1T5EK vah HET WITTE Er dal De lente is grillig „MODERN TIMES" „HET DUBBELE PASPOORT" 77ïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 Mei 1936 Vierde Blad No. 23349 PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMEENTEZAKEN. VRAGENRUBRIEK. BURG. STAND VAN LEIDEN ^ij CRÈME Wij roepen U toe: TWEEDE KAMER. het voorzitterschap. Wij hebben reeds gemeld, dat prof. Aal- berse gisteren het voorzitterschap der Tweede Kamer heeft aanvaard. De heer Aalberse is de 28e voorzitter der Kamer sinds 1848. De Eerste Kamer heeft er in dien tijd 13 gehad. wetsontwerp inzake industrie-financiering. Minister Gelissen heeft zijn ontwerp in take de oprichting van een vennootschap Toor industrie-financiering verdedigd. Hij heeft die verdediging feitelijk in tweeën gesplitst: die van de verdere) in dustrialisatie als zoodanig en die van dfe financiering der industrie. pat verdere industrialisatie noodig is, heeft de Minister op de bekende gronden m het licht gesteld, maar hij heeft er on middellijk aan toegevoegd (en zulks In overeenstemming met een vroeger uitge bracht preadviesi dat zij alleen succes kan hebben, wanneer het kosten- en lasten- naagstuk is geregeld en zich bij den toe stand heeft aangepast. Over verschillende onderwerpen heeft de Minister, in ver band hiermee, crltisch gesproken, zooals over devaluatie en autarkie. Ook dit laat ste denkbeeld acht de Minister voor een land als het onze totaal ongeschikt. In de tegenwoordige omstandigheden gaf de Mi nister aan industrialisatie verre de voor- leur. De industrie moet in handen der particulieren blijven, maar zij kan niet in bet wilde weg worden bevorderd; dit moet geschieden onder leiding der Overheid. De economische voorlichtingsdienst kan in deze richting werken; haar reorganisatie gereed. En een ontwerp-vestlgingswet voor de industrie is thans aanhangig bij den Economischen Raad. In den loop zijner rede betoogde de Mi- lister, dat er allereerst ge-industrialiseerd moet. worden voor onze eigen markt, en daarna voor den export. Daaronder be hoeft andere export niet te lijden, maar als de Minister zou moeten kiezen tus- schen tusschen een rendabelen industrie export en een niet-rendabelen landbouw- export, zou hij aan de eerste de voorkeur geren. De financiering onzer industrie is loo heeft de Minister in het licht gesteld geen doel op-zich-zelf, maar middel. Het doel is een goede inrichting der in dustrieën, op een soliden grondslag, mo gelijk te maken. De Minister heeft dit doel nog eens in bijzonderheden uiteengezet en medege deeld, hoe hij zich de werking der wet denkt. De nieuwe vennootschap zal een blijvend karakter mopten dragen, en al ui zij wel eens een strop hebben, welke eaderneming heeft dat niet? Men behoeft vet bevreesd te zijn voor protectie of voor Weaucratie en ook niet voor eenzijdige Bienstelling van het bestuur. Bij goede /menwerking met de banken en met al- irlei colleges (Werkfonds), kan bereikt rorden, dat Nederlandsch kapitaal niet meer naar twijfelachtige ondernemingen elders gaat, maar hier te lande in de in dustrie wordt gestoken. De Minister was dan ook van oordeel, dat zoowel de In- NIEUWE GASTARIEVEN. De toepassing der nieuwe gastarieven van 20 Jan. j.l. is bü de verbruikers op zoodanig verzet en op zulke bezwaren ge stuit. dat de Commissie hoewei zit dat ver zet en die bezwaren grootendeels onge grond achtte, eenstemmig tot de conclusie was gekomen, dat de tarieven niet kunnen worden gehandhaafd zonder de belangen van de Gasfabriek te schaden. Volgend tarief wordt nu voorgesteld: Het tarief Is gesplitst in een tarief A, bestemd voor de kleinere verbruikers en een tarief B. bestemd voor de grootere verbruikers. Volgens tarief A bedraagt de prijs van het gas betrokken over den gewonen meter, 8 cent per M3. voor de eerste 20 M3. per maand en 7 cent per M3 voor alle overige M3. oer maand; daarnaast is een uniform aansluitrecht van 40 cent per maand verschuldigd, dat in de plaats komt van de vroeger verschuldigde meterhuur, die van 40 cent tot f3 per maand varieerde. De prüs van het gas. betrokken over den mungasmeter bedraagt volgens tarief A 9 cent per M3. voor de eerste 20 M3. per maand en 8 cent per M3. voor alle overige per maand verbruikte M3.: een aansluit recht Is in dit geval niet verschuldigd Voor de muntgasverbruikers is dit tarief tot 70 M3. per maand '840 M3. per .iaar) voordeeliger dan bii het Raadsbesluit van 17 December 1934 vastgestelde tarief <50 M3. a 9 ct.. 50—110 M3. per maand a 6'/> cent en daarboven 4 cent per M3.). Ook voor degenen, die het gas over den gewo nen meter betrekken, is het voorgestelde tarief, vergeleken met het bovenbedoelde tarief van 17 December 1934, ten minste even voordeelig als voor de muntgasver bruikers. Volgens tarief B is, behalve weder een uniform aansluitrecht (40 cent), een vast recht van f. 1.85 per maand verschuldigd, alsmede een prüs van 4 cent per M3. ver bruikt gas. Dit tarief is voordeeliger dan tarief A voor alle aangeslotenen, die over den gewonen meter 55 M3 en meer en over den muntmeter 52 M3 en meer per maand verbruiken. Commissarissen zijn bevoegd bijzondere overeenkomsten aan te gaan: le. bii een gegarandeerd gasverbruik van 3000 M3. en meer per kalenderjaar: 2e. ten behoeve van de levering .van gas voor ruimteverwarming. Voorts wordt voorgesteld de noodige bin nenleidingen en gastoestellen weder koste loos in bruikleen te geven en mitsdien het vastrecht van 10 cent oer kalendermaand te doen vervallen. De verder voorgestelde wijzigingen zün meer van formeelen aard. De inwerkingtreding van het nieuwe tarief is gedacht na de opneming van het verbruik over de maand April 1936. De totale derving aan inkomsten zal bii invoering van de bovenbedoelde tarieven ongeveer f. 50.000 per iaar bedragen. Of schoon in 1936 de niewe tarieven slechts voor een gedeelte van dat jaar zullen gel den! móet er niettemin op gerekend wor den. dat ook in het loopende iaar het ge- heele bedrag zal worden gederfd, zulks omdat het mede noodig zal zün de kwade posten te dekken, die als gevolg van het verzet tegen het huidige tarief en van de soepele toepassing welke bii het vaststel len van de vastrechtbedragen moest wor den betracht, ziin ontstaan. Voor 1936 zou dit bedrag kunnen worden gedekt door te beschikken over de bii de Gasfabriek ge vormde reserve, op 31 December 1935 groot f. 98.435.89 Er wordt op gewezen dat de voorgestelde tariefsverlaging een zekerheid geeft, dat daardoor de achteruitgang in het gasver bruik tot staan zal komen nog minder dat een stijging van het verbruik daarvan het gevolg zal ziin B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. benoeming en ontslag. Het Bestuur der Vereeniging ..de Am bachtsschool" biedt de volgende voor dracht aan in een bestuursvacature: 1. J. Heringa. 2. W. A. J. Monhemius. Het Bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis biedt de vol gende voordracht aan voor de benoeming van een regent, ter voorziening in de vacature ontstaan door het verleende ont slag aan den heer mr. P. J. Idenburg. 1. de heer J. J. Groen, directeur der N.V. Drukkerij v h. J. J. Groen en Zn. 2. de heer R. A. Kern. De Vereeniging tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen beveelt aan in de vacature in het bestuur lr. A. M. Touw: 1. ir. J. J. G. van Hoek. directeur der N.V. Werninks Betonmaatschappü. alhier. 2. mr. C J. Goudsmit. advocaat te Oegst- geest. Als gevolg van het aan den heer J. L. van Leeuwen verleend ontslag zal aan de Jongensschool voor Ui.O. een vacature van onderwijzer ontstaan. Naar meening van B. en W. dient in die vacature te worden voorzien door over plaatsing van den heer L. Westerman. onderwijzer aan de Opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt, die sedert 14 Maart 1.1.. in verband met de ziekte van den heer van Leeuwen, tüde- llik werkzaam werd gesteld aan de Jon gensschool voor U.L.O. Als dit wordt aanvaard, zal aan de Aal markt een vacature ontstaan. Het komt B. en W. voor. dat in die vacature kan worden voorzien door be-- noeming van mei. M. H. Saraber, die tot 1 Januari j.l als vaste onderwijzeres aan de school aan de Aalmarkt werkzaam was en aan wie met Ingang van dien datum, als boventallige leerkracht, eervol ontslag werd verleend Tegen inwilliging van het verzoek van den heer mr. J. Booi om onslag uit de functie van Secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium alhier, be staat geen bezwaar. regeling met oegstgeest inzake lichtt arieven. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft in de laatste jaren meermalen bü de de nieuwe plannen der ufa. In het nieuwe productiejaar zal de Ufa waarschijnlijk minder films vervaardigen, waaraan historische gebeurtenissen ten grondslag liggen. De Ufa koestert het plan zich weer meer te gaan bewegen op het haar zoo vertrouwde terrein van het lichtere genre, van de filmoperette e.d. Als voorbeeld daarvan kunnen wij noe men „Boccaccio", een operettefilm met Willy Fritsch en Heil Finkenzeller in de hoofdrollen. Heli Finkenzeller heeft, naar men zich herinneren zal. o.m. een groote rol ge speeld in „Königswalzer" en is daarbij zeer in den smaak gevallen. Sindsdien werden haar meer en meer belangrijke rollen toevertrouwd, laatstelijk nog in „Hoog Spel". Franz Doelle, die ook de muzikale illustratie van films als „Amphi tryon" en „Königswalzer" verzorgd heeft, heeft de muziek voor „Boccaccio" gecom poneerd. Herbert Maisch is de regisseur, terwijl verdere rollen worden vervuld door Paul Kemp. Fita Benkhoff, Gina Falcken. berg, Albrecht Schoenhals e.v.a. Onlangs is men reeds met de opnamen voor deze film begonnen. Ook ls een aanvang gemaakt met de nieuwe film „Schlussdkkord", waariti Willy Birgel, die in „Zwarte Rozen" eem groot succes behaalde, een der belang rijkste rollen vervult. Hp speelt daarin voor een groot en beroemd dirigent; voor de rol van zijn vrouw heeft men Lil Dagover geëngageerd. Dan is men begonnen met de verfilming van de bekende operette „Der Bettelsüu- öent", waarin onze landgenoot Joh. Hees ters een der hoofdrollen vervult. Verder spelen er in mee Marika Rökk (die reeds hoofdrollen vervuld heeft in .Dichte Ca valerie" en „Heisses Blut"). De Ufa heeft zich de medewerking van Martha Eggerth verzekerd voor de hoofd rol van een groote muzikale film onder den titel: „Und du mein Schatz fahrst mit". Lilian Harvey, die in „Zwarte Rozen" een glorieus rentrée bü de Ufa heeft gemaakt, vertoeft thans voor her stel van krachten aan de Rivièra. Onder regie van Paul Martin zal een film van haar vervaardigd worden met weer als tegenspeler Willy Fritsch. Dit is slechts een kleine greep uit het geen de U.F.A. brengen zal. o gary de groote krijgt het druk. Paramount heeft de verfilmingsrechten aangekocht op „Kingdom Come", een roman van William Rankin, die het leven in de diamantmijnen van Zuid-Afrika behandelt. Het ls de bedoeling, dat Gary Cooper hierin de hoofdrol zal spelen, ter- zyde gestaan door hetzü Claudette Col bert of Carole Lombard. Er is thans een heele reeks film manuscripten in bewerking, alle bestemd voor Gary Cooper. De voorloopige titels luiden „The Texas Rangers". „The Ge neral Died at Dawn", „Lin Mc Clean", terwijl bovendien de mogelijkheid be- staat, dat Gary de hoofdrol zal spelen in „Buffalo Bill", een der komende Cecil b. de Mille-productles. 32H8 (Inecz. Med.) dustrie als de beleggers er beter van zul len worden; hij hield vast aan den eisch van rentabiliteit der te steunen onderne mingen, maar vermoedde toch dat deze eisch door het bestuur zal worden beke ken in verband met de tüdsomstandig- heden. Het slot was. dat het wetsontwerp met overgroote meerderheid werd aangeno men. Alleen de revolutionairen en de plattelander Vervoorn waren tegen. De liberalen bleken dus bekeerd. Blijkbaar had de Minister hen overtuigd. 'eenige andere wetsontwerpen. De Kamer heeft voorts nog eenige an dere wetsontwerpen goedgekeurd. Daarbü waren een wüziging van de De fensie-begrooting voor '35 en een ontwerp inzake de uitbreiding der politie-troepen. Debat van beteekenis had er niet bü plaats. Beide militaire ontwerpen verkre gen ook de stemmen der vrpzinnig-de- mocraten, zonder afwijking. Of dit in de toekomst zoo bü alle militaire voorstellen zal blüven? Vacantie tot 26 Mei. HAGENAAR. K. v. d. B„ te V. Voorschoten, Den Haag, Delft, Maassluis, Rozenburg, Den Briel. Ongeveer 45 KM. Leiden, Woerden, Utrecht, Zeist, Wou denberg, Ede, Arnhem, Npmegen, Venlo, Roermond, Heerlen. J. G„ te N. Het Mexicaansche consu laat te Rotterdam zal u ongetwijfeld de gewenschte inlichtingen kuhnen verstrek ken. Directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit aangedrongen op wü- ziging van de met die gemeente in 1911 gesloten gas- en stroomleveringsovereen- komsten, hoewel die contracten eerst in 1941 afloooen. De voornaamste reden voor dien aandrang was wel hierin gelegen, dal de gemeente Oegstgeest. welker bebouwing vooral gedurende de laatste jaren een groote uitbreiding heeft ondergaan, de bü bovenbedoelde overeenkomsten op zich genomen garanties Hi uitbreiding van het buizen- en kabelnet te drukkend acht. Als gevolg daarvan zijn door de Directie met B. en W. van Oegstgeest onderhandelingen gevoerd, die ten slotte tot overeenstem ming hebben geleid. In de eerite plaats nu zün de garanties bü uitbreiding van het buizen- en kabel net aanmerkelijk verlicht. Voorts heeft de Directie toegestemd in een reductie op den prüs van het gas en de electriciteit. te leveren ten behoeve van de gemeente gebouwen en de straatverlichting van Oegstgeest. Ten slotte zullen voortaan voor alle ingezetenen van Oegstgeest dezelfde gasprüzen gelden -'i voor de ingezetenen van Leiden, derhalve ook voor die ingeze tenen van Oegstgeest. die het gas uit den gashouder van Rijnsburg betrekken en die daarvoor 2 ct. per M3. meer moesten betalen, Tegenover genoemde concessies hebben ten slotte B. en W. van Oegstgeest zich bereid verklaard te bevorderen, dat de overeenkomst wordt gesloten voor een tüdvak. dat 31 December 1959 eindigt, het geen dus neerkomt od een verlenging van de gas- en stroomlevering aan Oegstgeest met 18 jaren. Als datum van inwerkingtreding is 1 Mei 1936 bepaald. Commissarissen zoowel als B. en W. ver eenigen zich hiermede. geboren: Willem Gerardus zn. van J. W. Kokkedee en A. J. Ba velaar Theodorus Maria Antonius zn. van Th. C. J. den Hollander en M. A. Zoet. ondertrouwd. J. Spruyt, gesch. m. 36 jaar en W. Stafleu jd. 36 jaar. overleden. F. de Water—V. Kampen, vr. 57 jaar J. P. Oudshoornv. Meurs, vr. 38 jaar. 3 Er- zyn in elk seizoen eenige filmevene menten, waarop men zich spitst en waar- baar men wekenlang uitkijkt. Zulk een "«evenement is stellig ook de in tallooze jrperlatieven reeds aangekondigde nieuwe ^baplinproductie „Modern. Times" (Mo- !™!e Tijden), waarin deze groote tragi- omjEche acteur ons verbaast met zün ™e{\ en gebaren, die in alle talen der ïi.L sPreken. Velen onzer herinneren engetwüfeld Chaplin's kleine twee- "er')es. die wü destüds het summum ^tosWijke humor, met steeds 'n droe- 8™ a?Mergrond, vonden. En met recht: ■uit niemand kon er ons zoo „uithalen" ]J.ctriplin. die heusch geen „nieuwe ge- Uruu "Pod's heeft, om ons te doen scha- nachen. Toch brengt hij met „Modern wies op zijn manier een nieuw geluid richt <n een enorme, hypermodern inge- W? 'abriek, waar ai het werij aan den ..'PJbfn band en in het hoogste tempo er ói iChaplin dit doet hooren en ren j, Pr°efkonün bü het demonstree- dip a„n een automatische voedmachine, eten a art)eiders in staat stelt om bü het n door te werken, een zenuwschok on dergaat, waarop een geweldige serie pa nieken volgt, met alle merkwaardige ge volgen van dien. Die „eetmachine" is een van de geniaalste vondsten van den man met de groote schoenen en het bolhoedje, de man, die ons van oudsheer vertrouwd is geworden en die zichzelf zoo mogelük ditmaal nog overtroffen heeft, na zün créaties in „The Kid", „Gold Rush" en „City Lights". Wij hebben niet veel woorden noodig vooral na hetgeen wij in deze rubriek reeds over „Modern Times" publiceerden om u duidelük te maken dat Chaplin's visie op den modernen rijd en de modern ste techniek weer van een sterk persoon- lüke originaliteit getuigt. Het zü genoeg hem hierboven af te beelden met zijn nieuwste vrouwelüke partner Paulette Godard, enkele jaren geleden nog een on bekende dansgirl, tot zij Chaplin ontmoet te, die onmiddellük van haar zei: „Ze heeft alles wat ik zoekze is knap, vol vitaliteit, frisch en pittiglaten we hopen, dat ze kan spelenO f ze dat kan. moet ge zelf maar eens gaan beoordeelen!" de eerste film van de canadeesche vijfling. „De Dorpsdokter" (The Country Doctor), de film waarin de Canadeesche Dionne Vüfling haar filmdebuut maakt, heeft on langs haar wereldpremière beleefd. De titelrol, n.l. die van een dokter met een duister verleden, wordt in deze film gespeeld door Jean Hersholt. Dorothy Pe terson vervult de rol van de verpleegster. Verder werken nog mede June Lang, Mi chael Whalen, Slim Summerville, John Qualen als de vader van de vüfling, en William Benedict. Henry King regisseerde deze Fox-film, die opgenomen werd te Calander in On tario, de geboorteplaats der vüfling, on der technisch toezicht van den verzor ger der kinderen, dr. Allen Roy Dafoe. shirley temple zal in verschillende talen zingen. Shirley Temple, zal in haar volgende film „Captain January" in verschillende talen zingen, o.a. in Engelsch, Chineesch, Fransch, Russisch en de taal der Hawaf- eilanden. o het einde der wereld. Paramount zal thanr eindelijk overgaan tot de verfilming van .The End of the World", een thema waar Rouben Ma- moulian reeds verleden jaar voorbereidin gen voor getroffen heeft. Norman Taurog zal de regie voeren, terwyl reeds Julie Haydon. een ontdekking van Ben Hecht en Charles McArthur, en Sir Guy Stan ding voor hoofdrollen aangewezen zyn. vermaard door zijn glans en zoo goed voor het leer! Groote doos 10 ct. Kxtrn groote doos IS ct. in ons klimoot.Uwhuid eischf een extra zorg Gebruikt Doozen vanaf20cE 3279 (Ingez. Med.) „Het dubbele Paspoort". van iederen dag doet als u en ik! eerzaam leeft en vreugde heeft aan zijn kanariepietje, zijn kat en een beetje lief de, anderzijds de vervaarlijks! denkbare revolverbandiet, waarvan wü zullen hopen, dat u en ik nooit zóó zullen worden! Hoe een fantastische gelijkenis tot fatale ge volgen kan voeren, doet u deze film met zün vliegende politiewagens, bemand door de strenge handhavers der wet, vol span ning in een sensationeel en humoristisch scenario meebeleven met Robinson in een voortreffelijk volgehouden dubbelgangers- rol, van nu eens rustig en voorbeeldig braaf kantoorbediende, dan weer Ame- rikaansch schrikaanjagend bendelid, die paniek op paniek veroorzaakt! Eduard G. Robinson in Een van de meest opmerkelijke „gang- ster"-films van den laatsten tüd wordt u hier deze week gepresenteerd: „Het dub bele Paspoort" iThe whole town's tal king), waarin Edward G. Robinson als Jones een dubbelrol vervult, die eigenlijk slechts geschikt is, gezien te worden door lieden met krachtige zenuwen. En daar het moderne leven, met al zün sensaties de zenuwen van menigeen reeds danig gestaald heeft, zullen er ongetwijfeld ve len zfjn, die de hier vertoonde emotioneele vervolging van een allereersten „gemeen schapsvijand" kunnen verdragen en wil len zien. Een dubbelrol: eenerzijds de man, die een vreedzaam bestaan lijdt en zyn plicht

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13