diamanten huwelijksfeest 77^ Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1936 No. 23350 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DFFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Onze Pinksterreis naar hef imponeerende Londen. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.' per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week; .TÏTSKfS:.. f.0J8 f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 ntnd.» Franco per post Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus en de hoogere bur gerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb- tfoden. dat aan bovengenoemde inrich tingen van onderwijs tot en met 30 Mei s. gelegenheid bestaat tot het doen in schrijven van leerlingen voor het Gym nasium des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 23 uur nam. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 9 Mei 1936. 3431 Nog korten tijd slechts en onze Pinkster 's nahr Londen gaat beginnen! Eenige dagen van uitzonderlijk genot, u een herinnering voor het leven zul len schenken, staan onzen lezers te wach- {n; een interessante bootreis naar Enge- een heerlijk typisch Engelsch ont- 1in den trein naar Londen, prachtige itotochten door de beroemde millioenen- Ad, feestdiher's enz., te veel om het hier Jgmaais gedetailleerd op te sommen, zul- itn de Pinksterdagen aan hèn brengen, die zich alsnog ten spoedigste opgeven voor prachtige reis, die de directie van ons d, in samewerking met het American öpress Reisbureau heeft uitgeschreven. Doch men haaste zich een beslis sing te nemen, teneinde zich zelf een mogelijke teleurstelling te besparen! De prijs van deze Pinksterreis grenst tij wezen daar reeds op aan het on gelooflijke! Hij bedraagt slechts f. 40 PER PERSOON. Het vele in aanmerking genomen, dat ffien voor deze som krijgt, de tallooze in- tukken, die men daarvoor kan opdoen, waardoor uw blik verruimd wordt en de Pinksterdagen van het jaar 1936 voor U onvergetelijk zullen blijven, is deze prijs, ronder eenige overdrijving, toch wel op üchzelf reeds een unicum, in volkomen Overeenstemming met het unieke karakter van deze bijzondere reis naar de overzijde van het Kanaal! Laat U deze gelegenheid niet ont glippen en meldt U alsnog onverwijld vobr deelneming aan! DE DIRECTIE. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER M. BOLDERDIJK. als toonkunstenaar. De heer M. Bolderdijk. Dinsdag a.s. zal de in Leiden en omge ving zeer populaire muziekdirecteur, de neer M. Bolderdijk zijn 40-jarig jubileum als toonkunstenaar herdenken. In den avond van dien dag zal de jubi laris door de zeven muziekvereenigingen, waarvan hij de volijverige directeur is, wórdèn gehuldigd, waarna hij te half ne gen in de groote zaal van hotel „Den Burcht" een receptie zal houden. Hoe deze huldiging zal verloopen, mo gen wij nu nog niet verklappen, omdat zulks voor den jubilaris zelf een verras sing moet blijven, doch wij raden onzen lezers aan omstreeks half acht in de om geving van „Den Burcht", alwaar de zeven muziekvereenigingen samenkomen, eens een kijkje te gaan nemen. Men kan dan. zien. wat er verder gaat gebeuren. De naam van den heer Bolderdijk mochten wij reeds tallooze malen in onze muziekverslagen betreffende de vele door hem geleide uitvoeringen met eere vermel den. En terecht: men wordt niet slechts getroffen door zijn iiver. rijn rust en groote plichtsbetrachting, maar bovenal ook door de bewijzen van zün ernstig streven om het muzikale peil der concerten van di'.et- tantenvereenigingen met inzicht en eer- ltiken wil omhoog te stuwen, wat dezen kundigen directeur dan ook menig maal mocht gelukken, getuige de waarde volle wiize, waarmee hii met zijn mannen op meerdere concoursen is uitgekomen. Wij achten het dar. ook zeer gerecht vaardigd. aan dezen directeur van alge meen erkende reputatie, die allereerst als leider van het muziekcorps van het zesde regiment Veldartillerie zün sporen op muzikaal gebied heeft verdiend, ter ge legenheid van zün 40 jarig toonkunste naarsjubileum eens extra aandacht te wüden. fandag a.s. gaan voor onze stadgenooten in?.ere en hiejS. Mazurel, wonende Nip- ponstraat 40 voor de 61ste maal de brulds- egen in, terwijl zij op 24 Mei het even j.'me als heuglijke feit van hun dia- kni tv. huwe'yksfeest hopen te herden- siartJi 7!>"iarige bruidegom was vroeger vmÜ?181 de binnenvaart, doch een op de Zuiderzee, 40 jaar ge- was oorzaak, dat hij sindsdien geën geregeld werk heeft kunnen verrichten. De 78-jarige bruid is voor haar leeftijd nog zeer kras; alleen wordt zij de laat ste jaren in hevige mate geplaagd door rheumatische aandoeningen. Van de 14 kinderen, waarmede hun echt werd gezegend, zijn er nog 11 in leven, terwijl er 29 kleinkinderen zijn. Mogen zij nog tal van goede jaren voor elkaar gespaard blijven. Deze nog steeds krachtige 59-jarige, Leidénaar van geboorte en Leidenaar in hart en nieren, voelde zich reeds van kindsbeen af aangetrokken tot de muziek. Doch eerst tüdens zün diensttijd kon hij zich daaraan ten volle gaan wijden als leerling-muzikant bii het corps van het 4e Regiment (1896). Zün bevordering tot muzikant-paukenist volgde in het jaar 1907 en in die functie speelde hij jarenlang onder kapelmeester van Erp van wien de heer Bolderdük veel geleerd heeft, Zün muzikale kermis breidde zich steeds meer uit. in het bijzonder die der blaasinstrumenten. Theoretisch be kwaamde hii zich bii den onderkapel meester den heer J. Vink. De heer Bolderdük heeft dus in menig opzicht een goede leerschool doorgemaakt, waarvoor hii zijn gansche latere leven dankbaar zal zün. Practisch heeft hii een menigte dilet- lanten de begi"","n van de muziek bij gebracht en hen opgeleid tot werkelijk kranige amateur-muzikanten, wien het blazen een ware lust is geworden! De vruchten van zün theoretische leer school legde hü neer in menige frissche compositie: ziin marschen slaan altiid Bn en zij bewüzen zijn muzikale kunde volop. De naam „Bolderdijk" is aan vele ver- eenigingen verbonden geweest of nóg verbonden. Ziin eerste corps was ..De Echo der Duinen" uit Noordwiikerhout, waarvan hij gedurende 18 jaren als direci. teur fungeerde. Tijdens de mobilisatie leidde de heer Bolderdük de beide mobilisatiecorpsen inl onze gemeente en dat der vestingartillerie.! Voorts noemen wii de vereenigingen ..On-\ derling Genoegen" uit Riipwetering. „Con cordia" uit Waddinxveen. .Leo XIH" uit Alphen. ..Athalia" te Leiden, „Wilhelmina" uit Zwammerdam. terwiil wii van de te genwoordige vereenigingen nog releveeren het „Leidsch Politiemuziekcorps", „De Postharmonie" ,.P. C. en L.". „St Caecilia" te Voorhout. „Trouw moet biijeken" te Lisse en „Warmond's Fanfare" te War mond. Van meerdere dezer ensembles is de heer Bolderdijk reeds lange jaren directeur en hii wist hen veelal in hooge afdeelingen te plaatsen. Een vereeniging met den heer Bolderdijk als aanvoerder, kan zich dan ook gelukkig nriizen! - Wat zün muzikanten, waarvan er ook meerderen op solistenconcoursen een mooi figuur maakten, aan hem te danken heb ben. is niet in een enkel woord samen te vatten. Trouwens, herhaaldelijk en uit voerig hebben wii dat telkens in onze ver slagen uiteengezet. Doch het is zeker dat zii aan hem vele der schoonste uren. na hun dageliikschen arbeid, verschuldigd zün! Avond aan avond is hu er onverdroten op uit getrokken, om reDetities of uitvoe ringen te leiden en nimmer was hem dit te zwaar. Met onverflauwde energie bleef hij zich steeds wiiden aan de muziek, die hem zoo nauw aan het hart ligt. Moge de komende feestdag voor den heer Bolderdük een gansch bijzondere worden: de muzikanten uit stad en omge ving zullen zich ongetwijfeld gedrongen gevoelen van hun sterke sympathie voor dezen kranigen directeur biiik te geven en stellig gaan op dien dag ook hun ge dachten uit naar mevrouw Bolderdük. die door de jaren heen getrouw haar man aan hen afstond, opdat hii met zün mannen, op welke uitvoering dan ook steeds weer een keurig figuur kon maken. Wii sluiten ons gaarne aan bii de vele gelukwenschen die den heer Bolderdük op ziin 40-iarig iubileum zullen bereiken en hopen, dat hii nog lang voor ziin vereeni gingen gespaard moge blijven! prof. dr. B. D. eerdmans. Morgen 40 jaar predikant. Morgen is het veertig jaar geleden dat prof. dr. B D. Eerdmans, hoogleeraar in de Oud-Téstamentische wetenschappen, aan de Ryksuniversiteit alhier, in de Ned. Herv. kerk het predikambt aanvaardde. Dr. Bernardus Dirk Eerdrnans werd 24 April 1868 te Maasdam geboren en bezocht het gymnasium te Kampen, waarna hij aan de Rijksuniversiteit theologie zoowel als Oostersche talen studeerde In 1891 promoveerde hij aan deze universiteit tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Melekdienst en vereering van hemellichamen in Israels Assyrische pe riode'. Van 18941896 studeerde hij aan de universiteiten te Straatsburg, Leipzig en Heidelberg Semietische talen. In 1891 can- didaat geworden in Overijssel, aanvaardde de hoogleeraar 10 Mei 1896 het predik ambt bij de Ned. Herv. Gem. van Midwoud, zijn eerste en eenige gemeente. Tijdens zijn predikantschap was hij als privaat docent aan de Leidsohe Universiteit werk zaam om les te geven in Arameesch en Assyriscfh. 22 Febr. 1898 werd hij hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de Oud-Testamenti- sche wetenschap, waarom hij eervol emeri taat verkreeg. De hoogleeraar heeft zich ook veel op politiek gebied bewogen en had van 1914 1918 voor den Vry'heidsbond zitting in de Tweede Kamer en van 1917—1927 in den Leidschen gemeenteraad. Meerdere geschriften on bijdragen in tijdschriften zagen van zijn hand het licht. Levensverzekering is een plicht der ere tegenover de maatschappij, om te voor- komen, dat wij nodeloos een last worden voor anderen. Bijkantoor Leiden, Breestraat tea Telefoon 302 Na i uur 2479. 3362 (Ingez. MacL) een afscheid bij het „l. d." Na 50-jarigen trouwen dienst. De heer J. D. de Vroede. De nestor van ons technisch personeel. J. D. de Vroede, gaat vandaag het bedrijf met pensioen verlaten. Als jongen van 15 jaar trad de Vroede in dienst van het „L. D.", destijds nog ge vestigd op de Doezastraat, nadat hij reeds drie jaar in betrekking was geweest bij de toenmalige „Leidsche Courant". Bij zijn 40-jarig jubileum, op 10 Mei 1926, hebben wij er op gewezen, hoe de Vroede steeds is geweest een ijverig werker, die ean hooge opvatting van zijn plichten toonde te bezitten. Een groot deel van zijn leven was hij werkzaam als letterzetter, doch in. de latere jaren werd hem de functie van het samenstellen der advertentie-pagina's toevertrouwd, een uiterst lastig werkje, omdat daarbij niet alleen rekening moet worden gehouden met een goede verdee ling van het aanwezige advertentie-mate riaal over de beschikbare plaatsruimte, maar ook en vooral met de belangen der adverteerders. Er moet immers niet enkel naar worden gestreefd om elke advertentie zooveel mo gelijk tot haar recht te laten komen, dus voor de volle honderd procent „efficient" te doen zijn, maar bovenal moet worden vermeden, dat. de eene annonce als het ware wordt „weggedrukt" door een adver tentie van grootere afmetingen van een concurreerende firma. De Vroede heeft die vele moeilykheden, welke voor buitenstaanders een ware lëg- puzzle zouden vormen, gedurende een lange reeks van jaren met de hem eigen kalmte en rust en op niet te verbeteren wijze opgelost en dat is geen geringe ver dienste. Nu hij, na een halve eeuw van trouwe plichtsvervulling, zyn werkzaamheden neerlegt, wenschen allen, die de een in meerdere, de ander in mindere mate zijn dagelijksche medewerkers waren, hem nog vele, vele jaren van welverdiende rust toe. VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest te Oegstgeest. De uitslag is als volgt: eerste examen 18 candidaten, afgewezen 8, geslaagd: J. Bloem, C. J. Bodegraven, M. E. van der Breggen, C. J. de Cocq, A. van Driel, W. O. van der Horst, J. C. Lindenberg, J. Rik- kers, J. C. Sollie, E. P. Uitdenboogaart. Tweede examen 7 candidaten, afgewe zen 5, geslaagd: S. Barkema en M. Du- rieux. Aanvullingsexamen, 7 candidaten, afge wezen 3, geslaagd: H. G. de Boer. E. F. Bron, J. M. J. H. van Rossum en C. van Rijn. o VAN SPOORBAAN TOT PROVINCIALEN WEG? Dc lijnen LeidenHoofddorp en AlphenUithoorn. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geantwoord op desbetreffende vra gen van het lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, dat (het hun bekend is, dat de N.V. Hollandschs Electrischa Sptxilw&g BINNENLAND. Het 50-jarig bestaan van de Leidsche 3 October-vereeniging. (4e Blad). De schoenindustrie in nood. (3e Blad). De moeilijkheden onzer ambulance in Abessynië. (3e Blad). Bij den Volksraad is een wetsontwerp- ordonnantie tot herziening van de koelie-ordonnantie 1931 ingediend. (Uit Ned. Oost-Indië, 4e Blad). Een Katwijksche logger omhoog geloopen bü IJmuiden. (Gemengd, 3e Blad). Hoe het ongeluk met het Nederlandsche vrachtschip „Alphard" zich voltrok. (Laatste Berichten, le Blad). Installatie der televisie-commissie door minister Terpstra. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Negus te Jeruzalem. (3e Blad). Heden te Genève voorspel van de Vol kenbondsraad-zitting. (Buitenland, 2e BI Dc Hindenburg in record-tijd over den Oceaan. (Tel., le Blad). Het regentschap in Egypte ingesteld. (Buitenteind, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Maatschappij te Utrecht zich in liquidatie bevindt. Gedeputeerde Staten hebben aanleiding aanwezig geacht, nadat de N.V. zich te dezer zake tot hun college gewend had, te overwegen of het aanbeveling zou ver dienen, te trachten voor provincialen wegenaanleg de beschikking te verkrijgen over de beide spoorbanen van de maat schappij LeidenHoofddorp en Alphen Uithoorn. Sinds Gedeputeerde Staten de bedoelde aangelegenheid in onderzoek hebben ge nomen, hebben zij het in verband daarme de noodzakelijk gebleken overleg met de betrokken localiteit, Gedeputeerde Staten van Waterstaat geopend. Het college is dus ten deze diligent, maar het zal van den stand van vorenbedoeld overleg afhangen df er genoegzame termen zijn om aan de Staten in hun eerstvolgende zitting nadere mededeelingen hieromtrent te doen. De vraag in hoeverre wijziging of aanvulling van het provinciaal wegenplan noodig zal zijn, zal te zijner tijd onder de oogen kunnen worden gezien. LEIDSCH WUPPERTAL-COMITÉ. Steunverleening aan politieke slachtoffers. Gisteravond heeft in de bovenzaal van „De Harmonie" een vergadering plaats gehad van de door een voorioopig Comité genoodigden, die belang stelden in de berichten en mededeelingen van het Nationaal Nederlands Wuppertal-Comité, hetwelk zich ten doel stelt, om materieels en moreele steun te verleenen aan de slachtoffers van de vele massa-processen, die in de laatste maanden wederom onze aandacht over onze Oostelijke grenzen trekken. Een der leden van het Landelijk Comité, mevrouw TillemaHeinen was uit Amsterdam overgekomen en bracht bericht uit van datgene, wat zij ervaren had als lid van een legatie van 3 per sonen, die het stadje Wuppertal bezocht hebben ten tijde, dat de processen daar aan den gang waren. Haar mededeelingen maakten diepen indruk. Nadat eenige belangstellende vragen door haar beantwoord waren, trad een 25-tal aanwezigen toe tot een Leidsch Comité van aanbeveling. Hieruit werd als dagelij ksch bestuur verkozen een com missie, bestaande uit ds. P. Eldering, mevr. KnuttelKoch, mevr. van Noort-^- van Bohemen, mej. Moes en de heer van Meurs. Staande de vergadering werd onder al- gemeene instemming besloten, om zoo spoedig mogelijk hier ter stede een open bare vergadering te beleggen, alwaar wederom van de zijde van het Nationaal Comité gezorgd zal worden voor een inleiding door iemand, die als ooggetuige over de toestanden kan spreken, die bestaan onder de bevolking der steden en gebieden, waar de massa-nrocesseg plaats vinden. schenking aan het rijksmuseum voor volkenkunde. Mevrouw de weduwe E. van Deventer—, Maas heeft aan den Staat der Nederlan, den ten geschenke aangeboden, tel plaatsing in het Rijksmuseum vool Volkenkunde, alhier, een verzameling kostbare boekwerken, benevens een be langrijke collectie Ned.-Indische kunst nijverheid, afkomstig van Java, Bali, Sumatra en Celebes. De minister van onderwijs, kunsten eg wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en aam de schenksteï deswege den dank der regeering betuigd

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1