Het Keizerrijk Ethiopië onderdeel van het Italiaansche mperium. 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 Mei 1936 Vierde Blad No. 23351 Italië heeft Abessynië geannexeerd en het keizer rijk Ethiopië uitgeroepen waarvan koning Victor Emanuel III keizer is geworden. Maarschalk Badoglio wordt onderkoning. VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. Landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten. het fascistische Riik. omdat het de onver woestbare kenteekens voert van den wil en de macht van den lictor, het is Ro- meinsch. omdat dit het doel is. waarop sedert veertien ,1aar de machtige en ge disciplineerde energie gericht was van de jonge Italiaansche geslachten. Het is echter tevens het RUk van den Vrede, omdat Italië den vrede wil voor zichzelf en voor allen en omdat het slechts tot oorlog besluit, wanneer het gedwongen is door de dwingende noodzakelijkheden van het leven. Het is het Riik der beschaving en der menscheliikhed voor de geheele bevolking van Abessynië hetgeen in de traditie van Rome gelegen is. dat. na overwonnen te hebben de volkeren verbond aan zün lot. Ziehier de Italiaansche wet. waardoor een periode van onze- geschiedenis afge sloten wordt, die er een andere opent, als een ruime open poort voor de mogelijk heden der toekomst" Mussolini las dan de eerste twee artike len voor van het decreet, dat in den Iood van den avond goedgekeurd was. en welke luiden als volgt: Met groot ceremonieel is dit Zaterdag- I avond te Rome bekend gemaakt. Daarover I wordt gemeld: Reeds tegen half acht was de opmarsch I der troepen naar de Piazza Venezia begon- nen. De regimenten verlieten hun kazernes I legen het einde van den middag. De sol daten. met de helmen op en met witte 1 handschoenen, defileerden door alle I wijken. Om 20 uur begon de verzameling op de I Piazza Venezia. Het geheele garnizoen ven Rome met alle staven, was aanwezig. De Duce wilde, dat deze historische nacht het aanzien van machtsontplooiing zou heb- ben Het plein was sedert verscheidene uren I rol van een menigte, even talrijk als op I 5 October. Alle naburige straten waren eveneens vol van een menigte, die bij de lanfare-muziek. militaire marschen en j levolutie-hymnen meezong. Schijnwerpers verlichtten het paleis van j den Duce en het standbeeld van Victor Emmanuel, den stichter der Italiaansche eenheid. Gewonden in koloniale uniformen varen het onderwerp van vaderlands- 1 Eevende betoogingen. Van het balkon van iet Venetiaansche paleis woei de partij- Sndaard. die om 18.15 uur van het Lic- I irenpaleis door een eere-afdeeling van I li fascistische militie en jonge fascisten f ras overgebracht. De fascistische Groote Raad. Alle leden van den Grooten Raad namen deel aan de zitting, behalve zij. die zich ia Oost-Afrika bevinden, te weten Giu- feope Bottai. de gouverneur van Rome en Addis Abeba. Achilles Staracl. secretaris van de partij, die het bevel voert over de troepen te Gondar. Galeazzo Ciano. de minister van pers en propaganda, gede coreerd met de zilveren medaille, evenals de vlieger Roberto Farinacci. ex-secretaris der partij, wiens hand onlangs is afgezet. Bovendien waren op het paleis uitge- noodigd de vertegenwoordigers van de niet-sanctionistische landen. Niet alleen het fascisme en de natie waren vereenizd. maar de prinsen van het Huis van Savoie waren op het naburige balkon Ministerraad. Dadelijk na afloop van de zitting van den Grooten Raad. om 22.10 uur. begon de ministerraad, die 10 minuten duurde. Om 22.20 uur verschenen de ministers voor een raam van het paleis, maar Mussolini ver toonde zich nog niet. De ongeduldige menigte wachtte en riep. Op het plein wapperden tallooze vlaggen van alle ramen. De daken waren vol men- schen. Op de vier hoeken van het plein waren luidsprekers opgesteld. Een luid- «reker op het balkon, waar de Duce zou smeken, vormde de verbinding met Oost- Afrika. De overwinnende legers volgden dus van oogenblik tot oogenblik hetgeen zich te Rome afspeelde. De Duce spreekt van het balcon van zijn paleis. nw ,22'30 de balkondeur open. De toen-u (dichte. De Duce verscheen. De JU'chingen waren overweldigend. Trom- terimr,Weerklonken en de stilte keerde zin re(*e van den Duce werd bii eiken wim D oken door het geschreeuw der geworden menigte. De rede van Mussolini. llu'»ijjj°ld V3£1'Pnd va" het balkon zeide ■•Italië heeft eindelijk zijn Rijk. Het is Art. 1. De gebieden en bevolkingen, welke behooren tot het Rijk van Abes synië worden gesteld onder de volle en algehcelc souvereiniteit van het Ita liaansche Koninkrijk. De titel van Keizer van Abessynië wordt aanvaard door den Koning van Italië voor zich zelf en zijn opvolgers. Art. 2. Het Keizerrijk wordt gere geerd en vertegenwoordigd door den gouverneur-generaal, die den titel voert van Onder-Koning en van wien eveneens de gouverneurs van Erythrea en Somaliland afhankelijk zijn". De gouverneur-generaal is Maar schalk Badoglio. De Duce zeide verder: „Officieren, zwarthemden van de revolu tie,. Italianen en Italiaansche vrouwen in -het vaderland en in het buitenland, het Italiaansche volk heeft met zün bloed een Rijk geschapen en het zal het vruchtbaar maken door zün arbeid. Het zal het ver dedigen tegen wie ook door zün wapens. In deze opperste zekerheid legionarissen, heft op uwe insignes, uwe wapens, uwe harten om na vijftien eeuwen de weder- verschüning te begroeten van het Keizer rijk op de heilige heuvels van Rome. Zult gij het waardig zün?" De menigte antwoordde met een luiden kreet: Ja! „Uw kreet is als een heilige eed. die u bindt tegenover God en tegenover de menschen. voor het leven en voor den dood. Zwarthemden! Legionarissen! Groet den Koning Langdurige ovaties. Langdurige ovaties werden den Duce ge bracht en vele malen vertoonde hii zich opnieuw op het balkon. Daarna klonken de trompetten weer. waardoor de stilte hersteld werd. De onder secretaris liet den Duce nogmaals toe juichen als „stichter van het Rijk". Eindelijk steeg een groote kreet op: „Naar het Quirinaal en de geheele menigte begaf zich naar 't paleis van den Koning om den nieuwen Keizer toe te juichen. Betooging voor het Quirinaal. Voor het Quirinaal speelde zich een in drukwekkende betooging van loyalisme af. Optochten met vlaggen voorop, hieven kreten aan als: „Leve het Huis van Savoie! Leve de Koning! Leve de Keizer!" De vorst verscheen op het balkon in een toga met de wapens van het koninklijk huis. Hti was in groot-tenue en met zün sehandschoeide hand groette hii langdurig de menigte, die hem dwong herhaaldelijk naar voren te komen. De stad behield lang in den nacht haar uitzicht van overstelpende vreugde. De troepen die naar hun kazernes terug keerden. werden toegejuicht. Te midden van een warmen nacht speelden zij de fanfares Een vloed van Romeinen stroom de langs de voornaamste straten. Overal werd gezongen. Tal van schijnwerpers verlichtten den hemel. In de schouwbur gen en bioscopen werden de voorstellingen om half elf gestaakt en een weinig talrijke menigte bleef er achter om naar de rede van den Duce te luisteren. In de provincie. Overal in de provincie was de opwinding even koortsachtig als te Rome. Te Napels schaarde de menigte zich voor het koninkliik paleis en juichte den kroonprins toe Te Milaan op het Domplein te Turijn, te Venetië od het San-Marcoplein overal luisterden de inwoners naar de proclama tie van het Italiaansche keizerrijk in Abessynie. In alle dorpen verkondigden de secre tarissen van de fasci het nieuws. Dc decreten dadelijk in wer king getreden. De decreten betreffende de annexatie van Abessynië. de instelling van het kei zerrijk en de benoeming van Badoglio tot onderkoning, die door den fascistischen raad en den ministerraad zün goedgekeurd en onmiddellük daarna aan den koning ter teekening zün voorgelegd, treden direct in werking. Zij zullen aan het par lement worden voorgelegd om kracht van wet te verkrijgen. De pers juicht. De Noord-Italiaansche bladen zyn vol komen gewüd aan de stichting van het nieuwe Italiaansche, fascistische impe rium. Met geweldige lettertypes drukken zij hun verslagen en beschouwingen over het ontstaan van het nieuwe wereldrük af. Het nieuw fascistische rijk, zoo schrijft de „Corriere della Sera", rust, evenals het eerste Romeinsche rük op de granieten zuilen van de eenheid en de kracht der Italiaansche gevoelens en van den Italiaan schen wil. Na 15 eeuwen wordt Rome weer het levenscentrum van een wereldorga nisme. Rome hervat zijn wereldzending. De andere bladen wijzen er o.m. op, dat de Italiaansche strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht de veiligste waarborg vormen voor de toekomst van het impe rium, dat den kinderen van Italië het da- gelyksch brood waarborgt. Wat tot dus verre onbereikbaar scheen, is thans schit terende en onverwoestbare werkelykheid geworden. De door het Italiaansche volk afgelegde eed is een eed van vrede, maar voor wfe het hinderpalen in den weg zou willen leggen, beteekent hij een oorlogseed. De ontvangst in het buitenland. In Engelsche kringen wordt tot dusver een volkomen 'stilzwijgen bewaard. De Fransche regeering heeft de Italiaan sche regeering bütyds gewaarschuwd, dat zü alle voorbehoud maakte omtrent deze procedure. Ofschoon men er in officieele kringen te Washington het zwügen toe doet, is er in goed ingelichte kringen weinig twijfel, dat de Ver. Staten zich stilzwijgend zullen aansluiten by de leer van Stimson en weigeren eenige nieuwe situatie in Abes synië te erkennen, die door geweld tot stand is gebracht. Ondanks de schynbare mislukking van deze politiek ten aanzien van Mantsjoek- wo, bestaat er by het publiek een neiging om ze te aanvaarden, als de grondslag der Amerikaansche houding, zooals het be ginsel van non-interventie in Europeesche aangelegenheden. De algemeene meening is, dat de ge heele aangelegenheid In toenemende mate vermengd wordt met de Europeesche politiek en dat er geen Amerikaansche belangen bij betrokken zyn. Wat doet de Negus? De Negus heeft gisterochtend met de keizerin en eenige leden van de konink lijke familie een bezoek gebracht aan de kerk, waar zy de mis hebben bygewoond. Het gezelschap heeft een groot deel van den ochtend met bidden doorgebracht. De hooge commissaris heeft den te Je ruzalem wonenden Armeenschen arts Kal- bian opgedragen den lyfarts van den Ne gus behulpzaam te zijn, daar Haile Selas sie nog steeds ernstig geschokt is door de doorgestane vermoeienissen en recente emoties. De Negus lydt evenwel niet aan gasver giftiging, zooals bij geruchte verluidde. „We verlieten Addis Abeba, omdat het moreel van onze troepen was geschokt door het gebruik van gifgas en het dus evident was. dat onze troepen dergelyke onmenscheiijke strüdwijzen niet konden weerstaan" zeide de Negus tegen een aan tal journalisten, die bij hem op een tea waren genoodigd. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of eenig ander deel van Abessynië werd een zware bedreiging, niet alleen voor onze eigen bevolking, doch ook voor de vreemdelingen, voornamelijk in de hoofd stad. We meenden de belangen van ons volk beter te kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhankelijkheid van Abessynië voort te zetten". De Negus bleef verder zeer gereserveerd. Hy heeft gisteren een lang telegram aan den Volkenbond gezonden. Berichten, dat hy zelf naar Genève zou komen, zyn niet bevestigd. Aan peenige journalisten verklaarde de Negus: „Een land, dat al zyn vertrouwen In den Volkenbond, waarvan het steeds lid was. heeft gesteld, kan niet geloover., dat de Bond niet zal trachten het kwaad te herstellen, dat aangericht is door een lid, dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vra gen, dat de Bond rechtvaardig zal zijn op dat een zwak land beschermd zal worden tegen een sterker". De positie van Wolde Mariam. Wolde Mariam zal tydens de besprekin gen over 't Italiaansch-Abessynsche con flict in den Volkenbondsraad zyn land vertegenwoordigen als te doen gebruike- lyk is geweest. De nieuwe status van Abes synië is niet erkend en Wolde Mariam zal dus gewoon de Abessijnsche regeering kunnen vertegenwoordigen. De vertegenwoordiger van Italië te Ge nève heelt den secretaris-generaal van den Volkenbond voor zyn „persoonlyke informatie" de tekst van het annexatie decreet van Abessynië overhandigd. Hy trachtte verder het optreden van zyn re geering te rechtvaardigen. Avenol ant woordde, dat de raad over deze kwestie moet oordeelen. Het secretariaat van den Volkenbond heeft een Abessynsche nota gepubliceerd, die onderteekend was door Wolde Mariam dien Abessijnschen gezant te Parijs. Wolde Mariam beschuldigt de Italianen opnieuw van het gebruik op groote schaal van gif gassen. De nota wordt vergezeld van een aantal verklaringen en foto's, die het ge bruik op groote schaal van van gif gassen door de Italianen aantoonen. Wolde Mariam eindigt de nota door op te merken, dat de overhandigde verkla ringen niet alleen aantoonen, dat de Ita liaansche beweringen ais zou Abessynië de oorlogsregels geschonden hebben onwaar zyn, doch bovendien, dat de Italianen ver scheidene personen betaald hebben voor een valsch getuigenis tegen de Abessyn sche regeering. De bezetting van Abessynië. De Italiaansche troepen van Noor delijk en Zuidelijk front hebben el kaar ontmoet te Diredaua. Een batal jon van het 46e regiment artillerie is van Addis Abeba komend aldaar ge arriveerd; het werd ontvangen door een bataljon van het 221ste legioen zwarthemden. Op het oogenblik, dat de Italianen Har- rar binnentrokken, vlogen 35 vliegtuigen er over. Alle openbare gebouwen werden onmiddellyk bezet. De Abessynsche krygers hebben de stad gedurende drie dagen geplunderd, en de stad heeft nog meer geleden dan Addis Abeba. Van de huizen is niet veel meer over dan een rookende puinhoop. Het Britsche consulaat ls het eenige ge bouw, dat nog overeind staat. Het is zwaar versterkt en diende tot schuilplaats voor eenige honderden vluchtelingen. In de door de Italianen bezette gebieden onderwerpen de Abessynen zich steeds meer. Dedjas Meslun van Biroetan heeft zich te Debra Tabor onderworpen aan ge neraal Starace, evenals Ras Ailoe, de vroegere gouverneur van Godjam, die door den Negus gevangen werd gehouden. Nu hebben twee kroonpretendenten zich aan de Italianen onderworpen, n.l. de pretendent van den Tigreaanschen tak, de afstammeling van koning Johannes, en den Godjamtak, de afstammeling van Ne gus Tecla Manot. Op voorstel van Mussolini is generaal Graziani door den koning benoemd tot maarschalk van Italië. In Addis Abeba zijn op het oogenblik 35000 man. Het vliegveld is in druk ge bruik. De ambtenaren te Addis Abeba heb ben zich aan het Italiaansche bestuur on derworpen en de middelen van de bank van Abessynië, ten bedrage van Vit mil- lioen thaler, zyn ter beschikking van de Italianen gesteld. In een korte plechtigheid in het kei- zerlyk paleis heeft de nieuwe gouverneur van Addis Abeba, Bottai, zyn functie aan vaard. De bijeenkomst werd o.m. bygewoond door den onderstaatssecretaris van kolo niën, Lessona. Nog een Abessijnsch leger bereid te vechten? Men verklaart, dat Dagattye, de neef van keizer Menelik uit het Zuiden met 125.000 man optrekt naar Addis Abeba, met de bedoeling de Italianen aan te val len in een laatste poging voor zichzelf de keizerskroon te verwerven. Dagattaye is de doodsvijand van negus Haile Selassie. Wij geven dit eenigszins fantastische bericht onder alle voorbehoud. H. te K. De becijfering van uw aan slag is juist, indien u op 1 Mei 1935 in ge zinsverband samenwoonde met nog een andere belastingschuldige. J. A. te L. Bedraagt het zuiver inko men in het door u gestelde geval minder dan f. 450, dan is daarvan geen belasting verschuldigd. Wed. M. te L. Blijkbaar is de door u betaalde huur niet onder normale om standigheden bedongen. Betreft het fa- miliehuur of huurt u van een woning- bouwvereeniging? Kinderen die op den eersten Januari van het belastingjaar den ouderdom van RESULTATEN VAN HET MONDELING OVERLEG MET DE REGEERING. BOERENLEENBANKEN NIET BEDREIGD. Nadat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het wetsont werp houdende byzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypo theek- en pachtovereenkomsten de Me morie van Antwoord, vergezeld van heï gewijzigd ontwerp van wet. had ontvan gen, is zij over een aantal punten met de Regeering mondeling in overleg getreden. In het verslag van dit overleg lezen wy o.a.: Op desbetreffende opmerkingen ant woordde de regeering, dat haars inziens een afzonderlijke regeling voor den land bouw noodzakelük is, en dat het niet mo gelijk is die regeling in de crisishypo- theekaflossingswet op te nemen. Deze laatse wet heeft immers slechts een zeer beperkte strekking, nl. tegemoet te komen aan hen die in het algemeen steeds aan hun verplichtingen hebben voldaan, doch. die thans met executie worden bedreigd, doordat zij niet in staat zijn de hoofdsom, of de verplichte tusschentydsche aflossing van door hen aangegane hypothecaire leeningen te voldoen. In die gevallen maakt de wet uitstel van betaling van de hoofdsom en een zekere vermindering van periodieke aflossing mogelyk. Dit wetsontwerp gaat echter veel ver der. Het strekt tot op zekere hoogte tot saneering van de landbouwbedrijven. Door dit wetsontwerp zullen ook diegenen kun nen worden geholpen, die reeds met hun betalingen in gebreke waren. De vraag werd gesteld, of indien de Regeering meent een regeling overeen komstig dit wetsontwerp te moeten be houden althans paragraaf 3 daarvan, handelend over uitstel van betaling van hoofdsommen, niet kan worden gemist. De regeering verklaarde, ook op het be houd van paragraaf 3 prijs te stellen. Zou men paragraaf 3 van het wetsontwerp er uit lichten en de landbouwers voor het verkrijgen van uitstel met betrekking tot de hoofdsommen verwijzen naar de rege ling van de crisishypotheekaflossingswet, dan zouden zij dientengevolge in een aan zienlijk slechtere positie komen. Bovendien: wijst de crisishypotheekaflossingswet den kantonrechter, dit wetsontwerp daarente gen de kamer voor crisis-landbouwzaken als rechter aan. In de commissie vroeg men zich af. of een zoo ruime opzet als van par. 3, welke uitstel van betaling voor elke schuld mo gelyk maakt, mits de debiteur zün lande rijen slechts met hypotheek bezwaard heeft, wel aanbeveling verdient. De Regeering verklaarde, van deze regeling geen ernstige moeilijkheden te vreezen. In elk geval achtte zij de bezwa ren niet van dien aard. dat zy den geko zen ruimen opzet van paragraaf 3 zou moeten loslaten. Ontduiking zal den debi teur niet gemakkelyk vallen. Op desbetreffende opmerkingen der commissie antwoordde de regeering, dat de positie der Boerenleenbanken door het ontwerp niet bedreigd zal worden. Voorzoover deze banken hypothecaire vorderingen bezitten, zullen ze in sommige gevallen genoegen moeten nemen met een lagere rente, geringere tusschentijdsche aflossing en uitstel van betaling van de hoofdsom. Maar het ontwerp huldigt een individueel stelsel, waarbij de belangen van beide partijen moeten worden afge wogen. Een Boerenleenbank nu is over het algemeen slechts een kleine instelling, zoodat haar belangen niet moeiiyk te overzien zyn. Men moet daarby de plaatselyke ban ken als zelfstandige eenheden beschou wen. De Kamer voor Crisis-landbouwzaken zal bij haar beslissing de positie der cen trale Boerenleenbanken buiten beschou wing kunnen laten. Wat betreft de mogelijkheid, dat de boe- xenleenbaanken crediet-hypotheken heb ben loopen. verklaarde de Regeering, dat deze banken zullen kunnen profiteeren van een nieuw in te voegen bepaling, be helzende dat de wet op crediethypothe- ken niet van toepassing is (art. 30, lid 2. van het nader gewyzigd ontwerp van wet). Ook na dit betoog van regeeringszyde bleef in de commissie twijfel bestaan aan de juistheid der voorgedragen opvatting. Verder werd de vraag ter sprake ge bracht, of In artikel 3 een rechterlijke beslissing. Inhoudende vermindering van de verplichtingen van den schuldenaar, niet eveneens mogelük gemaakt dient te worden, wanneer de schuldenaar nog niet met executie wordt bedreigd, doch niette min niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen. De Regeering verklaarde, bevreesd te zyn, dat ook die schuldenaren, die nog in staat zijn de overeengekomen rente en aflossing in haar geheel te voldoen, een beroep op de wet zullen gaan doen, in dien niet als voorwaarde voor het indie nen van een verzoek om vermindering wordt gesteld, dat met executie wordt ge dreigd. 20 jaar hebben bereikt, komen niet meer voor aftrek in aanmerking. De becyfering van uw aanslag naar een huurwaarde van f. 255 is juist. Mej. v. d. H. te L. De verschuldigde vermogensbelasting bedraagt in totaal f. 298. Voor zoover ons bekend bestaat er niet zoodanig fonds. P. S. te L. De eene aanslag betreft vermoedelyk de verschuldigde belasting over het belastingjaar 1935. iHet aantal maanden. welke tijdens deingebruik- neming van het perceel nog niet geheel waren verstreken l. Het belastingjaar begmt 1 Januari en eindigt met 31 December. Zie, wat betreft het vervallen der verschuldigde termijnen, de achterzijde van het aanslagbiljet.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13