Het gouden feest der 3 October-Vereeniging. jfstt Jaargang DONDERDAG 14 MEI 1936 No. 23354 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telegrafische gelukwenschen van H.M. de Koningin Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week 1.'..; f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Burgemeester biedt het bestuur de eerepenning der gemeente Leiden aan. Zooals, gezien haar groote populariteit, wel in cie lijn der verwachtingen lag, is fie receptie, welke het bestuur der 3-Octo- ber-Vereeniging gistermiddag ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan in Huize „Bruyns" hield, uitgegroeid tot een ge weldige huldigings-demonstratie van de rijde der burgerij jegens de kranige orga nisatoren van ons jaarlijksch feest van Leiden's Ontzet. De receptie, Teneinde niet te vervallen in moeilijk heden van hiërachieken aard zullen wij de talloos velen, die het bestuur persoon lijk kwam complimenteeren, in chronolo gische volgorde vermelden: Allereerst betraden de dames der be stuursleden de feestelijk met bloemen ge tooide zaal en boden het bestuur bij mon de van mevrouw Van der Laan een bloe menmand mitsgaders een verguld zilveren herinneringsplaquette aan. Daarna kwamen het bestuur der socië teit „Amicitia"; de voorzitter van de Ver. .Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert; het I terelid, de heer W. van Rossum du Chat- II die tevens gelukwenschen aanbood 1 aliens de 13 schooljongens, die in 1887 11; het v. d. Werffmonument een krans I serlegden; het bestuur van de 8-October lïtreeuiging „Alkmaar Ontzet", welks Iioorzitter, de heer De Lange de zuster- ftereeniging een lang en succesvol voort- I bestaan tocwenschte, wees op de buiten- I gewoon aangename verstandhouding en een voorzittershamer aanbood, aan weers- I zijden gesierd met de emblemen van belde vereenigingen; de gamizoenscom- I tnandant, overste Koningsfeld, die het be stuur prees voor zijn streven om de ge dachte aan de roemruchte daden onzer voorvaderen levendig te houden; overste De Iongh, commandant van 't 6e R.V.A., die zich bij voortduring bereid verklaarde tot het verleenen van medewerking; de gemeente-archivaris, dr. mr. Verburgt; de directeur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw; het bestuur van de Ver. „Koninginnedag"; de burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot; de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer; het bestuur van „Nut en Ver maak"; de secretaris der Kamer van Koophandel, dr. P. G. Knibbe; het bestuur van de Damesgymnastiekver. „Concordia"; de besturen van V.V.S.L. en Sanctus Augustinus; het eerelid, oud-burgemeester jhr. mr. dr, N. C. de Gijselaar met zijn echtgenoote: het Collegium van 't Leidsch Studentencorps, dat bij monde van den heer Kolkman een beker met inscriptie aanbood; de directeur der Leidsche Duin- watermij., ir. P. C. Llndenbergh; de Se naat der Unitas Studiosorum Lugduno Batava; prof. dr. B. D. Eerdmans namens de Mij. tot Nut van 't Algemeen, afd. Lei den; mr. P. E. Briët; het Leidsch Poütie- muziekgezelschap en de Leidsche Kap- persbond. Namens het huldigingscomité uit de burgerij, dat zich gevormd had op lnsti- gatie van t bestuur der Ver. voor Vreem delingenverkeer, werd het woord gevoerd door den heer N. C. F. van Ginkel, aan wiens toespraak het volgende is ontleend: Toen het bekend werd, dat onze 3 Oct. Vereeniging op 13 Mei haar gouden jubi leum zou herdenken, kwam er onmiddel lijk beweging onder onze stadgenooten, die leidde tot de samenstelling van een comité,- dat plannen beraamde om deze gedenkwaardige gebeurtenis niet onopge merkt voorbij te laten gaan. En zoo staat het Comité thans voor u om u, uit naam der ingezetenen, hartelijk geluk te wenschen met dit gouden jubi leum en uw bestuur oprechte en welver diende hulde aan te bieden, voor het vele, dat het jaar in, jaar uit, niet alleen aan de Leidsche ingezetenen, doch tevens aan zoo ontzaglijk velen uit de omgeving van Leiden en daarbuiten, heeft geboden. Met een activiteit en een vindingrijk heid. die telken jare bij iedereen de grootste bewondering afdwong, hebben wij door en met u Leiden's Ontzet gevierd en volop genoten van de prachtige histori sche en leerrijke optochten, het vuurwerk en al het andere, waarbij niemand ver geten werd en waaraan oud en jong kon deelnemen en ook met zooveel vreugde deelnam. Aanvaardt daarvoor onzen groo- ten dank. Ons Comité heeft met groot leedwezen den achteruitgang van het ledental uwer vereeniging .gezien, een verlies dat wel voor een groot deel aan de tijdsomstandigheden geweten zal moeten worden. Wij hopen van harte, dat spoedig verandering moge intreden en dat velen weder lid zullen worden als waardeering voor uw zoo lof felijk streven. Ons Comité heeft een begin gemaakt en is in staat gesteld u een lijst van een aantal, zij het ook een bescheiden aantal, nieuwe leden te kunnen aanbie den. in de hoop en de verwachting, dat velen zullen inzien dat men, als het eenigszins kan, als Leidenaar lid der 3 Oct. Vereeniging moet zijn. In de vroegte van dezen gedenkwaar- digen dag hebben wij uwe bestuursleden, aan uwe woningen, een bloemenhulde ge bracht en wij bieden hierbij aan ieder uwer nog een klein souvenir aan, in den vorm van een presse-papier met den beeldenaar van Willem van Oranje en de inscriptie: „met dank voor hetgeen gij deedt". Spr. eindigde aldus: Gij hebt recht trotsch te zijn op uw vereeniging. Moge uw bestuur nog tal van jaren er voor werkzaam zijn. Moge het de kracht en den lust behouden om voort te gaan op den weg, dien u zijt ingeslagen. Leve het Bestuur der 3 Oct. Vereeniging. Nadat de heer Van der Laan het comité en den heer Van Ginkel den hartelijken dank van het bestuur had betuigd, her nam de stroom van gelukwenschen zijn loop. Eerst kwam de muziekver. 6 R.V.A. met bloemen aandragen en daarna waren het respectievelijk de Postharmonie, de D. G._ en A.-V. .JBrunhilde", de Oranje Het bestuur der jubileerende 3 October-vereeniging. Zittend v. 1. n. r. de heeren B. f Koning, N. G. Spaargaren, W. v. d. Laan, R. de Wilde en E. Wichers Roilan- Daarachter staande de heeren J. W. Cahen, L, E. Nieuwenhuizen Segaar, H. ®Mre de la Porte, B. Buurman en C. J.van Spall. Het elfde bestuurslid, mr. F. J. J. Trapman ontbreekt op deze foto. garde, Litteris Sacrum, de Ned. Padvin dersver., de Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarekorpsen, de vroegere Commis sie voor de Volksbijeenkomsten, de direc teur van den Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes, de Leidsche Christ. Oranjever., de Ver. van Reserve-officieren afd. Leiden, de Neutrale Middenstands ver., de rector-magnificus, prof. mr. A. S, de Blécourt en de directeur der Stedelijke Lichtfabrieken, ir. G. L. van Klinkenberg, die gelukwenschen kwamen aanbieden. Te ruim 4 uur kwam het voltallige Col lege van B. en W. en de gemeentesecre taris, mr. dr. C. E.'van Strijen hun op wachting maken, namens wie de burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het woord voerde. De aanwezigheid van het geheele col lege, aldus spr., bewijst, dat het gemeen tebestuur zeer bijzondere beteekenis hecht aan het 50-jarig bestaan der 3 October- vereeniging. Die beteekenis is niet alleen het feit, dat zij telken jare een groot feest voor de Leidenaars organiseert. Neen, er zijn vele banden, welke het gemeentebe stuur binden met de 3 Octobervereeniging. Enkele daarvan zijn In den loop der jaren geslaakt, zooals de financieele en het ge bruik van de „gouden koets", maar vele andere, van meer ideëelen aard zijn over gebleven en worden steeds hechter. Wanneer spr. een antwoord moet geven op de vraag: wat beteekent de 3 Oct.-Ver. voor Leiden?, dan bedenkt hij in de eerste plaats, dat zij het lichaam is, dat de organisatie van het feest ter herdenking van het groote historische feit van Lei den's ontzet in handen heeft genomen en de plicht van dankbaarheid jegens het voorgeslacht voor oogen stelt. Die betee kenis is inderdaad zeer groot, want het is goed, dat wij de jongere generatie ge legenheid bieden om uiting te geven aan haar gevoelens ten opzichte van 't voor geslacht, gevoelens, die alleen door het voorbeeld der ouderen kunnen ontstaan. Uw bestuur heeft bij herhaling blijk gegeven dit op de juiste wijze te kunnen doen. Met groote deskundigheid organi seert zij de verschillende feestelijkheden, waardoor iedere Leidenaar in de gelegen heid wordt gesteld -om op de voor hem meest gepaste wijze uiting te geven aan de gevoelens, Tenzij de weersomstandig heden tegenwerken, is het welslagen van elk onderdeel der festiviteiten, waarvan gij de voorbereiding voor uw rekening neemt, bij voorbaat verzekerd. Zoo is ons 3 Octoberfeest geworden tot een groot cultureel goed en een onmisbare factor in de samenleving der burgerij. Gij zijt als het ware het centrale punt, de patrones van alle andere Leidsche ver eenigingen, van wie een groote kracht uit gaat. Het behoort nog niet tot de taak van het gemeentebestuur om zorg te dragen voor de ontspanning der burgerij, doch uw bestuur, aldus de burgemeester, heeft een deel van die taak vrijwillig op zijn schouders genomen en zulks op een wijze, dat de Leidsche 3 October-Vereeniging een landelijke bekendheid heeft gekregen. Het was spr. dan ook een vreugde voor lezing te mogen doen van het volgende telegram van den particulieren secretaris van H.M. de Koningin: „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U te verzoeken Harer Ma- jesteits gelukwenschen te willen over brengen aan bestuur 3 October-Ver eeniging naar aanleiding van de her denking van den 50-jarigen arbeid van deze bekende vereeniging in deze gemeente". w. g. VAN HEEMSTRA, Secretaris. In aansluiting daarop zeide de bur gemeester, dat het gemeentebestuur de 3 October-Vereeniging beschouwt als een sieraad der gemeente en des wege gemeend heeft haar te moeten begiftigen met de hoogste onderschei ding, welke het gemeentebestuur kan verleenen, namelijk DEN GOUDEN EERE-PENNING DER GEMEENTE LEIDEN. De heer Van der Laan dankte het ge meentebestuur voor deze hooge onder scheiding en vooral ook voor de groote medewerking, welke de 3 October-Veree niging steeds van die zijde mag onder vinden. Van degenen, die daarna hun geluk wenschen kwamen aanbieden, noemen wij n<jg de heeren J. W. Henny, directeur van ons Blad en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en H. C. Dresselhuys, oud-praeses-col- legii. Buiten de zeer velen, die het bestuur persoonlijk kwamen comolimenteeren. be reikte het bestuur nog een zeer groot aantal schriftelijke en telegrafische ge lukwenschen o.a. van de dochter van den eersten penningmeester, mevrouw Van WentGoedeljee. die meende haar hulde niet beter te kunnen toonen dan zich op nieuw op te geven als lid der vereefiiglng en daaraan den wensch toevoegde, dat velen haar voorbeeld zullen volgen. Wij onderschrijven dat laatste en vol doen bij deze tevens aan haar verzoek door mede te deelen, dat penningmeester Is de heer P. Boot Jr., Lage Rijndijk, Lei derdorp, gironummer 192 733. Gaf de receptie reeds een indrukwek kend beeld van de sympathie, welke de Leidsche burgerij koestert ten opzichte van de 3 October-vereeniging, ln nog meer dere mate kwam deze tot uiting in de serenade, welke bijna alle Leidsche mu- ziekvereenigingen en een groot aantal andere plaatselijke vereenigingen het ju bileerende bestuur in de avonduren brachten. De serenade. Omstreeks halfacht formeerden zich op verschillende plaatsen in de stad optochten van bescheiden afmetingen, waarvan de kop steeds werd gevormd door een muziek korps, terwijl zich daarbij allengs meer deren aansloten, zoodat de stoet by aan komst op het Kaasmarkt-terrein stellig den dubbelen, oorspronkelijken omvang had bereikt. De opstelling had een vlot verloop, on danks het zeer .groot aantal deelnemers, dat wij schatten op ongeveer 2000, behoo- rende tot een 40-tal vereenigingen, waar onder liefst 13 muziekkorpsen. Keurig op tijd verliet de lange stoet het Kaasmarkterrein om langs de Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd en Bree- straat zijn weg te nemen langs café restaurant „In den Vergulden Turk", waar het bestuur der 3-October-Vereeniging met zijn dames, zoomede de eere-voorzitter, burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen met zijn echtgenoote, die daar aan een maaltijd vereenigd waren, zich op de stoep hadden opgesteld om het défilé gade te slaan. Tijdens het voorbijtrekken, waarmede ruim 20 minuten gemoeid gingen, werden den heer v. d. Laan twee bloemstukken aangeboden. Nadat de stoet het eindpunt had be reikt. bracht „Werkmans Wilskracht" nog een serenade aan het eenige overlevende lid van het allereerste bestuur, den heer Felix H. A. Driessen in diens woning aan den Oude-Singel. Een aardige gedachte, waarvan de uit voering door den heer Driessen. die om gezondheidsredenen niet in de gelegenheid was om de feestelijkheden van meer nabij me? te maken, stellig op hoogen prijs is gesteld. Terugblikkende op dezen herdenkings dag, blijft de herinnering aan een schit terend verloopen feestdag, die één door- loopande manifestatie was van de popu lariteit, welke de 3 Octobervereeniging zich bi.i de Leidsche burgerij heeft verworven. Moge dit laatste het kan nooit kwaad er nogmaals op te wijzen! ook tot uiting komen ineen toenemend ledental. De lueze „Ieder Leidenaar lid" is nog verre van verwezenlijkt!! EEN GOUDEN JUBILEUM. Van den heer H. Labordus De heer H. Labordus uit Voorschoten herdacht gisteren den dag. waarop hij voor vijftig iaren in dienst trad der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. alhier. In verband met droeve familie-omstan digheden had de iubilaris verzocht dezen dag geheel ongemerkt te laten passeeren. De directie meende dit verzoek in zooverre te moeten eerbiedigen dat van de tradi- tioneele huldiging werd afgezien. De heer Labordus welke ziin dagtaak op normale wiize dacht te volbrengen werd om plm. 11 uur op het orivé-kantoor ge roepen en toegesproken. In dezen tijd van rationalisatie waarin het nagenoeg onmogelijk is dat een arbeider meer van ziin vak leert als een zeer klein onderdeel, terwiil het voor velen uitgesloten is in de oraktijk voldoende materialen-kennis op te doen. waardoor liefde voor den arbeid wordt gekweekt, terwül deze vakkennis en liefde voor het werk bii arbeiders als de beer Labordus in zoo ruime mate aanwezig is. stel ik het dubbel op oriis een meester - ruwer als u geluk te wenschen. aldus de heer Schrandt. Het ziin arbeiders als de heer Labordus wiens vader eveneens on geveer 50 jaar bii de firma Zaalberg werkte, welke de Leidsche Textielindustrie ln het algemeen en de Leidsche deken- industrie in het bijzonder hare goede repu tatie bezorgden. De overheid, welke door oprichting van economisch technologische instituten de oprichting van nieuwe industrieën wil bevorderen en bestaande industrieën van voorlichting wil dienen en ook op andere wiize begint te toonen, hetzij dan aarzelend, dat zij het algemeen belang bli een gezonde industrie gaat in zien. verliest de voordeelen. welke vol doend geschoold met liefde voor hun vak bezielde arbeidskrachten bieden, te veel uit het oog. Hoe is het anders te verklaren dat in een gerenommeerde wol textiel- industriestad als Leiden nog steeds ieder ooleidingsaoparaat met name een textiel school ontbreekt? Bi.i een opleving, welke zeker komen moet. hetzij dan op lager niveau, zal Leiden achter bliiken te liggen en zullen daardoor de werklooze arbeiders eerst later in het productie-proces worden opgenomen dan hunne collega's in andere centra's waar de gelegenheid om vak kennis op te doen niet ontbrak. Het is te hopen, dat de desbetreffende officieele instanties dezen achterstand bii de opleiding van jeugdige arbeiders thans in zullen zien en het initiatief tot oprich ting eener textielschool zullen nemen. De heer Labordus meende in ziin ant- woerd den lof die hem was toegezwaaid af te moeten wlizen. Ik breng dank aan God aldus spreker, dat Hij mii eerstens in de gelegenheid stelde mii te bekwamen en daarna gezondheid schonk om te bltfven werken. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Een Katwijksche logger van de reederij Parlevliet met de eerste nieuwe haring onderweg. (Binnenland, 3e Blad). Manifest van den burgemeester van Amsterdam inzake bestrijding der werk loosheid. (Binnenland, 3e Blad). Overeenstemming inzake het verstrek ken van gehakt in blik. (Binnenland1, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De Fokker F. 56; een verkeersvliegtuig met verdiepingen. (Luchtvaart 3e Blad). Nieuwe schenking van sir Henri Deter- ding, nu aan het Rijksmuseum te Am sterdam. (Kunst, 3e Blad). BUITENLAND. Wijziging in de Oostenrijksche regee ring. Starhemberg uitgetreden. (Buiten land, le Blad). In Abessynië is een romp-bestuur in onbezet gebied gevormd. (3e Blad). Is de Duitsche S.S. niet meer geheel betrouwbaar? (Buitenland, le Blad). De Fransche bevolking neemt af. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN. EERSTE BLAD. BEGIN VAN DEN ZOMERTIJD. In den komenden nacht om 2 uur gaat de Zomertijd in. Men denke er dus aan hedenavond vóór het naar bed gaan de klokken en horloges één uur vooruit te zetten, dus van 10 op 11 of van 11 op 12 uur. EXAMENS WIS- EN NATUURKUNDE. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat aan de commissie, aan welke dit jaar wordt opgedragen het exaniineeren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs ln de wis- en natuurkundige wetenschappen, tevens wordt opgedragen het examineeren van hen, die dit jaar de akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde. Tot leden dier commissie zijn benoemd prof. dr. J. Droste, prof. dr. W. H. Keesom, prof. dr. A. E. van Arkel, prof. dr. J. H. Oort. prof. dr. W. van der Woude, dr. H. D. Kloosterman en de heer G. A. Janssen, allen alhier. In de subcommissie K TV hier ter stede zijn benoemd tot lid en ondervoorzitter prof dr. B. G. Escher en tot leden, prof. dr. L. G. M. Baas Becking en prof. dr. H. i Boschma, allen alhier. NEDERL. AMUSEMENTS CLUB. Een voorloopig bestuur gevormd. Gisteravond werd in Café Rest. „De Harmonie" een vergadering gehouden ter oprichting van een Ned. Amusements Club Na circulatie van de statuten, sprak de heer Jansen een openingswoord en gaf een korte uiteenzetting van het doel der ver eeniging. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de beoefening van alle takken van sport; buitensport: o.a. athietiek, hockey, tennis, korfbal, zwemmen enz.; binnensport: o.a. gymnastiek, schermen, dammen, schaken, biljarten, tafeltennis, dansen enz. Tevens zal er gelegenheid be staan voor de beoefening van alle soorten muziekinstrumenten, 't houden van re creaties en het opvoeren van tooneeistuk- jes. Verder zullen er diverse cursussen worden gegeven o.a. in 't verleenen van eerste hulp bij ongelukken en in 't redden van drenkelingen. 10 heeren en 7 dames hebben zich voorloopig als lid opgegeven. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door de heeren: Joh. P. Jansen, voorz.; C. J. M. van Eyken, Rijnsburgerweg 58, secr. en J. J. J. G. van Randwijk, penningm. Maandag 18 Mei wordt opnieuw een ver gadering belegd, waarin men zal overgaan tot definitieve oprichting der vereeniging. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het caudidaatsexamen Indisch Recht de h,eer Th. A, J. Vosters (Lelden).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1