Extra Reclameweekbij aankoop van f. 1.- geven wij p. Boterhammenworst voor t. 0.05, p. tijne Ham f. 0.20 Fa. I. ZANDVOORT s SLAGERIJEN ATTENTIE! BONI 93 ct. BON II 4 pond Krabjes 68 ct. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 7 Mei 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTZAKEN. Gerookt Kinnebakspek 20 ct. per pond, bij 5 pond 90 ct. Versche en gekookte Varkenspooten en -staarten 5 ct. per stuk lederen dag versch gekookte Lever 10 ct. per ons 3 pond gehakt 72 cent y Pon,i biefstuk, half pond Kl J 111 1 soepvleesch, een half pond Cj2 rookworst of leverworst BON V sSiPP., 100 ct. BON VI TWEEDE KAMER. NOMINATIE VAN HET VOORZITTERSCHAP. Professor Aalberse nummer één op de voorzit tersnominatie; ziedaar het belang rijke feit, dat gisteren reeds in 't kort door ons werd vermeld. Prof. Aalberse. Men mag aannemen, dat Hare Majesteit de keus der Tweede Kamer zal bekrach tigen en den eerst-voorgedragene inder daad tot president zal benoemen. Belangrijk noemen wij dit feit aller eerst in politiek opzicht. Want het betee- kent, dat de heer Aalberse terugtreedt als voorzitter der fractie van zijn partij, dus als politiek leider. Natuurlijk zal hij nog wel telkens achter de coulissen geraadpeegd worden, maar hij verlaat dan todh de plaats aan de spits van het parlementaire leger. Dit is van beteekenis, vooral wanneer men zich de botsingen herinnert tusschen prof. Aalberse en minister Oolijn in de laatste jaren. Dat het beleid van mr. Aalberse daarbij ook niet steeds door al zijn politieke vrienden en evenmin door de geheele Roomsche pers werd bewonderd, is een bekend feit, al moet men aan den anderen kant, om rechtvaardig te blijven, erkennen, dat van geen enkele fractie en van geen enkele staatkundige partij de leiding, door ver schillende omstandigheden, zoo moeilijk is als van de Roomsch-Katholieke. Intus- schen blijft het natuurlijk best mogelijk, dat prof. Aalberse in de naaste toekomst nog eens op den voorgrond komt (b.v. bij kabinets-formaties) maar voor het oogen- blik zal hij dan toch zijn actieve politieke rol prijsgeven. De te verwachten benoeming tot Kamer voorzitter is voor mr. Aalberse een ver diénde onderscheiding. Reeds 33 jaar geleden werd hij tot lid der Kamer gekozen, had 13 jaar zitting, was daarna 2 jaar hoogleeraar en 7 jaar minister, om vervolgens van 1935 af weer deel van de Kamer uit te maken en eenige jaren geleden tot minister van staat te worden benoemd. Wij zwijgen nu van tal- looze andere functies en werkzaamheden in het algemeen belang. De benoeming tot president der Kamer zal voor dezen staatsman een waardige onderscheiding zijn na een lange werkzame en eervolle loopbaan. En het zou ons niet verwonde ren, wanneer hij hierin ook de bekroning van die loopbaan zou zien en geen actieve andere rol meer zou begeeren. Hij zal trouwens ook andere functies moeten prijsgeven en wij vragen ons af. of hij nu binnenkort ook wel naar de Arbelds- conferentie in Genève zal gaan, als voor zitter der Nederlandsche delegatie. Dat de heeren J. J. C. van Dijk (anti- rev.) en W. H. Vliegen (soc. dem.) weer tweede en derde candidaat op de voor zitters-nominatie werden, lag voor de hand. m vennootschap voor industrie-financiering Ook gisteren is er niet zooveel geest drift aan den dag getreden voor boven genoemd ontwerp. Kans dat het verworpen wordt, is ei echter niet. Het wordt aangenomen. Er zijn er, voor wie dit ontwerp niet ver genoeg gaat. De Roomsch-Katholieken bijvoorbeeld. Zeker zoo verklaarde mr. Kortenhorst in zijn rede zij stemmen vóór, omdat het ontwerp „nuttig kan zijn", maar zij meenen toch. dat de regeering ook op dit terrein een krachtiger welvaarts- politiek moet voeren. „Solidariteits-wel- vaartpolitiek" noemt de heer Kortenhorst het, maar het is niet heelemaal duidelijk wat hij daarmede bedoelt. Wel dit: een krachtige industrialisatie, maar hoe? Het staatsorganisme moet in de huidige om standigheden scheppen en niet in hoofd zaak contTOleeren. Het wetsontwerp zoo betoogde hij wil een minimale hulp ver schaffen bij hoogen nood, maar de heele regeling is volgens de katholieken te ambtelijk, te bureaucratisch, te veel ge koppeld aan het Werkfonds, dat volgens mr. Kortenhorst geen contact met het bedrijfsleven heeft. „Economisch libera lisme" noemde hij dit ontwerp, maar nog eens het kan noodig en nuttig zijn en daarom zijn de Roomsch-Katholieken er voor. Heel anders echter de liberalen. Die stemmen tegen. Subiet! Omdat hun dit ontwerp te ver gaat. Mr. Wendelaar, hun woordvoerende, kwam met het bekende argument, dat er hier te veel staatsbe moeiing is; dat er „van boven af" wordt geregeld; dat de staat, instede van zich aldus direct met het bedrijfsleven in te laten, liever het particulier initiatief moet stimuleeren. Als er vertrouwen is in het economisch beleid bij het publiek, dan zullen de banken in staat zijn de indus trie met geld te helpen, maar dat vertrou wen is er niet. In tusschen de komische situatie doet zich voor, dat mr. Kortenhorst het ontwerp „economisch liberalisme" noemt, doch dat de liberalen zélf er niet van willen weten! Nog enkele andere sprekers hebben korte redevoeringen gehouden en daarin klonk af en toe toch wel een vriendelijk woord. Zoo was dr. Lovink van oordeel dat het ontwerp, mits voorzichtig gehanteerd, wel tot goede resultaten zal kunnen leiden, zoo juichte de heer van Voorst tot Voorst de regeling toe, mits er goed voor zou worden gewaakt, dat zij niet zal leiden, tot schade voor den uitvoer van land- en tuinbouw-producten. De heer van der Putt, die het oude denkbeeld der actieve handelspolitiek verdedigde, was van oor deel dat deze financiering alleen kan sla gen, als het kosten- en lasten-vraagstuk is geregeld. En de heer Smeenk, waar schuwend dat men in het voorgestelde geen stap tot socialisatie zal mogen zien, gaf (evenals andere sprekers trouwens) verschillende wenken met betrekking tot samenstelling van directie en bestuur der vennootschap. Wij laten het bij deze korte aanteeke- ningen. Vandaag zal minister Gelissen het wetsontwerp verdedigen. Reeds heeft hij verklaard, steeds het nut van regionale banken te hebben ingezien, maar een nationale bank daarboven acht hij nood zakelijk. HAGENAAR. PREDIKBEURTEN. voor vrijdag 8 mei. boskoop. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. La- maln van Rotterdam. sassenheim. Pinkstergemeente: Nam. 3 en 8 uur, de heer Howard Carter van L. Sumrall. NED. HERV. KERK. Drietal; te Veere, P. Fagel, cand. te 's Gravenhage, P. H. Th. Stevens, cand. te Ginneken en H. van Vliet, cand. te Velsen. Beroepen: te Breskens L. Lagerwey, cand. te Scheveningente Vriezenveen J. J. Poldervaart te Nigtcvecht; te Doorn spijk W. L. Mulder te Hoevelaken; te Drachten (Evang.) G. C. Postma te Ouden bosch. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Tiel J. Wiepkema te Duisburg-Ruihrort (Duitschland). Ds. A. HOENEVELD. Ds. A. Hoeneveld, de nestor van de pre dikanten van de Geref. Kerk van Nijkerk herdenkt vandaag den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn intrede deed in zijn tegenwoordige gemeente. De jubilaris werd 18 Nov. 1873 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1899 candidaat werd, om 21 Juni 1903 te Kockengen in het predik ambt te worden bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1908 naar Charlois, om zich 7 Mei 1911 aan de kerk van Nijkerk te verbinden. Ds. Hoeneveld die in jaren de oudste predikant is van de classis Harderwijk, dient deze classis als actuaris en corres pondent en is kerkvisitator. examinator en sec. deputaat voor de zending. Van wege de Part. Synode van Gelderland is hij deputaat voor art. 49 K.O. en vanwege de Generale Synode deputaat voor de steunverleening aan Hongaarsche stu denten. Het was de nadrukkelijke wensch van ds. Hoeneveld dat zijn gedenkdag onopge merkt zou voorbijgaan. Dr. W. L. SLOT. legde 29 Juli 1917 het predikambt neer, eveneens sprekende over Ef. 3 17a. Dr. Slot is o.m. lid van den gemeente raad van Eibergen en was voorzitter van de vertrouwenscommissie, ingesteld in verband met den stormramp in den Ach terhoek van 1 Juni 1927. Ook is hij lid van de Staatscommissie inzake Onvolwaardige arbeidskrachten en lid van de studie commissie der A.V.O. De scheidende directeur schreef een lijvig dagboek „In de ruimte" om de op brengst er van te doen strekken voor den bouw van een kerk voor de Rekkensohe stichtingen Van de redactie van het maandblad van de Ver. voor Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk maakte hij even eens deel uit. Dr. Slot heeft zich door aan trekking van het lot van volwassen zwak zinnigen en psychopaten hoogst verdien stelijk gemaakt. Toen hij in 1929 zijn zilveren ambts jubileum vieren mocht, alsook zijn 50sten verjaardag, heeft het personeel niet min der dan f. 25.000 bijeengebracht als feest geschenk, waarvoor een nieuw paviljoen te;- vervanging van twee houten gebouwen is verrezen. Dr Slot heeft op de Rekkensche heide een prachtig stuk Chrlstelijk-philantro- pischen arbeid doen opbloeien en zich om zijn persoon en werk veler achting mogen verwerven. o inkomsten in april. Gedurende de maand April ontvingen de Samenwerkende Zendings-Corporaties ongeveer f44.000.Deze maand liet dus op het volgens de raming benoodigde be drag een achterstand van f. 34.000.—. De totale achterstand gedurende dit Jaar steeg hiermede tot f. 177.000. Naar we vernemen heeft dr. W. L. Slot, directeur van de stichtingen tot verple ging van zwakzinnigen in Rekken, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag aan gevraagd. Tot zijn opvolger is benoemd dr. van. Schothorst, arts aan deze stichtingen, die evenwel voor deze benoeming heeft be dankt. Wouter Lourens Slot werd 2 Juli 1879 te Rotterdam geboren. Hij bezocht het Erasmiaansch gymnasium aldaar en stu deerde theologie zoowel aan de Rijksuni versiteit te Utrecht als te Groningen. In 1904 werd hij candidaat in Groningen, om 13 Novemreb van ,dat jaar te Rekken het predikambt te aanvaarden, waar wijlen ds. J. H. Wolters hem bevestigde en aan welke gemeente dr. Slot zich verbond sprekende over EL 3 17a, „opdat Christus door het geloof in uwe harten wone". In 1906 deed dr. Slot zijn doctoraal examen en 20 Maart 1912 promoveerde hij aan de Groningsche universiteit cum laude tot doctor in de theologie op een proef schrift getiteld: „De letterkundige vorm van den Brief aan de Hebreeën". In 1917 aanvaardde hij de benoeming tot directeur van de stichtingen tot verpleging van zwakzinnigen te Rekken, teneinde zich aan zijn levenswerk geheel te kunnen geven. Dr. Slot verkreeg eervol emeritaat en (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. keuring van geitenstallen. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het in uw blad van Vrijdag 1 Mei jl. geplaatste bericht over gehouden keuring van geitenstallen te Leiden, vragen wij beleefd een kleine plaatsruimte onder „Ingezonden Stukken Jlet eerste gedeelte van dit bericht, betref fende het nut van de keuring en de be teekenis van een goede stalling en ver zorging der dieren waardoor de producti viteit wordt opgevoerd, beschouwen wij als zeer juist. Maar in het tweede gedeelte komt een mededeeling voor, als zou in 1935 —1936 de afdeeling Lelden in Zuid-Hol land het hoogst gemiddeld aantal punten n.l. 91 bij de gehouden stalkeuringen heb ben behaald. Dit komt ons onjuist voor. Of het woord gemiddeld had achterwege kunnen blijven; of het aantal gekeurde stallen had behooren aangegeven in dit bericht. Wij echter stellen er prijs op hier bij te verklaren dat in 1935 door de heeren Clement en de Jong voor de afd. Oegst- geest een stalkeuring is gehouden van 45 stallen waarbij o.a. werden behaald: 1 stal 96 punten, 3 stallen elk 91 punten, 1 stal 89 punten en 2 stallen elk 85 punten. Deze cijfers geven ó.i. een geheel ander beeld dan die in de afd. Leiden. U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte verblijven wij Hoogachtend, Namens de O. G. V., H. VAN DER HOEVEN DE MOORD TE WILDERVANR, DE DADERS TOT TWINTIG JAAR VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden heek heden B. B„ 27 jaar en K. S„ 34 jaar arbeiders te Wildervank wegens moord oi Jacob Kroeze aldaar veroordeeld elk to; twintig jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had levenslaj, gevraagd een straf waartoe ook de recht bank te Groningen hen had veroordeel! DE OVERVAL MET BEROOVING TE WESTZAAN. De daders tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Veertien dagen geleden hebben voor Haarlemsche rechtbank terecht gestaa" de 22-jarige los werkman P. H., en 28-jarige loodgieter H. d. B„ beiden ui Amsterdam, die op Zondagmorgen Maart een huishoudster te Westzaaa hebben overvallen. Zij veronderstelden dat de bewoner, de 88-jarige emeritui predikant ds. van Dokkum en diens huk houdster naar de kerk waren. De laatste was echter thuis gebleven. De mannen vroegen den predikant te spreken, doch daar deze niet thuis was, werden beiden uitgenoodigd te wachten. Om hun pün tot diefstal uit te voeren hebben zij de huishoudster vastgegrepen en toen zij bleef schreeuwen, is zij op het bed vaa den predikant gebonden. Inmiddels werd de woning doorzocht; waarbij slechts een horloge en een portemonnaie, inhoudende acht gulden, is gevonden. Op het ge schreeuw van de vrouw zijn voorbijgan gers te hulp gesneld, waarna de mannen op de vlucht zijn geslagen, De politie heeft hen echter dadelijk achtervolgd en aangehouden. De officier van justitie had een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van preventieve hechtenis tegen elk der man nen geëischt. De rechtbank veroordeelde hen hedenochtend tot drie Jaar gevan genisstraf, zonder aftrek van preventleie hechtenis. DE SUIKERDIEFSTAL TE WADDINXVEEN. Naar wij vernemen zullen volgende weel een 4-tal helers van de te Waddinxveen gestolen suiker uit de Coöperatie „O. V." voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht staan. In verband met een in deze zaal afgelegde meineed is deze zaak zoolang aangehouden. HAARLEMSCHE RECHTBANK De rechtbank deed uitspraak in de zaal tegen den 32-jarigen arbeider J. P. v, V, uit Lisse, die op 21 April terecht heeft ge staan wegens oplichting. Verdachte tut niettegenstaande hij handel in paling dreef, aan den ambtenaar van de Werk- loozenbemiddeling opgegeven dat hij weil loos was. Hierdoor was hem steun uitgekeerd I het tijdvak van 29 Juli 1935 tot en met 21 September 1935. De officier van Justitie had 3 weken gev.straf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte t 1 week gev.straf. Bladreuzel f. 0.25 per pond. bij 5 pond f. 1.20. Mager Spek, versch en gerookt f. 0.25 per pond, bij 5 pond f. 1.20 Doorregen Varkenslappen 30 cf. p. p. 5 p. Speklappen 85 cf„ 5 p. Kinnebak 90 ct., 5 p. Kransreuzel 80 ct., Halscarbonade 30ct. p. p. LEIDEN Oude Vest 55. Telef. 880 - P.K. Koorsteeg 26, Telef. 514 - Hoogewoerd 42, Telef. 3390- Van der Waalsstr. 19, Telef. 3717 - Oegstgeest, Kempenaerstr. 87, Telef.241 Noordwijk, v.h. VAN DER HORST, Kerkstraat 64, Tel. 100 - Aiphen aan den Rijn, Prins Hendrikstraat 29, hoek Zaalbergstraat, Tel. 348 - Katwijk aan Zee, Badstraat 4, Tel. 313 Hoofdkantoor: Conservenfabriek en Engrosslachterij De Rijnstreek, Hazerswoude. Telefoon 1785 3228 2 pond Varkensfricandeau TIT 3 pond Varkensrollade if\Q "VIT 111 of 3 pond Runderrollade Cl. PRIMA BLANK VARKENSVLEESCH Ribcarbonade Haascarbonade V arkensf ricandeau Varkenslappen 38 ct. p. p. 42 ct. p. p. 48 ct. p. p. 38 en 43 ct. p. p. Varkensrollade 40 ct. p. p. Bladreuzel 28 ct. p. p. Mager Spek 30 ct. p. p. Kransreuzel 20 ct. p. p. KALFSVLEESCH Kalfsfricandeau 50 ct. p. p. Kalfsiappen35 ct. p. p. Kalfsgehakt 30 ct. p. p. KalfsroUade Kalfsnierstuk Rauwe Kalfslever Kalfstongen 40 ct. p. p. bij 3 pond 1.10 40 ct. p. p. 35 ct. p. p. 20 ct. p. stuk H2 pond Lunchham 14 cent 3 p. magere Runderlappen 98 cent 3 pond Runderlappen 88 cent RUNDVLEESCH Malsche Biefstuk 65 ct. p. p. Rosbief 45 en 50 ct. OSSENHAAS75 ct. (ook gedeelte) Soepvleesch 35 ct. p. p. Gehakt 30 ct. p. p. Ribstuk vanaf 45 ct. p. p. Riblappen vanaf 45 ct. p. p. Contrafilet 55 ct. p. p. Staartstuk 50 ct. p. p. Runderlappen 30 ct. p. p. bij 4 pond 1.15 Rauw Rundvet 35 ct. p. p. Gemalen Rundvet 25 ct. p. p. Klapstuk 35 ct. p. p. Schenkelvl. m. been 30 ct. p. p. 5 pond gemalen on Varkensvet Cl. .VLEESCHWAREN Gekookte Ham 12 ct. p. ons 25 ct. p. halfpond Tongenworst 10 ct. p. ons 20 ct. p. halfpond Rookvleesch 18 ct. p. ons Rauwe Rookworst met loodje 30 ct. p. pond Rookworst als paling 30 ct. p. p. Leverworst wereldberoemd, 25 ct. p. pond PROCUREURSPEK 14 ct. per ons Gekookt Spek 7 ct. p. ons f. 0.15 p. pond t pond rookworst als .a paling en p. wereld- /S /«f beroemde level-worst Tevens hooren en bezorgtn wij zonder prijsverhooging te Katwijk-Binnen, Valkenburg, Noordwijk aan Zee, Rijnsburg, Warmond. Voorschoten, Wassenaar, Leiderdorp, Zw..:amerdam, Ter-Aar. Bodegraven en Boskoop. Bestellingen worden in hygiënische verpakking thuis bezorgd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8