WAT DE VROUW DRAAGT voob de huisvrouw, I GOUDEN HUWELIJKSFEEST menu voor de week. 7,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Mei 1936 Vierde Blad No. 23344 8$allee" bij VLASVELD fee, WIJ DRAGEN: GESTREEPT! Dit is nu weer eens een mode, die alle intlnenten als een loopend vuurtje door let, een van die mode-wendingen, die van te voren van succes verzekerd zijn. idat iedere vrouw zich aangetrokken wit tot deze vlotte, haast jongensach- ;e, dracht en maar al te goed weet, dat nieuwe streepjes-weefsels mogelijk- len bieden, die met andere stoffen on- •eikbaar zijn. Vooropgesteld moet wor ld, dat men de kunst moet verstaan, epen op de juiste manier te verwerken, geen smakelooze modellen te ontwer- Het komt helaas nog maar al te liiwijls voor, dat gestreepte stoffen to- 1 onvakkundig worden aangewend, irdoor men er zoo onvoordeelig moge- itkomt uit te zien en het figuur volko- „misteekend" wordt. Niet alleen dat dan niets van de vóórdeelen van „ge- pt" merkt, maar juist het slachtoffer iade grootste nèdeelen wordt! St is nog maar een paar jaar geleden wij ons streng aan de stelregel meen- itn te moeten houden, dat strepen alleen de lengte mochten worden verwerkt. Omdat dit „slank" maakt, het figuur feit", zooals de vakterm luidt. De praktijk heeft echter wel anders ge ld. Goedgevormde figuren kunnen inder gewetensbezwaren wel degelijk ik dwarsgestreepte modellen dragen. Re- Itning houdend natuurlijk met de logi- ie grondgedachte, dat maai' niet wille- 'urig strepen in alle mogelijke richtin- verwerkt mogen worden, maar dat 't «ibineeren van dwars, recht en schuin :h moet aanpassen bij de coupe van het Gedingstuk. Zoodat bijvoorbeeld een mo- 'rne japon uit twee deelen graag dwars ■nomen wordt. In dit geval vallen im- rs de strepen, samen met de kanten Hn de rok en het jakje. Iets heel anders ls het met de klok- wmig geknipte middagjurken. Hierbij M het een groote smaak-fout zijn, de sliepen recht of dwars te nemen. Dit zou sen volkomen on-harmonieus geheel wor- Gn. Bij het klok-model past alleen de Ktiuine streep. Het is op het oogenblik van het groot te belang de „streep-mode'' wat nader te bestudeeren. Voor velen is het immers leen geheim meer,dat de toonaange- ende modehuizen voor de komende Baanden gekleede en minder gekleede Ktreepte modellen ontwerpen. En 'el voornamelijk in taft- en dassenzijde. Jij weten, dat het moderne middagtoilet !tlna zonder uitzondering een ruime rok 'antasie-mouwen heeft en het spreekt las vanzelf, dat hiervoor de zooeven ge loonde diagonaal-streep alleen geëigend rwie voorbeeld hiervan onze laatste "welding. Een vroeg-zomertoilet met breede ceintuur van effen zijde. Let «erbij op de moderne, platte hoed, die Bt kleedingstuk completeert. De streep-mode is niet alleen aangewe zen op echte zijden weefsels. Ze komt eyenfoed in aanmerking voor heel een- soudige zomerstofjes. Juist doordat de |Oeep ook in goedkoopere weefsels met j™Bk kan worden aangetroffen, is deze »fde zoo algemeen succesrijk. De eenvou- "pte jurk voor „alledag" wordt een ele- j™» japonnetje, als wfi het maken van Eestreept zomersch flanel of linnen. Ons ™ste model toont zooiets. Een vroolijk «t met korte pofmouwtjes en een smal TOtuurtje, dat gedragen wordt op iedere r°k. Wij zeiden reeds, dat ook de rü36 streeP gekozen kan worden, mits maar in harmonie is met het model, oniï' wat dunkt u in dit verband van !t» ede afbeelding? Hier is de dwars- 5 p? Jplkomen aangepast aan de coupe. ™je wordt met twee rijen knoopen jS,,?' strepen garneeren eigenlijk '«zelf, maar het is altijd gemotiveerd trast* p af rnaken met effen con- „««ende omslagen, zooals dit model °°k heeft. Vroolijke, helderkleurige lisje8'—?e blouse> die onder dit jakje of kere smBakvolste. De rok heeft een "rtiont an vun voren, die de streep recht itimi kcimt natuurlijk jjf O v j ulV t/ilUUJ, Ulv JttlvJ v vi gw gedragen wordt, moet in een don- m v.gehouden worden, dit staat al- irt de rok, waarbij een bolero-jakje wordt gedragen, dwarsgestreept, de mouwen echter in de lengte. Wat alleraardigst doel bij dit halflange, kelkvormige, mouw model. Om een mooi geheel te krijgen, verdient het aanbeveling het modelletje af te maken met een breede ceintuur, bij ons voorbeeld diagonaal gestreept. AltUd weer komen we onder de bekoring van de kleinigheden van het streepjes weefsel. die net dat laatste aan een model geven, waardoor wij direct zeggen: het is elegant „af". Zie bijvoorbeeld het taschje van ge streepte zijde bij ons eerste model. En de luchtige, gezellige parasol bij de bolero japon. Het zlin kleinigheden, maar juist deze toonen altijd de smaak van de draagster! WILLY UNGAR. DE MEPHISTO-KRAAG. Binnenkort zal deze kraag tot die gar neeringen behooren, die de voorkeur heb ben bij eenvoudige jurkjes, die een „op- frissching" noodig hebben, om er weer als nieuw uit te zien. Des te meer. als men be denkt. dat hiervoor geen technische mode kennis noodig ls. zoodat ieder thuis iets dergelijks kan maken. Neemt men voor dit „mephisto-model" een besmettelijke kleur en stof. bijv. wit piqué, dat bij uitstek geschikt is om een oude japon nieuwe kleur te geven, dan spreekt het wel haast vanzelf, dat de kraag maar los wordt gehecht. Een modesnufje bovendien hierbij is de strik van lak-leer. een gewenschte onder breking van de anders wel wat groote witte ..vlakte". Met zoo'n kraag, daarbij een vroollike ceintuur en mouwomslagen, heeft men een „nieuw" frisch jurkje. W. U. HET SMOKING-MODEL. ook voor, dat een als garneering wordt ge- T beeft ieders fantasie gele- k».71(1 zich te ontplooien! Ontelbaar ls kiken 1 variaties, dat men hierin be- kan. Wij geven slechts één voor- i'a°nze derde afbeelding. Een eenvou- J P°n, met waaierende plooibundeltjes Dit Is nu eens een model, dat alleen voor heel goede figuren in aanmerking komt. Alleen zij kunnen het zich permit- teeren baanbreeksters voor deze mode te ziin. die eigenlijk niet nieuw is maar al uit lang vervlogen dagen stamt! Küken wij maar een- naar oude schilderijen en afbeeldingen dan zien wii dat bijv. prin ses Pauline Metternich in de zeventiger jaren al een .smoking" droeg, stijlvol ge completeerd door een cylinderhoed. De cylinderhoed zullen wij heden ten dage wel is waar niet zien. wel modellen in dien Nu eerst de oude Februarl-schuld af doen: een fauteuil-kleedje met D. M. C.- garen. U moet werken met een stalen haakpen No. 1 en D. M. C. coton perlé; u zult ongeveer 56 gram noodig hebben voor 2 punten; wilt u een kleedje van 3 of 4 punten maken, dan natuurlijk meer. Mijn voorbeeld was 38 c.M. lang en 21 Va c.M. hoog; maar, zooals u bij het haken zien zult, kan het werk door meer toeren van gaatjes boven het kantpatroon wor den verbreed. Er zullen ongeveer 10 stok jes op de 2'/t c.M. in de breedte komen. Haak eerst 70 lossen; 1ste toer: 1 stokje in den 5den losse vanaf de haakpen; nog 2 stokjes, 1 lacet, 6 stokjes; 4 maal 1 lacet 1 bar, 3 stokjes, 12 lossen, omkeeren. Een lacet is een Engelsche figuur, waar voor geen Hollandsch woord bestaat. Hef. bestaat uit 3 lossen, 2 st. overslaan, een vaste in den volg. steek, 3 lossen. 2 st. overslaan, een stokje in den volg. st. Een bar bestaat uit 5 lossen, 5 st. overslaan, 1 stokje in den volg. st.; soms wordt een bar over een lacet gewerkt; dan moet u het stokje van de bar op het stokje op het eind van de lacet werken. Alzoo 2de toer: 1 stokje in den 5den losse vanaf de haakpen; nog 11 stokjes, 4 maal: 1 lacet, 1 bar, 3 st.: 1 gaatje, 1 bar, 3 stokjes. 3 lossen, omkeeren. Een gaatje werkt u: 2 lossen, 2 st. over slaan, in den 3den st. een stokje; ik kort het verder af: 1. losse, v. vaste, st. st., g. gaatje. 3de t.: 3 st., 1 lacet, 1 g.. 3 st.. 4x1 lacet 1 bar, 1 lacet, 1 g., 3 st.. 9 1„ omkeeren. 4de t.: 1 st. in den 5den 1. vanaf de haakpen, nog 8 St., 1 g„ 1 bar, 2 g„ 3x1 bar 1 lacet, 1 bar, 6 st., 1 bar, 3 st„ 3 1., omkeeren. 5de t.: 3 st., 1 lacet, 3 St., 1 g„ 3 x 1 lacet 1 bar, 1 g„ 12 st., 1 g., 1 lacet, 1 g„ 3 st„ 9 lossen, omkeeren. 6de t.: 1 st. in de 5de 1. vanaf haakpen, nog 8 st., 1 g„ 1 bap-I8 st., 2 g„ 2x1 bar 1 lacet, 1 bar, 1 g„ 3 st„ 1 bar, 3 st., 3 lossen omkeeren. 7de t.: 3 st., 1 lacet, 3 St., 1 g., 2x1 lacet 1 bar, 1 lacet, 1 gaatje, 24 st., lg„ 1 lacet, 1 g„ 3 st., 6 1„ omkeeren. 8ste t.: 1 st. in den 5den enz. net als begin 6de t., nog 5 St., 1 g„ 1 bar, 1 g„ 18 st., 3 g„ 1 bar, 2 g., 1 bar, 1 lacet, 1 bar, 1 g„ 3 st„ 1 bar, 3 st„ 3 1., omkeeren. 9de t.: 3 st., 1 lacet, 6 st.. 2 g„ 1 bar, 3 g„ 15 st., 1 g., 18 St., 1 g., 1 lacet, 1 bar, 3 st., 3 1. omkeeren. 10de toer: 3 St., 1 lacet, 2x1 bar, 2 g., 3 st., 1 g„ 1 bar, 1 lacet, 1 g„ 18 st„ 1 g., 3 st., 1 g„ 1 bar, 3 st., 3 1.. omkeeren. 11de t.: 3 st., 1 lacet. 1 g„ 6 st., 1 g., 2x1 lacet 1 bar, .1 g.. 6 St., 1 bar, 12 st., 1 g.. 1 lacet. 1 bar, 3 st.. 31., omkeeren. 12de t.: 3 st., 1 lacet. 1 bar. 18 St.. 2 g„ 3x1 bar 1 lacet. 1 g„ 3 st., 1 bar, 3 st., 3 1., omkeeren. 13de t.: 3 st., 1 lacet, 3 st., 1 g„ 1 bar, 2 g„ 2x1 bar 1 lacet, 1 g„ 24 st., 1 g„ 1 bar, 3 st., 3 1., omkeeren. 14de t.: 3 St., 1 lacet, 1 g„ 18 st., 3 g., 1 bar, 2 g„ 1 bar, 21 st., lg., 1 bar, 3 st., 3 1., omkeeren. 15de t.: 3 st., 2x1 lacet 1 bar, 1 lacet, 24 st., 1 g„ 12 st„ 1 g.. 3 St., 1 g., 1 bar, 3 st., 3 lossen, omkeeren. 16de t.: 3 st., 1 lacet. 1 g„ 3 st., 1 g„ 12 st., 1 g.. 3 x 1 bar 1 lacet, 1 bar, 6 st. 1 bar, 3 st.. 3 lossen, omkeeren. 17de t.: 3 st„ 1 lacet, 6 st., 3x1 lacet 1 bar, 1 g„ 15 st., 1 g., 6 st. 1 g„ 1 bar, 3 st., 3 1.. omkeeren. 18de t.' 6 st., 1 g., 1 lacet, 6 st., 2 g„ 6 st„ 3x1 bar 1 lacet, 1 bar, 6 St., 1 bar, 3 st.. 3 1., omkeeren. 19de t.: 3 st„ 1 lacet, 6 st., 3x1 lacet 1 bar. 1 lacet. 1 g.. 12 st., 1 g„ 1 bar, 1 g„ 3 st., 3 1., omkeeren. 20ste t.: 9 st., 1 g.. 5x 1 lacet 1 bar, 1 g., 3 St., 1 bar, 3 st„ 3 1., omkeeren. 21ste t.: 3 st., 1 lacet, 3 St., 1 g. 5x1 lacet 1 bar, 1 g„ 3 st., 3 1., omkeeren. 22ste t.: 9 st„ 1 g„ 4x1 bar 1 lacet, 1 bar, 6 st„ 1 bar, 3 st., 3 1., omkeeren. 23ste t.: 3 St., 1 lacet, 1 g., 3 st., 2x2 g. 1 bar, 2 maal 1 lacet 1 bar, 3 g„ 3 st„ 3 lossen, omkeeren. 24ste t.: 12 st., 2x1 lacet 1 bar, 1 lacet, 1 g„ 12 st., 3 g„ 1 bar. 3 st.. 3 1omkeeren. 25ste t.: 3 st.. 1 lacet, 1 g„ 3 St., 1 g„ 15 st., 1 bar, 1 lacet, 1 bar, 2g„ 1 bar ,3 st., 9 1., omkeeren. 26ste t.: 1 st. in den 5den losse vanaf de haakpen, nog 17 st., 1 g., 1 lacet, 1 bar, 1 g„ 15 St., 1 g., 6 st., 1 g„ 1 bar, 3 st., 3 L, omkeeren. geest, wat zeer begrijpelijk is. bij de smo king past alleen een sttilhoed. Bij dit model behoort een blouse met heerenkraagje en geplooid voorstuk ge dragen te worden. Met een wit dasje. Het smoking-jasje wordt gesloten met doorgehaalde knoopen. alleen de bovenste wordt gebruikt, de onderste wordt los ge laten, om een vlotte lijn te houden. Bekijken wii de achterzijde van dit model, dan valt ons direct op. dat het rug pand uit één stuk is geknipt. Het smoking model is dus slechts schijnbaar! Bewon derenswaardig Is de consequente doorvoe ring van deze gedachte: de lijn in de taille op de rug met de twee knoopen. Zoowe'. als gekleed middagtollet als klein avondkleed verdient de smoking succes bij haar. die door haar figuur gerechtigd zijn haar streng persoonlijk cachet in zoo'n stiilmodel te leggen. W. U. Op 14 Mei aa. zal het 50 jaar geleden zijn, dat onze stadgenooten Aart Uithol en Alida van Kreuningen, thans wonende Nieuwe Beestenmarkt 9a, op het stadhuis te Aarlanderveen in den echt werden ver bonden. Uit hun huwelijk werden vijf kinderen geboren, terwijl er 29 kleinkin deren en vijf achterkleinkinderen zijn. De jubilaris is 23 jaar lang boerenknecht geweest bij de stalhouderij van de firma Dieben alhier. De laatste jaren is hij werk loos. Het is te hopen dat de twee oudjes nog véle jaren voor elkaar gespaard mogen blijven. 27ste t.: 3 st., 1 lacet, 1 g.. 9 st., 1 g„ 15 st., 2x1 lacet 1 bar, 1 lacet, 3 st., 6 1., om- keeren. 28ste t.: 1 st. in den 5de losse enz., nog 5 St., 1 bar, 2 g.. 1 bar, 1 lacet, 1 bar, 12 st.. 1 g., 9 st., 2 g., 1 bar, 3 st., 3 1., om keeren. 29ste t.: 3 st„ 1 lacet. 3 St.. 1 g., 12 st„ 2 g„ 9 St., 1 g., 1 bar, 1 lacet, 1 g„ 3 st., 1 lacet, 1 g., 3 st., 3 1., omkeeren. 30ste t.: 3 st.. 1 g„ 1 bar. 6 st., 1 bar, 2 g6 st„ 2 g„ 15 st., 2 g„ 3 st., 1 bar, 3 st., 3 lossen, omkeeren. 31ste t.: 3 st., 1 lacet. 6 st., 1 lacet, 2x15 St., 1 g„ 1 lacet, 1 g„ 3 st., 3 lossen, om- keeren. 32ste t.: 6 st., 4x 11 bar 1 lacet), 1 bar, 6 St., 1 bar, 3 st., 3 1.. omkeeren. 33ste t.: 3 st., 1 lacet, 6 st., 3 xl lacet 1 bar, 2 g„ 1 bar. 2 g„ 3 st„ 3 1., omkeeren. 34ste t.: 18 st„ 1 g., 3x1 lacet 1 bar, 6 st1 bar. 3 st., 3 1., omkeeren. Herhaal nu de eerste 23 toeren nog eens. Volg. t.: 12 st.. 4x1 lacet 1 bar, 3 St., 1 g„ 1 bar, 3 st., 3 lossen, omkeeren; volg. t.: 3 st... 2 g„ 6 st„ 4x2 g„ 1 bar, 3 st., 3 1., omkeeren. Nu een stokje werken in elke steek van den vorigen toer; afhechten: hecht daar na den draad weer aan aan den kant van de opzetsteken en haak een toer stokjes langs dezen kant naar de rechte zijde van den kant. Draai het werk om en ga aldus verder langs de einden van de toe ren: 3 1., 3 st. in den zijkant van het laatst gewerkte st., 59 g.; zorg, dat er een gaatje op het eind van eiken toer komt; 3 st. aan het eind, 3 1omkeeren; volg. t.: 3 St., 59 g., 3 st„ 3 1„ omkeeren; her haal dezen toer tot uw kleedje lang ge noeg is; maak het ten slotte met een toer stokjes af. En dan een kniewarmer; het beste breit u die met zefier of Jaeger-wol en dikke stalen breinaalden; zet 64 steken op en brei daarop 40 heen en weer gaande toe ren: 2 recht, 2 averecht. Voor het middenstuk breit u eerst 2 toe ren recht en dan begint u aan den kant, waar de begindraad hangt: 1 st. afhalen, 40 breien; het werk omkeeren; 1ste st. af halen. 7 breien, omkeeren, 1 afh., 10 breien, omkeeren, 1 afh., 13 br omk. en zoo doorgaan tot 1 afh., 61 breien, omkee ren; 1 st. afh., en de rest breien. Op die rest breit u nu 25 heen- en weergaande toeren recht. Daarna begint u weer aan den kant van den begindraad: 1 st. af halen, 61 breien, omkeeren, 1 afh., 58 breien, omk., enz., Vóór u het boord breit, eerst weer 2 toeren recht. Het naadje komt aan de binnenzijde van de knie. Is dit model u te nauw, zet dan méér ste ken op! VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE JIMGEL 120 TEU 7<9 OOEZQ/TBQQT 22 TEU2623 VLEIDEN (Ingez. Med.) 8769 ZONDAG: Vermicellisoep Gevulde kip met compote Vanillevla met kersen Recept: Gevulde kip. Wasch een groote braadkip, snijdt het vel aan de borst open en vul dit met een ons geurig aangemaakt kalfsgehakt. Naai het vel dicht, wrijf de kip in met zout en gema len foelie en braad ze in boter aan beide kanten bruin en gaar. Deksel op de pan en af en toe bedruipen. De jus wordt af gemaakt met wat scheutjes heet water en een weinig room. Eenvoudig menu. Varkensbiefstuk Geb. aardappelen, salade m. komkommers Beschuit met kaas MAANDAG: Kalfslapjes Gedroogde appeltjes, aardappelpuree Zoete macaronischotel Recept: Kalfslapjes, Wrijf vier kalfslapjes van l'/i ons in met peper en zout, snipper een halve ui en fruit ze met een schijfje mager rookspek. Bak de kalfs lapjes in boter in de koekepan bruin en doe ze bij de gefruite ui in een stoofpan. Laat ze ca. een half uur stoven. DINSDAG: Roastbeef (2 dagen) Gestoofde prei, aardappelen Vanillepudding met perzlkensaus Recept: Vanillepudding met perzi- kensaus. Kook op de gewone wijze vanille pudding. Neem een blik perziken en houdt de heele vruchten apart voor garneering, door hier en daar stukjes perzik om de pudding heen te leggen. Bindt het sap met een paar eetlepels sago en giet dit over de pudding. WOENSDAG: Koude roastbeef Postelein, aardappelen Spaansche rijst Recept: Spaansche rijst. Breng een halve liter melk aan den kook en doe er een ons goed gewasschen rijst in, tevens een theelepel zout, en kook hiervan dikke rijstebrij. Roer er twee eierdooiers door, een half ons basterdsuiker, een halve deciliter nun en tenslotte het zeer stijf geklopte eiwit. Doe alles in een beboterd vuurvast schaaltje en laat het in den oven rijzen en goudgeel worden. DONDERDAG: Lentesoep Geb. aardappelen, kropsla m. harde eieren en mayonnaise Recept: Lentesoep. Zorg voor 1 L. krachtige bouillon en snijdt het soep- vleesch in dobbelsteentjes. Neem dan ver schillende groenten als fijn gehakte spi nazie, kleine schijfjes wortel, doperwtjes, capucijners, kleine stukjes bloemkool en zeer fijn gehakte peterselie; doe de laat ste even voor het opdienen er bij. Laat alles een half uur zachtjes trekken, doe er twee eetlepels gewasschen rijst bij en laat het nog een half uur trekken. VRIJDAG: Gebakken tong- Jonge worteltjes, aardappelsla Griesmeelpudding m. bessensap Recept: Jonge worteltjes. Krab ze schoon of wrijf ze met een schoone doek er wat zout af, wasch ze en laat ze uitlek ken; snijd de grootere worteltjes in stukjes, zoodat ze alle even groot zijn. Smelt in een grooté platte pan zooveel boter, dat de bodem net ruim bedekt is. doe hierin de worteltjes, voeg een half kopje kokend water bij, laat alles even kokên en daarna op een zacht vuur gaar stoven gedurende pl.m. 2 uur. Voeg indien noodig af en toe wat water bij. Doe er even voor het opdoen een eetlepel fijn gehakte peterselie door en wat zout. ZATERDAG: Hamburger rib Doperwten of capucijners, aardappelen Flensjes Recept: Hamburger rib. Zorg dat l'/z pond Hamburger rookrib een nacht in water gestaan beeft, borstel het vleesch goed schoon en kook het gaar in ruim ■kokend water pl.m. een uur. Geef er ge smolten boter bij. NUTTIGE WENKEN. Sommige van de moderne theekopjes worden van binnen door het gebruik vaal brum van kleur; deze aanslag laat zich gemakkelijk verwijderen, indien men ze met wat zout afwrijft terwijl ze nat zijn. Haarborstels kan men het best reinigen in lauwwarm water met een scheutje ammoniak. Als de bovenkant mooi gepoli toerd is, dik met vaseline inwrijven of met witte was. om beschadigen of uit bijten te voorkomen Laat de borstels eenigen tijd in de oplossing liggen, spoel herhaaldelijk met koud water na en zet ze met de haren naar beneden te drogen. Wees voorzichtig met het schoonmaken van parelmoeren voorwerpen; wasch ze nooit in zeepwater, maar wrijf ze met een zacht doekje en wat olijfolie af en daarna met een oude zijden zakdoek na. Bewaar gelatine in een goed gesloten blikken trommel of bus; vertoont ze doffe, ondoordringbare vlekken, dan is zo voor gebruik ongeschikt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13