ABESSYNIË IS ITALIAANSCH 77»le Jaargang WOENSDAG 6 MEI 1936 No. 23347 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Addis Abeba is gistermiddag door de Italianen bezet. Maarschalk Badoglio nam zijn intrek in de Italiaansche legatie. De Duce heeft verklaard, dat de oorlog uit is en de vrede hersteld. Abessynië is Italiaansch, zeide hij. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET GOUDEN JUBILEUM DER 3 OCTOBER-VEREENIGING. De burgemeester cere-voorzittcr van het huldigingscomité. Gisteravond hield het comité uit de bur gerij ter huldiging van het bestuur der 3 October-Vereeniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in een der zalen van café-restaurant „In den vergulden Turk" een vergadering met de vertegenwoordi gers der vereenigingen, welke ln den avond van 13 Mei het bestuur een serenade zullen aanbieden. De vrij druk bezochte vergadering stond onder leiding van den heer N. C. F. van Ginkel, die een kort welkomstwoord sprak en daarna het woord gaf aan den secre taris, die voorlezing deed van de lange lijst van vereenigingen, welke hun mede werking voor deze serenade toezegden. Er rijn alleen al dertien muziekverenigin gen, zoodat men ervan verzekerd kan zijn, dat het er de volgende week Woensdag vroolijk aan toe zal gaan! De vereenigin gen komen om 8 uur tezamen oo de Kaas markt, waar de stoet wordt geformeerd. Langs een nader bekend te maken route trekt de optocht dan o.a. langs „de Turk", waar het bestuur der 3 Oetober-vereeni- ging zich op de stoep zal opstellen om de serenade in ontvangst te nemen. De serenade zal ln hoofdzaak het karak ter dragen van een défilé. Naar wij vernemen, heeft de burge meester, mr. A. van dc Sande Bak- huyzen, het cere-voorzitterschap aan vaard van het huldigingscomité, dat zich uit de burgerij heeft gevormd. JUBILEA BIJ DE N.Z.H. Op 15 Mei a.s. hoopt de heer D. M. v. d. Vijver, ohef van den uitvoerenden dienst ■der N.Z.H.T.M., standplaats Leiden, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij bovengenoemde Mij. Op denzelfden dag hoopt de heer Emke. controleur der N.Z.H.T.M.. standplaats Leiden, zijn zilveren jubileum bij die maat schappij te herdenken, terwijl zulks op 22 Mei het geval zal zijn ten aanzien van den heer M. S. Claasse. conducteur en waar nemend haltechef bij de N.Z.H.T.M., ter standplaats Leiden. M. SIRAG. t In den leeftijd van 54 jaar is te Utrecht overleden onze oud-stadgenoot, de heer Marcus Sirag Jzn., architect B.N.A. en leeraar aan de Middelbare Technische School aldaar, aan welke school hij sedert 1910 als leeraar in de bouwkunde was ver bonden en als hoedanig hij zoowel bij zijn collega's als bij de leerlingen in hoog aan zien stond. De heer Sirag was vroeger hier ter stede leeraar aan de school van het Genootschap «Mathesis Scientiarum Genitrix" en maakte nadien nog deel uit van de jury ™or een prijsvraag van dat genootschap. Tijdens zijn werkzaamheid te Utrecht, trad hij hier op als spreker op een vergadering oer Ver. tot bevordering der Bouwkunst. De crematie van het stoffelijk overschot fol plaats vinden a.s. Donderdag na aan komst van trein 11 uur 41 uur te Driehuis- Westerveld. Bij deze plechtigheid zullen teen toespraken worden gehouden. COMITÉ VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. Werkloos, niet doelloos. P1 den afgeloopen winter werd voor het var Droef eenomen m«t het invoeren tu,reele cursussen voor werkloozen bet P.B.N.A.-systeem en deze n h v°!bomen geslaagd. ciiV.i .at begonnen was met een dertigtal cure.? moes' na korten tijd een tweede worc'en geopend. De groote voor dat van. deze schriftelijke lessen ziin. tiid-S€n n'ct gebonden is aan een leef- cn«Sens- seen klassen kent. maar elke ieder Dersoonlük onderwijs ontvangt: u.,'er« in eigen vak aan eigen taak. j,„ derwijs omvat alle technische en en h!^ante vakken- herhalingsonderwiis sen bouden. terwijl sinds kort ook les- stenè. Eb"elsch. Fransch en Duitsch en Ment6 z"n toegevoegd, curti.r,, zich noa opgeven voor deze Amtivft11 het Leidsche Volkshuis, :oi ersduk 33. iederen morgen van De „uur- behalve Zaterdag. cursussen zijn geheel kosteloos. academische examens. Indfcrth d J'°°r hct candidaatsexamen ,ht de heer Th- L- Kanters exame„ a^,r' en voor bet candidaats- 1e heer nÏT en Natuurkunde, letter F. E- p- J. Janetsky (Den Haag). VER. „NED. PERIODIEKE PERS". Jaarvergadering te Leiden. De jaarliiksche algemeene vergadering van de vereeniging „De Nederlandsche Periodieke Pers" zal 27 Mei a.s. hier ter stede worden gehouden Aan deze alge meene vergadering is een tentoonstelling in de Lakenhal, een ontvangst in de Leid- sche Academie en een ontvangst door het gemeentebestuur van Noordwiik verbon den. In het Palace-hotel zal men zich vereenigen aan een gemeenschappeliiken maaltijd, waarna een eezel'ige avond vol gen zal. Ter vergadering zal de heer A. J. Lievegoed chef van den Regeeringspers- dienst. een voordracht houden. EEN EERLIJKE VINDER. Een inwoonster van onze sta-d kwam na een wandeling tot de onaangename ont dekking, dat uit haar handtasch twee in elkaar gevouwen bankbiljetten van hon derd gulden waren verdwenen. Aanvanke lijk werd aan diefstal gedacht, doch al spoedig bleek, dat het geld in goede han den was terechtgekomen, want de eerlijke vinder deed onmiddellijk aangifte aan het politiebureau, zoodat de daime haar f200 terugkreeg, hetgeen haar, naar alle waar schijnlijkheid, wel een flinke en stellig verdiende belooning waard zal zijn geweest. SLECHT BELOONDE BELEEFDHEID. De 21-jarige A. T. uit Almkerk, tijdelijk met zijn schip hier vertoevend, had gis termiddag het ongeluk, toen hij op de Mare den automobilist C. B. den weg wilde wijzen, met zijn linkerhand bekneld te raken tussohen die auto en een steiger paal, waardoor dit lichaamsdeel werd ge kneusd en T. zioh in het Academisch Zie kenhuis moest laten behandelen. MOEDERDAG. Ter gelegenheid van den jaarlijkschen Moederdag op Zondag 10 Mei a.s. hebben de Vereenigde Leidsche Banketbakkers een speciale kinderkrant doen verschijnen, welke gratis onder de jeugd wordt ver spreid en waarin raadsels zijn opgenomen, waarvan de toegezonden oplossing kans geeft op het winnen van een doos bon bons. HOLLANDSCIIE REIGER IN ZUID- DALMATIË NEERGESCHOTEN. Aan de monding van de rivier Narenta in Zuid-Dalmatië is een purperreiger neer geschoten, welke aan een der pooten een aluminiumring droeg met de inscriptie „Museum Nat. Historie, Leiden-Holland nr. 7471". Bij informatie aan genoemd museum vernamen wij, dat deze vogel op 26 Juni 1930 door dr. C. G. B. ten Kate te Ambt Vollenhove was geringd. Tot dusverre kwa men alleen terugmeldingen binnen uit België, Italië, Spanje en Noord-Afrika. Uit het thans ingekomen bericht blijkt dus, dat het overwinteringsgebied van de pur perreigers zich oostelijk tot Dalmatië uit strekt, hetgeen tot nu toe niet bekend was. Bovendien komt het ook niet vaak voor, dat een purperreiger in den vrijen staat een leeftijd van 6 jaar bereikt. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft als deskundigen voor de examens aan de Technische Hoo- gescihool te Delft vóór de zomervacantie van 1936 aangewezen prof. dr. J. Droste, mevr. dr. G. L. de Haas'Lorentz, prof. dr. W. H. Keesom, dr. H. D. Kloosterman en mej ir. A. M. D. Lang^caal. allen alhier en dr. P. Kreukniet en pirof. ir. E. C. von Pritzelwitz van der Horst, beiden te Was senaar. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adsistent zijn geslaagd de dames S. de Wit (Rotterdam) en M. Heel (Den Haag). Dr. J. G van Gelder, conservator aan het Museum Boymans te Rotterdam, toe gelaten a!s Drivaatdocent in de kunstge schiedenis. in het bijzonder in de geschie denis der grafische aan de Rijks universiteit alhier za) ziin colleges aan vangen met een oDenbare les on Woens dag 13 Mei des middags te 4 uur 15 in het Klein-Auditorium der Universiteit. CELLO RECITAL. Bram Hemerik. Het is reeds laat in het seizoen: van daar wellicht gedeeltelijk de minder groote belangstelling voor den cello-avond van Bram Hemerik in de Kleine Stadszaal: „met - z'n - dertigen" slechts beluister den wij het spel van dezen muzikalen land- en oud-stadgenoot, een der jonge cellisten, die zich reeds binnen als buiten onze grenzen een zekere reputatie heeft weten te vestigen. Wie weet, hóe moeilijk het is en hóe lang het dikwijls duurt, voordat een musicus er in slaagt, werkelijk naam te maken, vermoedt al bij voorbaat, dat iemand als Hemerik stellig gedegen capaciteiten moet hebben, die zijn groeiende bekendheid rechtvaardigen. Dat is tijdens deze kennismaking dan ook uit gekomen, doch naast vele méér dan goede indrukken, liet Hemerik toch ook hooren, dat technische onberispelijkheid en gees telijke bezonkenheid nog niet steeds ideaal zijn. Hemerik's recital was, behalve qua pro gramma, ook qua spel in twee aparte deelen te onderscheiden: het moderne genre na de pauze en o.a. vertegen woordigd door een Alexandre Tansman en een Florent Schmitt ligt hem voor alsnog beter dan de klassieken, t.w. eenige Italianen: Atilio Ariosti (16661740) met diens Sonate in E kl. T„ Boccherini (1743— 18051 met het Concert in B-dur en het Adagio van Giovanni Battista Grazioli in de bewerking van Zepparoni. Onmiddellijk viel op Hemerik's in de gedragen deelen, prachtige volumineuse toongeving uit een opmerkelijk fraai in strument. Een waarlijk superieure toon, soepel en vibreerend voortgebracht, die Hemerik's „fort" en vooral in de lagere regionen van een zeldzame welluidendheid is. Hemerik wil deze toon gaarne en met recht laten klinken, doch wijdt er hoofdzakelijk zijn aandacht aan, te weinig er mee rekening houdend, dat deze in de „kleine" en niet in de „groote" zaal wordt voortgebracht. Hij pakt den toon daar door over het algemeen te zwaar aan, waardoor het spel dikwijls te luid blijft, ook daar waar zulks in het geheel niet hoort, bijv. in het Menuet uit Ariosti's Sonate. Andere te stellen technische eischen komen daardoor wel eens in het gedrang, zoo de lichte beweeglijkheid, de kleuring, het feilloos aanzetten van een hoogen toon, de trefzekerheid. In Bocche- rini's zeer moeilijk Concert spraken de technische tekortkomingen het sterkst; het was alsof de solist deze zelf ook dui delijk voelde, wat het geestelijk evenwicht ook niet ten goede kwam. Speciaal ln de cadensen stond hij nog onder, inplaats van boven zijn opgave. Innerlijke bewogen heid misten wij te veel in Grazioii's Ada gio, maar na de pauze leek het ons, alsof Hemerik revanche wilde nemen: in de dankbare Suite Francaise van Paul Baze- laire, een serie oude. populaire en uiterst karakteristieke volkswijzen, was Hemerik buitengewoon op dreef, evenals in de temperamentvolle en muzikaal geschreven Sonate van Tansman, den Poolschen Mil- haud en de breed uitgezonden Chant Ele- giaque v. Schmitt, waarin Hemerik weder om in zijn element was. In dit alles wist hij volkomen te beantwoorden aan de veelbe lovende verwachtingen, die men van hem koestert en die zeker in vervulling zullen gaan, indien Hemerik voldoende tijd vindt, zijn studie voor solistisch optreden serieus voort te zetten. Een geestig „niemendalle tje, de „Humoresque Hebraique" van Cha- sius, effectvol en inslaand geschreven, was een frisch besluit! Aan den vleugel weerde zich Henk Endt, wiens verdienstelijke accompagnementen wij reeds vroeger bespraken, doch die te veel op kracht zijn ingesteld en er dus in het algemeen niet toe bijdroeg, de neiging van Hemerik zich in forsche toongeving te uiten, te doen verminderen. Hij dient zich in zijn accompagnementen wij zeiden dat reeds eerder meer op den achter grond te plaatsen. Een vriendelijk applaus en een bloemen hulde hebben Hemerik het wederzien van zijn geboortestad veraangenaamd! J. G. E. deed bij de politie aangifte dat te zijnen nadeele een vischwant ter grootte van honderd vierkante meter is ontvreemd, dat bewaard werd in de om geving van de Waard. DE ALGEMEENE TOESTAND. Is het vrede? - De vragenlijst aan Duitschland - De Balkan-entente. Addis Abeba is door de Italianen bezet! En Mussolini verklaart eenvoudig: de oorlog is uit, het is vrede; Abessynië is Italiaansch! Doch zoo eenvoudig is het toch nog niet! In de eerste plaats zal de pacificatie van Abessynië nog tijd en geld genoeg kosten en in de tweede plaats: zal men het fait accompli aanvaarden? Ongetwijfeld is het een vreemde situatie, want voor wien komt de Volkenbond op, zoo zij de ver overing niet wil rekennen, die nu een feit is geworden? Er is geen Abessijnsch ge zag meer! Speciaal in Engeland blijven evenwel groote groepen vasthouden aan het stand punt, dat de aanvaller geen winst mag be halen uit zijn aanval, vooral Labour en oppositie-liberalen, doch in conservatieve kringen wil men zich grootendeels neer leggen bij het gebeuren en erkennen dat de Volkenbond heeft gefaald. Echter een reden te m r, heet het, om den Volkenbond bij volgende gelegen heden voor nieuwe echecs te behoeden Hetgeen gemakkelijk is gezegd, doch moeilijk gedaan De Fransche houding is heel rustig: hef de sancties op, de vrede is hersteld! Met belangstelling mag men de zitting van den Volkenbond op 11 dezer tege moet zien! Overigens verzekerde de Duce, dat Italië thans volkomen bevredigd is en geen ver dere kolonale aspiraties meer heeft. Hij biedt Engeland feitelijk een herstel der vriendschap aan en deze is thans, gelet op de situatie in Europa zelf, van te meer waarde, nu Italië zijn handen weer veel vrijer heeft gekregen. De vragenlijst, te Londen voor Duitsch land opgesteld, is definitief vastgelegd en zal weldra worden verzonden. De „Times" zegt, dat het document in ieder geval op het oogenblik niet zal wor den gepubliceerd. Natuurlijk zal het wel aan de Fransche regeering ter kennis worden gebracht. Er bestaat dus geen reden om te veronderstellen .dat het een geheim document is, doch het is niet noodig van de daken te roepen, welke diplomatieke onderhandelingen worden gevoerd. Indien het bekend wordt ge maakt. zijn de staten gebonden aan een minimum. Het blad hoopt verder, dat de Britsche regeering, na het zenden van deze vragen lijst, eenigen tijd Iaat om deze te verwer ken en dan het oude plan zal uitvoeren en een vertegenwoordiger naar Berlijn zal zenden om besprekingen te voeren, alvorens nieuwe verplichtingen zullen v/orden aanvaard. De zitting van den permanenten raad De heer W. C. Gaykema hoopt a.s. Maandag den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Machinefabriek en Constructiewerk plaats „Overrijn" hier ter stede. Men verzoekt ons mede te deelen, dat onze stadgenoot Aart Uithol, van wiens gouden huwelijksfeest op 14 Mei a.s. wij onlangs melding maakten, niet werkloos is, doch nog steeds als los arbeider in dienst Is bij de stalhouderij der firma Dieben. Vermoedelijk uit de overweging, dat de hedendaagsche tijd, meer dan vroeger, den geheelen mensch eisebt, heeft de heer J. Rijnbende aan zijn sedert 20 jaar bestaande Kappershuis, dat thans geves tigd is Stations./eg 20, onder den geheim- zinnig-klinkenden naam ,Livop" een aparte salon voor voetverzorging, pedi cure en massage verbonden. Zoowel de heer Rijnbende als zijn doch ter, mej. Johanna Rijnbende, die te Parijs haar diploma schoonheidsspecialiste be haalde, zijn gediplomeerd vanwege de Haagsche kliniek voor voetonderzoek en pedicure. De inrichting van de salon vol doet aan de hoogste eischen; o.a. is er ook een hootezon opgesteld. Op Maandag, Woensdag en Vrijdag be staat voor fondsleden op vertoon van hun fondskaart gelegenheid om zioh tegen ge reduceerd tarief - laten behandelen. Naar de directie der N.V. Leidsche Broodfabriek ons bericht, is zij er na jaren lange proefnemingen in geslaagd een brood te bakken, dat in vorm en smaak over eenkomt met gewoon brood, doch dat spe ciaal is aangepast aan het diëet van lijders aan suikerziekte. Het nieuwe brood wordt onder den naam van Dia-brood in den handel gebracht en staat onder toezicht van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. De directie der L. B. F. beschikt over verscheidene aanbevelingen van medici. Men wijst er ons niettemin op, dat de geneesheer, die het diëet van den diabe ticus bepaalt, ook de hoeveelheid van het gebruik van Dia-brood voor den patient moet vaststellen, daar dit brood, alleen al wegens vijfmaal huoger eiwitgehalte dan van gewoon brood, uitermate voedzaam is. Bij de politie is wederom een paard te bevragen, dat in de de Laat de Kanter- Straat werd opgevangen. BINNENLAND. Een proeftocht met den. nieuwen krui ser „De Ruyter". (3e Blad). Rotterdam bezuinigt een bedrag van f. 1.200.000. (Binnenland, 4e Blad). De noodtoestand van de Rotterdamsche haven. (Binnenland, 4e Blad). De ex-fascist Baars afgeranseld in een vergadering te Amsterdam, (Gemengd, 3o Blad). Uit Modjokerto wordt een ernstige door braak van een dijk der Brantas gemeld. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). Protestvergadering te Katwijk aan Zee, van veehouders en zelf-ventende veehou ders, tegen inlijving bij de Ned. Zuivel- centrale. (Omstreken, 2e Blad). De moord te Hassum; verdachte tot 20 jaar veroordeeld, (Rechtzaken, le Blad). De onbewaakte overweg: ernstig onge luk bij Aalten. (Laatste Berichten, le BI.) Inzake den moord in de Juliana van Stolberglaan te Den Haag is de dader ver oordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Addis Abeba door de Italianen bezet. (3e Blad). Dc Duce verklaart Abessynië Italiaansch en den vrede hersteld. (3e Blad). De Engelsche vragenlijst aan Duitsch land is gereed. (Buitenland, le Blad). Een verklaring van den Japanschen minister Arita. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN. EERSTE BLAD. der Balkan-entente, die gisteravond had moeten afloopen, is verlengd. Het slot communiqué zal eerst vandaag worden gepubliceerd. Naar men weet begint heden tevens de buitengewone conferentie der Kleine En tente. Volgens een verklaring van den voorzitter van den permanenten raad, Roesjdi Aras, aan een vertegenwoordiger van de „Pravda" is de verlenging geen gevolg van moeilijkheden, die zich bij de besprekingen hebben voorgedaan, doch van het feit, dat de agenda van de bij eenkomst zeer overladen is. DUITSCHLAND. De gedemilitariseerde zone. De staatscourant van 1 Mei, publiceert een order van minister Blomberg, lui dende: Ingevolge mijn order van 19 Maart, verbied ik tot nadere aankondiging aan alle soldaten en militaire functionarissen, zich in uniform te vertoonen binnen een zone van 5 kilometer langs de Fransche. Belgische en Tsjechische grens. De zone van 5 kilometer zal niet gelden in het gebied, waar de Rijn de grens met Frank rijk vormt. Niettemin is het verboden zich te vertoonen op de Rijnbrug in dit gebied. De autoriteiten nemen deze maatrege len, zuiver disciplinair en betrekking hebbend op verlofgangers. Verplaatsingen van troepeneenheden onder leiding van officieren kan in deze zone wel plaats hebben. Verder wordt erop gewezen, dat voor 1914 dergelijke maatregelen bestonden. FRANKRIJK. De politieke situatie. Gisteren is een ministerraad gehouden. Blijkbaar zal het kabinet tot 1 Juni aan blijven. Flandin en Boncour zullen Frankrijk te Genève vertegenwoordigen. De groote partijen, die tijdens de ko mende zittingsperiode van het parlement waarschijnlijk de regeeringsverantwoor- delijkheid op zich zullen moeten nemen, de S.F.I.O.-socialisten en de radicaal socialisten, zullen voor den aanvang der nieuwe zittingsperiode een congres hou den, teneinde hun standpunt te bepalen. Deze beide bijeenkomsten zullen te Parijs worden gehouden. DANZIG. Voorstel tot ontbinding van den Volksdag verworpen. De Volksdag heeft het voorstel der oppo sitie, om over te gaan tot ontbinding, ver worpen met 40 tegen 29 stemmen. Ook de andere voorstellen der oppositie werden .verworpen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1