Het diamanten feest van „De Veld" ar nieuw/ 177ste Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1936No. 23343 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste nieuws van lieden. STADSNIEUWS. Het 60-jarig bestaan van 6 R. V.-A. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ERICA MANN'S PFEFFERMÜHLE. Na in verschillende landen te hebben ge draaid, is de Pfeffermühle van Erica Mann in ons land teruggekeerd en op haar tour- née bracht zij gisteravond een hernieuwd bezoek aan de Sleutelstad. Zulks met een totaal nieuw program. Doch het was als van ouds! Een prachtig beset Huis, dat vol aandacht en groeiende geestdrift de diverse verrichtingen volgde van dit Klein-Kunst- ensemble van het zuiverste water. Hoe vol zaohten humor, doch soms ook met bijtenden spot wordt het gehoor voor gehouden de spiegel der werkelijkheid! Het is bekend, dat deze den spot drijft met alle klein-menschelijke dwaasheden, zelf-ge- noegzaamheid, verbeelding en nog zoovele andere eigenschappen, die den mensch eigen plegen te zijn in eigen-waan van grootheid en zelf-verblinding; soms gemoe delijk, doch soms schrijnend en fel-strie- mend. Zoo doet ook dit gezelschap van uit de Heimat verdreven Duitschers. Is het wonder, dat het Duitsch nationaal-socia- lisme daarbij menige veer moet laten? Bijkans van alle nummers is de tekst van Erica Mann of van Klaus Mann. Het is een prestatie op zich zelve! Het gezelschap is voor een deel verjongd, hetgeen echter geen afbreuk heeft gedaan aan het gehalte. Gebleven is Therese Giehse, de scherpe expressionistische voordrachtskunstenares, die in bescheiden mimiek een maximum van zeggingskracht weet te bereiken, waardoor de pointe le vendig naar voren wordt'gebracht. Men zie haar „Schönheitskönigin", die al het lee- lijke „operiert, massiert", etc.! Het leeft als het ware. Strak is daarnevens haar regie, zooals na de pauze in „Die Familie", keurige schets van het familie-leven met al zijn goede en kwade kanten des levens. Therese Giehse is daarin „Der Familiengeist", die alles weet! De vroegere danseres van het gezelschap Lotte Goslar is vervangen door Cilli Wang, doch deze wijziging beteekent geen ver lies. Ook deze nieuwe kracht weet met een soort van oer-geest de humor onweer staanbaar te doen leven. Daarvan getuig den haar Laendler en speciaal „Der Sup- penkaspar". LEIDSCH 4Ëk DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. <- Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.35 per week ...UT... f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mud.) BINNENLAND. Kritiek der Tweede Kamer op het Werk fonds; activiteit te gering geacht (5e BI.) Streven naar concentratie bij de Spoor wegen; herstelplaats voor motorrijtuigen wordt uit Zwolle overgebracht naar Haar lem (Binnenland, 3e Blad). De regeering zou hebben afgezien van haar voornemen om 40 millioen eieren uit de markt te nemen (Binnenland, 3e Blad). Het 60-jarig jublieum van het 6de regi ment veldartillerie te Leiden (Stadsnieuws, le Blad). De feestelijke openstelling der voorma lige spoorburg te Oude-Wetering (4e BI.), BUITENLAND. De verdere opmarsch der Italianen in Abessynië (3e en le Blad), Volgende week wordt beslist over de aan Duitsehland te stellen vragen (Buitenland, 4e Blad). Een Schacht-crisis in Duitschland? (Bui tenland, 4e Blad). Een bombardementsvliegtuig in Beieren neergestort. Elf dooden (Buitenl. gemengd, 5e Blad). Cycloon in de Vereenigde Staten en Burma (Buitenl. gemengd, 5e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. MEISJESSCHOOL VOOR U.L.O. (Breestr.) Ouderavond. Mej. Wissel, hoofd der school opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezige ouders en sprak haar teleurstelling uit over de kleine opkomst. Daarna verzocht ze den secretaris, den heer L. Favier de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Hierop verkreeg de spreker van dezen avond, de heer H. Veendorp (Hortulanus) het woord, die zou spreken over „de Leidsche Hortus en andere oude botanische tuinen Spr. be- gon zijn voordracht met het ontstaan en ae geschiedenis van den Leidschen Hortus te behandelen. Aan de hand van zeer mooie lantaarnplaatjes besprak spr. de bekende bruine beuk, de mooie treurbeuk en niet te vergeten de reusachtige gou den regen die een stamomvang bezit van 4 90 M. Om dezen ver over de 300 jaren ouden boom nog lang in leven te houden werd 5 jaar geleden de klimop, waarmede zijn stam en takken begroeid waren, ver wijderd en de holle gaten gevuld met z.g. „bimsbeton". Verschillende planten en vruchten, zooals de 'roode en gele tomaat werden besproken. In 1594 stond de aard appel, die uit Zuid Amerika afkomstig is, reeds in den Hortus onder den naam Eerdtperen of Peren onder d'eerd. Vervol gens besprak spr. de verdere ontwikke ling en uitbreiding van den Leidschen Hortus; een beeltenis van Clusius houdt er voorts de gedachte levendig aan den beroemden geleerde door wiens bemoeiin gen de L. H. een inderdaad waardige in richting en inhoud verkreeg. Het tweede gedeelte van zijn lezing wijdde spr. aan de botanische tuinen in Italië, welke spr. het vorige jaar mocht bezoeken n.l. die te Pavia, Bologna, Flo rence en Pisa. Ook liet spr. de tot in da puntjes verzorgde schitterende tuinen zien van het enorme buiten van den Paus. De tocht naar Napels en Pompejl gaf ook vele mooie tuinen en vergezichten te ge nieten. Bij zijn terugreis naar Leiden bracht spr. ook nog een bezoek aan Mün- chen om daar de mooiste botanische tuin van Duitschland te bezoeken. Op voortreffelijke wijze is het den spr. gelukt zijn gehoor te doen genieten van het schoone wat er te zien is, zoowel in ons eigen land als daarbuiten. Mej. Wissel was dan ook de tolk den aanwezigen om den spr. hartelijk te dan ken voor zijn mooie en leerzame voor dracht. Hierop werd even gepauzeerd. Me vrouw Tirol's en mevr. Janssen hadden voor thee gezorgd welke door meisjes der school werd rondgediend. Vervolgens deel de de voorzitter de heer W. Brouwer me de dat uit het schoolfonds eenige popu- lair-wetensehappelijke boeken zijn aange kocht met de bedoeling deze aan de leer lingen, die daartoe den wensch te kennen geven, uit te leenen. De heeren Teljeur en Janssen werden als kasnazieners be noemd. Genoemde heeren hebben de boe ken navcrien er gced bevonden. Onder- tusschen kregen de ouders gelegenheid zich met het personeel der school te on derhouden waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Te kwart voor elf sloot mej. Wissel dezen goedgeslaagden ouder avond. In den betrekkelijk korten tijd, dat het 6e R.V.A. bestaat, heeft het regiment, dank zij de gezegende regeering van H. M. de Koningin en Hare voorouders, geen gele genheid gehad om te toonen wat het in oorlogstijd waard is, aangezien ons land gedurende een eeuw bespaard is gebleven voor de ellende van een oorlog. Het Is bij ons gelukkig niet zooals bij onze zuider buren, waar op de kanonnen de namen gegrift staan van de veldslagen, waarin ze hebben dienst gedaan. Ons geschut, aldus spr., is in dat opzicht maagdelijk, maar ik ben ervan overtuigd, dat mocht onver hoopt ook hier de nood aan den man komen, dan zal elk artillerist van 't 6e R.V.A. zich de woorden herinneren, welke op ons geschut1 staan gegrift: „Het vaderlanth ghetrouw tot in den doeth". Spr. eindigde met een driewerf „Hoera voor H. M. de Koningin", waarmede het geheele regiment Instemde. Onmiddellijk hierna begaf het regiment, voorafgegaan door het muziekkorps, zich naar het militair oefenterrein aan de Maaldrift, waar de commandant van het veldleger, luitenant-genaraal jhr. Roëll, de troepen inspecteerde. Jhr. Roëll was o.m. vergezeld door den divisie-commandant generaal Van Andel. Voorts waren op het terrein aanwezig vele reünisten van 't 6e R.V.A., zoowel of ficieren als onderofficieren; verder gene raal Wittert, de overste Rijkens, toege voegd inspecteur der artillerie, overste Carstens, oud-hoofdinstructeur van 't 6e R.V.A., de legerpredikant, ds. E. L. Nauta, het voltallige collegium van het Leidsch Studentencorps, de heer W. van der Laan, voorzitter der 3 Octobervereeniging en vele anderen. Nadat overste de longh aan generaal Roëll het regiment had gepresenteerd, hield deze een korte toespraak, waarin hij zijn hartelijke gelukwenschen aanbood en den wensch uitsprak, dat het regiment, waarover hij ook een jaar lang het com mando heeft mogen voeren, moge voort gaan op den sinds jaar en dag gevolgden weg van krijgstucht en goede militaire traditie Overste de longh antwoordde, dat het regiment de tegenwoordigheid van den hoogsten chef als 'n groote eer beschouwt en gaf generaal Roëll de verzekering, dat zijn naam niet alleen als commandant van 't veldleger, maar ook als oud-regiments commandant nog altijd door de officieren en onder-officieren die hem in die kwali teit hebben meegemaakt, met eere ge noemd wordt. Daarna werd gedefileerd, waarbij het regiment werd gecommandeerd door den maj oor-hoofdinstructeur Brasser. Na afloop onderhield jhr. Roëll zich nog geruimen tijd met verschillende aanwezi gen, o.a. met den praeses-collegii, den heer André de la Porte. Tot besluit werd een marsch door de stad gemaakt, waarbij op de Breestraat ter hoogte van café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gedefileerd voor den burgemeester. Deze was vergezeld door overste Ko- nlngsfeld, commandant van het 4de regi ment infanterie en den kapitein-adjudant Arens. Er bestond voor dezen feestmarsch door de stad van de zijde der burgerij groote belangstelling; vooral in de omgeving van de Breestraat stond een dichte menschen- haag langs den weg geschaard. Velen hadden ook gevolg gegeven aan ons verzoek om de vlag uit te steken, zoo dat het geheel een fleurigen aanblik op leverde. Op 't vervolg der feestelijkheden komen wij morgen terug. o NEDERL. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Causerie voor de afd. Leiden. Het programma van de Aprilvergade- ring van bovengenoemde vereenoging om vatte een causerie over een tocht langs het strand van de Zuidkust van Java te hou den door (het afdeelingslid den heer A. Fransen van de Putte. Een groot aantal toehoorders volgde met Interesse deze tocht door spreker beschreven, welke door mooie photographieën werd toegelicht. Per auto gaat het van Garoet over den nieu wen asphaltweg die door het Preanger bergland Is aangelegd, naar de rubber onderneming Miramare. Deze onderne ming ligt in de (hoogvlakte; in de omrin gende bosschen kan men kennis maken met de fauna van 't oerwoud,' hier wonen de wilde pauwen, zwijnen, bantengs (wild rund) en herten; een ontmoeting met den koningstijger behoort hier niet tot de zeldzaamheden. De tocht gaat vanaf de rubberonderneming verder tot men aan den voet van de duinen aankomt; men zou zich aan de Hollandsclhe Noordzeekust wanen, ware het niet, dat aan den voet der duinen de groote schroefpalm of Pandanus groeit. Het zand van het strand is niet zooals wij het kennen wit van kleur, maar zwart, wat veroorzaaxt wordt door de erin voorkomende donkere minerale bestanddeelen als b.v. biotiet en ijzer. Inboorlingen ontmoet men hier weinig, daar de lage kuststreek gevreesd is door de daar heerschende tropische malaria; de vele riviertjes en plassen, die aan den duinvoet gevonden worden, vormen een uitstekende broedplaats voor de malaria- muskieten. Lans het strand voortgaande komt men aan de uitmonding van de Babaloekanrivier. welke per vlot wordt overgestoken. Het strand gaat nu over in koraalbanken; hot heuvelland reikt tot aan de oceaan, de takken der boomen hangen tot over het water. Zelfs uit de zee rijzen boomen op; dit zijn de kaboa- boomien, lage platte struiken, die door de inboorlingen als (heilig worden beschouwd. Zij wortelen in de koraalbanken, opdat de wortels toch genoeg zuurstof kunnen op nemen steken boven water de adem- wortels of pneumataphoren uit. Deze boo men groeien hier al eeuwenlang en staan zelfs op de zeekaarten vermeld. Het einde van den tocht, de baai van Tjinlaoeteureun, de beruchtste plaats voor de tropische malaria, is nu bereikt en hiermee was de spreker tevens aan het einde van zijn interessante causerie ge komen. Tot slot demonstreerden sommige leden eenige bloeiende planten, waarna deze vergadering werd gesloten. Therese Giehse als Familiengeist. Erica Mann, die zelf ook een werkzaam aandeel neemt, als in haar „Aberglaube", confereert weer vroolijk vol fijne ironie, terwijl de muziek van Magnus Henning het prachtig doet. Deze musicus wordt nu bij gestaan door onzen landgenoot Max Vre- denburg, die zich uitnemend kwijt van zijn taak. Bij elkaar weer een avond van zeldzaam goed verzorgde „Klein-Kunst, die o. i. in totaal echter toch iets achterbleef bij vroe gere programma's. Het kortere genre vol doet toch in doorsnee meer dan het lan gere. Uiterst hartelijk was het applaus, dat telkens door de Schouwburg klaterde. Erica Mann ontving een bouquet. DE GODSDIENSTOEFENINGEN IN HET MORSCHKWARTIER. Gisteravond heeft dr. Lccher voor een goed bezette zaal den laatsten dienst in dit seizien geleid. Voordat de godsdienst oefening een aanvang nam, bracht dr. Locher dank aan 't bestuur van de Chr. School, dat zoo bereidwillig het lokaal ter beschikking stelde en aan verschillende medewerkers als organist en collectanten. In deze laatste godsdienstoefening heeft dr. Locher voorts den verjaardag van H.K.K. Prinses Juliana herdacht. Aan het einde werden staande 2 cou pletten van het „Wilhelmus" gezongen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. la Rivière, Hooge Rijn dijk 20. Leiden. Varkens- en Spekhandel (grossierderij). Wijziging: J. Sc'meuder, Vrouwesteeg 12, Leiden. Winkel in tabak en sigaren (te vens loonslachter). Uittredend eigenaar: J. Schreuder, dd. 1 Mej 1936. Wijz. han delsnaam in: J. van Druten v/h J. Schreu der. Nieuwe eigenaar: Ji v. Druten, Leiden. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. TOESPRAAK VAN DEN REGIMENTS - COMMANDANT. Iscpectie door den commandant Veldleger, jhr. Roëll. Hedenmorgen stond het 6de regiment I veldartillerie op de cour van de Doelen kazerne opgesteld in afwachting van de Overste C. de longh, komst van den regiments-commandant, overste C. de longh, die Met regiment ter gelegenheid van zijn 60sten stichtingsdag zou toespreken. Te klokke 9 uur stelde de commandant zich voor de tröep en sprak ongeveer als volgt: Officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen van het 6de regi ment veld-artillerie. Het is mij 'n groot voorrecht u op dezen j te mogen begroeten. liet is de wensch vkii den minister van Defensie, dat de op richtingsdata onzer regimenten zullen worden herdacht en daarom heb ik ge meend aan dezen dag een feestelijk aan zien te moeten geven. De bedoeling is om by die herdenking de jonge dienstplichti gen te wijzen op de geschiedenis van het régiment en op de belangrijke daden door '"t regiment in óorlogs- en vredestijd ver- SBRt. Foto van Vliet Leiden. °vefyichtsfoto vap de cpur der Doelenkazerne tijdens de toespraak, welke de regimentscommandant, overste C. de longh fiedeiigiorgen bteld tot het jubileerende 6de regiment veld-artilleria.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1