■lEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 2 Mei 1936 VISSCHERIJBERICHTEN. GEVEILDE PERCEELEN. LAAT/TL GINCUÏEN TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. MAIKT GEGICUTIN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 772. Hedenmiddag 2 uur: 773. telegrafisch weerbericht. jledegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 te Var- fdoe en Ingoe. Laagste barometerstand 751.3 te Isa- jlord. Verwachting tot den avond van 3 Mei: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind. gedeeltelijk .bewolkt, weinig bf geen regen, iets zachter overdag. buitenlandsch weerbericht iedegedeeld door het'Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De hoogedruk is over Scandinavië in leteekenls toegenomen, terwijl hij ten SuWwesten van de Britsche Eilanden wat Hinder te beduiden heeft. Toch vormt hij een langgerekt gebied van de Azoren lot" in het Poolgebied. Bij IJsland blijlt de depressietoestand og gehandhaafd. Bijna overal is het rus- weer. Over Scandinavië en een groot lèdeelte van de Britsche Eilanden en /est-Frankrijk is de lucht helder tot licht if half bewolkt. In onze omgeving is zij og betrokken, terwijl in Z.-Oost Duitsch- ind en Centraal Europa nog regen voor- :omt. De temperaturen blijven, met uitzonde- lng van over IJsland en Noord- Scan- inavië nog beneden normaal Sinds gis- eren is het weer wat kouder geworden iver de Britsche Eilanden, onze omgeving, ilaatselyk in Frankrijk en Zweden. De veranderingen in de drukverdeellng sijzen op een langzamerhand wat zachter lorden van den weerstoestand. Vermoe- ielijk zal de wind naar Oost draaien, de regenkansen zijn zeer klein. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 10 gr. C. <50 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 12 gr. C. (54 gr. F.). BOOGWATERT1JDEN te katwijk ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 1.52 uur; nam. te 2.12 uur. Voor Maandag. Voorm. te 2.31 uur; nam. te 2.47 uur. licht op voor fietsers e.a. Zaterdag: 7.56 n.m. tot 3.58 v.m. Zondag: 7.57 n.m. tot 3.56 v.m. maans- op- en ondergang. 2 Méi: op 15.28; onder 2.34. 3 Mei: op 16.34; onder 2.49. vereeniging maatschappelijk werk in de ziekenhuizen. Algcmeene vergadering. Deze vereeniging hield haar algemeene ledenvergadering in een d»r zalen van het Academisch Ziekenhuis. Het jaarverslag over 1935 werd door den Secretaris voorge lezen. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal leden 125 (sedert 1 Jan. zijn er wederom 25 nieuwe leden bijgekomen), waaronder 15 leidsche vereenlgingen en organisaties, die door een afgevaardigde in het alge meen bestuur zijn vertegenwoordigd. Op het einde van het Jaar is het bestuur ertoe overgegaan, stappen te doen tot het verwezenlijken van het hoofddoel der Vereeniging: het aanstellen van een zuster van Maatschappelijk Werk in de zieken huizen. Als zoodanig werd benoemd Zuster o Korver, die op 16 Maart J.l. in functie getreden is. Zuster Corver is leerlinge der «hooi voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam en ook met de praktijk van dit m vo"rom€rt bekend. Nadat de agendapunten waren afgehan- oeid, heeft Zuster Corver een overzicht ge- jeven van de werkzaamheden, die door jjjrde enkele weken, sedert zij haar aroeid is begonnen, verricht zijn. (Je aanwezigen kregen door dit rapport «b indruk van het uitgestrekte terrein, waarop de zuster voor Maatschappelijk 8 arbeidt. In dezen korten tijd had zij eeas 33 gevallen te behandelen en maakte v^°or 62 huisbezoeken, terwijl er bo- kta en op h®' spreekuur 29 bezoeken "am.en- Ce meeste gevallen deden zich ter m het Academisch Ziekenhuis, doch de andere ziekenhuizen kwamen n,!ï» agen om hulp. Er waren eenige frap- lilv e.evalleb onder, die weer eens dui gen °?nden, hoe ondanks de bemoeiïn- botoren en vereenlgingen er toch g steeds patiënten zijn, die zonder de vai? de zuster van hulp verstoken ben zijn gebleven. O verkoopdag van stieren. lrwfo 5?,nd van Hiundiveefokwereenigingen 1 t»£'reelt organiseert Vrijdag 8 Mei tin» in* mc' de Ceritrale Stierenkeu- r»?JUfr j r st®b® een verkoopdag van ge- keuraleei^? goedgekeurde er. niet goedge- kalvro„ 'erer* en geregistreerde stier- ®0„. bie boventallig aangehouden ders ii»or Er 2Un nog vele veehou- lets 'win, Mn sti?r '«'open, zonder dat zij stier of v Van c' afstamming van den van den „u de Productie van de moeder MeeenvJij Deze bag biedt een mooie ïoopen geregistreerde dieren aan te DE 1 MEI-FEESTVIERING DER S.D.A.P. Middagbijeenkomst en Fakkeloptocht. De gistermiddag ter gelegenheid van het 1 Mei-feest der S.D.A.P. georganiseerde feestelijke vergadering was uitstekend be zet. De Stadszaal bleek tot in alle hoeken gevuld te zijn en was getooid met diverse leuzen en emblemen betreffende het „Plan van den Arbeid". De middagbijeenkomst. Na eenige nummers' van een strijkje, sprak de voorzitter der S.D.A.P. afd. Leiden, de heer H. van Woudenberg, een kort ope ningswoord, waarin hij allen welkom heette namens het 1 Mei-Oomlté, in het bijzonder de medewerkenden en den sprer ker den heer J. van der Kieft uit Bussum. Spr. memoreerde dan het overlijden van dr. F. M. Wibaut, den grooten voorganger der S.D.A.P.. waarna „De Stem des Volks" het „Aan de Strijders" aanhief ter nage dachtenis van den overledene, dat staande werd aangehoord. Spr. wees er voorts op, dat het 1 Mei feest onder zeer ernstige tijdsomstandig heden gevierd wordt. De stem van het paciflcisme en van het socialisme wordt thans in de landen der dictatuur ge smoord. aldus spr. De vooruitzichten zijn triest, doch onze beweging meent, dat er toch uitkomst kan komen. Te dien op zichte wees hij op het „Plan van den Ar beid", in verband met de leuze der S.D.A.P. „Wij willen vooruit". Met den uitroep „Voor arbeid en vrede, tegen oorlog en fascisme" eindigde spr. „De Stem des Volks" zong vervolgens „Morgenrood" van Otto de Nobel en „De Stal" van C. v. d. Linden, waarop de heer J. v. d. Kieft uit Bussum zijn Mei-feest rede uitsprak. Deze achtte de 1 Mei-vie ring belangrijk in de historie der S.D.A.P. en verwijlde hierop in gedachten bij hen, die in het hart socialist zijn, doch nu in andere landen naar den uiterlijken schijn moeten meewandelen. Hij vond speciaal déze Meidag een bijzondere. Want is het niet een wonder, aldus spr., dat de arbei dersklasse, na 6 jaren van depressie, die zóó veel leed brachten, nog ongeschokt overeind staat? Zij heeft gewonnen aan veerkracht en strijdlust, n a een periode van begrijpelijke twijfelmoedigheid. Wij zijn naar een lager levenspeil ge zakt en hebben ook veel van onze geeste lijke vrijheden moeten prijsgeven. Wij mogen niet meer laten merken, genoeg te hebben van de aanpassing, omdat de. bourgeoisie verontrust is. Wij staan op het oogenbllk weer in een positie van aanval en verweer en wel als gevolg van het „Plan van den Arbeid", dat een gedeeltelijke socialisatie van de be schikkingsmacht der particuliere eigen dommen, een aanval dus op het privaat eigendom beteekent. Het economisch bestel is menschenwerk, aldus spr., waarvoor ook mensohen verant woordelijk zijn. Wij hebben dus het recht om menschen ter verantwoording te roe pen. Vervolgens besprak de heer van der Kieft de kwestie, in hoeverre de S.D.A.P. het klassenstrijdstandpunt moet matigen en in welke opzichten zeker niet. waarna hij,, terugkeerend tot het „Plan van den Arbeid" opmerkte, dat dit een aanval, een aanklacht beteekent op heerschende toe standen onder het huidige regime, die hij nader toelichtte en becritiseerde. Wij zijn niet van plan haat te kweeken, maar wel om de gewetens wakker te roe pen. Nu de S.D.A.P. ongeschokt en met nieuwen moed bezield door het „Plan van den Arbeid" staat, zal zij niet nalaten de menschen van het vervloekte kapitalisti sche régime ter verantwoording te roepen. Spr. achtte de sympathie, die ook in ons land voor de gelijkschakeling in zekere kringen heerscht, een vlucht voor het eigen geweten. Wij staan tot aanval gereed en tot ver weer. Wij zullen het geestelijk bezit der ar beidersklasse verweren met man en macht, tegen alles wat ons wil neerdrukken en vernederen. Tot de bezittende klasse zeg gen wij„Indien gij niet de verantwoorde lijkheid kunt dragen, uw medemenschen arbeid en brood te geven en de jeugd in werkloosheid laat opgroeien, geen doel voor •hen in het leven kunt vinden, als gij de verantwoordelijkheid voor een verbetering niet aandurft, laat ons het dan probee- ren". Wij zeggen: „Hier hebt ge ons Plan van den Arbeid", dat sterk becritiseerd is en als fantasterij wordt beschouwd, maar dat door geleerden als prof. van Gelderen en prof. Tinbergen is opgesteld. Dit Plan van den Arbeid heeft de S.D.A.P. weer vastheid gegeven. Het is een front- aanval op de werkloosheid en het zal de economische depressie doen omslaan. De bezittende klasse heeft de wereld geslagen in ellende en de S.D.A.P. wil nu de verant woordelijkheid voor menschenwerk aan vaarden, want zij is van de waarde van het Plan overtuigd. De uitvoering ervan zal niemand tegenhouden, aldus eindigde spr. zijn rede, waarna staande de „Internatio nale" werd aangeheven. Het programma bevatte voorts meerdere declamatie's van den heer Jo Sternheim, die allereerst de Zaaier voordroeg ter na gedachtenis van dr. Wibaut en voorts o.a. een voordracht betreffende den 8-uren werkdag, die hij ook 21 jaar geleden reeds in onze stad had weergegeven. „De Stem des Volks" zong nog „Ontwa king" van Joh. Caro en „De nieuwe tijd" van Otto de Nobel, waarna muziek volgde en deze bijeenkomst door den heer van Woudenberg met een kort opwekkend woord gesloten werd. Tot besluit van haar traditioneel 1 Mei feest hield de Leidsche S.D.A.P. gister avond een demonstratieven fakkeloptocht. Om half acht vertrokken drie groote groepen uit verschillende plaatsen van de stad naar het gemeenschappelijk doel, het Kaasmarktterrein, waar de definitieve opstelling plaats vond. Deze had onder leiding van den heer Jongeleen een uiter mate vlot en ordelijk verloop, zoodat te klokke halfnegen het bevel „fakkels aan steken" kon worden gegeven, even later gevolgd door het sein voor cm afmarsch. Behalve een groot aantal bontkleurige vlaggen en v andels en een 800-tal fak kels, werden in den stoet verscheidene doeken meegedragen, waarvan de meeste betrekking hadden op het Plan van den Arbeid, zooals: Het Plan beteekent be staanszekerheid op een behoorlijk be- staanspeil, Het Plan is productieve crisis- bestrijding, aanpassing schaadt:, Tegen oorlog en fascisme, 400.000 arbeid""5 vra gen werk; Voor arbeid en vrede, terwijl op een groote vraohtauto de leuze „Ons Plan voor ons Votk" prijkte. Verder liepen in den langen, stoet drie muziekkorpsen mede t.w. Werkmans Wilskracht, De Post en Nieuw Leven. In volmaakte orde trok de optocht, voorafgegaan en begeleid door politie agenten onder leiding van inspecteur Wijk langs de gisteren door ons vermelde route door de stad. Omstreeks 10 uur werd het Kaasmarktterreln weer bereikt, waar de stoet werd ontbonden. Vanzelfsprekend trok de lange lichtstoet overal langs den weg veel bekijks. 0 n.v. verzekeringsmaatschappij „vooruit". Van de N.V. Verzekerlngs-Maatschappij „Vooruit", alhier, ontvingen wij het jaar verslag 1935, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij 'n reductie van f. 114.125. (v. J. f. 111.600.moesten worden afge voerd 304 contracten (v. j. 258) ten be drage van f. 44.309.(v. j. f. 39.687). De netto vooruitgang bedraagt dit Jaar 383 contracten (v. j. 392) met een kapitaal van f. 69.816.— (v. j. f. 71.913—Het totale aantal contracten bedraagt 6978 (v. j. 6595) en het totaal verzekerde kapitaal f. 914.891— (v. j. f. 845.075). net Kinderieesi. werd dit jaar gehouden op 24 en 25 Jun; er namen 750 Kinderen aan deel. De Kosten bedroegen f. 1450. De netto oeanjlswrnst bedraagt f. 4637.92 tv. J. f. 7878.99). examencommissies nijverheids onderwijs akten n. vn enz. Door den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen ziin de navolgende stadgenooten benoemd tot lid der com missie belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de Akten van bekwaamheid tot het geven van Nijver heidsonderwijs gemerkt N. VU N. VIII en N. XX: de dames M. A. Busé, Q. G. Hoff- Vermeer. C. w. f. L. Kramers. M. A. Lutz, M C. van Oerle-Nipper. Th. C. E. Schenck en de heeren J. J, van Eek en drs. J. J. Hermans. De commissie zal zitting houden te Amersfoort. Eindhoven 'sGravenhage en Leiden 10 boottocht ouden van dagen. Gegadigden kunnen zich nu reeds opgeven. In verband met de moeilijkheden, welke het comité de laatste jaren heeft ondervonden om een voldoende aantal auto's bijeen te krijgen, teneinde den ouden van dagen een autotocht te kun nen aanbieden, heeft het besloten hun op een boottocht te tracteeren. Reeds eenige jaren werden de oudjes, die in de auto's geen plaats konden vin den. op een boottocht onthaald en de ervaring heeft geleerd, dat ook zoo'n uit stapje bijzonder in den smaak viel. Het Comité is in 'onderhandeling om tegen half Juni een of meer booten te huren. Het spreekt vanzelf, dat de kosten dezelfde zijn, zoo niet hooger, want. het vervoer met auto's, die gratis be schikbaar werden gesteld kostte niets; voor de booten moet betaald worden. Het verwacht dan ook, dat de autobe zitters. die dit jaar geen kosten aan ben zine en olie cadeau geven (te zwijgen nog van hun kostbaren tijd) in de plaats daarvan een ruime gift beschikbaar zul len stellen voor het Comité, ter bestrij ding van de zoo noodzakelijke onkosten. Als iedere autobezitter eens uitrekende, wat hij aan benzine besteedt voor een autotocht op een dergelijken middag, dan zou het Comité bijzonder dankbaar zijn indien hij dit bedrag op giro 80143 van mevr. C. Smitsde Wit zou willen stor ten. Giften in natura zijn ook, evenals andere jaren, zeer welkom. De ouden van dagen kunnen zich op geven Maandag 4 en Dinsdag 5 Mei, des morgens van half tien tot 12 uur. Bree- straat 91. academische examens. Geslaagd voor het candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde mej H. a. Vos (Den Haag) en voor 't candidaats examen Indisch recht de heer H. C. Fer guson (Den Haag). —Het artikel in het Leidsche Jaarboekje over het archief van het Leidsche Stu dentencorps is niet geschreven door den heer R. H. v. d. Wall Bake, zooals wy gis teren meldden, dodh door den heer L. H. N. T. M. Bosch van Rosenthal. De Leidsche Luchtvaartvereenigüig hoopt Maandag as. haar clubgebouw te openen aan den Ma red ijk bij het oude Vliet-gebouw. Er zal nu begonnen worden met het bouwen van een vliegtuig, waartoe hier voldoende ruimte aanwezig is. In het pand Hoogewoerd 62 heeft de heer A. Zwanenburg gisteravond een stof- zuiger-onderhoud-centrale geopend. Ook nieuwe stofzuigers en allerlei eiectrische apparaten, alsmede lampen zullen worden verkocht. De heer Zwanenburg is er spe ciaal voor ingericht om lampen op bestel ling te maken, zoodat men voortaan, wan neer men by het uitzoeken van een lamp niet tot een beslissing kan komen, by hem naar eigen smaak en keuze een lamp kan doen vervaardigen. Dr. W. R. Juynboll, privaat-docent in de geschiedenis van de Italiaansche Kunst aan de Rijksuniversiteit alhier, zal zyn colleges aanvangen met het geven van een openbare les op Woensdag 6 Mei a.s„ des namiddags te 41/4 uur in het klein auditorium van het Universiteitsgebouw. IJMUIDEN, 2 Mei. Tarbot per KG. f. 1.10—0.80; Griet per kist van 50 KG. f. 2612.50; Tongen per KG. f. 0.640.46; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 122.50: Schar per kist van 50 KG. f. 3—2.30; Wyting per kist van 50 KG. f. 5.40—2.20. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 86 met f.602: IJM. 161 met f.889: en de log gers KW. 166 met f. 418: KW. 75 met f318; KW. 40 met f. 188; KW. 39 met f. 691; KW. 124 met f. 373; KW. 158 met f. 408; KW. 64 met f.262; KW. 14 met f.407. Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coe- bergh, notaris te Leiden: Huizen en erven Morschweg 115. 117 en 119 na afmyning in bod resp.: f.1875, f. 2200 en f. 2300, kooper de heer J. Th. Wurzer te Leiden voor f. 6376. Huizen en erven Hansenstraat 61, 63 en 65 na afmijning in bod resp. f. 2450, f. 2450 en f.2550, kooper de heer A. van Os te Voorschoten voor f. 7775. Huis en erf Clarasteeg 19 in bod f. 650, kooper de heer Th. L. J. Zitman te Zoeter- woude voor f. 820. Huis en erf Oude Vest 119 in bod f. 1900 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van A. J. C. van der Iiey- den, notaris te Leiden: Huis met tuin De Laat de Kanterstraat 12 in bod f. 5300, kooper de heer A. van der Nat q.q. te Leiden voor f5310. Huizen met tuinen De Laat de Kanter- straat 22, 24 in bod elk f. 5300, kooper de heer B. J. Huurman q.q. te Leiden voor f. 10601. Huizen en erven Cobetstraat 63. 65, 67 en 73 in bod resp. f6500, f. 6500, f. 6500 en f. 6200, kooper de heer B. J. Huurman q.q. vd voor resp. f. 6500, f. 6510, f6500 en f. 6201. Beneden- en bovenwoning en tuin Roo- óenburgerstraat Z4/24a in bod f. 7500, koo per de heer B. J. Huurman q.q. vd voor f. 7500. Huis en erf Roodenburgerstraat 12 in bod f. 5300, kooper de heer B. J. Huurman q.q. vd voor f. 5300. BINNENLAND. dubbel woonhuis afgebrand bij heerenveen. Hedenmorgen te vüf uur is het dubbele woonhuis, bewoond door a. Veenstra en T. Smynga te Rotsterhaule bij Heerenveen tot den grond toe afgebrand. De brandweer kon niet in de nabqheid van het branden de perceel komen, zoodat men werkloos moest toezien dat alles een prooi van de vlammen werd. De heer Veenstra was niet tegen brand verzekerd. Smijnga wel. De brand is in den schoorsteen ontstaan. brandstichters te eindhoven? Late voorbygangers van de Gagelstraat te Eindhoven waarschuwden in den afge- loopen nacht de brandweer, daar zy een verdacht lichtschijnsel hadden waargeno men in de Ver. Drukkery en Etiketten- fabriek aan die straat gelegen. De brand weer slaagde er in het vuur te beperken tot het papiermagazijn, dat geheel uit brandde. De drukkery kreeg veel water schade, doch 't bedrijf zal hiervan slechts geringe stagnatie ^ondervinden. De politie kwam bij het onderzoek tot de ontdek king, dat de brand op niet minder dan vijf plaatsen was aangestoken. Aangezien den laatsten tijd nagenoeg dagelijks branden voorkomen, wordt de oorzaak aan kwaadwilligheid geweten. Men vreest dat Eindhoven thans voor eenzelfde brandstichtings-epidemïe staat als in 1933, in 't onderdeel Stryp, waar geregeld een later ontmaskerd complot brandstichters den rooden haan liet kraaien. de z.g. wilde staking in den wieringermeerpolder. Naar wy vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken, het Kamerlid den heer De Visser geantwoord op zijn vragen, dat hem is gebleken, dat dit Kamerlid heeft nagelaten den tewerkgestelden duidelijk te maken, dat het begrip „staken" bij de werkverschaffing iets is, dat in strijd is met het gezond verstand, omdat de over heid geen belang heeft bij de voortzetting van de werkverschaffing. Voorts heeft de Minister den heer De Visser erop gewezen, dat wanneer tewerkgestelde georganiseer de arbeiders van oordeel zijn, dat bepaalde regelingen wellicht op enkele punten wij ziging behoeven, zij hiervan aan de over heid mededeeiing kunnen doen op een wijze, die in overeenstemming is met dat gene, wat ordelievende arbeiders wen- schen, n.l. behandeling door bemiddeling van gemeentebestuur of vakcentralen. Deze vakcentralen toch, zoo wyst de mi nister erop, werken voor wat de werkloo- zenzorg betreft, geregeld met het depar tement van Sociale Zaken samen. Wanneer tewerkgestelden echter, geiyk in den Wieringermeerpolder het geval is, tot een z.g. wilde staking overgaan, dan ligt het voor de hand. dat de overheid daartegenover slechts de meest strenge maatregelen kan nemen, gelijk thans ook is geschied. Deze gedragslijn zal ook on verzwakt in de toekomst worden voort gezet. Tenslotte schryft de minister nog, dat wanneer de heer De Visser hei waarachtig belang van de werkloozen wil dienen, hy hen dan openiyk duidelijk moet maken, dat hq het optreden van de leiders bij die wilde staking afkeurt en dat hij den werk loozen in overweging geeft de overheid mede te deelen. dat zy hun handelwijze in hooge mate betreuren en dat zü ver zoeken, op de bestaande voorwaarden aan het werk te gaan. het zwitsersche postvliegtuig verongelukt. LUZERN. 2 Mei (D.N.B.l. Het Zwitser- sche postvliegtuig, dat sedert Donderdag werd vermist, is hedenochtend gevonden in de rotsen aan den voet van de Rigi. Het. toestel, dat den dienst Frankfort Bazel onderhield, is neer"- tert op een moeiiyk te bereiken plaats. Naast het wrak lag het lyk van der der inzittenden; men vermoedt, dat het stof- felyk overschot van den ander onder de wrakstukken zal liggen. DE OORLOG IN ABESSYNIË. Het legerbericht. ROME, 2 Mei (Reuter) Het Ita liaansche legerbericht No. 201 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het Zuideiyk front is de vyand op de vlucht geslagen. Onze troepen concen- treeren zich op de punten, welke bereikt zyn om den opmarsch te hervatten. Ver scheidene stamhoofden in Ogaden heb ben zich by de militaire autoriteiten aangemeld om hun onderwerping aan te bieden en verklaren bereid te zyn met de Italianen samen te werken tegen de Abessijnen. Aan het Noordelijk front wordt de marsch van alle kolonnes vol gens het opgestelde plan volbracht. De troepen moeten groote moeihjkheden overwinnen. Naby Termader zyn twee stukken geschut en een aanzienlijk hoe veelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. AMSTERDAM 2 Mei. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs was heden weliswaar niet om vangrijk. doch rekening houdende met het feit, dat de handel Zaterdags altyd sterk inkrimpt, konden de omzetten heden bevredigend worden genoemd. Daarby was de stemming pryshoudend. Op de petroleumafdeelrng werd goede belangstelling aan den dag gelegd voor Koninklyken. Den laatsten tijd wachb men des Zaterdags, wat dit fonds betreft, dikwijls op de opening van Parijs, doch waar Parijs heden gesloten had, moest hoofdzakelijk op eigen kompas oploopen tot 250 pet. De uitkeering van extra dividenden door enkele toonaangevende Amerikaan- sche Petroleummaatschappijen heeft de hoopvolle verwachtingen inzake het divi dend van de Koninklyke Petroleummaat- schappy versterkt. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren eveneens goed van toon. Van de in- dustrieelen trokken voornamelijk de Fhi- üds-aandeelen de aandacht. Wel werden, deze aandeelen niet bepaald druk verhan deld. doch zü spreidden éen vaste hou ding ten toon zoodat een koerswinst kon worden geboekt. Unilever's stonden op den achtergrond. Op de Tabaksafdeeling open baarde zich eenige vraag voor Deli Bata- via's. zoodat deze meerdere procenten iboven de vorige koersen werden afgedaan, doch tegen het slot werd weer beduidend lager gehandeld. Aandeelen Deli Maat- schaoDii konden enkele procenten avan- ceeren. Van de Rubberfondsen waren Amster dam Rubbers goed prijshoudend. Scheeo- vaartpapieren waren veronachtzaamd. Suikeraandeelen hadden een kalm verloop. H.V.A.'s bewogen zich voornamelijk om-- streeks het midden-koerspeil van den vori- gen beursdag Enkele minder courante soorten konden een kleinigheid aantrek ken De beleggingsmarkt was stil. De koer sen van de Nederlandsc.he staatspapieren verschilden maar weinig bij die van gis teren. Op de Amerikaansche afdeeling ontwikkelde zich eenige affaire in de be kende toonaangevende aandeelen. doch groote omzetten vielen nog niet waar te nemen LEIDEN, 1 Mei. Noteerlng Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andyvie per 100 stuks f. 0.70; Komkom mers f. 1.6013; Bloemkool I f3.10 12.80; Bloemkool II f, 1.608.60; Pieter selie f. 1.30—2.20: Prei f. 0.80—1.10; Radys f. 0.50—1.10; Kropsalade f. 14.90; Sel derie f. 0.30—2.20; Uien f. 0.60—0.70; Wor telen f. 5.40—11.10; Rabarber f. 0.30—1.60; Kroten gekookt per 100 kilo f.57; Wit loof f. 218; Peulen f. 4164; Postelein f.918; Spinazie f.36; Tomaten A f. 48 —58; B f.50; C f.18; CC f.13: And. f. 2—9. Botermarkt van 2 Mei. Fabrieksboter prima f. 1.52 per KG.; Boerenboter prima f. 1.361.45 per KG. Handel matig. Turfmarkt van 27 April2 Mei. Aan voer lange turf 150.000 stuks. Pryzen van f. 6f. 8 per 1000 stuks. LEIDERDORP, 1 Mei. Aanvoer 4250 stuks. Kippeneieren f. 2.603.10 per 100 st.; Eendeneieren f. 2.302.60 per 100 st.; Kaas 1927 cent per pond; Boter 6278 cent per pond; Kippen 6085 ct. per stuk; Hanen 80 cent per stuk; Konijnen f. 0.45 1.70 per stuk. NTEUWVEEN, 30 April. Kipeieren: aan voer 1885 stuks, prijs per 100 st. f. 2.35 2.65; Eendeneieren: aanvoer 472 stuks, prys per 100 st. f. 22.60; Kaas per pond 22 cent.' ROELOFARENDSVEEN. 1 Mei. Aard beien 2637 cent per doosje. Sla f. 1.10 3.50 per 100 krop. Peulen f. 2.903.50 per 10 pond. TER-AAR, 1 Mei. Centrale Veiling. Spi nazie per bak 1231 cent; Postelein per kg. 13—16 cent; Snyboonen f. 6.20—7.20; Peulen f. 5.60—7.60; Radys f. 1.50—2.20; Rabarber f.25.30; Seldery f. 3.804.30: Prey f. 3.50, Raapstelen f. 1.70; Sla f.13; Slavellen 1322 cent; Bloemkool 422 cent; Aardbeien per doosje 2330 cent. VEUR, 1 Mei. Vrije Veiling. 8492 Kip eieren, prijs f. 2.602.70; Eendeieren f.2 2.15; Kippen 6070 cent; Eenden 60 65 cent; Konynen f. 0.751; Duiven 812 cent. VEUR, 1 Mei. Engelsche komkommers le soort f. 810; 2e soort f. 68; 3e soort f45wankleurige f47Gele kom kommers le soort f.911; 2e soort f.4— 10; 3e soort f.46; Kropsla le soort f.2 3.50; 2e soort f. 11.90; Stoofsla f. 2- 5.50; Peen f. 1118; Bloemkool le soort f.711; 2e soort f.46; uitschot f. 1.50 3.50: Tomaten midd. f.24: gr. ronde f.23; 2e soort f.23; 3e soort f.20; bonken f.21; Andyvie per 100 f. 1.502.80. per KG. 2 6 cent; Spinazie f. 2.506: Postelein f. 14 —18.50; Rabarber per 100 bos f. 2.505.5Ö; Snijboonen f.64; Radijs f. 1.30—2.50; Prei f. 1.50—2.50; Seldery t. 0.80—1.60; Aardbeien 60—80 cent per pond. ZOETERMEER, 1 Mei. Eierveilmg. Aan voer 10.000 stuks. Prijs kippeneieren f. 2.55 3.20; Eendeneieren f. 2.402.75 per 100 stuks. 31

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3