LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 Mei 1936 DE OORLOG IN ABESSYNIE. SPORT. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar. dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen wel tot 30 April 1937. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der ultkeeringen betreft o.a. als volgt: a. 500.Ingeval van overlijden binnen een maand naden dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog. of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. „100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der ult keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Een leder, die zich wil laten inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 ets. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voor waarden als op het inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus In het bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen de geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 ets. administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1937. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. JULL4NA-AVOND IN DE STADSZAAL. De heer Kuiters 25 jaar onderladingmeester. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer G. Kuiters, onderladingmeester op 't station H.S.M. alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Vanmorgen werd de ju bilaris met zijn echtgenoote en kinderen door een commissie, benoemd uit het per soneel, in de 3de klasse wachtkamer, die met groen en bloemen versierd was. bin nengeleid. Allereerst nam de Inspecteur der Ned. Spoorwegen, de heer Breukel- mans het woord. Namens de Directie der Ned. Spoorwegen wenschte spr. den jubi laris geluk met zijn 25-jarig dienstjubi- leum en bood hem het gebruikelijke ge schenk onder couvert aan, vergezeld van een oorkonde van 25-jarige trouwe dienst vervulling. Daarna nam de stationschef, de heer van Druten, het woord en wensch te den jubilaris van harte geluk met zijn jubileum. Als erkentelijkheid van het sta- tionspersoneel bood spr. den jubilaris een fraaie hangklok aan. De echtgenoote van den jubilaris had een bloemenmand in ontvangst te nemen. De cadeaux gingen vergezeld van een album met teekenin- gen uit werk en leven van den jubilaris. Nadat door den heer Rosier nog enkele woorden gesproken waren, dankte de ju bilaris den Inspecteur, den heer Breukel- mans en verzocht zijn dank aan de Di rectie te willen overbrengen. Verder dank te spr. den stationschef voor zijn goede wenschen en het personeel voor de ca- aeaux. In zijn woning aan de Heinsius- straat ontving de heer Kuiters nog vele blijken van belangstelling. Ook van de spoor- en tramwegvereen. „St. Raphael" ontving de heer Kuiters een hartelijke ee- lukwensch, de afd. Leiden stuurde een mooie bloemenmand. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is In de vo rige maand (April 1936) ingelegd de som van f. 329.979.76 en terugbetaald de som van f. 418.041.21; 124 nieuwe inleggers zijn mgeschreven en 133 boekjes werden ge heel uitbetaald. Het tegoed der 18.507 inleggers, inclusief Li*, deelnemers aan den Afhaaldienst, Tn°jv,a April 1936 f. 8.343.876.75. ,y.6 posten is in deze maand door «en Afhaaldienst f. 14.335 ontvangen. Feestelijke herdenking door de Oranje-Garde. In overleg met het bestuur der Leidsche Christelijke Oranje-vereeniging. dat ge durende een lange reeks van jaren in den avond van Prinsesse-verjaardag een fees telijke herdenking organiseerde, werd deze goed-vaderlandsche plicht in onze stad dit iaar overgenomen door het Leidsche vendel van de Oranje-Garde. Deze bijeenkomst vond gisteravond plaats in de kunstig met oranje en natio nale vlaggen versierde groote Stadszaal en mocht zich in een groote belangstelling verheugen. O.m. was de beschermheer, mr. A. van de Sande Bakhuyzen aanwezig. Nadat „Symphonia" onder leiding van den heer Plu. eenige pittige marschen ten gehoore had gebracht en het vendel zich onder tromgeroffel en het zingen van het Gardelied had gepresenteerd. sprak de voorzitter van het vendelbestuur, de heer J. C. Elsgeest een gebed uit en heette ver. volgens allen hartelijk welkom, in het bij zonder den burgemeester, ds. van der Loo uit Riinsburg. mr. Nord Thomson als lid van de contactcommissie der nationale vereenigingen ds. GrOot Enzerlnk. ds. Wiersinga. het bestuur der L.C.O.V.. den heer Raams als leider v. d. Bijz. Vrtjw, Landstorm en de Gardisten uit Den Haag en andere plaatsen. Spr. zelde voorts, dat er heden dankbaarheid is ons hart voor wat God ons volk in Prinses Juliana heeft geschonken. Temidden van alle beroeringen van de zen tijd, is deze avond als een rustpunt, waarbij wij dankbaar de rol gedenken, welke de Oranjes in de geschiedenis van ons land en volk hebben gespeeld en die zij. met Godskracht, ook in de toekomst zullen handhaven Hun leiding beteekent niet alleen een materieele gave. maar ook een geestelijk bezit omdat zii steeds ge richt was op vrijheid van geweten. Spr. eindigde met den wensch. dat de Oranje- Garde een middel moge zün om tot in lengte van dagen een hecht en stevig bol werk te vormen rondom den troon van Oranje. Nadat door allen staande twee couplet ten van het Wilhelmus waren gezongen, sprak de voorzitter nog eenige woorden van welkom tot „Symphonia". dat vervol gens een potpourri van vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht, die, uit volle borst door de zaal werd meege zongen. Na een drietal liederen, gezongen door leden van de Garde, sprak ds. C. M. van der Loo. Geref. predikant te Rijns burg de Juliana-rede uit. Het is aldus spr. niet meer de tijd, waarin wü met holle phrasen kunnen en mogen spreken over vorsten en vorstin nen, daar die periode reeds eenige tien tallen jaren achter ons ligt. Spr. wil dan ook sober getuigen, hoe vreugde ons moet bezielen op den verjaar dag van onze geliefde Prinses: blijdschap niet alleen in het hart. maar die ook tot uiting komt in onze daden. Vreugde die zich evënbeer uit in de dankbare erken ning. dat dit alles Gods bestel is en dat het Zijn goddelijke Wil is. die alles be stiert. Wie de geschiedenis van ons land en volk kent. zal daarin onmiskenbaar den band zien. dien God tusschen het Neder- landsohe volk en het Oranjehuis heeft ge vlochten. Toen de Spanjaarden onze geestelijke vrijheden kwamen belagen, was het Oranje, die goed en bloed voor de zaak van het Nederlandsche volk opofferde en redding bracht en zoo is het in de geheele vaderlandsche geschiedenis geweest. Alleen wanneer het in ons hart gegrift staat, dat God Oranje aan Nederland heeft geschonken, openbaart zich in onze daden de ware liefde voor de nazaten van Oranje als een gave Gods. Hoe zouden wij deze beter kunnen toonen dan door aan Oranje dezelfde trouw te bewijzen, welke ons Vorstenhuis eeuwenlang aan het volk van Nederland heeft bewezen? Ds. Van der Loo eindigde met een op wekking om openlijk Gode dankbaarheid te toonen voor het heil, dat Hij ons in H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana heeft geschonken. Het gedeelte na de pauze werd gevuld door zang, de opvoering van een propa gandistische schets en de correcte uitvoe ring van gymnastische oefeningen onder leiding van den heer Chr. Rameau. In zijn slotwoord sprak ds. Van Apel doorn zijn blijdschap er over uit, dat de feestavond als geslaagd kon worden be schouwd, dank zij de ijverige propaganda van de Oranjegarde, aan welke door de Christelijke Oranjevereeniging de leiding van den Prinsessedag in handen was ge geven. Hij deelde mede, hoe de voorzitter van de Christ. Oranjevereeniging een schrijven had gericht aan de leden van genoemde vereeniging, waarin werd me degedeeld, dat er twee gewichtige factoren waren, die 't niet mogelijk maakten tot een feesteiijken avond als deze te beslui ten. De eerste factor was de financieele toestand, de tweede, dat de Oranjegarde een propagandavergaderig wilde houden op een datum niet ver van den Prinsesse dag. Moeder en kind. zoo heette het, mochten niet tegen elkaar concurreeren. Zoo heeft dan, sprak ds. Van Apeldoorn, de moeder de leiding gegeven aan het kind. waaruit men kan opmaken, dat óf het kind beter bij kas was dan de moeder, óf, wat ook mogelijk is, meer durf had dan moeder. Spreker vermoedde 't laatste. En waar deze avond schitterend geslaagd was, meende hij, dat de Oranjegarde in de toe komst wel niet meer als kind zou worden beschouwd en zoo dit toch 't geval mocht zijn, dan niet als onmondig, maar zelf bekwaam en geschikt de taak van moe der, zoolang deze kwijnend was, op zich te nemen. Dat 't Initiatief voor dezen avond dan ook was uitgegaan van de Oranjegarde verblijdde hem ten zeerste en verdient een woord van warmen dank en oprechte hulde. Haar liefde voor 't Oranjehuis zal hopelijk ook de ouderen bezielen, die zoo wel als de Jongeren een bezielend voor beeld hebben in 't Oranjehuis, door God ons volk geschonken. Aan den vendelcommandant, den heer Groot Enzerink, zoomede aan de leiders der gymnastiek- en zangclub werd een geschenk aangeboden. Na afloop werd de uitslag bekend ge maakt van een tijdens de pauze gehouden verloting, waarvoor de prijzen alle waren beschikbaar gesteld. MEISJE DOOR TRAM AANGEREDEN. In ernstigen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd. Gisteravond te vijf minuten voor acht vond op de Korevaarstraat, hoek Jan van HoutkadePlantsoen, een ernstige aanrij ding plaats. Daar fietste de 23-jarige dienstbode J. W. G., in druk gesprek ge wikkeld met haar verloofde, zoodat ij niet de naderende tram, waarvan de be stuurder nog enkele signalen gaf, zag of hoorde. Op het laatste moment weifelde zij even, wilde nog uitwijken, doch werd reeds door de tram gegrepen en bekwam een hersenschudding, een 1 linkeramibreuk en een hoofdwonde. In hoogst ernstigen toestand werd zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De aanrijding was geheel aan de schuld van het ongelukkige slachtoffer te wijten. Naar wij vernamen, was haar toestand hedenmorgen nog steeds als ernstig te be schouwen. i-v.o DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 4, betonvlechters 25, betonwer kers 56, fundeeringwerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 7. granietwerkers 14, grondwerkers 93, heiers 5, metselaars 152, opperlieden 120, schilders 76, sloopers 5, steenhouwers 3, straatmakers 4. hulp- straatmakers 2. stucadoors. witters 66, timmerlieden 225, uitvoerders 5, voegers 22, ongèsch. bouwarb. 8. Totaal 897. Fabrieksarbeiders: bleekers 11, lompen- sorteerders 15. vellenblooters 8, zeepfabr. arb. 5, steenfabr. arb. 119, ongesch. fabr. arb. 66. Totaal 224. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 89, reizigers, colp. 47, winkelbedienden 33, In casseerders 14, musici 7, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11, verplegers 3. To taal 214. Hotel- en cafe-personeel: huispersoneel 16. kellners 48, koks 6. Totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 86, kistenmakers 6, kuipers 7, lijstenmakers 2, mandenmakers 1, meu belmakers 28, meubelstoffeerders 10, po- litoerders 2, ongesch. arbeiders 35. To taal 179. Kleermakers: 42, kappers 9, schoen makers 16. Totaal 67. Land- en tuinarb.: bloemisten 33, land arbeiders 24, tuinlieden 23, warmoeziers 12, ongesch. landarb. 8. Totaal 100. Metaalbewerkers: bankwerkers 119, bilkbewerkers 30, burgersmeden 33, elec- triciens 60, galvaniseurs 1. gasfitters 11, gereedschapmakers 2, instrumentmakers 6, isoleerders 10, kernmakers 1, ketting smeden 33, klinkers 13, koperslagers 4, lab. bedienden 3, lasschers 7, loodgieters 61, machinisten 22, metaalboorders 6, metaaldraaiers 15, metaalschavers 2, me taalslijpers 2, monteurs 32, planostemmers 3, polijsters 1, ponsers 4, rijtuigschilders 2, rijwielherstellers 13, scheepstimmerl. 8, stokers 24, tegenhouders 17, verw. mon teurs 16, voorslaandgrs 12, voorwarmers 8, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 10, wagen makers 7, ijzerwerkers 52, zandvormers 4, goud- en zilversmeden 1. ongesch. arbei ders 39. Totaal 695. Sigarenmakers: sigarenmakers 7, sig. sorteerders 3, strippers 2. Totaal 12. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, Ingenieurs 3, technikers 9, teekenaars, opz. 17, werkmeesters 17. Totaal 52. Textielarbeiders: hekelaars 5, katoen- drukkers 27, kluwers e.a. 9, luikers 9, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 3, spinners 42, spoelers 3. staaldraaddraaiers 8, sterkers 2, strijkers 14, wevers 112, wol bewerkers 35, ongesch. textlelarb. 54. Totaal 345. Transportarbeiders: chauffeurs 128, emballeurs 5, exp. knechten 25, koetsiers 19, loopknechten 42, magazijnknechten 61. schippers 101, spoor- en trampers. 17, wakers 9, transportarb. 62, losse arbeiders 458. Totaal 927. Typografen: boekbindsters 36, boekdruk kers 18, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 31, steendrukkers 2. Totaal 91. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 88, mo lenaars 1. ovenisten 3, slagers 66, suiker werkers 24, wijnkooperskn. 9, zoutzieders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr. arb. 41. Totaal 239. Vrouwen: analysten 1, maasters 1. brei sters 2, naaisters 16, winkeljuffrouwen 14, kantoorpersoneel 27, apothekersass. 2, onderwijzeressen 5. boekbindsters 1. ser veersters 2, strijksters 1, verpleegsters 5, teekenaressen 1. hulsel, diensten 147, fabr. arbeidsters 60, leerl. kapsters 1. Totaal 286. Alg. totaal 4398, 2 Mei 1935: 3880; 3 Mei 1934: 3053. Ben. 65 ged. werkloozen en 92 werkverschaffing. KEURING VAN GEITENSTALLEN. Men schrijft ons: Evenals andere jaren heeft de Leidsche Geitenfokvereeniging ook dit jaar weer een stalkeuring georganiseerd. Dit is een buitengewoon nuttig werk. Het is immers voot de gelten en voor de geitenhouders van groote beteekenis hoe de dieren ge stald en verpleegd worden. Wanneer wij de dieren in een donkere stal zetten met b.v. nog weinig lucht ook, dan is het niet mogelijk dat dezee dieren de meeste melk produceeren. Staan de gelten in een vuile stal en worden ze niet geregeld geborsteld, dan kan het bijna niet uitblijven, dat ook de reinheid van de melk te wenschen overlaat. Ook is een punt van groote be teekenis, dat de hoefjes geregeld bijge sneden worden. Doet men dit niet, dan gaan de dieren pijnlijk staan en het is uitgesloten, dat deze dieren de meeste melk geven. De stalkeuring, die Woensdag j.l. ge houden is, heeft echter weer aangetoond, dat de meeste geitenhouders hun dieren goed verzorgen. In den winter van 1935/1936 is er in nog geen enkele afdee- ling in Zuid-Holland stalkeuring gehou den, waar zoo'n hoog gemiddeld aantal punten voor de stallen behaald werd. De indruk van de juryleden was zeer goed. Het hoogst aantal punten nml. 91 van de 100 behaalden de stallen van de heeren Schreuder en van Leeuwen. Dan volgden drie stallen met 89 punten nml. die van v. d. Mark, Geugjes en H. Keizer, terwijl mejuffr. van Loon 88 punten kreeg voor haar stal. De aanvankelijk op 4 Mei bepaalde, doch uitgestelde raadszitting zal nu ver moedelijk 18 dezer worden gehouden. DE S.D.AR. VIERT I MEI. Een opgewekte stemming. Hedenmorgen is het 1 Mei-feest der S.D.A.P. opgewekt ingezet met twee kin derfeesten, resp. te 9 en 11 uur in de Stadszaal, waarheen zich ongeveer 1200 kinderen in optocht van het Volksgebouw hadden begeven, onder muzikale begelei ding der vereeniging „Nieuw Leven". In den stoet werden de tradltioneele 1 Mei- vlaggen feestelijk met groen versierd door de kinderen medegedragen. In de al spoedig beide keeren geheel bezette Stadsgehoorzaal heeft de heer P. L. Hesslng de kinderen toegesproken. Spr. wees er hierbij op, dat de 1 Mei-dag voor de volwassenen steeds een feestdag is en dat deze ook voor de kinderen een gezel lige dag moet zijn. Vanzelfsprekend is deze tijd met de groote werkloosheid niet gun stig; des te meer wil men den kinderen nu eens een feestdag bereiden De Mondaccordeonclub van de Jeugd groep der Fabrieksarbeiders en A.J.C. speelde hierop eenige vroolijke nummers, gevolgd door de muziek van harmonica- virtuozen, die buitengewoon in den smaak viel. De A.J.C. voerde vervolgens een geani meerd leekenspel „De Honderdduizend" op, met zang en dans, dat de vroolijke stemming ten zeerste verhoogde. Het uitdeelen van diverse versnaperin gen werd met vreugde begroet. De zaal was met vlaggen en spreuken getooid. De jeugd bleek zich uitstekend te vermaken. Te kwart voor elf verzamelden r.ioh vele 1 Mei-feestvierders op de Heerengracht voor het Volksgebouw voor een gezamen lijke ochtendfietstocht met borden door de stad, die, evenals de wandelipg der kinderen, veel aandacht trok. Vanmiddag te 2 uur verzamelde men zich in de Stadszaal ter bijwoning van d» groote feestvergadering, waarop de heer J. v. d. Kieft uit Bussum de feestrede uit sprak en waarbij „De Stem des Volks" onder leiding van Otto de Nobel muzikale medewerking verleende, terwijl Jo Stern- heim declamatie verzorgde. Wij komen (hierop morgen nader terug. Hedenavond te half negen tenslotte wordt een demonstratieve fakkeloptocht met ontplooide banieren, vlaggen en transparanten gehouden van het Kaas marktterrein. De opstelling vangt aan te 8 uur, waarna de volgende route wordt gevolgd: Kaasmarkt, Koppenhdnksteeg, Hooi gracht, Nieuwstraat, Burchtsteeg, Hoorn brug, Koombrugsteeg, Breestraat, Rapen burg (W.Z.), Nonnensteegbrug, Rapenburg (O.Z.), Doezabrug, Doezastraat, Boisotkade Kalserstraatbrug, Witte Singel, Zoeter- woudsche Singel, Korevaarstraat, Leven daal, Plantage, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Nieuwe Rijn, Heerengracht (W.Z.), Groe- r.esteegbrug, Heerengracht (O.Z.), Kalver markt, Havenplein, Haarlemmerstraat, Hoogl. Kerksteeg, Hoogl. Kerkgracht, Kop- penhlnksteeg, Kaasmarktterrein, waar de stoet zal worden ontbonden. Te half acht vertrekken de drie voor- optochten, waarvan de punten van vertrek zijn: Koolkwartier, Parkstraat. Muziek „Werk- mans Wilskracht"; Tuinstadwijk, Lindestraat, muz. „Nieuw Leven"; Haagweg- en Morschkwartler, Genestet- straat, muziek „Postharmoni". LEIDSCH JAARBOEKJE. Uitgave van de Ver. „Oud Leiden", Ondanks het feit dat het 't bestuur van de Ver. „Oud Leiden" groote financieele moeilijkheden geeft ieder jaar het Leidsch Jaarboekje te doen verschijneen, nu ook op de gemeentebegrooting daarvoor geen gelden meer worden uitgetrokken-, is zoo Juist bij drukkerij P. J. Mulder en Zoon hier ter stede de jaargang 1936 versche nen, welke gratis aan de leden zal worden togezonden. Blijkens het voorwoord van de redactie van dit „Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en Rijnland tevens orgaan van de Ver. Oud-Leiden", zooals de officieele titel luidt, is de toe komst van het boekje zeer onzeker ge worden. Wij zijn ervan overtuigd, dat een even- tueele stopzetting dezer uitgave in bree- den kring zou worden betreurd en dringen dan ook met klem bij onze stadgenooten aan op toepassing der eenige afdoende remedie: lid te worden van de Ver. „Oud- Leiden". Lezing van den zoo juist verschenen jaargang 1935'36 lijkt ons daarvoor de beste propaganda, want het boekje bevat wederom tal van interessante artikelen o.a. van de 'hand van mr. S. J. Pockema Andreae over het Huis ter Lucht, van H. J. Jesse over het Leidsche Stadhuis en wat ervan overbleef, van dr. E. H. ter Kuile over den toren van Rijnsburg, van W. J. J. C. Bijleveld over den inboedel van het huis te Warmond ao. 1658, van prof. dr. N. J. Krom over het Leidsche Weeshuls en de O.I. Compagnie, van N. J. Swierstra over het Engelenbeeld in de Lakenhal, van R. H. v. d. Wall Bake over het archief van het Leidsche Studentencorps, van A. Coert over de gerestaureerde triptiek „Het jong ste oordeel", enz. Voorts worden overleden verdienstelijke stadgenooten herdacht. Onze vroegere stadgenoot, de heer mr. J. Bool is in de eergisteravond gehou den vergadering van den gemeenteraad van Enschedé beëedigd als gemeente secretaris. De burgemeester heeft den heer Bool hartelijk toegesproken en deze heeft, in het volle besef van de groote op hem rustende verantwoordelijkheid, gezegd de functie te zullen vervullen met den inzet van zijn geheele persoon. De vader van mr. Bool, oud-gemeente-secretaris van Utrecht, woonde de beëedlging bij. Het manufacturenhuis „De Waag", Haarlstraat 126 heeft 'n aanmerkelijke ver grooting ondergaan, waardoor de verkoop ruimte nagenoeg is verdubbeld. Daardoor was het ook mogelijk uitbreiding te geven aan den goederenvoorraad, welke werd vermeerderd met een speciale afdeeling bedrijfskleeding. Ook de sorteering der overige artikelen onderging hierdoor een niet onbelangrijke uitbreiding. Morgenochtend heeft de heropening plaats. (Vervolg van het 3e Blad) De opmarsch naar Addis-Abeba, MAKFOED (Noordelijk front), 1 Mei, iReuter). Het Abessijnsahe leger, dat naar men meende bereid was de hoold- s-tad te verdedigen, schijnt te zijn ver. strooid en de Italiaansohe colonnes, die oprukken naar Addis Abeba verwachten geen tegenstand meer. Geveechts- en bombardementsvliegtui gen voeren tallooze vluchten uit. Ankober is door een gemotoriseerde colonne gepasseerd. Het terrein is op sommige punten zoo moeilijk, dat de auto-colonne een weg heeft gekozen, welke langer is dan de karavaanweg, doch. beter begaanbaar. De Askaris marcheeren verder over den-ge wonen weg. Het is evenwel niet waarschijnlijk, dat de Italianen nog deze week de hoofdstad zullen bereiken, vermoedelijk zal dit ëerst de volgende week het geval zijn. Na de inname van de „Hindenburg-linie". GORAHEI, 1 Mei (Stefani)Na de inname van Sassabanefo is de opmarsch van de colonne van generaal Frusci ge staakt in verband met de hevige regens, welke het verkeer met auto's onmogelijk maken. De pontonniers zijn er thans evenwel in geslaagd een brug te slaan, welke een draagkracht heeft van tien ton, zoodat de opmarsch naar Dagaboer kan worden voortgezet. De mannen stonden bij het slaan van deze brug tot het middel in het water. Ook de opmarsoh van de Lyblsche bri gade van generaal Nasi moest wegens de regen worden gestaakt. Ook hier slaagde de genie er in bruggen te slaan zoodat de opmarsch naar Dagaboer, waarheen ook generaal Agostini met zijn afdeeling trekt, kon worden voortgezet. Niettegenstaande het slechte weer is het moreel van de Italiaansch en Inlandsche troepen uitstekend en wedijveren de mannen in zelfverloochening. Het legerbcricht. ROME, 1 Mei. (Reuter). Het 200ste Ita- llaansche legerbericht luidt als volgt: „Maarschalk Badogllo telegrafeert: het leger van Dedjas Nasiboe, dat bij Sassa- baneh Is verslagen, vlucht langs den ka ravaanweg van Djijiga. De voorhoeden van onze drie colonnes hebben gisterochtend 30 April, na een volmaakte synchronische beweging vereenigd, Dagaboer bezet. De achtervolging wordt voortgezet onder on gunstige weersomstadigheden, de rivieren wassen nog steeds. De vijand heeft meer dan 5000 man verloren. Het oprulmingswerk op het slagveld, hoewel nog niet beëindigd, leverde reeds 2500 geweren, eenige dozijnen mitrailleurs en vijf kanonnen op. Onze verliezen sedert 14 April, het be gin van den grooten slag, tot 30 April be dragen een vijftigtal officieren.gesneuveld en gewond en 1800 minderen waarvan 14» vrijwilligers uit Lybië en Somaliland, ge sneuveld of gewond. De actie van onze automobiel-detache menten, zoowel militaire als civiele en van pontonniers en genie is boven alle lof ver heven en droeg veel bij tot de overwinning. Ook de luchtmacht droeg effectief toii in het gevecht en verzorgde ravitailleering van de troepen en de verbinding tusschen de verschillende colonnes. Aan het Noordelijk front hebben onze troepen Debra Sina bezet, alsmede de Termaberpas. Een andere colonne pas seerde een doorwaadbare plaats van de Gadula op ongeveer 100 KM. van Addis Abeba. In de omgeving van Debra Tabor hebben vele stamhoofden hun onderwer ping aangeboden. De luchtmacht gaat voort de marchee- rende colonnes te ravitalileeren en voert verkenningsvluchten uit. Een vliegtuig heeft boven het vliegveld van Addis Abe'oa bevlogen. Het werd hevig met mi- trailleurvuur bestookt, dat van de omge ving van het veld en uit het centrum van de stad kwam. Het toestel werd op ver scheidene plaatsen getroffen.- doch kon naar zijn basis terugkeeren. VOETBAL. AA.S.V. IN DE L.V.B.-COMPETITIE. Op de ledenvergadering is besloten om in de volgende L.V.B.-competitie uit te komen. Zondag te half elf speelt L.D.W.S. II te gen A.A.S.V. I op het terrein van LDWS. Vanmorgen zijn van de Leidsche af deeling van het Centraal Genootschap van Kinderherstellings- en Vacantiekolo- niën, 16 kinderen voor herstel van ge zondheid naar de Steeg vertrokken. Blijde wapperde vandaag het vlag gendoek aan Huize „de Stins". Het bekende studentenhuis, op de Steenschuur No. 18, dat in Februari voor een groot gedeelte uitbrandde, werd he den wederom in gebruik genomen. Door strubbelingen met de Verzekerings- Maatschappij, moest men 5 weken wach ten, alvorens met de werkzaamheden te kunnen aanvangen; doch onder leiding van de firma Van der Linden-Schoonder- gang en met medewerking der firma's d. Steen timmerwerk, Jansen schilderwerk, Zirkzee en Van Beukering metselwerk, LS- M.C.O. electrlsche installatie, Verhoef stu- cadoorswerk, den kunstschilder Manceau voor de muurteekeningen en de fW°a v. d. Linden-Schoondergang voor het lood gieters- en sanitaire werk, had alles een nog onverwacht snel verloop. Vele moder ne verbeteringen zijn aangebracht, doen in het algemeen heeft men rekening ge houden met den bestaanden toestand en is alles zooveel mogelijk in de vorige stijl teruggebracht, o.a. de muurteekeningen, de fraaie gebeeldhouwde deur, kamerm- deeiing enz. Moge de Stins tot in lengte van dagen handhaven: haar roem als een bekenui gezocht en bemind studentenhuis.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2