CHELMIS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 7 Mei 1936 ^FTMNHI NIEUW/ VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. RECHTZAKEN. 'n Heerlijke sigaret 10 stuks 10 cents 20 stuks 20 cents TELEGRAMMEN. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de oeste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. mï/fljtBICUÏÏN BINNENLAND. LE1DSCHE SCliüUWBURG. N.V. VER. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL. Rood, blijspel in 3 bedrij ren van Henrl Duvernois. Voor het eerst heeft Henri Duvernois rich bewogen op „politiek terrein" in zijn blijspel ..Rood". Heel luchtigjes, zooals hij steeds zijn onderwerpen pleegt te bena deren, doch met .geest, waardoor hij er in geslaagd is een aardig en vlot divertisse mentsstuk te vervaardigen, dat een avond gezellig bezig houdt. Waarmede dan echter ook alles is gezegd. Verder gaande betee- kenis heeft het blijspel niet. Duvernois is tevens een scherp opmer ker en dat weet hij in een reeks van kleine fijne trekjes naar voren te brengen, die inslaan, speciaal, waar hij deze met geestigheid weet te kruiden. Oppervlakkig wordt alles gehouden, doch de uitwerking is zoodanig, dat men zich amuseert, dank zij de lichte ironie, die over het geheel is geweven! Partij kiest de auteur nergens; hij railleert en spot, doch met kennis van tooneel en wat des tooneels is! Qua tooneel was het destijds door Royaards bij dit gezelschap geregisseer de „Nieuwe heeren" van Robert de Fiers krachtiger, doch was toen ook de poli tieke inzet over het algemeen niet stevi ger gefundeerd dan heden in Frankrijk het geval is? In Rood ziet men een grillig meiske volgens den stelregel, d»t iedere vrouw in haar man een „held" wil zien, haar echt genoot, een ietwat onbenullig leeraar, bombardeeren tot een volksleider van linksche richting, hoewel hij in 't geheel geen politicus is, laat staan een leider en beiden in wezen eerder rechts dan links staan. Doch dank zij jalouzie komt hij ten slotte „los" van de politiek, waarin hij steeds een „breekebeen" zou zijn gebleven. Ziedaar feitelijk de gansche kern van het blijspel, al zijn daarin eenige andere types geschetst, die voor een welkome aanvulling zorgen. De vertolking is in overeenstemming met het gegeven: los en vluchtig. Nergens wordt zwaar aangedikt, over alles wordt luchtig heengegleden. Zoodoende is de juiste sfeer gevonden. Voor Annie v. d. Lugt Melsert-Van Ees ls de vrouwelijke hoofdrol als geknipt. Zij kan daarin zoo echt „Annie van Eesen", waarmede o.i. het best haar creatie wordt aangeduid. Nu en dan wat gechargeerd, dan weer gamin-achtig met onverwachte uithalen, af en toe met een ietwat gevoe- ligen ondertoon. Prachtig wordt zij gese- cundeerd door Theo Frenkel als de „volks menner in spe". die zich geheel bij haar spel aansluit en het weifelmoedige in deze figuur goed tot zijn recht doet komen. Een keurig type maakte de jeugdige Felix Roelofs van den luien culinair aan- gelegden broer met zijn allures van „smul paap". terwijl Anton Roemer al zijn bon- hommie neerlegde in den vaderrol. De overige rollen, alle opvulsel, werden naar behooren vervuld. De decors van Karei Brückmann, verdienen wederom een aparte vermelding. De schouwburg was maar matig bezet, doch dankbaar was het applaus. Voor de afd. Lelden van het Tooneel- verbond, dat deze voorstelling had geën tameerd. was de matige opkomst een slechte belooning. UMUIDEN, 7 Mei 1936. VISCHFRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.70—0.48; Griet per kist van 5U K.G. f. 20—9; Tongen per K.G. f. 0.600.38; Groote Schol per kist van 50 K.G. f.28; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 17.50—17; Zetschol per kist van 50 K.G. f.16; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 172; Bot per kist van 50 K.G. f. 7.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 5.50 2.20; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 18 14: Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.804.30; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 18.50; Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f. 2321; Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 249.50; Gul len per kist van 50 K.G. f. 6.504.50; Len gen per stuk f. 10.55; Heilbot per K.G. f. 0.700.48; Wijting per kist van 50 K.G. f.7—2.90: Makreel per kist van 50 K.G. f. 2.10. Levende beugvlsch: Kabeljauw 2— 0.65 p. St.; Leng 2.70—0.75 p. st. Heilbot 0.820.58 p. K.G.; Groote gul 76.30 p. 40 K.G.Kleine gul 6.70—6.10 per 40 K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw 139.50 p. 125 K.G.; Leng 1—0.60 p. st.; Vleet 1—0.65 p. st.; Groote gul 6.104.70 p. 50 K.G.; Kleine gul 6.20—4.10 p. 50 K.G.; Wijting 14—11 p. 50 K.G. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 87 met f.953; IJM. 98 met f.1863; 3 beugers: VL. 216 met f.366; VL. 199 met f.390; VL. 114 met f.479; 4 kotters: E. 45 met f.499; E 436 met f.497; E. 369 met f.547 en 6 loggers; KW. 134 met f.346; KW. 29 met f.406; SCH. 342 met f.467; SCH. 19 met f.668; SCH. 69 met f.362; IJM. 204 met f. 325. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen radio. Aagtekerk, Aldabi, Almkerk. Alpherat, Alphacca. Alwaki, Baloeran, Bloemfontein, Boschfontein. Chr. Huygens. Colombia, Crijnsen, Dempo, Edam, Grootekerk, Hoog kerk, Johan de Witt, Johan van Oldenbar- nevelt. Kota Nopan, Kota Tjandi, Marnix van St. Aldegonde, Nijkerk, Poelau Roe- biah. Serooskerk, Simon Bolivar, Spring fontein. Statendam, Streefkerk, Stuyve- sant, Stalandoen en Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandschc vracht schepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk zwenkt naar den Volkenbond De Balkan-entente In het Abessiinsch geval is niets -gewij- zigd en ook het debat in het Engelsche Lagerhuis over de bultenlandsche Dolltiek heeft niets nieuws opgeleverd. Genève staat Maandag voor zware be slissingen! Ihtusschen is het memorandum met de vragen der Britsche regeering om 11.20 uur hedenmorgen door den Britschen am bassadeur sir Eric Phipps. aan den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken von Neurath overhandigd. De tekst zal niet gepubliceerd worden. De komst van Fiandin naar Genève ls nog zoo zeker niet daar zijn gezondheid te wenschen overlaat. Misschien zal hij zelfs een nieuwe operatie moeten onder gaan aan den arm, dien lui vorig jaar brak bij een autobotsing. Frankrijk schiint overigens naar den Volkenbond toe te zullen zwenken. De .Daily Herald" publiceert een inter view dat de socialistenleider Leon Blum den Pariischen correspondent van het' blad heeft toegestaan. Na te hebben verklaard, dat de over winning zijner partij helaas te laat is ge komen, om de verovering van Abessynië door Italië te voorkomen zeide Blum: Het verleden moge niet in onze handen geweest ziin de toekomst is dit wel. De Volkenbond moet verstevigd worden. Blum verklaarde, dat zijn partij krachtig zal streven naar de totstandkoming van een ontwapeningsconventie, en dat Dultsch- land moet worden uitgenoodigd aan de opstelling hiervan deel te nemen. Aan Duitschland moet worde,n gevraagd of het bereid is te ontwapenen en indien het weigert te antwoorden of aan het ont- wapeningswerk deel te nemen moet een conventie zonder dit land worden gesloten. Ten aanzien van de Abessiinsche kwestie verklaarde Blum, dat alles, wat nog van het internationaal recht gered kan worden ook gered moet worden, In de toekomst zal Engeland eehee! en al kunnen rekenen op Frankrük om de collectieve actie var. dr" Volkenbond te steunen. Misschien komt Attlee, de Labour-lelder. naar Parijs om met Blum besprekingen te houden. Na alfoop der zitting der Balkan entente is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: Alle op de agenda voorkomende kwes ties zijn in den meest vriendschappelijken geest besproken en opgelost op een wijze, die rekening houdt zoowel met het natio naal belang der vier landen als met de veiligheid op den Balkan en de handha ving van den algemeenen vrede, waaraan de Balkan-entente meer dan ooit trouw wil blijven. De meest volledige overeenstemming is tusschen de vier ministers van buiten landsche zaken geconstateerd, omtrent alle kwesties, die onderwerp van de be sprekingen hebben uitgemaakt. Aangezien de politiek der Balkan-En tente gebaseerd is "op de onschendbaar heid der tegenwoordige -grenzen en op handhaving van de veiligheid, heeft de permanente raad de meest doeltreffende middelen bestudeerd, om de strenge toe passing ervan te verzekeren in het ge deelte van Europa, waar de Balkanvolke ren wonen. De permanente raad heeft eveneens het standpunt der Balkan-entente ten aan zien van de groote internationale vraag stukken. die op de agenda stonden, vast gelegd. De permanente raad heeft besloten, op nieuw bijeen te komen, eerst te Genève, tijdens de in September te houden Vol- ken'oondsvergacierinz en vervolgens eenigen tijd later te Athene". Nu is de Kleine Entente te Belgrado bijeen! o BELGIË. Geheime militaire documenten gestolen. In het fort Battice bij de Duitsche grens hebben werklieden, die daar aan den arbeid waren, geheime militaire documen ten gestolen, die naar men zegt, van groote beteekenis zijn De schuldigen zijn reeds gearresteerd. FRANKRIJK. Dalimier f Plannen der communisten. Zestig jaar oud is het vroegere Kamer lid en oud-minister Albert Dalimier over leden. In een interview zeide de secretaris der communistische partij Thorez, dat een wetsontwerp zou worden ingediend ten einde te komen tot een buitengewone progressieve heffing op de groote vermo gens, waardoor de begrooting in evenwicht gebracht zou kunnen worden en de franc in veiligheid zou worden gesteld. De communistische partij zal voorts voorstellen doen voor een groot plan van openbare werken, verbetering van de sala rissen. een 40-urige werkweek en het her stel van de onrechtvaardigheden van de besluitwetten. Verder zal men komen tot een kinder bescherming. door steun te verleenen aan groote gezinnen en door een strijd tegen geboortebeperking. Ook zal er een wetsontwerp worden in gediend voor een crediet van een milliard voor de reorganisatie van de sport in Frankrijk. Men zal een anderen maatstaf eischen bij de waardeering van landbouw producten en men zal voorstellen een commissie te benoemen, die zich zal heb ben bezig te houden met een onderzoek naar de herkomst van bepaalde vermo gens. Verder sprak Thorez zich uit ten gunste van een buitenlandsche politiek, berus tende op de collectieve veiligheid binnen 't kader van den Volkenbond en voor ver dragen van wederzijdschen bijstand, als het Fransch-Russische pact Thorez be sprak de Fransoh-Poolsohe toenadering en zeide. dat van de regeering geëlccht zou worden de jonge democratie in Tjecho-Slowakije te steunen. Na te hebben aangetoond, dat de so cialisten de leiding zullen hebben te nemen, zeide Thorez, dat de socialisten op den volledigen steun van de communisten kunnen rekenen. ENGELAND. Labour-overwinning. Bij een te Peckham gehouden tusschen- tijdsche verkiezing voor het Lagerhuis heeft de labour-candidaat Sllkin een meerderheid van 100 stemmen behaald. De verkiezing van den Labour-candidaat be- teekent een overwinning vopr de Labour- party. SPANJE. Een tabel der onlusten. Gisteren is in het parlement door de afgevaardigden der rechterzijde gewezen op de excessen der laatste dagen. De monarchist Calvo Sotelo deelde mede, dat in de laatste veertien dagen 38 stakingen waren geproclameerd, terwyi 53 bomaan slagen en 99 overvallen werden gepleegd. 52 gebouwen werden by de ongeregeld heden in de asch gelegde voor het mee- rendeel betreft dit kerkgebouwen. 47 per sonen werdep gedood en 261 gewond. Sotelo drong er by de regeering op aan de partyorganisaties te ontwapenen, om een einde te maken aan de anarchie. De minister van binnenlandsohe zaken verklaarde op verschillende vragen, dat de regeering het slachtoffer ls van gewe- tenlooze onruststokers. Zü zal alles in het werk stellen om dezen onschadeiyk te maken. Z.l. behoorden deze niet tot links. Maar de kerkvernielingen dan? En de- stakingen? Weer zijn er nu een paar bU- gekomen. en te Madrid vielen links twee dooden by een botsing met de politie Zamora, de afgezette president, gaat inderdaad weer in de politiek. VEREENIGDE STATEN. Handelsverdrag met Frankrijk geteckend Het handelsverdrag tusschen Frankrijk en de Vereenlgde Staten werd gisteren enderteekend. Het zal half Juni in wer king treden en ls na 1 Juli 1937 met drie maanden opzegbaar. Volgens mededee- ling van het ministerie van buitenland sche zaken voorziet het verdrag in het al gemeen In een behandeling van meest be gunstigde natie en brengt het van de zijde van de Vereenlgde Staten concessies met zich voor een serie zorgvuldig uitge kozen producten. ZUID-AFRIKA. De sancties. In het Huis van Afgevaardigden zeide Hertzog, dat de Volkenbond, indien deze zyn plicht deed, de.sancties moest hand haven en voortzetten, zoo noodig zelfs ge durende jaren. Indien de Volkenbond de sancties niet voortzet, zal deze dood zyn. Hy voegde hieraan toe„Zoowel Smuts als ik zelf zyn het er over eens, dat. Indien Zuld-Afrika in den oorlog gaat, het dit slechts zal doen volgens den wil van het Zuid-Afrikaansche volk en in het belang van het land. PALESTINA Engeland wijkt niet. In antwoord op een'vraag heeft Thomas de Engelsche minister van koloniën ver klaard. dat er geen sprake van ls, dat de regeering de Joodsche Immigratie in ver band met de Arabische staking zal stop zetten. Hij heeft onlangs de Arabische leiders uitgenoodigd, een deputatie te zén den om hun zaak voor hem uiteen te zet ten, dat, indien zy de methode zullen vol gen om hun grieven onder de aandacht van de Britsche regeering te brengen, zy hier een willig oor zullen vinden. JAPAN. Voorstellen betreffende het Hoogcrhuis. Een belangrijke groep leden van het Hoogerhuls heeft vodrstellen gedaan tot radicale hervorming van het huis. Deze zullen betrekking hebben op alle deelen van het huis dat 415 leden telt en dat bestaat uit prinsen graven, burggra ven. baronnen markgraven geleerden en welgestelde kooplieden. De bedoeling is afschaffing van de er felijke zetels voor prinsen en markgraven, in het geheel 38 zetels, en beperking van het aantal zetels tot vijf voor prinsen en tien voor markgraven verder verminde ring van het aantal door graven bezette zetels van 18 tot 10 en van dat der burg graven van 66 tot 45. Voorts wordt voorgesteld, de 66 zetels af te schaffen voor de welgestelde belasting betalers en de Instelling van zetels voor vertegenwoordigers van Kamers van Koop handel en Industrie. Het aantal gekozen leden van de kei zerlijke academie, dat thans vier bedraagt, moet worden verhoogd terwijl zetels zullen moeten worden toegekend aan leden, die gekozen zullen worden uit de presidenten der riiks- en der particuliere universi teiten. De zittingsduur, welke thans zeven jaren bedraagt, zou voor door den keizer te be noemen leden moeten worden verminderd. Voorts wordt voorgesteld, het systeem van onderlinge verkiezingen te herzien. Ten slotte ligt het In de bedoeling een orgaan in het leven te roepen voor de bestudeering van politieke aangelegen heden ingeval de Landdag niet in zit ting bijeen is. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde den melk venter J. J. C. uit Noordwijk, tegen wien 1 jaar ls geëischt wegens verduistering en wegens diefstal van een vuurwapen en cenlg geld, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Voorts werden veroor deeld de caféhouder C. B A. uit Noord- wyk wegens diefstal van dekens uit een villa en van consumptieartikelen uit een tent, staande op een sportterrein, en den landarbeider W. J. W. uit Noordwyk, we gens diefstal van tasschen en medeplich tigheid aan diefstal, leder tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. 3206 (Inscz. Med.) DE OORLOG IN ABESSYNIË. De Negus te Suez. SUEZ, 7 Mel. (Reuter-A.N.P.) De kruiser „Enterprise" met den Negus en zijn gevolg aan boord, is vanmorgen om zes uur hier aangekomen. Het schip werd onmiddellyk het Kanaal binnengelaten. Eenige leden van het gevolg bevonden zich op de brug, toen de oorlogsbodem de haven passeerde. Morgen wordt de Negus te Jeruzalem verwacht. Wat zijn de plannen van Italië? PARIJS, 7 Mei. (Reuter). In de „Oeuvre" schryft Madame Tabouls, dat Italië den Negus niet zal vervangen: Iedere stam zal autonomie krygen, eh Abessynië zal een voudig een kolonie worden, onder het be stuur van een fascistischen gouverneur. Rome zal tegenover niemand internatio nale verplichtingen op zich nemen. Alle maatregelen zullen ln volle souverelnlteit worden toegepast, hetgeen beteekent, dat de Volkenbond voor Italië niet zal bestaan. In economisch opzicht zal Rome naar sa menwerking met Frankryk en Engeland streven, hoewel het regime van de open deur niet op andere landen van toepas sing zal zyn. De kranten krijgen weer meer pagina's. ROME, 7 Mei. (Reuter). In verband met de sancties verschenen sedert eenigen tyd de Italiaansche kranten ln slechts zes pa gina's. Gedurende de maand Mei zullen thans de bladen vier keer per week ln acht pagina's verschynen. WEDEROM 570 MILLIOEN DOLLAR VOOR HET LEGER. WASHINGTON. 7 Mei (A.N.P.). - Het Huis van Afgevaardigden heeft een rap port goedgekeurd aangaande een aanvul lende legerbegrooting tot een bedrag van 572.500.000 dollar. NOODWEER IN THÜRINGEN. GERA, 7 Mel (D.N.B.). - In Thlirlngen heeft een hevig noodweer gewoed, dat uitgebreide overstroomingen heeft ver oorzaakt, waardoor groote schade ls aan gericht en het verkeer gedeelteiyk stilge legd werd. By Muenchenbernsdorf ls een jongen door het water medegesleurd en verdronken. SIR WALTER CITRINE OP HET CONGRES DER POSTBEAMBTEN. LONDEN, 7 Mel. (A.N.P.) Toen de pre sident van het congres der organisatie van postbeambten gisteren het woord ver leende aan den algemeen secretaris van het Britsche vakvereeniglngsverbond, ver lieten 200 tan de 900 gedelegeerden de znal. De overigen Juichten hierna sir Walter toe. Deze herinnerde eraan 26 jaar mee te loopen ln de arbeidersbeweging, waarvan 22 Jaar als bestuurder. In al dien tyd heeft Citrine byeenkom- sten van velerlei aard bygewoond, doch nog nimmer had men geweigerd naar zyn toespraken te luisteren, zooals zy die de zaal hadden verlaten. De ontstemming tegen Citrine spruit voort uit het feit, dat hij ter gelegenheid van het zilveren Jubileum van koning George een adellijken titel heeft geac cepteerd. SPORT. VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN L.R.C. Zaterdag vinden de volgende nederlaag- wedstryden plaats. 3 uur L.R.C. III Woubrugge II; 4.45 uur L.R.C. nWou- brugge I; 3 uur Tweede Jeugd IL.R.C I in Haarlem. SCHERMEN. HET WAPENFEEST VAN DEN K. O. S. Te Den Haag werd heden een sabeiwed- stryd voor equipes gehouden. De uitslag was; 1. K.M.A., 23 gew., 81 ontv. tr.; 2. Kon. Marine 21 gew. part.. 72 ontv. tr.; 3. Krijgschool 19 gew. part. 85 ontv. tr.; 4. Grenadiers en Jagers 15 gew. part.. 85 ontv. tr.; 5. 8ste Inf. Brig., 14 gew. part. 132 ontv. tr.; 6. Genie, 12 gew part., 109 ontv. tr.; 7. Luchtdoel art. 5 gew. part. 129 ontv. tr.; 8. L.V.A., 3 gew. part., 137 ontv. tr. De winnende equipe bestond uit de heeren: kapitein C A. F. W. Sichercr, ka pitein J. Pel. kapt. L. v. Waegeningh en lult. A. CramwlnckeL PROF. AALBERSE KAMERVOORZITTER. THANS BIJ KONINKLIJK BESLUIT BENOEMD. By Koninkiyk Besluit van 6 Mei is tot voorz. van de Tweede Kamer der Statsn Generaal voor den verderen duur der te genwoordige zitting benoemd mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, lid van die Kamer. Prof. mr. P. J, M. Aalberse is op 21 Maart 1871 geboren. Hy bezocht het Roomsch-Katholiek gymnasium te Katwijk aan den Rijn, Studeerde aan de Leidsche Universiteit, werd candidaat ln de Neder- landsche letteren en promoveerde in 1897 ln de rechten. Hy ls werkzaam geweest als advocaat en was wethouder van Sociale aangelegenheden van Leiden, voorts direc teur van het centraal bureau der katho lieke sociale actie en redaqteur van het katholiek-sociaal weekblad „De Voor hoede". Mr. Aalberse ls In 1903 tot lid van de Tweed Kamer gekozen en heeft het merlldmaatschap bekleed tot 1916. Ia laatstgenoemd Jaar werd hy benoemd tot hoogleeraar aan de technisqhe hoogeschool te Delft, welk ambt hy reeds twee jaar later vaarwel zegde om de .portefeuille via Arbeid te aanvaarden ln hét kablnet-Ruijs de Beerenbrouck, toen dit, ln 1918, aan het bewind kwam. Hy slaagde er ln, reeds eea Jaar na zyn optreden, de door hem ont worpen arbeidswet ln het Staatsblad t< brengen. Als minister van Arbeid, Handel en Nyverheld maakt mr. Aalberse deel uit ook van het Tweede Kabinet-Ruys de Beerenbrouck. van 1922 tot 1925. Sedert laatstgenoemd Jaar ls mr. Aalberse weder ononderbroken lid der Kamer. Na mgr. Nolens' overiyden koos de ka tholieke fractie hem tot haar voorzitter. Van 1925 tot 1928 was mr. Aalberse hoofd redacteur van „Het Centrum". Hy Is voorzitter van de centrale commis sie voor de statistiek, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, lid van de cen trale commissie voor drinkwatervoorzie ning, rijksbemlddelaar in het vierde dis trict en voorzitter van het centraal college voo rmedlsch tuchtrecht. De regeering erkende zyn verdiensten door hem te benoemen tot minister van Staat. Mr. Aalberse is ridder ln de orde van dn Nederlandschen Leeuw. TWEE INBREKERS BETRAPT TE HEDIl Moeilijke arrestatie van een hunner. Vannaèht bemerkten de gemeente-veld wachter en de nachtwaker te Hedel, dat zich ln de omgeving van de r.k. kerk al daar, enkele personen op verdachte wijze ophielden. zy stelden zich verdekt op en zagen, dat de mannen trachtten ln te breken ln een lunchroom. Toen een ruit waren uit gesneden grepen de veldwachter en de nachtwaker, die inmiddels ook den rijks veldwachter hadden gewaarschuwd, ln. Een der Inbrekers werd gegrepen. Het bleek te zyn zekere van S. uit den Bosch, De andere man, die een hond by zich had, wilde per rywiel ontvluchten en wierp, toen hy al te zeer ln het nauw gedreven werd, de flets voor de voeten van den gemeente-veldwachter, die hier over struikelde. De achtervolgde kreeg hierdoor de gelegenheid de flets van eea der veldwachters te grijpen en te ontko men. Zooals later bleek nam hy de wijk over Engelen naar den Bosch. Telefonisch werd de Bossche politie gewaarschuwd, die zich by de toegangswegen tot de stad opstelde. By de veemarkt werd de wielrijder met zijn hond opgemerkt en toen een agent van politie tot zijn aanhouding wilde overgaan, hitste de man zyn hond op, die den politieman naar de keel vloog. Deze trok toen zyn revolver om het dier van zich af te houden. De man trachtte ln- tusschen er vandoor te gaan, waarop de agent waarschuwingsschoten loste, dooi hieraan stoorde de vluchteling zich niet. De politieman zond hem toen een schot achterna, dat hem in het linkerachter been trof. De man bleek te zyn zekere J. N„ eveneens uit den Bosch Na op het politiebureau te zyn verbon den, ls de arrestant overgebracht naar het groote Ziekengasthuis. o HAAGSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ. De ontvangsten in 1935 een half milüoen beneden die van 1934. Volgens het jaarverslag der H.T.M. werd over het jaar 1935 f. 512.000 minder ont vangen dan over 1934. Vergeleken met her laatste normale laar 1930 werd f.2.925.W minder ontvangen. De exploltatle-ultgavc" waren ln 1935 f. 374.000 minder en ver geleken bU 1930 f. 1.582.000 minder, ver voerd werden ln het afzeloopen lear 53.170.000 reizigers. Dat is 3.695.000 meer dan ln 1934. Vooral het vervoer op Leidsche lijnen neemt zeer toe en der dienst wordt nog uitgebreid. Dat de o vangsten desondanks minder ware[; Jj, in het verlaagde tarief: val'ge'c „„„.n 1930 werden toch nog 23.411.000 &rs minder vervoerd. Van het toenmalige voer is dus nog twee derde over. SURSEANCE VAN BETALING VAN DER ELST EN MATTHES. De rechtbank te Amsterdam ver'e®njj] andaag surseance van betaling aan firma van der Eist en Matthes aldaar 3 November 1936. t-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2