De oorlog in Abessynië CRITIEKOP DÈ REISBELASTING Met de ambulance in Abessynië LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad donderdag 7 Mei 1936 Rust in Addis Abeba keert weer. Roovend en doodend trekken oproerige Dankali door het land. Er moet een spoedige beslissing komen. VRAGENRUBRIEK. Berichten vorige oplage. o Graziani vordert slechts langzaam. Terwijl de dreunende reeksen vracht auto's de voor een groot deel vernielde Abessijnsche hoofdstad binnentrokken en daarmede den A'oessijnschen oorlog tot historie deden worden, rukten, volgens te Djiboeti ontvangen berichten, de leger corpsen van generaal Graziani in het zui den nog steeds op. Zij ontmoetten echter praktisch geen weerstand meer, hetgeen niet anders verwacht kon worden sedert ook hier 6e Abessijnsche verdediging uit een gevallen was en de leiding het veld had geruimd. Slechts hier en daar stuit ten Graziani's troepen op ongeregelde Abessijnsche benden, die gemakkelijk uit eengejaagd kunnen worden. De laatste uit Djidjiga ontvangen be richten melden, dat de voorhoede van het zuidelijke Italiaansche leger zich op on geveer veertig mijl afstand van deze stad bevindt. In deze berichten wordt geen melding gemaakt van een datum, waarop de Italiaansche troepen Djidjiga zouden kunnen binnen trekken. Het schijnt, dat het tijdstip der bezettirfg van deze stad afhankelijk is van de snelheid, waarmede Graziani zijn leger zal kunnen doen op rukken over een terrein, waar zelfs de beste wegen, voor zoover die bestaan, thans vrijwel geheel onbegaanbaar zijn tengevolge van de zware regens. Het ligt voor de hand. dat deze terrein-moeilijk heden, die dagelijks toenemen, het ultge sloten doen zijn, te voorspellen, wanneer het Zuidelijk bezettingsleger anders dan door de lucht in contact zal kunnen ko men met het Noordelijke, met andere woorden wanneer de colonnes van Gra ziani op hun beurt Addis Abeba zullen kunnen binnenrukken. De Italiaansche colonnes, die in het Sarbo-gebied zijn aangekomen, na de Dankali-woestijn te zijn doorgetrokken, worden door middel van vliegtuigen gera vitailleerd. Aangezien de temperatuur ge weldig hoog is, is het niet mogelijk vleesch te vervoeren, zoodat men thans levend vee door middel van parachutes omlaag werpt. Gedurende den geheelen nacht van Dinsdag op Woensdag bleven Italiaansche troepen en gemotoriseerde afdeelingen de hoofdstad binnen stroomen. Maarschalk Badoglio heeft zeer spoedig nadat hü in de stad was aangekomen een voorloopigen politiedienst georganiseerd, welke wordt uitgevoerd door afdeelingen carabinieri's en infanteristen en die de beschikking heeft over snelle strijdwagens. Voorts de tacheerde Badoglio afdeelingen troepen, die de opdracht kregen te waken over de veiligheid van de Fransche en Amerikaan- sche legaties. Ook heeft hij een krijgsge- recht ingesteld, dat de rechtspraak zal waarnemen, maar dat tevens met zekere bestuursfuncties is belast. Reeds is een aanvang gemaakt met de zuivering der hoofdstad van den Italianen verdacht voorkomende elementen. Geleidelijk keert de rust in de stad terug. Gistermiddag getuigden alleen de zwijgende puinhoopen nog van de volks- razernij. die Addis Abeba gedurende en kele dagen tot een schrikwekkende hel heeft gemaakt. Vrees voor nieuwe plun deringen of brandstichtingen bestaat nu, gezien de groote hoeveelheid Italiaansche troepen, die zich thans reeds in de stad bevindt, en die nog steeds toeneemt, feite lijk niet meer. Gisternacht heeft de Fran sche legatie het echter nog een oogenblik hard te verduren gehad, toen een wilde bende plunderaars nog eens tot den aan val overging. Zij werden echter met mi- trailleurvuur ontvangen en deinsden na een fel gevecht met achterlating van ver scheidene dooden af. Op het legatie-ter- rein vielen eenige gewonden. Drie Ita liaansche tanks en een vijftigtal Askari's verleenden hulp bij de ontzetting der le gatie. Het is opmerkelijk, dat geen enkele instelling der buitenlandsche rellgleuse missie's tijdens de troebelen geplunderd of vernield is. Wel is ook nog een aanval ge pleegd op de Belgische legatie. Op desbe- ireffend verzoek snelde onmiddellijk een afdeeling Sikhs der Britsche legatie onder bevel van den Engelschen luitenant Pear son te hulp en slaagde er al spoedig in de aanvallers te verdrijven. De Engelsche troeD bleef den geheelen nacht in de Bel gische legatie en moest nog verscheidene malen handelend optreden, daar een ben de telkens opnieuw tot den aanval over ging. waarbij zij echter zware verliezen leden, zoodat zij tenslotte onverrichter zake moesten wegtrekken. Hetzelfde ge schiedde bij de Amerikaansche legatie, waarop plotseling een geweervuur-aanval werd geopend. Deze legatie was onder be scherming van een afdeeling Engelsche Sikhs tegen zes uur, na het binnenrukken der eerste Italiaansche troepen, weer door den Amerikaanschen gezant betrokken. De plotselinge aanval der plunderaars maakte het echter noodig. assistentie bij het Ita liaansche hoofdkwartier aan te vragen. Een Italiaansche kapitein met een luite nant en 50 soldaten ontzetten daarop het gebouw en betrokken er de wacht. In den loop van den dag keerde lang zamerhand de rust terug en er bestaat nu geen vrees meer voor de veiligheid der Europeanen, wier aantal de laatste dagen nog vermeerderd is. doordat tijdens de onlusten niet minder dan drie baby's in de Fransche legatie het daglicht hebben aanschouwd. Het telefonisch en spoorwegverkeer tus- schen Djiboeti en Addis Abeba is om 2 uur gistermiddag hersteld. De Fransche troepen zijn te Addis Abeba aangekomen na een gevecht met plunderaars in het station Akaki, waarbij zij geen verliezen leden. Zij zullen van daag naar Diredaua terugkeeren, omdatj de Italianen thans meester zijn te Addir Abeba en de orde daar hebben herstelt^ Harrar is door de Abessijnsche troepe: verlaten, doch het is nog niet door de Ital lianen bezet. Oproep van Badoglio tot de Abessijnsche bevolking. Maarschalk Badoglio heeft te Addis Abeba den volgenden oproep tot het Abes sijnsche volk gericht: „Abessijnen. Vandaag zijn de troepen van den machtigen koning van Italië te Addis Abeba binnengetrokken. In stad en dorp herneemt het leven zijn gewone gang. Geen maatregelen zullen worden ge- ■lomen tegen hen. die de wapens neerleg gen en den arbeid hervatten. In de scha duw der Italiaansche driekleur zullen de Abessijnen de gerechtigheid zien gedijen". Deze oproep is in het Italiaansch en het Amhaarsch verspreid. De Italiaansche pers. ..Abessynië is Italiaansch". zoo herhalen thans alle dagbladen en dat is dan ook de algemeene meening in Italië. Het denk beeld. dat de regeering zou toestemmen in vredesonderhandelingen te Genève met de commissie van achttien als erfgename van de verdwenen regeering wordt overal on waarschijnlijk. zoo niet absurd geacht. De Italiaansche zienswijze is. dat Abessynië opgehouden heeft te bestaan, niet zoozeer omdat zijn gebied bezet is alswel omdat ziin regeering zijn eenheid, zijn nationaal verband zün verdwenen. Alleen het land en zün bevolking zijn nog overgebleven en Italië zal beiden organiseeren. De abdicatie van den negus zou de be noeming van een opvolger kunnen in slui ten. hetzij door he mzelf. hetzü door an deren aangewezenen. Zijn vlucht gedoogt echter zelfs niet meer de veronderstelling van het herstel van een Abessünsch gezag al ware het ook maar in naam tegenover de eenheid van Italië. Als maarschalk Badoglio tot militaire maatregelen in het Zuiden zal moeten overgaan, kan men dat geen oorlog meer noemen, omdat de tegenpartij ontbreekt; het zullen politiemaatregelen zijn. daar sinds gisteren Abessynië een integraal deel van Italië uitmaakt. Wat den Volkenbond betreft, acht men zijn rol uitgespeeld. Daar Abessynië niet meer bestaat, kan het ook niet meer ver dedigd worden. Dit wil niet zeggen, dat er geen besprekingen zullen worden gehou den met Engeland en Frankrük als onder teekenaars van het verdrag van 1906. of zelfs met den Volkenbond, voor wien Italië heel goed op juridische gronden zün stel ling kan verdedigen maar deze besprekin gen kunnen slechts ten doel hebben kleine verbeteringen aan te brengen die zullen beantwoorden aan de wettige belangen van alle betrokkenen. In geen geval zal Italië een bespreking dulden over de recht matigheid van ziin bezetting, noch met iemand het volledig gezag deelen. dat het over Abessynië uitoefent. Italië zal een vertegenwoordiger zen den naar Genève op 11 Meil Bii geruchte verluidt, dat Zaterdag de annexatie officieel zal worden afgekon digd. In bevoegde kringen laat men door schemeren. dat Engeland bereid is het vol dongen feit te erkennen en dat het vooral, zoo niet uitsluitend, zal aandringen om van Italië de verbintenis te krijgen dat het geen zwart leger zal vormen, dat grooter is dan aan de binnenlandsche behoeften van Abessynië beantwoordt. De Italiaansche regeering handhaaft de door haar herhaaldelijk gedane beloften aangaande de eerbiediging van de belan gen der mogendheden die het verdrag van 1906 onderteekend hebben: economische zones, waarborg van het regime der wate ren. enz. Omtrent die verschillende punten kunnen onderhandelingen worden aange knoopt tusschen de twee partijen. Indien Engeland de nieuwe richting, welke het schijnt te willen inslaan, nader accentueert, zal het vraagstuk der ophef fing van de sancties spoedig aan de orde komen Te Rome gelooft echter niemand, dat de Geneefsche zitting van 11 Mei aan de commisie van 18 zal toestaan dit besluit te nemen. Een rede van Hoare. ..Het Italië van vandaag is veel sterker dan het Italië van voorheen. Dit is een factor, waarmede in alle besprekingen over de toekomst van Europa rekening gehou den zal moeten worden", aldus verklaarde Sir Samuel Hoare Widens een bijeenkomst der conservatieven te Caxton Hall. Hoare weigerde commentaar te leveren op het conflict en den afloop hiervan. Hij zeide. dat zijn standpunt hieromtrent ge- noemzaam bekend was en beperkte zich er toe er op te wüzen. dat ztin voorgevoelens maar op al te tragische wijze werkelijkheid waren geworden. Hoare formuleerde den volgenden com mentaar op de rol van Engeland in de wereld: ..Wii moeten nooit vergeten, dat hoewel Engeland in Europa ligt. het geen continentaal land is". ..Wü zün een groote imperiale en mari tieme mogendheid", aldus Hoare. ..en het is heel goed mogelük. dat onze voornaam ste belangen zich niet zullen concentree- ren op het Eurooeesche continent, maar moeten samenvallen met die van andere continenten en hun groote Oceanen". Spr. herinnerde eraan, dat hü toen hij aan het bewind was zich beijverd had. den invloed en de actie van den Volken bond te versterken, maar dat hii moest ervaren „dat leden van den Volkenbond niet bereid waren, heel hun aandeel bü te dragen". Spr. besloot ziin rede aldus: „Onze di plomatie en onze strategie moeten met el kaar overeenstemmen. Wij moeten geen verbintenissen aangaan, welke wü niet kun nen nakomen. Ik ben geneigd, te gelooven. dat het oogenblik gekomen is. waarop de Britsche regeering aan de wereld zou moeten verklaren, welke kwesties zii van vitaal belang acht en voor welke wij on twijfelbaar bereid zün te strbd-n". Ernstige bezwaren bij vele Kamerleden. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een reisbelastlng. Blijkens dit verslag waren vele leden van meening, dat het heffen van een be lasting op buitenlandsche pleizierreizen in dezen tijd in beginsel aanbeveling ver dient. Deze leden zouden zich dan ook met het wetsontwerp gaarne aanstonds vereenigen, ware het niet. dat zü tegen de uitwerking van de grondgedachte, zooals die in het ontwerp is vervat, ernstige bezwaren had den. Die bezwaren betreffen in hoofdzaak 't belasten van veel reizen, die geen pleizier reizen zijn, den last, door de wijze van heffing te veroorzaken, en den ongelüken druk. waartoe de heffing in den vorm. waarin die is voorgesteld, zal leiden. Van de mate, waarin de regeering zal meenen aan deze bezwaren te kunnen tegemoet komen, zouden zü het moeten doen af hangen. of zü uiteindelük hun steun al dan niet aan het ontwerp zullen geven. Bü andere leden bestond ook tegen de grondgedachte van het ontwerp ernstige bedenking. Het vrüe reizigersverkeer aldus deze leden is ongeveer het eeni ge, dat ons van de vroegere algeheele ver- keersvrüheid nog rest. Verschillende leden verklaarden, al achtten ook zü enkele wüzlgingen ge- wenscht, dit ontwerp zeer toe te Juichen. Deze leden waarschuwden er tegen, het maken van buitenlandsche reizen voor te stellen als een levensbehoefte. De eenige werkelük ernstige moeilük- heid. welke deze leden zagen, was gelegen in de controle. Ernstige bedenking bestond bü een groot aantal leden tegen de omstandig heid, dat ook zakenreizen onder de voor gestelde regeling zullen vallen. Verscheidene leden meenden, dat ten aanzien van de reizen, welke om gezond heidsredenen worden gemaakt niet kan worden volstaan met een welwillende hou- ding van de regeering bü de toepassing van het algemeene artikel, dat haar de bevoegdheid tot vrüst'elling, vermindering en kwütschelding schenkt, doch dat met betrekking .tot de vrüstelling om gezond heidsredenen een positieve bepaling in de wet behoort te worden opgenomen. Vrü algemeen werd het onjuist geacht, dat ook réizen voor studiedoeleinden dooi de voorgestelde heffing zullen worden ge troffen. Ook werd de wensch uitgesproken, dat zü. die zü'n te beschouwen als „trekkers", d.w.z. die te voet of per fiets of peer kano reizen en den nacht doorbrengen in kam- peertenten of jeugdherbergen, niet als reizigers in den zin der wet zullen worden aangemerkt. Gevreesd werd, dat ln het zeer drukke grensverkeer de reisbelastlng waarschljn- lük op groote schaal zal worden ontdoken. De wenschelükhèld werd betoogd, dït agn de bewoners van een groot deel der grensstreken volledige vrijstelling wordt verleend. Ernstig werd gevreesddat de ontwor pen uitvoering van de heffing op groote bezwaren zal stuiten. De allergrootste moellükheid zag men wel ln de controle. Wil men niet bloot staan aan een ontduiking op groote schaal van deze belasting, dan zal een intensieve controle op het. vèrkeer over de grenzen moeten worden geoefend, Verscheidene leden jwenschten bij voorbaat te verklaren, aat zij het on juist zouden achten, alt de regeerinj, na van dit Voorloopig yerslag te heb. ben kennis genomeh, in langen tijd geen Memorie van Antwoord zou in dienen en aldus dczc| zaak slepende zou houden. Met het oog op dè reactie in het buitenland is het gewenscht, dat een beslissing niet lang uitblijft. Mocht de regeering meenen, dat bij het voldoen aan alle of althans aan een groot deel der hiervoor geuite verlangens de be lasting niet een bedrag zou opleveren, dat de moeite waard is, dan zou het aanbeveling verdienen,i dat het wets ontwerp zoo spoedig mogelijk werd in getrokken. o i b' Doe meer voor Uw tanden; ver zorg ze met Chlorodont, de be proefde kwaliteitstandpasta. 3224 BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA Por tube 35 ct. - Groote tube 60 ct. - Doo«je$ 20 en 35 cf. (Ingez. Med.) Dr. Veeneklaas schrüft ons in vervolg op zün vorige brieven: Vanaf Dessie loopt het gebergte Zuid noord tot Makalle. West zün de bergen, Oost de vlakte, die zich voortzet ln de Dankali-woestün. Alle plaatsen, zooals Dessie, Waldia, Cobbo en Quoram liggen op den rand der bergketens of juist in de vlakte. Van uit Waldia moeten wü de bergketen door om de vlakte te bereiken. Tot enkele uren voor Quoram. dat weer hoog in de bergen verborgen ligt, reizen we door een vlak land. Een zeer smalle diepe bergkloof met beek doorstrijdt het gebergte westwaarts. Als wij de kloof uit zün en omküken. dan is zü dadeüjk aan het oog onttrokken door haar groote iengte. Het is ongeveer twee uur in den n.-.- middag als onze karavaan ons weer ach teropkomt en wü aan de Unkerkant van den weg zich een ongeveer even groote karavaan uit het struikgewas zien losma ken. Dadelük doen de meest rare geruch ten de ronde. De een weet ons te vertel len, dat het een karavaan van het Ethio pische Roode Kruis is. die op ons gewacht leeft, de ander, dat het een deel van de staf des keizers is. die persoonlüke eigendommen voor comfort meevoert naar het front. Wü sturen een mannetje en vernemen, dat het een officier is met een tweehonderd geniesoldaten, honderd ge weren en vele met munitie beladen muil ezels. Tegen drieën bevinden zich eenige menschen met geweren aan den kant van den weg. Wat zü gedaan hebben, zal ik nooit te weten komen, of zü de schuldigen zün, dan wel de ons bege leidende manschappen, ik weet het nog steeds niet. Maar in minder dan enkele minuten werd de plaats waar wij stonden IevensgevaaMük door de verdwaalde kogels. De menschen, die aan den kant van den weg geweest waren, hadden de vlucht genomen, zich dekkend door achter zich te schieten, onze soldaten rennen ze achterna, steeds op hen schietend. In een ren komt dan de officier van de ons volgende karavaan met de bajo net op het geweer aanhollen, begeleid door een twintigtal dito gewapende soldaten. Zij verbreiden zich in een breede lijn over het veld en beginnen en ware klopjacht, schreeuwend dat er Dankali en roovers zün. Na slechts enkele minuten daveren de bergen van de geweerschoten, die van weerskan ten gewisseld worden. Op dit geluid komen van alle kanten de meest fan tastisch uitziende soldaten uit de gTond gerezen en gaan aan de jacht meedoen. Niemand weet wat er eigenlijk ge beurd is, niemand denkt er ook maar een oogenblik aan. zich van dtn toe stand op de hoogte te stellen, eeD ieder rent gvild geworden door het idee dat er geschoten of gevochten kan worden met het geweer m den aanslag het veld in. Dankaii's en Gallas Na twee uren bereiken we een rivier, waarbü een groote soldatenpost, zooals men zegt om den weg tegen roovers te be veiligen. Dit verklaart meteen de aanwe zigheid van de vele kerels, zoodra er ge schoten werd. Wü slaan ons kamp op en een klein uur na ons arriveert de officier met zün soldaten. Of de roovers ons geen kwaad berokkend hadden? vraagt hü. Neen. wij hadden hen eigenlük niet eens gezien. Ja. het was nu eenmaal onaange naam, zoo ging de officier verder, deze plaats was verre van safe. Steeds werden er hier gevechten geleverd tusschen de oproerige Dankali-stammen en de naar 't front trekkende legers. Soms kwamen de Dankali met honderden te paard als een wals over het land, alles roovend en doo dend. Deze kans loopen we nu ook weer; hü raadt ons aan ln de nabüheid van zijn gewapende mannen te bhjven. Voorloopig nemen wij zün voorstel aan. Het geeft echter de groote moellükheid, dat we nooit overdag zullen kunnen trekken en dat ais er vliegtuigen komen, zü het volste recht hebben ons ln het bombardement te be trekken. Onze tolk, over het een en ander ge hoord, deelt mede, dat hü van de heele rooversgeschiedenis niets gelooft, dat sol daten er altüd op uit zün onzinnige ver halen te doen en boeren gevangen te nemen om hun dapperheid te laten büj- 'cen. Deze twee verhalen zün zoo met el kaar in strijd dat wij niet weten .vat we er van gelooven moeten. Het ver velende is. dat zoowel de officier als onze tolk een Europeesche denkwüze hebben, voor zoover een Abessijn die hebben kan en dat zü beiden den indruk maken te ver tellen wat zij denken. Wij besluiten ons van het geheel niet teveel aan te trekken en te handelen naar de omstandigheden. Eerst wisten wü van plaatselüke toe standen niets af. Nu kan ik u vertellen hoe de vork, wat betreft deze rooversge- schiedenissen, in de steel zit. Sinds eeuwen onderdrukt de provincie Amhara, wier be woners alleen het recht hebben soldaat te zün en geweren te dragen, de omliggende stammen als Gallas en Dankaii's. De pro vincie Amhara is een natuurlüke vesting van hooge bergen in het centrum van het land. Van hieruit hebben in vroeger tij- den de heerschers hun rooftochten onder nomen. De vorige keizer Menelik heeft op die wüze het tegenwoordig officieel be kend staande Ethiopië gevormd. De Am- hara-soldaat is in vredestijd een monster, de schrik voor de eenvoudige landbewo ners. Zün hebzucht zet hun het mes op de keel en zü hebben, ongewapend als zü zün, te geven wat de brute overheerscher vraagt. De streek waar wü nu doortrok ken wordt bewoond door landbouwende Gallas, door wier bloed een weinig Dan- kali-elixer gemengd is. Over het algemeen zün dit vreedzame lieden en houden zü er niet de zeer onaangename gewoonten op na van de meer oostelijk huizende wer- keUjke Dankali-stammen. die dooden en verminken, omdat dat een der ceremoniën van hun stam is. Geen man mag huwen, voordat hü een ander gedood en verminkt heeft. Aan willekeur ten prooi. De landstreek die wij doortrokken is in de laatste maanden ten prooi gevallen aan de willekeur van het naar het front optrekkende leger. Een Ethiopische le geraanvoerder krügt geld mee om zün sol daten te betalen, maar dit is hem te dier baar en dus staat hii het niet af. Welis waar nemen de soldaten een zak met graankorrels van huis mede als voedsel voorraad. maar deze zak heeft na eenige weken zün einde gevonden. Waar ln een dercelijk geval de dedsiamatsch of ras geen nieuwen voorraad levert, moet de soldaat zün eten nemen en hij doet dit uit de dorpen die hü doortrekt. Zoowel in vredes- als in oorlogstijd worden dus de Gallas, die in het aan de provincie Amhara grenzende ge bied wonen, onderdrukt en beroofd. Ais deze mannen ooit de kans schoon zien om iets terug te pakken, dan ligt het voor de hand dat zij dit niet zul len laten. Van vader op zoon is de haat tegen de Amhara's overgeleverd, gedurende eeuwen. Neem het deze stammen eens kwalük als zij. inder daad eeuwig in een hoek gedrukt, zoo nu en dan de kans schoon ziende, deze ook grüpen? Hun gelukkigste uur zal aanbreken, als de grootste Amhaar, en in hun oogen dus ook de grootste roover. de keizer gevallen is en de vreemdelingen het land in handen ge kregen heDDen. (Hetgeen inmiddels geschied is Red. L. D.) Dit alles wisten wü eerst nog niet zoo precies; wü hadden wel verhalen gehoord die zoo ongeveer met het bovenstaande overeenkwamen, maar wü kenden niet 't gebied tusschen Waldia en Quoram en wü waren onbekend met de ter plaatse heer- schende toestanden. Wü waren bovendien Roode Kruis-men- schen, tot nu toe was iedereen ons be hulpzaam geweest en hadden wü van al len de bescherming ondervonden, en last not least, wü zün Hollanders en winden ons niet zoo gauw op. W. B„ te L. Het plaatsje Tellichten in Gelderland kunnen wü op onze kaarten niet vinden. A. v. L., te O. Lelden, Woerden, Utrecht per trein. Utrecht, de Bilt, Huls ter Heide, Soesterberg, per bus. F. W. M., te L. Wondschoten ligt in de provincie Utrecht, dicht bü Zeist, Leiden, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist of, Utrecht, Bunnik, Zeist. Ongeveer 59 KM. W. F. v. D„ te L. De lengte van de eerste route is ongeveer 244 K.M., die van de tweede plm. 410 K.M. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. VERKLARING VAN MINISTER DE GRAEFF. De minister van buitenl. zaken, jhr. mr. De Graeff, heeft gisteren aan het A.NP. verklaard, dat de büeenkomst der kleine neutrale mogendheden ln Genève uitslui tend ten doel heeft het complex van in ternationale vraagstukken onder de oogen te zien en in verband daarmede de ge- dragslün, welke de Deensche vertegen woordiger in den Volkenbondsraad zal vol gen, vast te stellen. Uiteraard kan hierbü elk punt. geen enkel uitgezonderd, aan de orde komen. Een vast programma is tot dusverre niet opgesteld. PROTEST VAN DE KOLONIALE STATEN VAN SURINAME. DE BEGROOTING VERWORPEN. Aneta meldt uit Paramaribo: De kolo niale staten van Suriname verwierpen" begrooting, als protest tegen het m" voortdurend negeeren in belangrüke aan gelegenheden. v Zü zonden een telegrafisch verzoek aa de Staten-Generaal om het wetBoniwjP inzake de reorganisatie van den V3^T gendienst in Suriname, omtrent wei wetsontwerp zü niet zün gehoord, aan houden' totdat de koloniale stater, ni-u gelegenheid zijn gesteld hun oordeel i0»f_ deze kwestie kenbaar té maken. De K°'VJ nlale staten beschouwen deze reorgau" satie- als nadeelig voor de Nederlanosc financiën en voor Suriname! (Aneta—Holland teekent hierbij aan, 0' het betreffende wetsontwerp inzake reoganlsatle van den vaartuigendienst Suriname gisteren door de Tweede Kam werd aangenomen)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10