LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 29 April 1936 STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. NAGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. BEURSOVERZICHT. WAiKT WEERBERICHT. Hedenmiddag 3 uur: 772. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 774.8 te Valentia. Laagste stand 746.4 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 30 April. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord westelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Het gebied van hoogeluchtdruk op den oceaan beslaat een zeer groote uitgestrekt heid en neemt aan de Westzijde nog toe. Het reikt van de Azoren tot nabij Found- land. De depressie in het Noordwesten is IJsland gepasseerd en trekt naar de Pool- zee af. De hooge druk over Scandinavië trok zich een weinig naar het Oosten te rug en breidt zich weer naar het Noorden uit. Vlakke minima trekken van het Wes telijk Middellandsche zee gebied in Noord oostelijke riohting naar Oo6t-Europa. ZIJ doen de Noordoostelijke hooeedruk aan de Zuidzijde afnemen en beletten de ver binding der belde gebieden van hoogen luchtdruk, waardoor in onze omgeving de wind Westelijk van het Noorden blijft. De atmosfeer is overal vrij warm en droog. De aanvoer van lucht in de onder ste kilometer blijft van over de zee en vrij vochtig, zoodat zich bij de nachtelijke af koeling mist vormt of wolkendekken op geringe hoogte, die overdag weer breken en tegen den avond oplossen. In het Wes telijk Middellandsche zee gebied, aan de Riviera en zuidelijk van de Alpen viel nog veel regen. De Alpenstations melden tem peraturen tusschen minus 1 graad Celsius (Saentis) en minus 7 graden (Jungfrau- joch) In onze omgeving is droog en zonnig veer te wachten met aangename tempe ratuur overdag en geringe kans op lichte nachtvorst. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.). 12 ur 'smldd.: 12 gr. C. 54 gr. F.). 3 uur nam.: 11 C. (52 gr. F.). noogwatertijden te katwijk zee. Voor Donderdag. Voorm. te 11.15 uur; nam. te 11.51 uur. licht op voor fietsers e.a. Woensdag: 7.51 n.m. tot 4.04 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 29 April op: 12.03; onder 1.48. AUTOBUSVERKEER BELGIË—NEDERLAND. Er dreigen, naar ons ter oore komt, moeilijkheden in het touristenverkeer tus schen België en ons land, in het bijzonder voor zoover dit verkeer per autobus plaats heeft. In het motor- en rijwielreglement is ons land als maximumbreedte voor motor rijtuigen voorgeschreven 2.35 meter voor de primaire en secundaire wegen en 2.10 meter voor de tertiaire wegen. Aan deze bepalingen wordt door de Nederlandsche autoriteiten streng de hand gehouden, omdat de smalle wegen en bruggen zulks uoodlg maken. In België zijn een aantal autobusonder- hemlngen, welke touringcars in dienst hebben, welke breeder zijn en met welke wagens de ondernemers bezoeken aan Hol land organlseeren. Vooral ln dezen tijd van het Jaar ls het aantal Belgen, dat ven bezoek komt brengen aan de bloem- bollenvelden zeer groot en ook talrijke autobussen overschrijden dagelijks de Ne- derlandsch-Belglsche grenzen, im. i au,tobussen. welke niet aan de voor s land geldende voorschriften voldoen, "i°p.n de grens niet passeeren. ZIJ worden 'h het register Ingeschreven en kun- en dus ook de oranje-bleu-wltte-plaat met verkrijgen. hn„„5n natuurlijk ook vele Belgische beantm wel aan de voorschriften hinder °°rden en deze ondcrvinden geen door Hde .?el6lsche ondernemingen, welke wel Nederlandsche bepalingen echter min» ,en worden, is groote ontstem- NerWwi en men heeft aan de linten» e organisaties van Vreemde- meniL,eer, en Horecaf laten weten, dat Luxemwü ,e Belgen naar Duitschland, In h. jdrg of Frankrijk zou brengen dan land. en omstandigheden naar Hol- rléï tnt'^hehheode organisaties hebben wend m»?ln ,m'nister van waterstaat ge- hen om verzoek mede te willen wer- tt(*imkheMnte0Pilndenn. ECTeZen DR. KRUISINGA TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Aan de school voor taal- en letterkunde te Den Haag. Het bestuur van de stichting „School voor taal- en letterkunde te 'sGraven- hage" heeft benoemd tot hoogleeraar ln. de Engelsche taalkunde dr. E. Kruisinga te 's Gravenhage rector van genoemde school. De nieuwbenoemde hoogleeraar is 8 December 1875 geboren te Leens in Gro ningen Na het gymnasium te Groningen te hebben doorlooDeh studeerde hit aan de universiteit aldaar waar hil ln 1897 het candidaatsexamen aflegde ln de Ne derlandsche letteren, in 1899 gevolgd door het examen middelbaar Engëlsch. akten a en b. Achtereenvolgens was de heer Kruisinga leeraar bil het middelbaar on- derwiis te Assen. Sappemeer en Winters wijk. Intusschen voltooide hij zUn Droef schrift ..The dialect of West-Somerset", waarop hil promoveerde. Vérvolgens werd dr. Kruisinga in 1906 benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Amers foort Van zün hand verschenen verschil lende studieboeken, waarvan het ..Hand book of present-day English" tn vier deelen het voornaamste ls. Verder verscheen ln 1924 van hem een ..Grammar of modern Dutch" bestemd voor Engelschen. die de Nederlandsche taal wil'en leeren. Ook werkte dr. Kruisinga mede aan ver schillende tijdschriften zooals de ..Nieuwe Taalgids" ..English Studies" ..De drie Talen" „Neophilologus" en ..Het Museum". In 1924 nam hil om gezondheidsredenen ontslag als leeraar bit het middelbaar onderwijs en vestigde hij zich in Den Haag, waar hil in 1926 werd gekozen tot voor zitter van de ..vereenlging moderne talen". Onder zijn voorzitterschap kwam de reor ganisatie van deze vereenlging tot stand, welke sindsdien den naam draagt van „Stichting school voor taal- en letter kunde". Gedurende zün loopbaan heeft dr. Krui singa voortdurend in woord en geschrift de aandacht gevestigd op de noodzakelijk heid van een universitaire Ieeraarsoolel- dlng. De laatste jaren heeft hij zich veel bezig gehouden met de studie van de Dultsche taa' en ln 1935 versoheen van nem een boek „Elnfiihrung ln die Deut sche Syntax". Ten slotte kan worden gemeld, dat dr. Kruisinga van den aanvang af een over tuigd voorstander ls geweest van de nieuwe spelling waarvan hii de sociale beteekenis nog onlangs naar voren bracht ln een artikel ln de .Socialistische Gids". Dr. Kruisinga werd onderscheiden door ziln benoeming tot lid van „The English society of Japan". o Mr. TRUYEN LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard mr. P. W. H. Truijen te Roermond. <y De Minister van Sociale Zaken heeft aan mr. L. Lletaert Peelbolte met ingang van 1 Juni eervol ontslag Verleend als voorzitter van de commissie van advies inzake het destructie vraagstuk onder dankzegging voor de als zoodanig bewe zen diensten en met Ingang van dien datum benoemd als zoodanig dr. C. van den Berg, directeur-generaal, hoofd van de afdeellng Volksgezondheid. Hedenmorgen heeft minister Slln- gcnberg de werkverschaffingen te Zwijn- órecht bezocht. De Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed het maken van een werkhaven met opslagterrelnen, een fundeeringsput met omringdam en een aansluitend ge deelte van den Ringdijk van den Noord- Oostelljken polder, nabij Urk. Laagste in- schrijfster was: N. V. voorh. E. J. Bakker en Co. te Gorlnchem, voor f. 659.768. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd vqpr het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K. mej. I. Óoette (Den Haag) en voor het doctoraal examen rechten, de heeren D. Bruins (Wassenaar) en A. F. K. Hartogh (Am sterdam). o RIJNLANDSCH LYCEUM. In den Gemeenteraad van Wassenaar is heden besloten de door ons aangekondigde subsidie te verleenen aan het aldaar op te richten Lyceum. o UIT NED. OOST-INDIË. UITBREIDING VLIEGVELD PALEMBANG. PALEMBANG, 29 April (Aneta) Naar Aneta verneemt, zullen de plan nen voor de uitbreiding van het vliegveld ctezer dagen worden ingediend. De be grooting van de onkosten beloopt een be drag van f. 130.000.—, De helft hiervan zal komen voor rekening van de fondsen uit het bijzonder rubberuitvoerrecht. De uit breiding voorziet in den aanleg van eén nieuwe Oostelijke baan, welke ongeveer loodrecht staat op de bestaande baan die in de richting Noord-Zuid loopt. BANDJIR OP MADOERA. PAMEKASAN, 29 April (Aneta). Een bandjir verwoestte 24 steenen huizen en vele bamboe-woningen in- de dessa Soe- kollllo. De weg van het regentschap is over 25 meter weggeslagen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaat? De schade aan eigendommen wordt voorlooplg op f. 2000.— geschat. Het algemeen steun comité voor lnlandsche bèhoeftigen heeft f. 400.— voor steun bijgedragen. haagsch gerechtshof. De tulnarbeider B M. van der B„ uit Stompwljk. gedetineerd, ls door de recht bank wegens verschillende rijwieldiefstal len. gepleegd te Rijswijk Schipluiden en Veur. veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met afttrek van het voorarrest. Het hof heeft dit vonnLs bevestigd. In de zaak van den landarbeider P. A. uit Stompwiik. gedetineerd, die door de rechtbank wegens diefstal in vereenlging, gepleegd in een koffietent onder Voor schoten ls veroordeeld tot een Jaar ge vangenisstraf. heeft het hof een nieuw onderzoek gelast, dat onmlddellllk plaats vond. Na voorlezing van een nader inge komen proces-verbaal van de politie werd de uitspraak bepaald op 6 Mei a.s. Het hof bevestigde het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de chauffeur G. S. uit Aalsmeer gedetineerd wegens diefstal ten kantore van de firma Maarse en Kroon te Leimuiden is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. o DE „PALEISZAAK" VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Het gerechtshof te Amsterdam zette vandaag de behandeling voort van de „Paleiszaak", het proces wegens verduiste ring enz. tegen den oud-directeur L. M. en den oud-commissaris J. P. van de N.V. Paleis voor Volksvlijt. Naar men zich herinnert heeft het Hof op 14 dezer, nadat de procureur-generaal tegen de verdachten reep. twee-en-een-half en anderhalf jaar gevangenisstraf had geëischt, in beide gevallen met aftrek van twee maanden voorarrest, het verhoor van nog eenige getuigen gelast, welk ver hoor vandaag plaats had. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch. o OSSCHE STRAFZAKEN IN HOOGER BEROEP. Het Bossche Hof wees heden arrest in de strafzaak tegen A. J. Hendriks (Toon de Soep) en L. Vos (Bijs de Sijp) uit Oss, terzake van de inbraken in 1933 te Lan- genboom en Reutum en den roofoverval tt Loon op Zand in 1935. Overeenkomstig oen eisch van den advocaat-generaal werd het vonnis der rechtbank bevestigd, waarbij zij iedér tot tien jaar gevange nisstraf waren veroordeeld. Het hof veroordeelde tot drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf Johanna Maria van Ballegooy—Vossenberg (Han- neke van Martekes) die wegens het ge woonte maken van heling door de recht bank veroordeeld was tot vijf Jaar gevan genisstraf. Terzake van de Inbraak in 1932 bij Tim mermans te Oss bevestigde het hof over eenkomstig het requisitoir het vonnis, waarbij de Ossche arbeider Th. van Bern veroordeeld was tot twee jaar gevange nisstraf en de arbeider! P.. van Galen uit Oss, die tot drie Jaar was veroordeeld, werd veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf, zooals ln hoo- ger beroep tegen hem was geëischt. Het hof bevestigde overeenkomstig den eisch, het vonnis der rechtbank, dat den arbeider J. J. van Galen tot zes jaar en den arbeider J. A. van den Akker tot drie jaar gevangenisstraf had veroordeeld we gens den roofoverval te Llth in 1932. Een ander vonnis tegen J. J. van Galen, waar bij hij wegens een inbraak te Heesch in 1928 tot een jaar en zes maanden was veroordeeld, werd teruggebracht tot een jaar gevangenisstraf. Terzake van dezelf de inbraak stelde het hof de uitspraak tegen Koosje de Bie uit tot 6 Mei, wegens onvolledigheid van het onderzoek. Wegens den overval te Nlstelrode in 1930 was de arbeider M. J. de Reuver tot twee jaar en A. W van Bakel tot twee jaar en zes maanden en de landbouwer W. H. Tunissen tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De advocaat-generaal had in hooger beroep resp. twee, vier en zeven jaar geëischt. Het hof bevestigde voor alle drie het vonnis. Bij de straffen voor de verdachten van den Akker, Johanna van Ballegooy, van Bakel en P. J. van Galen werd het voor arrest in mindering-gebracht. Het hof behandelde verder weer een aantal Ossche strafzaken in hooger be roep en kreeg het eerst de berechting van den 32-jarlgen G. J. van Galen en den 33-Jarigen Th. J. van Berne, die leder door de Bossche rechtbank tot acht Jaar gevan genis waren veroordeeld, wegens de brandstichting ln de woning van de ge zinnen Bevers en van ZandvOort op 10 Augustus 1926. Bij den brand kwamen de vrouw van OFFICIEELE MUTATIE. BUITENZORG, 29 April (Aneta). Met ingang van 31 Juli ls op verzoek eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten aan den lande bewezen, dr. R. Wind. hoofd van het boschwezen. o DE TOESTAND IN DEN OOSTHOEK. Achteruitgang der batik-industrie. SOERABAJA, 29 April (Aneta). Hoezeer de eertijds bloeiende batik-Industrie te Toeloeng-Agoeng is weggekwijnd, blijkt uit het feit, dat zoo goed als alle batikkers verhuisd zijn naar Ponorogo. De batik- industrie heeft plaats gemaakt voor de strootjes-industrie, waaronder die van Moro-Seneng de grootste ls Blijkens een onderzoek, door de „Indische Courant" In gesteld, wordt hier per dag een mlUloen strootjes vervaardigd. Deze onderneming brengt per Jaar f. 75.000.— aan tabaks accijns op. De maandloonen welke worden uitbetaald stijgen niet boven de f. 3.4 f. 4.—. Verder is ln deze industrie de mo gelijkheid geschapen om bij de familie, welke eigenaresse van de fabriek is, baadjes en andere kleeren te koopen, die dan verrekend worden met het loon. Vol gens het blad ls dit strijdig met goede arbeidsverhoudingen. CREMATIE DR. F. M. WIBAUT. Naar wij vernemen zal de crematie van het stoffelijk overschot van dr. F. M. Wlbaut Zaterdag a.s. op Westerveld plaats hebben. Bij het begin der hedenmiddag gehou den zitting van den gemeenteraad van Amsterdam heeft de burgemeester dr. W. de Vlugt hulde gebracht aan de nagedach tenis van dr. Wibaut. Spr. herinnerde er aan dat dr. Wlbaut vele jaren, bijna een kwart eeuw, heeft deel uitgemaakt van den Raad, Met zijn buitengewone talenten heeft hij uitgeblonken. Uitvoerig stond spr. stil bij de verschillende afdeelingen, die de overledene heeft beheerd. Vooral ln de oorlogsjaren heeft dr. Wibaut zijn groote kracht met het beheer van de voedsel voorziening getoond. Met groot talent heeft hij vele jaren de financiën der ge meente beheerd. Het afscheid uit zijn functies is dr. Wlbaut niet licht gevallen, want groot was zijn liefde voor dé ge meente. Zijn belangstelling bleef tot zijn dood onverflauwd. Hij was. zei spr„ een magistraat van de grootste allure. Spr. eindigde met zijn deelneming te betuigen, aan de weduwe. De heer J ter Haar Jr.. het oudste raadslid, voegde een woord toe aan het gesprokene door den voorzitter. Hij roem de dr. Wlbaut als een man van groote werkkracht en namens den raad bracht spr. dank voor hetgeen dr. Wlbaut voor Amsterdam heeft gedaan. De raadsleden hoorden staande het ge sprokene aan. o FINANCIEEL SCHANDAAL IN BELGIË. ANTWERPEN, 29 April. (Reuter). Het alhier verschijnende blad ,,Le Matln" maakt melding van een financieel schan daal, dat te Brussel zou zijn ontdekt. Het zou gaan om de krach van een verzeke ringsmaatschappij en het bedrag zou in de 40 millioen franc loopen. De gevolgen voor België en o.a. voor Antwerpen zou den zeer ernstig zijn. van Zandvoort en haar drie kinderen om het leven. Verdachten beriepen zich op hun onwe tendheid omtrent aanwezigheid van men- schen in het huis. De advocaat-generaal mr. Massink eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 11 Mei a.s. Ter zake van uitlokking van deze brand stichting stond de eigenaar van het huis, de 58-jarige H. L. van Erp terecht, die in eerste instantie tot vier jaar gevangenis straf was veroordeeld en nu schuld ont kende. P. van Geenen had het zonder zijn toestemming laten doen. Wel had hij aan van G. vijftig gulden gegeven, maar „om hem weg te krijgen". Een der raadsheeren merkte bij het ver hoor op, dat dit het vierde huls van ver dachte was dat was afgebrand. Mr. Massink eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Vervolgens kwam in behandeling de roofmoord te Oyen, gepleegd in den nacht van 15 op 16 Mei 1934, waarbij de gebroe ders Verhoeven in hun woning overvallen werden en mishandeld. Een der gebroe ders werd daarbij met een vijl doodgesla gen, terwijl 150 gulden de bult der mis dadigers was. De verdachten, de 2S-Jarlge H. A. van der Putten, bijgenaamd „de Rut" en de 24- jarlge A. J. Hendriks, bijgenaamd „Jonge Toon de Soep", werden door de recht bank tot respectievelijk vier en drie Jaren gevangenisstraf veroordeeld. Beide verdachten bekenden. Mr. Massink eischte tegen van der Put ten twee jaren en tegen A. J. Hendriks acht Jaren gevangenisstraf, waarbij reke ning werd gehouden met andere strafza ken tegen de verdachten. Terzake van den roofoverval, gepleegd in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 in de woning van W. Bouwman te Uden, stonden terecht de 21-jarlge arbeider P. de Bie en de 24-jarige A. J. Hendriks (Jonge Toon de Soep). De Bie was wegens dit feit tot een jaar en zes maanden veroordeeld en Hendriks tot zeven jaar. P. de Bie bekende en verklaarde, dat ook Ceelen en van der Putten aan den roof overval hadden deelgenomen. Bouwman stond met een geweer klaar om zich te verdedigen, maar hij werd overmeesterd, f. 1900 hebben zij gevonden en onderling verdeeld. Ook de vrouw van Bouwman werd gebonden. Ook Hendriks bekende, maar trachtte zijn schuld te verkleinen. Mr. Massink wilde nu Hendriks een lich tere straf opleggen. Spr. eischte vier jaar gevangenisstraf, zoodat tezamen de straf twaalf jaar is. P. de Bie ls Voor dezen overval te gering gestraft, al ondergaat hij vijftien jaar ge vangenisstraf wegens doodslag op zijn neef Spr, eischte tegen dezen verdachte drie jaar eh 'zes maanden gevangenis straf. Voor den roofmoord te Oyen moesten zich verantwoorden de 25-jarige F. J. van Orsouw en de 17-jarige W de Bie De eer ste was tot vijftien jaren gevangenisstraf veroordeeld en de Bie tot zeven jaar en zes maanden met ter beschikking stelling van de regeering. Belde verdachten leg den een bekentenis af. Het maximum voor het bewezen feit ls twaalf Jaar, om welke reden mr. Massink deze straf moet vra- tegen van Orsouw. Voor de Bie eischte hij zeven jaar en zes maanden gevangenis straf. Uitspraak 11 Mei a.s. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. AMSTERDAM, 29 April. Het wederom teleurstellende koersver- loop van Wallstreet en de vrees voor on rust ln Centraal-Europa brengt te Am sterdam wederom een gedrukte stemming te voorschijn, De handel in blnnenland- sche fondsen was wederom van kleine af metingen. Het besluit van het internationale rub ber comité om het uitvoerquotum te ver- hoozen oefende od de rubberpriizen heden geen verderen invloed uit. De rubberaan- deelen te Amsterdam werden desniettemin opnieuw lager afgedaan, zoodat Amster dam rubbers beneden 110 percent kwamen, doch deze koersteruggang hield meer ver band met de aleemeene beurstendenz. Later op den middag trad dan ook voor het toonaangevende rubberaandeel een herstel in. Voor Tabakken kwamen bij zeer kleine omzetten lager noteeringen tot stand. Van de Suikerfondsen waren het voor namelijk H.V.A.'s die geringe omzetten te aanschouwen gaven, waarbij een nadeelig koensverschil van meerdere percenten moest worden geboekt. Het feit, dat de Nivas ruim 9900 ton suiker heeft ver kocht. ging geheel onopgemerkt voorbij. De Scheepvaartafdeeling had een stil ver lóóp Nederlandsche Scheepvaart Unie als mede de gelieerde aandeelen werden bene den de vorige prijzen afgedaan. Uit het door de Mij. Nederland gepubliceerde jaar verslag blijkt, dat ondanks verdere bezui niging in het afgeloopen jaar de afschrij vingen nog niet ten volle konden worden gedekt. Van de Nederlandsche Industrleelen legden de Phillps-aandeelen wederom een goed weerstandsvermogen aan den dag. Unilevers moesten een kleinigheid van hun prijs inboeten. Op de Petroleumafdeeling werden Koninklijke in een open hoek verhandeld. Reeds bij de opening stelde de koers zich iets beneden het vorige slot, waarna nog een kleine reactie plaats vond. Ook de Amerikaansche soorten werden op 'een gereviseerd peil afgedaan, waarbij zich eenige affaire ontwikkelde In Shell Union. Een vrij levendige handel ont stond op de Yankee-afdeellng in de U. S. Steels en Bethlehem-Steels, die op een verlaagd niveau werden genoteerd. De cijfers door de U.S. Steel en de Republic Steel ln het licht gegeven hebben een teleurstellenden indruk gewekt, zoodat men zich gaat afvragen of de berichten omtrent de Amerikaansche staalindustrie niet lang te mooi zijn gekleurd. Anacon da's gaven ruime omzetten te aanschou wen tegen een eenigszins verlaagde koers. De beleggingsmarkt had een rustig ver loop en was over het geheel genomen prijshoudend. o WISSELKOERSEN. Engeland 7.27 7/8 (7.27 3/4). Duitschland 59.24 (59.25). Frankrijk 9.70 3/8 (9.70 3/4). België 24.91 (24.91). Zwitserland 47.95 (48.011/2). Denemarken 32.50 (32.52 1/2). Zweden 37.55 (37.55). Noorwegen 36.57 1/2 (36.60). New-York L47 3/8 (1.47 1/2). Prolongatie 11/4 pCt. Tusschen haakjes zijn de koereen van gisteren. AMSTERDAM, 29 April. Veemarkt. Aan gevoerd: 276 vette kalveren le kw. 52-58 en enkele boven noteerine; 2e kw. 4050, 3e kw. 3239 per K.G. Tevendgewicht; 107 Nuchtere kalveren 3.506.50 per stuk; 229 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 3940; Zware varkens 38 39; Vette Varkens 37—38 per K.G. slacht- gewicht. Overzicht: Vette kalveren groote aan voer; handel voor eerste kwaliteit vlug en prijshoudend. Van anderen traag en nau welijks prijshoudend. Nuchtere kalveren gewone aanvoer; handel kalm, prijzen als Maandag. Varkens matige aanvoer; han del zeer traag en prijzen wederom iets lager. BENTHUIZEN,28 April. Aanvoer 1551 Kippeneieren pr. 2.25—3; 150 Eendeieren 2.40 per 100. Peulenplanten 5 ct. Gr. boo- nenplanten 3 ct. per 50. BOSKOOP, 28 April. Coöp. Ver. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos: Else Poulsen 36—52 ct.; Butterfly 2026 ct.; Wendland 3646 ct., Dr. Kraus 42 ct„ Edith Helen 3041 ct., Florex 2236 ct., Golden Ophelia 1417 ct., Hadley 3136 ct., Briarcllff 1830 ct.. Steward 36—39 et„ Ellen Poulsen 2848 ct„ Babyrozen 1827 ct„ Mevr. v. Straa- ten v. Nes 41 ct„ Pechtold 51—71 ct„ Ro- salandia 1419 ct., August Noack 1427 ct., Gemengde rozen 1015 cent. Diversen per bos: Anemonen 58 cent, Clematis Prins Hendrik f. 1.40f. 2, Rho- dodendronbloemen 3060 cent. VEUR, 28 April. Engelsche komkommers le soort 912, idem 2e soort 68.50, idem 3e soort 3—5.50; Gele komkommers, le soort 10—13.50 idem 2e soort 7—9.50. idem 3e soort 46; Kropsla le soort 1.80—3.20; idem 2e soort 1—1.70; Stoofsla 4.50—6.50; Peen 1218: Bloemkool, le soort 712; idem 2e soort 5—7; idem uitschot 1.50 2.50; Andijvie per 100 1.50—3; idem per KG. 3—6.50; Sinazie 4 K.G. 10—18; Poste lein 1620; Rabarber per 100 bos 2.50— 3.50; Radijs 1.50—3.50; Prei 1.10J2.50, Sel- dery 0.60—1.50. WESTLANDSCHE BLOEMENVEILING v. 28 April Anjers f. 5.80—9.10; violieren 3.10 8.10 per 100; Hortensia 0.401.45; Ge raniums 9—15 ct.; Azalea 0.50—1.60; Clivia 3060 ct.; Salvia 59 ct.; Cineraria 24-27 ct. per pot; Elscheveria 14—23 ct.; Violen 2342 ct.; Primula Vera 28—30 ct. per bak; Plumosa 1428 ct.; Sprengery 14-21 ct.; Anemonen 58 ct.; Ranonkels 58 'ct.; Lathyrus 13—21 ct.; Imperator 9—12 ct.; Yellow Queen 7—11 ct.; Witte Irissen 11—14 ct.; Gele Tulpen 14—25 ct.; Pitt 18- 22 ctCopland 11 18 ct. per bos. WESTLAND 28 April Veilingen v. den Bond Westland. export. Bloemkool f.9—15, 2de soort f. 5—9, sla f.1 80- 3 80 per 100; radijs f. 1 80 2.90 per 100 bos; rabarber f.58.50 per 100 bos; andijvie 15—25 ct. per bak; peen f. 919 per 100 bos. ï-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3