LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 8 Mei 1936 GENEESKUNDIGE BRIEVEN UIT RUSLAND. NARCOSE. In mijn vorigen brief heb ik aangegeven hoe men op steeds volmaakter wijze pijn, speciaal bij operaties, kan vermijden door inspuiten van bepaalde stoffen op een of andere plaats in het verloop der pijn- geleidende zenuwen. We zullen nu de tweede mogelijkheid om het pijngevoel te onderdrukken in haar ontwikkelingsgang nagaan; d.i. dus de methode, waarbij de hersenen zelf zoo danig verlamd, vergiftigd of althans uit geschakeld worden, dat we ons de pijn niet meer bewust kunnen worden. Daar voor wordt de patiënt in narcose gebracht, dat is als het ware met een kunstmatigen slaaptoestand te vergelijken. Bij den normalen slaap is het pijngevoel ook reeds verminderd, maar verschillende invloeden kunnen ons uit dezen slaap wekken en ook een poging om tijdens dezen normalen slaap iemand te opereeren zou op een groote mislukking uitloopen. Hierbij zou zooveel pijn in onze hersenen arriveeren. dat we wakker zouden worden en boven dien zouden verschillende hinderlijke reacties of reflexen optreden. Bij de algemeene narcose werd tot voor enkele jaren vrijwel uitsluitend gebruik gemaakt van stoffen, die in gasvorm met de lucht worden ingeademd. Aan den tandarts Morton uit Baston komt de eer toe, samen met den chirurg Warren voor het eerst een grootere operatie te hebben verricht met behulp van aether-narcose. In het jaar daarop werd in 1848 door Simpson uit Edinburgh voor dit doel ge bruik gemaakt van een andere stof. n.l. chloroform. Aan het gebruik van beide stoffen zijn voor- en nadeelen verbonden. In den loop der jaren is men er steeds meer in geslaagd de nadeelen tot een minimum te reduceeren. In 1896 is door Lotheisen een derde middel aangegeven, nl. het chlooraethyl. terwijl ten slotte na 1910 met stijgend succes ook gebruik ge- maak wordt van het lachgas, dat reeds In 1S00 door Davy was ontdekt. Chloroform, aether en chlooraethyl. Chloroform, aether en chlooraethyl wor den dus met de lucht ingeademd. Een be paalde hoeveelheid van de te gebruiken stof wordt op een narcosekap gebracht en deze wordt op het gelaat (voor mond en neus) geplaatst. Voor geregelde bijvul ling in de kap moet natuurlijk trouw worden gezorgd. We verzoeken nu den patient rustig te ademen. De aether om deze stof nu verder maar als voor beeld te nemen komt in de longen, pas seert den longwand en wordt opgenomen in het bloed. Langs de bloedsbaan wordt het zenuwstelsel bereikt. Het is alsof aller eerst de hersencellen zich trachten te ontworstelen aan den verlammenden in vloed van den aether. Dit uit zich dan door dat eerst een prikkelingstoestand of excitatiephase kan optreden, waarin de patiënt op zeer geringe prikkels abnor maal heftig kan reageeren. Daarna vaak trouwens ook zonder dat djeze toe stand optreedt valt de patiënt in slaap. Geeft men een te gröote hoeveelheid dan kan het leven bedreigd worden. Scherpe en deskundige controle kan daarom tijdens een narcose niet worden gemist. Allereerst moeten ademhaling en pols worden nagegaan. Deze beide func ties moeten rustig en regelmatig blijven. Pupilreactie. De meest bruikbare methode om na te gaan of een patiënt voldoende doch niet overmatig in narcose is, bestaat in het nagaan van de pupilreactie. In het mid den van het gekleurde vlies, dat we in ieder oog gemakkelijk zien de Iris of het regenboogvlies bevindt zich een ronde opening, de pupil. Hierdoor dringen de lichtstralen ons oog binnen om ten slotte op den achterwand van het oog, het netvlies in te werken. Zoodra de hoeveel heid licht, dat in het oog komt, toeneemt wordt de pupil nauwer. In schemering en duisternis wordt de pupil weer grooter. Dit veranderen van de grootte van de pupil onder invloed van vermeerdering of ver mindering van de hoeveelheid licht noe men wij de pupilreactie. Brengen wij nu iemand in slaap door een narcotium dan treden gemakkelijk te controleeren ver schijnselen aan de pupillen op. Eerst wordt de pupil grooter of wijder dan nor maal, maar het lichtreflex blijft aanwezig. Daarna, bij toenemende inwerking van aether of chloroform wordt de pupil weer kleiner met behoud van de reflex. Wordt de hoeveelheid voor het betrokken indi vidu te groot, dan wordt de pupil weer veel grooter en is de reflex bovendien op geheven. Op binnenvallend licht wordt de pupil dan dus niet weer kleiner. Het is een klemmende aanwijzing om de narcose te onderbreken om het lichaam in de ge legenheid te stellen weer in evenwicht te komen. Het is de dankbare taak van een narcotiseur om in het algemeen van aether of chroroform juist zoo weinig te geven, dat het doel bereikt wordt met vermijding van gevaar. Ook hier geldt het gezegde: overdaad schaadt. Andere methoden. Aan c cze narcose door inademing van de daarvoor in aanmerking komende stof fen zijn soms bezwaren verbonden. Bij bepaalde ziektetoestanden van hart of longen kunnen deze bezwaren zelf onover komelijk worden. Bovendien vinden vele patiënten het ook psychisch een zeer on plezierige en hinderlijke wijze van doen. De kap op den neus maakt dan onrustig of de geur van chloroform of aether werkt beklemmend. Daarom heeft men vele jaren lang gezocht naar een anderen weg waarlangs iemand voldoende diep in slaap gebracht kon worden. De weg die hiervoor dan direct in aanmerking komt is de weg langs den endeldarm. Het is reeds lang bekend, dat men vla de aars opening b.v. vocht in het laatste gedeelte van den darm kan brengen en dat dit vocht dan door den darmwand heen in het bloed kan worden opgenomen. Op dit beginsel steunt de z.g. rectale narcoce. Reeds in 1847 heeft de beroemde Pirogoff aether-narcor.e lanes het rectum toege past. De methode bleek toen niet te vol doen en werd dus weer verlaten. Dumont ln 1906 en Amd in 1908 probeerden het opnieuw, echter wederom zonder bruik baar of navolgbaar resultaat. Met de be reiding van het avertlne werd in 1926 de mogelijkheid opnieuw geboren de rectale - narcose toe te passen. Deze stof de chemische samenstelling is trioroom- aethylalcohol is bereid door Willstatter en Duisburg en de chirurg Kirschner heeft in 1929 er voor het eerst zijn ervaringen over gepubliceerd. Deze ervaringen deden zien. dat er ongetwijfeld aan deze methode groote voordeelen verbonden waren, doch dat er gevaren bij aanwezig waren, die men eerst moest leeren vermijden voor en aleer algeheele toepassing ingang kon vinden. Duidelijk is gebleken, dat voor al de doseering met groote nauwkeurigheid moet worden berekend, en dat een zeer geringe overdoseering levensgevaar met zich mede kan brengen. Verschillende per sonen hebben een verschillende hoeveel heid avertine noodig ter verkrijging van het gewenschte resultaat en ter vermij ding van ernstige gevaren. Verschillende factoren moeten te voren bekend zijn. Dan kan met behulp van een bepaalde formule de gewenschte hoeveelheid worden bere kend Daarom is bij spoedoperatie deze methode niet te gebruiken. Heeft men te voren gelegenheid alle factoren rustig te overwegen en de for mule dus nauwkeurig te berekenen, dan verdient deze rectale avertine narcose in derdaad de volle belangstelling der chi rurgen. Men behoeft dan niet tot eiken prijs met deze narcose alleen zijn doel te bereiken. Het schijnt integendeel het beste met een minimale hoeveelheid een z.g. basis narcose te bewerkstelligen en zoo noodig tijdens de operatie met een geringe toevoeging van aether of chloroform langs den ademhalingsweg de narcose de ge wenschte intensiteit te geven. Een van de zeer groote voordeelen van deze methoden is. dat de patiënt op de zieken kamer in slaap kan worden gebracht, terwijl hij in rustig gesprek is met den narcositeur. Het spuitje met avertine wordt in het rectum gebracht en ineens valt de patiënt in rustigen slaap. Daarna wordt de patiënt naar de operatiekamer gebracht en zoodoende worden alle voor bereidende maatregelen aan het oog en de psyche van den patiënt onttrokken. Dit is voor de gemoedsrust van vele patiënten van onschatbaar voordeel Deze kunst matig verkregen slaap duurt verscheidene uren. Daarna ontwaakt de patiënt op rus tige en haast normale wijze. Ook hierin wint deze methode het van de inhalatie- narcose. Beëindigen van de narcose. Soms kan het gewenscht zijn de nar cose eerder te beëindigen. Men is er tegenwoordig in geslaagd door inspuiting van een bepaalde stof ook dit te be reiken. Zoo heeft zich naast de oude en be proefde methode van inhalatie narcose in de laatste jaren op vruchtdragende wijze de rectale avertine narcose ontwikkeld. Voor crirurgische ingrepen, die slechts en kele minuten duren, is er nog een andere mogelijkheid naar voren gekomen. Hier voor is de avertine-slaap, die immers verscheidene uren duurt in het algemeen ongewenscht. Een andere stof evipan- natrium biedt hier uitkomst. Deze wordt rechtstreeks in het bloed ingespo ten. in den vorm van een intraveneuze injectie. Men bereikt daarmede een slaap, die omstreeks 15 minuten duurt. Deze evipannatrium is te prefereeren boven het vroeger gebruikte pernocton, omdat hier bij de slaap weer veel langer duurt. Is de ingreep geschied en wenscht men om een of andere reden den slaap weer eerder te onderbreken, dan kan dit weer worden be reikt door een coramnie-injectie. We zien uit dit alles dus, dat ook op dit gebied in den allerlaatsten tijd belang rijke vorderingen te boeken zijn geweest. Ook buiten de crirurgie kan het noodig 2ijn bepaalde patiënten de rust van den slaap deelachtig te doen worden. Vooral bij bepaalde onrustige, zenuwpatiënten kan dit vraagstuk op bijzondere wijze aan de orde komen. Ook hier kan rectale toediening van rustbrengende stoffen noo dig zijn. Hier vindt vooral het chloral- hydraat toepassing. Bij andere geester stoornissen kan het noodzakelijk zijn ver scheidene dagen tot weken achtereen een patiënt bijna voortdurend in slaap te houden. Dit brengt niet alleen rust voor den patiënt en de omgeving; er kan bo vendien een werkelijke genezing door ont staan en optreden in gevallen waar men vroeger, zonder zulk een slaapkuur, veel machteloozen tegenover stond. De be kende firma Hoffmann-la Roche heeft een bruikbare stof hiervoor in den handel ge bracht, het somnifeen. Liefhebbers van scheikundige samenstellingen zij hier ont huld. dat somnifeen een oplossing is van de diaethyllamine zouten van diaethyl en diproparyl barbituurzuur; het is maar gelukkig dat de gewone medicus hiervoor in de plaats van somnifeen kan spreken! Dit middel kan bij slapeloosheid in be paalde gevallen met succes worden toe gepast. Een voorgeschreven aantal drup pels kan dan worden ingenomen. Spuit men ongeveer 2 c.m. 3 tusschen de spieren in of intraveneus dan vallen zelfs onrus tige drukke zenuwpatiënten snel in een rustigen slaap. Aan Klasi komt de ver dienste toe deze stof te hebben toegepast voor het bereiken van een slaapkuur ge durende langeren tijd. Dit is geschied om streeks 1920. Deze stof is hiervoor verre te verkiezen boven toediening van opium of morphine preparaten, welke vroeger ook wel reeds voor hetzelfde doel zijn gebruikt. Zijn gunstige ervaringen hebben ook in ons land navolging gevonden en onge twijfeld is dit middel en deze kuur bij de behandeling van verschillende zenuw patiënten als een belangrijke aanwinst te beschouwen. Zoo zijn er ook in psychia trische inrichtingen nieuwe mogelijkhe den in den laatsten tijd ontstaan die het aspect ervan langzaam maar zeker heb ben gewijzigd en waardoor ook voor de bewoners dezer ziekenhuizen hoopvollere kansen naar voren komen. Er zal te gele- genertijd nog wel eens gelegenheid be staan, hierop nader de aandacht te ves tigen. P. N. N. W NELPEN WY EIKAAD (Van onzen correspondent). DE GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Schade van half milliard dollars. - Radio als levensredder. - Ramp brengt werk voor vele fabrieken. Wanneer er een- land is, dat van over stroomingen kan meepraten, dan is dat het onze en iets vertellen over de ramp, die dezer dagen elf Amerlkaansehe Staten aan de Oostkust getroffen heeft zou dus bij eerste beschouwing noodeloos zijn. Maar onze vaderlandsche overstroomingen zijn misschien alleen maar te vergelijken met dergelijke rampen in het verre China, dat ook zulk laagland is en waar dijken de bescherming tegen de gezwollen stroo men vormen. In Amerika heeft men Iets dergelijks in de Zuidelijke Staten van Arkansas. Mississippi. Alabama e.d. waar de reusachtige Misslsippi-rlvier door een paar duizend kilometer vlak land stroomt en bij abnormalen waterstand eindelooze streken met zijn gelen modder bedekt. De laatste keer. dat dit gebeurde, was in 1930 en ofschoon de menschen bij duizenden dakloos gemaakt werden, vee verdronk en de oogst vernield werd, was de schade lang niet zoo groot als de overstrooming van dit jaar veroorzaakte. In de Zuidelijke streken kwam er veel meer land onder water te staan, maar daar zijn geen groote steden te vinden, geen belangrijke fa- briekscentra, geen banken, theaters, woon huizen van gegoeden en rijken. De Missi- slppi wreekte zich op de armere farmers- bevolking van blanken en negers men schen, die een heel jaar door van een paar honderd dollars moeten leven en soms van nog minder! Maar wanneer steden als Pittsburg of Hartford tot aan de tweede verdieping ónder water komen te staan, dan is het wat anders! Pittsburgh met omgeving telt ongeveer twee mlllioen inwoners en Hart ford ongeveer een half millioen. Laat de lezer zich even voorstellen, dat Amsterdam een paar dagen geheel onder water kwam te staan, dat tot aan de ramen van de tweede verdieping zou reiken! Een derge lijke plotseling opgekomen stijging van het water is in ons vlakke land natuurlijk on bestaanbaar of er moest een vloedgolf uit zee komen. Maar in een bergachtig terrein komt het water met een sneltreinvaart aanrollen en verdwijnt weer even hard. wanneer de massa zich een uitweg heeft gebaand. Merkwaardig genoeg heeft nie mand de catastrophe zien aankomen, aan gezien de abnormale winter met extra koude en sneeuwval gepaard ging en een plotselinge dooi een even abnormale portie smeltwater moest veroorzaken, die zich een doortocht naar zee zou moeten banen. Zooals ik zelf ondervond, zijn er drie zware sneeuwstormen geweest in een paar maan den tijds, die door aanhoudende vorst op elkaar bleven liggen en een laag vormden, die op sommige plaatsen bij de meters ge teld kon worden. Bij mijn huis in de buurt, dat gelukkig op een heuvel ligt en waar trouwens de Hudson de eenige rivier in de nabijheid is, smolt de sneeuw bij den eer sten dooidag zoo gauw. dat bergbeken langs de wegen huppelden of van rptsen kwamen aftuimelen, waar ik nimmer te voren water zag stroomen. De twee oorzaken, dat de overstroomin gen in Connecticut en Pennsylvania zulk een noodlottig gevolg hebben gehad, zijn het heuvelachtige terrein en het doorbre ken van stuwdammen, die de talrijke re servoirs voor drinkwatervoorziening en op wekking van electrische kracht in gewone tijden ln bedwang houden, maar die nu onder den druk bezweken. Op die manier kon een rivier als de Monongahela of de Alleghany, die de stad Pittsburgh onder water zetten, een peilstijging van 20 M. vertoonen. En op die manier kon er zon der overdrijving gesproken worden van een ..watermuur", die plotseling op de vaak niets vermoedende bevolking kwam toe- stormen. Men zou zoo denken, dat er tegen een dergelijke ramp niets te doen zou zijn, maar de stad Portsmouth aan de Ohio-rivier gelegen, heeft aangetoond, dat dit wel degelijk mogelijk is. Jaren geleden heeft men daar een betonnen muur aan beide zijden van de Ohio opgericht tot een bescherming in precies zulk een geval. En jaren achteren werd Portsmouth een beetje uitgelachen met deze kostbare en zeer weinig schilderachtige bescherming. Maar terwijl nu de heele omgeving mate- looze schade heeft geleden bleef Ports mouth beschermd de fabrieken werkten door en de kinderen speelden achter den muur, twintig meter onder den waterspie gel van de langsrazende Ohio. Toen kwam de rest tot de ontdekking, dat er toch wel iets te zeggen valt voor dijken, ook al had het maar 6 c.M. gescheeld en de Ohio was over den muur van Portsmouth gekomen. Sinds menschenheugenis is het water nimmer zoo hoog gestegen in die streken. In 1889 heeft er een overstrooming bij Johnstown plaats gehad, waarbij 2200 menschen om het leven kwamen en dit jaar kwam het water in datzelfde Johns town veel hooger dan in '89, maar eischte nog geen half dozijn menschenlevens. Zie hier een van de voordeelen van ons mo derne inlichtingssysteem men was ge waarschuwd. Die zich tijdens deze over stroomingen als reddende engelen gedragen hebben, dat zijn de amateur radiostations geweest, van wie vele eigenaars hebben doorgeseind tot het water hun toestel be reikte. Zij hebben onschatbare diensten bewezen, met het opgeven van namen en persoonsbeschrijvingen, waar duizenden hun woning hadden moeten verlaten en naar alle kanten verspreid waren gewor den. En evenzeer hebben de groote radio stations ongelooflijk bijgedragen tot het verslaggeven van de ramp zelf. Er is niets merkwaardiger en meer adembeklemmend dan dergelijke Amerikaansche reportage, die eigenlijk een verbetering is van het fimjournaal de laatste komt meestal iets te laat en laat fragmenten zien, maar de beschrijving hoe de stad Hartford over vallen werd, de geluiden, die naast de stem van den verslaggever klonken en het drei gende gevaar, waarin de spreker zich zelf bevond maakten die uitzending tot een onvergetelijke. Even snel als het water is opgekomen verdween het ook weer. Pittsburgh bleef maar een paar dagen overstroomd en toen alles weggevloeid was kon men "ich pas een goede voorstelling vormen van de ge leden schade. Het. snreekt. vanzelf, dal tal looze menschen als kleine winkeliers en handelaren eenvoudig geruïneerd zijn. om maar te zwijgen van de schade, die in dui zenden. ja tienduizenden woonhuizen is aangericht. Behalve dat de vloed een HET RUSSISCH-FRANSCHE PACT. (Nadruk verboden). Het Russisch-Fransche pact en de be zetting van het Rijnland door Dultschland zullen ongetwijfeld vérstrekkende histori sche gevolgen hebben. Al draagt de over eenkomst tusschen Rusland en Frankrijk juridisch gesproken een ander karakter dan het bondgenootschap, dat die landen vóór den Wereldoorlog verbond, ln wezen is het pact niets anders dan een bondge nootschap en het zal dezelfde militaire ge volgen hebben. Wij weten natuurlijk niet, of er naast den gepubliceerden tekst ook geheime be palingen bestaan, zooals bij de meeste mi litaire overeenkomsten het geval is. Dit ls overigens van betrekkeWk weinig beteeke- nis. omdat de ontwikkeling der gebeurte nissen van dien aard is. dat belde landen, ook zonder het bestaan van dergelijke be palingen. op elkaar aangewezen ziin. De wijze, waarop maarschalk Toechatsjewsky, de toekomstige Russische opperbevelheb ber. bii een eventueelen oorlog met Dultschland. in Frankrijk ontvangen is, de besprekingen, die hit met de Fransche militaire leiders gevoerd heeft wijzen in deze richting. De tegenwoordige situatie vertoont dus opvallende overeenkomsten met die van vóór den Wereldoorlog. De bewapening van Duitschland driift Frankrijk en Rusland naar elkaar toe. terwijl de toenadering tusschen deze twee landen Dultschland dwingt, ziln bewapeningen op te voeren. En aangezien elke wedloop op het gebied van bewapeningen een oorlog onvermijde lijk maakt zoo liggen de gevolgtrekkingen voor de hand. Het is een vicieuze cirkel, waaruit Europa zich niet bevrijden kan. Het pact verplicht Frankrijk tot daad werkelijke militaire hulp alleen in bepaal de gevallen. Dat ls echter van weinig be- teekenis. evenmin als wij eenige waarde aan de remmende kracht van de overige bepalingen kunnen hechten. Komt het tot een botsing tusschen Duitschland en Rus land. dan is een nieuwe wereldoorlog, wellicht in nog veel grootere afmetingen dan die van 1914—1918. onvermijdelijk: een oorlog tusschen Dultschland en Rus land kan niet gelocaliseerd worden, alle pogingen ln deze richting ziin gedoemd op een mislukking uit te loopen. Overigens zou Frankrijk, ook zonder het bestaan van het pact, genoodzaakt ziin Rusland te hulp te snellen, omdat dit door de overwegingen van eigen veiligheid «e- eischt zou worden, terwijl de vroeger ge sloten overeenkomsten Frankrijk tot een ingrijpen zouden noodzaken. Zooals de lezer weet. grenzen Duitsch land en Rusland nu nergens aan elkaar. Wil Duitschland Rusland aanvallen, dan moet het zich door een ander land een weg banen. In welke richting Duitschland besloten heeft te gaan (want iedereen begrijpt, dat de Duitsche generale staf de plannen voor alle eventueele aanvallen klaar heeft, dat is nu eenmaal de taak van eiken generalen staf. daarvoor be staan die instellingen) is natuurlijk onbe kend. maar verschillende aanwijzingen kunnen ons helpen die route te raden. Het doel van een eventueele aanval van Duitschland op Rusland is de vruchtbare Oekrajine. die Berlijn tot een Duitsch wingewest en tot een kolonisatiegebied voor Duitsche boeren schijnt te willen maken. Ziin de Russische legers volkomen ver massa vernield heeft huizen en zelfs stalen bruggen werden door de kracht van het water meegesleurd maar in de hulzen, winkels en fabrieken, die bleven staan, werd een schade aangericht, die nog niet precies geschat is kunnen worden. In sommige fabrieken had men nog tijd de machines onder het vet en de olie te zetten waardoor het water er niet zulk een fu- nesten invloed op had. Maar de meege voerde modder, die 15 c.M. hoog ln de win kelstraten van Pittsburgh bleef liggen, is het beste bewijs hoe grondig alles is bedor ven, dat met het water in aanraking ls gekomen. Vandaar dat deze overstrooming een nog niet te schatten prikkel zal zijn voor pro ductie en zaken doen. Want men moet niet denken, dat geprobeerd zal worden om motoren en dergelijke dingen te reparee- ren, wanneer de onkosten daarvan te groot zijn naar verhouding van de schade en de veroudering van model. Op dat gebied ver- tooen de Amerikanen over het algemeen een naar onze Europeesche opvatting ver bijsterende roekeloosheid. Amerika ls en blijft nog altijd het ideale land van den ..ouwekleerkoop" of den handelaar in lom pen en oud ijzer. Ik overdrijf niet met te zeggen, dat er heele auto's langs de wegen liggen in zulke getalen, dat men zelfs spreekt van een „auto-begraafplaats". Het is dus niet overdreven te zeggen, dat alle winkels van Pittsburgh, Hartford en klei nere steden, die van het water te lijden hadden, een geheel nieuwen inventaris, in richting en voorraad op gaan doen. De straten van Pittsburgh lagen den volgen den dag vol met vermodderde zijde en fluweel, kasregisters, toonbanken, voedsel en wat verder maar eenigszins door het water beschadigd was en onderwijl zoem den de draden van telefoon en telegraaf naar fabrieken over het heele land met reusachtige bestellingen. Met andere woorden, 't verlies is de oor zaak geweest van enorme opdrachten, zoo enorm, dat de Reconstruction Finance Corporation en de Federal Reserve Banks een handje zullen helpen met leeningen. Het is gebleken, dat 175 menschen het leven verloren en ongeveer 450.000 uit hun huis verdreven werden voor eenige dagen, maar de schade zelf wordt wel op een half milliard dollars geschat. Vandaar dat de vertegenwoordigers van fabrieken, han delsreizigers e.d. al naar het terrein van den ramp stroomden, toen het water nog niet eens weggezakt was. Immers, een ver- kooper van behangselpapier kan er even goed zaken doen, als een van drukpersen. Stel u voor, dat het water in tallooze bankkluizen is doorgedrongen en men daar bezig is de effecten met een electrisch strijkijzer weer een fatsoenlijken vorm te geven. Daarvoor alleen al werden strijk ijzers bij wagens vol besteld. Wat de roest zal doen bij electrische geleidingen, is iets dat men nog moet afwachten, maar vele zaken nemen geen risico en laten alles opnieuw installeercn. Men ziet in dat alles niets bijzonders: gisteren een overstroo ming. vandaag een reusachtig nieuw af zetgebied voor letterlijk elk denkbaar ar tikel. Is het niet voor een zakenman om van te likkebaarden? slagen, dan zal Berlijn geheel Zuid-Rm. I land en Kaukaslë van Rusland losmake» I De stoot zal dus in zuidelijke richtingen I gaan. in de richting van de Zwarte Zeti I De weg daarheen leidt door Polen of door I Roemenië. Polen heeft verklaard, dat het I noch Russische, noch Duitsche legers zal I laten passeeren. Indien deze verklaring 1 ernstig gemeend ls en Duitschland besluit I Polen ongemoeid te laten, dan zal het zich I door Roemenië een weg moeten banen, I Daarvoor zal het eerst Tsjecho-Slowaklje I onder den voet moeten loopen. Overigens I is het lot van die republiek ln elk serail bezegeld. Zelfs indien Duitschland besluit I een andere route te kiezen, zal het toch I eerst Tsjecho-Slowakije bezetten, omdat I het zal willen voorkomen, dat de Russl-1 sche luchtvloot van het Tsjechische grond. I gebied een uitvalspoort zal maken voor I het bombardeeren van de Dulbsche steden. I Het feit. dat Hitler in zijn laatste rede-1 voering aan zijn Oostelijke naburen non-1 agressie-pacten voorstelde, en daarbij I zelfs Llthauen noemde, maar over het veel I grooter en belangrijker Tsjecho-Slowakije I met geen woord repte, spreekt boekdeelen.l Tsjecho-Slowakije ls echter door een bond. genootschap met Frankrilk verbonden. Bij een aanval op Tsjecho-Slowakije moetl Frankrilk dat land te hulp snellen. waar-I door Parijs ook zonder het pact de bond-l genoot van Rusland zou geworden zijn. I De kans. dat Dultschland zich dwars I door Tsjecho-Slowakije en Roemenië eer. weg zou banen is echter minder waar schijnlijk. omdat het een omweg is. Waar- schiinlijker is. dat Polen als doortochtland I gekozen zal worden. Weigert Polen de I Dultschers door te laten, dan is Frankrijk, I krachtens de bepalingen van het Fransch. I Poolsche bondgenootschap, verplicht Polen I te hulp te snellen, waardoor het dus bil den oorlog betrokken wordt. 1 Het is echter mogelijk, dat Polen zichI tot het symbolisch verzet zal beperken. I Polen ziet zich geplaatst tusschen tweel machtige tegenstanders. Onder dergelijke I omstandigheden zal het moeilijk zijn net-1 traliteit kunnen behouden, het zal of het I wil of niet in den strijd betrokken wor-1 den en voor een der tegenstanders partij I moeten kiezen. Gezien de sterk anti-Rui-1 sische gezindheid, die bij de tegenwoordig! Poolsche regeerders overheersoht, en is I aanlokkelijke aanbiedingen door den te-1 genstander van Rusland van gedeelten I van de Oekrajine (riemen van andeis-l mans leer kosten niets), is de veronder-1 stelling gerechtvaardigd, dat Polen voor! den aandrang van Berlijn zal zwichten. I Er is nog een weg. die naar Rusland I leidt, nl. over de Oost-Zee-staten naar I Petersburg en Moskou. Dat is echter een I der minst waarschijnlijke routes: het gaatI immers om de Oekrajine en niet om Cen-1 traal Rusland of het Noorden. Trouwens, I de bereidwilligheid van Berlijn, met de I staatjes in het Noord-Westen van Rus-1 land overeenkomsten te sluiten, wettigt de I veronderstelling, dat de Duitsche gene-1 rale stai in die richting geen groolschel militaire operaties voorbereidt. Peters-1 burg kan zonder veel moeite veroverd I worden, zonder dat de randstaten ain-f gevallen worden: de Duitsche vloot ls zó1! sterk, dat de geringe Russische zeekrachl ten er niet tegen opgewassen zijn. Dat be-l grijpt iedereen in Rusland. De Russische 1 vloot zal zich dan door het nieuwe kanaai naar de IJszee terugtrekken. Wij zien dus, dat Frankrijk ook zonder het sluiten van het pact met de Sovjet-1 Unie niet neutraal had kunnen blijven, I omdat de bondgenootschappen met de andere staten, die als doortochtsland zouden dienen. Frankrijk zouden dwingen I in te grijpen. Bovendien rijn al die staten leden van den Volkenbond; de staten, die bij den Bond aangesloten zijn, zouden dus verplicht zijn den aangevallene te I hulp te snellen, en bij een oorlog in I Europa zou die hulp niet beperkt kunnen r blijven tot maatregelen als tegenover I Italië. Trouwens, zelfbehoud zou Frankrijk dwingen tot het verleenen van daad werkelijke hulp aan de aangevallen sta ten. Indien het plan van den Duitschen generalen staf met succes bekroond wordt I en de Oekrajine tot een Duitsch win-1 gewest gemaakt wordt, dan zou Duitscb-1 land zóó machtig worden, dat het een I overheerschende positie in de wereld zon krijgen, elk verzet tegen den wil van Ber lijn zou dan ondenkbaar zijn. Wil Frank rijk geen vazal van Duitschland worden, dan moet het zich tegen de veroverings plannen van Berlijn verzetten. Dezelfde overwegingen gelden ook voor Engeland, zij het ln mindere mate. Het is dus dui delijk, dat een aanval van Duitschland op Oost-Europa onvermijdelijk tot een alge- meenen oorlog zal leiden, waarbij vrijwel alle landen betrokken zullen worden. In Berlijn begrijpt men heel goed. dat Frankrijk niet afzijdig zal kunnen blijven, dat een oorlog tusschen Duitschland en Rusland onvermijdelijk tot een obrhr: tusschen Duitschland en Frankrijk zal leiden. Duitschland moest rich dus in z)Jtt rug dekken. Dat ls de oorzaak van de be zetting van de gedemilitairiseerde zone. Het publiek hecht te veel waarde aan het onderbrengen van Duitsche garnizoens in die streek. In werkelijkheid zijn die garni zoens van ondergeschikte beteekenls. In dien het alleen om de garnizoens guig. dan hoefde Duitschland de bestaande overeenkomsten niet te overtreden: met de tegenwoordige technische middelen is de bezetting van die streek in een pa31 uur door te voeren. De eigenlijke bedoeling van Duitschland is anders: het wil langs zijn grens vestin gen bouwen, een gordel van beton opwer pen, minstens even sterk als de Franscne versterkingen aan den overkant van n grens. Zijn die Duitsche versterkingen klaar, dan kan een betrekkelijk k'e'n Duitsch leger met succes weerstand bie den aan de aanvallen van het Franscne leger. Duitschland heeft dan niets v vreezen en kan zijn hoofdmacht naar ne- Oosten sturen. Het gaat dus niet zoo zee om die garnizoens (daarbij wordt au»' de Duitsche IJdelheid en de liefde t uniformen, parades e.d. gestreeld) als on de vestingen die Duitschland aan o Fransche grens gaat oprichten. Het overigens niet buitengesloten, dat gedeelte dier versterkingen reeds besta.' De Duitschers verstaan beter dan Franschen de kunst, iets geheim te no den; dat heeft de laatste oorlog met zu reusachtig geschut duidelijk aangewon De opstelling van de figuren op schaakbord neemt vaste vormen aan. kunnen ons reeds een beeld vormen de verhouding der krachten, voor mensohheid en de beschaving is ,j hopen, dat er een middel gevonden w om die .schaakpartij" te voorkomen. beschaafde wereld wordt door cel tastrophe bedreigd, grooter dan aue pen, die de geschiedenis ooit g^®?£jpy Dr. BORIS RAPTSCHINSKï

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14