De oorlog in Abessynië Het naderend einde. KLEEREN MAKEN DEN MAN vertrou&ensimam f7*e Jaargang u LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Mei 1936 Derde Blad No. 23343 De rol der gifgassen. Centrale Werkplaatsen der Ned. Spoorwegen. SPREEKCEL o Hoe de Abessijnsche tegenstand ineenstortte. Welke rol het gebruik van gifgassen door de Italianen heeft gespeeld in de laatste phase van den Abessljnschen oor log blijkt wel uit de verhalen, die gewon de overlevenden van den slag bi) Mai Tsjio over de nederlaag van de keizerlijke garde yertellen. De speciale correspondent van Reuter- A.N.P. heeft enkelen van deze krijgers, die juist van het front naar Addis Abeba wa ren teruggekeerd, gesproken. Een hunner zeide: „Den eersten dag van onzen aanval traken wij door de vijandelijke linies heen en dreven den vijand terug. Den volgen den dag wisten wij den Italianen nog ver dere nederlagen en zware verliezen toe te trengen. Den derden dag echter werd de lucht plotseling verduisterd door honder den vliegtuigen, die bommen naar beneden wierpen met een zeer verstikkend, blauw gas. Al onze mannen, die geen gasmaskers hadden, kwamen bijna terstond om het leven. Duizenden soldaten stierven en slechts een paar, die over gasmaskers be schikten, ontsnapten aan den dood". De slag bij Mai Tsjio, op enkele mijlen ten zuiden van den Amba Aladji, is op 31 Maart j.l. geleverd. De negus had toen persoonlijk de leiding over een troepen macht van 20.000 krijgslieden. Hij leed een zware nederlaag, met verliezen, die door de Italianen geschat werden op 7000 doo- den. Maarschalk Badoglio meldde in zijn legerbericht over dezen slag: „Onze lucht strijdkrachten namen stoutmoedig en doelmatig deel aan den strijd". De neder laag van Mai Tsjio beteekende de ineen storting van den Abessijnschen weerstand in het Noorden en leidde tot den snellen italiaanschen opmarsch naar Dessie. De correspondent van Reuter-A.N.P. in Addis Abeba heeft ook nog een onderhoud gehad met den Britschen Roode-Kruis- arts, dr. Melley, die het volgende verhaal de over het ontsnappen der Roode-Kruis- eenheid bij Debra Birham aan de Ita lianen: „Wij waren bezig met het inrich ten van stations in afwachting van ge wonden, toen ons plotseling de waarschu wing bereikte, dat de Italianen den top vin den berg Tarmadoer hadden bezet en dat de kleine Abessynsche afdeeling zich reeds had moeten terugtrekken uit die belangrijke stelling. Praktisch bevond zich dus niets meer tusschen de Italianen en mze ambulance. Wij zetten onmiddellijk sze eigen wachtposten uit om ons te narschuwen ingeval de Italianen nader den. Daarop pakten wij haastig onze spul len bijeen, waarvan echter veel moest worden achtergelaten, en keerden terug naar de hoofdstad, lederen dag vlogen italiaansche vliegtuigen over ons heen. Eens vloog een ontzaglijke drie-motorige bommenwerper zoo laag over het kamp, dat de vleugels bijna in aanraking kwa men met de punten van de tenten. Wij lagen zoo plat als wij maar konden tegen den grond gedrukt en verwachtten ieder oogenblik doorzeefd te worden met ma- qhinegcweerkogels, maar gelukkig vuurde het vliegtuig bij dit bezoek niet". Wat den val van den berg Tarmadoer betreft, verneemt de correspondent van Reuter-A.N.P. nog, dat eenige duizenden Abessijnsche krijgers derwaarts waren ge zonden om den Italiaanschen opmarsch te stuiten, doch dat deze krijgslieden door gebrek aan levensmiddelen hun bestem ming niet konden bereiken. Zoo kwam het, dat slechts weinig meer dan 300 man de Sterkte van Tarmadoer bezet hielden on der bevel van den Zweedschen kapitein Tamm, die zich uiteraard tegenover de on metelijke Italiaansche overmacht gedwon gen zag, terug te trekken. De berg Tar madoer beheerscht Debra Birham op 70 mijl van Addis Abeba, dat weer een stra tegisch punt vormt, van waar uit twee wegen naar de hoofdstad worden be heerscht. Het lot van Addis Abeba is thans dus wel bezegeld. Nog zijn vandaag in allerijl alle be schikbare manschappen uit de hoofdstad naar de bergen tusschen de stad en Debra Birham gezonden voor een laatste poging tot stuiten van den Italiaanschen op marsch, maar ook deze weerstand op de bergen, die de laatste kans bieden, zal wel niet veel meer uitrichten, vooral niet, nu ook de „Hindenburg-linie" in het Zuiden door Graziani is genomen. De Negus, die vandaag verrassender- wljze in Addis Abeba is aangekomen, ver klaarde: „Het gros van ons leger is in tact. Wij hebben met lerendige voldoening geconstateerd, dat met enkele uitzonde ringen ons volk achter ons staat. Zelfs de bezetting van Addis Abeba zou nog niet de overgave van ons rijk beteekenen. Wij zuilen tot het laatste kunnen strijden". Het valt echter te vreezen, dat dit einde inderdaad onafwendbaar naderende is. Volgens Italiaansche mededeelingen heeft de gemotoriseerde colonne, die op rukt in de richting van Addis Abeba, haar tenten opgeslagen aan den oever van de Roby, 200 K.M. ten Zuiden van Dessie. De opmarsch zal worden voortgezet langs een weg, die de rivier de Belagerra volgt tot Mofa en dan stijgt naar de hoog vlakte van Abonsa. Deze weg laat Ankober ter zijde liggen en leidt rechtstreeks naar Addis Abeba. Intusschen heeft het gerucht van de snelle nadering van de Italiaansche troe pen een paniek teweeg gebracht onder de Europeesche bevolking der Abessijnsche hoofdstad, die zich naar de respectieve lijke legaties spoedt. De burgemeester van Addis Abeba blijft met een duizendtal politiemannen in de stad tot de militairen aankomen. Hij heeft van verscheidene legaties de verzekering ontvangen, dat hij zich dan weer bij de regeering van Abessynië zal kunnen voe gen. Het schijnt dat de Italianen op hun weg naar Addis Abeba geen tegenstand meer zullen ontmoeten. In tegenstelling tot de ook in Italië ver spreide geruchten, volgens welke de Ita liaansche troepen reeds in den loop van deze week Addis Abeba zouden binnenruk ken, wordt in wei-ingelichte Italiaansche kringen de aandacht erop gevestigd, dat de opmarsch methodisch en zonder over haasting wordt doorgevoerd. Nog een aantal dagen, men spreekt zelfs van een week, zouden kunnen verloopen, alvorens de Italianen de Abessijnsche hoofdstad zullen bezetten. Het is vanzelfsprekend, dat het militaire oppercommando telkens het geheele ge bied uitermate nauwkeurig laat onderzoe ken, alvorens troepentransporten verder te laten oprukken. In het Zuiden. De correspondent van Reuter bij het leger van generaal Graziani telegrafeert, dat de opmarsch naar Sassabaneh en Bul- lale werd volbracht niettegenstaande den hevigen regen, welke het landschap veran derde in een modderpoel. Sassabaneh werd bezet door de troepen van generaal Frusci en Bullale door gene raal Agostinl. Bij hun achtervolging van den vijand naar Daggaboer en Jijiga ondervinden de Italianen weinig tegenstand. De genie heeft twee bruggen over de Djerer en de Faf geslagen, om het verder oprukken mogelijk te maken. Na de bezetting van Sassabaneh heeft een afdeeling Libysche troepen de achter volging van de vluchtende Abessijnsche troepen ingezet. Voor Dagaboer stuitten deze troepen op 'n goed gewapende Abes sijnsche afdeeling, die na een gevecht van drie uren ook de vlucht moest nemen. De Italianen bezetten vervolgens Dagaboer. De middelste colonne heeft onder com mando van generaal Brusci de geheele vlakte van Hamanlei bedet, tusschen de Fafan en de Djerer. Mislukte vlucht. Drie van de 31 in Kenya ontvluchte ge- interneerde Italiaansche inlandsche sol daten zijn gedood door het vuur van een Britsche patrouille, die hen sommeerde zich over te geven. Zes verdronken bij een poging een rivier óver te steken en J6 zijn weer gevat. Zes worden nog vermist. Wet op n =eeIt den opmarsch naar Addis Abeba aan. Hoewel Ankoban zelf nog stad i i is, staan de Italianen toch ongeveer op dien afstand van de hoofd- «i het Zuiden zal de opmarsch van Graziani gaan via Dzjidzjiga naar Harrar. HOOGSTRAAT Nos. 1-2 TEL. 2724 - LEIDEN DE FAAM'S JONGENS-KLEEDING KAN ERTEGEN Jongens-kleeding van degelijke stoffen, prima afgewerkt, tegen billijke prijzen. - Een groote sorteering keurige Pakjes - Jasjes - Broekjes - Blousen - Dassen en Petten En zeer zelcer als het een costuum van de Faam is. Sinds jaren hebben onze MAAT- EN CONFECTIE-AFDEELINGEN een uitstekende reputatie. Ze waarborgen vakkundige voorlichting - moderne coupe keurige afwerking en lage prijzen. Boven dien steeds ruime keuze uit prima Engelsche en Fransche stoffen in de nieuwste dessins. Tevens brengen wij thans 'n nieuwe collectie HEEREN-SPORTCOSTUUMS in diverse fraaie en aparte Tweed-stoffen. 2827 (Ingez. Med.) STREVEN NAAR BEZUINIGING DOOR CONCENTRATIE. DE MOTORTREINEN NAAR HAARLEM. (Van onzen reisredacteur). Het spreekt van zelf dat ook de centrale werkplaatsen der Nederlandsche spoorwe gen niet ontkomen aan den door de tijds omstandigheden geboden drang tot bezui niging. De directie streeft er oo alle mogeltlke manieren naar. de exploitatie kosten te verminderen, hetgeen haar reeds in belangrijke mate gelukt is. Een ophan den wiiziging in de werkverdeeling tus schen de verschillende werkplaatsen gaat ook in deze riohting. De Nederlandsche spoorwegen hebben, zooals men weet. vier centrale werkplaat sen n.l. te Zwolle Haarlem. Utrecht en Tilburg. Te Haarlem ziin de reparatie- werkzaamheden aan het tractiematerieel van diesel- en electrische treinen gecon centreerd. Zwolle en Tilburg ziin speciaal lomocotievenwerkplaatsen en in Utrecht bevindt zich de reparatie-inrichting voor de spoorwegrijtuigen. Wii vernamen nu. dat weldra de herstelplaats van verbran dingsmotoren, die mede te Zwolle is ge vestigd. naar Haarlem zou worden overge- o'aatst en dat er nog meer wijzigingen te verwachten waren, i Wii hebben daarom eens geïnformeerd naar de juistheid dezer geruchten bii den' heer ir. W. Hupkes. den chef van dén dienst van tractie en materieel, die ons over de plannen der directie heeft inge licht. Inderdaad ligt het in de bedoeling, de herstelplaats voor dc motorrijtui gen. dje nu nog te Zwolle is gevestigd, naar Haarlem over te brengen, waar dan alle reparatie-werkzaamheden aan de motoren (electrische. diesel- en benzine-motoren) zu'len ziin gecon centreerd. Dit eischt echter nog eenige voorbereiding, zoodat deze re organisatie niet onmiddellijk is te verwachten. Klaar zij staat als een vast punt oo het programma. Over verdere wijzigingen in de werkver deeling staat nog niets vast. zoo deelde de heer Hupkes ons mede. Er is gedacht aan een concentratie van de locomotiefwerk- plaatsen te Tilburg, waardoor Zwoile van een belangrijk bedrijf zou worden beroofd. Daar zouden dan echter de rijtulgwerk- Plaatsen. wier outillage te Utrecht wel iets te wenschen overlaat voor in de olaats komen. De centrale werkplaatsen te Utrecht zou dan heelemaai worden opge heven. Maar te dien aanzien kan van plannen in het geheel nog niet worden gesproken. Trouwens een concentratie -an de locomotiefherstelplaatsen te Tilburg is oo het oogenblik oractisch onmogelijk en daarmee vervalt meteen al het andere. DE PRINCESSEDAG IN DE RESIDENTIE. GROOTE BELANGSTELLING VOOR HET VUURWERK. De Haagsche vereeniging „Kinder Oranjebond" heeft gistermiddag in den tuin van het paleis Noordeinde Prinses Juliaha met eenige zangnummers ter ge legenheid van haar verjaardag gehuldigd. Nadat allen zich aan de rechterzijde •van het paleis hadden opgesteld, ver schenen Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliana en eenige leden van de hofhouding op het bordes. De uitvoe ring ving aan met een tweetal couplet ten van het „Wilhelmus", waarna 2 meisjes Ida Kettenis en Stientje Riet broek de Prinses een bloemenmand aan boden. waarbij de eerste een gedichtje opzegde. Na afloop onderhielden de vorstelijke personen zich geruimen tijd met den voorzitter, de andere bestuursleden der vereeniging en den dirigent. Koningin en Prinses betuigden allen haar groote ingenomenheid met de uit voering. Duizenden belangstellenden hadden zich gisteravond op en rondom het Malieveld verzameld, om het vuurwerk, dat het Haagsch Comité voor Volksfeesten ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana deed afsteken, bij te wonen. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, toen te kwart voor tien de auto van Prinses Juliana, gevolgd door een tweede hofauto het veld opreed. De Prinses was vergezeld van de Prinses von Erbach, en eenige leden van de hofhouding. Het vuurwerk nam vervolgens een aan vang. Het werd bijkens de instemming van het talrijke- publiek zeer gewaar deerd. Vooral toen de hoofdletter J. in oranjediamantlichten, omringd door bril- lant vuurwerk en geflankeerd door bril- lantvuurbommen vertoond werd. juichte het publiek. Ook de slotdecoratie, bestaan de uit de woorden: „Leve onze Prinses", Viel zeer in den smaak. Zoowel bij de aankomst als bij het ver trek van de Prinses zongen de duizenden belangstellenden uit volle borst het Volks lied. Na Haar vertrek trokken de meesten de binnenstad in, waar tot laat in den nacht veel vertier was. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. 0 GEEN VEERTIG MILLIOEN EIEREN UIT DE MARKT. De regeering voorloopig van haar voornemen afgezien. Het „Ned Weekblad voor Kruideniers waren" zegt te vernemen, dat de regee ring met het oog op de huidige markt prijzen besloten heeft voorloopig af te zien van haar voornemen om in het belang van de eierprijzen 40 millioen eieren uit de markt te nemen. Omtrent de wijze waarop thans de vervanging van blikvleesch zal worden geregeld, staat nog niets vast. INDUSTRIE-FINANCIERING. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 (industrie-financiering), wordt ontleend, dat men vrij algemeen van oordcel was, dat de voorgestelde wijziging van dit hoofdstuk eerst beteekenis zal krijgen na het tot stand komeh van de wet betreffende de oprichting van de „N.V. Maatschappij voor Industrie-financie ring". Het had verscheidene leden teleur gesteld, dat de regeering zoo weinig spoed betracht. DE WERKLOOSHEID. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Februari 1936 rond 544.000, waalonder 537.000 tegen werkloosheid verzekerden. Het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 216.400, waaronder 214.300 verzeker den. Districtsvergadering van Z.-HoIIand Noord Te Delft werd de districtsvergadering gehouden van District IX, Zuid-Holland- Noord van den Kon. Nederl. Midden standsbond (K.N.M.B.i, onder voorzitter schap van den heer L. Vos. De middagvergadering werd gehouden in één der zalen van restaurant „Pen ning" aan den Oude-Langendijk. De voorzitter wees in zijn openingswoord op het 50-jarig jubileum van de Delftsche Handelsvereeniging, als zijnde de oudste middenstandsvereeniging in ons land. Mededeeling werd gedaan over de ont> slagname van den heer W. J. Koppenol, als secretaris van het district. In deze vacature werd door verkiezing benoemd de heer K. Korf uit Gouda. De vergadering vereenigde zich met het standpunt van het hoofdbestuur, n.l. dat afwijking van de in het vorig jaar vast gestelde richtlijnen in zake „Toekomstige Middenstandspolitiek", zooals de afd. Am sterdam c.s. wilde, niet gewenscht moet worden geacht. Een voorstel van de afd. Den Haag, dat verlaging van sociale lasten vroeg, vond weerklank. Onjuist werd het geacht, dat het Rijk onverbiddelijk is met vorderingen op schuldenaren en het volle pond eischt, ook dan, wanneer andere crediteuren aan een schikking willen meewerken. De avondvergadering werd gehouden in Hotel Wilhelmina. Deze was druk bezocht; aanwezig waren vertegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen in de per sonen van wethouders of ambtenaren, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel in het district, de bondsvoor zitter, de heer Ed. G. Schürmann en de heer F. L. v. d. Leeuw, directeur van het Bondsbureau van den K.N.M.B. Allereerst werd het, woord gegeven aan mr. J. J. R. Schmal. Regeeringscommissaris voc- do Borgsteïlingsfondsen. die sprak over het onderwerp: „Borgsteilingsfondsen voor den Middenstand". HOOG BEZOEK TE HILLEGOM. Gisteren zijn de volgende hooge perso naliteiten de gasten geweest van de N.V. A. C. van der Schoot te Hillegom, om de bloemenvelden te bezichtigen: Agathe Prinzessin von Preussen, Friedrich Wil helm von Preussen, Louise Henriëtte Prin zessin von Preussen, Elisabeth Prinzessin von Preussen en Margarethe Prinzessin von Preussen, ONTSLAGEN BIJ DE GLASFABRIEK „LEERDAM". Gisteravond is aan alle leden van het kantoorpersoneel der glasfabriek „Leer dam" ontslag aangezegd, ingaande 15 Juni a.s. DE POSTVLUCHTEN. De Kievit is gistermiddag te 4 uur op Schiphol geland. PROEFTOCHT M.S. „EULOTA". Het is momenteel in de Nederlandsche scheepsbouw industrie bijna alles „Shell", wat de klok slaat. De tewaterlatingen en proeftochten der nieuwe Shell-tankers volgen elkaar met korte tusschenpoozen op en voorloopig is het met de bedrijvig heid. die uit de schepenorder van de „Koninklijke Shell" voor onze scheeps werven en aanverwante bedrijven voort vloeide nog niet gedaan. In de afgeloopen vier maanden ging een tonnage van onge veer 70.000 ton draagvermogen voor de •Koninklijke Shell" te water terwiil een viertal schepen met ongeveer 40.000 ton draagvermogen nog op stapel staat Inmiddels hebben in de laatste weken drie nieuwe Shell-tankers met goed ge volg proefgevaren. terwiil gisteren wederom een proeftocht van een nieuw Shell tankschip plaats vond. Ditmaal was het de 9100 tonner „Eulota" gebouwd bii Wilton Feiienoord te Schiedam. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES, Verschenen is het jaarverslag van het Centrale Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies, dat aan de morgen te houden algemeene vergadering zal worden voorgelegd. Het boekjaar leverde een nadeelig saldo op van f. 17.691.72. dat slechts gedeeltelijk gedekt kan worden door de opbrengst van het hoofdijzerfonds. het aandeel in de op brengst der weldadigheidszegels en door het aanspreken van de exploitatiereserve. Het aantal koloniehuizen bleef elf. aan sommige werden belangrijke verbeteringen aangebracht. De nieuwe lighal van het koloniehuis „Kordiik" te Egmond aan Zee, plaats biedende aan tachtig kinderen, was een aanwinst. Uit het verslag van den geneeskundigen inspecteur blijkt, dat de lighallen bii de koloniehuizen aan zee ge durende de middagrust 280 van de 325 dagen gebruikt konden worden, wat wel een bewiis wordt genoemd, hoe aan zee het weer slechts gedurende een gering aantal dagen een beletsel vormt voor het rusten in de lighal. Het aantal veroleegdagen bedroeg 287.738. het aantal verpleegde kinderen 7035. Van de kinderen, die op verzoek der ouders de kerk bezochten, behoorden 48.5 pet. tot de hervormde, 36.5 pet. tot de katholieke en 15 pet. tot de gereformeerde kerken Od den dertienden April werd het 100.000ste kind opgenomen. CONFLICT IN DE STROOCARTON- INDUSTRIE VOORKOMEN. Het collectief contract voor de stroo- carton-industrie in de provincie Gronin gen, omvattende veertien ondernemingen, dat heden afloopt, is, na langdurige en moeizame besprekingen op het laatste oogenblik door den rijksbemiddelaar den heer P. J. Bloemers, ongewijzigd verlengd tot 1 September 1937. Ook de weck vacan- tie met doorbetaling van loon is behouden gebleven. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is ir A. L. Bijl. oud-direc teur van 's Rijks werf te Willen: scald. op 54-jarigen leeftijd te Vogelenzang over leden. De gewone audiëntie van den minis ter van landbouw en visscherij, zal op Maandag 4 Mei niet plaats hebben. DE REITZSTRAAT. De bewoners van de _Reitzstraat doen een beleefd verzoek aan 'de bewoners van de De la Reijstraat, om 's avonds geen vuil, zooals stroozakken of dergelijke in de Reitzstraat neer te werpen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9