|Chlorodont 77lte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 April 1936 Derde Blad No. 23341 BINNENLAND. de weg naar vrijer ruilverkeer. komt er te weinig rundvleesch? wie met groot verlof gaan. DE OORLOG IN ABESSYNIE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Jnderdaaei Aspirin FINANCIEN. DE HEER F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN OVER HET VRAAGSTUK DER ORDENING. In Hotel Wittebrus te 's Gravenhage heeft cis teravond de Nederlandsche Ver eeniging voor Vrijhandel een bijeenkomst gehouden, waarin de heer F. H. Fentener van Vlissingen voorzitter van de inter nationale Kamer van Koophandel, een rede heeft gehouden over het onderwerp: ,X>e weg naar een vrijer ruilverkeer". De bijeenkomst, welke druk was bezocht, werd o.a. bijgewoond door de Staatsraden Schokking. Rambonnet en Limburg, ver schillende Kamerleden en den voorzitter van de Haagsche Kamer van Koophandel, den heer Verbeek. Na een kort openingswoord van den I voorzitter, den heer Th. Ligthart. was het woord aan den heer Fentener van Vlis- zingen. Deze begon er met op te wijzen, dat voor 1 een betere toekomst een grootere vrijheid noodiz is. Wie betoosen wil. dat de menschheld slechts tot grooteren welstand en hooger geestelijke ontwikkeling kan tomen en dat hii slechts uit de benarde economische omstandigheden en de be nauwende politieke constellatie, waarin wii ons thans bevinden, kan geraken langs den weg van een vrijer ruilverkeer, zal hebben aan te toonen: 1. dat een goed functioneerende ruil van goederen en diensten van de grootste beteokenis is voor de wereldhuishouding: 2. dat belemmeringen, welke dezen ruil in den weg worden gelegd, groote nadeelen opleveren: 3. dat de pogingen, welke zijn aangewend om het ruilverkeer door overheidsmaat regelen in bepaalde kanalen te leiden, tot dusver weinig bemoedigende resultaten hebben opgeleverd. 4 dat de structureele veranderingen op economisch gebied, die na den oorlog heb- ben olaats gevonden, niet ten gevolge hebben dat een beperking van het inter nationale ruilverkeer zonder nadeel zou hunnen plaats vinden: 5. dat terugkeer naar den weg van een I vrijer ruilverkeer nog practisch te over- wezen is. om daarna 6. ten slotte zoo mogelijk aan te toonen, welke de eerste stappen zullen dienen te zijn. die moeten worden gedaan om ons weder op dezen weg terug te voeren. Zich in hoofdzaak beperkend tot het internationale ruilverkeer, wees spr. er op. dat een land. dat exporteeren wil. bereid moet ziin. in dezelfde mate te Importeeren. Internationale ruil van goederen en diensten is noodzakelijk. Aan de hand van een voorbeeld toont spreker aan. hoe dicht bevolkte en over weinig grondstoffen beschikkende landen aU b.v. België en Nederland, er voor zou- den komen te staan indien zij voor de voorziening in hun behoeften geheel op ziohzelf waren aangewezen. De heer Fenterer van Vlissingen wees wrvolgens op gunstige resultaten, welke In een vorig tijdperk met een vrijer ruil verkeer werden bereikt. Na den oorlog hebben wij niet het noodige gedaan om tot de oude. beproefde methode terug te keeren. Reparatie-ver- Dliohtingen. afwikkeling der oorlogsschul den hebben het tegendeel bewerkt. Groote deblteurstaten werden crediteurstaten. welke hun invoertarieven verhoogen. Ver der zagen we industriestaten hun agra rische productie verhoogen en agrarische staten hun industrie-productie verhoogen. Od dit gebied is zoo zwaar gezondigd, dat de crisis van 1929 nimmer tegen het stelsel van een vrijer ruilverkeer kan worden uitgespeeld. Ook na het intreden der' crisis kwam er geen verbetering op dit punt. Integendeel. Allerwegen zag men een streven om import te verminderen en des niettegenstaande export te verhoogen. In de ontstellende werkloosheid aan den eenen kant en in het tekort aan nood zakelijke consumptiegoederen bii groote bevolkingsgroepen aan den anderen kant komt het economische ziekteproces van onzen tiid wel zeer tot uiting. Een ver mindering van de belemmeringen, welke aan het internationale goederenverkeer in den weg worden gelegd, zou niet nalaten, hierin een groote verbetering te brengen, en zulks vooral op het gebied van de grondstoffenvoorziening. De heer Fentener van Vlissingen wees er vervolgens op dat ernstige handelsbe lemmeringen economische conflicten be- teekenen tusschen de naties. Zonder eco nomische vrede geen politieke vrede. Spr. kwam hierna op het gebied van de ordening. Volgens de meening van de eco nomisten van den Volkenbond zijn de resultaten op dit gebied nog niet zeer be moedigend. Dit moet ook zeer zeker wel daaraan toe te schrijven zijn. dat op een naar uit zonderingen na deze ordeningspogingen alle door de verschillende nationaliteiten zonder onderlingen samenhang worden eenomen. waardoor zij in plaats van een internationale arbeidsverdeeling te bevor deren. deze integendeel gewoonlijk ernstig 'belemmeren. Ze gaan alle van het stand- dunt uit, zichzelf arbeid te verzekeren, dat in de meeste gevallen zeggen: dezen aan anderen te ontnemen. Ze lokken daar door conflicten en tegenmaatregelen uit. Ordeningspogingen die onze wereldhuis- nouding zouden kunnen helpen, kunnen slechts door internationaal overleg en door jdternationale samenwerking tot stand komen, in welk verband snr. wees op hetgeen bereikt is in de tin. de suiker en de rubber. In het kort stond spr. hierna stil bii den invloed, welke de vooruitgang van de jeehniek op de economische structuur "eelt gehad. Toch zijn er volgens spr. lichtpunten in °e duisternis. Een algemeen inzicht begint «oh baan te breken, dat geen land zich de weelde van een autarkische economie od uen duur kan veroorloven. voorts is er een nieuwe koers van de o- en ook het verloop der goederen- onizen witst er od. dat er een betere toe komst kan komen mü J0' een bevredigend internationaal hanrt iVef *e 'tomen zal men om- de ten v !mmer'n2en moeten verminde- tuil "boots zal men weder over stabiele. «rnationaal bruikbare ruilmiddelen kunnen beschikken. Ten derde moet de mogelijkheid van een goed func- tioneerend internationaal creddetstelsel worden geschapen. En tenslotte zal het evenwicht tussohen de koopkracht van de verschillende bevolkingsgroepen moeten worden hersteld. Het eerst van deze vier punten moeten worden aangepakt de han delsbelemmeringen en de stabilisatie. In het algemeen ls noodig. dat we be- griioen. dat we niet op de tot nu toe ge- vo'gde wijze kunnen voortgaan. Want keert men niet van den verkeerden weg terug, dan gaan we onherroepelijk naar den oorlog. o BINNEN TWEE JAAR DREIGT EEN TEKORT. De vereeniging van Veeweiders en Mes ters verzoekt het volgende te melden: Er heeft gisteren een bespreking plaats gevonden tusschen een door de Vereeni ging van Veeweiders en Mesters gekozen commissie en den regeeringscommissaris, den heer Louwes. In deze bespreking heeft de com missie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden genomen, het gevaar dreigt, dat binnen twee jaar hier te lande een tekort aan rundvleesch zal ont staan en ons volk op invoer van buitcnlandsch vleesch zal zijn aan gewezen. Verder werd overhandigd een nota, behelzende de wenschen van de leden der vereeniging en waarin erop wordt gewezen, dat de bloei, welke ln den landbouw heeft geheerscht, slechts schijnbaar ls geweest en gepaard ls ge gaan met het uitleenen van mllllarden guldens aan het buitenland. Hierdoor zijn volgens genoemde nota de binnen- landsche consumptieprijzen abnormaal gestegen. Op de vraag van den regee ringscommissaris, hoe over den export van varkensvleesch wordt gedacht, ant woordde de commissie, dat de vereeniging tegenstandster van den varkensexport ls, indien deze niet rendabel voor den land bouw en economisch niet verantwoord is. De regeeringscommissaris heeft goed gevonden, dat tot de veeweiders, die steun zullen ontvangen, ook die categorie zal worden gerekend te behooren, die droog drachtig vee (fokvee) heeft geweid. NADERE BESLISSING VAN DEN MINISTER. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in wer- kelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van de hieronder vermelde groepen of onder- deelen der weermacht, voor wie de eerste oefening op 1 of 2 Mei 1936 eindigt: 1. zeemacht: 2. onderofficieren-administrateur, uit gezonderd degenen, die zijn ingedeeld bij de bij sommige regimenten gevormde 5de compagnie en zijn aangewezen, om voorloopig bij het regiment aanwezig te blijven: 3. ziekenverplegers: 4. cavalerie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den in de indeelingsbeschikldng bepaalden da tum in het genot van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet. om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Gelegenheid om krachtens art. 35 der dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst te blijven, bestaat voor hen niet anders dan voor zooveel dit hun naar de gewone regelen of t>ij afzonderlijke ministerieele beschikking mocht zijn toe gestaan. o PRINSESSEHULDE TE AMSTERDAM. Prinses Juliana persoonlijk tegenwoordig. H.K.H. Prinses Juliana heeft het voor nemen te kennen gegeven, hedenavond in het Olympisch stadion te Amsterdam de feestelijkheden door de Oranjevereenigin- gen ter gelegenheid van Haar verjaardag georganiseerd, bij te wonen en de prin- sessehulde persoonlijk in ontvangst te nemen. o EEN ZEVENTIGJARIG HUWELIJK. Op Woensdag 6 Mei a.s. zullen de heer J. Kieven en zijn echtgenoote A. P. Lucassen te Frederiksoord zeventig jaar gehuwd zijn. Kieven is 96 jaar en zijn vrouw 92. Reeds 65 jaar hebben ze gewoond in hun boer derijtje van de Maatschappij van Welda digheid aldaar. Beider gezondheid is nog uitstekend. HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE KWATTA-FABRIEKEN. Gisteren heeft op het departement van sociale zaken, onder leiding van den rijks bemiddelaar, prof. mr. P J. M. Aalberse, een bespreking plaats gehad tusschen partijen, betrokken bij het dreigend con flict aan de Kwatta-fabrieken te Breda. Na uitvoerige besprekingen heeft de rijksbemiddelaar toegezegd een onder zoek te zullen instellen naar de moge lijkheid van maatregelen om tot een op lossing van de gerezen moeilijkheden te geraken. o NIEUWE GLASWATTENFABRIEK TE SAS VAN GENT. De Ned. spiegelglasfabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaande bedrijven een fabriek op te richten van fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in normale tijden aan meer dan 1000 arbei ders werk verschaft werd, als zoovele be drijven, gedwongen onder den druk der tijden haar bedrijf in te krimpen. Na grondige studie ln het buitenland, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek, DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE GLASFABRIEK LEERDAM. Een uiteenzetting der directie. Het zwaartepunt der door den minister gestelde voorwaarden inzake saneering der glasfabriek Leerdam ligt naar de directie der fabriek heeft medegedeeld ln de vorming van een nieuwe N.V. waar van de aandeelhouders worden onderge bracht bij de Kristalunie, bij de Ver. Glasfabrieken Schiedam, en bij een groep van ondernemingen ln de chemische In dustrie, elk yoor één derde. Ten aanzien hiervan merkt het bestuur op dat de Ver. Glasfabrieken te Schiedam reeds geruimen tijd pogingen in het werk stellen om de zeggingschap over Leerdam te verkrijgen. Het bestuur meent, dat het voortbestaan van de werkgelegenheid van de glasfabriek, zonder welke de gemeente Leerdam aan vernietiging zou zijn prijs gegeven, bij zeggingschap van de Ver. Glasfabrieken dan afhankelijk zou zijn van de toevallige bedrijfspolitiek van een groot concern. Het is verder van alge- meene bekendheid dat in de Ver Glasfa brieken Schiedam, Duitsche kapltaalsbe- langen een zeer sterken invloed bezitten (Gerresheimer Glaswerke vorm. Ferd. Heye). Het verwerven van de glasfabriek Leer dam door de Ver. Glasfabrieken Schiedam zou verreweg het belangrijkste gedeelte van de Nederlandsche glasfabricage onder Duitsche controle brengen. Een groot bezwaar tegen de regeerings- voorstellen is, dat bij rationalisatie van de glasproductie onder leiding van Schiedam Maastricht, deze rationalisatie als na tuurlijk gevolg met zich mede zou bren gen een overheveling van de productie naar de hoofdfabrieken. Het Duitsche concern waartoe ook Schiedam behoort, heeft reeds lange jaren een politiek van concentratie toegepast. Het heeft, voor zoover bekend, tien fabrieken met onge veer 3000 arbeiders in totaal tot stilstand gebracht. Het bestuur heeft zich op het standpunt gesteld, dat een van de andere glasfabrie ken onafhankelijke vennootschap noodza kelijk is. Een balans-reorganisatie is nood zakelijk en nieuw kapitaal moet worden geïnvesteerd. Deze reorganisatie is uit voerbaar en het benoodigde geld is be schikbaar. Alleen Schiedam weigert elke medewerking, indien zij buiten de zeg gingschap blijft. Uiteindelijk is de regee- ring met het voorstel gekomen, Leerdam te verkoopen aan een combinatie Schie damMaastrichtRegeering, voor een som van honderdduizend gulden. De trustee echter waarschuwde het bestuur, na gedane taxatie, welke voor afbraak- waarde een waarde aangaf van 172.000 gulden, dat bij aanneming van het regee- rlngsvoorstel het bestuur gevaar zou loo- pen wegens bedriegelijke bankbreuk te worden aangeklaagd. Een nieuw plan van Leerdam tot voort zetting van het bedrijf werd door de regee ring verworpen. Teneinde een faillisse ment te voorkomen, heeft het bestuur besloten voorloopig surseance van betaling aan te vragen. Een verzoek der bewind voerders om tijdelijken steun, werd door den minister geweigerd. DE HOOGE BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN. Vergadering Bond van Bedrijfsauto- houders. In „Amicitia" te Den Haag heeft gister avond de Bond van bedrijfsautohouders in Nederland, af deeling Zuid-Holland Noord, een openbare vergadering gehou den, waarin de algemeen voorzitter van den B. B. N„ de heer A ,J. ten Hope, het woord gevoerd heeft over de hooge be lasting op motorrijtuigen. De heer ten Hope besprak de zware heffingen, die in een paar jaar tijds op de auto zijn gelegd. In den tijd van nau welijks 5 jaar zijn de lasten op het mo torrijtuig met honderden procenten opge- loopen. Spr. zette nu uiteen, dat de uiterste draagkracht is overschreden. De opbrengst van deze belasting was in 1935 11/4 millioen beneden de raming. Nog meent de regeering echter verder te gaan. Spr. critiseerde in dit verband het plan, om het geheele verkeer met motorrijtui gen voor vervoer van personen en goede ren tegen betaling aan een vergunnings stelsel te onderwerpen. Hij meent, dat een zoodanig stelsel de nekslag beteekent voor het bedrijfsautomobilisme. Bovendien acht hij zulk een stelsel overbodig en onrechtvaardig. De bedrijfs autohouders willen aan alle voorwaarden ter bevordering van veiligheid en orde voldoen. Spr. zette voorts uiteen, dat het niet de auto is. die concurrentie toebrengt aan de spoorwegen. Neen, de spoorwegen ver moorden èn auto èn binnenscheepvaart door toepassing van exploitatiemethoden, die onduldbaar zijn voor een bedrijf, dat ziin verliezen afwentelt pj) de gemeen schap. Aan het eind van zijn réde las spreker een motie voor, waarin als het oordeel der vergadering werd uitgesproken, dat het gebruik van motorrijtuigen niet onder den invloed mag staan van ordening of coödinatie van overheidswege, maar alleen moet worden beheerscht door het spél der vrije krachten in de samenleving. Afgewezen wordt iedere poging om het vervoer per motorrijtuig te binden aan vergunning Bij de regeering wordt aan gedrongen, de lasten op de auto onder geen beding te verzwaren, maar de nood zakelijk gebleken verlichting aan te brengen. Deze motie zal worden voorgelegd aan 20 vergaderingen, die in verschillende plaatsen van het land zullen worden ge houden. Na eenige gedachtenwisseling nam de vergadering deze motie aan, waarop de vergadering gesloten werd. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6.30 uur is de „Oever zwaluw" van Schiphol naar Indië vertrok ken Twee passagiers bevinden zich aan boord, resp. voor Athene en Cairo, terwijl te Halle-Leipzig 1 passagier voor Alexan- drië, te Cairo 1 voor Bagdad en te Bang kok 1 passagier voor Medan aan boord komen. Het toestel vervoert 105 K.G. vracht, 221 K.G. briefpost en 12 K.G. pakketpost. 2748 Niet gewoon „een tube tandpasta^ vragen, neen, uitdrukkelijk Chloro- dont! De kwaliteitstandpasta voor groot en klein. DE BETERE NEDERLANDSCHE TANDPASTA Por hib« 35 ct. - Groot* tvbo 60 ct. - Doosjes 20 on 35 cl. (Ingez. Med.) DE STRIJD AAN HET NOORDELIJK FRONT. Terwijl in de Abessijnsche hoofdstad slechts weinig of geen nieuws te verkrij gen Is over den Italiaanschen opmarsch uit Dessie, noch over den aard van de mi litaire plannen van den Negus, wiens ver blijfplaats nog steeds onbekend is, geeft men hier vrijelijk uiting aan de verbitte ring en algemeene verontwaardiging over de pamfletten, die Badoglio door zijn vliegtuigen heeft doen uitstrooien en waar in hij de Sjoa-bevolking met uitroeiing bedreigt, zoo zij mochten trachten den opmarsch der Italianen te belemmeren. Men interpreteert hier den inhoud der pamfletten aldus, dat Badoglio er bil eenig verzet van den kant der bevolking niet voor zal terugschrikken de weerlooze Sjoa-stammen door middel van gasbom- bardementen uit de lucht volkomen te vernietigen. De Abessijnsche propaganda- organisatie in Addis Abeba heeft in de hoop de moreele uitwerking van dit drei gement te neutraliseeren, van haar kant vlugschriften in eenige duizenden exem plaren doen drukken en in Addis Abeba en langs de naar de stad leidende wegen doen verspreiden. In dit vlugschrift wordt er op gewezen, dat de Italianen, wanneer zij het land zullen bezetten, de mannen eerst van hun geweren en daarna van het leven zullen berooven. Ook de akkers en weiden zullen worden afgenomen en aan de eigen mannen van Italië worden ge geven. Het is beter, zoo eindigt het vlug schrift, in den slag als een leeuw te ster ven, dan als een schaap door de Italianen te worden geslacht. „Onderwerpt u nim mer. Laat ons den indringer van ons hei lig land bestrijden. De leeuw van Juda heeft duizend jaren zegevierend gestreden. Wanneer wij schouder aan schouder staan als mannen, zal dit wederom geschieden". Wat de verdediging van de hoofdstad betreft, daarover kan het volgende gemeld worden: aan den eenen kant wil men het karakter van open stad volkomen voor Addis Abeba bewaren, en brengt men daarom de gewonde en uitgeputte krijgs lieden. die naar de hoofdstad zijn terug gekeerd. onder in kampementen buiten de stad. waar zij verzorgd en gevoed worden door missionarissen en Roode Kruls-man- nen. Aan den anderen kant schijnt het wel, dat men niet voornemens is de stad zonder slag of stoot in handen van den vijand te laten vallen. Zoo verluidt van niet officieele zijde, dat toch in ieder geval nog wel een 10.000 soldaten voor Addis Abeba gereed liggen, wier tegenstand de Italianen eerst zullen moeten breken. Voorts verneemt de cor respondent van Reuter-A.N.P. dat een zeer groot aantal gewonden bijeen gebracht is te Debra Birham, op 25 K.M. afstand ten Noord Oosten van Ankober en op 135 K.M. van Addis Abeba. Er is een beroep gedaan op de Britsche ambulance, vrachtwagens ter beschikking te stellen tot evacueering van deze gewonden. Het is onbekend, of deze soldaten hun verwondingen hebben opgeloopen in nieuwe gevechten met de Italianen, waarover dan geen berichten zouden zijn ontvangen, dan wel of het hier gaat om uit het noorden terugtrek kende troepen. De correspondent van Reuter-A.N.P. heeft naar Addis Abeba te ruggekeerde soldaten gevraagd, waarom zij niet meer tegen de Italianen vochten. Hierop hebben zij geantwoord: „Wij kee ren terug, omdat de regeering ons dit heeft bevolen, maar wij zijn bereid naar het front terug te keeren, wanneer het bevel daartoe zal worden gegeven. Wij zullen nooit dulden, dat de vijand in het bezit blijft van ons gebied". Omtrent den Italiaanschen opmarsch naar Addis Abeba meldt de correspondent van Reuter-A-N.P. uit Dessie, dat deze op marsch door goed weer wordt begunstigd. De gemotoriseerde colonne, bestaande uit 3000 vrachtwagens, elk bemand met 16 soldaten, infanteristen, zwarthemden en Askari's, bevond zich gistermiddag op on geveer 87 mijl ten Zuiden van Dessie, d.w.z. iets minder dan halverwege van Ad dis Abeba, dat hemelsbreed 150 mijl van Dessie verwijderd is. Een tweede Italiaan- sche colonne heeft de rivier Wacit be reikt. Er zijn vrijwel geen gegevens te ver krijgen over den strijd in de omgeving van het Tana-meer. waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat hier niet veel vorderingen worden gemaakt. Niet-offi- cieel verluidt te Asmara, dat kort geleden vijf Italiaansche vrachtauto's door Abes sijnsche soldaten aangevallen en vernield zijn te Takoel Damia op 20 mijl ten noor den van Gondar. Ras ayele, die in dit gebied opereert, schijnt dus met guerilla- taktiek succes te hebben, en de Italianen te remmen, terwij! de Negus zelf met zijn troepen in Westelijke richting vertrokken is. Kringen in Asmara toonen zich hooge- lijk voldaan over de welgeslaagde vlucht van twee watervliegtuigen van Massaoea naar het Tanameer en terug, maar wei geren hierover eenig verder commentaar te leveren. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot vice-president van de Arrondissements rechtbank te Haarlem Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. thans rechter in gemelde rechtbank. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. D. G. Draayer op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1936. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wormer- veer. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Maandag 4 Mei niet plaats hebben. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 30 APRIL. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn)Nam. 8 uur, ds. H: Ligtenberg van Lisse. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. halfacht, ds. J. R. van Oordt van Zeist. KATWIJK-AAN-ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.)Nam. 8 uur, de heer Wijting van Rijssen. o NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Randwijk J. Bakker, te Veenendaal. o GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Lippenhuizen-Hemrik (Fr) als hulppred., W. Vis, cand. te Haam stede (Z.) Te Poortugaal, A. de Groot, cand. en hulppred. te Naaldwijk. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Delft C. F. Nolte, te Middel burg, R. Joh. de Boer, te Wildervank en W. J. Manger te Tiei. Ds. G. v. d. ZANDEN. Ds. G. v. d. Zanden, Geref. predikant te De Bilt-Bilthoven, herdenkt morgen zijn 25-jarige ambtsbediening. Gerrit v. d. Zanden werd 31 Oct. 1861 te Harderwijk, waar zijn vader, wijlen ds. A. v. d. Zanden, predikant was, geboren en studeerde aan het gymnasium te Arn hem en aan de Vrije Universiteit. In 1910 candidaat geworden, bevestigde zijn vader hem 30 April 1911 te 's-Gravenmoer in zijn eerste gemeente, waar de jubilaris zijn ambt aanvaardde, sprekende over 2 Cor. 5 20. In 1913 vertrok ds. v. d. Zanden naar Renkum, om zich 10 Oct. 1920 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden, sprekende over Coll. 1 28, na tevoren door zijn broer, ds. H. v. d. Zanden van Wapen veld te zijn bevestigd. Tijdens zijn ver blijf in zijn tegenwoordige gemeente kreeg de kerk twee nieuwe kerkgebouwen, n.l. een te De Bilt en een te Bilthoven. Van wege de classis Utrecht is ds. v. d. Zanden kerkvisitator, examinator en deputaat voor de Zending en voor art. 19 K. O. Zoowel te De Bilt als te Bilthoven zal ds. v. d. Zanden worden gehuldigd. PROF. DR, F. A. STOETT t Te Nijmegen is. bijna 73 jaar oud. prof. dr. F. A. Stoett overleden, die tot 1933 hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de universiteit van Am sterdam is geweest en sindsdien te Groes- beek woonde. help! legen zenuwpijn altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 cl», on oranjozakjes van 2 tabl. i 10 ct». 2747 (Ingez. Med.) GEEN DIVIDEND DER K.P.M. Naar Aneta-Holland verneemt, zal in de op 11 Juni a.s. te houden iaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Paketvaart Maat schappij worden voorgesteld over 1935 geen dividend uit te keeren. NOORD HOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. Commissarissen stellen aan de op 11 Mei a.s. te houden vergadering van aan deelhouders voor een dividend van 6 pet. uit te keeren op de 6 riet cumulatief pre ferente aandeelen en od de gewone aan- deelen het dividend te passeeren (beide als vorig jaar). De vacature in het college van commis sarissen. ontstaan door het bedanken van den heer F. X. M. H. Keiler, werd door dat college voorloopig aangevuld door de be noeming van den heer mr. P. Hofstede de Groot, directeur van de Amsterdamsche Bank N.V. N.V. MAGAZIJN „DE BIJENKORF'. In de gisteren gehouden gewone alge meene vergadering van aandeelhouders werd het voorstel van den raad van beheer aangenomen tot uitkeering van: 6 op de preferente aandeelen. 5 oo de prioriteitsaandeelen 7'/i op de ge wone aandeelen en f. 10 oo de winstbe wijzen. Tot lid van de raad van beheer werd herkozen de heer A. Goudsmit en tot commissaris de heer J Schloss. De heeren J. S. de Vries en D. Andreson werden aangewezen ingevolge het beoaal- de bij art. 51 w.v.k.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9