VIJF Debat over de buiten! politiek in het Engelsche Lagerhuis. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 Mei 1936 GEMENGD NIEUWS. DE NIEUWE ELTAX TARIEVEN: 25 666 Geen nieuwe gezichtspunten. (JN/T IN LITTEKEN roode-hond-epidemie te nistelrode. Twee kinderen overleden. Te Ntstelrode, een dorp van 3000 zielen jabij Oss, heerscht op het oogenblik een lardnekkige roode-hond-epidemie. Alle eugdige kinderen in het dorp liggen ern- itig ziek te bed. Het aantal patiëntjes be- oopt eenige honderden. Sinds een week lijn de beide lagere scholen gesloten, doch iesondanks heelt de ziekte zich nog ,oortdurend uitgebreid. Een meisje van 5 n een jongen van 3 jaar zijn dezer dagen fterleden. Dr. Bouman uit Nlstelrode, tot rien we ons om inlichtingen hebben ge iend, deelde ons mede, dat inderdaad er plaatse een epidemie heerschte. Men an gerust zeggen, dat er geen huisgezin j, of er liggen kinderen ziek te bed. Het érloop is anders dan in normale omstan- ligheden. „Msb." muggen-invasie op den afsluitdijk. Naar de „Tel." meldt heeft men ook thans op den Afsluitdijk weer vreeseljjke ast van muggen. In donkere wolken iimwi zij in horden weder over den lisluitdijk om den automobilisten het leven iur te maken. Een automobilist, dié tot Breezand met in veertig K.M. snelheid had gereden, iad al een voorruit, die vrij dicht bezet ■as met resten van muggen, tegen het las te pletter geslagen. Na reiniging van voorruit werd op den terugrit met een nelheid van honderd K.M. gereden, doch enkele minuten was uitstappen reeds eboden, daar .elk ultaidht op den weg olkomen werd ontnomen door een dikke rei muggencadavers op de voorruit. Deze esten laten zich zeer moeilijk verwijde- ■n, doch ook hier hebtoen de uitvinders eeds goed werk verricht. Na met verschil- ■ode oplossingen proeven te hebben geno- nen is het aan een der bij de tankstations ieéniployeerden gelukt een vloeistof te mtdekken waarmede ln een minimum van ijd de voorruit glakhelder wordt gemaakt. Iet bestaat uit een in een emmer water st zakje blauw. Met „het vrij van aiggencadaivers maken van autovoor- ilten" heeft de uitvinder een nieuw acratief ambacht geschapen. Behalve aan den automobilist, veroor- ,ak de miug, die wel is waar niet steekt volkomen onschadelijk Is, toch ook an- leren veel ongemak. Zij laat zich nJ. niet met een enkele handbeweging verjagen, aodat de op gezicht en haar neergestre- :en muggen met de hand dienen te worden OTijderd. Des nachts zoeken deze muggen een huilplaats in het grasgewas. Ook oo ■ode dagen houden zij zich schuil. De larven dezer muggen komen voor in Kt water en de geleidelijke verzoeting u het IJselmeerwater kan dus als oor- ak van deze jaarlijksóhe miuggenlnvasle uden beschouwd. De natuurlijke verdel- Irs zijn (behalve dan de ongezochte autoruiten) de visschen, voor welke de hoen een kostelijk aas vormen, en de vogels, die de muggen oppikken. De zee leeuwen op den afsluitdijk beleven een tonden tijd. Staande op den kruin veror beren deze hun maaltijden want de gebra- len duiven vliegen hun als het ware in en bek. Zonder dat zij een poot verzetten, (net interessant te zien hoe deze vogels maten in de muggenwolken happen. AUTOBOTSING TE DEN HAAG. Op den Scheveningscheweg te Den Haag botsten gisteravond twee personen auto's, respectievelijk bestuurd door H. de G„ uit utlegom en A. W. van der T„ wonende de Leeuwardenschestraat ift Den Haag, egen elkaar. De G. verkeerde volgens mie-opgave onder invloed van ster- en drank en bekwam niet ernstige snij- onden aan béide handen. De auto's fhden totaal vernield. v„5? is na aan den centraien post nt.-v. ?n. ziÓn ter ontnuchtering "«ar het Hoofdbureau gebracht. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Omstreeks half tien had gisteravond te on si™ een ernatiSe aanrijding plaats wrewi ^■fuSe ParkIaan ter hoogte van aan si R6 38"Jarte6 I. de P., wonende mat iif Nibbrigkade aldaar, heeft -Jn auto den 38-jarigen wielrijder J. aani><,'r^0nende aan de Zuiderparklaan rtie» a <S' e laatste bekam een ern- ftwhm^tdwonde en een schedelbasis- is dmbloedde aan het linkeroor. Hij sen nüni1 Gemeentelijken Geneeskundi- het tviüS' „aar R~K Ziekenhuis aan h«l vermÏÏsei^rVOerd' Zyn fiets was ge~ de autobestuurder reed na de nnlitti ,e door- maar werd later door het hÜ«jin Z13n woning gearresteerd. Op "em-iiti au werd proces-verbaal op- Werd gesteMaanna De P,' 0p vry<5 voeten ls vermnisfi'-P u°orzaak van dlt onBeval 'an aip i'3 1?et 11161 genoeg uitkijken den j°en hij den voor hem rijden- stand iii u6^ wlIde passeeren. De toe- an het slachtoffer was hedenoch tend "eg ernstig. DïKEND nederl. automobilist frankrijk gewond. Zoom 'ifiÜ1 ,-Ak H' Festers uit Bergen op rijk beviL; momenteel in Zuid-Frank- !n Dyon ri's fêteren, toen hij per auto geteden \.00r een vrachtauto aan- dat toowoi botsing kwam zóó ernstig aan, duurder vi °!ï2e landgenoot als de be- 'ln|a te nVn vrachtauto in het zieken- ®a heer i?n moesten worden opgenomen, "aatsen v» £rs had op verschillende 'oopen tiü! -, 'iehaam fracturen opge- het, oei,:. 'V hij ook verwondingen in De fnnii,! e am- b»k-ensC. onzen landgenoot, die ï0'le Soli verwierf door zijn succes- Monte Ca»il€Iü"nB aan de Rallye naar ls naar Dyon vertrokken. PERS. 15 ft 20 et. VOORRIJDEN VOORBEELDEN VANOEGSTGEEST, KATH. KERK OF L. r. O. POELGEEST NAAK: WILHELMINABRUG OF TOMATENSTRAAT. OF H. MORSCHWEG (SHELL) OF CONST. HULTGENSLAAN Ct. TELEFOON HAAG f. 2.25 DEYL f. 1.00 A'DAM f. 5.90 VOORRIJDEN GRATIS ilngcz Mcd./ _L bloedige vechtpartij te venray. Gisternacht is te omstreeks half twaalf een vechtpartij ontstaan, waarbij een tweetal inwoners van Venray, zekere V. en H. die van de kermis uit. Horst kwa men door messteken werden verwond. Zij werden eenigen tijd later met ern stige steekwonden in den hals langs den weg gevonden. Door dr. Verkauteren zijn zij in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabethzlekenhuis te Venray over gebracht. Gezien hun ernstigen toestand konden zij nog niet worden verhoord, zoodat nadere bijzonderheden nog ont breken. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. van vrachtauto gevallen. Gistermiddag is het 13-jarig zoontje van de familie van Berkom te Oss, dat aan een vrachtauto was gaan hangen, van den wagen gevallen. De jongen werd bewusteloos opgenomen en in zorgwek kenden toestand naar het St. Anna Zie kenhuis overgebracht. Men vreest voor het leven van den knaap. brand op nederlandsch motor schip voor antwerpen. Het Nederlandsche motorschip „De Twee Gebroeders", waarvan A. de Bruyn schipper is, en dat een lading stroó aan boord had, is op de Schelde voor Antwer pen in brand geraakt. Het schip werd naai den linkeroever gesleept, waar vler sleep- booten het vuur bestreden. De brandende balen stroo van de deklading werden ln de rivier geworpen. Het vuur is thans ge- bluscht. De lading is vernield, terwijl ook het schip zelf schade heeft geleden. drie woningen en een boerderij afgebrand. Hedennacht omstreeks twee uur ls bij den landarbeider e. van der Ven, te Bra- kel (Geld.) door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de plaatselijke brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, niet kon verhinderen dat twee aangrenzende wo ningen en een boerderij eveneens een prooi der vlammen werden. Er kon slechts weinig gered worden. Een kalf, een varken en eenig pluimvee verbrandden. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. nieuwe inbraken in oostelijk noord-brabant. Aan de inbraken in Oostelijk Noord- Brabant komt nog steeds geen einde. Den vorigen nacht was het dorpje Beugen aan de beurt, waar op drie plaatsen is inge broken. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot de woning van de gezusters v. Haeren. De dienstbode werd door gerucht gewekt. Zij maakte alarm, waarna de indringers on- verrichterzake op de vlucht sloegen. Voorts werd ingebroken ten huize van de familie v. d. Bosch, die van het nach telijke bezoek niets heeft gemerkt. Alle kasten werden opengebroken. De spaar pot van de kinderen werd buitgemaakt. De indringers hebben het meeste succes gehad ten huize van den heer A. v. Von- deren, waar men ook door uitsnijding van een ruit is binnengekomen. De inbrekers zijn hier zeer brutaal te werk gegaan. Zij drongen de slaapkamer binnen, waar zij den sleutel van de brandkast bemachtig den, waardoor het hun gemakkelijk viel de brandkast te openen en den inhoud te ontvreemden. De buit bedroeg ongeveer f. 550 aan contanten. De inbraak werd pas den volgenden ochtend ontdekt. Het on derzoek van de politie heeft nog geen resultaat opgeleverd. „Vad."- huis afgebrand te blaricum. Gistermiddag brak brand uit ln de wo ning van den heer J.Rokebrand aan den Singel 15 te Blarlcum, welke bleek te zijn ontstaan door het warm loopen van den meter van de electrische leiding. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat het met rieten dak gedekte huis reeds in lichterlaaie stond, toen de brand weer arriveerde. Het pand brandde tot den grond toe af. Slechts een klein gedeelte, van den in boedel kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. van het dak gevallen. In de Zeeburgerstraat te Amsterdam heeft gistermiddag een ongeluk met doo- deiijken afloop plaats gehad. Een jonge man was op het dak van een der hulzen bezig met het nazien van de antenne. Daarbij heeft hij vermoedelijk het even wicht verloren en is van het dak op straat, gevallen. Hij kwam op zijn achterhoofd terecht en werd in zorgwekkenden toe stand naar het O. L. Vrouwegasthuis ver voerd. Kort daarop is hij daar overleden. aan bekomen verwondingen overleden. De jonge Vreeman, die gisteren op een onbewaakten overweg bij Aalten door een trein werd gegrepen, is in het ziekenhuis te Winterswijk aan zijn verwondingen be. zweken. Dr. FRICK WEDER GEARRESTEERD. De in de omgeving van Ambt-Harden- berg en wijde omstreken bekende dr. Frick die zitting houdt in een op Duitsch grond gebied staand café aan de grens, is gister middag door de marechaussee te Harden, berg wederom gearresteerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde te Venebrugge in de gemeente Ambt-Hardenberg. Hij is voorgeleid voor den loco-burgemeester Van Ambt-Har. denberg, den heer A. A. Oostenbrink en na verhoor, in afwachting van verder justitieel onderzoek in bewaring gesteld in de marechausseekazerne te Hardenberg. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ONTVOERING VAN JACOB. de dader krijgt drie jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Hof te Bazel. dr. Haeberli, heeft zijn requisitoir gehouden ln het proces tegen Weseman, beschuldigd van ontvoering van den Dult- schen journalist Jacob. Hii baseerde zich op zijn persoonlijke overtuiging, welke het resultaat ls van het onderzoek en beves tigd werd door het proces en eischte dat Weseman schuldig zou worden bevonden. Als straf eischte hii twee laar gevangenis straf. met aftrek van voorarrest, te be ginnen bij 26 Maart 1935. gelijk nog in een deel onzer vorige oplaag vermeld. Het verzoek tot uitwijzen moet natuur lijk worden voorgelegd aan den federalen raad. De vertegenwoordiger van de civiele partli eischte een schadeloosstelling van 5000 francs voor Jacob. De advocaat van Weseman. ml'. Kramer, wees erop. dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen hetgeen op Zwitsersch gebied plaats had en hetgeen aan de over zijde van de grens gebeurde. Volgens hem was Jacob in overtreding van de Duitsche wet en ziin arrestatie in Duitschland was volkomen wettig. De on wettige vrliheidsberooving had dus slechts geduurd tot op het oogenblik. dat de Duit sche autoriteiten Jacob arresteerden. De advocaat vroeg vervolgens vrijspraak voor ziin cliënt. De procureur antwoordde, dat de ar restatie in Duitschland onwettig was. an ders zou de Duitóche regeerine er niet in hebben toegestemd. Jacob weer vrii te laten. Het vonnis luidde Weseman wordt we gens ontvoering van den Duitschen iour- nalist Jacob veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorloo- pige hechtenis van 29 Maart 1935 af. ont neming van burgerrechten voor den tiid van 50 jaar betaling van 5000 frank schadevergoeding aan Jacob en de proces kosten en uitwijzing. sneeuwstorm in oost-siberie. Een ontzaglijke sneeuwstorm is losge broken in Oost-Siberië. Er zijn verschei dene slachtoffers gevallen en de aangerichte schade is zeer groot. De temperatuur daalde tot dertig graden onder nul. o schip vergaan. Het Grieksche schip „Katingo" op weg van Rotterdam naar Bari met een lading steenkool, dat gisteren in botsing is ge komen met het Italiaansche schip „Sun- zione" voor Ouessant, is ten zuidoosten van de Pierres Noires vergaan, terwijl het werd gesleept. Een matroos van de „Katingo" was bij de botsing gedood. De „Sunzione" is naar de haven terug gekeerd om hersteld te wordefl. DD HINDENBURG VERTROKKEN. Gisteravond is de Hindenburg uit Frie- drichshafen vertrokken naar de Vereenig- de Staten. Er ziin 51 passagiers aan boord. Het luchtschip vervoert meer dan 200.000 brieven, wegende olm. 10.0000 K.G. en 1500 K.G. Rijnwijn. Beiersch bier en films. DE EUPHRAAT BUITEN ZIJN OEVERS GETREDEN. Bij Erzintsjan (Turküe) is de Euphraat buliten ziin oevers getreden. Uitgestrekte vlakten ziin overstroomd, de schade is groot. GRIEPEPIDEMIE IN ESTLAND. In geheel Estland heerscht een ernstige griepepidemie. Talrijke scholen, banken en andere kantoren zijn gesloten. Er hebben zich reeds vele sterfgevallen voorgedaan. AMY MOLLISON TE WINDHOEK. Amy Molllson is te Windhoek om 8.30 uur (plaatselijken tijd) geland. Zij is thans nog 1300 km. van Kaapstad ver wijderd. GEVANGENE MAAKT AMOK. Frank Dagne, een 26-jarige gedetineerde, die afkomstig is van de Philippijnen, heeft amok gemaakt in de gevangenis van St. Quentin in Californië. Vijftien mede gevangenen bracht hij met een mes ver wondingen toe, terwijl hij ook zlchzelt steekwonden toebracht. Drie personen werden ernstig gewond Dagne is later aan zijn wonden overleden De man was indertijd wegens moord tot levenslang veroordeeld. Voor een stampvol Lagerhuis heeft de labour-afgevaardigde Dalton gistermiddag het debat over de buitenlandsche politiek geopend. Dalton viel de regeering scherp aan, o.a, wat betreft de politiek ten aanzien van het Abessynische conflict. Hij zeide voorts, dat de oppositie iets meer wil weten omtrent de besprekingen met Duitschland en den inhoud van de vragenlijst. Er is sprake geweest van bedreigingen met geweld van Tsjecho-Slowakije en Oos tenrijk, voldoende om ons ongerust te maken, aldus Dalton, ofschoon men ons heeft verzekerd, dat de vrede niet in ge vaar is tot na de Olympische spelen. Hier moeten wij blij om zijn. De herbewape ning van Duitschland gaat echter in snel tempo en op dreigende wijze voort. Sprekende over de BritschEgyptische onderhandelingen zeide Dalton: Tenzij wij onze betrekkingen met Egypte op vriend schappelijke en coöperatieve basis kunnen plaatsen, zal onze positie in Afrika in haar geheel ernstig bedreigd worden. De voornaamste grief van Dalton tegen de regeering was. dat deze volgens hem verantwoordelijk was voor het uitbreken van den Italiaansch—Abessynischen oor log en nagelaten had, de verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondspact en ln het bijzonder artikel 16, na te komen. Nadat Dalton betoogd had, dat er geen enkele rechtvaardiging voor bestaat, de Italiaansche overwinning te erkennen door de sancties op te heffen en dat het ge schokte gezag van het collectief systeem moet worden hersteld, nam Eden het woord De minister van buitenlandsche zaken begon met te zeggen, dat de feiten vrij moedig onder de oogen moeten worden gezien. Het zwakke punt der sancties, al dus Eden. is, dat zij niet onmiddellijk doel treffend konden zijn. Slechts één sanctie had onmiddellijk doel kunnen treffen: sluiting van het Suez-kanaal voor de Italiaansche schepen. Deze sanctie zou onvermijdelijk tot mili taire actie hebben moeten leiden. Indien de oppositie tot militaire actie wil over gaan, moet ik haar waarschuwen, dat men het Suez-kanaal niet met papieren booten kan sluiten. Dat de regeering niet op militaire sanc ties aandringt, komt omdat zij afschuw heeft van den oorlog en niet uit vrees voor het uiteindelijk resultaat. Na er op te hebben gewezen, dat artikel 1 van de Suez-kanaalconventie bepaalt, dat het Suez-kanaal zoowel in oorlogs- als in vredestijd steeds open moet blijven, ver klaarde Eden, dat het volkomen duidelijk is. dat het kanaal niet gesloten kon wor den, behoudens door een actie van den Volkenbond. Eden stelde daarop de vraag of de oppo sitie, gezien de houding van talrijke regee ringen ten aanzien van de sancties, werke lijk geloofde, dat de Volkenbond met alge- meene stemmen een resolutie had kunnen aannemen om het Suez-kanaal te sluiten. Aan den Volkenbond was volgens Eden een zware slag toegebracht, doch zonder schroom diende de les hieruit getrokken te worden. Wat de toekomst betreft, zeide Eden, dat het duidelijk is, dat de Volkenbond moet blijven voortbestaan. In de heden- daagsche wereld is hij absoluut onontbeer lijk voor de organisatie der internationale aangelegenheden. Iedere regeering, die in den Volkenbond vertegenwoordigd is, moet voor zichzelf zorgvuldig de conclusie overwegen, die uit de laatste zeven maanden getrokken kun nen worden en moet vervolgens aan den Volkenbond haar meening kenbaar maken en dit organisme moet als een geheel zijn toekomstige gedragslijn vaststellen. Wij stellen voor, zoo vervolgde Eden, on middellijk met de bestudeering der betrok ken vraagstukken te beginnen en tot dit doel zullen wij in overleg treden met de dominions. De Volkenbond had weliswaar den oor log niet verhinderd, doch, aldus Eden, hij heeft de voorzetting van den oorlog moei lijker en kostbaarder gemaakt en in dit licht moet het onderzoek worden gevoerd. Wat de Maandag aanvangende zitting van den Volkenbondsraad betreft, deed Eden een beroep op het Lagerhuis om den Engelschen gedelegeerden vertrouwen te schenken. Op een interruptie van Dalton gaf hij de verzekering, dat de regeering in deze zitting haar politiek, gebaseerd op het Vol kenbondspact, zal blijven voortzetten. Als eenig antwoord op het verzoek om inlich tingen over de aan de Duitsche regeering te zenden vragenlijst, zeide Eden, dat hij wenschte, dat de beoogde onderhandelin gen, de grootst mogelijke kans op succes zullen hebben. Op een vraag van Lloyd George, of de vragen in de vragenlijst collectief zijn, dan wel of het alleen vragen zijn van de Brit- sche regeering, zeide Eden: Wij weten, dat andere regeeringen bij bepaalde punten belang hebben, doch de vragen zijn alleen op ons gezag en voor onze verantwoorde lijkheid gesteld, en aan niemand voorge legd. Ik hoop, dat het mogelijk zal zijn, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn den rijks kanselier of den minister van buitenland sche zaken morgen bezoekt om deze vra gen te overhandigen. Eden besloot met te wijzen op de geva ren van het oogenblik, nu overal actief bewapend wordt. Hij zeide, dat de Britsche regeering een belangrijke rol zal hebben te spelen en deed een beroep op het lager huis, matig te zijn ln de critiek. De liberale leider, Sinclair, verklaarde, onder applaus van de oppositie, dat de Volkenbond naar zijn meening nog niet was gestrand, omdat de kwestie tusschen den Volkenbond en Italië nog niet is ge regeld. Deze afgevaardigde drong aan op verscherping der sancties. Austen Chamberlain bestreed het nut hiervan. Hij verklaarde, dat de voortzet ting der sancties een even gevaarlijke als vruchtelooze politie zou zijn. Deze verkla ring werd met applaus begroet, o.a. ook op de regeeringsbanken. Een actie van de vloot in den aanvang, die ik bereid ge weest zou zijn te steunen, aldus spr., had kunnen slagen, doch ik ben er zeker van. dat zij tot een oorlog zou lelden, indien zij morgen beproefd werd. Het gebruik van geweld zou volgens Chamberlain nutteloos zijn, want er zou geen druppel bloed in Abessynië door ge spaard worden en de oude regeering zou er niet door hersteld worden, aangezien deze ineengestort is. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de regeering gelijk heeft, de grondvesten van den Volkenbond te wil len versterken door feen reeks regionale pacten met regionale waarborgen. Wij hebben, zeide hij, een reusachtigen bovenbouw, doch zijn grondvesten zijn op het oogenblik zeer wankel. Churchill richtte scherpe woorden aan het adres van Baldwin. Hij zeide van meening te zijn, dat Baldwin bij deze de batten het woord had behooren te voe ren. Baldwin is de man, die de macht heeft. Hij heeft van minister van buiten landsche zaken veranderd naar hem goed dacht. Hij heeft iedere beslissing geno men. De gedachte, dat één man alle macht aan zich trekt en niet de realiteiten onder oogen ziet van een openbaar debat, is van dien aard, dat daardoor ernstig nadeel aan de Engelsche zaken is toege bracht, Wanneer dit zoo doorgaat, moet daardoor verdere demoralisatie worden veroorzaakt. Deze woorden werden door velen toege juicht. In het begin van zijn rede had Churchill nog gezegd, dat Engeland door een groote catastrophe was getroffen, waardoor tevens alle belangen ter wereld geraakt werden. Allen weten, welke betreurens waardige resultaten de Engelsche politiek gehad heeft. Het lid der liberale regeeringspartij, Dernays zeide, dat Hitler wist, dat wij niet bereid waren te vechten voor de verdra gen en daarom het Rijnland opnieuw mili tariseerde. en dat Mussolini om dezelfde reden Abessynië in bezit nam. De dictatoren hadden den Volkenbond beschouwd en ontdekten, dat deze niet van graniet, doch van papier was. Hij prees verder de safeties -en zou een soort Kanaalstaat wenschen te zien geformeerd, bestaande uit Nederland, Frankrijk, Bel gië en Groot-Brittannië, die vëreenigd waren door de stevige garantie van mili taire actie tegen eiken indringer, die vol gens de regelen van den Volkenbond tot aanvaller was verklaard. Buiten deze streek wenschte hij nooit verder te gaan dan economische en alge- meene sancties.; De conservatief Mery ls voor opheffing der sancties. Genève moet, zoo zeide hij, de conferentie der volkeren zijn en geen Internationaal ministerie van oorlog. Het labour-lid Leslie wees op de ge ruchten, dat de Engelsche banken credie- ten op grooten schaal aan Duitschland zouden verleenen en verklaarde, dat de buitenlandsche wissel natuurlijk een der moeilijkheden is, die belemmerend werkt op de herbewapening van Duitschland. De onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Cranbourne, antwoordde daarop, dat geen enkel voorbeeld van een derge lijk crediet onder de aandacht der regee ring was gebracht, doch verklaarde tevens geen enkele reden te hebben te gelooven, dat de geheële Engelsche bankwereld niet in overeenstemming met het algemeene gevoelen van het Lagerhuis zou handelen. Met betrekking tot de tot Duitschland te richten vragen verklaarde Cranbourne. dat het uitsluitend doel daarvan is, zoo mogelijk opheldering te verkrijgen om trent enkele onzekerheden aangaande het Duitsche memorandum, daar het geen nut heeft onderhandelingen te openen en deze te baseeren op onzekerheden. Cranbourne verklaarde verder, dat het onmogelijk was voor de regeerine een verklaring af te leggen aangaande h'aar onmiddellijke politiek te Genève op' 11 dezer. De Britsche regeering is bereid aan de' debatten deel te nemen, ten einde uit te maken of de Volkenbond nog effectief kan worden gemaakt. Het debat werd zonder stemming ge sloten. „MOSKOU—SHANGHAI", EEN NIEUWE POLA NEGRI FILM. Als titel van de nieuwe rolprent met Pola Negri, werd vastgesteld „Moskou— Shanghai". Deze film behandelt het be wogen leven van een Russische officiers vrouw, welke rol vervuld wordt door Pola Negri. De regie zal waarschijnlijk gevoerd worden door den Russischen regisseur Alexander Volkoff. BEATRICE HARRADEN OVERLEDEN. De schrijfster van het bekende boek: .Ships that pass in the night", in het Nederlandsch bekend onder den titel: „Voorbijgaande schepen ih donkeren nacht" is op 72-jarigen leeftijd overleden. Haar boek had vooral groote bekendheid :n de negentiger jaren. tijdschriften. In Publieke Werken schrijft ir. J. van Doessel over Brandvrij archiefgebouw te Bergen op Zoom. Ir. C. Biemond schrijft over Nieuwe gezichtspunten bij de beoor- ('eeling van verkeersverbeteringen en ir. P. C. v. Niftrik over Een kuip voor het droog leggen van watmuren. I 8—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11