De oorlog in Abessynië ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 30 April 1936 Twee Colonnes naderen langzaam Addis Abeba. Hardnekkige tegenstand der Abessijnen. Kou geval op de luchtpijpen? AKKER's verslèrkte AGENDA. Graziani heeft weinig succes bij de „Hindenburglinie". Pauze ingelegd in den strijd. - Mosterdgas om weerstand te breken. De gemotoriseerde Italiaansche colonne, die Makfoed, op 120 mijl van Addis Abeba aan den Oostelijken weg van Dessie heeft ingenomen, heeft, naar de correspondent van Reuter-A.N.P. verneemt, tegenstand ontmoet bij de rivier Robi. in de nabijheid van Makfoed. De Italiaansche infanteris ten waren gedwongen de vrachtwagens te verlaten en ln tirailleurlinie over de Sjo- lameda-vlakte op te rukken. De Abessijn- sche tegenstand schijnt echter tot dus verre nog niet krachtig tot ontwikkeling te zijn gekomen. Gisteren zijn te Addis Abeba twee vrachtauto's van de Britsche ambulance aangekomen met gewonden van Debra Birham. Het blijkt thans, dat deze sol daten meerendeels hun verwondingen reeds vroeger, hoofdzakelijk bij bombar dementen hebben opgeloopen. Het perso neel der ambulance verklaarde nog geen contact te hebben gekregen met de bij de laatste gevechten gevallen gewonden, aangezien dezen langs 't muilezelpad op eigen gelegenheid naar de hoofdstad zijn getrokken. Wat de tweede Italiaansche colonne aangaat, die naar Addis Abeba oprukt, wordt gemeld, dat deze de rivier Mofer gepasseerd is. De beide colonnes vorderen dus gelijkmatig, maar ln niet al te snel tempo, waarbij verwacht kan worden, dat vooral de langs de rivier Ankober trek kende colonne ln verband met den aard van het te passeeren terrein moeilijkheden zal ontmoeten. Van het Zuidelijk front verneemt de correspondent van Reuter-AJN.P. in Dire- öaoea. dat de Italianen daar thans zijn overgegaan tot het op grooten schaal gebruik maken van mosterdgas, omdat hun herhaalde infanterie-aanvallen op de zoogenaamde .Hindenburglinie" ge faald hebben. De hier ontmoete onver wacht hevige tegenstand der Abessijnen heeft Graziani zelfs gedwongen een rust pauze in zijn offensief af te kondigen, daar zijn troepen uitgeput zijn door den sedert 23 April gevoerden zwaren strijd. Bovendien heeft het de laatste twee dagen over het geheele zuidelijke oorlogs terrein zwaar geregend, zoodat de wegen en karavaansporen vrijwel geheel onbe gaanbaar zijn en de ravitailleeringsmoei- lijkheden voor deze groote troepenmacht tot in het honderdvoudige zijn gestegen. Twee bruggen zijn reeds gebouwd over de Fafan en de Giarer. Verteld wordt, dat de brug over eerst genoemde rivier, 120 voet lang, in twee uur is gebouwd. De Abessijnen passen aan het'zuidelijk Iront thans de eenlge taktiek toe, die hun werkelijk voordeelen biedt. Overdag ver bergen zij zich voor de bombardementen in het dichte struikgewas, en komen dan des nachts heimelijk te voorschijn om met hun lange kromme zwaarden moord dadige overvallen te plegen. In Abessijn- sche kringen doen zelfs geruchten de ronde, dat bij een van deze nachtelijke overvallen een Italiaansch generaal en zijn staf gevangen zouden zijn genomen. De speciale correspondent van Reuter- AHP. bij de Italiaansche legers in het zuiden heeft den strijd bij de rivier Fafan zoo van nabij meegemaakt, dat een regen van kogels floot langs de vrachtauto, waarin hij zich bevond en 't Italiaansche commando allen oorlogscorresponden ten de waarschuwing deed toekomen, dat. zij zich gereed moesten houden zoo noo- dig voor eigen leven te vechten. De toe stand ter plaatse was dan ook geruimen tijd hachelijk en wanneer de Somali's die den rechteroever van de Fafan bezet hielden, geweken waren voor de ontzagge lijke aanvallen van de Abessijnen. zou er van de hier strijdende Italiaansche troe- penafdeelingen niet veel zijn overgeble ven. Het gevaar werd nog vergroot, door dat de Abessijnen er met behulp van brandbommen in waren geslaagd, het struikgewas in brand te steken, waardoor groot gevaar ontstond voor het kamp, waar de transportmiddelen en de benzine voorraden waren opgeslagen. De verwoede slag duurde den geheelen nacht door, maar ten slotte waren de Abessijnen ge dwongen vlak voor zonsondergang te wijken voor het moordende en ononder broken machinegeweervuur. De achter gelaten dekkingstroepen der Abessijnen zochten zelf een toevlucht in de grotten langs de oevers van de Fafan, maar wer den door een overmacht van troepen in een bajonetaanval vandaar verjaagd. Toen de zon was opgekomen, bood het slagveld een gruwelijken aanblik. Zeshonderd Abessijnen lagen totaal verminkt en soms totaal in stukken geschoten ter aarde, waar zij tijdens hun stormaanvallen ge troffen waren door den stortvloed van mitrailleurkogels. Bij de Italianen waren tien officieren gedood en 23 gewond. De Italianen waren algemeen onder den indruk van den on overtroffen heldenmoed der Abessijnen. Abessijnsche lezing. Volgens de Abessijnen blijkt uit de oor logsberichten van het Zuidelijk front, dat het tweede offensief van de Italianen, dat op 24 April werd begonnen, evenals i ,eerste- in hoofdzaak mislukt is en slecnts hier en daar tot een gedeeltelijk succes heeft geleid. Gedurende de laatste dagen hebben in het gebied van Sasa Baneh bloedige en verbitterde gevechten plaats gehad, waarbij eenige duizenden Italianen zouden zijn gesneuveld. De kracht der Abessijnsche troepen aan dit front is, naar hier verklaard wordt, in geen enkel opzicht verminderd. Zelfs in dien de Italianen erin zouden slagen Dagaboer te bereiken, zouden zij op de eerste groote verdedigingslinie der Abes sijnen stuiten. De Italianen zouden zoo veel mogelijk tanks, vliegtuigen, gemoto riseerde afdeelingen en cavalerie in den strijd hebben gebracht. Desniettemin zou den de vorderingen buitengewoon gering zijn. Maar het verzet in het Zuiden zal weinig baten, als in het Noorden de Ita liaansche opmarsch voortduurt. De directeur van de bank van Abes synië. die op het oogenblik in Engeland vertoeft in verband met de plaatsing van een Britsche leening aan Abessynië. ver klaarde, dat volgens de laatste berichten de toestand wel verontrustend is, doch dat men niet moet overdrijven. Men moet zich niet voorstellen, dat Abessvnië den strijd zal opgeven, als de Italianen de hoofdstad hebben bezet, de regeering zal dan naar een veiliger plaats worden over gebracht. Tenslotte wees de directeur van de bank van Abessynië er nog op, dat de weg naar Soedan in ieder geval openblijft voor den toevoer van wapenen en andere voorraden. Het Engelsche Hoogerhuis over den oorlog. In het Hoogerhuis heeft lord Davis (liberaal) gisteren de instelling van een onpartijdige commissie uit den Volken bond bepleit, die in de eerste plaats aan den oorlog een einde zou moeten maken en daarna zou trachten de billijke Itali aansche eischen van expansie in overeen stemming te brengen met het recht van Abessynië op een eigen onafhankelijk be staan. In den tusschentijd was spreker voor behoud en zoo noodig versterking van de sancties. Lord Renneli (cons.) zeide, dat de leiding die Engeland te Genève genomen had, nu gebleken was volkomen vruchteloos te zijn geweest en eigenlijk niet meer effect ge sorteerd had dan een platonische liefdes verklaring jegens den vrede. Het was nut teloos de feiten te willen omdraaien en in een houding te volharden die den Abes- syniërs niets zou baten en den algemeenen toestand in Europa slechts kan verergeren. Lord Strabolgi (labour) was het met de laatste opmerking volstrekt niet eens. Hij geloofde dat de sancties meer en ernstiger gevolgen hadden dan Italië wel wilde laten blijken en dat de afloop van den oorlog nog lang niet vaststond, Waarom had men echter in October niet dadelijk met mili taire sancties bedreigd volgens artikel 16 van het handvest? Lord Halifax zeide hier: „Dat zou oor log met Italië beteekend hebben". Lord Stanhope antwoordde namens de regeering dat de bestaande sancties de moeilijkheden van Italië gestadig bleven vergrooten en dat, mits de sanctielanden maar eensgezind bleven, Italië spoedig in een veel ongunstiger positie zou zijn dan wanneer het den oorlog niet begonnen ware. En daarop kwam het voor de juist heid der Engelsche regeeringspolltiek ten slotte toch slechts aan. Men moest aan de heele wereld bewijzen dat oorlog niet het middel was waarmee men zijn doel kon of mocht bereiken. Spreker moest toe geven, dat 't collectieve veiligheidssysteem, zoover het Abessynië betrof, gefaald had en daarom zouden èn de Volkenbond én Engelsche regeering, als deze onzalige krijg eindelijk beëindigd zou zijn, hun toekom stige houding wel heel anders moeten vastleggen om tenminste ln de toekomst een herhaling te voorkomen. Het rapport der bij de Italiaansche Kamer ingediende begrooting van het ministerie van buttenlandsche zaken is voor een groot gedeelte gewijd aan het Italiaansch-Abessynisch conflict. Na de geschiedenis van het conflict te hebben nagegaan, verklaart het rapport, dat de Italiaansche houding gerechtvaardigd wordt door wettige verdediging en protes teert het op energieke wijze tegen de te Genève uitgesproken veroordeeling van Italië. Vervolgens analyseert het rapport de Britsche houding en brengt het de Italiaansoh-Britsche overeenkomsten aan gaande Abessynië in herinnering. De ge schiedenis zal de reden der verandering van richting, die in de Britsche politiek na het Fransch-Italiaansch accoord van 7 Januari 1935 en aan den vooravond van de algemeene verkiezingen die tot nieuwe herbewapening leidden, heeft plaats ge had, nader preciseeren. Italië, wiens be hoeften aan koloniale veiligheid en de diensten, tijdens den grooten oorlog aan de zaak der geallieerden bewezen, het onmis kenbare rechten verleenden, heeft er van afgezien herziening der mandaten te vragen. Daarom hadden dan ook Frank rijk en Engeland, die alle mandaten in handen hadden, minder dan wie ook het moreele, juridische en historische recht Italië den weg te versperren naar Abes synië, dat ernstig zijn koloniale veilig heid had bedreigd. Na te hebben geconstateerd, dat de toe stand van gevaar voor den Europeesdhen vrede aanhoudt, eindigt het rapport met de woorden: „Italië bedreigt geen enkele mogend heid, noch een nabije, noch een ver ver wijderde, noch een groote. noch een kleine. Na het veroveren van den titel van groote mogendheid in de wereld, heeft het in zijn kracht de verzekering voor de toe komst. Het rapport wordt vervolgd door de teksten der Fransch-Italiaansch-Britsche overeenkomsten van 1906, de Itallaansch- Britsche overeenkomst van 1925 en het rapport der inter-ministerieele Britsche commissie waarvan Sir John Maffey voor zitter was in 1935 en waaromtrent de Italiaansche pers eenige maanden geleden onthullingen bracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vragen aan Duitschland. Men verwacht dat dg vragenlijst Vrijdag of Zaterdag aan de Duitsche regeering zal worden overhandigd. Er bestaat ten aanzien van deze vragen geen enkel meenlngsverschil tusschen En geland, Frankrijk en België, maar Eden heeft toch de lijst op zijn eigen manier willen formuleeren. Hoe verzoeningsgezind de vragen echter ook zijn gesteld, de kwesties, waar het om gaat, zijn nauwkeurig geformuleerd, zoo dat geen twijfel mogelijk is ten aanzien van de door Engeland gewenschte ophel dering. De vragen hebben vooral betrekking op den Volkenbond, die volgens Duitschland „van het verdrag van Versailles moet wor den losgemaakt" en op de kwestie van de veiligheid in het Westen en in het Oosten. Men weet nog niet zeker, of ook een vraag zal worden gesteld nopens Dultsch- lands koloniale ambities en, zoo ja, ln wel ken vorm men die vraag stellen zal. In ieder geval hoopt de Britsche regee ring zeer binnenkort met de Duitsche in contact te treden, teneinde meer van haar bedoelingen te vernemen. DUITSCHLAND. Overeenkomst met de sovjets - Dr. Eckener weer in genade aangenomen Nieuwe schoolwetgeving. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken dr. Schacht en de Russische handelsvertegenwoordiger, Kandelaki, heb ben een accoord geteekend, waarbij het goederen- en betalingsverkeer voor het jaar 1936 wordt geregeld. -* Dë Duitsche pers heeft een beslissing van dr. Goebbels ontvangen, volgens welke de naam van dr. Eckener weer mag wor den genoemd. Een reden van dit besluit wordt niet opgegeven. t De Poolsche bladen publiceeren op op vallende wijze een bericht uit Berlijn, vol gens hetwelk de rijksminister van onder wijs, dr. Rust, een verordening heeft uit gevaardigd. waarin bepaald wordt, dat met den aanvang van het nieuwe school jaar in Duitschland alle particuliere volks scholen, met uitzondering van de Joodsche particuliere scholen, gesloten moeten wor den. De Poolsche pers constateert in dit verband, dat deze verordening een zware slag beteekent voor het schoolwezen van de nationale minderheden in Duitschland, in het bijzonder voor het Poolsche school wezen. De Poolsche minderheid beschikte tot dusverre in Duitschland over 59 parti culiere volksscholen die nu op grond van de nieuwe verordening gesloten moeten worden. De Poolsche volksschool]eugd in Duitschland zal op deze wijze gedwongen zijn de Duitsche scholen te bezoeken. De bladen eischen een energieke interventie en een protest der regeering tegen deze nieuwe Duitsche "schoolverordening. - «rlocr- o ENGpLAND. I - Supplementair crediet voor de marine. Vandaag is de supplementaire begroo ting voor de marine gepubliceerd, welke 10.300.000 pond sterling bedraagt. De cre- dieten moeten dienen om een aanvang te kunnen maken met de uitvoering van het Vlootprogramma 1936. ZIJ zullen moeten voorzien in de meerdere uitgaven onder de hoofdstukken, uitrusting der reserves, de fensiemaatregelen overeenkomstig de poli tiek, uiteengezet in het witboek van 3 Maart, en die welke noodig zijn in ver band met den toestand, die door het Italiaansch-Abessljnsch conflict gescha pen is. Versterking der verdedigingswerken van Singapore, Gibraltar en Devonport zijn hierin ook begrepen en uitbreiding der marine met 67000 man. HONGARIJE. Opstandige beweging ontdekt. De gendarmerie van Janoshalma, in Zuidelijk Hongarije, heeft een opstandige beweging ontdekt, uitgaande van de z.g. „Gekruiste Sikkels", onder leiding van zekeren Boszozmenyi, gewezen lid van de Hongaarsche nazi-partij. Boszozmenyi maakte zich op, om een soort marsch naar Boedapest te organi- seeren met 5000 wagens, die duizenden boeren uit het gebied tusschen den Donau en Tibisco, allen aanhangers van de beweging, naar de Hongaarsche hoofd stad zouden vervoeren. Gisteren had deze „marsch naar Boeda pest" een aanvang moeten nemen en op 1 Mei zou de stad worden „bezet". De leiders der beweging hadden een groot aantal generaals- en andere uni formen gekocht welke bestemd waren voor de aanvoerders, na de bezetting van de kazernes van Boedapest, welke mede op het programma stond. Boszozmenyi is gearresteerd. De politie heeft tot dusver negentig medeplichtigen gearresteerd. Tevens werd een gedetailleerd plan ontdekt met be trekking tot de voorgenomen bezetting van de regeeringsgebouwen in de Hon gaarsche hoofdstad, ROEMENIË. Politieke arrestatie. Het ministerie van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat de vroegere leider van de ontbonden IJzeren Garde, Oomelloe Codreanoe, op grond van een bevel tot arrestatie van de rechtbank te Galatz ln den afgeloopen nacht in hechtenis is ge nomen. SPANJE. Azana wordt president. De verkiezing van Azana tot president der republiek op 10 Mei a.s. mag thans als zeker worden aangenomen. De ongeregeld heden ln den lande duren nog voort. Die .snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grjjpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, de nieuwe versterkte Abdijsiroop. Dat is een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingonde stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker's Abdijsiroop om zijn bijzondere samenstelling ,,'s Werelds béste Hocst-slroop". want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma Is werkelijk verbazlng-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Verlaagde prijzen75 ct. f 1.25, f 2.-. f 3.50 p. lfacon. 2797 (Ingez. Mcd.) FRANKRIJK. Geen volkomen overeenstemming in het Volksfront. Hier en daar hebben de radicaal socia listische candidaten geweigerd, afstand van hun kansen te doen, gelijk van hen gevraagd werd. Zoo handhaaft de afge vaardigde van Reims, Auger, zijn candi- datuur, terwijl hij uit de partij ls getre den. Ook de afgevaardigde Meyer uit Le Havre heeft zich niet teruggetrokken. Het communistische Kamerlid Maurice Thorez verklaarde ln de wandelgangen van de Kamer, dat de communistische partij geenszins voornemens is, minister portefeuilles te aanvaarden. De communisten, zelfs indien zij met 60 man in de Kamer komen, zooals Thorez hoopt, zullen enkel de regeering steunen, indien deze meer links gericht is dan de huidige en het programma wil aannemen, dat door het volksfront is opgesteld. TSJECHO-SLOWAKIJE. De nationale verdediging. Ter gelegenheid van de indiening van de wet op de nationale verdediging heeft de minister van defenslè ln de Kamer een rede gehouden. Waarin hij verklaarde, dat deze wet geen ander doel heeft dan de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije te waarborgen. „Ons verstand zegt ons", aldus den mi nister, „dat wij ons moeten wapenen, om niet onvoorbereid te staan tegenover een plotsellngen aanval. Wij zullen nooit een oorlog beginnen, doch deze hangt niet alleen van ons af. Rondom ons treft men in het geheim of openlijk uitgebreide mi litaire toebereidselen en wij moeten dan ook op onze hoede zijn." De premier Hodja voegde hier nog aan toe in de Senaatscommissie voor buiten- landsche zaken: ,De vrede moet door de grootst moge lijke diplomatieke inspanning gered wor den en wel langs den weg der collectieve veiligheid beteekent een geconsolideerd midden-Europa, dat iéder beschouwt als den primairen waarborg voor het bestaan der staten van centraal Europa, De daad werkelijke toenadering tusschen de Kleine Entente en de onderteekenaars van de protocollen van Rome heeft zich reeds ge demonstreerd in het tot stand komen van het verdrag tusschen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. Het is de vraag, of dat verdrag beschouwd moet worden als een zuiver bilaterale over eenkomst dan wel als het begin van een gemeenschappelijk systeem. In het laatste geval zal Tsjecho-Slowakije het voeren van onderhandelingen ook met andere landen, in het bijzonder met Duitschland en Italië, voorstellen. Midden-Europa is, wat de handelspoli tiek betreft, reeds in twee groote groe pen georganiseerd en, hoe omvangrijker deze organisatie is, des te meer mogelijk heden zullen er bestaan voor het sluiten van bilaterale overeenkomsten, ook met Duitschland. Daaruit kan een bruikbaar instrument van constructieve vredespolitiek voor het Donaugebled (met inbegrip van Bulgarije) en Duitschland ontstaan. PALESTINA. Voortdurende relletjes. De toestand in Palestina is nog steeds critiek. De opwinding in de provincie plant zich naar het noorden voort. Op verschil lende plaatsen worden automobielen aan gevallen. Te Jaffa werden door Arabische demon stranten diverse bommen geworpen. Nie mand werd daarbij gewond, doch een Jood sche auto-zaak werd vernield. De leiders der Arabisohe stakingsbewe ging te Nazareth werden wegens de de monstraties van Dinsdag, waarbij vier agenten van politie en twintig Arabieren werden gewond, gearresteerd. Alle Joden uit de Musrara wijk te Jeruzalem werden naar de Joodsche wijk der stad overge bracht wegens anti-semietische demon straties. Gisteravond demonstreerde een menigte van 150 Arabieren buiten de poort van Damascus. Op een bevel tot uiteengaan antwoordden de Arabieren door de politie met steenen te gooien. Hierop zag de po litie zioh genoodzaakt te vuren. Twee Ara bieren moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De staking der Arabieren houdt in het geheele land nog steeds aan HEDEN. Harmonie: Lezing over Anthroposofle. 8'/* uur nam. School H. Morschweg 12: Spr. dr. Lo cher. 8 uur nam. Schouwburg. Erika Mann's Pfeffermiihle 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Viering Juliana-dag door Oranje-garde. 8 uur nam. Zaterdag. Zomerlust: Feestavond Alg. Ned. Stuca- doorsbond, 8'/< uur nam. Katwijk a. d. Rijn (Parochiehuis) Jaarverg. Katwijksche Burgerwacht. 3 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen diphterie 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur naim. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Stagende Jugend". Woend., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam, „De droomer". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2Th en vervolgens om 8 uur. Casino-Theater, Hoogewoerd 49, 8 u. nm. „Oekraïne". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39, 81/4 u. nm, „Een midzomernachtdroom". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag nam. 2 uur. 4'/* uur en 8 u, 15. Het Nieuwe Roxy, HaarLstr. 7 uur nam. „Het masker van Fu Mancnu". lederen middag 2'h u„ Zondag vaf 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m, 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheker wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Ra penburg 12, tel. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en C. van Zlj,p, Wilhel- mtaapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Alleen de fabrikant van de allerbeste waren kan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regelmatig worden ge adverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwali teit bij billijke prijzen. EGYPTE. Na den dood van koning Foead. Bij het vallen van den avond is gisteren het stoffelijk overschot van koning Foead met groote praal op een affuit van een kanon in tegenwoordigheid van een tal rijke treurende menigte van het paleis Koebbeh, waar de koning stierf, naar het paleis Addta te Cairo overgebracht. Een dubbel cordon troepen vormde de afzetting langs den meer dan 14 K.M. lan gen weg dien de stoet moest volgen. Koning Earoek wordt 6 Mei te Cairo ver wacht. Twee Britsche torpedobootjagers zullen heden de boot, aan boord waarvan koning Faroek het Kanaal zal oversteken op zijn reis naar Egypte, escorteeren. De nieuwe koning zal aan boord van de „Viceroy of India" van de P. O. naar Alexandrië reizen. Van Marseille af zal het schip worden geësconevra door den Britschen kruiser „AJax". Tijdens botsingen, welke rich in den kieskring Stahewa hebben voorgedaan om de persoon van den Wafdlstischen candi- daat, eigenaar van een Wafdisüsch dag blad, zijn zeven personen gedood en drie en twintig gewond. VEREENIGDE STATEN. De belastingwetgeving. Het Huls van Afgevaardigden heeft met 267 tegen 92 stemmen het wetscntwerp aangenomen omtrent de nieuwe fiscale in komsten van 803 millloen dollars. Het wetsontwerp bleef in hoofdzaak ongewij zigd en werd doorgezonden naar den Se naat. De minister van handel, Roper, heeft medegedeeld, dat onmiddellijk een com missie zal worden benoemd, die een onder zoek zal hebben in te stellen naar de ge grondheid der klachten aangaande de vei ligheid aan boord van Amerikaanscne schepen. J—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6