RENNIE Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Mei 1936 Darde Blad No. 23349 BINNENLAND. e, Vries bekend ls- Waarborg-costuum Kreymborg PASTILLES DE R.K. TWEEDE KAMER FRACTIE. MR. GOSELING VOORZITTER. In de gisteren gehouden vergadering van de R.K. fractie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd mededeeling ge daan van het besluit van prof. mr. P. J. M. Aalberse om, na zijn benoeming tot voor- zitter van de Kamer, ontslag te nemen als bestuurslid van de fractie. Tot voorzitter der fractie werd daarna met op één na algemeene stemmen geko zen mr. C. M. J. F. Goseling, terwijl de vacture als bestuurslid werd aangevuld door de verkiezing van Dr. L. G. Korten- horst. SALARIEERING RECHTERLIJKE MACHT. BE REGEERING EN DE BEZWAREN DER EERSTE KAMER. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot nadere wijziging van de regelingen, hou dende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de algemeene reken- iamer, de rechterlijke macht en de mili tair-rechterlijke macht is het volgende ontleend: De leden, die bezwaren opperden tegen je voorgestelde regeling voor wat betreft ie salarieering van de rechterlijke macht, ie militair-rechterlijke macht daaronder grepen, voerden voor hun standpunt aan uitzonderlijke positie, welke dit deel van let ambtenarencorps hun inziens inneemt. Die uitzonderlijke positie zou blijken uit ien bijzonderen aard der plichten, de rechterlijke macht opgelegd, en de be- koefte aan haar volkomen onafhankelijk- keid ook tegenover de regeering. Om met dit laatste de onafhankelijk heid te beginnen, deze bestaat niet al-, gemeen. Zij geldt slechts voor de zittende magistratuur, doch niet voor het openbaar ministerie, met uitzondering van den pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, en ook niet voor de griffiers en hun substi tuten, die immers evenmin als andere ambtenaren voor'het leven zijn aangesteld. Voor wijziging van dit stelsel bestaat geen aanleiding. De aan de behoefte van onaf hankelijkheid ontleende argumentatie zou dus, ware zij juist, er toe moeten leiden om slechts op de functionarissen, met recht spraak belast, geen salarisvermindering toe iepassen. Echter is het argument ook niet deugdelijk. De onafhankelijkheid kan medebrengen, dat de salarisregeling door de wet wordt vastgesteld in plaats van door de Kroon, doch sluit niet in. dat de Wetgever de huidige jaarwedden intact moet laten. Wat nu aangaat den bijzonderen aard der plichten van de rechterlijke macht, neemt de regeering aan, dat daarmede ge doeld wordt op de taak om recht te spre ken. Is dit het geval, dan zij opgemerkt, dat slechts de zittende magistratuur met rechtspraak is belast, dat andere met rechtspraak belaste ambtenaren reeds ver mindering van salaris ondergaan (raden van beroep en centrale raad van beroep l, en tenslotte, dat niet blijkt, waarom de rechtsprekende functie de onttrekking aan een algemeene salarisvermindering zou moeten medebrengen. De promotiekansen zijn bij der rechter- hjke macht in het algemeen niet geringer dan elders. De regeering hoopt niet minder dan som mige leden, dat de thans voorgestelde ver laging van de salarissen der rechterlijke macht de laatste kan wezen. Zij kan echter de toekomst niet voorspellen. DE VERGADERING VAN „SCHUTTEVAER". In de te Dordrecht voortgezette verga- oenng van „Schuttevaer" is de voorzitter, ®t. W. A. C. van Dam, bij enkele candi- daatstelling als hoofdbestuurslid herkozen. Het vraagstuk der evenredige vracht- verdeeling kwam 's middags aan de orde. «voorzitter zeide dat 5 afdeelingen op telling en 3 afdeelingen verbetering der I ™°rstellen; drie andere afd. wenschen "•Rijkssteunregeling voor schippers, on t- verSadering werd aangedrongen on ~i^ihg van een ondersteuningsfonds, vrüf ng van het ëcheele vervoer, op int i .d°ncurrentie, op Rijkssteun en op muntende beursbevrachting. ruin slotte werd het voorstel, aan te rpH?len °P °Pheffing der wet op de even- st»! vrachtind'eeling verworpen met 50 jÏÏ?e,n tegen 11 voor en 7 blanco, men u werd verdere besluiten te ne- "et rapport der voorlichtingscom- lacinf j worden aangedrongen op ver van h fer heffinKen voor en verbetering "et onderwijs aan schipperskinderen. DE POSTVLUCHTEN. 0B^^?e?oetoet" is gisteren om 4.05 uur Schiphol geland. UITVOERHANDEL VAN HARING. Maatregelen voor een betere controle. Bij de Tweede Kamer Ls ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Haring- wet 1927. Sedert het in werking treden van de Haringwet 1927 op 1 Juni 1928 hebben zich bij de toepassing van die wet moei lijkheden voorgedaan met betrekking tot de uitoefening der controle op den uit voerhandel van haring. In artikel 1 van de Haringwet is het verboden haring, behoorende tot eene der aangewezen soorten, uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, tenzij de haring verpakt en de verpakking gemerkt is op de voorgeschre ven wijze. De ten aanzien van dit wetsartikel in de practijk ondervonden moeilijkheid is, dat „uitvoer" eerst kan worden vastge steld op het oogenblik, dat de haring de grens passeert, derhalve op een oogen blik, dat het voor eventueel ingrijpen te laat is. „Aanbieden aan een middel van vervoer tot uitvoer" kan worden geconstateerd, indien de haring aan een trede of boot, die bestemd is naar het buitenland te ver trekken, wordt aangeboden. Veelal wordt de haring echter eerst van de pakkerij met een of ander vervoermiddel vervoerd naar een station van de spoorwegmaat schappij of naar een havenplaats, terwijl tegenwoordig ook zeer veel haring ver voerd wordt per vrachtauto, o.a. naar Duitschland en naar België. Deze vracht auto is dikwijls het eigendom van den ha- Ting-exporteur, zoodat er van „tot uitvoer aanbieden" aan een middel van vervoer dan geen sprake is. Aan deze bezwaren wordt thans tege moet gekomen. Voorts is gebleken, dat sommige inge schreven haringexporteurs tonnen haring, voorzien van het stempelmerk, afleveren aan in een der grensplaatsen gevestigde handelaars, die deze haring eerst in op slag houden en daarna exporteeren. De uitvoer wordt dan niet verantwoord op de staten, welke de exporteurs moeten indie nen, want deze hebben geen haring uit gevoerd en de handelaars in de grens plaatsen staan- meestal niet bij den dienst Her Nederlandsche haringcontróle inge schreven. Bovendien is er gelegenheid te knoeien met het gewicht door haring uit de tonnen te nemen of goede haring te ilervangen door haring van mindere kwa liteit. Ook hierin wordt thans voorzien. Voorts zijn nog eenige voorzieningen van technischen aard getroffen. VLEESCH IN BLIK. Wederom voor werkloozen beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling van den minister van Sociale Zaken om zoo mogelijk reeds per 1 Juni a.s. zoogenaamd gehakt in blik tegen lagen prijs voor werkloozen ver krijgbaar te stellen. Reeds gedurende eenlgen tijd zijn omtrent den aanmaak van dit product besprekingen gevoerd tusschen de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw. De voorberei dingen. welke voor deze distributie moes ten worden getroffen, zijn thans zoover gevorderd, dat met de productie binnen enkele weken een aanvang zal kunnen worden gemaakt nu daaromtrent tusschen het departement van Sociale Zaken en den betrokken leverancier overeenstem ming is bereikt. HOOGERE HEFFING OP SPIJSOLIE EN VETTEN? Aangezien margarinebereiding door huisvrouwen sterk toeneemt. Naar het „Hbld" verneemt, overweegt de regeering zeer sterk, om de crisishef fing op spijsolie en op vetten aanzienlijk te verhoogen. Zij bedraagt op het oogen blik resp. 24 en 30 cents per kilo. Een ver hooging tot resp. 30 en 40 a 45 ets. wordt overwogen. De aanleiding tot dezen maatregel moet, althans in hoofdzaak, worden gezocht evenals de overwogen verlaging der mar garineheffing in het hand over hand toenemen der bereiding van „margarine" door de huisvrouwen, met behulp van sla olie en plantenvet, waardoor het Land bouwcrisisfonds inkomsten derft, aange zien de heffingen op deze grondstoffen lager zijn dan die op de gewone marga rine. DE PALEIS-RAADHUISKWESTIE TE AMSTERDAM. De Staat keert een bedrag van 10 millioen uit. De minister van Financiën heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van de overeen komst, houdende afstand om niet door de gemeente Amsterdam aan den Staat van het Koninklijk Paleis aan den Dam, te Amsterdam een uitkeering door den Staat aan de gemeente Amsterdam van een be drag groot 10 millioen gulden, voor den bouw van een nieuw raadhuis. Een desbetreffend voorstel der regee ring is, ter oplossing dezer aangelegenheid, door den raad van Amsterdam goedge keurd. De daarop tusschen het Rijk en de ge meente gesloten overeenkomst wordt bij het onderhavige wetsontwerp ter goedkeu ring aangeboden. De minister deelt mede, dat het in het voornemen der regecring ligt, de uitkee ring van de krachtens het contract aan de gemeente Amsterdam verschuldigde be dragen te doen plaats hebben ten laste van het Werkfonds. Dr. BELMONTE 11 MEI IN AMSTERDAM. Dr. C. Belmonte, die deel uitmaakte van de Nederlandsche ambulance in Abessynië, zal Maandag 11 Mei om 11.24 uur aan het Centraal Station te Amsterdam aan komen. Dr. Belmonte bevindt zich op 't oogen blik aan boord van het s.s. „Sphinx", dat op weg is naar Marseille. NIEUWE REGELING VOOR PERS-BISKWIE. mr. O. BAKE f „Modcl"-bepaling wordt ingetrokken. Wij vernemen aldus het Hbld. dat Woensdag te Den Haag een vergadering is gehouden van de commissie van advies uit de biskwie- en banketindustrie en de Meelcentrale. Daar is besloten, dat verandering zal worden gebracht in de bepalingen welke biskwie en „koekjes" definieeren, waarop zooals men weet verschillende bloem- heffingen drukken, n.l. resp. f. 2 en f. 6 per 100 kg. Nadat een aantal kleinere fabrieken er toe was overgegaan, om biskwie te maken met behulp van walsen in plaats van door het z.g. „uitsteken" van het deeg, was de bepaling gemaakt, dat alleen voor meel, waaruit biskwie werd gemaakt volgens het uitsteek-procédé, de lage heffing zou mo gen gelden. Er werd echter tevens bepaald, dat degenen, die biskwie maken met de wals, z.g. pers-biskwie, het recht op de verlaagde heffing mochten behouden, zoo lang zij dezelfde modellen bleven maken. Aangezien deze modellen echter ha ver loop van eenigen tijd verouderen, gevoelde de betrokken groep van fabrikanten zich verongelijkt. Thans is bepaald, dat de beperking in zake de modellen zal vervallen; in de plaats daarvan komt nu de bepaling, dat degenen, die pers-biskwie maken, dit vrije lijk, dus ongeacht de modellen, mogen doen, doch dat hun daarvoor een quantum meel (dus met lagen accijns) wordt be schikbaar gesteld, gelijk aan het quantum, dat zij gemiddeld in de afgeloopen twee jaren hebben verwerkt voor pers-biskwie. Daardoor wordt deze tak der biskwie- bereiding dus een gesloten bedrijf. Wat sterk gemaakt wordt, is ook sterk in 't dragen 1 Neemt daarom een U is er chiquer mee, U doet er langer mee, U is er op den duur een stuk goedkooper mee 3272 (Ingez. Med.) VEREENIGING TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING. Zij zal haar actie staken. De „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling" heeft den ministerraad een request doen toekomen in verband met het voornemen van den Minister v. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, om in de spelling 1934 in conservatieven zin wijzi gingen aan te brengen. Hoewel de „Spelling 1934" op verschil lende punten afwijkt van het standpunt van de „Vereeniging" heeft deze toch be sloten, ter wille van den spellingvrede ihaar actie te staken. De „vereeniging" voorziet edhter, wanneer de minister ver anderingen in de „spelling 1934" wil aan brengen een opnieuiw ontbranden van den spellingoorlog en spellingchaos. In verband hiermee vestigt de „Vereeni ging" de aandacht van den ministerraad op deze omstandigheden, opdat de minis terraad zal meewerken spellingvrede-ver- storende maatregelen nog tijdig tegen te gaan. Een schrijven van gelijke strekking, onderteekend door een gcoot aantal bonden vian leeraren en onderwijzers, werd den ministerraad eveneens toegezonden. MINISTER DE GRAEFF NAAR GENEVE. De minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. De Graeff, is gisteravond, verge zeld van den administrateur, chef van de afdeeling volkenbondszaken, prof. Fran- Sois, naar Genève vertrokken. Oud-secretaris van den Raad van State. Te 's-Gravenhage is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden mr. C. Bake, oud-secre taris van den Raad van State. Te Amsterdam geboren heeft de thans ontslapene gestudeerd aan de Gemeente lijke universiteit, aldaar, waar hij promo veerde tot doctor in de staatswetenschap pen op proefschrift: „Beschouwingen over den statenbond en den bondstaat". Daar na promoveerde hij tot meester in de rechten op stellingen. De heer Bake was eenige jaren te Am sterdam als advocaat werkzaam, toen hij in 1884 benoemd werd tot commies bij den Raad van State. Na bij dit hooge staatscollege verschillende rangen te heb ben doorloopen, werd hij in 1912 secre taris van dien raad. In 1921 werd hij gepensionneerd. Mr. dr. Bake was iemand van buiten gewoon veelzijdige ontwikkeling. Behalve op juridisch, bewoog hij zich veel op let terkundig en historisch gebied. Aan tal van tijdschriften verleende hij dan ook medewerking. Door zijn grooten eenvoud, zijn bemin nelijkheid in den omgang en zijn groote gaven van geest en hart, was mr. Bake een beminde figuur, die ook een groote weldadigheid ten opzichte van minderbe deelden betrachtte. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal te Amsterdam plaats hebben op „Zorgvliet", Maandag a.s. te 12 uur. CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. Een kentering ten goede. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in het eerste kwartaal van dit jaar •voor het eerst gedurende de laatste twee jaar weer een vooruitgang in het ledental geconstateerd. Hoewel de winst niet bij zonder groot is, en het aantal bonden dat met enkele tientallen achteruitging, nog een vierde bedraagt, toont deze vooruit gang een kentering aan. Een zestal organisaties gung vooruit, waaronder de Christelijke Landarbeiders- hond met 793 leden. De totale winst be droeg 893, het verlies 287, zoodat de voor uitgang 606 bedroeg, waardoor het leden tal van het C. N. V. op 1 April gestegen is tot 109.948. o NED. BOND VAN HOTEL-, CAFÉ EN RESTAURANTHOUDERS IN HET VERLOFBEDRIJF. Algemeene vergadering te Groningen. Te Groningen is de 8ste algemeene jaar- lijksche vergadering van den bondsraad van den Ned. Bond van hotel-, café- en restauranthouders in het verlof bedrijf, Hocares gehouden, aldus de N. R. Crt. Na dat den afgevaardigden door dames in oud-Groningsch costuum koffie met koek was aangeboden, ving de vergadering aan. Zij werd geopend door den heer J. Lester- huis te Groningen, die de afgevaardigden welkom heette en getuigde van den bloei der afdeeling Groningen, en daarna geleid door den heer K. de Waal te Amersfoort, voorzitter van den bond. Deze drong er in zijn openingswoord op aan den bond te blijven steunen. Deze doet alles wat hij kan voor zijn leden. Van de afdeeling 's-Gravenhage heeft spr. vernomen, dat er alle kans bestaat, dat er aan noodlijdende zakenmenschen steun zal worden verleend Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. J. Martinus te Enschede, bleek dat 1935 zeer moeilijk is geweest. Honder den collega's zijn uit hun zaken geraakt en nog steeds is de toestand dreigend. Met kracht moet worden gestreden voor ver laging van accijns en van de personeele belasting, herziening van het auteursrecht, verlaging van het verlofsrecht en voor een nieuwe drankwet. 12.000 huisgezinnen moe ten weer een broodwinning vinden. Er werden 7 nieuwe afdeelingen ingeschreven met 256 leden. Het ledental bedraagt thans 1664. De penningmeester rapporteer de dat de kas een saldo heeft opgeleverd van f. 128, hoewel er een verlies was van f. 248. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, K. de Waal, Amersfoort; J. de Boer, Amsterdam; J. Lesterhuis, Groningen en H. W. Poppe te Apeldoorn werden herko zen en gekozen is de heer J. A. H. Smith te Alkmaar. Besloten werd op krachtige wijze propa ganda te voeren en propagandisten op pro visiebasis aan te stellen. Besloten werd tot afschaffing van het inleggeld. Een voorstel tot contributieverlaging, door Alkmaar ingediend, werd verworpen. DE STAKING IN DEN WIERINGERMEER De staking bij de werkverschaffing in den Wiermgermeer zal blijkbaar spoedig tot 'het verleden oehooren. Het aantal sta kers te Hoorn, dat pl.m. 200 bedraagt, is grootendeels bijeengekomen in een verga dering, waar het rev. soc. Kamerlid Snee vliet het woord voerde, die daarbij de sta kers adviseerde zioh bereid te verklaren het werk te hervatten, daar door den ge ringen weerklank, dien het confilct elders heeft gevonden, deze staking toch tot mis lukking zou worden gedoemd. Waarschijn lijk zal het meerendeel der stakers bereid zijn dit parool te volgen. Een definitieve beslissing hierover zal heden moeten wor den genomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 6 Mei 1936 is, met ingang van 18 Mei 1936 benoemd tot inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, in vasten dienst, P. H. A. de Ridder, gepen sionneerd luitenant-generaal. In den ouderdom van 55 jaar is hedennacht te Breda overleden de heer G. C. Kleyse, dir.-hoofdredacteur van de Bredasche Courant en directeur van de N.V. Broese en Peereboom. De heer Kleyse had tot 1926 een werkkring in Indië. In 1927 werd hij redacteur van de Haagsche Courant. Sedert 1931 was hij directeur- hoofdredacteur van de Bredasche Cou rant. Branderige pijn in maag en slokdarm bedierf zijn nachtrust. Hij kent na geen pijnen meer en slaapt als een roos. 's-Nachts had hij dikwijls iast van branderige pijn in maag en slokdarm, van zure oprispingen en be nauwende opgeblazenheid. Deze pijnen bedierven zijn nachtrust. Hij laat nu vóór het naar bed gaan één of twee der smakelijke Digestif Rennie Pastilles langzaam op de tong smelten. Deze pastilles redu- ceercn en absorbeeren bet overtollige maagzuur, zoodat deze klachten geheel achterwege blijven: bovendien bevatten zij pancreatine en pepsine, die de spijsvertering sterk bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn bijzonder prettig te nemen geen poeder geen glas water. Iedere pastille is apart verpakt, zoodat U ze gemakkelijk bij U kunt steken. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 35 cent per pakje en 1.05 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. 3256 (Ingez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE HEERENSTRAAT EN NAASTE OMGEVING. Reeds meerdere malen is door mij in dit blad gewezen op de slechte organisatie van gemeentewerken, afd. bestratingen. Tot mijn spijt is dit op heden nog zoo, getuige de vreemde werkwijze. Achteraf gelegen straten zooals Magd. Moonsstraat, Staalwijkstraat, Stadhouderslaan en ver der Nipponstraat, Mauritsstraat, Bronk- horststraat, enz. worden van tegeltrottoirs voorzien en ook de rijweg gemoderniseerd, maar de verkeersweg Heerenstraat schijnt men aan gemeentewerken niet te kennen, was dit wel zoo, men zou haar zeker zóó niet laten liggen. Reeds in den nazomer van 1935 besloot de Raad tot algeheele modernuseering van de IIeeren.str.aaf tus schen Leliestraat en Witte Singel, maar tot op heden is er niets gebeurd dan een nieuwe gasleiding gelegd. Nu is men de gaten in de straat weer aan het ophalen, maar dit is dubbel werk. Waarop wacht Gemeentewerken? Materiaal toch zeker niet. Dan misschien personeel? Maar had dan de Lage Rijndijk nog niet kunnen wachten tot b.v. 't najaar. Daar is men nu reeds maanden bezig, zonder dat dit absoluut noodzakelijk is. Deze straat lag er nog best bij, terwijl het publiek op de Heerenstraat struikelt en valt, wat ik al meerdere malen heb gezien. Verder zou ik willen vragen, wanneer de Bloemistenlaan nu eens doorgetrokken wordt. Jaren terug is hiervoor reeds een huis aangekocht en gesloopt en wanneer gaat de stinkende sloot langs de Ver lengde Bloemistenlaan eens dicht? Waarom wordt het open terrein hoek LeliestraatLindestraat door de gemeente niet te koop gezet? Het is nu voetbalveld, met overlast voor de nabijwonenden, ter wijl dit terrein er allesbehalve netjes uitziet. Ook de verlichting laat veel te wenschen over, speciaal in de P. de la Courtstraat en Naroissenstraat. Zouden de autoriteiten hier 's avonds niet eens een kijkje willen nemen? In de Narcissenstraat is healemaal geen verlichting, terwijl de P. de la Court straat in het zeer breede gedeelte slechts aan één zijde verlicht is. Hier zouden samen 3 lantaarns bijgeplaatst moeten worden en de verlichting was in orde. Op den Lammenschansweg staan de lantaarns te ver uiteen, waardoor het daar 's avonds vrij donker is, in tegenstelling met de Kamerling Onneslaan en omgeving. Kunnen aan de Jan van Houttorug niet een viertal booglampen geplaatst worden, evenals aan de overwegen aan den Lam menschansweg? Het zou de veiligheid bij avond ten zeerste verhoogen. Dankend voor de plaatsing, EEN BEWONER VAN ZUIDERKWARTIER. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9