en er niet uit kon komen. Een ander daarentegen had er niets geen moeite mee; de groote moeilijkheid is het verspringen van de blokjes, dat de vasten op de stokjes vallen en de stokjes op de vasten. Ik raad u aan om er niet te veel tijd aan zoek te bren gen. Gêat het, dan .lukt het ineens en anders geef ik over een poosje nog wel eens'een ander kinderjurkje op. Ik wensch u er veel succes mee. NUTTIGE WENKEN. Rieten meubelen worden afgeborst* met niet te sterk zeepsop, waarin wat sa!! miak is gedaan en met schoon water alge! spoeld. Soda mag niet worden gebruikt deze maakt het riet grauw. Het riet wordt gebleekt, door het af te doen met een on. lossing van waterstofsuperoxyde. Beverfdj rieten meubelen worden op dezelfde wijn behandeld als gewone geverfde meubelen Bruine rieten meubelen worden met bruine spirituslak bestreken om ze een frisscher aanzien te geven. Rotan meubelen maakt men schoon met terpentijnolie. Borstels kunnen gewasschen worden In een lauw zeepsopje, waaraan een scheutje salmiak ls toegevoegd; uitspoelen ln schoon water. Om ze te drogen legt men ze op een schoone doek met het haar naai beneden. Sponzen moeten na gebruik uitgespoeld en opgehangen worden. Kleverig geworden sponzen laat men eenigen tijd liggen ln lauw water met borax of in. citroensap; vervolgens worden ze ultgewasschen. Hoe is het mogelijk dat vroegere slachten gezond waren! Vroeger, tóen "de gcheele „voedingsleer" was samengevat in de raadgeving, dat men moest eten tot men zijn bekomst had. En toch waren zij gezond. Krachtige, sterke mannen zijn er uit. voortgekomen, mannen die op de we reldzeeën eerbied afdwongen voor de Ne- dcrlandsche vlag en die ons land groot hebben gemaakt. De moderne wetenschap heeft onze voe dingsleer radicaal veranderd. Zij ontdekte namelijk de vitaminen en de waarde, die deze voor het behoud van onze gezond heid hebben. Een der gevolgen hiervan 13, dat wij nu precies weten hoeveel vitami nen van elke soort wij dagelijks moeten verorberen op straffe van verlies onzer gezondheid. Een ander gevolg is, dat i voedingsleer ls uitgedijd van een simpele raadgeving tot een boek, twee boeken, een geheele bibliotheek, die wij niet meer in een normaal huis zouden kunnen onder brengen. Nog een ander gevolg ls, dat een keuken geen keuken meer ls, maar een laboratorium, waarin de huisvrouw, ge bogen over haar gasfornuis, geheimzinni ge formules uitspreekt, als xA yB - G. Populair gezegd beteekent dat: zooveel vi taminen A plus zooveel vitaminen B, daar mee zal ik manlief wel in het leven kun nen houden. De vitamine beheerscht onze keukens en haar heerschappij ls onbe perkt. Maar scherts terzijde. Belangrijker dan de vraag, hoe vroegere geslachten gezond bleven, is de vraag hoe wij het blijven. En dan moet erkend worden, dat wij in dit opzicht aan de moderne voedingsleer vele goede raadgevingen te danken hebben. Daardoor is b.v. heel veel veranderd in de kookmethoden. Om maar eens een heel belangrijk ding te noemen: wij weten nu, dat de vroegere methode om aardappelen en groenten met veel water te koken uit den booze is, omdat daarbij de voedings stoffen voor een groot gedeelte met het kookwater ln den gootsteen verdwijnen. Daarom worden nu de aardappelen met een klein beetje water, de meeste groenten practisch zonder water gekookt. De goede warmteregeling van de tegenwoordige gasfornuizen en -comforen (de spaar brander!) maakt dit mogelijk. Weliswaar zijn er nog huisvrouwen, die bij het koken nog geen rekening houden met deze nieuwere inzichten, maar de voortdurende voorlichting, die hierover in de laatste jaren van verschillende zijden wordt gegeven, zal ook hen op den duur wel bereiken. In haar eigen belang hopen wij dat dit spoedig gebeurt. Want met het koken op de moderne manier bereiken zij twee groote voordeelen. De voedingswaar de van de spijzen, die zij op tafel brengen, ls grooter en de gasrekening is lager. In dezen tijd van dalende inkomens toch zeker wel feiten, waarmee rekening moe* worden gehouden! AMY MOLLISON'S RECORD-VLUCHT. Zooals nog in een deel onzer vorige op laag vermeld, is Amy Johnson gistermid dag om 13 uur ,36 te Croydon geland. De vliegster heeft de reis gemaakt in 4 dagen 16 uur en 16 min. Het record stond op naam van Tommy Rose met 6 dagen 6 uur 57 maa.. een verbetering dus met 1 dag 14 uur 39 min., ondanks oponthoud te Graz. Op 4 Mei heeft Amy Mollison Gravesend verlaten om voor de tweede maal te -pro- beeren een nieuw record te vestigen. Zój maakte de uitreis in 3 dagen 6 uur 25 min., 11 u. 9 min. korter dan de record tijd- van Rose. Het record voor de uit- en thuisr™ staat nu dus op 7 dagen, 23 uur 43 min. (oud 10 dagen 35 min.). HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR JEAN BATTEN. Aan de Nieuw-Zeelandsche aviatrice Jean Batten, die verleden jaar in een Percivaj Gull eën vlucht over het Zuidelijk deel van den Atlantlschen Oceaan heeft ge maakt, is de Britannia Trophy voor 19» toegekend. Deze trophee wordt door ue Royal Aero Club of Britain uitgereikt aan den Britschen vlieger, die in het afgelloe pen jaar de verdienstelijkste prestatie m de lucht heeft volbracht. Miss Jean Batten is reeds onde,rsL!i,,! den met de Harmon International avi- trix Trophy voor 1935 en met het Franse Legioen van Eer. TWEE VLIEGONGELUKKEN IN FRANKRIJK. Boven het vliegveld te Marignane ziljj een militair en een civiel vlieg™'»,.- botsing gekomen. Beide toestellen stor neer en werden geheel vernield. De ro taire vlieger kon zich redden door zijn valscherm gebruik te maken, de stuurder -van het 'andere vliegtuig om het leven. -en In de nabijheid van St. Raphael j» nieuw bombardementsvliegtuig prak invliegen verongelukt. Een vleugel invliegen verongeiuxr. rsen ,ar af en de machine viel met den kop beneden in zee. De piloot verdronk,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10