PRINSES JULIANA GEHULDIGD TE AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 30 April 1936 GEMENGD NIEUWS. Motorrijder doodgereden. FINANCIEN. Feest in het Stadion. vermaard door z'n glans! VRAGENRUBRIEK. TEGEN ONVERLICHTE VRACHTAUTO GEBOTST TE OUDEN RIJN. DUO-RIJDSTER ZWAAR GEWOND. Gisteravond heeft op den weg tusschen Harmeien en Utrecht bij de Meern onder de gemeente Oudenrijn omstreeks halftien een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorrijder B. P. uit Woerden het leven heeft gekost, terwijl zijn verloofde, die achterop was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam. Op bovengenoemden weg in Oudenrijn stond een vrachtauto geparkeerd, die eenige reparatie aan een wiel moest on dergaan, waartoe men den wagen op de krik had gezet, terwijl het wiel daarna verwijderd was. Waarschijnlijk heeft de toen naderende motorrijder B. P. dezen vrachtauto niet opgemerkt, want in volle vaart is hij tegen dit voertuig opgebotst en onder de bak geschoven. Daarbij is de motor in aanra king met de krik gekomen, waardoor deze uit zijn evenwicht is geraakt. De gevolgen waren natuurlijk verschrikkelijk. De vrachtauto kantelde van achteren en kwam terecht op den bestuurder van den motor, die pas. nadat de wagen om hoog was gewerkt, bevrijd kon worden. Aan de bekomen verwondingen is de man ter plaatse overleden, zoodat de hulp van twee doktoren die inmiddels op de plaats des onheils gearriveerd waren niet meer mocht baten. De duo-rijdster, die een zeer ernstige kaakverwonding opliep is per ziekenauto uit Utrecht naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Haar toestand is zorg wekkend. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld naar de schuldvraag. Reeds is komen vast te staan, dat de vrachtauto, die langs den weg stond geen brandend achterlicht had. KNAAPJE ONDER DEN TREIN. Bij Sloterdijk te Amsterdam is gister avond een ernstig ongeluk gebeurd. Een knaapje van negen jaar, zoontje van een spoorwegbeambte, die omstreeks zeven uur buiten speelde met een bal, zag zijn speelgoed op de spoorbaan rollen. HIJ liep den bal na, maar had geen erg in den na derenden internationalen sneltrein en het kind kwam onder den trein. De machinist, die het ongeluk zag gebeuren, heeft on middellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer gered worden en is kort daarop overleden. VIERJARIG MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag te 12 uur is het vierjarig dochtertje van den heer Olde te Stolwijk- sluis. gemeente Haastrecht, in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. DE DIEFSTALLEN UIT AUTO'S TE GROESBEEK. De nasporingen der DOlltie te Groesbeek inzake de herhaaldelijk voorgekomen dief stallen uit geparkeerde auto's, heeft ge leid tot arrestatie van zekeren G. J.. Deze werd ook herkend door me], W. te Nij megen. die destijds aangifte van diefstal uit haar auto deed. Uit verschillende huis zoekingen is komen vast te staan, dat nog meer personen in deze zaak betrokken zijn. Vermoedelijk zullen nog meer arresta ties volgen. o DOODELIJK ONGELUK OP DE NIJMEEGSCHE WAALBRUG. Gistermiddag ls de 21-jarige metaalbe werker, J. G. Busser, die bezig was met roestkrabben op de hoofdspanning van de Waalbrug te Nijmegen, uitgegleden en van zeer groote hoogte neergestort op het be tonnen wegdek. De man was op Sag dood. FORTEN ALS VACANTIEVERBLIJF. In de gemeente Willemstad in West- Noord-Brabant heerscht groote vreugde over het feit, dat drie forten in de buurt van deze plaats en waarvan de bezettin gen vroeger leven en vertier in het stadje brachten, opnieuw bevolkt zullen worden. Weliswaar zal dit geen militaire bezet ting zijn zooals voorheen, dooh niettemin zullen er naar gehoopt wordt gedu rende het a.s. zomerseizoen regelmatig een kleine tweeduizend menschen verblijf houden. De regeering heeft nJ. de forten „De Hel". ..Sabina" en „Bovensluls", alle ge legen onder Willemstad en het fort .Prins Frederik" te Ooltgensplaat. voor den tijd van tien Jaar verhuurd aan de Amster- daansche Burgerwacht. Daarbij ls het geenszins de bedoeling dat de Burgerwacht de taak van de vroe gere bezetting der forten de afsluiting van het Hollandsch Diep zal overnemen of er in eenig opzicht „soldaatje" zal gaan spelen. Integendeel krijgen de forten een geheel ander, zuiver vredelievend doel; zij wor den ingericht als vacantle-verblijf voor de Amsterdamsche Burgerwadhters en hun gezinsleden. „Vad." o BRANDEN. 'i i Jipsinghuizen (Gr.) is gisternacht de boerderij der fam. Waarsing afgebrand. Niets kon worden gered. De oorzaak is onbekend. Eergisteravond is te Oude Pekela de sigarenfabriek „De Onderneming", toe- behoorende aan G Hilberdlnk, afgebrand. Een groote hoeveelheid tabak en sigaren ging in de vlammen op. Oorzaak van den brand ls onbekend Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. RELLETJES IN POLEN. Te Carzanof. bij Krakau, is een groep arbeiders, die bij openbare werken waren tewerkgesteld, in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooglng en verkorting van den arbeidsdag. Zij hebben werkwillige ar beiders gemolesteerd, waarna de politie hen door traangas verspreidde. Een deel der betoogers verzamelde zich echter opnieuw en viel de politie met steenen en revolverschoten aan. De agenten zagen zich genoodzaakt even eens van de vuurwapens gebruik te ma ken. Een der betoogers werd in de bot sing gedood. Negen stakers werden ge wond. Verder werden veertien agenten ge wond. Van zes hunner ls de toestand ern stig. GEVAARLIJKE „MOPPEN". De „Times" meldt uit Berlijn, dat een inwoner van Aken, die een boekje met de „duizend beste moppen" over het nieuwe Dultschland en zijn regeering samenstel de, door de rechtbank te Keulen tot 15 maanden gevangenisstraf ls veroordeeld. De beschuldigde verklaarde gehoopt te hebben er 25.000 M. mede te zullen ver dienen door de moppenverzameling in Frankrijk, België en Nederland te verkoo- pen. De rechtbank was van meening, dat een dergelijk optreden aan verraad grensde. INTERVIEW MET BROUILLET. Vertoeft inderdaad in Italië. De Matin" publiceert een Interview van zijn Romelnschen correspondent met den vlieger Droulllet, die inderdaad te Rome vertoeft. Drouillet verklaarde, dat hij na zijn plotseling vertrek van Villacoublay op een vlakte nabij Crau, brandstof innam. Zijn vrienden wachtten daar op hem met een fust van 200 liter benzine, die in minder dan tien minuten in het vliegtuig werden overgebracht. Vervolgens zette hij koers naar de zee-alpen en verliet Frankrijk ter hoogte van Cannes om daarna de richting van Corsica in te slaan. Zijn voornemen was zich naar het eiland Kreta te bege ven, waar hij eveneens voor een geheime brandstofvoorziening had zorggedragen. Vandaar zou hij naar de Roode Zee gaan, waai- aan de Arabische kust ook op twee plaatsen brandstof zou worden ingenomen. Op deze wijze zou hij Addis Abeba bin nen 48 uur hebben bereikt. Voor 't eiland Kreta verminderde de oliedruk en de olie spatten vlogen tot op het windscherm. Het avontuur mislukte en Drouillet moest koers zetten naar Italië, terwijl hij klom tot een hoogte van 5000 meter. „Om half negen des avonds daalde ik met vastge- loopen schroef op het militaire vliegveld van Centocelli, waar ik zelf de wacht moest gaan opzoeken. Tien minuten later zou zijn motor vastgeloopen zijn". Drouillet verklaarde vervolgens, dat zijn verdere plannen afhingen van de be slissingen der Italiaansche autoriteiten ten opzichte van zijn vliegtuig. Hij voegde er nog aan toe: „gij kunt er zeker van zijn, dat ik mijn mooie vliegtuig nooit naar Frankrijk zal terug brengen, ik heb niemand nadeel of leed berokkend". Drouillet begaf zich rustig naar zijn hotel in Rome, waar hij op discrete wijze door de politie wordt bewaakt. ONGELUK MET EEN PANTSERWAGEN. Eén doode, één gewonde. Na een manoeuvre in Tirol Ls een pant serauto van het Oostenrijksche leger om gevallen, waarbij een luitenant werd ge dood en een overste werd gewond. De overste ls de commandant van het pant serwagen-detachement uit Weenen, dat thans te Innsbrueck is gestationneerd. MUSEUM VAN DE MISDAAD. Ais eerste in ziin soort in Zwitserland is te Genève een „museum van de mis daad" geopend, waar oude martelwerk tuigen. de guillotine, die tijden; de Fran- sche revolutie te Genève gebruikt werd en de wapens waarmede enke'e beruchte misdaden werden gepleegd, worden ten toongesteld. CONCURRENTEN VOOR DE „QUEEN MARY". Indien de bankier Paul Chapman de toestemming van het congres verkrijgt, zullen in de komende drie laar in de Vereenigde Staten twee reusachtige Oceaanstoomers op stapel worden gezet, die ernstige concurrenten zullen ziin voor de ..Queen Mary" en ds „Normandië". Elk schip zal 100.000 bruto register-ton. 1250 voet lang en een gegarandeerde snel heid kunnen behalen van 34 knoooen. Deze schepen zullen veranderd kunnen worden in hulp-kruisers of troepentrans port-schepen en zullen 100 bombarde mentsvliegtuigen kunnen meevoeren. Deze schepen zullen eveneens voorzien worden van telescopische schoorsteenen en opvouwbare ventilatoren teneinde in drijvende v'legvelden te worden omgezet, waarvan de passagier; zoo noodig naar de dlchtstbiizünde haven kunnen vliegen. In tegenstelling met de ..Queen Mary", die 2500 passagiers kan vervoeren, zal ieder van deze schepen 10.000 passagiers kunnen vervoeren. MUSKIETENPLAAG IN PAPOEALAND. Inboorlingen van het dorp Hanuabada (Britsch Nieuw Guinea) zijn van hun grondgebied verdreven en hebben hun toevlucht moeten zoeken op de koraal eilanden, eenige mijlen uit de kust, door een vreeselijke muskietenplaag, de ergste die dit district ooit heeft geteisterd. Op deze koraal-eilanden kunnen de in boorlingen alleen visch als voedsel be machtigen. Port Moresby wordt dag en nacht ge teisterd door ontzaggelijke zwermen mus kieten. STOOMV. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". HET SALDO DER EXPLOITATIE REKENING IETS GUNSTIGER. Aan het verslag over 1935 ls het vol gende ontleend: De weinig gunstige ontwikkeling van den wereldhandel deed zich in het afge- loopen jaar in ons bedrijf wederom ge voelen, aldus deelt de directie van We Stoomvaart Maatschappij Nederland in haar Jaarverslag over 1935 mede. Van de geringe opleving, welke zich op de alge- meene vrachtenmarkt in het laatste kwartaal openbaarde, kon ons vaste lij n- bedrijf slechts in geringe mate profltee- ren. Evenmin kwam de lichte verbetering welke in dienzelfden tijd in enkele cul tures en andere bedrijven in Neder- landsch-Indlë viel waar te nemen, in de resultaten van het laatste boekjaar merk baar tot uiting. Het conflict tusschen Italië en Abes synië bracht verschillende moeilijkheden voor ons met zich. De totale inkomsten uit ons bedrijf lie pen verder terug, onze onkosten, dank zij verder doorgevoerde bezuinigingen nog meer, zoodat het saldo der exploitatiere kening, ook zonder rekening te houden met den regeeringssteun, iets gunstiger was dan over het voorafgaande Jaar. Met bezorgdheid zien wij evenwel, dat, zelfs dien steun mederekenende, wij nog niet in staat waren onze afschrijvingen ge heel te dekken. Op een enkele uitzonde ring na bevindt de Nederlandsche koop vaardij zich in gelijke omstandigheden; verdere maatregelen der regeering, waar door noodzakelijke vlootvemieuwlng mo gelijk gemaakt wordt, zullen dan ook niet achterwege kunnen blijven. Wij stellen voor de „reserve voor diverse belangen" f. 1.800.000 over te brengen naar de verlies- en winstrekening. Reeds geruimen tijd zijn de Rotter- damsche Lloyd en wij in bespreking met de Nederlandsche en Nederlandsch-Indi- sche regeering omtrent de maatregelen welke noodig zijn voor handhaving van onze positie In het passagiersverkeer met Nederlandsch-Indië. Een beslissing over het eventueel in bestelling geven van een nieuw mailschip zal eerst In den loop van dit jaar genomen kunnen worden. Het vervoer naar Nederlandsch-Indië vertoonde eenige toeneming, doch als ge volg van lagere vrachten waren de vracht inkomsten minder dan in het vorige boek jaar. Het vervoer herwaarts kon zich niet op het peil van 1934 handhaven. In den loop van het afgeloopen Jaar werden voor verscheidene Nederlandsch- Indische producten verdere vrachtverla gingen toegepast teneinde den afzet daar van zooveel mogelijk te steunen. Tegen het einde van het jaar kon voor eenige artikelen wel is waar een bescheiden vrachtverhooging worden ingevoerd, doch het gemiddelde vrachtcijfer over 1935. bleef onder dat van het voorafgaande Jaar Daardoor waren de totale vrachtinkomsten lager. In uitgaande richting viel een lichte stijging in het vervoer te constateeren, welke echter in belangrijke mate over troffen werd door een grooten teruggang in het verkeer herwaarts. De inkomsten uit het passagiersvervoer waren aanzien lijk minder dan over 1934. SedeTt Nov. 1935 wordt op de passagetarieven een cri siskorting van 71/t% toegepast. Ten einde óe bezetting der eerste klasse, welke on bevredigend bleef, zooveel mogelijk te verbeteren, werd bovendien het eerste klasse-tarief, als tijdelijke maatregel, zeer dicht bij den tweede klasse passageprijs gebracht. Wij ondervinden in hooge mate den zeer nadeeligen invloed van de mogelijk heid tot het betalen van passages met de Duitsche lijnen in registermarken. Wij zijn hierover reeds geruimen tijd met de betrokken reederijen in overleg en hopen de wel zeer gewenschte overeenstemming te bereiken. Ons toeristenvervoer, dat aanvankelijk bevredigend was, liep in de tweede helft van het jaar belangrijk terug, als gevolg van den onzekeren politieken toestand. Het ladingaanbod van de Oostkust van Noord-Amerlka vertoonde een lichte stij ging, terwijl de vrachten eveneens wat hooger waren. Het vervoer naar Amerika nam niet onbelangrijk toe; het gemiddel de vrachtcijfer was echter lager. De frequentie van den dienst naar Ame rika werd in Augustus 1935 vergroot van twee-wekelijksch tot 10/11-daagsch. Van Amerika bleef echter de halfmaandelljk- sche dienst gehandhaafd, aangezien het ladingvervoer geen uitbreiding rechtvaar digde. zoodat eenige schepen te New York beschikbaar komen, welke niet vandaar in de Lijn teruggezonden kunnen worden. Een geregelde maandelljksche dienst van Nederlandsch-Indië naar de Golf van Mexico, vice versa werd ingesteld. De resultaten onzer in de J.N.L. varende schepen zijn nog niet voldoende om de verelschte afschrijvingen te dekken. Het vervoer op bijna alle door de Silver Line Ltd., de Rotterdamsche Lloyd en onze maatschappij gezamenlijk bevaren lijn diensten vertoonde eenige toeneming. Niettegenstaande het groote aanbod van lading zijn de besommingen der schepen zeer laag. De financleele resultaten zijn, hoewel nog verliesgevend, toch een weinig gunstiger dan in het voorafgaande Jaar het geval was. Opgelegd waren gemiddeld 8 schepen. Zelfs bij de verbetering der algemeene vrachtenmarkt in het najaar van 1935, welke overigens slechts van zeer korten duur was, kon geen loonend emplooi voor deze schepen verkregen worden. De bedrijfsresultaten van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij over het jaar 1935 wijken niet belangrijk af van die over het jaar te voren. Bij het uitblijven van eenig herstel van beteeke- Het ls voor de Inboorlingen onmogelijk op het land te werken of te jagen ln de heuvels. Zij, die een kano bezitten, ver toeven den geheelen dag op zee. Jarenlang is men hier bevrijd geweest van muskieten. De tegenwoordige plaag, zoo zegt men, is te danken aan den bui tengewoon zwaren regenval gedurende de laatste twee maanden, die de moerassen overstroomde en nieuwe moerassen ln de onmiddellijke nabijheid der stad vormde. Op grootsohe en enthousiaste wijze ls gisteravond ln het Olympisch Stadion te Amsterdam de Prinsessedag gevierd. Een viering, waaraan wel een zeer zltzonderen luister werd verleend door de aanwezig heid van H.K.H. Prinses Juliana. Een warme en oprechte hulde ls onze Prinses door vele duizenden Amsterdammers aan den vooravond van de viering van Haar geboortedag gebracht. Een hulde, die ge tuigde van een groote liefde voor. onS Vorstenhuis. Het Stadion was bijna geheel gevuld en voor de muren van het hoofdstedelijk sportcentrum hadden zich duizenden op gesteld om de Prinses bli Haar aankomst hartelijk te verwelkomen en uit dulzènden kelen klonk het .leve de Prinses" en het hoerageroep toen te ruim half negen de hofauto voor het Stadion aankwam. De toejuichingen namen schier geen einde toen de auto. waarin de Prinses met klein gevolg was gezeten, het Stadion rondreed. Voor de Koninklijke loge steeg H.K.H. en gevolg uit. en hier was het burgemeester de Vluet. die de Koninklijke Gast verwelkomde. Mede waren ter ver welkoming op het terrein voor de loge aan wezig de heeren Jan ter Haar en mr. J. H. P. V. Haltsma Muiier. Nadat de Prinses een bloemenhulde in ontvangst had ge nomen nam zii. terwijl de muziekkorpsen het Wilhelmus speelden. In Haar loge plaats. Hoorngeschal klinkt door de avondlucht, door de Marathonpoort trekt de voltallige stafmuzlek der Koninklijke Marine met het corps tamboers en ni'oers met volle muziek naar binnen. Na een ommegang door het stadion stelt zich de muziek voor de eeretribune op. Magnesiumfakkels wer pen een hel licht op de duizenden, die zich van hun zetels hebben verheven en die het Wilhelmus zingen. Namens het centraal comité van oranje en nationale organisaties te Amsterdam, sprak vervolgens de voorzitter, de heer Jan ter Haar Jr.. een welkomstwoord uit. Dan spreekt minister Deckers. „Mocht ooit ons zelfstandig volksbestaan worden aangetast, dan zullen wit in heilige eendracht, onverzettelijk om Oranje sta&n, Wij zullen voor ons hoogste goed het hoog. ste offer brengen. „Het ls oranje, het blUft oranje leve de Prinses", aldus eindigde de minister. De marinekapel zette het Wilhelmus ln en spontaan verheffen allen zich van hun zetel om gezamenlijk het volkslied te zingen De derde en laatste soeker is het raads. lid dr. I. H. J. Vos. die de rol van het nationaal bewustzijn ln ons leven 'schetst, „Met Oranje en met God voor de zese van Nederland", aldus eindigt spreker. De redevoeringen, die herhaaldelijk door een lang en enthousiast applaus werden on derbroken. werden afgewisse'd door vader- landsche wijzen, ten gehoore gebracht door de verschillende corpsen en de marinekapel. Het wordt plotseling doodstil, een In drukwekkende apotheose zal op waardige wijze dezen Prinsessedag besluiten. De groote. electrische verlichting van het Stadion gaat uit. In den feilen stralen bundel van een zoeklicht verschijnt een deputatie met vlaggen en hoornblazers, die met zich draagt een groote flambouw. De burgemeester daalt van de koningsloge naar beneden en nadat een strofe uit het Wilhelmus door de marinekapel ls ge speeld. ontsteekt de burgemeester de flam, bouw. Deze plechtige handeling wordt gevolgd door het „sluiten van de ban". De depu tatie gaat terug naar de Marathonpoort, het Stadion is eenige oogenbllkken in duister gehuld en dan trekken 300 pad vinders en 125 leden der oranje-garde het veld op. Hoog draagt ieder den branden den toorts. Het is een fantastisch gezicht, deze dansende lichten over het donkere veld. De fakkeldragers stellen zich op en vormen de letters P. en J. Hoog op den Marathontoren brandt het vuur Dan brengt de marinekapel onder dood- sche stilte de beroemde marine-taptoe ten gehoore. Het Wilhelmus besluit de luisterrijke viering. H.K.H. Prinses Juliana wordt uitgeleide gedaan door den burgemeester, door dui zenden hartelijk toegejuicht rijdt de hof- auto de Marathonpoort uit. Na afloop van de Stadionbüeenkomst werden vier optochten geformeerd, die naar verschillende deelen van de stad trokken. 2794 (Ingez. Med nis in den wereldhandel kon ook hier van opleving van het bedrijf moeilijk sprake zijn. De ontwikkeling van het luchtverkeer heeft onze onverflauwde belangstelling. De verrichtingen van het nieuwe lucht schip der Luftschiffbau Zeppelin G. m. b. H„ de L. Z. 129, worden door het Syndi caat voor Luchtschipverkeer met Nederl.- Indië nauwlettend gevolgd. De verlies- en winstrekening staat de bet voor: Afschrijvingen op: Vloot der MIJ. f. 5.335.000 (7.401.737), Etabllss. Amsterdam 1.220.700 (220.699), Etabllss. Ned.-Indië f. 253.563 (353.563), Ongevallenverzekering f. 52.295 (103.076), Interestrekening f. 204.345 (449.066), Reparatierekening f. (126.845), Saldo op nwe. rek. f. 13.101 (10.534), totaal f. 5.979.005 (8.665.521) en credit voor: Saldo voor vor. rek. f. 10.534 (56). Exploitatierekening f. 3.617.530 (2.288.175), Assur. Eigen Risico f.331.924 (487.290), Winst op verk. schepen f219.016 Overgeboekt van: Res. voor dlv. be langen f. 1.800.000 Assur. reserverek. f.(2.600.000), Res. voor. afschr. en ver vanging f.— (3.290.000). N.V. ALG. FRIESCHE HYPOTHEEKBANK LEEUWARDEN—AMSTERDAM. In de heden gehouden jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders dezer bank werd het dividend over 1935 vastgesteld op f. 10 en werden de heeren mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck te Breda en mr. A. F. van Hall te Aerdenhout als commissaris herbenoemd. Aan het verslag over 1935 wordt het volgende ontleend: De algemeen bekende omstandigheden, welke voor het grootste deel van 1935 het hypotheekbankbedrijf hebben beheerscht, weerspiegelden zich ook in de verkregen resultaten en zulks te meer doordat bij de verplichte jaar-uitloting bovendien vrijwillig nog een bedrag van f. 2.000.000 5"/» pandbrieven was gevoegd om aldus af losbaar te worden gesteld. Wel is waar beliep de bruto-plaatslng in het verslag jaar nog f. 1.779.800, doch aangezien een bedrag van f. 3.081.700 van de uitstaande pandbrieven werd uitgeloot, terwijl voor f. 653.450 (V.J. f. 589.300) werd ingekocht, vertoont de pandbrieven-circulatie dit jaar een achteruitgang. Op 31 December 1935 was een totaal bedrag van f. 23.626.850 (v.j. f. 25.582.200) aan pandbrieven in omloop.. Met inbegrip van de verlengingen werd aan hypotheken ln het afgeloopen jaar gesloten voor f. 2.956.000, terwijl werd af gelost f. 4.964.945. Op 31 December 1935 was belegd een totaal bedrag van f. 23.890.265. Voor zoover er nog van het sluiten van leeningen sprake is geweest, werden ook in dit jaar de onderpanden der leeningen, welke bij grootere posten steeds bestan den in complexen van afzonderlijk ver koopbare perceelen vrijwel uitsluitend ge vonden in courante woonhuis- en winkel panden ln grootere gemeenten. Landposten heeft de bank zoo goed als niet, terwijl zij bij tuinderijen, bollenland en dergelijke in het geheel geen belang heeft Over het algemeen hebben de debiteu ren, de moeilijke tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, behoorlijk aan hun verplichtingen voldaan. Moeilijkheden bij de Invordering van het verschuldigde heeft men zooveel mo gelijk getracht minnelijk te ondervangen. In twaalf gevallen moest echter tot exe cutie worden overgegaan, ln zeven waar van de opbrengst voldoende was om de vordering te verhalen, terwijl ln de overige de betrokken onderpanden werden inge kocht. Voorts zijn in dit Jaar overgeboekt op rekening Ingekochte onderpanden de in het vorig jaarverslag vermelde panden, waaromtrent op 31 December 1934 een voorloopig koopcontract was geteekend. 'n Staat der Ingekochte onderpanden ls in 't verslag opgenomen; de huurwaarde Is zoodanig, dat zij op een bruto-rendements- basis van circa 10®/o staan. Na de daarop reeds toegepaste afschrijvingen ad f. 50.235 komen zij op de balans voor met een bedrag van f. 1.053.166. Mede hier tegenover, alsook met het oog op de wen- schelijk geachte reserveering op enkele hypothecaire leeningen ls naast de be staande reserves nog een speciale reserve gecreëerd, welke met een bedrag van f. 112.960 als reserve voor diverse doel einden op de balans paraisseert. Met In begrip hiervan bedragen de gezamenlijke reserves f. 1.662.955 (v.j. f. 1.567.373). De marge tusschen de gemiddelde hy potheekrente en de gemiddelde pand briefrente bedroeg aan het einde van het boekjaar 0.8301 (v.j. 0.7730). Het saldo der winst- en verliesrekening bedraagt f. 154.140. Aan aandeelhouders wordt een dividend van f. 10 uitgekeerd en aan houders van oprichtersbewijzen f. 57 per dividendbewijs. N.V. AMSTERDAMSCHE BANK. In de vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. Amsterdam sche Bank is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1935 uit te keeren van 5 procent (verleden Jaar 4®/»), en zulks na afschr. van f. 237.462.04 op onroerende goederen, verhooging van de algemeene debiteuren-reserve met ff. 2.500.000 en toevoeging van f. 500.000.— aan het reservefonds, verhooging van de alg. debiteurenreserve met f. 2.500.000 en toevoeging v. f. 500.000.— aan het re servefonds, waarna f. 202.840.26 op nieuwe rekening za 1 kunnen worden overge bracht. P. J. v. d. M. te L. De heer H. Zun- derman is inmiddels verhuisd en woont thans Van 'tHoffstraat 3a. C. J. v. B„ te L. Probeert u eens met een weinig verwarmde alcohol of eau de cologne. J. N., te L. Wendt U tot den heer P. H. Steenhauer, Zoeterw. Singel 66. v. D. te L De kinderen zifn niet wet telijk verplicht in haar onderhoud te voorzien. W. te L. Buiten de wet vallen han delslieden. wier belastbaar inkomen over e'k der laatst verlnooen drie belastinviaren blijkens den hun opge'evden aanslag min* der bedraagt dan f. 2000 's jaars of die nies ln die belasting ziin aangeslagen. -

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10